9 Juni Maandag No 134 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1 —4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. 1 TELEFOONNUMMER 10 Arbeidersverzekeringswetten. De „St. Ct." 136 bevat de: Wet van den 5den Juni 1913, tot regeling der Arbeiders-ziekteverzeke ring (Radenwet.) Wet van den 5den Juni 1913, tot regeling der Arbeiders-ziekteverzeker ing (Ziektewet). Wet van den 5den Juni 1913, tot verzekering van arbeiders tegen gel delijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Bij Koninklijk Besluit van 5 Juni is: lo. bevorderd tot commandeur: a. in de orde van den Nederland- schen Leeuw, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaalb. in de orde van Oranje Nassau, mr. W. A. van Embden, waarnemend raad-adviseur bij het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel2o. benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- landschen Leeuw, mr. dr. A. L. Schol- tens, referendaris bij voormeld Depar tement. Door de afdeelingen der Eerste Kamer is het eindverslag uitgebracht omtrent het wetsontwerp tot verhoo ging van het 11e Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1912. Eenige leden merkten op, dat er bij het verleenen van decoratiën niet altijd zonder willekeur scheen gehan deld te worden. Zij waren van ge voelen, dat hierbij meermalen van stelloosheid wordt blijk gegeven en het daarom wenschelijk was, ter zake een raad van advies in te stellen. Hiertegen werd aangevoerd, dat zoodanig adviseerend lichaam reeds wordt gevonden in den ministerraad, die beraadslaagt en besluit o.a. „over de voordracht van personen om op genomen te worden in éen der drie ridderlijke orden en voor een medaille in de orde van Oranje Nassau." Het kiezerskorps. „Het Volk" maakte de volgende rekening op: Minder dan 5000 kiezers telt éen district: (Amsterdam IV) Van 5000 tot 10000 kiezers tellen 69 districten van 5000—6000 5van 6000 7000 8; van 7000-8000: 10; van 8000-9000: 29; van 9000-10000: 17, van 10.000 tot 15.000 kiezers tellen 23 districten, van 15.000 tot 20 000 6, en meer dan 20.000 éen (Amsterdam IX). De grootste 7 districten zijn Amsterdam IX met 22557 kiezers. Enschedé met 17895 kiezers. Rotterdam IV met 17817 kiezers. Amsterdam III met 16516 kiezers, Amsterdam V met 16136 kiezers. Beverwijk met 15863 kiezers. Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 52.) Ik werk tegenwoordig ook voor hem ja, ja, zoover is het met mij ge komen, dat ik voor dezen handwerks man werkEn nieuwsgierig is die Dettmer als een oud wijf! Wat moet ik hem nu zeggen, als hij vraagt, wie mijn pleegdochter is. Hij zou zon derlinge gedachten kunnen krijgen. Het beste is, oom Christoph, dat we hem in ons geheim inwijden dat wil zeggen, zonder Mary te comproraitteeren. We vertellen hem, dat Mary's vader het haar niet kan vergeven, dat ze bij het tooneel is ge gaan, dat men de verzoening lang zamerhand tot stand moet zien te brengen. Dettmer heeft een goed hart en is een respectabel man; hij zal ons niet verraden. En ik hoop immers ook, dat niet veel tijd zal verloopen, eer ik oom Hildebrandt flbonnements- flduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Den Haag lil met 15130 kiezers. De kleinste 6 zijn Amsterdam IV met 4733 kiezers. Amsterdam II met 5041 kiezers. Amsterda n 1 met 5185 kiezers. Amsterdam VII met 5257 kiezers. Amsterdam VIII met 5641 kiezers. Rotterdam 111 met 5734 kiezers. Achteruit in kiezerstal gingen de districten Grave (van 6821 op 6808) en Helmond (van 6570 op 6569). Weinig of niet stegen Amsterdam I (van 5180 op 5184), Rotterdam lil (van 5628 op 5734,) en Amsterdam VI (van 5857 op 6048.) Met meer dan 1000 kiezers stegen 44 districten. Met meer dan 2000 15; met meer dan 3000: 6. De dis tricten met de sterkste stijging zijn Beverwijk, van 13306 op 15863; Enschedé, van 15251 op 17895; Rot terdam II, van 10761 op 13624; den Haag III, van 12084 op 15130: Am sterdam V, van 12892 op 16136 Hilversum, van 11415 op 14805; Amsterdam 111, van 13120 op 16516; Amsterdam IX, van 18434 op 22557 en Rotterdam IV, van 12488 op 17817. Dit district steeg dus met een kiezersaantal van 5325. Het totaal aantal kiezers bedraagt thans 957.646, d.i. ongeveer honderd duizend meer dan voor vier jaren. De Koning van België in het Holiandsch paviljoen. Koning Albert van België verge zeld door Prins Leopold heeft Vrij dagmiddag halfvijf .een bezoek ge bracht aan de Hollandsche afdee- ling der Gentsche Wereldtentoonstel ling. Z. M. werd ontvangen door den Nederlandschen regeeringscommissa- saris mr. Th. Stuart, die na de offi- cieele begroeting, de aanwezige leden der Hollandsche commissie, waaron der de heeren Veldhuis, secretaris en Jacot, architect, aan Koning Albert voorstelde. Bij de rondwandeling die vervol gens door de zalen der Hollandsche afdeeling werd ondernomen, nam de Koning van hetgeen hij zag met be langstelling kennis. Vooral schenen hem o.a. de inzendingen van het Departement van Justitie en der Ne- derlandsche letteren veel belang in te boezemen. Het bezoek was van kor ten duur. Bij het vertrek van den Koning dankte mr. Stuart Z. M. voor de eer der Hollandsche afdeeling door dit bezoek bewezen. Het nieuwe Rotterdamsche Raadhuis. Het plan-Evers, dat door den Rot- terdamschen raad is aangenomen,komt in hoofdzaak overeen met het door dezen bouwkundige gemaakte voor ontwerp. Toch wijken verschillende onderdeelen belangrijk af en er is naar gestreefd 't Raadhuisfront, als hoofdmoment, duidelijk te doen spre met Mary verzoend heb. Maar ze mag hem niet in dezen verschrikkelijken toestand onder de oogen komen. Je hebt gelijk! Goed, goed, we zullen dat zaakje wel opknappen. Breng mij het vogeltje met de ge broken vleugels maar. Wij zullen eens zien, of we die vleugels niet meer heel kunnen maken. Heilige Lu- kas, wie had het ooit gedacht, dat ik op mijn ouden dag nog een opvoe dingsgesticht voor jonge dames zou openen Ik ben werkelijk trotsch op mij zeiven. Ik imponeer mij zeer en dat alles heb jij tot stand gebracht droinmelsche meid! Ik zou trouwens ook niet weten, wat ik niet voor jeu zou willen doen, mijn goudkindAls jij 't beveelt, word ik nog kindermeisje en steek mij in 't costuum van een Spreewalderin maar ik zou mijn kuiten dan wat moeten opvullen. Lachend omarmde Brunhilde den zoo door en door goeden man en gaf hem een klinkenden kus. Dat smaaktmeesmuimelde oom Christoph. Voor zulk een loon verkoopt men waarachtig alles. Brunhilde bracht nu vlug haar vroe ger kamertje in orde. ken in de perspectieflijn van den Singel, zoowei als ten opzichte van het naburige postkanioor. De kloeke klokkentoren is achter den gevel ge plaatst om de diepte van het geheele beeld te bevorderen. Wat de receptiegelegenheid betreft, de feestzaal met de trouwzaal en de vergaderzaal van B. en W. vormen een fraai aaneengesloten reeks van ontvangzalen met een gezamenlijke oppervlakte van welhaast 560 vierk. M. De raadzaal is berekend op 50 leden, ligt aan de binnenplaats en is ingericht in den trant van'onze oud- Hollandsche regentenzalen, zoodat de zetels alle gelijkvloers rond de ver hoogde tribune voor B. en W. zijn geschaard. Het intieme karakter blijft daardoor behouden. Het gebouw zal een rustigen indruk maken, in den geest zijn van de be staande groote gebouwen te Rotterdam en toch een eigen karakter dragen. Natuurlijk is de voorgevel door stand en beteekenis het hoofdmoment van den heelen bouw. De dominee- rende middenbouw met den hoofd ingang teekent de groote feestzaal, welker groote ramen in de gelijk waardige nevenzalen zijn doorgevoerd. Sterke hoekpaviljoens sluiten door hun sterken voorsprong het geheele front krachtig af, waardoor een rustig goed te overzien beeld ontstaat. Zin rijke beeldhouwerwerken vertolken nader de beteekenis van dit officieele gedeelte van het gebouw. Ook de versieringen van het inwendige zullen alle betrekking hebben op de betee kenis van Rotterdam als gemeente, haven- en handelsstad» De toren wordt 75 M. hoog. De gevelbreedte van het gebouw is 85 M., de diepte 100 M." Scholen voor verlofsofficieren. Blijkens een Algemeen Voorschrift voor de Scholen voor Verlofs-officie- ren worden de commandanten dier scholen door den minister van oorlog aangewezen. Hun werkkring en hunne bevoegd heid, alsmede de inwendige regeling dei scholen worden door den minis ter vastgesteld. Het aantal leerlingen, dat tot elke school kan worden toegelaten, wordt door hem bepaald. De cursus vangt aan voor de Scholen voor Verlofsefficieren der infanterie op den eersten werkdag in October en duurt tot omstreeks half Juni d.a.v. De laatste twee weken van den cursus worden in een door den minister van oorlog aan te wijzen oefeningskamp doorgebracht. De cur sus voor de School voor Verlofsoffi cieren der vesting-artillerie, vangt aan op den eersten werkdag in Oc tober en duurt tot omstreeks 1 Juli d.a.v. In dezen cursus is begrepen Vrouw Bender, de werkvrouw van Cristoph kreeg bericht, dat er een andere nicht van den schilder bij hem zou inwonen en al trok vrouw Bender over deze nieuwe nicht ook een eenigszins verbaasd gezicht, zij had toch te veel achting voor Brun hilde en stelde te veel vertrouwen in haar, dan dat ze haar niet in alles gaarne geholpen zou hebben. Vervolgens keerde Brunhilde naar de woning van Wera Komorowska terug. Nog denzelfden avond verhuisde Mary naar de Fasaenstrasze. De eerste dagen bleef zij bedeesd op haar ka mer en kwam alleen bij de maaltij den welke de brave Christoph bij zonder overvloedig en smakelijk liet toebereiden, in het atelier. Maar de kostelijke humor, de goedhartigheid en de hartelijkheid va.i den kleinen schilder misten hun uitwerking op het verbitterde den bevreesd gewor den gemoed van Mary niet. Ze kreeg weldra haar vroegere opgewektheid terug, was bijna den geheelen dag in het atelier en haalde allerlei grap pen met oom Wackernagel uit, waar op deze maar al te bereidwillig inging. het deelnemen aan een schietcursus aan de artillerie-schietschool. Middenstandsbond. Door de Arnhemsche vereeniging voor handel en nijverheid wordt ter behandeling op het a.s. middenstands- congres naar aanleiding van het punt der agenda coöperatie voor den middenstand, de volgende motie voor gesteld „De Arnhemsche vereeniging voor handel en nijverheid, erkennende het goed recht van ieder om te coöpe- reeren, is van meening, dat het niet ligt op den weg van den midden standsbond, als zoodanig de coöpe ratie zelf ter hand te nemen of te bevorderen, omdat daardoor een deel der leden wordt benadeeld." Bezoldiging werklieden landmacht. Bij Kon. besluit is bepaald, dat aan schoenmakers, kleermakers, laar zenmakers, hoefsmeden en zadelma kers bij de verschillende korpsen der landmacht (de divisiën Marechaussee Uitgezonderd) in geval van ziekte, waardoor zij verhinderd zijn hunne werkzaamheden te verrichten, een telkenmale door den minister van oorlog te bepalen toelage boven de bezoldiging kan worden toegekend tot een maximum-bedrag van f 1.50 per dag. Te water laten van het Soerabaja-dok. Onder veel belangstelling heeft Zaterdagmiddag te Schellingwoude de tewaterlating plaats gehad van het thans voltooide Soerabaja-droogdok De minister van Koloniën was hierbij persoonlijk tegenwoordig, evenals de secretaris generaal van het departe ment van koloniën, de heer J. G. Staal en verschillende andere autori teiten. Het dok, een reuzengevaarte met afmetingen van 140 meter lengte, 23 meter breedte en 16 meter hoogte, werd ter plaatse, waar het thans werd te water gelaten, door de Ne- derlandsche Scheepsbouw-Maatschap- pij in den tijd van ruim 1 jaar gebouwd. In de vlakke omgeving van water en weiland ten zuiden van de Oran jesluizen en in de onmiddellijke na bijheid van de Zuiderzee kwamen de reusachtige afmetingen van de grijsgeschilderde ijzeren romp met op de zijwanden in groote, zwarte letteren het opschrift „Gouvernements Droogdok Soerabaja" nog kolossaler voor den dag. Wanneer zal gebleken zijn, dat het dok aan aile technische eischen vol doet, zal het spoedig langs Nieuwe- diep zee kiezen, om de lange moei lijke reis te aanvaarden. Bij de tewaterlating was ook aan wezig minister Regout. Binnen 10 seconden gleed het dok te water. Reeds na korten tijd konden de verongelukte historieschilder; en de verongelukte dramatische kunstenares het buitengewoon goed met elkaar vinden. Mary beweerde, dat ze zich nog nooit zoo vroolijk en tevreden had gevoeld ze dacht er niet aan, haar toevluchtsoord bij den wakkeren oom Christoph, zooals zij den schil der thans ook noemde, te verlaten. De derde in dezen vriendschaps- bond was de koninklijke hofphoto- graaf Eginhard Dettmer die de ver eering, waarvan hij anders Brunhilde deed blijken, op Mary overdroeg, bij wie hij trouwens meer tegemoetko ming voor zijn galanterieën vond. Soms kwam ook Wera Komorows ka, en dan ontwikkelde zich in het atelier van Wackernagel zoo'n vroo- lijke drukte, als men maar konwen- schen. Mary, die met de gezondheid ook haar vroolijken aard en haar pikante schoonheid terug had gekregen, haalde met oom Christoph en den konink lijken hofphotograaf allerlei dolle streken uitzij drapeerde zich met de bonte stoffen, dte overal in 't ate lier verspreid lagen, nam een bestu De Schaepman-toer. In de „Residentiebode" komt de volgende lezenswaardige beschrijving voor van den „Schaepinan-toer", welke ter gelegenheid van den Ka tholiekendag Donderdag plaats had. Wij achten deze beschrijving in teressant genoeg om deze in haar geheel over te nemen Hoewel Holland en Zeeland in de geschiedenis der laatste eeuwen bijna altijd in éen adem worden genoemd, is er voor den bewoner van Holland geen provincie die hij minder kent dan Zeeland. „Holland, bolland, Zeeland geen landik hou het met den heikant", geldt ook thans nog voor bijna allen, die 's zomers een uitstapje maken. Men gaat naar 't Gooi, naar Gelderland, naar Zuid-Limburg. En men vergeet, dat er nog andere mooie plekjes in ons vaderland zijn, belangwekkend om hun natuurschoon en om de wondere taaiheid, waarmede het landvolk aan oude zeden en kleeder drachten vasthoudt. Zoo'n piekje is Walcheren, het land van struisclie boerinnen en boeren, minder fijn gebouwd misschien dan de bewoners van het land van Ter Goes, doch goedhartige, blijmoedige menschen, die hun land met zorg bebouwen en daarbij wel varen. Nergens in ons land ziet men zulke nette, aardige huisjes met rozentuin- tjes aan de voorzijde, nergens dan misschien aan den „heikant", waar de grond weinig waarde bezit, heeft de bewoner zoozeer het natuurschoon gespaard. Het uitvoerend Comité van den Katholiekendag te Vlissingen had de goede gedachten de deelnemers uit te noodigen tot een rijtoer op het eiland, „den Schaepman toer". Dr. Schaepman heeft n.l. ter gelegenheid van een letterkundig congres te Mid delburg ongeveer denzelfden tocht gemaakt en in „Menschen en Boeken", tweede deel, Walcheren geestdriftig beschreven als „den bloemhof, rij zende uit de zee". De uitnoodiging bleek velen wel kom te zijn geweest. Niet minder dan 120 personen, bijna uitsluitend bewoners van Holland, namen giste ren te 9 uur plaats in een lange reeks van rijtuigen, welke van het „Grand Hotel", boulevard Evertsen, afreden in den vroolijken zonneschijn, die schitterlichten wierp op den effen waterspiegel der breede Schelde en de licht gekrulde golfjes van de Noordzee. Van den zee-boulevard ging de tocht door het nog beviagde Vlissin gen, „dat Evertsen's en de Ruyter's teelde, en de eer was van 't Bataaf- sche strand". De stad handhaaft haar ouden roem door haar belangrijke nijverheid de stoet trok de werven deerde pose aan en declameerde uit haar rollen tot groote verwondering van den koninklijken hofphotograaf, die bezweer, dat Mary waardig was in eerste heldenrollen aan den ko ninklijken schouwburg op te treden. Oom Christoph tokkelde bij de voor drachten van Mary op een oude gui taar en Wera keek glimlachend naar het dwaze tooneel en rookte de eene sigarette na de andere. Soms kwam Wera ook met Dett mer in een „wetenschappelijk" ge sprek dat wil zeggen, ze spraken ever allerlei chemicaliën, die depho- tograaf in zijn zaak gebruikte, en over proeven welke hij deed, om een nieu we manier van photografeeren nog meer te volmaken. U moet weten, juffrouw Wara, zei hij op zekeren dag, ik heb een klein chemisch iabaratorium inge richt, zoudt u lust hebben, het eens te bezien Misschien heeft juffrouw Mary er ook pleizier in om mijn ate lier en mijn winkel in de Leipziger- strasze eens te bekijken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1