mm IS ET 7 Juni Eerste Blad E. ZONEN. Zaterdag Oit nummer bestaat ait 2 bladen 51e Jaargang. 1913. ■i Fwef. oe*. de loem. Sprekende Cijfers. 1 SER aan SGHË tjn sfeeds leilzaam kwakken Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON flbonnements- ftduertentiën op zeer ooordeelige oooriuaarden. No, 133 iddeburg. :fs. per ons. ts. per ons t op Em- Gly- Va- 4aal- Bor- voer, csa o; ce #sch -v aliteit. n er> co I en. De toon ote en fijne WETHOU- |op voer de ir WERK- EKENEN roor Hand en vermoe- r HAND- argeravend- vermoede- sbetreffende anghebben- Setarie ver- aan den ini a.s. n Belgisch jland), niet joote wasch per maand rorden ver- „Vlissing- wij reeds el hebben, Tke andere winkeliers lè 12 cenf eellgste i van alle knot is gedepo- /erkriig- fers. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.3G. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Verkiezing van ledenvan den Gemeenteraad. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend lo. dat op Dinsdag den 24 Juni e. k. de verkiezing zal plaats hebben voor leden van den Gemeenteraad, terwijl de stemming en herstemming zoo noedig zullen plaats heb ben resp. Vrijdag 4 en Dinsdag 15 Juli d. a. v., en wel a. van twee leden in kiesdistrict no. I wegens periodieke aftreding der heeren J. J. KRIJGER en J. P. VERMAAS b. van twee ieden in het kiesdis trict no. II wegens periodieke aftre ding der heeren J. J. KL1JBERG en P. MERCKENS c. van twee leden in kiesdistrict no. Ill wegens periodieke aftreding der heeren JOS VAN RAALTE en H. J. TICHELMAN 2o. dat de opgaven van candidaten door een of meer der personen, die haar onderteekend hebben, persoonlijk kunnen ingeleverd worden op Dins dag den 24 Juni e. k., van des voor middags 9 uur tot des namiddags 4 uur bij den burgemeester, die tot het in ontvangst nemen van bedoelde opgave zitting zal houden ten raad- huize en 3o. dat de lijsten voor bedoelde opgave van af heden tot op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar zijn ten raadhuize (Griffie), Voorts vestigen zij de aandacht op art. 151 der Kieswet, luidende als volgt „Hij, die eene opgave, als bedoeld „in art. 51 inlevert, wetende dat zij „voorzien is van handteekeningen „van personen, die niet bevoegd zijn „tot deelneming aan de verkiezing, „waarvoor de inlevering geschiedt, „terwijl zonder die handteekeningen „geen voldoend aantal voor een wet- „tige opgave zou overblijven, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten „hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste honderd „twintig gulden „met gelijke straf wordt gestraft hij, „die wetende dat hij niet bevoegd is „tot deelneming aan de verkiezing, „eene voor die verkiezing terinleve- Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 51.) Wat moeten we nu beginnen vroeg Brunhilde zacht aan Wera. tk kan haar toch niet in dezen toestand bij haar vader brengen Laat haar werkenDat zal haar naar lichaam en ziel gezond maken, zei de Russin met nadruk. —Welken arbeid kan ze verrichten Bij het tooneel wil ik haar niet weer laten gaan. Elk werk is goed zij het ook dat van een dienstbode of van een kindermeisje.... Neen, neen, dat gaat niet. De Russin haalde de schouders op en nam weer haar boek. Brunhilde dacht er over na, hoe ze Mary zou kunnen helpen. Plotse ling vloog er een glimlachje over haar schoon, ernstig gelaat. Ze had een gelukkige ingeving gekregen. TELEFOONNUMMER 10. „ring bestemde opgave, ais bedoeld „bij art. 51 heeft onderteekend." Vlissingen, den 7 Juni 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN, Cijfers hebben nu eenmaal den naam van meerendeels bijzonder „droog" te zijn; een artikel over cijfers, een geschiedenis in cijfers, moet dan al zeer dor zijn. Toch niet altoosde volgende regelen mogen er het bewijs van leveren. Het komt er hierbij maar op aan, op welke wijze en in welk licht men „cijfers" beschouwt. Zij toch zeggen alles of niets; niets voor hen die nooit anders dan de bloote getallen, de ongerang- schikte veelheden zien kunnenal les voor wie lezen kan in de rang orde van cijfer-groepeeringen, en achter elke groep de levensbeelden zich aanschouwelijk voor oogen stel len ziet, waarmede zij noodwendig correspondeeren, en waaruit zij als het ware geschapen zijn. Voor dezul ken krijgen cijfers vorm, kleur en bloei, zij spreken, zij léven, omdat ook zij als alles uit Het men- schelijk bestaan voortgekomen zijn en er dus toe terug gevoerd kunnen worden. Zulke geschiedenissen in cijfers leveren ons om slechts bij deze stil te staan de jaarver slagen der ontelbare venootschappen en maatschappijen, in en buiten ons land. De cijfers hunner balansen en van hun winst- en verliesrekening zijn het, waarnaar door duizenden en duizenden belanghebbenden telken- iare gretig wordt uitgezien. Zijn de bewijzen van deelgenootschap ruim verspreid en veel in aantal, dan staan deze ter effectenbeurze op de koers- Iijsten genoteerd, en houdt het koers- niveau der aandeelen ten nauwste verband, juist met die sprekende cijfers in de jaarverslagen. En wie geen vreemdeling is in het, bij uit stek Amsterdamsch domein dier ne- gotiaties, zal uit de cijfers van stij ging en daling iu den koers, uit de voortdurende wisseling van eb en vloed van het koers-cijfer, U de gan- sche geschiedenis dikwerf een lijdensgeschiedenis tevens van tal van maatschappijen verhalen kunnen. Deze koerslijsten van de Amster- damsche Effectenbeurs, waarop tus- schen 18 en 19 honderd fondsen genoteerd staan, spreken inderdaad boekdeelen, zij verhalen metterdaad van geheele perioden van welvaart of tegenspoed in ons volksbestaan, zij zijn tevens de uiterst fijne, de ge- Haastig stond ze op. Ik geloof, dat ik een uitweg heb gevonden, zei ze, 'k zal dadelijk be proeven een fatsoenlijk onderdak voor Mary te vinden, zoodat ze u niet meer tot last is. Zeg, als u wil, aan Mary, wanneer ze wakker wordt, dat ik tegen den avond terugkom. Dan kan ik haar naar ik hoop, een goede boodschap brengen. Ik zal het zeggen. En u, juffrouw Komorowska dank ik hartelijk, dat u zich als een zuster over de ongelukkige hebt ont fermd. Reken altijd op onze dankbaar heid en onze vriendschap. Ik reken op mijn eigen werk en op mijn eigen kracht. Uw dank heb ik niet verdiend. Wij zijn allen zusters en moeten elkaar wederkeerig helpen en bijstaan in den strijd om het bestaan. Ik verzoek u, mij niet te danken. Brunhilde deed geen poging meer om in aanraking te komen met dit strenge, bittere meisje. Zij bevorderde het, maar kon toch voor zulk een karakter geen warme vriendschap ge voelen. Viug nam ze afscheid. Toen ze op straat was gekomen, voeiigste graadmeters van wat het Nederlandsch kapitaal in den loop der tijden ondergaat, of het aan groeit of verslinkt, of 's lands wel vaart en die zijner zonen bloeit dan wel kwijnt. Hun cijfers leveren, in totaal, de gegevens voor de bereken bare beurswaarde van wat Nederland op dat oogenblik „waard" is, hoe veel ons land in hoofdzaak „weegt" aan economisch vermogen op dat tijdstip. Deze cijfers verhalen dus van de belangen van ons allen, in volks eenheid, omgezet. Is het wonder, dat ook zij, die niet direct als belanghebbend aandeel houder betrokken bi] het een of an der fonds, toch terwille van de verre strekking, welke de loop van zaken eener groote maatschappij op 's lands welvaart hebben kan, met belang stelling het koersverloop ter beurze daarvan volgen Want het spreekt van zeif, dat „officieel genoteerd" (gelijk de term luidt) nevens tal van minder belangrijke fondsen, ook die dagelijks vermeld worden, wier maat schappijen ten nauwste betrokken zijn bij de groote bronnen van ons be staan als cultuur-volko. a. de groote spoorweg- en stoomvaart-maatschap pijen, die de slagaders zijn van het binnen- en buitenlandsch verkeer. De cijfers hunner boekhouding spreken waarlijk nog een andere taal, dan die van aandeelhoudersgewin of verlies alleen, - daarmede toch zijn de be langen van duizenden en duizenden gemoeid. Een dezer maatschappijen is de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" haar geschiedenis in cijfers uitge drukt is er eene, die de moeite van het lezen waarlijk zéér loont. Wij kunnen te dezer plaatse haar levens loop, waarvan, 22 dezer, volle 38 jaar bereikt zijn, echter niet in bijzonder heden nagaan en zullen ons bij enkele grepen moeten bepalen. Opgericht met het doel om een geregeld pas sagiers- en goederen-vervoer door middel van stoomschepen tusschen onze stad en Engeland uit te oefe nen, bedroeg het kapitaal bij de op richting f 2.000.000, waarvan toen f 800.000 waren geplaatst. In den loop van hetzelfde jaar werden nog f 700.000 aandeelen i. pari uitgege ven en voor eenzelfde bedrag 5 pct's. schuldbrieven tot den koers van 95 pet. aan de markt gebracht. Tegen het einde van het volgend jaar werd tot de uitgifte overgegaan van f 3 200.000 4VS pct's. schuldbrieven tot den koers van 96'/pet. De af lossing dezer obligaties was recht streeks en onvoorwaardelijk door den eere-voorzitter der maatschappij „Zee land", Prins Hendrik der Nederlanden gewaarborgd. Bij het overlijden van den prins in 1879 werd met diens erfge namen een overeenkomst aangegaan, riep ze een vigelante aan en liet zich naar de Fasanestrasse brengen. Gelukkig vond ze den kleinen schilder Christoph Wackernagel, die in een knorrige bui in zijn atelier heen en weer liep en in hartverscheu rende tonen een operettemelodie floot. Ha, 't is goed dat je komt, Hild- chenriep hij verheugd, ik verveel mij doodelijk. Ik mis jou overal, ais ik niets te doen heb en dat komt helaas maar al te vaak voor. Vroe ger gaf jij me altijd de aanleiding tot een of ander werk, maar thans ben ik tot niets in staat en ik moet mijn toevlucht weer tot „Het voch tige Penseel" nemen, als ik niet van verveling zal sterven. Ach Hildchen, waarom heb je mij verlaten? Oom Christoph, ik zal je een andere juffrouw van g iclschap bren gen. ik heb geen andere juffrouw van gezelschap nooiig! Meid, wil je mij misschien laten trouwen Neen, neen, dat niet, oom Chris toph, antwoordde Brunhilde lachend. Maar je kunt een goed werk doen door een ongelukkig tnenscherikind onderdak en bescherming te verleenen waarbij de nog uitstaande f2.913.000 obligatiën door hen geheel werden afgelost, en zij daarvoor a pari f 1.456.000 aandeelen B. preferent voor f 25 uit de winst, na afschrij vingen, ontvingen. Tevens werden hun 1600 bewijzen van deelgerechtig- heid uitgereikt, welke echter 4 jaar later door de maatschappij werden ingekochthet door den Prins ren teloos voorgeschoten bedrag van f 110.815 was reeds in 1879 door de Mij. aan de erfgenamen teruggegeven. Tegelijkertijd werd het overige kapi taal tot de helft gereduceerd, en der halve van f 1.169.000 tot op f584.500 gebracht. Aldus bedroeg na deze re geling het maatschappelijk kapitaal f 2.041.000, iu 2 seriën verdeeld; de eerste serie, in gewone aandeelen A groot f 584.000, de tweede serie in preferente aand, B. groot f 1.456.500. Twintig jaar later werd elk dezer seriën op de helft verminderd, en maakten tezamen dus f 1.020.500 kapitaal uit; twaalf jaren later in Juni 1911 nam de „Zeeland" f1.000.000 aandeelen a 100 pet. over van de Mij. tot expl. van Staatsspoorwegen, terwijl het recht van preferentie van de preferente aandeelen met f 50 ver goeding per stuk werd afgekocht. Het kapitaal der Mij. bedraagt dus sindsdien f 2.020.500 aandeelen in 3 seriën verdeeld: serie A ad f 292.250, serie B ad f 728.250, en serie C ad f 1.000.000. Het spreekt vanzelf dat het teleurstel lend beloop van zaken zich ook in de dividenden-uitbetalingen weerspie gelde. Van af de oprichting in 1875 *ot 1881 werd geen dividend uitbe taald, van 1882 tot 1886 resp. 52<s, 6, 6, 6 en 6 pet. Sedert dat jaar werden de dividend-declaraties ge staakt, In 1901 werd ook de aflossing, van de in 1836 uitgegeven f 3.600.000 3 pet. rentente schuldbrieven, ter aflossing opgenomen van de toen maals bestaande 5 pct's leeningen van 1875 en 1885, eveneens gestaakt. In de koerslijst vindt men de reflex van deze teleurstellingen zuiver weergegeven. In 1902 zijn de aan deelen tot 6 pet,, de pref. aand. tot 12»/« pet., de 3 pct's obligaties tot 55 pet. teruggevallen. Doch dit zijn dan ook de, in de laatste 10 jaar, laagste noteeringen geweest. In dit decennium toch is, in weerwil van schier onoverkomelijke moeilijkheden gaandeweg een betere tijd voor de Mij., aan welker belangen die van de stad onzer inwoning zoo nauw betrokken zijn, aangebroken. In het reizigers- en bagage vervoer is een gelukkige, vooral in de laatste jaren sterke toename waar te nemen ge weest. De ontvangst uit dien hoofde in 1905 ad. f 845.586, klom in 5 jaar tijds tot f 1.221.390het exploi- Ik begrijp je niet. Ik heb toch geen bewaarinrichting voor kleine kinderen Luister maar eens, oom Chris toph, het betreft hier een zeer ernsti ge, droevige aangelegenheid... en nu vertelde ze hem, hoe en onder welke omstandigheden ze Mary had gevon den. Naar haar vader kan en wil de arme thans niet terugkecren, oom, eindigde zij haar mededeelingen. Haar vader zou zeer hard tegen haar zijn, je kent hem immers. Bij de Rus sin kan ze ook niet blijven, wijl de ze" zelf nauwelijks genoeg heeft om te leven en toch te trotsch is om de eene of andere ondersteuning aan te nemen. En daarom heb ik aan jou gedacht beste oom Christoph. Mijn kamertje is immers nog in orde daar zou Mary onder jou bescher ming kunnen wonen en weer op krachten komen tot we verder voor haar kunnen zorgen of een verzoening met haar vader tot stand hebben ge bracht. Jij met je goed hart en je gouden humor bent net de man om het arme meisje weer op te beuren. En wat den materiëelen kant der zaak tatie-saldo in dezelfde berichfsperiode van f 455.882 tot f 1.058.395. De netto-winstcijfers (evenwel voor af schrijvingen bestemd) hielden daar mede gelijken tred en ook de graadmeter ter beurze, de koerslijst. Van de schamele noteeringen van voorheen is thans geen sprake meer de gewone aand. monteerden allengs tot een niveau, aanzienlijk boven pari-prijs, 128 pet. werd reeds een paar jaar geleden bereiktde prefe rente soort behaalde 140 pet., de 3 pet. obligatie 90 pet. Wel is sedert eenige teruggang waar te nemen ge weest het grootste tot nog ïoe bereikte aantal passagiers viel in 1911, n.l. plm. (150000), doch het vertrouwen in den bloei der Mij. is thans teruggekeerd. Niet zonder veel moeite en opofferingen harerzijds. „Onze inkomsten, aldus wordt nog in het jaarverslag van 1910 gezegd, zullen sterk worden verminderd, daar ons aandeel in de vracht voor pas sagiers en bagage bij vervoer via Folkstone aanmerkelijk lager is, dan bij vervoer via Queensborough. Toch vertrouwen wij, dat het thans aan zienlijk geldelijk nadeel geleidelijk zal afnemen." Reeds in het volgend jaarverslag kan worden gezegd „De verlegging van onzen nachtdienst van Queensborough naar Folkstone is een volkomen succestoch heeft zij finan- tieele offers gekost." Doch de tijd der grootste teleurstellingen is voor bij en het heden in de algemeene vergadering uitgebracht jaarverslag getuigt van een nieuwe aera; na 26 jaar wordt de uitbetaling der divi denden welke naar wij zagen voor het laatst in 1886 plaats vond hervat. Wij bieden der maatschappij daar mede onzen gelukwensch den man nen die daartoe het hunne bijdroegen onze hulde, voor wat hun doorzicht en kunde, maar vooral hun vertrou wen in de toekomst van de „Zeeland" hebben tot stand gebracht. Dat ook voor het personeel der Mij. deze dag van groote beteekenis is, blijkt uit het feit, dat terzelfder vergadering de plannen tot oprichting van een pensioenfonds ten hunnen behoeve verwezenlijkt geworden zijn. Vermel den wij nog de invoering van af he den van den z.g. Engelschen Zaterdag voor de kantoor-ambtenaren, dan kan niet ontkend worden, dat de datum der alg. verg. van de Mij. „Zeeland" in 1913 met gulden letteren in de annalen der maatschappij, maar ook eenigszins in die der s'.ad onzer in woning mag worden opgeteekend. En mogen ook de cijfers van de volgende jaarverslagen der maat schappij in toenemende mate voldoe ning schenkend aan alle belangheb benden, recht sprékende cijfers blijken betreft ik zal wel voor alles zorgen. De kleine schilder krabde zich ach ter 'toor en trok een bedenkelijk gezicht. Dat is nu alles heel mooi en goed, Hildchen, zei hij aarzelend, en ik zou je ook gaarne dat pleizier doen, maar geloof je werkelijk, dat ik de rechte troostbrenger voor het ongelukkige schepsel ben Ik ben in mijn heele leven nooit een toonbeeld van deugd geweest. Maar thans ben je onze goede, lieve oom Christoph, vleide Brun hilde, en je zult de arme Mary weer opvroolijken, zoodat ze weer levens moed en levenskracht krijgt. Want jouw levenslust en scheppingskracht zijn onverwoestbaar en je hebt zoo'n medelijdend en goed hart. Hoor me nu zoo'n vleistertje Maar, kind, daar valt nog iets anders te bedenken. De vorstelijk Sonnen- steinsche htfphotograaf de kerel heeft nu den titel van koninklijk hof- photograaf gekregen en maakt reu- zenzaKen komt heel vaak bij me. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1