4 Juni AN. APPELEN Woensdag Irrigators. No. 130 51e Jaargang. 1913 cht op Schoe- kleede- boenen, Band, VLISSINGEN. Hen. (en I tte Portwijn rhite Port od Genuine (ga, Samos qualiteiten. Alleenver- |ke GIST, iEZOCHT, iroerd is by 'e Huur ANDIA" ;andee. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Bij deze Courant behoor! een Bijvoegsel GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON De toestand en de ont wikkeling van Zeeland. Ibreken. t, sterk licht, RI^VA^i LEFOON 46. (ten worden otto „GIST," bu- |jk HEEREN- i Tuin, staande Ier drukste stan- prk N«. 29. DE RUIJTER, srtsen 37.) »ension. ■RAND.) |t vanaf f 1,50 vanaf f 3.— oreenkomst. er pond. diverse soorten TS, los en in ibevelend, 10.52 11.52 d« boot l»ter a. b. rhauun, «w gia.a »ad« 12.03 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeffde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER ÏO. BEKENDMAKING. Stemming ter verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland. De Burg. van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat tengevolge van de op den 3 Juni j. 1. plaats gehad hebbende can didaatstelling voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Vlissin gen, waartoe deze gemeente behoort, op Vrijdag den 13en Juni e.k. van des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal gehouden worden en dat de na men der candidaten zijn. DIELEMAN, P. HAL, A. C. VAN HOUTERMAN, K. L1NDEIJER, G. F. MERCKENS, P. ME1J, J. DE NIFTR1K, J. G. VAN PAAP, J. C. VERMAAS, J. P. Tevens wordt de aandacht geves tigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een „ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt „gestraft met gevangenisstraf van ten „hoogste een jaar." Vlissingen, den 4 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaat schap der Provinciale Staten van Zeeland. De Burgemeester van Vlissingen gelet op artikel 63 der Kieswet en 8 der Provinciale wet brengt ter openbare kennis dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Zeeland, den 3 Juni j.l. bij hem ingediend, alsmede het door hem van de candidaatstelling opgemaakte proces-verbaal van af heden op de Secretarie der Gemeente (Griffie) voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld is. Vlissingen, den 4 juni 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Eerste Kamer. De Kamer zette gisteren de al- gemeene beschouwingen over de radenwet, de invaliditeitswet en de Roman uit het leven door O. Elster 48.) (Nadruk verboden.) Brunhilde bracht hem boeken, en tijdschriften, waarmee hij zich een groot gedeelte van den dag bezig hield. Des namiddags deden ze dik wijls samen een wandeling of luis terden in een pleiziertuin bij een kopje koffie naar de vroolijke tonen der muziek. Het gezelligste echter waren de avonden, als Christian Wacker- nagel kwam, grappen maakte en anec- doten vertelde. Dan kon de handelsraad weer har telijk lachen en hij vergat zijn onge luk en zijn kwaal. Of er werd een partij skat gespeeld, waarbij soms de vorstelijk Sonnen- steinsche hofphotograaf als derde man meedeed. Want ook meneer Eginhard Dettmer was in den gezelligen kring opgenomen, daar hij dikwijls bij Brun hilde kwam om met haar over het ouderdoms- en ziekteverzekering voort. Nadat de heeren Woltjer, Verheijen en Van Lamsweerde verklaard hadden dat zij, hoewel zij niet geheel bevre digd zijn, voor de wetsontwerpen zuilen stemmen, vooral ook omdat zij vreesden, dat verwerping zou voeren naar staatspensionneering, kwam minister Talma aan het woord. De minister dankte voor den ondervonden steun en merkte aan den heer Laan op, dat hij zich niet laat beheerschen door katheder-socia listische neigingen, doch alleen door zijn sterke neigingen om iets voor de arbeiders tot stand te brengen. De minister verdedigde voorts uitvoerig de wetsontwerpendeze beoogen geen zorg voor arme menschen, doch het voorstel is een regeling van arbeidersovereenkomst, het wil een wijziging brengen in_den loonvorm van den arbeider en daarmede tevens een wijziging brengen in het arbei dersbestaan, om zoodoende te voor komen dat er in tijden van invaliditeit, ouderdom en ziekte maatschappe lijke schipbreukelingen komen. De Radenwet en de verzekerings wetten zijn ten slotte aangenomen met 25 tegen 12 stemmen, rechts tegen links. Tweede Kamerverkiezingen, Bij de gisteren gehouden verkie zing zijn bij candidaatstelling geko zen in het district Grave mr. dr. D. P. N. Kooiendistrict Helmond A. N. Fleskensdistrict Veghel B. R. F. van Vlijmendistrict Weert jhr. mr. V. E. L. de Stuers en district Zevenbergen A. C. A. van Vuuren (allen kath.) Rotterdam lil. in de tusschentijdsche vacature in Rotterdam Hl voor de Tweede Kamer (vacature-Verhey) is gekozen de heer A. Stulëmeijer (Kath.), die tot Sep tember zitting heeft. Tweehonderd predikanten. Naar het „Hbl." verneemt hebben tot heden twee honderd predikanten der Hervormde Kerk van de meest verschillende richtingen hun instem ming betuigd met het manifest, onder leiding van dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. A. van der Flier G.Jz., den 16den Mei te Utrecht vastgesteld. Pensioer.vereenlging van Burgerlijke amtenaren. Te Rotterdam is een gecombineerde vergadering gehouden van plaatselijke en daaromheen gevestigde afdeelingen correspondentschappen van ambte naars-organisaties enz., aangesloten bij de Pensioen-Vereeniging van Burger lijke Ambtenaren. Deze vergadering was belegd tot het kiezen van een comité, dat zich uit- eene of andere portret te spreken. Hij was steeds buitengewoon voor komend tegenover den ouden handels- raad, wiens vroegere positie hij nog niet vergeten kon. Hij beschouwde hem nog altijd als een bemiddeld man want Brunhilde verstond de kunst om zelfs met de meest bescheiden middelen een waas van voornaam heid en elegantie over de eenvou dige huishouding te spreiden. Ze schenen allen gelukkig en tevre den te zijn. Slechts éen ding was er dat soms een donkere schaduw op het stille geluk wierp de gedachte aan Mary. Ze had in maanden niets meer van zich laten hooren. De stadsschouw burg in Elberfeld had ze verlaten niemand wist, waar ze gebleven was. De laatste brief van haar was uit een kleine plaats aan den Rijn gekomen, waar zij als lid van een rondreizend tooneelgezelschap vertoefde. Na dien tijd had men geen bericht meer van haar ontvangen. En ook een andere gedachte kwel de Brunhildede herinnering aan Walter. Er kwamen slechts weinig berich sluitend zal bezig houden met de regeling van het verzamelen van hand- teekeningen, uitsluitend van ander de Pensioenwet staande ambtenaren, op daarover vanwege de P. V. te ver strekken lijsten, welke een onderdeel uitmaken van een adres. Het doel dezer actie is een samen gesteld petitionnement-adres bij de Tweede Kamer in te dienen tot ver krijging van een minimum-pensioen voor weduwen en weezen van Bur gerlijke Ambtenaren. Men wenscht een uitspraak te ver krijgen van belanghebbenden, waar door de Regeering de noodzakelijkheid van de inwilliging van de pensioen- wenschen zal inzien, en naar vertrouwd wordt, een algeheele herziening zal ter hand nemen, zoomede spoedig voorstellen indienen, waarin rekening met de wenschen der ambtenaren is gehouden. De pensioen-vereeniging stelt zich voor in het geheele land comité's samen te stellen, die zuilen ijveren om op de door haar aangegeven wijze te komen tot bereiking van het omschre ven doel. Het thans te Rotterdam samenge- gesteld comité is het eerste in den lande. Wetgeving registratie-belasting en hypotheekrechten. D. Staatscommissie voor een herzie ning van de wetgeving op de re gistratiebelasting en de hypotheek rechten, de wettelijke en administra tieve bepalingen betreffende de eigendomsoverdracht van onroerende goederen en schepen, de vestiging van rechten van hypotheek en scheepsverband, dé' hypothecaire en kadastrale boekhouding en die der scheepsbewijzen, heeft dezer dagen het eerste gedeelte van haar verslag ingediend. Congressen te Gent. Te 's-Gravenhage vergaderde de vorige week de speciale commissie voor de congressen voor de interna tionale tentoonstelling te Gent in 1913, onder voorzitterschap van den heer P. J. de Kanter, lid van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Besloten werd, zooveel mogelijk de belangstelling op te wekken voor de dit jaar te Gent te houden inter nationale congressen (pl.m. 50), ter wijl verschillende middelen, om dit te bevorderen, werden overwogen en vastgesteld. De secretaris van de commissie, dr. M. de Hartagh, Plantage Kerklaan 23, te Amsterdam, is bereid tot het geven van nader gewenschte inlich tingen, Bij hem zijn lijsten van de congressen verkrijgbaar. Ambachtsonderwijs ook voor meisjes. Vanwege de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid is een adres ge- ten van hem. En als men een brief van hem ontving, verhaalde die van woeste gevechten, van honger en dorst, van ziekte en dood, van ont bering en inspanning van allerlei aard. Omringd door gevaren en be dreigd door den dood in zijn wreed aardigste gestalte, dat was de posi tie, waarin Brunhilde nog altijd den beminden man wist, en zij sidderde van angst, als ze in de bladen van nieuwe gevechten, van nieuwe slacht offers in den strijd met de wilde vol keren in het verre Zuidwest-Afrika las. in haar werkkamer hing de schil derij, die Walter had gemaakt, waar ze eens met hun beiden in zijn wo ning voor hadden geslaan en waaraan Brunhilde den naam „Verdwenend ge luk" had gegeven. Dikwijls en lang beschouwde ze de schilderij en ze verbeeldde zich in de vrouw, die eenzaam aan het zeestrand zat, zich zelf te herkennen. Ook voor haar was immers het ge luk verdwenen om nooit weer te rug te keeren. En een oud, droevig lied schoot haar te binnen, dat ze ergens had gehoord, en zachtkens fluisterden haar lippen. richt tot den gemeenteraad van Am sterdam naar aanleiding van het door B. en W. aan den Raad aangeboden concept-besluit, betreffende wijziging der met de vereeniging Maatschappij voor den Werkenden Stand, afdeeling Ambachtsscholen gesloten overeen komst inzake het verstrekken van ambachts- en teekenonderwijs. Adressante betreurt dat onder de door B. en W. noodzakelijk geachte voorwaarden tot toekenning van sub sidie aan genoemde vereeniging ten behoeve van de door haar opgerichte en in stand gehouden ambachtsscholen de voorwaarde om de inrichtingen voor vakonderwijs ook voor meisjes toegankelijk te stellen, ontbreekt. H.i. kan een opleiding op een der ambachtsscholen, in het bijzonder op de le of de 3e Ambachtsschool voor vrouwelijke leerlingen van overgroot belang zijn, met name voor zoover betreft de opleiding in het behangers-, stoffeerders- en meubelmakersvak, een meening, die blijkbaar door verschei - dene Amsterdamsche ouders wordt gedeeld, getuige het herhaaldelijk tot de directie gerichte verzoek, om ook meisjes tot de school in quaestietoe te laten, welk verzoek vroeger steeds geweigerd werd op grond van plaats gebrek. Het is te onderstellen dat door opening der 3e Ambachtsschool deze reden tot wering van vrouwelijke leerlingen zal zijn vervallen en mocht ook nu nog het verlangen om dit vak onderwijs te volgen zoo groot zijn of worden, dat de plaatsruimte niet toe laat aan alle aanvragen te voldoen dan moeten andere middelen om de minst geschikte leerlingen af te wijzen, b.v. een vergelijkend examen, recht vaardiger worden geacht, dan een weigeren van vrouwelijke aspirant leerlingen, uitsluitend uithoofde harer sekse. Diep doordrongen van de on billijkheid, om meisjes, door haar den toegang tot deze inrichtingen voor deugelijke vakopleiding te ontzeggen, van werkkringen uit te sluiten, waarin zij bevrediging zouden kunnen vinden en bescheiden wel vaart zouden kunnen verwerven tevens warm overtuigd, dat het moed willig verkleinen van het beroepsveld voor de eene of de andere sekse niet in het belang der gemeenschap is te achten, omdat deze het meest gebaat is bij een zoodanige verdeeling van arbeid, dat alle werkzaamheden door de best daartoe geschikte arbeids krachten worden verricht, onverschil lig of deze mannen, dan wel vrouwen zijndringt adressante bij den Raad met den meesten klem er op aan, bij de voorwaarden, waarop aan de Maatschappij voor den Werkenden Stand ten behoeve harer ambachts scholen subsidie vanwege de gemeente Beloofd had "hij te schrijven. Toen hij eens aftckeid nam. Maar hoeveel dagen ook verdwenen. Geen brief nog kwam. Zoo staart het oog naar 't woeste water, Dat om de zandbank schuimt, Of nooit het echip terug zal keeren, Dat lang geleên verzonk, Zoo zat ze ook eens in treurige gedachten verzonken in haar kamer, toen juffrouw Ritter de deur opendeed Een dame wenscht u te spre ken, juffrouw Walterling, zei ze. Zal ik haar hier brengen Wie is die dame Nu, ze ziet er wonderlijk ge noeg uit. Ze draagt een korten rok en ze heeft kort haar en twee oogen zwart als de nacht. Ze ziet er uit, als iemand, die ondersteuning komt vragen. Laat haar binnenkomen. Eenige oogenblikken later trad de vreemde binnen. Ze zag er wer kelijk zonderling uit. Ze had een bleek, een geelachtig, mager gelaat, groote öogen met een melancholieke uit drukking, kort geknipt zwart haar, dat door een kleinen zwarten strooien hoed bedekt waseen zwarte, ver sleten japon omhulde de magere ge stalte. kan worden verleend, alsnog deze te voegendat de Amsterdamsche Ambachtsscholen voor jongens en meisjes op gelijke conditiën moeten worden opengesteld. Voor het vrijzinnig propaganda- comité op Walcheren trad gisteren avond in de zaai van den heer Buning als spreker op de heer J. G. van Niftrik, een der candidaten van de vrijzinnige partijen voor de a. s. ver kiezing van leden van de Prov. Staten. De vergadering werd geopend door den heer A. W. Smits, die na een inleiding het woord gaf aan den heer Van Niftrik. De heer Van Niftrik begon met er op te wijzen dat naar zijn meening bij de keuze van Staten-leden dikwijls te veel acht wordt geslagen op de po litieke richting van den candidaat en vaak te weinig in aanmerking geno men de geschiktheid van den candidaat om in zulk een hoog bestuurscollege nuttig werkzaam te zijn. Hij wilde daarom in het licht stel len welke belangrijke plichten de Provinciale Staten hebben te vervullen, welke kracht van dat college kan uitgaan en hoe grooten invloed het kan uitoefenen op de welvaart der provincie. Het zal dan blijken dat het van het grootste belang is in de Prov. Staten te kiezen, ernstige, bekwame mannen, die den toestand in de provincie kennen en die de middelen weten te vinden om die toestanden te verbeteren. Daarvoor had de heer Van Niftrik tot onderwerp van zijn rede gekozen „De toestand en de ontwikkeling van Zeeland". Hij begon met er op te wijzen, dat er een tijd was, dat Zeeland met Holland vooraan stond in de rij der geünieerde provinciën toen hadden de Zeeuwsche afgevaardigden der Staten-Generaal en ter Kamer van Zeventienen grooten invloed. Veel van die macht en rijkdom van Zeeland is verloren gegaan. De welvaart van Zeeland was uit sluitend te danken aan de prachtige waterwegen en wij kunnen het ver dwijnen dier welvaart voet voor voet volgen door na te gaan de verlegging van de rivier, wat hij nader uiteenzette. Alleen de Westerschelde behield hare beteekenis als bevaarbare groote rivier, slechts Vlissingen en Terneuzen zijn de eenige overgeblevene Zeeuw sche zeesteden dezer dagen. Willen wij Zeeland weer teruggeven den ouden glans, de oude macht, den ouden rijkdom, dan moeten wij zor gen gebruik te maken van de gunstige ligging der beide Zeeuwsche zeeste- Waarmee kan ik u van dienst zijn vroeg Brunhilde, die thans ook dacht, dat de vreemde ondersteuning kwam vragen. ik kom niet voor mij zelve, antwoordde de dane in het Duitsch, waaraan men. de vreemdelinge her kende, maar om uw hulp voor een ongelukkige vriendin te vragen. Wie bent u? En wie is uw vriendin Ik weet niet, of u mijn naam kent ik heet Wera Komorowska... Wat Bent u de Russische stu dente, die met mijn oom in 't zelfde huis woonde? Ja, die ben ik. De vriendin van mijn nicht ja, ik ben de vri.endin van Mary Hildebrandt. En hebt u bericht van Mary Zij is bij mij. Mary bij u Ja. Waarom komt ze niet bij haar vader Ze schaamt zich. Brunhilde zag het vreemde meisje strak en verbaasd aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1