3 Juni ruM Dinsdag 51e Jaargang. No. 129 1913 DE Jr. WELilKSKAARTEH. e Tram lALCflEREN, laïendienst --Schelde. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON Aandeelen, len, Loten. Facturen, tten, Pros- res, Adres- aires. den, Enve- Declaraties. Menu's, gen, Rouw- N DE VELDE jR. igan: 4.40a, 4.45a 8.20, 9.30, 10.40 I.80, 2.10, 12.60 0, 6.10, 6.50, 7.30 0, 10.60. Vliaaingau7.10g II.50,12.30g, 1.10 0, 4.30g, 5.10, 5.50 10.15, 11.25c. arkt): 5.10a, 5.16a 8,20, 8.55, 9.30g l.SOg, 12.10, 12.30 1, 2.10, 2.30g, 2.50 I, 4.30, 4.50, 5.10g, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50 luitend werkman s- leen op werk moiee. liet verder dan de n goederen alleen Station S.S.) 6.22* 8.15, 11.12.» Keerslui», deP&nl ladhotel is reap. 5, 3*25, 9.28, 10.36J, en 11.15.» Domburg: 6.45, jl.20, 6.07, 8.40 es liddelburg5.05», i, 4.15, 6.65 en 9.37, Vlissingen: 5.05*. 0.65 en 9.37*. |t loopen alleen van 15 Mei tetes i treinen gemerkt ïarktdagen te l£id- a. 6.,—, 6.20, 6.55 110.— 10.20, 10.40, 12.30,1.—, 1.30», 4.30, 4.50,5.20, 40, 8,20. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10,30, N.m. 12.10, 12.45, :;.0», 3.40,4.10,4.40, f,10,7.30,8—, 8.30 |en des Zondags ait. 3. 3.43 c" en 6.85 d) f.10 c) en 7.05. 15 a) en 5.05. |3.43 en 6.35 d) h) i na het vertrek van t n. Neuzen vm. 8.50. jkens, Borsselen en ins ten hoogste 15, hn. de boot van 10.45 i van 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Prins Hendrik terug. H. M. de Koningin vertrok Zon dagmorgen kwartier over achten met in haar gevolg jonkvrouwe De Mont- mollin en jhr. Von Mühlen met twee auto's van Het Loo naar Arnhem, om Z. K. H. Prins Hendrik, die aldaar te 9.01 uit den Taunuus zou aankomen, af te halen. Kwartier vóór tienen kwam het Koninklijk echtpaar op Het Loo aan, opgewacht door een talrijke schare, die levendig juichte. De Prins zag er zeer welvarend uit. Prinses Juliana stond ter begroeting op het bordes van de Koninklijke villa. De Koningin en de Prins maakten des namiddags halfvijf in een dog cart, door den Prins zelf bestuurd, een toertje. Ondanks den regen, reed het Koninklijk echtpaar in dit rijtuigje door het dorp. Eerste Kamer. Alvorens de beraadslaging over de Radenwet heden wordt hervat, zijn voor de vergadering der Eerste Ka mer nog aan de orde gesteld de wetsontwerpen betreffende het staats- muntbedrijf en den grondaankoop voor de artillerie-inrichtingen. De mogelijkheid bestaat, dat nog in den loop van deze week de pen sioenregeling voor de gemeente-amb tenaren, hunne weduwen en weezen in de afdeelingen zal worden gebracht. De heer H. Waller, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaa), die dit jaar aan de beurt van aftre; ding is, stelt zich niet meer her kiesbaar. Op 8 Juli a.s. zullen de Staten van Zuid-Holland in deze vacature heb ben te voorzien. Prof. Drucker candidaat voor de Eerste Kamer, Naar het „Hbl." verneemt zijn de vrijzinnige leden van de Provinciale Stater, van Noord-Holland voorne mens bij de vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van het Eerste-Kamerlid, den heer J. Bree- baart (Unie-liberaal) hun stem uit te brengen op prof. mr. H. L. Drucker (Vrijz.-dem.), thans nog lid der Tweede Kamer voor Groningen. De zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland ter verkiezing van een lid der Eerste Krmer wordt, zoo als men weet, gehouden op 10 Juli a.s. Wordt, wat gezien de vrijzinnige meerderheid in de Provinciale Slaten van Noord-Holland als zeker kan worden aangenomen, prof. Drucker gekozen, dan zal voor Groningen nog een nieuw lid gekozen moeten worden, dat zitting heeft tot Septem ber a. s. Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 47.) Dus pleegzustersdiensten Als je daar maar veel dank voor hebt. Op dank komt het niet aan, oom Christoph. Maar je hebt zelf bij onze bezoeken gezien, hoe verwaar loosd alles in de woning is, die toch heel aangeiaam kon wezen,wanneer er orde en netheid heerschte. Ook voor den armen, ouden man wordt slecht gezorgd. Juffrouw Ritter geeft zich meer en meer aan haar droef geestige gedachten over. Zij bekom mert zich om niets meer en plaagt mijn armen oem bovendien met haar zalvende redevoeringen en haar ver maningen om toch geduldig te zijn. Ja daar heb je gelijk in. Dat schepsel had ik reeds lang de deur uitgejaagd Hij heeft niet meer de kracht, om haar weg te zenden. En met Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. De begroeting van keizer Wilhelm. De buitengewone zending ter be groeting namens H. M. de Koningin van den Duitschen keizer tijdens Zr. Ms. kortstondig verblijf te Geldern nabij de Nederiandsche grens en be staande uit luit. generaal De Meester, commandant van het veldlegerko lonel Weber, adjudant i. b. d. com mandant der brigade grenadiers en jagers, en luit. t.z. Ie kl. jhr. Von Mulilen, adjudant van H. M., ver- eenigde zich hedenochtend te Nijme gen om van daar per auto naar Geldern te worden gebracht. Generaal De Meester komt uit Ba den-Baden alwaar hij met verlof ver toeft, te Nijmegen aan. Aangezien keizer Wilhelm slechts eenige uren in Geldern aanwezig zal zijn, keert de missie nog denzelfden middag in Nijmegen terug. Altoos de zondebok. In een driestar van „de Standaard" leest men o. a. het volgende Ook nu weer moet onze hoofd redacteur dienst doen als mikpunt voor pijl en speer van den overkant. Nu begreep men dit vroeger, omdat hij toen in de officieele politiek mee deed. Maar thans is dit niet meer het geval. Hij is nu geen minister en geen Kamerlid, en is niets meer dan een publicist en een partij-voorzitter. Dit laatste heeft hij gemeen met de hee- ren Borgesius, Tydeman, Troelstra, e.a., en het eerste met de heeren Ch. Boissevain, van der Hoeven e.a., en toch denkt onder ons niemand er aan, tegen een der heeren soortge lijke booze campagne te openen. Wat heeft 't dan te beduiden, dat men op meeting na meeting, en in artikel na artikel, altoos weer op dien éénen armen zondebok de slagen van zijn hamer doet neerkomen Weet ge nu één land te noemen, waar een partij, die zich zelve eert, op die manier een zondebok uitkoos? Als men een courant, bestrijdt, noemt men dat blad, en niet zijn hoofdredacteur bij name. Wat ter wereld heeft 't dan te beduiden, om voor ons steeds een exceptie te ma ken Te meer, daar ons blad bij de groote liberale bladen vergeleken haast achtmaal zoo klein is. Zelfs tusschen Turksche en Bul- gaarsche officieren gelden altoos nog zekere usantiën, die den gentleman doen uitkomen. Lichamelijke opvoeding. De minister van binnenland sche zaken heeft bij de mededeeling be treffende het instellen der inspectie voor de lichamelijke opvoeding, aan de Ged. Staten der provincie o.m. het volgende omtrent de taak der inspecteurs geschreven. In de eerste plaats zal aan deze iemand, die hem geheel vreemd is, zou het nog minder gaan. Laat hem zijn dochter terug roepen 1 Je weet immers wel oom Chris toph.... Ja zeker, ik weet, dat ze zoo wat rondzwerft I Kunstenares dra matische kunstenares noemt ze zich! Nu, haar kunst schijnt niet al te veel te beteekenen. Daarom moest de oude maar eens de hand «ver 'thart strij ken en haar terugroepen. Maar dat is immers al beproefd, oom. Ik zelf heb aan Mary geschre ven; ze heeft mij geantwoord, dat ze zich gelukkig gevoelde in haar beroep en er geen afstand van kon doen. Maar voor den drommel, dat is toch geen reden om mij ouden kerel van den troost en den steun van mijn ouden dag te berooven Wat moet ik toch zonder jeu beginnen, Hildchen Het spijt mij ook zeer, dat ik ons gezellig huis moet verlaten, oom Christoph. Maar, zie je, de hoogere plicht der naastenliefde gaat voor. En dan, oom Christoph, ik kom eiken inspecteurs zijn opgedragen het hou den van toezicht op en het bevorde ren van het gymnastisch onderricht aan jongelieden, die het bewijs van voorgeoefendheid wenschen te ver werven, bedoeld in art. 70 der Mili- tiewet. Bovendien zullen zij zich heb ben te beijveren om, waar plaatselijke omstandigheden dit mogelijk maken, het gewensclite verband te leggen tusschen de verschillende vormen van lichaamsontwikkeling der rijpere jeugd, zoodat het denkbeeld ingang vindt, dat de bovenbedoelde opleiding niet is te beschouwen als een africh ting zonder meer op het militiediplo ma, maar als een integreerend deel der opvoeding. Vervolgens zullen zij ook hun aandacht moeten wijden aan het vraagstuk der lichamelijke op voeding met betrekking tot de neg schoolgaande jeugd. Bij al deze on derwerpen zal deze inspectie hebben op te treden als adviseur der Re geering en als uitvoerder van haar besluiten. Met betrekking tot het onderwijs op de onderscheidene categorieën van scholen v»or lager, middelbaar en hooger onderwijs ontvangen de nieuwe inspecteurs geenerlei bevoegdheid. Nationale Unie voor Volkskracht. Zaterdag werd in een vergadering van afgevaardigden van dc volgende zeven vereenigingenNed. Padvin- dersbond, Kon. Vereeniging van Ned. Scherpschutters, Kon Ned. Weer baarheid, Ned. Gymnastiekverbond en Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding, welke vergadering geleid werd door den koloSiei Pop, sous chef van den generalen staf, in be ginsel besloten tot oprichting van een Nationale Unie voer Volkskracht, be- oogende samenwerking te brengen tusschen de vereenigingen welke zich een alzijdige lichamelijke opvoeding van het Nederiandsche volk ten doel stellen. Staande de vergadering werd door den ondervoorzitter der Tuchtunie, die ais persoonlijk gast de bijeenkomst bijwooade, namens zijn vereeniging sympathie uitgesproken met de op richting dezer Unie en werd, in ver band met haar doelde bevordering der zedelijke, der geestelijke en der lichamelijke kracht van het Neder iandsche volk, de toezegging gedaan, in nauw verband met haar te willen arbeiden. Marine en leger. De minister van marine zal heden de directie derjnarine te Willemsoord bezoeken, geëmbarkeerd aan boord van een torpedoboot en aldaar ver toeven tot morgemtamiddag, als wan neer de minister eveneens geëmbar keerd aan boord van een torpedoboot zal vertrekken. Bij aankomst en vertrek dag hier om op alles een oogje te houden. Juffrouw Bender, die voor onze kieine huishouding zorgt, is een flinke vrouw; zij zal in mijn afwe zigheid onze woning wei in orde houden. Het is slechts voor enkele maanden, oom. Als Walter Hilde- brandt terugkomt, ben ik bij oom niet meer noodig. Dan kom je heelemaal niet bij mij terug. Brunhilde bloosde. Toch wel, oom Christoph ik beloof het je. ik gevoel mij thans verplicht oom Hildebrandt te helpen hij heeft mij immers ook geholpen, toen ik van de gansche wereld ver laten was. Heb ik je misschien ook verla ten bromde Christoph. Neen, oompje, maar met ons beiden is dat geheel iets anders. Wij behooren bij elkaar en helpen van weerskanten, waar we maar kunnen. Ik heb je van harte lief en ben je zeer, zeer dankbaar ik ben als je dochter, niet waar, oom Chritoph Maar je hebt mij op 't aogenblik niet zoo noodig als oom Hildebrandt. Jij zelf hebt hem zeer beklaagd, dat zal het wachtschip, liggende in de marinehaven van het Nieuwediep sa- lueeren met 19 kanonschoten en zal van alle regeeringsgebouwen de Ne deriandsche vlag waaien. Bij het legerbestuur zijn plannen in overweging, de militie bij vertrek met groot verlof, na voor de laatste maal onder de wapenen te zijn geweest, gewapend naar huis te zenden, om te voorkomen dat zij, na overgang bij de landweer, van Augustus tot November zonder wapenen zullen zijn. Tentoonstelling Gent. Het gebouw der Nederiandsche afdeeling is thans ook inwendig vol tooid. De zalen zijn geheel gevuld en het publiek komt in.groote scha ren het Nederlandsch paviljoen be zoeken. De koning van België heeft den wensch te kennen gegeven spoe dig een bezoek te brengen aan de afdeeling Nederland der Schoone Kunsten en op een anderen datum de Nederiandsche afdeeling te bezoeken. Evenzeer wordt de hoop gekoes terd, dat de Nederiandsche ministers eerlang de gelegenheid zullen kun nen vinden een bezoek aan de Neder iandsche afdeeling te Gent te brengen. Op Zondag 22 Juni zal de plech tige opening plaats hebben van het kanaal Gent-Terneuzen. De koning van België zal dien dag het kanaal opstoomen en daarna de gast zijn van het gemeentebestuur van Gent. Een kostbaar model. Op de terreinen van de E. N. T. O. S. (de Scheepvaarttentoonstelling te Amsterdam) is aangekomen het door den Duitschen keizer beschik baar gestelde buitengewoon fraaie model van een Hollandsch oorlogs schip. Zeer waarschijnlijk is dit model ongeveer in 1665 te Amsterdam ge maakt en door de stad ten geschenke gegeven aan den jongen prins Willem III, uit wiens nalatenschap 't door overerving in het bezit zal zijn ge komen van den Duitschen keizer. Het fraaie model, dat goed is over gekomen, is voor 100.000 mark ver zekerd. Vlissingen, 3 Juni. Verkiezingen Prov. Staten. Bij de heden gehouden verkiezing van leden voor de Prov. Staten werden in onze provincie de volgende can didate» gesteld District Vlissingen. De heerenMr. P. Dieleman, anti.-rev., A. C. van Hal, S. D. A. P., K. Hou terman, aftredend, anti.-rev., G. F. Lindeijer, S. D. A. P., J. de Meij, S. D. A. P., P. Merckens, aftredend, anti- rev., J. G. van Niftrik, V. D., J. C. Paap, lib. en J. P. Vermaas, lib. District Middelburg. De hij in zoo'n ellendigen toestand ver keerde. ik kom eiken dag een uurtje bij je en 's avonds kom je bij ons. Dan babbelen wij samen of spelen met oom Hildebrandt een partijskaat. Je zult zien, hoe gezellig dat wordt Ja, ja. Doch waar blijft je kunst Die geef ik natuurlijk niet op. ik moet immers geld verdienen. Ik heb mij in het huis van oom reeds een kamer uitgezocht, die mij tot atelier zal dienen. Ik zal vlijtig zijn want ik wil oom Hildebrandt niet tot last wezen. Na nog wat heen en weer praten, moest oom Christoph zich schikken. Hij bromde en knorde wel over de ondankbaarheid van de wereld in 't algemeen en die van de vrouwen in 't bijzonder, maar met zijn goed hart zag hij heel goed in, dat Brunhilde handelde, zooals het moest, en hij bewonderde haar nog meer om haar zelfopoffering. Zoo trok Brunhilde dan na eenige dagen tot groot verdriet van juf frouw Ritter, maar tot innige blijd schap van Hildebrandt naai haar oom en thans begon een nieuw en schooner leven voor den zieken man. heèronH. P. den Bouwmeester, af tredend V. D., P. K. Peerikamp, S. D. A. P., W. A. de Rijcke Sr., anti- rev., mr. F. J. Sprenger, aftredend V. D., II. R. Struve, anti-rev., jhr. W. Z. van Teijlingen, V. L. en L. J. van Voorthuijzen, aftredend anti.-rev. District Goes. De heeren P. Bruggeman, lib., A. S. J. Dekker, aftredend anti-rev., J. H.O. Dominions, lib., J. N. Elenbaas, lib., G. F. Lin deijer, S. D. A. P., D. Mulder, aftre dend anti.-rev., M. Noordijke, aftredend anti-rev., J. Ossewaarde, S. D. A. P., Jac. Welleman, V.D. en J. Wondergem, aftredend anti-rev. District-Sluis. De heeren M. A. Bleiker, lib., mr. P. J. van Bortel, anti-rev., P. Erasmus, lib., A. Hen- drikse, R. K. en D. H. van Zuijen, lib, District Hulst. De heeren E. Buijsse, Volkswit-partij, mr. P. Dieleman, aftr. anti-rev., Ph. J. van Dixhoorn, lib., mede aanbevolen dooi de Voikswilpartij, P. F. Fruijtier aftr. R. K., F. C. O. M. Hombach, aftr. R.K.F. Kaan, !i"b.. H. Kramer, Voikswilpartij, C. Ysebaert, aftre dend R.K. District Zierikzee. De hee ren M. Bolle Lzn. aftr. lib. J. H. C. Heijse, aftr. lib., C. A.J.Hocke Hoogen- boom, aftr. lib. en A. Timmerman Cz., anti-rev. District Tholen. De heeren jhr. mr. E. A. O. de Casembreot, aftr. V. L. en R. G. Brinkman, anti-rev. Hedenmorgen omstreeks half elf werd door Z. D. H. Mgr. Callier, vergezeld van zijn secretaris, den Weleerw. heer Van Dam en den Zeereerw. heer pastoor Van der Aa, een bezoek gebracht aan de R. Kath. weesschool alhier. De bisschop werd ontvangen door het bestuur en Z. D. H. door de kinderen een welkoraslied toegezon gen. Na afloop onderhield de bisschop zich met verschillende kinderen en werden de kinderen door den bis schop onthaald. Daarna bracht Z. D. H. een be zoek aan het St. Joseph Ziekenhuis, alwaar verschillende zalen door Mgr. werden bezocht en hij zich met ver schillende patiënten minzaam onder hield, aan enkelen zijn bisschoppe- lijken zegen uitreikende. Mgr. gaf meermalen zijn groote in genomenheid te kennen over de prachtige inrichting van het gebouw en werd ten slotte door het bestuur uitgeleide gedaan. Hedenmiddag vertrok de bisschop naar Middelburg, alwaar Mgr. de lunch gebruikte bij den Zeereerw. heer pastoor Briigemann, waarna de bisschop hedenmiddag een rijtoer naar Domburg maakte. Roode Maandag. Gisteren werd door de afdeeling Er kwam weer regelmaat in zijn leven. Lucht, licht en zon drongen in de kamers en verdreven de som bere schaduwen, welke door het droef geestige, ontevreden karakter en de melancholieke wereldbeschouwingvan juffrouw Ritter in de woning waren gekomen. En ook deze zelf werd door de opgewektheid en vastbera denheid van Brunhilde veranderd, in 't eerst bromde ze wel over het vele onnoodige werk, over de pla gerij den ganschen dag, over het lachen van Brunhilde, waarmee deze de knorrigheid van de grillige vrouw beantwoordde, maar dit lachen en deze vroolijke bedrijvigheid van Brunhilde werkten aanstekelijk en ten slotte werd juffrouw Ritter weer e»n verstandige vlijtige vrouw, die zich gewillig voegde naar de voorschriften van het meisje. De handelraad leefde werkelijk op. Hij kon weer lachen en zich verheugen over de bloemen, den zonneschijn en de bloeiende lente. Zelfs lichamelijk werd hij weer sterker en kon grootere wandelingen in den Thiergarten ondernemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1