Maandag 2 Juni jSg. 128 51e Jaargang. 1913 GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeffde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. ftbonnements- ftduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. MILITIE TE LAND. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der Gemeente Vlissingen maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgan- gersregister dezer Gemeente inge schreven verlofgangers der Mititie te land zal worden gehouden, ten raad- huize op Dinsdag 17 Juni 1913 ten 10 ure v.m. voor de lichtingen 1909— 1910, 1911 en 1912 en op Dinsdag den 17 Juni 1913, des n.m. ten 1 ure voor de lichtingen 1905 en vroeger, 1906, 1907 en 1908. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die bij hunne inlijving in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts niet door a. de verlofgangers, aan wie ver gunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenslands of die toestemming heb ben verkregen tot verblijf in het buitenland, en aan wie, hetzij gelijk tijdig met die vergunning of toe stemming, hetzij in verband daar mede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzoek in een der hierveren onder a genoem de maanden te ondergaan c. de verlofgangers, die in het loo pende jaar, voor den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf in werkelijken dienst zijn geweest d. de verlofgangers, die bestemd zijn het loopende jaar voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Eandweer over te gaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefe- ning; g. de adspirant-militie-officieren en h. de verlofgangers van de Exploi tatie-compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onder zoek wèl deelnemen de verlofgangers die in het loopende jaar voor her halingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van op komst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 46.) De woorden stierven haar op de lippen, toen ze Brunhilde in 'toog kreeg. Juffrouw Walterling Waar komt u zoo opeens vandaan? Wat een verrassing Ik ontmoette mijn oom in den Thiergarten. Zoo, zoo en dat zoo heel toevallig Praat geen onzin, juffrouw Ritter viel Hildebrandt haar verdrietig in de rede. Breng ons een kop thee in de woonkamer. Ik dank, oom Neen, je moet een kleine ver- frissching gebruiken, Kom maar mee Dit zeggende, bracht hij haar in de eenvoudig, maar goed ingerichte woonkamer. Met een lichten glimlach van ver gangers, wien uit^anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onder zoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor her halingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar, en die, in ver band daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingendat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorge schreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de re glementen en dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakboekje en van zijn verlofpasdat hetzij een arrest van een dag tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewa ring, hetzij een kwartierarrest van éen dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, door den militie commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voor werpen 3o. wiens hiervoren vermeide voor werpen bij het onderzoek niet alle in den vereischten staat worden bevon den 4o. die een of meer van de hier voren vermelde voorwerpen, aan een ander behoorende, als de zijne ver toont dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten, daarbij onder lo. tot 4o. ge noemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den mtlitiecommissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader on derzoek dat de manschappen der militie te land niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform zijn gekleed, onder de bevelen staan van den mi litie-commissaris, zoodat zij, die on geregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Is den verlofganger ter zake van legenheid zei hij Neem plaats. Het ziet er hier wejiswaar wat anders uit dan in onze villa in het Grunewald, maar wat zal men doen? Men moet maar tevre den zijn. Hij hompelde naar zijn leunstoel en liet zich er met een zucht in neer vallen. Ja, het zag er werkelijk anders uit dan in de villa in 't Grunewald. Dat zag Brunhilde heel goed. Doch het waren niet zoozeer de eenvoudige meubels, die haar aandacht trokken als wel de wanorde en het stof, die overal vielen op te merken. De witte gordijnen waren grauw en verfrom meld op de meubels lag een dikke laag stofop het vloerkleed bemerkte men hier en daar papiersnippers, op de tafel voor de sofa stonden nog de borden en schalen, die bij het middagmaal gebruikt waren. Hilde brandt bemerkte den verbaasden blik van Brunhilde. Ja, je verwondert je zeker over de netheid en orde, die hier heer- schen vroeg hij met een bitteren glimlach. Juffrouw Ritter heeft geen tijd TELEFOONNUMMER 10. het onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van die straf in werkelijken dienst ge roepen. Ook wordt in werkelijken dienst geroepen de verlofganger, die, opge roepen voor het nader onderzoek, daarbij niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der feiten, hiervoren onder 2o.—4o. vermeld. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den minister van oorlog bepaald en be draagt ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den wer kelijken dienst, wordt, na daartoe door den minister van oorlog te ver strekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers op merkzaam gemaakt, dat het niet ont vangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplich ting tot deelneming aan het onder zoek, maar dat deze openbare ken nisgeving eenig en alleen ais bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deel neming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra mo gelijk ter gemeente-secretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan ep zijn daartoe aan den militiecommissaris van zijn district te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver gund, het onderzoek in eene andere gemeente des rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een ver lofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Vlissingen, den 31 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamerverkiezingen. In onze provincie zullen de vol gende candidaten worden gesteld: District Middelburg, 11,293 kie zers J. H. Blum, aftr. antirev.mr. E. E. Van Raalte, U. L.G. F. Lin- deijer, S. D. A. P. District Goes, 8935 kiezers Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, aftr. C.-H.J. G. Mooijen, V. D.G. Middelburg, S. D. A. P. District Hontenisse, 8525 kiezers P. F. Fruijtier, aftr. R.-K.J. Welleman, V. D.H. A. Van Dal- sum, Volkswilpartijen J. Ossewaar- de, S. D. A. P. District Oostburg, 9328 kiezers Jhr. R. R. L. De Muralt, U. L.mr. om den boel op te ruimen, zij moet den geheelen dag in hare boeken lezen. Dat is in elk geval beter dan dwaze gedachten te koesteren riep de schelle stem van juffrouw Ritter, die juist was binnengekomen en de laatste woorden gehoord had. Ze begon de tafel leeg te maken. Mag ik u helpen, juffrouw Riter vroeg Brunhilde. Dat is toch zeker geen werk voor de juffrouw, antwoordde juf frouw Ritter op scherpen toon. Ik ben er reeds langen tijd aan gewend om voor dienstmeid te spe len, ofschoon ik ook eens voor wat beters bestemd was. Maar men moet zich in zijn lot schikken dat zeg ik ook tegen meneer den handelsraad. Dat weet de hemel vaak ge noeg! zuchtte Hiidebra ult. Men kan het niet vaak genoeg hooren, repliceerde juffrouw Ritter en bracht het eetgerei weg. 'tls een ellende met dat schep sel, mompelde Hildebrandt en zuchtte. Maar wat moet ik doen Zij is de eenige, die uit vroeger dagen bij mij gebleven is. Een vreemde persoon kan ik in mijn omgeving heelemaa) P. Dieleman, antirev. G. F. Lin- deijer, S. D. A. P. District Zierikzee, 8974 kiezers Mr. R. J. H. Palijn, aftr. U. L.ds. H. C. Hogerzeil, antirev.A. H. Koopmans, S. D. A. P. De Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Be wustzijn heeft een „manifest aan de Kiezers" verspreid, waarin wordt op gewekt om, aangezien het heil van volk en vorstenhuis, in Nederland zoo nauw verbonden, in hun handen berust, alleen mannen van reinen le venswandel te kiezen, „die in waar heid onze vertegenwoordigers kunnen zijn, die voor Rechtvaardige wetten zorg dragen, die de vertegenwoordi gers kunnen zijn van mannen en vrouwen beiden." Minister Golijn op Inspectie. De waarn. minister van marine zal gedurende het grootste gedeelte dezer week zijne inspectie over inrichtin gen van het loodswezen voortzetten en wel in het Noorden des lands. Daartoe vertrok de heer Colijn hedenmorgen 6'/i uur naar het loods- station te Delfzijl vanwaar hij 's avonds op een torpedoboot naar Terschelling gaat. Dinsdag is de minister te Harlin- gen en begeeft zich vandaar per tor pedoboot naar Nieuwediep. Woensdagochtend verlaat hij Nieu wediep om met dezelfde gelegenheid naar Amsterdam te varen waar de Minister Donderdag blijft ter bijwo ning der opening van de Scheep vaarttentoonstelling „E.N.T.O.S." De torpedoboet brengt Z. Exc. Vrijdagochtend naar llmuiden, van waar de heer Colijn des avonds naar Den Haag terugkeert. Op al deze tochten wordt de Minister weer vergezeld door den schout-bij-nacht Van Maren Bentz van aen Berg, inspecteur-generaal van het loodswezen en luitenant ter zee mr. Jager, adjudant en chef van het ka binet des Ministers. Prins Hendrik. De Prins-gemaal verliet Zaterdag de kliniek van professor Friedlander te Hohemark en vertrokt gisterennacht om kwart voor twee naar Den Haag terug. Prins Hendrik, die thans maand in de kliniek van prof. Fried lander vertoefd heeft, om een kuur door te maken tegen zijn toenemende zwaarlijvigheid en neutralgie, gevoelt zich weder geheel gezond. Vooral de zenuwpijnen zijn zeer afgenomen. Na de terugkeer zal de Prins dan ook onmiddellijk aan de viering der onafhankelijkheidsteesten deelnemen. Ministerieel bezoek aan Gent. Naar het „Vad." van welingelichte zijde verneemt, zullen niet alleen de ministers mr. Th. Heemskerk en A. S. Talma, maar ook minister Kolk man Donderdag 12 Juni a.s. een be zoek brengen aan het Nederlandsch paviljoen ter Gentsche wereldten toonstelling. Hunne Excellenties zullen dien dag ongeveer 3 uur in den middag aan de Hollandsche afdeeling worden ont vangen. Pensionneering gem.ambtenaren Bij tal van belanghebbende gemeen teambtenaren heeft groote teleurstel ling gewekt 't geheel onverwacht besluit der Eerste Kamer om de wetsontwerpen betrekkelijk de pen sionneering van gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen niet op 28 Mei in de afdeelingen te doen onderzoeken en waardoor dus deze eene zaak werd achtergesteld bij alle andere, die bij de Kamer aanhangig zijn. Te minder was een dergelijke beslissing verwacht, omdat de Eerste Kamer zelve bij de behandeling van de staatsbegrooting voor 1913 den wensch uitsprak, dat met deze, toen bij de Tweede Kamer berustende, ontwerpen de meest mogelijke spoed zou worden betracht. Het hoofdbe stuur van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft on middellijk na 't bekend worden der beslissing pogingen aangewend, opdat deze door den bond na lange jaren van grooten strijd zoozeer begeerde regeling alsnog door de Eerste Kamer met grooten spoed worde afgedaan. In een adres aan de Eerste Kamer heeft het hoofdbestuur hiertoe bereids het beleefd verzoek gedaan. („Vad.") Oneerlijke concurrentie. „De Middenstandsbond" meldt, dat door de Algem. Winkeliers-vereeni- ging in een zeer druk bezochte ver gadering, waarin mr. C. Frikkers als inleider optrad, met algemeene stem men is besloten, op het congres te Middelburg het voorstel te doen, bij zondere maatregelen te nemen, opdat eindelijk aan den middenstand een wet op de oneerlijke concurrentie worde geschonken. Teneinde aan deze maatregelen kracht bij te zetten, heeft mr. Frik kers zich bereid verklaard, verschil lende gevallen van oneerlijke con currentie te verzamelen en in rubrie ken te rangschikken, opdat duidelijk zal kunnen worden, op welke talrijke wijze de oneerlijke handel wordt uitgeoefend. Belastingverhooging te Amsterdam. De voorbereidingen voor het op maken van de begrooting voor het dienstjaar zijn ten stadhuize reeds gaande. Dat het dezen keer niet ge lukken zal de begrooting sluitende te maken zonder belastingverhoo- niet uitstaan. Als ze maar wat orde lijker wilde zijnMaar altijd verma nen en jammeren en jeuzelen dat zal mij ten slotte nog gek maken Brunhilde gevoelde diep medelij den met den eenzamen, zieken en bijna hulpeloozen man. Ik zal je in 't vervolg dikwijls bezoeken, oom, zei ze, en mijn oog over alles laten gaan. Ja, en breng Christoph Wac- kernagel mee. Hij is zoo grappig en kan iemand werkelijk opvroolijken. HOOFDSTUK XVI. Ik moet je helaas weer verlaten, oom Christoph, zei Brunhilde, terwijl ze haar hoed afzette en haar prachtig haar voor een kleinen wandspiegel in orde bracht. Hoe heb ik het nu vroeg de kleine schilder, terwijl hij bedaard aan zijn teekening door bleef wer ken. je bent immers zoo pas eerst teruggekomen. Waar wil je nu al weer naar toe Zoo bedoelde ik het niet, oem, ik moet je voor langen tijd verlaten, ik an niet langer bij je blijven. Hoe dat? Waarom? vroeg Christoph, terwijl hij verbaasd opkeek. Wil je misschien met den vorstelijk Sonnensteinschen hofphoto- graaf trouwen? Neen, zei Brunhilde lachend. Nu, dat zou nog zoo'n slecht zaakje niet zijn. Die kerel heeft een onverdiend gelukThans heeft hij een pracht van een atelier in de Leip- zigerstrasse en verdient met zijn over- geverfde portretten een reusachtig stuk geld. Maar, als er met hem niets aan de hand is, wat ben je dan van. plan Ik kan oom Hildebrandt niet langer alleen laten. Christoph Wackernagel sprong driftig op. Je wilt toch niet met den ouden zieken man trouwen Maar wie spreekt er toch van trouwen? antwoordde Brunhilde ont stemd en toch tegen haar wil lachen de om den komieken schrik var. den kleinen schilder- Ik wil den armen man verplegen, ik wil hem in zijn eenzaamheid gezelschap houden kortom, ik wil hem het leven gemak kelijker en draaglijker maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1