EL. MAN. N6E Gi. Vrijdag 30 Mei |6¥ gemeentebestuur "binnenland feuilleton Gemeenteraad. 51e Jaargang. 1913 K qualileilen. ES. No. 126 RINUV4K tte Portwijn Vhite Port od Genuine iga, Samos, :lefoon 46. )ften worden Zeeland, goed Caféhouders, tegen ovisie. Ouderdom 0 jaar. Alleen zij hebben en prima overleggen, ge en brieven franco bureau „Vlissing- van af 2 uur in te spreken. is Hypotheek' n heeft steeds eik als Ie hypot' tiaar. )e Agenten VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen Gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. van Wezel, steenhouwer te Middelburg, om vergunning tot de oprichting en in werking brenging van eene steenhouwerij in het perceel kadastraal bekend: Gemeente Vlis singen, sectie B. no. 902, plaatselijk gemerkt Singelweg, no. 29. dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met den 30 Mei 1913 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veer tienden dag na dien, zijnde den 13 Juni 1913 ten Raadhuize, des na middags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Se cretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kan kennis genomen wor den. Vlissingen, dan 30 Mei 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Eerste Kamer. Het debat werd gisteren geopend tegelijk over de Radenwet, de Inva- liditeits- en Ouderdomswet en de Ziektewet. De heer Ter Laan bestreed de ontwerpen en in 't algemeen de so ciale wetgeving van dit Kabinet we gens de katheder-socialistische nei gingen van minister Talma. Spreker meent, dat de geheele Radenwet ge voegelijk gemist kon worden. Ten slotte bestreed spreker krachtig dek king der kosten van deze sociale verzekeringen door tariefsverhooging. De heer van der Feltz besprak de ontwerpen meer speciaal van juridisch standpunt, en vatte, wat de Raden wet betreft, zijn oordeel samen in de meening, dat de berg een muis gebaard heeft en dat, waar van den aanvankelijk grootschen opzet zoo goed als niets meer is overgebleven, dit „geplukte kippetje" ons toch nog zal komen te staan op ïuim 7 ton. Overigens ontwikkelde spreker grond wettelijke bezwaren, o.a. tegen de wijze van samenstelling der Raden Roman uit het leven door O. Elster 44.) (Nadruk verboden.) Ook wil ik je niet ophoudenik kan immers nog slechts kruipen als een slak. Ja, ja, Brunhilde, de tij den zijn wel veranderdIk ben nu een arme, zieke man, die op de hulp van anderen aangewezen is. Maar jou schijnt het goed te gaan? Dat doet mij genoegen. Doch laat je nu door mij niet langer ophouden. Ik heb volstrekt niets te ver zuimen, oom, en als je het toestaat, houd ik je een uurtje gezelschap. Of verwacht je iemand Misschien Mary of of Walter? voegde ze er aarzelend bij. De oude man lachte grimmig. Die beiden zullen zich wel wach ten om een zieken man gezelschap te houden. Ze gaan hun eigen wegen. Ik hoerde, dat Walter in Ham burg was TELEFOONNUMMER 10. Tegen de Ziektewet heeft spreker het bezwaar dat in niet minder dan 41 gevallen Koninklijke besluiten kunnen worden uitgevaardigd. De heer Lely wees allereerst op het politiek ongunstige oogenblik om allergewichtigste ontwerpen als deze te behandelen, en hield daarna een betoog tegen dwangverzekering met premie-betaling als een verouderd stelsel. Spreker verdedigde in verband hiermee Staatspensionneering, onder weerlegging van de daartegen aan gevoerde bezwaren. De heer Waller verdedigde het stelsel van de Radenwet. Militaire berichten, Bij Kon. besluit is bepaald, dat de verhooging van jaarwedden van ond. off. en minderen, waarvan de toe kenning haar grond vindt in den bijzonder gevaarvollen of moeilijken aard der opgedragen werkzaamheden, zullen bedragen per dag voor: een ond. off. 50, een korporaal 40, en een minder militair 30 cent. Een door den minister .yan oorlog te bepalen ver goeding kan worden toegekenda. aan militairen, die niet voor rijks rekening van kleeding worden voor zien, ingeval tengevolge van buiten- gewonde omstandigheden in of door den dienst, eenig kleedingstuk on bruikbaar wordt of daaraan schade wordt veroorzaakt; b. aa* militairen die in bijzondere omstandigheden, bij gewapende dienstsn hun burgerklee- ding moeten dragen, wegens slijtage aan die kleeding, beide hoogstens tot het bedrag, waarop de geleden schade wordt geschat. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij het berekenen van de schadeloos stelling wegens gemis van vrije wo ning aan ond. otf., voor wie de jaar wedde minder bedraagt dan hun inkomsten voor invoering dezer nieuwe regeling, moet worden vastgesteld voor het garnizoen en de categorie militairen, waartoe de belanghebbende behoort, doch minstens tot een bedrag van f200. De inspecteur der infanterie heeft bepaald dat de sergeanten le kl., die op 1 April jl. bij de wederinvoering van den fouriersrang, in dien rang werden benoemd, niet kunnen worden benoemd tot „fourier le kl.", aange zien deze rang niet bestaat. Hoewel zij dus worden benoemd tot „fourier", zullen zij de lot dusver gedragen onderscheidingsteeken blij ven dragen. Loop dsr bevolking in Nederland over 1912. Bij de Staatscourant No. 123 is gevoegd een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van Ne derland over 1912. Hieruit blijkt, dat de bevolking van Niet meer. De betrekking be viel hem niet. Daarom gaf hij zich op voor het expeditiecorps in Zuid west-Af rika Je weet, hij was re serve officier hij werd aangeno men en thans is hij daar ginds in oorlog met de Hottentotten. Nu, het gaat hem overigens goed en hij tenminste vergeet mij niet. Hij deelt eerlijk met mij hij doet niet als Mary Hoe is 't met haar Daar we elkander nu eenmaal ontmoet hebben, Brunhilde, moesten we nog maar een poosje plaats gaan nenen. Het staan valt mij moeilijk. Ziezoo, ga naast mij zitten. Daar hel je ook mijn hand Ik verheug mij werkelijk van harte, dat ik je lief gezicht eens weer zie. Je behoeft niet te blozen, Brunhildemet de dwaze gedachten van vroeger is het ge daan. Heb je mij vergeven Brunhilde drukte zacht zijn verma gerde, doorschijnende hand, die ze in de hare hield. Ik denk daar niet meer aan, oom, apfwoordde ze zacht, ik denk er alleen maar aan, Hoe goed en vrien delijk je tegen mij geweest bent. En flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. Nederland, welke op 31 Dec. 1911 bedroeg 6.022.476 (2.983.415 mannen en 3.039.601 vrouwen) en op 31 Dec. 1912 6.114.302 (3.030,505. mannen en 3.083.797 vrouwen), toegenomen is met 91.826 inwoners, of 15,25 per mille. Voor de gemeenten met eene bevolking van meer dan 100.000 in woners bedroeg die toeneming 17,83 per millevoor de gemeenten met eene bevolking van 50.001100.000, van 20.001—50.000, van 5001—20.000 en vaor die van 5000 en minder in woners, respectievelijk 10,08, 13,98, 16,94 en 13,02 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 28.06 op 1000 inwoners der gemiddelde bevolking voor het rijkvoor de bo vengenoemde groepen van gemeenten, resp. 25,19 24,63 27,99 29,63 en 29,53. Het aantal overledenen bedroeg, in diezelfdevolgorde, 12,30, 10,94, 11,43, 12,19, 1.2,60 en 13,32 op 1000 inwo ners. De toestemming door meer ge boorte dan sterfte was 95,622 zielen of 15,88 per duizend inwoners der aan- vangsbevolking op 1 Jan. 1.912. In de onderscheidene groepen van gemeen ten was deze verhouding resp. 14,38, 13,27, 15,91,17,17 en 16,32p.duizend. Door meerder vertrek dan vestiging nam de bevolking in totaal af met 3796 of 0,63 per duizend. De gemeen ten met eene bevolking van meer dan ÏUÜ.OO'J inwoners vermeerderden door meer vestiging met 3,42 per duizend. De overige groepen van gemeenten verminderden door meer vertrek resp. met 3,181,92,0,23 en 3,42 per duizend. In twintig van de 31 voornaamste ge meenten waaronder ook Vlissingen behoort had in 19 1 meer vertrek dan vestiging plaats. De gemeente Zwolle wijst op eene kleine afneming der bevolking. Alleen in de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Lim burg was meer vestiging dan vertrek op te merken. Verder bedroeg het aantal levenloos aangegeven kinderen in 1912, 3734 van het mannelijk en 2906 van het vrouwelijk geslacht. Op 1000 geborenen kwamen in het Rijk 37,53 levenloos aangegevenen voor. In de groepen der gemeenten was deze verhouding resp. 35,61, 36,48, 34,24 37,98 en 89,70. Een burgemeestersbenoeming. De „Nieuwe Courant" schrijft Eenige dagen geleden schreef men ons uit Middelburg over de benoe ming van den heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde, neef (niet zoon) van het antirevolutionnaire Ka merlid voor Ridderkerk, tot burge meester van Koudekerke. Onder de teleurgestelden waren, zoo berichtte men ons, twee taeeren van »ude Zeeuwsche familie (beiden reeds bur gemeester van Zeeuwsche gemeenten), beiden gematigd liberaal en wier be noeming in Koudekerke met ingeno- daaraan, dat ik je veel verdriet heb gedaan.... Ja, dat heb je gedaan, mijn kind. Maar ik alleen was daarvan de schuld, ik alleen in mijn dwaasheid. Oud en jong dat past niet bij elkaar; ik had dat moeten weten. Doch dat is nu voorbijlaten we er niet meer ov'er spreken. Ik ben thans een arme zieke man, en als ik juffrouw Ritte r niet had, zou ik geheel verlaten zijn. Jij zoudt me niet hebben verlaten, al was ik ook arm geworden niet waar Brunhilde Stellig niet oom. Maar Mary? Och, die Je kent haar immers. Eiken dag een andere liefhebberij Eiken dag wat nieuwsEn daarbij het voortdurend gejammer over onze armoede Dezen winter wilde ze eerst met een Russische studente naar Ziirich gaan om in de medicijnen te studeeren; maar daar ontdekte ze plotseling haar dramatisch talentze nam les in voordragen en zingen. De hemel mag weten, waar ze het geld voor de lessen vandaan haalde ik kon haar niets geven en thans is ze weg en heeft haar eerste en gagement aan den stadsschuuwbrug menheid zou zijn begroet. Deze beiden waren door den commissaris der Ko ningin aanbevolen. Niettemin werd een totaal vreemd, zeer jeng man ais de heer Van der Borch benoemd. De conclusie ligt voor de hand, dat dus uitsluitend de antirevolution naire beginselen van den candidaat hem op het raadhuis te Koudekerke hebben gebracht. Wij vernemen thans, dat de officieele belijdenis van deze beginselen eerst zeer kort vóór de benoeming moet hebben plaats ge had. Het meet de heer Duymaer van Twist geweest zijn die dit nog niet tet de kudde verzamelde schaap daarbij heeft gebracht én tegelijk het tot storting van een bedrag in de verkiezingskas der partij heeft be wogen. Deze mededeeling gewerd ons reeds eenige dagen geledenwij hebben er toen een nader onderzoek naar ingesteld en het bleek ons dat zij op genoegzaam betrouwbare gegevens steunt om er melding van te maken. Ook nu nog zouden wij een direct verband tusschen de toetreding tot de partij resp. storting in de partijkas en de benoeming niet durven aanne men eerder dat de sollicitant langs dezen weg zeker is geworden van machtigen steun, die bij de benoeming ten slotte den doorslag heeft gegeven. Reeds dit echter is al erg genoegen wij achten ons niet gerechtigd het te verzwijgen. Zitting van Vrijdag 30 Mei, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Winkel man, Tichelman en Staverman, de laatste gedurende het begin der zit ting en verder de heer Merckens zonder kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de beide vorige vergaderingen werden goedgekeurd. Daarna werden verschillende mede- deelingen gedaan, o. a. van de beslis singen inzake den herbouw van den St. Jacobstoren, van welke beslissingen wij reeds melding hebben gemaakt. Mevrouw A. vanRaalte—Van Raalte heeft bedankt voor haar benoeming tot lid der schoolcommissie. Verder werd nog mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Door de NationaleVereeniging tegen de werkeloosheid is een adres inge zonden, waarin verzocht wordt de gemeente Vlissingen tot deze vereeni- ging te doen toetreden en haar finan cieel te steunen door de jaarlijksche contributie der gemeente te bepalen in Elberfeldt. Ik heb in weken niets van haar gehoord. Wat van haar te recht moet komen, mogen de goden wetenMijn zoon is in Afrika en zoo zit ik hier geheel alleen bin nen mijn vier muren te kniezen. Waar woon je, oom Wel, ik heb thans een heel aardige woning hier in de nabijheid in Sigismundshof. Walter heeft die voor mij gezocht, eer hij naar Afrika ging. Het zijn zijn meubels, die ik er in heb. Zijn verzamelingen heeft hij verkocht en er een aardig stuk geld voor gekregen. Dat;heeft hij mij ter beschikking gesteld. Ik kan ten minste thans in den Thiergarten gaan. Hier zit ik dikwijls uren lang; het is mijn eenigste afleiding. Maar wat is er aan te doen? Ik wacht maar op mijn einde alles is mij ook het zelfde. Je moogt je niet met zulke treu rige gedachten bezighouden, oom. Je toestand kan beter worden je ziet er werkelijk niet slecht uit. Hij lachte bitter. Dank je voor het compliment. Een jaar geleden zon je hef mij niet gemaakt hebben, ja, ja, een jaar op een zoodanig bedrag boven het statuaire minimum als de raad in overeenstemming acht met het nut dat naar zijn oordeel de vereeniging ook voor deze gemeente stichten kan. De Voorzitter deelde mede dat het gemeentelijk werkioozenfends reeds als lid is toegetreden. Het adres werd daarna gesteld in handen van Burg. en Weth. ter af doening. ingekomen was het verslag van het gemeentelijk werkloozenfonds over 19121913, dat in het jaarverslag zal worden opgenomen. Van het bestuur van het Genoot schap ter bevordering van Melkkunde, was een adres ingekomen, waarin wordt gemeld, dat in de jongste ver gadering van bedoeld genootschap, met algemeene stemmen is uitgespro ken, dat het naar de meening van het Genootschap in hooge mate wensche- lijk is, dat een proef wordt genemen met het stelsel eener gemeentelijke melkcentrale in een niet te groote gemeente. In opdracht van het Genootschap wordt van deze beslissing aan den gemeenteraad mededeeling gedaan en is hierbij een korte memorie van toe lichting gevoegd. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Aan den heer J. C. Nijland werd op verzoek met ingang van 15 Mei jl., eervol ontslag verleend als leeraar in het handteekenen aan de Burger- Avondschool, Alvorens tot de benoeming van een keurmeester van visch werd overge gaan, achtten Burg. en Weth. het wenschelijk, dat door den raad de bestaande instructie van den keur meester en den assistent-keurmeester van visch wordt aangevuld met een bepaling, waarbij het aan deze amb tenaren wordt verboden zelf handel te drijven in visch of toe te laten dat zulks door een van hunne huisgeaoo- ten geschiedt. Burg. en Weth. meenen dat het een leemte in de instructie is, dat een bepaling hieromtrent ontbreekt, daar genoemde ambtenaren naar de meening van Burg. en Weth. in het geheel niet bij den vischhandel be trokken behooren te zijn. Burg. en Weth. stellen daarom voor een desbetreffend concept-besluit vast te stellen. De voorgestelde wijziging werd goedgekeurd. Hierna werd tot de benoeming van een keurmeester overgegaan. De aan beveling bestaat uitC. H. Willemse, W. N. Kort en J. Joosse. De voorzitter herinnerde alvorens tot stemming werd overgegaan, dat de belooning van f 400 tot f 500 bedraagt geleden. - Oom denk daar niet altijd weer aari. Geloof me, ook mij is het niet gemakkelijk gevallen je te ver laten. Misschien was ik te driftig en te snel in 't handelen je meen de het toch goed met mij. Ja, waarlijk, Brunhilde, dat deed ik. Ik meende het goed maar «p de verkeerde manier. Ik was een dwaas ik was verblind ik vergat mijn grij ze haren. Maar zie je, kind, ik had je werkelijk lief ik heb je nog lief, maar als een dochter, Brunhilde En als jij niet van mij was wegge gaan, zou alles anders zijn geloopen Oom Ja, zie je, toen je mij verliet, was ik totaal wanhopig, ik wist niet meer, wat ik deed. Ik wilde verge ten, ik wilde afleiding hebben ik zocht de emotie van de groote fi- nanciëele worstelingenik wilde heerschen op de wereldmarkt, al les winnen of alles verliezen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1