Donderdag 29 Mei No. 125 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Ij TELEFOONNUMMER 10 flbonnements- flduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. De Koningin naar Wolfhezen, H. M. de Koningin bezocht gisteren het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Zij kwam per auto van Het Loo. Haar gevolg bestond uit jkvr. Juckema van Burmania, baronesse Rengers, hofdames, en jhr. von Müh- len, adjudant. Zij werd aan den ingang ontvangen door den burgemeester van Renkura, die haar geleidde naar de bestuurskamer. Daar werden aan H.M. voorgesteld de heer N. Schild, pre sident van den Nationalen Blindenbond en het bestuur van het tehuis, mej. Van der Kloot, directrice, mej. Desi- nons penningmeesteresse, baron Van Heevell, secretaris, en zuster Mijer. De jongste verpleegde, Aaltje Ren dering, bood H. M. een bouquet aan, waarna de thee werd gepresenteerd. H.M. plaatste hare handteekening in het gedenkboek en maakte daarna een rondgang door het gebouw. Alle pa tiënten werden vriendelijk toegespro ken, terwijl ieder een paar rozen kreeg. Na omstreeks 3 kwartier ver trok H. M., het bestuur de verzekering gevend van haar groote ingenomenheid met het tehuis. Een kort bezoek werd gebracht aan het kasteel Doorwerth, waarna H. M. over Ede naar Het Loo terugkeerde. Prinses Juliana naar het Gircus. Prinses Juliana bezocht gisteren middag in streng incognito de kin dervoorstelling in Circus Wilke", aan den Deventerweg te Apeldoorn. Zij begaf zich daarheen in landauer, met één paard bespannen, van een stalhouder en vergezeld door mej. Marting en haar lakei. Niemand van het publiek had daardoor eenig ver moeden van de aanwezigheid der Prinses, evenmin als aankomst en vertrek werden opgemerkt. De voor stelling voor de Prinses en genoodigde kinderen van officianten en employé's heeft Donderdagochtend 11 uur plaats op de manege, bij Het Loo. De inspectie-reis van minister Golijn. Dinsdag heeft de minister ook een bezoek gebracht aan de gemeente Brielle, alwaar hij de St.-Catharinekerk bezichtigde en den toren besteeg. Na te Helleveetsluis oefeningen in het mijnenknippen met de Zeemeeuw bijgewoond en de opleidingsschepen en maritieme inrichtingen bezocht te hebben, vertrok de minister gisteren met de G 5 naar den Hoek-van- Holland. Wettelijue winkelsluiting. in een vergadering der Deventer Handelsvereniging kwam in behan deling het rapport der commissie, Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 43.) Tallooze schitterende, vroolijke beelden trokken haar geestesoog voor bij, vervulden haar met verlangen naar den verdwenen rijkdom en met diepe droefheid over haar tegenwoordige armoedige omstandigheden. De tranen kwanen haar onwille keurig in de donkere oogen. Laten we weer heengaan, sta melde ze. Maar, juffrouw, bracht haron Grimberg in. Zonder eenige verfris- sching? Dat kan ik niet toestaan, ik zie, u bent uitgeput u bent niet wel neem plaats rust u een weinig uit. Ik verzoek u zeer nadruk kelijk een weinig vertrouwen in mij te stellen. Ik weet, met wie ik de eer heb; U kent me vroeg Mary ver schrikt. benoemd teneinde een enquête te houden inzake wettelijke winkelslui ting. Blijkens dit rapport waren ingeko men 441 antwoorden, waarvan 328 voor en 113 tegen wettelijke winkel sluiting. Vrijwel algemeen wordt 9 uwr 's avonds als het meest geschikte uur beschouwd, ofschoon enkelen nog voor vroegere sluiting zijn (een enkele zelfs om 6 uur.) Voor zeer vele vak ken, speciaal in consumptie-artikelen wordt voor 's Zaterdagsavonds en avonden voor enkele feestdagen een later sluitingsuur gewenscht. Voor Israëlieten is het wenschelijk, met hun feestdagen rekening te houden. Uitzonderingsbepalingen worden in hoofdzaak verlangd voor cafe's, siga renwinkels, bloemisten, banketbakke rijen en kokerijen, autogarages, snoep winkels en winkels in medische ar tikelen. Zeer velen zijn voor een later sluitingsuur in de week voor St. Ni- colaas. Na zeer langdurige debatten werd besloten onder de leden per referen dum te doen uitmaken, of de vereeni- ging al of niet aan den gemeenteraad om een verordening, regelende de winkelsluiting, zal verzoeken. Ned. Handelshoogeschopl. Het is de bedoeling, schrijft de Maasb." om voor de Ned. Handels- hoogeschool, die te Rotterdam wordt opgericht een algemeen bestuur te benoemen en daaruit een dagelijksch bestuur samen te stellen. Onder de namen van de heeren, die zich reeds bereid verklaarden in het algemeen bestuur zitting te nemen, komt o.a. voor mr. J. Smit Azn., di recteur van de Kon. Mij. „de Schelde" alhier. De Internationale Vrouwenraad. Gisteravond hebben ruim 220 per sonen aangezeten aan den feestmaal tijd, dien de Nationale Vrouwenraad van Nederland in het Hotel de Witte Brug te 's Gravenhage aanbood aan den Internationalen Vrouwenraad. Burgemeester van Karnebeek bracht op verzoek van een der dames een toast uit, waarin hij hoopte dat de dames goede herinneringen aan den Haag, in het bijzonder aan Holland en het karakter der Hollanders in 't algemeen, zullen meenemen. Er werden verder nog verscheiden toespraken gehouden. Verschillende spreeksters dankten in hartelijke be woordingen voor de genoten gastvrij heid in Nederland. Maandag waren de leden van den Vrouwenraad de gasten van minister van Swinderen, op een thee de Oos- tenrijksche en Hongaarsche deelneem sters aan de vergaderingen woonden voorts een thee bij bij den gezant van hun land te 's Gravenhage. Alleen maar van aanzien, juffrouw antwoordde hij glimlachend. Maar ik weet toch wat ik «en dame verschul digd ben. Trek uw mantel als 't u blieft uit en neem plaats. Hij nam haar den mantel af en bracht haar naar de canapé. Willoos liet ze zich neervallen. Hij ging te genover haar zitten, zoodat de tafel tusschen hen in stond. Zijn gedrag was zoo onberispelijk en voorkomend, dat ze haar angst meer en meer voelde verdwijnen. Toen de kellner met een flesch champagne kwam en twee dozijn kostelijke, versche oesters op tafel zette, vloog er even een glimlaehje over haar bleek, pikant gelaat. Is dat de kleine verfrissching, baron vroeg ze guitig. Hij boog en glimlachte. Ik ben tot de overtuiging ge komen, dat champagne en oesters de levensgeesten het spoedigst weer op wekken, zei hij. Ik verzoek u, juffrouw, tast toe. Mag ik u een glas champagne inschenken Mary kreeg schik in 't geval. Lieve hemel, dacht ze, hoe lang is het al geleden, dat ik oesters en Ghr. Nat. Vakverbond. Men schrijft aan de „Standaard", dat het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond een schrijven heeft gericht aan de aangesloten bonden en ver- eenigingen, waarin het besluit wordt medegedeeld om niet mede te doen aan een betooging ter huldiging van het tegenwoordig ministerie. Men wenscht nl. de vakbeweging niet in dienst te stellen van een politieke partij. Redders van de „Eastwell". Bij Kon. besluit zijn als blijk van waardeering en tevredenheid de bron zen eerepenning voor mensehlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. G. Bonekamp en H. Kapitein, vletterlieden te ljmuiden, wegens de door hen, in vereeniging met anderen, met levensgevaar ver richte redding van schipbreukelingen van de vrachtboot „Eastwell", op 16 Maart 1913 in de Noordzee ver gaan. Opgravingen Op het landgoed van den heer Mauritz te Well bij Venlo, wordt thans vanwege het Museum van Oudheden te Leiden onder leiding van den onder directeur dr. J. H. Holwerda, een zeer uitgestrekt grafveld der Holstattkultuur ontgraven. Aan weerszijden van den Ouden weg, die zich ook nog in den grond liet weervinden, liggen daar een honderdtal, ten deele nog vrij hooge grafheuvels uit heideplaggen opgebouwd en door een greppel om geven, waaronder zich de meestal vrij groote grafurnen van karakteristieken vorm bevinden. De Wijze van aanleg van de greppels is nog zeer duidelijk in den grond te herkennen. Op uit- noodiging van den eigenaar zal de Ned. Anthropologische Vereeniging op 1 Juni e.k. een excursie naar deze opgraving houden. Kreeftenvangs! in de Schelde. Sedert eenige jaren wordt te Ierseke de kreeftenvisscherij beoefend. In de eerste jaren stond de zaak goed en voedde zij de hoop op een mooie toekomst, want de vangst was be vredigend en kreeften vormen een gewild en goed betaald artikel. Maar de opbrengst ging later achter uit daarom beproefde men de eieren kunstmatig uit te broeden en zoo doende plantdieren te verkrijgen. Helaas! zonder gevolg, en de achter uitgang duurde voort. Ook dit voorjaar is de opbrengst tot heden gering en onder het weinige dat gevangen wordt, bevinden zich nog vele zaadkreeften. Daarom vraagt men zich af, of een latere ©pening van den vischtijd voor kreeften niet gewenscht was. De geringe vangst geeft licht aanleiding ook de zaaddie- champagne gedronken heb En de oesters waren zoo kostelijk versch en de champagne schuimde zoo prikkelend en parelend in de gesle pen kelken en baron Grimberg babbelde zoo prettig en vroolijk de lust om te leven kwam weer bij haar boven en zij gaf zich geheel over aan 't genot van het oogenblik. Vergeten was de droefgeestige stem ming in de woning van haar vader. Vergeten de brommige juffrouw Rit- ter, vergeten de knorrige zieke vader en vergeten ook de ernstig vermanende woorden van Wera, de vlijtige studente, die onder zorg en nood, onder honger en kommer naar haar doel streefde het verwerven van een zelfstandig bestaan. Leve het leven Men is immers ook maar eenmaal jong! HOOFDSTUK XV. Weer was het voorjaar geworden De grasperken en het kreupelhout in den Tiergarten waren reeds met frisch groen bedekt en de beuken, berken en eiken pronkten met hun eerste frissche blaadjes. In de breede lane n golfde de stroom der wandelaars op ren en het kleine goed buit te maken en dit moet noodzakelijk den alge- heelen ondergang van het bedrijf, waarvoor men al vreest, bespoedigen. Politieke beschouwingen Met bovenstaand onderwerp trad gisterenavond in de groote zaal van den heer Buning als spreker op de heer mr. E. E. van Raalte, oud-minis ter van justitie, candidaat van de Tweede Kamer der vrijzinnige con centratie in het district Middelburg. Toen de heer H. L. Gerth van Wijk uit Middelburg namens het Centraal Vrijzinnig Propaganda Comi té op Walcheren de vergadering opende, was de zaal reeds bijna ge heeld gevuld. De heer van Wijk wees er in zijn openingsrede op, dat op dezen zelfden avond de heer J. H. Blum te West- kapelle optreedt, maar dat tot die vergadering alleen de kiezers van Westkapelle zijn genoodigd, en ook alleen voor hen gelegenheid is voor het stellen van vragen en het met spreker in gedachtewisseling treden. De voorzitter betreurt deze wijze van handelen, waar van vrijzinnige zijde steeds zoo ruim gelegenheid tot debat wordt gegeven. De heer mr. E. E. van Raalte hierop het woerd verkrijgende, wees er op, dat het noodig is dat een band moet bestaan tusschen candidaat en kiezers, moge het zijn tusschen afgevaardigde en kiezers. Mocht de uitslag der stembus zoo zijn als de vrijzinnigen het wenschen, dan zegt spreker toe, dat hij alles voor Walcheren, voor Vlissingen en zijn haven in het bijzonder zal doen wat hij kan. Meer echter wil spreker stil staan bij de algemeene landsbe langen de slinger der politieke klok heeft nu lang genoeg rechts gehan gen, en het wordt hoog tijd dat hij nu weer eens links gaat. Spr. herinnert hierop aan de April beweging van 1853, toen het instel len der hiërarchie door den Paus voor het protestansche volk kwam als een donderslag bij helderen hemel. Het ministerie Thorbecke moést door de April-beweging van de geestverwanten van Kuyper aftreden, en wie zou dan gedacht hebben dat een halve eeuw later die zelfde man het monster verbond met de Roomschen zou sluiten. In de coa litie is de Nederlandsche Katholieke staatspartij het sterkst. Spreker wijst er in verband hiermede op, dat in andere landen de katholieken over alle partijen zelfs de sociaal-demo cratische verdeeld zijn. Het schijnt tegenwoordig of het katholiek zijn reeds aanduidt het geschikt zijn voor een goede betrekking. Dat de katho lieke staatspartij de meest invloed rijke van de coalitiepartijen is, toont spr. aan, door te wijzen op het stil en neerop de rijwegen galoppeer den dames en heeren, op de zand- hoopen van de speelplaatsen krioel den troepen lachende, spelende kin deren en in de eenzame berceaux liepen langzaam en heel dicht naast elkaar jonge paartjes, in wier hart de lente der liefde bloeide en groeide. De vogels kwinkeleerden en jubi leerden, ze floten en zongen hun schoonste liederen en lieten zich vol strekt niet door het gesnor en gera tel van de voorbijsuizende auto's, om nibussen, trams en andere rijtuigen storenhet ging hun blijkbaar als de menschelijke bewoners der groote stad, die ook het oorverdoovende straatrumoer niet meer hoorden, maar voor wie alle afzonderlijke geluiden in een groot, dof gedruisch onder gaan. Ook de eenzame, oude heer, die daar op de bank in de schaduw van een forschen eik zaten met een knor rig gezicht naar het spel der kinde ren keek, scheen het rumoer niet meer te hooren. Hij keek nu en dan omhoog om een merel te zien, die in den top van den eik zat en haar lied in de heldere voorjaarslucht uit zwijgen over afschaffing der vaccine- dwang, over het invoeren van een puriteinschenZondag, over afschaffing der Staatsloterij. De poging om pro tectie in te voeren is ook een bewijs van genoemden invloed want onder de katholieke staatslieden zijn steeds de grootste protectionisten geweest. Dr. Kuijper gaat met de katholie ken mede, omdat de anti-revolutio- naiten alleen langs dien weg tot hiin doel kunnen geraken wat dr. „Kuy per in 1909 in „Wij Calvinisten" seeds volmondig erkende, toen hij zeide, dat de anties zonder hulp niet meer dan 12 zetels zouden kunnen veroveren. De Christelijk-Historischen voelen zich wel het minst behagelijk in de coalitie, zij blijven er alleen bij om eigen lijfsbehoud. Er is in de coalitie vee! onwaars volgens spreker, en hij noemt aller eerst de antithese. Spreker ontkent niet dat dr. Kuy per groot talent bezit om zijn men- schen naar zijn hand te leiden. Overeenstemmig op geloofsgebied is nog geen bewijs voor overeen stemming over concrete politieke on derwerpen. In zijn jongste deputaten-rede sprak dr. Kuyper er over dat in alle landen de antithese bestaat, maar spreker ont kent dit, en wijst daarbij opden christelijken minister Lloyd George, die in Engeland in een linksch kabi net zit. Aan de hand van dezelfde rede toont spr. aan, dat men in de anti revolutionaire kringen hunkert om weer eens alleen te kunnen optrek ken zonder coalitie-band. Dat de coalitie echter voortduurt is de lust om een laatsten aanval op de openbare school te wagen. Dit is het recht der rechtschen, maar spr. vraagt hoe denkt gij alle over de tariefwet, over kiesrecht, over staats- pensionneering, over de pogingen der vrouwen om staatkundige rechten te veroveren, over dit alles zwijgt het aec«ord, en dit is weer een bewijs hoe onwaarachtig de coalitie is. Spreker vraagt hoe is het moge lijk dat men in Zeeland met deze on oprechtheid kan medegaan, waar het spreekwoord toch zegt „Goed Zeeuwsch, goed rond". Dat in 1909 rectus zoo'n groote meerderheid verwierf is volgens spre ker het gevolg van het idee, dat men het pas opgetreden ministerie Heems kerk niet moest wegjagen, maar nu in de laatste jaren wordt gevoeld, dat het Kuyper-regime weer is terugge komen na jaren van niets doen zijn maanden gekomen van het afjakkers- systeein. Dit bleek o. a. gisteren weer in de Eerste Kamer. De politieke roeping van de Eerste Kamer is in tijden als nu vlak voor de verkiezing geen ingrijpende wet- jubelde. Maar het vroolijke lied van de merel kon op het verdrietige gezicht van den ouden man evenmin een glimlach tooveren als het vroolijke spel der kinderen. Hij scheen van beide weldra genoeg te hebben. Met moeite stond hij op, leunde op twee met zilveren handgrepen en wilde wegstrompelen, teen plotseling een luide uitroep uit den mond eener jonge dame, die voor hem bleet staan hem op zijn plaats deed blijven, Oom Hildebrandt ben je het werkelijk klonk het van de lippen van Brunhilde, terwijl zij den ouden heer beide handen toestak. Zeker ben ik het, bromde de handelsraad, terwijl een vluchttg rood zijn bleek, lijdend gezicht kleurde. Maar ik kan je de handen niet ge ven als ik mijn stokken loslaat, za k ik in elkaar. Arme oom, zei Brunhilde en legde haar hand op zijn arm. Zal ik je steunen Wil je mijn arm ne men Ik zou een beetje zwaar v»»r je worden, Brunhilde. (Wordt vervelgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1