Woensdag 28 Mei VAN HOUTEN S So. 124 51e Jaargang. 1913 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. BINNENLAND FEUILLETON JANTJE S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY EN VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Hofberichten. De benoeming van gravin de Mont- mollin tot hofdame is voornamelijk geschied in 't belang der opvoeding van de Prinses, die dagelijks een paar uur in gezelschap van ae gravin ver keert. Daar deze uitsluitend Fransch spreekt, worden bij de Prinses spe lenderwijs reeds de grondslagen ge legd voor de latere beoefening van deze taal. Koningin en Prinses maakten Zondag middag in twee open brikken een uitgestrekten rijtoer door het buiten park. In de eerste brik namen met de Koningin en de Prinses plaats mevr. van Geen en haar drie kinderen, in de tweede volgbrik de hofdames Rengers, Sloet van Marxveld en jhr. van Geen. Eerste Kamer. De voorzitter herdacht in de gister avond gehouden openbare vergadering van de Eerste Kamer met woorden van waardeering en deelneming het verlies dat dit staatslichaam heeft ge leden door het ontslapen van den nestor der vergadering, den heer J. Breebaart Kz. Uitvoerig werd daarna beraadslaagd over de regeling van werkzaamheden. Een voorstel van den heer Rengers om de behandeling der verzekerings- ontwerpen uit te stellen werd verwor pen met 23 stemmen tegen 12 (rechts tegen links). Naar aanleiding van een voorstel van den heer Van der Feltz bracht de voorzitter vervolgens in stemming de vraag, of heden het ontwerp betref fende de kustverdediging in de af- deelingen zal worden onderzocht. Deze vraag werd met 21 tegen 13 stemmen bevestigend beantwoord. Met 19 tegen 15 stemmen besloot vervolgens de vergadering de voor stellen betreffende de pensioneering van gemeente-ambtenaren nog niet aan de orde te stellen. DeGhr.-historischepartijverQaderlng. De „Nederlander" is zeer vertoornd over de mededeelingen die een be stuurslid van een christelijk-histori- sche kiesvereeniging aan het „Hbl." deed ever de moeite die het gekost heeft het electoraal accoord door de verschillende stadiën van een chr.-hist. partijorganisatie heen te sleepen. Het blad spreekt tegen dat daartoe van oneerlijke middelen gebruik gemaakt is en herinnert er aan dat het accoord ten slotte met 140 tegen 40 stemmen is aangenomen. Omtrent hetgeen de heer Snoeck Henkemans in de ge heime partij-vergadering heeft gezegd, schrijft deze zelf aan „De Nederl." Over dr. Kuyper in de wielen te Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 42.) Voor 't magazijn van een juwelier bleef Mary staan en beschouwde pein zend de tentoongestelde kostbaarhe den. Ze herinnerde zich, dat ze in dit magazijn eens een prachtigen, met paarlen bezetten armband had gekocht dat was pas eenige maan den geleden en thans thans zou ze misschien dien armband bij denzelfden juwelier weer verkoopen Een gloeiende blos bedekte plot seling haar wangen, 't Was of ze zich schaamde, als ze er aan dacht, dat ze haar kostbaarheden, haar sieraden waarvan ze zoo hartstochtelijk hield het eenige, dat haar van vroeger overbleven was zou gaan verkoo pen. Plotseling hoorde ze naast zich een bescheiden, zacht kuchje. Ze draaide het hoofd om en zag rijden, benevens over het vervullen van den innerlijken hartewensch van dr. Kuyper, heb ik geen woord ge sproken. De heer Van Koetsveld had gezegd, dat, als wij het voorgestelde accoord verwierpen, dr. Kuyper wel spoedig met een beter voorstel zou komen. Daarop reageerende heb ik gezegd dat dr. Kuyper dit niet zou doen en niet kon doenwant dat zijn naaste geestverwanten toch reeds vonden, dat hij inzake art. 171 en inzake „Ommen" te veel had toegegeven, zoodat meerdere toegevendheid zij nerzijds zou leiden tot ontstemming in de anti-revolutionaire partij. Waar voor dr. Kuyper de eenheid en de grootheid der anti-revolutio naire partij, als belang, op den voorgrond trad was bij ons hoofd doel behoud van het ministerie. Dit laatste kon bij dr. Kuyper niet het hoofddoel zijn, omdat hij, gelijk ieder wist, tegen het ministerie wel eenige bedenkingen had, gebleken uit ver schillende waarschuwende uitdruk kingen in de Pers en in de Kamer en uit het kras optreden tegen den minister De Waal Malefijt. Het „Hbl." merkt naar aanleiding hiervan het volgende op Zooals te verwachten was, begint „de Nederl." niet den man, die meende niet te mogen zwijgen, uit te schelden. Hij is een „verrader." Och, wij hebben vroeger al eens gezegd over dat punt een andere meening te heb ben dan „De Nederl.", toen mej. „Enka" zich verplicht achtte open baar te maken, welke ongure on waarachtigheden zij hoorde in de duistere binnenkamers der kerkelijke leiders, welk een cynische erkenning kan volksmisleiding de verloochenaars (binnenskamers!) van den „verleu- genden" leider daar uitten. Onze meening is, vervolgt het blad, dat niemand den plicht heeft te zwij een eleganten heer, die haar reeds een paar malen op haar zwerftoch ten tegen was gekomen en haar ook reeds, zooals ze tot haar ergernis ge merkt had, reeds vaker eenigen tijd was gevolgd. Boos wilde ze zich omkeeren, toen de heer zei Neem me niet kwalijk, juffrouw, als ik u stoor. Dat lag niet in mijn bedoeling, mijn aandacht werd getrokken door die ster met brillan- ten daar voor 't venster, vervolgde hij, toen Mary onwillekeurig haar oogen daarop richtte. Hoe vindt u die Ze is werkelijk heel mooi, ant woordde Mary kortaf en wilde ver der gaan. Hij bleef naast haar. Wilt u me toestaan, u eenige schreden te vergezellen vervolgde hij beleefd. Op zijn minst zoover, tot u uit deze groote drukte bent. Het is al laat en voor een jonge dame niet aangenaam, alleen door de Frie- drichstrasse te gaan. Ik ben het gewoon meneer. Dat geloof ik niet, juffrouw, ant woordde hij met een fijn glimlachje. U ziet er heelemaal niet naar uit, of u gewoon waart te voet door de stra gen, wanneer hem een oneerlijke, on sociale daad met de bijvoeging „niet oververtellen" wordt medegedeeld, indien het algemeen belang zoo als thans weer openbaarmaking eischt. „De Nederl." deed beter te voor komen dat er steeds van die zaken zijn, die in het partijbelang verzwe gen moeten worden. „De Nederl." deed beter geen al lianties te maken, waardoor telkens en telkens weer partijgenooten voor den harden tweestrijd komen hetzij verzwijgen wat in het openbaar be lang niet verzwegen mag worden, hetzij eenigszins deloyaal zijn tegen over de partijgemeenschap waartoe hij behoort. Wie het eerste kiest, kiest het moeilijkste maar kiest naar onze meening het beste. Niet naar de meening van „De Nederl." Zulk een man vertrouwen wij. En wij vinden, wat hij zeide, zoo onge veer bevestigd in wat de heer Snoeck Henkemans schrijft. Want ieder voelt het de heer S. H. heeft méér ge zegd, dan die paar simpele woorden die hij heeft neergeschreven. Zóo spreekt men niet als men in een vergadering anderen wil overtuigen. En dat de door en door eerlijke en betrouwbare persoon, die ons zijn hart luchtte, geschokt en gekwetst was door wat de heer Snoeck Hen kemans zeide, dat hij zag en over tuigd was, dat die woorden er velen toe brachten maar vóór het accoord te stemmen, ais dit dan toch dr. Kuyper onaangenaam was, dat is zeker. Inderdaad wat „De Nederl." schrijft versterkt ons in de overtuiging, ein digt het „Hbl." dat van den afkeer van dr. Kuyper dien honderden Chris- lijk Historischen gevoelen, gebruik is gemaakt om het coalitie-accoord te doen verlengen. Het „cement der coalitie ten van Berlijn te gaan. Ha, ziet u welDat is toch zeer onaangenaam Och, meneer, wees zoo goed het deze dame niet lastig te maken: ze staat onder mijn bescherming Deze woorden golden een lang jongmensch, dat, niet meer heelemaal nuchter, niet recht meer kon loopen en zonder het te willen Mary had aangestooten. Ik vraag excuus, mompelde hij en slingerde verder. Mary trilde en was zeer bleek ge worden. Als ik niet bang was u te be- leedigen, zei de heer beleefd, zou ik u verzoeken mijn arm te nemen. U bent dan zeker, dat u niet lastig wordt gevallen. Hij bood haar zijn arm en, nau welijks wetende, wat zo deed, legde Mary haar bevende ha id daarop. Steun maar stev ig op mijn arm vervolgde hij vriendelijk en voorko mend. Weldra zijn we uit het ergste gedrang. Maar wat beeft uEn wat bent u bleek 1 Bent u niet wel mag ik u een kleine verfrissching aanbieden Ziet u, daar is.Kempinski zullen we binnengaan Het Kamerlid Thomson. Wegens zijn bevordering tot majoor en daarmede gepaarde herplaatsing in den actieven dienst van het leger, heeft de heer Thomson met ingang van gisteren opgehouden èn lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal èn lid van den gemeenteraad te 's-Gra- venhage te zijn. Is de positie van den officier, lid der Tweede Kamer,bij de bevorderings- wet geregeld, in de gemeentewet is het lidmaatschap van den Raad on- vereenigbaar verklaard met de be trekking van krijgsman in werkelijken dienst. De heer Thomson is echter in beide functies herkiesbaar en nu laat de datum van zijne bevordering (ook wegens promotie in den Staatsdienst zou hij als Kamerlid moeten aftreden) toe, dat de vervulling der vacatures kan samenvallen met de a. s. periodieke Kamer- en Raadsverkiezingen. Wordt de heer Thomson voor beide functiën eventueel herkozen, dan kan hij niet voor den derden Dinsdag in September, na weder op non-activiteit te zijn gesteld, in Kamer en Raad zitting nemen. Leemte in de wet op het notarisambt. Naar aanleiding van het feit, dat de Kamer van Toezicht op de nota rissen en candidaat-notarissen te Middelburg gemeend heeft de disci plinaire straf van „Waarschuwing" te moeten toepassen op den notaris H. A. van Dalsum te Hulst, daar h. i. door de opneming van een hoofd artikel in het nummer van 7 Septem ber 1912 van „De Volkswil" door voornoemden notaris een handeling zou gepleegd zijn, strijdig met de eer en de waardigheid van het nota risambt, in zooverre daarin wordt beweerd „dat een daad van corrup tie door het hoogste burgerlijk gezag in Nederland in bescherming wordt genomen", heeft het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland zich tot den minister van Justitie gewend met de vraag of de inzichten en uitingen van een Statenlid-weekbladredacteur die tevens notaris is, onder het toezicht staan van de bedoelde Kamer De woorden „eer en waardigheid" van het notarisambt, voorkomende in artikel 50c der Wet op het notaris ambt, gedoogen ongetwijfeld een ruime opvatting, doch mag die opvat ting zóó ruim zijn, dat het der Ka mer van Toezicht vrijstaat zich het oordeel aan te matigen over het poli tieke optreden van leden onzer Staat- colleges, indien zij tevens notaris zijn? is in casu door de Kamer van Toe zicht aan de woorden van artikel 56c niet een toepassing gegeven ver bui ten de grenzen die de wetgever zich heeft gedacht? Neen neen Slechts een oogenblikje, opdat u weer wat tot bedaren kunt komen. Maar ik ken u immers in 't ge heel niet. Neem me niet kwalijk, dat ik vergat, mij voor te stellen. Mijn naam is Grimberg baron Grimberg. Mary had dien naam vroeger dik wijls gehoerd. Een baron Grimberg was zelfs koninklijk kamerheer. Haar niewsgierigheid was opgewekt zeu haar geleider missehien de kamerheer zijn Hij leek er eigenlijk nog wel wat jong voor. Ze wierp even een onderzoekenden blik op zijn knap, voornaam gezicht de baron kon nog geen dertig jaar oud zijn. Ze kreeg lust om hem nader te leeren kennen. Ze was steeds bezield geweest door een zekere zucht naar avonturen en het leven in de wereld stad had haar tamelijk vrij van opvat ting gemaakt. Ik zou niet graag willen, dat men mij zag, zei ze aarzelend, den kende aan de vele kennissen uit haar vroeger leven, Wees onbezorgd, stel le hij haar gerust. Men zal u niet zien. Deze vraag wordt inderdaad door verschillende personen in en buiten het notarisambt bevestigend beant woord. En_, zoo laat de uitspraak der Ka mer het volle licht vallen op een leemte in de tegenwoordige wetgeving op het notarisambt, welke bestaat sedert het toezicht over de notaris sen aan Kamers is opgedragen. immers, kon vóór de invoering der Kamers een waarschuwing door de rechtbank toegediend, gecasseerd worden door den Hoogen Raad der Nederlanden, de tegenwoordige wet geving op het notarisambt kent geen enkel middel van beroep van uitspra ken der Kamers. En toch, ook in het tuchtrecht, behoort hooger beroep toegelaten te zijn van uitspraken van disciplinaire straffen Voorbeelden daarvan uit het buitenland worden aangehaald, terwijl hier te lande op de wenschelijkheid van beroep van iedere disciplinaire veroordeeling is gewezen door prof. Treub, prof. Van der Hoeven, mr. J. A. Levy en mr. N. de Beneditty. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat deze ernstige leemte in de disci plinaire strafstelsel van het notariaat dringend voorziening behoeft. Hierin vindt het hoofdbestuur aanleiding zich te wenden tot den minister teneinde hem te wijzen op een dreigend gevaar van onrecht voor de bedienaren van het notarisambt en teneinde hem te verzoeken een aanvulling van de Wet op het Nota risambt te willen bevorderen in den zin, door het hoofdbestuur aangegeven. Militie- en landweer-kader. Bij de herhaaldelijk geuite klacht over de onvoldoende bruikbaarheid van het militie- en landweer-kader werd in „de Avondp." de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat dit kader niet is voorzien van alle reglementen en voorschriften. Door den minister van oorlog werd 15 April j.l. een regeling getroffen, waarbij werd bepaald, dat het militie-kader gedurende den geheelen diensttijd in het bezit zou worden gesteld van de noodige reglementen. Nog is aan dtze bepaling geen uitvoering gegeven en thans reeds heeft de minister van oorlog den inspecteur der infanterie weer doen v/eten dat de miliciens korporaals niet van reglementen be hoeven te worden voorzien. Kaderleden zonder reglementen blij ven dus gehandhaafd. Vacantiekamp van „Volksweerbaarheid." Het kamp op de Veluwe, waaraan elk jaar een drie-honderdtal Holland- sche jongens deelneemt, zal dit jaar worden gehouden van en met 25 Juli tot en met 9 Augustus. Nu traden ze het elegante wijnres taurant binnen. De portier groette eerbiedighij scheen den baron te kennen. Is de kleine salon vrij vroeg deze. Om u te dienen, meneer de baron. Deze knikte en bracht Mary een korte trap op. Een kellner kwam hun tegemoet, die op een teeken van den baron de deur van een kleinen, smaakvollen gestoffeerden salon open deed. Deze was echter niet aan alle zij den afgesloten. Ze keek op een loge die aan den eenen kant epen is. En zoodoende zag men in de dichtbe- zette restauratiezaal, die in den glans van het electrische licht schitterde en waar een gezellige drukte heerschte Mary haalde diep adem. Hoe vaak had zij daar beneden in vroolijk, ja, soms luidruchtig ge zelschap aan een rijk bezetten disch gezeten Hoe dikwijls had ze had ze daar in haar overmoed zelf de kur ken van de champagfiesschen doen springen en luidkeels gelachen als haar mama bij het luide knallen ver schrikt ineen kromp. (Wordt vervolgd,.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1