Donderdag 22 Mei No. 119 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON Land= en Tuinbouw VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- ftdoertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal daags na haar wederbijeenkomst, dus Woensdag 28 dezer, afdeelingsonderzoek houden van alle door de Tweede Kamer laatste lijk aangenomen wetsontwerpen, waar onder derhalve het kustverdedigings- ontwerp, het ontwerp betreffende de pensioneering van gemeente-ambtena ren, de pensioenregeling van de leeraren aan bijzondere gymnasia, de suppletoire begrootingen betreffende de positieverbetering bij de zeemacht enz. De bedoeling is dan voorts om Donderdag 29 d. a. v. de openbare behandeling aan te vangen van de wetsontwerpen die alsdan in staat van wijzen zullen zijn. Onafgedane wetsontwerpen De Tweede Kamer liet bij haar uiteengaan op reces o.a. nog onafge daan de wetsontwerpen betreffende regeling van de positie van vrouwe lijke rijksambtenaren en onderwijze ressen bij het openbaar lager onder wijs, die in het huwelijk treden wijziging en aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs (billijker regeling van lasten)bepalingen in het belang van de personen werkzaam bij het laden en lossen van zeesche pen voorloopige regeling van het verkeer met vliegtuigen en luchtsche pen (luchtvaartwet)vaststelling e«ner nieuwe tariefwetwijziging en aan vulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad enz. heffing van een debietrecht op tabak aanvulling en wijziging van de wet houdende bepalingen betreffende de staatszorg voor de paardenfokkerij heffing eener inkomstenbelasting en instelling van raden van beroep voor de directe belastingen enz.wijziging van de wet op de Rijkspostspaarbank (verzuiming van het beleggingsveld) nadere aanduiding van de feestdagen die in wettelijke voorschriften met den Zondag op éen lijn worden ge steld alsmede de wetsvoorstellen van de heeren Troelstra c.s. en Drucker c.s., tot verandering van de Grondwet; (over alle welke ge noemde wetsontwerpen of wetsvoor stellen verslag is uitgebracht) wijziging en aanvulling van de Gezondheidswetalsmede het voorstel van wet van de heeren Aalberse c.s. betreffende beperking van Zondagsar- beid en nachtarbeid in broodbak kerijen enz. (waarover het antwoord is ingezonden en het verslag nog moet worden vastgesteld) wijziging van de wetboeken van strafrecht en van strafvordering ter bespoediging van de afdoening van kantongerechtzakenaanvulling van Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 37.) Ook Brunhilde was tevreden, of schoon in haar hart nog weieens het verlangen sprak naar een geluk, dat ze voor altijd verloren waande. Op een nevelachtigen herfstdag, waarop meneer Dettmer weinig te doen had, zat ze in den ontvangsalon, die langzamerhand erg deftig was geworden, dicht bij het venster en bladerde in een courant. Reeds wilde ze die wegleggen om weer aan het werk te gaan, toen haar oog op het opschrift boven een ar tikel viel, dat haar aandacht trok. Dat opschrift luidde „De val van het bankiershuis Hildebrandt en Zoon. Koortsachtig opgewonden las Brun hilde de volgende regels „Voor iemand, die de toestanden aan de beurs alhier oplettend gade sloeg, kon het bericht van den val de Landbouwbegrooting voor 1907 inzake werkloosheidsverzekeringwij ziging van de wet tot regeling der uitoefening van het recht van vereeni- ging en vergaderingwijziging van het invoerrecht op vleesch regeling van den rechtstoestand der leden van vereenigingen tot het verleenen van hulp aan zieke of gewonde per sonen, behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogend heden nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn voorzienin gen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van marine en van oorlog en ten aanzien van de begrootingswetten voor 1913, in ver band met de instelling van een departement van Defensie alsmede het voorstel Van Hamel en Limburg betreffende het hooger beroep van het Openbaar Ministerie in strafzaken (omtrent alle welke het voorloopig verslag is vastgesteld en het ant woord wordt ingewacht) regeling der administratieve recht spraak (1 en 11); verzekering van personen werkzaam in de land bouwbedrijven tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen hun in ver band met de uitoefening van het bedrijf overkomenwijziging der Gemeentewet inzake leniging van den financieëlen nood van gemeenten wijziging en aanvulling van de be palingen in het Wetboek van Koop handel omtrent de naamlooze ven nootschappen enz.aanvulling en wijziging der bepalingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aanzien van overtreders lijdende aan storing of gebrekkige ontwikke ling hunner geestvermogens en voor ziening ten aanzien van overtreders die overeenkomstig de bepaling va» art. 17ter van het strafwetboek naar den burgerlijken rechter zijn verwe zen nadere wijziging der Woning wet organisatie der Rijksverzeke- ringbank(welke ontwerpen in de afdeelingen zijn onderzocht, onafge dane wetsontwerpen enz., doch waar omtrent nog geen verslag is vastge steld). Nationale Bond van Protestantsche Kiezers. Het hoofdbestuur van bovengenoem- den bond is thans als volgt samen gesteld H. C. Diferee, Amsterdam. J. W. Veenendaal, Amsterdam, W. J. van Harea Noman, Amsterdam, jhr. dr. J. M. A. Gevers Leuven, Ede, dr. J. F. B. van Hasselt, Rotterdam, ds. A. G. van Hoogenhuyze, Amsterdam, ds. N. de jong Velp, Edw. baron Mackay, Den Haag, prof. P. J. Muller, Den Haag, ds. J. Quast, Utrecht, G. A. baron van Till, Hilversum, B. van de Waal, Amsterdam. In „Krasnapolsky" te Amsterdam van 't bankiershuis Hildebrandt en Zoon geen verrassing zijn. Handels- raad Hildebrandt, die zich van on deren op door stoutmoedige specu laties tot muito-millionair heeft op gewerkt, scheen sedert ongeveer een jaar de omzichtigheid en den scher pen blik, welke hem tot dusver bij alle zaken onderscheidden, verloren te hebben. Sedert zijn zoon Walter Hildebrandt uit de firma is getreden, scheen zijn goede geest van hem ge weken te zijnT Handelsraad Hilde brandt liet zich met de gewaagdste speculaties in hij dreef aan de beurs een spel, dat hem reusachtige rijk dommen moest bezorgen of zijn to talen ondergang ten gevolge moest hebben. Hij was voor millioenen bij Amerikaansche waarden betrokken. Toen nu de crisis op de Ameri kaansche markt kwam, kon hij zich niet meer staande houden en werd meegesleept in den val der Ameri kaansche banken. Naar men aan de beurs vertelt, moet het passief der firma verscheiden millioenen bedra gen, waar geen noemenswaardig ac tief tegenover staat, daar al het losse geld der bank in speculaties was ge werd gisteren een algemeene vergade ring van den bond gehouden onder leiding van den heer H. C. Diferee. Nadat de vergadering door ds. Van Hoogenhuyze met gebed was geopend hield de heer Diferee een rede waarin hij allereerst een welkom toeriep aan de leden, van heinde en verre ge komen om in broederlijke samen werking een nieuwe richting te geven aan onze Nederlandsche politiek, en langs nieuwe banen de voorwaarden te scheppen, waarlangs ons godsdien stig en geestelijk zijn als natie kan worden verhoogd, onze economische welvaart kan worden versterkt, onze volkskracht zich opnieuw zal verheffen en wederom waarheid, gerechtigheid en rechtvaardigheid zullen heerschen in de Staatkunde van óns vrije vader land. Een manifest van oprichting werd aangenomen, met de bepaling, op verzoek van velen, dat ook leden van andere kerken (dus alle Protes tanten) tot den bond kunnen toe treden, mits zij het Protestantsch ka rakter van het Nederlandsche volk en in het bijzonder de historische rechten der Hervormde Kerk blijvend willen handhaven. Wat de aanstaande verkiezingen betreft besloot de bonda. Die can- didaten te steunen, van welke op deugdelijke gronden kan worden ver wacht, dat zij willen opkomen voor het Protestantisme en de vaderland- sche kerkb. bij ontstentenis daar van eigen candidaten te stellen c, een oproep te richten tot alle Protes tanten in Nederland zich welbewust te zijn van den ernst <1, r tijden, waar, zij geroepen zijn, de heilige schatten hun overgeleverd, te verdedigen. De verkiezingen en de Indische defensie. De Haagsche correspondent van „De Standaard" schrijft: Naar „Het Vaderland" meldt, is het rapport van de Staatscommissie voor de Defensie gereed, maar ligt het in het voornemen der Regeering, het verslag wegens de zeer kostbare voorstellen, die de commissie doet, niet vóór den afloop der verkiezin gen openbaar te maken. Bij het rapport is een afzonderlijke nota van een der niet-militaire leden gevoegd, waarin tegen de kostbaar heid dezer voorstellen wordt opge komen. De laatste mededeeling is inderdaad juist, maar ik kan met zekerheid be richten, dat de Regeering niets liever had gedaan dan het rapport nog tijdig voor de verkiezingen te pu- bliceeren. Als dit niet kan, is zulks nóch de schuld van de Regeering, nóch die van de Staatscommissie als zoodanig. stoken. Of de depots, welke de klan ten der bank haar hadden toever trouwd, nog ongeschonden zijn ge bleven, zal een nader onderzoek moe ten uitmaken. In elk geval heeft han delsraad Hildebrandt zeer lichtzinnig gehandeld en hij zal wel voor goed zijn positie als leider op degeldmarkt verloren hebben." Nu volgden nog eenige technische bijzonderheden, welke Brunhilde niet begreep. Maar wat ze had gelezen, was voldoende om haar smartelijk te ontroeren. Hoe was het mogelijk, dat haar oom een kapitaal van verscheiden millioenen in het korte tijdsbestek van een jaar had kunnen wegwerpen Wat had hem tot zuike dolzinnige speculaties gedreven, waarbij hij alles op het spel zette En wat moest er nu van hem worden Wat werd er van Mary, die aan zoo groote weelde gewoon was En wat was er van Walter geworden, die zich uit de zaak terug had getrokken, naar het courantenbericht vermeldde Met een gevoel van schaamte dacht ze er nu aan, dat zij zich een jaar lang in 't geheel niet om haar bloedver Militaire berichten. Het legerbestuur heeft, naar de „Avp." meldt, bepaald, dat van de lichting 1913 der infanterie-brigade 12 miliciens zullen worden opgeleid tot onbereden treinsoldaat. De oplei ding zal geschieden bij de bereden wapens en wel in twee ploegen. De eerste ploeg zal daartoe van 23 Juni tot 15 Juli en de tweede ploeg van 15 Juli tot 6 Augustus bij een der bereden wapens der verschillende divisiën worden gedetacheerd. Bij de infanterie heeft tot heden nog geen bevordering plaats gehad tot adj.-onderofficier-instructeur in verband met de omstandigheid, dat verschillende sergeanten-majoor-ad ministrateur rnéer aanspraken ep een bevordering tot adj.-onderofficier kun nen doen gelden dan de oudste ser geant-majoor-instructeurs. Teneinde hierin tegemoet te komen, zal, naar wij vernemen, worden bepaald, dat de sergeanten-majoor administrateur, ouder in rang dan de voor bevorde ring in aanmerking komende serg.- maj.-instructeur en tevens voorkomen de op de bevorderingslijst voor adj.- onderoff., tot laatstgenoemden rang kunnen worden bevorderd bij hun compagnie. Door deze bepaling zou het aantal adjudanten-onderofficier- adm. tijdelijk worden uitgebreid, doch gaandeweg weer verminderen, daar deze titularissen opvolgend in aan merking komen voor bataljons-adj.- onderofficier, voor welke functie in October e. k., bij de oprichting dei- derde bataljons, 24 titularissen in aanmerking komen. Door deze bepaling zullen beide categorieën van sergeanten-majoor zijn gebaat. Voor Moes- en Bloemtuin, enz. Tot de werkzaamheden van de Rijksseruminrichting te Rotterdam, een inrichting welke steeds meer door veeartsen, veehouders, pluimvee- en konijnenfokkers wordt geraadpleegd, behoort ook het bereiden van ver schillende sera en cultures ter be strijding van ziekten onder onze huis dieren en ter verdelging van schadeijk gedierte. Bij dit laatste denken wij aan de muizen- en rattenplaag, die vooral na zachte winters het platteland zoo sterk kan teisteren. Zij trad na den zachten winter van 1910-11 in sommige streken in hevige mate opaan gras en graan, suikerbieten en aardappels werd enorme schade aangebracht voor groote sommen werd vernield. Maar ook geregeld op andere tijden komt die plaag bij vele landbouwers en particulieren voor, en daarom willen wij hier eens opmerkzaam maken op het middel, dat genoemde inrichting wanten had bekommerd. Had ze ten minste niet met Mary in verbinding moeten blijven? Mary had haar eens geschreven en haar op haar opgewonden manier om vergiffenis gevraagd. Zij zag in, dat ze zich in het karakter van Brun hilde had vergisthaar vader alleen had schuld ze moesten vriendinnen blijven. Brunhilde had haar daarop kortaf geantwoord, dat ze haar ver gaf, maar van een verderen omgang had ze niet willen weten. Mary zweeg na dezen brief en zoo was elke ver binding verbroken. Wat moest de arme Mary thans wel lijkenZij, die zoo trotsch op haar rijkdom was geweest, die zich een leven vol zorg en arbeid in 't geheel niet kan voorstellen, die steeds gewoon geweest was met volle han den te nemen en te geven zij zou thans het spook der armoede in 't aangezicht zien. Zij zou misschien voor het dagelijksch brood moeten werken Maar onder zulk een taak zou ze bezwijken, al had ze vroeger ook nog zoozeer gedweept met vrouwenemancipatie, vrouwen rechten, vrouwenstudie en vrouwen daartegen heeft bereid en dat reeds in vele gevallen met bevredigden uit slag is toegepast. Op vele plaatsen is met de ter bestrijding der ratten en muizen bereide culturen met succes gewerkt, duizenden Liters zijn naar alle streken des lands verzonden. De resultaten waren op sommige plaatsen schitterend, op andere weer minder goed hetgeen vaak ligt aan een min der juiste toepassing. Men moet er n.l. voor zorgen, dat de met cultuur ge drenkte stukjes brood alleen des avonds met droog weer worden neer gelegd, want de bacteriën verliezen hun werking, als zij aan den invloed van de zon blootgesteld worden ter wijl bij regen het middel zoodanig wordt verdund of zelfs geheel weg gespoeld, dat geen resultaat meer is te verwachten. Het is aan te bevelen oudbakken brood te nemen hoe meer dit is uitgedroogd, des te meer cul tuur kan het opnemen. Bij de be strijding der muizenplaag op weilan den komt het voor, dat de muizen niet van het brood eten, heel vaak eten ze liever de jonge malsche gras sprietjes op en laten de cultuur on aangeroerd. Er kan daarom niet genoeg op ge wezen worden reeds vroeg in 't voor jaar met de verdelging te beginnen, eensdeels, omdat er dan veel minder muizen zijn en anderdeels, omdat het ongedierte dan niet zoo goed in de gelegenheid is ander smakelijk voed sel te vinden. Bij de aanvrage aan de Rijksseruminrichting ten behoeve van muizenverdelging op landerijen is het zeer gewenscht de grootte in Hectaren aan te geven, daar als regel 1 Liter per H.A. moet worden ge bruikt. Het bezwaar, dat de stukjes brood niet opgegeten worden, geldt ook voor muizen en rattenverdelging op graanzolders, meelpakhuizen, ma gazijnen voor kruidenierswaren, enz. Bij rattenverdelging moet men er ook om denken, dat deze dieren vaak meer de stukjes in hun verzamel plaatsen slepen, dan ze opeten. De stukjes brood drogen daar spoedig in en hebben geen werking meer. Als men dit merkt, is het beter het brood geheel fijn te kruimelen en er dan met behulp van cultuur een papje van te maken. In de tuinen en op buitenplaatsen, waar men vaak last van ratten heeft, zonder direct de gaten en schuil plaatsen te kennen, is het goed eeni ge dagen achtereen gewoon brood met water gedrenkt op verschillende plaatsen neer te zetten. Spoedig merkt men, waar dit het snelst wordt weggehaaldop die plaatsen legt men dan brood gedrenkt met cultuur zoodoende krijgen ze zooveel moge lijk bacillen naar binnen. De cul tuur is geheel onschadelijk gebleken voor honden, katten, kippen, enz., ter - arbeid. Dat was trouwens gebeurd, toen ze zich nog veilig kon achten op den troon van den rijkdom. Maar thans, nu de noodzakeiijkheid sprak, zouden haar al deze fraaie dweperij en niets helpen. Ze had behoefte aan een sterken arm, die haar steunde en leidde. Brunhilde stond haastig op. Haar besluit was genomen. Zij wilde naar Mary snellen om haar in deze ellende bij te staan. Ze liet zich door meneer Dettmer voor dien middag verlof geven en reed naar het Grunewald naar de villa Hildebrandt. Voornaam en deftig lag de villa daar in het goed onderhouden park. Maar Jer heerschte een eigenaardige stilte in huis en tuin. Niemand liet zich zienalleen de groote Bernhar- diner begroette kwispelstaartend het meisje, toen het aan de bel van de tuindeur trok, waarop deze zonder gedruisch openging. De jalouzieën voor de vensters waren neergelaten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1