Woensdag 21 Mei 51 e Jaargang. 1913 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- flduertentiën op~zeer ooordeelige uooriuaarden." BINNENLAND FEUILLETON No» 118 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Ziektewet. Algemeen uitte me* blijkens het afdeel ingsverslag der Eerste Kamer zijn tevredenheid over het feit, dat, nu ook het ontwerp-Ziektewet de Eerste Kamer had bereikt, aan den algemeenen wensch om Radenwet, Invaliditeits- en Ouderdomswet en Ziekteverzekeringswet gelijktijdig in openbare behandeling te brengen, zou kunnen worden voldaan, en de stemming over de ontwerpen ge schieden in de volgorde, welke de Kamer wenschelijk acht. Voor alle leden bleef het echter een groote teleurstelling, dat niet terzelfder tijd ook de Tarief wet aan het oordeel der Kamer had kunnen worden onderworpen. Er werd vast op gerekend, aat het ministerie, indien het bij het ingaan der volgende wet gevende periode nog aan het bewind mocht zijn, als eerste werk de Tarief- wet zal ter hand nemen. Eenige leden meenden, dat de Eerste Kamer de zaak betreffende de aanwijzing der middelen in het reine kan brengen door met de openbare behandeling en eventueele aanneming der drie wetsontwerpen te wachten, totdat ook een wetsontwerp, de geld middelen aanwijzende, waaruit de kosten gedekt konden worden, door de Tweede Kamer zou zijn aange nomen. Vele leden verklaarden echter dit middel gelijk te stellen met obstructie. Gevraagd werd een opgave van de uitgaven: lo. die een gevolg zullen zijn van hef over enkele maanden na de aanneming in werking treden van art. 369 van het Invaliditeitsont- werp2o. die later zullen voortvloeien uit het in werking treden van de drie wetsontwerpen in hun geheel. Verschillende reeds bij de behan deling der ontwerpen Raden- en In validiteitswetten geopperde bezwaren werden herhaald. Vele leden hadden bedenking tegen het in dit w. o. weder op bijzonder ruime schaal toegepaste stelsel van delegatie van wetgevende bevoegd heid op de Kroon, ook in aangele genheden, welke van principieelen aard zijn en in ieder geval de ver- mogensbelangen der betrokken per sonen betreffen. Onderscheidene leden opperden bedenkingen tegen de uitschakeling in dit w. o. van de geneeskundige behandeling. Andere leden deelden dit gevoelen niet. Sommigen vreesden, dat men bij de uitvoering der wet niet altijd ver zekerd zou zijn van de medewerking der geneeskundigen en betoogden, dat men deze medewerking pok niet zal kunaen afdwingen. Roman uit het leven door O. Elster 36.) (Nadruk verboden.) En als hij niet wilde toestaan, dat ze de betrekking bij meneer Dettmer aannam, dan zou ze morgen zijn wo ning verlaten, zich ergens een kamer tje huren, en toch de beirekking van ontvangdame bij meneer Dettmer aanvaarden. Ze wilde niemand tot last zijn. Mooi mooi bromde de kleine schilder. Als de zaken zoo staan en jij ie trotsch bent om van den ouden vriend van je vader iets aan te nemen Sa dan maar naar meneer Dettmer. Ga van de kunst over naar het hand werk Dat is immers de geest des t'jdsdaartegen valt niet te strijden. Maar dat je ergens anders onderdak zoudt zoeken, daarvan kan geen spra ke zijn. Je blijft bij mij ik laat je niet zoo gemakkelijk weer gaan. Dat «u ik aa* de nagedachtenis van je Vele leden spraken hun bevreem ding uit, dat de in dit ontwerp en in het Invaliditeitsontwerp opgenomen regelingen van de berechting van ge schillen betrekkelijk de vrijwillige verzekering zoozeer van elkaar ver schillen. Ten slotte werden nog eenige op merkingen gemaaktvan verschillenden aard. Onderscheidene leden verklaarden, dat zij ondanks hunne in het afdee- lingsverslag vermelde bezwaren hun stem niet aan het wetsvoorstel zouden onthouden. Kamerverkiezingen. In een vergadering van den bond van anti-rev. kiesvereenigingen Neder- jan en Oranje te Amsterdam zijn op nieuw candidaat gesteld de in Am sterdam van rechts aftredende leden in de districten 11, VII en VIII, de heeren J. R. Snoeck Henkemans, G. A. A. Middel berg en W. de Vlugt. Voorts werden candidaat gesteld in district III mr. Paul J. Reymer (r.k.) te Hilversum, in district IV mr. H. W. Hovy (a.r.), burgemeester van Lo#sduinen en in district IV mr. V. H. Rutgers (a.r.) te Hilversum, terwijl in district I de van roomsch katho lieke zijde te stellen candidaten, in de districten V en VI de van christ.- hist. zijde te stellen candidaten zul len worden overgenomen. In de je Utrecht gehouden leden vergadering van R. K. kiezersvereen. werden candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in Utrecht I. W. C. baron Röell (chr.-hist.) en in Utrecht II de heer J. S. F. van Hoogstraten (anti-rev.} Middenstandscongres. In het orgaan van den Ned. Bond van vereenigingen vqn den handel- drijyenden en industrieelen midden stand wordt medegedeeld, dat het congres en de algemeene vergadering op 23 en 24 Juli te Middelburg zul len gehouden worden. Op het Bondscongres zullen o.a. de volgende onderwerpen aan de orde komen Bespreking van het informa tie- en incassowezen, coöperatie voor den middenstand en vprkoop van ar tikelen onder eigen benaming. Belangrijke legaten. Door wijlen den. heer dr. E. J. M. Nolet, op 17 dezer te Schiedam over leden, is, naar men aan „de Maasb." meldt, gelegateerd voor den bo*w van een Róomsch Kath. Ziekenhuis te Schiedam de som van f 390.000. Verder bemaakte de overledene verschillende bedragen aan eenige te Schiedam gevestigde instellingen, n.l. aan het R. K. Weeshuis f 20.000, aan vader verschuldigd een moei jong meisje mag niet alleen staan in de we reld. Wat dat betreft, oom Christoph, zei Brunhilde lachend, ik kan mij zelf wel beschermen. Ik sta vast op mijn beenen. Maar ik blijf gaarne, heel gaarne bij je. Wij zullen samen huishouden, en jij zHlt zien, hoe ge zellig het voor ons beiden wordt. Ja daarvan ben ik overtuigd, bromde de kleine schilder. Nadat zoo de vrede gesloten was, zette men zich neer om het eenvou dige maal te gebruiken. Meneer Dett mer nam er ook aan deel, nadat hij verlof gevraagd en gekregen had om het maal met een flesch portwijn aan je vullen, die hij uit zijn atelier haal de. De portwijn was goed en bracht den kleinen schilder weer heelemaa! in de goede stemming. Kunst en kunsthandwerk werden bondgenooten en ten slotte hield de vorstelijk Son- nensteinsche hofphotograaf een geest driftige lofrede op zijn kunst, die hij thans gesteld wist onder de bescher ming van de schoonste en edelste ontvangdame, die eoit in den ont- vangsalon van een photograaf werk het R. K. Parochiaal Armbestuur f 20.000, aan het St Liduinagesticht f20.000, aan de St. Willibrordusstich- ting f20.000, aan de St. Vincentius- vereeniging f5000, aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente f 5000, aan dt Diaconie der Geref. Gemeente f 2000 en aan het Armbestuur van de Oud Bisschoppelijke Clerezy f1000. Aan het ondersteuningsfonds van de Nederl. Maatsch. tot bevordering der geneeskunst, schonk hij boven dien de som van L2000. Monument op den Dam Zooals men weet meldt „de Tel". komt op het pograinma van de feestcommissie Plan 1913 ook voor het p.aatsen van een blijvend monu ment op den Dam, ter vervanging van het beeld, bekend onder den populairen naam van „Naatje". 'tVoor- stel werd reeds in een vergadering van de Raadhuis-Dam-commissie ter sprake gebracht, en daar bleek, dat de heeren zich uitmuntend met Naatje's verdwijning konden vereenigen. Het moet in de bedoeling liggen den Dam een masten-versi»ring te geven, zooals men diy op het St. Marcusplein te Venetië aantreft. De plannen dien aangaande zijn echter nog niet in bij zonderheden vastgesteld. Re gemeenteraad te Sneek heeft met 7 tegen 6 stemmen besloten niet over te gaan tot verplichte winkel sluiting. Bond van Rijksbulpkenrmeesfers. Te Middelburg is de jaarvergadering gehouden van den Bond van Rijks- hulpkeurmeesters van vee en vleesch fn Nederland. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental stafionnair blijft en de finan- cieele toestand van den bond gunstig is. Tot voorzitter werd gekozen de heer Bakker, gediplomeerd hulpkeurmeester staande aan het hoofd van den keu ringsdienst aan het Abattoir te Venlo. Voor betere bezoldiging in vele gemeenten zal geijverd worden. Be sproken werd het feit, dat in de laatste 3 jaren geen cursussen tot opleiding en examen voor hulpkeurmeester is gehouden, waarvan het gevolg is, dat er nu reeds gebrek begint te komen, blijkende o.a. daaruit, dat op een onlangs gedane oproeping voor een vacature in een flinke stad met behoorlijk salaris zich geen enkele sollicitant heeft aangemeld. De vergadering wees Utrecht aan als plaats voor de volgende verga dering. Scheepbouw. Gisteren werd te Glasgow met goed gevolg te water gelaten het dubbel- schroefstoomschip „Gelria", voor den Koninklijken Hollandschen Lloyd in aanbouw op de werf van de firma Alex Stephen Sons, Ltd. aldaar. Het stoomschip is 560 voet lang, 55 voet 6 duim breed en 39 voet hol, heeft een bruto inhoud van 14.200 tonnen en een waterverplaat sing van 20.700 tonnen. Het wordt ingericht voor 280 eerste, 220 middel-, 135 verbeterde derde-en 900 gewone derde klasse passagiers en zal boven dien ruimte bieden voor het vervoer van een aanzienlijke hoeveelheid lading. Het wordt voorzien van de modern ste veiligheids- en zekerheidsinrjeh tingen op het gebied van passagiers vervoer; Marconi's draadlooze tele grafie, Stone Lloyd's systeem voor automatische gelijktijdige sluiting van de commando-brug af der waterdichte deuren, Clayton's desinfectie- en brandblusch-apparaat, onderwater- klokkensignalen, vrieslokalen en koel- kamers voor het vervoer van bevroren vleesch, vruchten en andere bederfe lijke waren en zal behalve aan alle eischen van de Nederlandsche sche penwet voldoen aan die van Lloyd's en van den Engelschen Board of Trade gesteld voor passagiersschepen. De inrichting van eet-, rook- en conversatie-zalen geschiedt door de firma Allan Co., te Rotterdam. Een tweede in aanbouw zijnd stoomschip van gelijke afmetingen, dat „Tubantia" genoemd zal worden zal over eenige maanden te water worden gelaten. De „Gelria" zal, behoudens onvoor ziene omstandigheden, op 1 October haar eerste reis van Amsterdam via Dover, Boulogne sur Mer, La Corunna, Vigo en Lissabon naar Brazilië, Uru guay en Argentinië ondernemen. zaam was geweest. De tweede flesch portwijn deed de geestdrift der bei de heeren zoo stijgen, dat Brunhilde het geraden vond zich op haar ka mertje terug te trekken. Den volgenden morgen aanvaardde ze haar betrekking als ontvangdame bij meneer Dettmer. HOOFDSTUK Xlll. Een jaar was verloopen een jaar van afbeid, moeite en zorg, maar ook een jaar van vrede en stille afzon dering, die Brunhilde het evenwicht harer ziel teruggegeven hadden. Ze bekleedde nog altijd den post van ontvangdame bij den vorstelijken Son- nensteinschen hofphotograafze illu streerde en kleurde nog altijd de pho- tografieën en ze deed daarbij voor oom Christoph Wacse. lagel de huis houding. In al deze fu icties behaalde ze schitterende triomf.n. Ai vereerden de hooge en alle: hoogste dames en heeren meneer Eginhard Dettmer ook nog niet met hun opdrachten, de roem van zijn artistiek gekleurde por tretten werd toch meer en meer ver breid en hij had reeds op een ten toonstelling van photografieën een De reis van het Engel» sche Koningspaar. Betreffende het bezoek van het Engelsche Koningspaar aan Walcheren kunnen wij nog nader melden, dat de Koningin op haar tocht naar Middel burg niet alleen bij de firma den Hol lander, doch ook bij de firma F. B. den Boer enkele inkoopen deed. Bij haar bezoek aan het stadhuis te Middelburg zette de Koningin haar naam in het gewone register en tee- kende „Mary Queen of Great Britain May 20th. 1913," De Koning werd op zijn wandeling herhaaldelijk gegroet o.a. werden hem bij de Keersluis de militaire eerbe wijzen gebracht door een afdeeling infanterie, onder bevel van den len luitenant Van Niel, van de oefeningen op het Midden-Reduit naar de kazerne terugkeerend. Iedere groet werd door den Koning beantwoord met het afnemen van den hoed. medaille behaald. Thans had hij reeds het plan ge vormd om in het centrum der stad een groot elegant atelier te huren. Maar hij had het plan nog steeds niet uitgevoerd om Brunhilde, die oom Christoph niet wilde verlaten. Want zijn ontvangdame was voor hem een persoon van gewicht geworden, die hij behandelde met een achting, welke aan eerbied grensde. Zij heeft mijn zaak door haar kunst groot gemaakt, pl*cht hij te zeggsn, als hij met Christoph Wac- kernagel bij een flesch portwijn zat. Zij heeft mijn naam in wijden kring bekend gemaaktik ben haar eeuwige dankbaarheid verschuldigd. Dan.moest je haar salaris ver- hoogen, meester Dettmer, merkte de schilder droogjes op. Doch aan dat oor was Eginhard Dettmer doof, en zoo bleef alles bij 't oude. Brunhilde was ook zoo tevreden. Be halve haar vast salaris verdiende ze immers ook door haar kunst genoeg om mbezorgd te kunnen leven en zelfs nog iets te kunnen sparen. Daarbij betaalde zij de helft der kosten van Na de terugkomst aan boord werd in intiemen kring gedineerd, waarbij de kapel zich deed hooren. Intusschen werd onder de hal, en op het perron door de goede zorgen van de firma's Wed. Witte Zonen en A. van Eeden bloemversiering aangebracht en loopers gelegd en alles tot vertrek in gereedheid gebracht. De trein, waarmede de reis naar Berlijn werd voortgezet bestond-uit een luxe wagen, behoorende tot den trein welke de Koning altijd op het vasteland gebruikt en die van Calais hier heen was gebracht, drie wagon- lits, een spijswagen, een wagon voor de begeleidende spoorweg-autoriteiten en een tweetal goederenwagons. Bedoelde spoorwegautoriteiten waren de heeren J. H. van Eijsbergen, hoofd inspecteur van exploitatie en Vermaas ingenieur van tractie der Staatsspoor en verder luitenant F. Piekema, com mandant der Maréchaussée. De trein werd bestuurd door den machinist Datema, terwijl ook de hoofdopzich ter Elsman zich op de machine be vond. Tegen kwart veor tien kwam het koninklijk echtpaar van boord en werd het voorgesteld aan den burgemeester den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, en aan den heer Piekema. Door deze heeren gevolgd en voorafgegaan door den heer W. F. van Meerendonk, fungeerend commissaris van politie, begaf men zich naar den trein, waar met een handdruk van den vice consul, den heer P. de Bruijne, den burgemeester en den heer Piekema werd afscheid genomen, waarna de trein op den vastgestelden tijd, precies 9.47 het station verliet. Vermoedelijk 27 Mei des avonds half elf keert het vorstelijk echtpaar alhier terug. Het jacht „Victoria and Albert" werd heden geschut en nam ligplaats in de binnenhaven, waar het mooie vaartuig zeker wel bekijks zal hebben. De commandant van het jacht heeft hedtn een officieel bezoek gebracht aan den burgemeester. Wij willen ons verslag niet eindi gen alvorens onze lezers ook mede- deeling te hebben gedaan van een plechtigheid welke wij bijwoonden. Toen hoorngeschal het ondergaan van de zon had aangekondigd, namen alle zich aan dek bevindende man schappen de militaire houding aan en richtten hun blikken op de vlag gen, welke daarop plechtig gestreken werden. De mailbooten, die gepavoiseerd waren, lieten te gelijk de vlaggen dalen. Vermelding verdient Dok nog, dat de koning op zijn tocht begeleid werd door den wachtmeester der marechaus- sée A. Uijterschout en twee rijks- de huishouding, waarover oom Chris toph weliswaar knorde en bromde, inair waarin hij zich ten slotte toch moest schikken. Hij bevond er zich trouwens ook heel goed bij. Zijn atelier met de drie neventrekken had thans een ge heel ander aanzien gekregen. Netheid, orde en goede smaak heerschten over al, verscheiden eenvoudige meubels waren aangeschaft, Christoph's schil derijen en teekeningen waren gerang schikt, witte gordijnen versierden de vensters, voor welke bloeiende bloe men stonden k»rtom, men merkte ©veral de zorgzaamheid van een re gelende versierende vrouwenhand, zoodat de btzoekers, die zoo nu en dan kwamen, het „oude hol" van Wackernagel nauwelijks herkenden. Het leven van den kleinen schilder was geregeld geworden en van het crediet in „Het natte Penseel" be hoefde men geen gebruik meer te maken. Allen, zelfs de oude werkvrouw, gevoelden zich op hun gemak onder de heerschappij der zachtaardige en toch energieke jonge dame. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1