-LAMPEN LEKE rijlG&ZN. Dinsdag 20 Mei ing -iaalschappij No. 117 51e Jaargang. 1913 IhtiniaasSrsti- 1ERIJ BLEEKERij ZOOM" IDANE WASSCBfiH ertroffen. C. L m DER EIJK 1F! BINNENLAND FEUILLETON SPORT bht op eet» gerookte Zwanen, Runder ter, Kaas, Zout, Spe. n, Vijgen, Lvier De 2oora uop-Zoom. nz., worden op aan- verstrekt bij onder- ELBERQS Co. nde merken en prach- ïikkel, uitstekend ge- .S -scholieren enz. KOOP. s zijn allen pas eenige ïebben een poosje in pen en zijn nu zeer Koop voor hen die van een nieuwe ma- ig achten. is dijken icht U tot nieis. TELEF. 106. DENTI A". [1 tS AKSTKHDAÏ. Kon. goedgekeurd in ppelijk kap. f 100.000, ve. T. RANDAG Jr. liegelruiten, Spiegels enz., tegen het geval ntstaan door onvoor- vaadwilligheid, straat- gen lage premiën. nt voor Zeeland, wegens verhuizing ing een zich in uitst. (1 jaar oud) oorz. van Dunl. banden n naaf, voor f 35.- iat 24 (boven pakhuis.) ns f8.50. as per uuR- van Licht eene bepa* r a t i s verricht d#of GSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- fiduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden. Kamerverkiezingen De centrale katholieke kiesvereeni- ging in het district Goes heeft be sloten de candidatuur van het aftre dend lid, den heer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman te steunen. Door de anti-rev. kiesvereen. in het district Eede is voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. A. baron van Heeckeren van Keil, burgemeester van Ede. Het bestuur van de centraie a.r. kiesvereen. in het district Ede heeft vóór en aleer zij overging tot het stellen van een candidaat voar de Tweede Kamer, nog getracht om sa menwerking te verkrijgen, met het centraal bestuur der Chr. Hist, kies vereen. in dat district, welk voorstel door dat bestuur is van de hand ge wezen. De anti-rev. kiesvereeniging in district I te 's Gravenhage stelde unaniem candidaat voor de Tweede Kamer mr. J. A. de Wilde, advocaat aldaar. De heer van Hoogenhuyze, die wegens de vernieuwing van het recht- sche accoord de Christ.-hist. partij verlaten heeft, beveelt in „De Beu kelaar" aan „onafhankelijken" in de Kamer te brengen. Daaronder ver staat hij in de eerste plaats leden van de nieuwe Christelijke Sociale Partij (van der Laar, Keuchenius c.s.) die, al deelt hij niet op alle punten hun program, getoond hebben zich eerlijk tegen de coalitie te durven verzetten in de tweede plaats christ.-hist., die uit het verband der partij zijn gelreden of gezet, omdat zij tegen de coalitie zijn in de derde plaats candidaten die gesteld en gesteund worden door den pas opgerichten Bond van proteslant- sche kiezers (van welks oprichters en voorloopig bestuur tot nu toe slechts de naam van den secrtaris, den heer Veenendaal te Amsterdam bekend is). In de districten waar dergelijke candidaten niet zijn, bevordere men schrijft ds. v. Hoogenhuyze dat er zoodanige gesteld worden waar dit niet gelukt en „waar ten slotte geen candidaten zijn dan die van rechts en van links, bepale men onder biddend opzien tot God zijn stem, en kieze degene, in wiens handen het veiligst zijn de belangen van ons land, van ons volk en van onze vaderlandsche kerk". Een duur amendement. De Haagsche correspondent van het „Hbl." schrijft. Op 10 Mei j.l. is, bij de behan deling van het wetsontwerp betreffen Roman uit het leven door O. Elster 35.) (Nadruk vorboden.) Maar ik smeek u, mij mijn voor stel niet kwalijk te nemen, ik weet, u bent een voorname jonge dame... Dat ben ik volstrekt niet, me neer Dettmer. En ik dank u van harte voor uw aanbad, dat ik met blijd schap aanneem. U wilt werkelijk Zeker wil ik, meneer Dettmer. Wanneer moet ik de betrekkingaan- vaarden En welke verplichtingen neem ik op mij Och o ik ben u zeer dankbaar, juffrouwWerkelijk zeer dankbaar. Ik verkeerde werkelijk in groote verlegenheidwant het is niet gemakkelijk een beschaafde dame te vinden, die juist voor deze betrekking past. Over uw plichten spreken we nog welze zijn volstrekt niet zwaar. De hoofdzaak isaltijd heel vriende de de pensionneering van gemeente ambtenaren een amendement-Treub aangenomen, waardoor de pensioenen voor de weduwen en weezen van ge meenteambtenaren naar denzelfden maatstaf zuilen worden berekend als voor de weduwen er. weezen van rijksambtenaren. Minister Kolkman had vooraf gezegd dat hij het amen dement niet onaannemelijk wilde ver klaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen wanneer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke finaneieele gevolgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanne ming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 millioen, of een jaariijksche uit gaaf van 700 duizend gulden. Nogal geen kleinigheid Waarom de minister, die zich tegen alle andere amendementen zoo schrap had gezet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet dui delijk. Bewonderenswaard is zulk wetgeven in den blinde nu juist niet. Twee adressen. In opdracht van de Deputatenver- gadering heeft het Centraal Comité van Antirev. kiesvereenigingen zich met een adres gewend tot den minis ter van binnenlandsche zaken, waarbij verzocht wordt om bij de komende herziening van de Woningwet maat regelen te nemen, ten einde de in art. 151 derGrondwet bedoelde schade vergoeding aan eigenaren, die zich uit de beschikking over hun eigendom ontzet zien, op vaster voet te verze keren. Voorts heeft het Centraal Comité een adres gericht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel, ten einde den minister in kennis te stellen met de vele en zeer ernstige klachten, die uit tal van kringen vooral in het midden des lands, gerezen zijn tegen de afmaking van gezond vee ter in perking van de epizoötische verschijn selen van mond- en klauwzeer. Jhr. van der Staal van Piershil, Jhr. Van der Staal van Piershil, Hr. Ms. gezant te Brussel, heeft het plan wegens gezondheidsredenen zijn ter- beschikking aan te vragen. In afwachting daarvan' zal de gezant dezen zomer tot herstel van gezond heid met langdurig verlof van zijn standplaats vertrekken en het is zeker dat hij daarna niet meer naar zijn post terug zal keeren. Nederi. bond voor Vrouwenkiesrecht, In de Congreszaal van de tentoon stelling „De Vróuw 18131913" te Amsterdam is Zondag de 6e algemeene vergadering gehouden van den Neder- landschen Bond voor Vrouwenkies recht. De presidente mevr. M. Boisse- lijk tegenover het publiek te zijn en de menschen van goeden raad te die nen bij het kiezen van de houding, waarin ze gephotografeerd wenschen te worden. U zult dat wel klaarspe len, daarvan ben ik vast van overtuigd. U hebt immers een fijnen smaak. En wat het aanvaarden van uw betrekking betreft zoudt u misschien reeds morgenochtend kun nen komen Zeker. Hoe eerder hoe liever. Afgesproken dus morgenoch tend om tien uur Morgenochtend om tien uur, antwoordde Brunhilde glimlachend en legde haar rechterhand in de hand die de vorstelijk Sonnensteinsche hof- photograaf haar toestak. Haar was een steen van 't hart ge vallen en ze was meneer Dettmer buitengewoon dankbaar. Nu behoefde ze immers den braven oom Wacker- nagel niet tot last te zijn. Bovendien kon ze bij hem blijven, voor hem de huishouding doen, en had ze zelf een thuis gevonden, waarin ze zich nuttig kon maken. Het was een be scheiden leven, dat ze nu zou moe ten leiden en bijna armoedig te noe- vains-Pijnappel heette in haaropenings- woord alle aanwezigen welkom en bracht vervolgens een woord van hulde aan de presidente, die ondanks haar zwakke gezondheid de laatste 3 jaren de vergadering heeft geleid. Spr. wees er voorts op, dat het jaar 1913 een gewichtig jaar is, aangezien de verkiezingen weldra zullen plaats heb ben en daarvan veel afhangt voor de quaestie van het Vrouwenkierecht of dit namelijk in de Grondwet zal kun nen worden opgenomen. Het was spr.'s meening, dat de bond zich niet met actieve politiek moet bemoeien, daar de bond dan leden zou verliezen, wel is waar andere weer bij winnen, doch het karakter van den bond zou daardoor ook zeker veranderen. Met een woord van op wekking tot de aanwezige leden om zoo krachtig mogelijk samen te werken besloot de presidente. Uit het jaarverslag van de secre taresse mevr. T. Sleeswijk-Van Bosse bleek, dat de bond in 64 afdeelingen 6029 leden telt. Aanwezig zijn 40 afdeelingen vertegenwoordigend 159 stemmen. Daarop werd er door den penning meester mr. H.J. Tasman op gewezen dat de finaneieele toestand allesbe halve bevredigend mag worden ge noemd. Er is wel f 400 in kas,' doch een krachtige versterking is dringend noodig. Viitde Diocesane Katholiekendag te houden te Vlissingen op 4 Juni a. s. Het uitvoerig programma zal Woensdag 21 dezer verschijnen bij de firma Ceulen te Middelburg. 't Zal o. a. opgeluisterd zijn met een welgeslaagd portret van Z. D. H. Mgr. Cailier. 't Zal ten spoedigste worden toe gezonden aan het Hoofdbestuur, de leden van het algemeen Comité en der afdeelingsbesturen en de pers. Als slotlied zal op de wijs van „Aan U, o Koning der Eeuwen" worden gezongen een gedicht van twee strophen, waarvan de inhoud in verband staat met den dag en het onderwerp. Een desbetreffend bericht in de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" was niet juist. De rijtoer op 5 juni, de „Schaep- mantoer" zal 's morgens om 9 uur beginnen aan het Grand-Hótel. De route is aldus vastgesteldVlissin gen, Koudekerke, Middelburg, Se- rooskerke, Vrouwepolder, „Oranje zon," Oostkapelle, Domburg. Voor Domburg is een oponthoud bepaald van ruim 2 uur. in dien tijd wordt de lunch op het „Badhotel" gebruikt. Vertrek uit Domburg om 3.30. Aankomst te Middelburg om 5 u. De Hollandsche bezoekers, die daar met den trein van 7.56 zullen men in vergelijking met het leven in de villa Hildebrandt, maar de heime lijke last die haar daar steeds had teneergedrukt, het bange voorgevoel van een naderend ongeluk, dat daar steeds haar hart had beklemd, waren van haar geweken. Ze was vrij, aan gewezen op eigen kracht en eigen werk, en dat gaf haar het gevoel van zekerheid terug dat deed haar vrij ademhalen, dat liet haar weer op gewekt en blij 'de toekomst tegen zien. En de vorstelijk Sonnenstein sche hofphotograat was er zeer trotsch op, dat hij zulk een voor name en schoone ontvangdame had geëngageerd. Hfj zag in zijn verbeel ding den ontvangsalon reeds dicht gevuld met heerun en dames uit de eerste standen die allen dit won der van ontvangdame wilden zien, die allen verrukt waren door de schoonheid e:i lieftalligheid van juf frouw Walterling ea zich in allerlei poses lieten photografeeren. Hij zag een gouden toekomst voor zijn zaak. Aan zijn heerlijke droomen werd een einde gemaakt door de terugkomst van zijn „voortreffelijken vriend"Chris- toph Wackernagel, die gevolgd werd vertrekken, hebben dus ruime gele genheid tot dineeren. Aan den rijtoer zal o.a. deelgeno men worden door het geheele Hoofd bestuur en Uitvoerend Comité en een gezelschap van 20 personen uit Haarlem. Woningtoestanden in Nederland. Tusschen 1899 en 1909 hebben blijkens de uitkomsten van de laatst gehouden volkstelling de woningtoestanden in Nederland be langrijke verbetering ondergaan. In 1899 werden geteld 1,088,736 woningen met in totaal 2,997,241 vertrekken (gemiddeld met 2,75 ver trekken), in 1909 1.267.255 woningen met 3,977,299 vertrekken (gemiddeld 3.22 vertrekken). In 1904 hadden slechts 6.1 pet. dezer vertrekken geen onmiddellijke gemeenschap met de buitenlucht, tegen 7.1 in 1899. Per 100 woningen hadden in 1899 een vertrek 28.3, twee vertrekken 30.7, drie vertrekken 17.6, vier of vijf ver trekken 15.3, zes of meer vertrekken 8.1. In 1909 waren die cijfers 18.72, 29.20, 20.02, 21.32 en 10.74. De een- en tweekamerwoningen, in 1899 nog 59 pet. van het totaal, vormden in 1909 dus nog slechts 47.92 pet. En wanneer men, lettend op de gansch verschillende omstan digheden op het land en in de steden, slechts met de stedelijke gemeenten rekent, blijkt de vooruitgang nog grooter. Daór blijkt het relatief cijfer der eenkamerwoningen van 22.6 tot 8.85 gedaald in gemeenten met 50.000 tot 100.000 zieler, en van 19 7 tot 11.27 in gemeenten met méér dan 100,000 inwoners. Ook het percentage der in eenka merwoningen levende personen is in beide stedengroepen met meer dan de helft gedaald. Niettemin blijft het aantal eenkamerwoningen naar ver houding groot. Voor den Haag, Rot terdam en Amsterdam bedroegen de cijfers in 1909: 82.02, 10.379 en 15.396, met gemiddeld 2.12, 2.90 en 2.25 bewoners. In resp. 11.0, 19.9 en 12.4 pet. dier woningen woonden zelfs meer dan 4 personen samen. Nietteminvooruitgang is er. De onsfhankelijkheidsfeesten. Te Soest zal Neêrlands Onafhan kelijkheid herdacht worden met een driedaagsch feest, op 5, 6 en 7 Augus tus a.s. Behoudens toestemming van H. M. de Koningin Moeder zal o.a. op den eersten dag vóór het paleis Soestdijk een uitvoering plaats hebben van de Cantate 1913 met begeleiding van Harmonie. De feesten worden voorbereid door de vereeni- ging van het Vreemdelingenverkeer „Soest Vooruit", aldaar. door een picolo uit „Het natte Pen seel," die een grooten korf droeg. In dien korf lagen Wiener Schnitzel en Miinchener zultvleesch en een kruik schuimend gerstebier, welke goede gaven de kleine schilder met een tri omfantelijk gezicht op de tafel rang schikte. Doch zijn vreolijkheid veran derde in woestheid, toen meneer Dett mer hem mededeelde, dat Brunhilde bij hem in betrekking kwam. Je bent zeer gek geworden. Dettmer snauwde hij den hofphotograaf toe. Brunhilde als ontvangdame Dat is ongeveer hetzelfde, als dat men een pauw in een vogelkooi zet. Daar van komt niemendalDenk je dan, dat de oude Christoph Wackernagel zou toestaan, dat juffrouw Brunhilde voor je klanten, die uit den hemel weet wat voor soorten menschen be staan, vriendelijke buigingen maakt en hun glimlachend toefluistert „vriendelijk kijken, als 't u blieft De drommel hale je Maar, mijn beste meneer Wac kernagel... Loop heen met je beste meneer Wackernagel't is al mooi genoeg, dat Brunhilde je afschuwelijke por- Ant'-miiitairisme op groote school. Aan het hoofdbestuur van den „Bond van minder Marine personeel" wordt uit Indië gemeld, dat het terugzenden naar Nederland van de 100 marine schepelingen geschiedde wegens het weigeren der extra-verstrekking op 19 April jl., den verjaardag van Prins Hendrik. De minister van Marir.e ad interim de heer Colijn, zal Vrijdag naar Hoek van Holland gaan, tot het brengen van een bezoek aan de inrichtingen voor het loodswezen en de beton ning en bebakening. De minister wordt daarbij vergezeld door den inspecteur van het loodswe zen, schout bij-nacht Van Maren Bentz van den Berg, en door 's ministers adjudant luit. ter zee le klasse mr. J. C. Jager. Vliegen. Zondagochtend heel in de vroegte, is door de beide Neder- landsche vliegers Lt. Versteegh en De Waal de overiandviucht Soester- berg-Den Haag volbracht. Het was bijzonder kalm weer, toen op het vliegkamp te Soesterberg Zon- dagochtend 4 uur de Van Meel-twee- dekker, type Farman, en de Fokker- eendekker, naar buiten werden ge bracht. Lt. Versteegh vertrok met den tweedekker, terwijl De Waal, die Dinsdag van Berlijn naar Soesterberg vloog, wederom in gezelschap van den Duitscher Kuntner weldra in de richting van de residentie verdween. Nog voor vijven werden de beide vliegers boven Waddinxveen en later boven de residentie gesignaleerd. Zij vlogen naar Houtrust, doch vergisten zich in zoover, dat zij het niet wen- schelijk oordeelden, te midden van de daar staande gebouwen te landen, zoo dat zij op Hanenbrug aanstevenden en daar in de nabijheid van het Quick- voetbalterrein met den vasten wal contact kregen. ié3«- fretten, die je voor kunstwerken uit geeft, met bonte kleuren overstrijkt, opdat ze tenminste nog een beetje lijken. Wat mensch eerst ruï neer je door je vervloekt handwerk onze schoone, verheven kunst van portretschilderen, en nu wil je ook nog juffrouw Brunhilde Walterling, de dochter van een kunstenaar bij de gratie Gods, in dienst van dat hand werk stellen Neen, mijn waarde, daarvan komt niets. Zoek je maar een andere ontvangdame Maar thans mengde Brunhilde zich in de zaak. Zij vroeg haar oom, of hij dan dacht, dat zij maar met de handen in den schoot wilde zitten Of hij den arbeid, eerlijken arbeid als een schande beschouwde Haar geld had hij afgewezen daar door had hij het haar onmogelijk ge maakt om voor geruimen tijd van zijn gastvrijheid gebruik te maken. Zij wilde vrij zijn zij wilde werken om haar levensonderhoud te verdienen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1