19 Mei 1DND! Iintilfn Maandag No. 116 1913 ren Inkfen. 51e Jaargang. Vlissingen. e Bardienst BINNENLAND -FEUILLETON levering.! |1000.-. f500.-, I/O char. del. Co., Deventer. des middags UUR in te ADMINISTRATIE. V.M. 6.,—, 6.20, 6.65 SO, 10.— 10.20, 10.40, 2.—, 12.30,1.—, 1.30*, 3.56, 4.30, 4.50,5.20, 0,7 40, 8,20. luis 6.10, 6.30, 0, 9.50, 10.10, 10,30, 1. N,m. 12.10, 12.45, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 50,7.10,7.30,8—,8.80 vallen des Soadaga uit. COURANT Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER ÏO. Verblijf der Koninklijke familie. Het bezoek, dat H. M. Koningin, Vrijdag 9 Mei, tijdens haar kort ver blijf in de residentie aan het Huis ten Bosch bracht, houdt verband met een tijdelijke inrichting van dit bui tenpaleis voor het verblijf der Konink lijke familie van half Augustus tot half September. Tegen laatstgemelden tijd zou dan het paleis op het Loo, na verbouwing, gereed zijn om te worden betrokken. Twesde Kamerverkiezingen, Naar de „Tel." verneemt, heeft jhr. dr. Sandberg de hem door de recht- sche partijen aangeboden candidatuur voor de Tweede Kamer voor hetdis- strict Haarlem aanvaard. De centrale christ.-hist. en anti-rev. kiesvereenigingen in het district Al melo hebben besloten, de candidatuur van mr. P. j. M. Aalberse (R. K.)_ te steunen. De centrale christ.hist. kiesvereni ging in het district Bodegraven heeft het aftr. lid, mr. Van Idsinga, candi- daat gesteld. De christ.-hist. kiesvereniging te Ommen (niet aangesloten bij de christ.-hist. Unie) heeft tot candidaat gesteld mr. Bichon van ljselmonde, aftredend lid. In het district Appingedam is door het vrijzinnig verkiezingscomité defi nitief candidaat gesteld de heer Th. G. G. Valette (vrijz.-dem.) te 's Gra- venhage. De christ.-hist. kiesvereniging te Dordrecht heeft besloten de candida tuur van ds. Hogerzeil uit Vlissingen alleen op deze voorwaarde over te nemen, als van anti-rev. zijde aan het hoofdbestuur blijk wordt gegeven dat in een ander te betwisten district een christ.-hist. man als candidaat wordt gesteund. Door de centrale besturen der anti- rev., christ.-hist. en R. K. kiesvereeni gingen te Zutphen is, naarde„Ned." meldt, candidaat gesteld de heer Snoeck Henkemans (christ.-hist.) Nederland op de tentoonstelling te Gent. Zaterdag had de opening plaats van de Nederlandsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te Gent. Tegen 3 uur hadden zich vele ge- noodigden in het Nederlandsch pavil joen verzameld. Behalve de tentoon stellingsautoriteiten, waaronder de leden van het uitvoerend comité, de commissarissen-generaal der verschil lende exposeerende landen, en vele andere officieele personen, merkten wij o. a. op den heer Hubert, minister van arbeid, den heer Braun, burge meester van Gent, jhr. Melvill van Roman uit het leven door O. Elster 34.) (Nadvuk verboden.) Maar voor 't overige had het ge zicht inderdaad weinig mannelijks. De gelaatskleur was geelachtig; de lichtblauwe oogen vormden een zon derlinge tegenstelling met het donkere haarde neus was eigenlijk slechts in beginsel aanwezig en om de roo- de, eenigszins dikke lippen lag een stereotiepe vriendelijke glimlach, waar schijnlijk een gevolg van de gewone uitnoodiging van den vorstelijken San- nensteinschen hofphotograaf tot zijn klanten: een vriendelijk gezicht als u blieft. Gekleed was meneer Dettmer in een donkerbruin fluweelen buis, een zeer bont vest en een wijde broek met witte en zwarte ruiten. Een groote, zwarte slappe hoed en een roode das, waarvan de slippen vroo- lijk wapperden, voltooiden deze zon- Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorivaarden. Carnbee, legatieraad aan de Nederl. Ambassade te Brussel, e. a. De gezant was wegens gezondheidsredenen ver hinderd aan de openingsplechtigheid dee! te nemen. Onze commissaris-generaal, mr. Th. Stuart nam nu het woord en zeide, in het kort, het volgende „Het is mij een groot genoegen het woord tot u te richten in de Ne derlandsche taal die ons zoo zeer met onze broeders in Vlaanderen bindt, en ik roep een hartelijk welkom tot onze stamgenooten die evenals wij geboren zijnaan de lage stranden van de zee. En dan richt ik mij tevens aan hen die ons hier ontvan gen in deze schoone stad Gent, stad van monumenten, van roemrijk ver leden, doch die ook heden een plaats inneemt onder de Belgische steden die haar tot een der eersten van het land stempelt". Spreker wees verder op de mannen van durf die Gent bezit en die het welslagen der ten toonstelling hebben mogelijk gemaakt, en zonder hunne namen te releveeren, noemt hij den gouverneur der pro vincie, den burgemeester en hetten- toonstellingsbestuur. Hij stipte nog even de geschiede nis aan van de deelname van Neder land. Holland waar in het jaar 1913 34 tentoonstellingen worden gehou den, weifelde eenigszins om aan de Gentsche wereldtentoonstelling deel te nemen. Een commissie werd toen benoemd om uit te maken of het denkbeeld van een Hollandsche af deeling op de tentoonstelling te Gent genoeg instemming zou vinden En niet alleen, besloot de commissie tot deelname doch was er zeer geest driftig over gestemd, ook door de vele blijken van instemming die zij ontving. En H. M. de Koningin gaf niet al leen haar hooge instemming hierme de te kennen, doch benoemde ook speciale commissies voor tuinbouw, moderne kunst, kunstsnijverheid, con gressen en sport. De heer Stuart vervolgde„Wij hebben korten tijd van voorbereiding gehad, zeer korten tijd, maar van alle kanten hebben de inzenders ge toond er hoogen prijs op te stellen aan deze tentoonstelling mede te doen en alles in het werk te stellen om het welslagen te verzekeren." Spreker brengi ook nog hulde aan de verschillende officieele personen die zich verdienstelijk gemaakt hebben. Nu wendde spreker zich in de Fransche taal tot de commissarissen- generaal van de vreemde landen die tegenwoordig waren, en zeide„Ik heb u éen verzoek te doen. Maakt geen vergelijkingen. In het gewone leven wenscht men een persoon van geprononceerd karakter te ontmoeten. Zoo moet ook ieder land op deze derlinge en veelkleurige kleeding. Ik ben zeer verheugd u weer te zien, juffrouw, zei de photograaf met zijn vriendelijksten glimlach en een diepe buiging. Zuit u ons de eer aandoen van hier eenigen tijd te ver toeven Tenminste zoo lang, tot ik een voor mij geschikte betrekking heb gevonden, meneer Dettmer. Deze scheen letterlijk te schrikken. Hij staarde Brunhilde een poos spra keloos aan en stotterde eindelijk U hebt de betrekking in het huis van meneer den handelsraad op gegeven Ik meende, dat het een be trekking voor het leven was U ziet, dat dit niet het geval isik zoek een ander onderkomen. En daar' schiet me te binnen mis schien kunt u me wat werk geven. Ik heb de kunst om portretten te kleuren nog niet verleerd, en als u een vlijtige, oplettende werkster noo- dig hebt, zult u die in mij vinden. De juffrouw zou werkelijk wil len Maar dat is toch volkomen on denkbaar. Meneer de handelsraad... Laten we hem er buiten laten, meneer Dettmer, viel Brunhilde hem tentoonstelling een sterk uitgedrukt eigen karakter hebben. Eén vergelij king mag men echter maken. Men mag vragen Hoe was de Nederland sche induslrie voor 20 jaar, 10 jaar en nu Wanneer deze vergelijking gunstig uitvalt en men vooruitgang bespeurt, dan moet dit niet dienen om ons eene goedkoope zelfvoldoe ning te bezorgen doch om ons te geven de hoop, de overtuiging, het geloof, dat zij die na ons arbeiden beter werk zullen leveren dan wij en dat de vruchtbare aarde het gelu'k der zelfvoldoening zal schenken aan allen die werken. In dezen zin roep ik u allen een hartelijk welkom toe in onze afdee ling en met trots gedenk ik de Ne derlandsche driekleur die wappert op ons gebouw." Deze redevoering die met veel gioed door den heer Stuart werd, uitgesproken, werd luide toe gejuicht. Hierop antwoordde de heer Hubert, minister van arbeid en de heer De Hemptine, commissaris-generaal van de Belgische afdeeling. Daarna ver klaarde de heer Stuart de Nederland sche afdeeling voor geopend. („Vad.") Vredesprijs voor de jeugd. De door den Aig. Ned. Bond „Vrede door Recht" en de Ned. R. K. Vereeni- ging tot Bevordering van den Wereld vrede benoemde Hoofdjury, bestaande uit Mr. L. J. M. Basquin, Onder-Voor zitter van de Ned. R. K. Vereenigirig tot Bevordering van den Wereldvrede, VoorzitterMej. Th. A. van Eek, Vice-Presidente van de Propaganda- commissie van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht"H. van der Mandere, Secretaris van het Hoofd bestuur en Voorzitter van de Pre- paganda-commissie van den Aig. Ned Bond „Vrede door Recht" J. M. Maury, Secretaris van de Ned. R. K. Vereeniging tot Bevordering van den Wereldvrede Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk, Voorzitter van de Pers-commissie van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", Se cretaris deelt overeenkomstig de haar ver strekte opdracht, om op 18 Mei den uitslag van den uitgeschreven „Vre desprijs voor de Jeugd" bekend te maken, het volgende mede In het geheel zijn ingezonden 223 opstellen, waarvan 3 uit België. De eerste prijs, een gouden hor loge, is toegekend aanMej. H. A. Groenewegen, Zoeterwoudsche Sin gel, Leiden, (Motto „Eén is uw meester en gij allen zijt broeders"), de tweede prijs, een in overleg met de bekroonde nader te bepalen souvenir, aanMej. A. Bom, Roer- in de rede, antwoord mij op mijn vraag. Ik zoek de eene of andere be zigheid, ik zoek werk. Kunt u me dat geven of mij er aan helpen De juffrouw bewijst me veel eer! Ik heb inderdaad werk en wel op 't oogenblik werk, waar zeer veel haast bij is. U moet namelijk weten, dat tegenwoordig de men- schen uit de zeebadplaatsen en uit de pensions terugkomen en nu wil len ze allen hun portret met de om geving, waarin ze eenigen tijd heb ben vertoefd, kunnen toonen. De eene laat zich in een visschersboot in volle zee photografeeren, al heeft hij ook nog nooit in zoo'n ding gezeten de ander op een rots, de derde op een oude ruïne kortom, de geschikte omgeving moet geschapen en fijn ge kleurd worden. Dut geeft werk in overvloed en de dame, die tot dus ver bij mij in betrekking was, heeft mij veertien dagen geleden verlaten om in het huwelijk te treden. Stel u voor, zij wil trouwen met een krui denier, die een delicatessenwinkel heeft. Zij heeft verraad gepleegd jegens de kunst! Dat interesseert mij zeer wei- mond, Pensionnaat St. Ursula, (Mot to „Food for powder"), de derde prijs, een in overleg met den bekroonde nader te bepalen sou venir, aan H. Frankfort, van Eeg- henstraat 195, Amsterdam, (Motto „Concordia"). Voorts heeft de Hoofdjury besloten buiten het vooraf bepaalde aantal van drie bekroningen nog enkele eervolle vermeldingen toe te kennen, n.l. aan: W. Blaidse, Heerengracht 314, Amsterdam, (Motto„Recht boven macht"), P. M. Schellekens, Halstraat 9a, Breda, (Motto „God wil het"), A. S. Davidson, Wilhelminapark 1, Haarlem, (Motto„....en zij zullen hun zwaarden tot ploegscharen om smeden"), J. Eggels, Dorpsstraat, Buggenum bij Roermond, (Motto„Vrede op Aarde"), Mej. A. Wigman, Voorst, bij Zutphen, (Motto„Paddy"). Eindelijk heeft de Hoofdjury be sloten, om, behalve bovengenoemde bekroningen en eervolle vermeldin gen, een toepasselijk boekwerk met herinneringsdiploma toe te kennen aan District Zeeland (Districtscommis sie: Dr. H. T. Oberman, Predikant, Vlissingen, G. J. van den Broek, R. G. van Nieuwktiyk, Hoofd der R. K. School, allen te Vlissingen) (6 op stellen) A. Mets Jr., Vlissingen, (Motto „Naastenliefde is Christen plicht"), A. van Gessel, Vlissingen, (Motto„Dat God het geve"), J. Krijger, Zierikzee. Door de commissie voor de straf verordeningen te Leiden is, in verband met het onlangs door den gemeente raad genomen besluit om van ge meentewege een sluitingsuur voor winkels en magazijnen vast te stellen een verordening ontworpen. Het ont werp komt in vele opzichten overeen met de verordeningen, die in enkele andere gemeenten van ons land reeds werden vastgesteld of ontworpen. Het sluitingsuur wordt vastgesteld op 9 uur des avonds, met uitzonderng van de Zaterdagen en den dag voor Hemelvaartsdag, op de tien achter eenvolgende werkdagen voor 3t. Ni- colaas en op de werkdagen vanaf den 17en tot en met den 29en December, op welke dagen de winkels van 5 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds voor het publiek geopend mogen zijn. Voor de Zondagen wordt geen bijzondere regeling voorgesteld. De bepalingen aangaande de ver plichte sluiting zijn niet toepasselijk op apotheken en inrichtingen en loka liteiten waarvoor bij een andere ver ordening een sluitingsuur is voorge schreven en winkels in de stations. nig, meneer Dettmer. Ik heb alleen belang bij de kwestie, of u m« werk wil geven. Zeker, juffrouw van harte, gaarne niemand liever dan uIk ken u immers als een degelijke kun stenares. Ja, u zult het werk hebben tegen den ouden prijs, juffrouw Ik dank u, meneer Dettmer. En en juffrouw, wat ik nog vragen wilde, vervolgde de ge lante hofphotograaf, schijnbaar verle gen, u wiit hier bij mijn voortreffe- lijken vriend, meneer Wackernagel blijven Ja, tenminste voorloopig. Openhartig gesproken, daaraan doet u een goed werk, juffrouw, On ze vriend, meneer Christoph Wacker nagel, is te veel kunstenaar om zich om de nietigheden van het leven te bekommeren. Kijk hier maar eens rond Het ziet er hier werkelijktame- lijk wanordelijk uit. Maar me dunkt, ik zal hier wel spoedig orde hebben Dat dunkt mij ook. En daarom moest u onzen voortreffelijken vriend niet weer verlaten. En nu, nu zon ik zoo vrij willen zijn u een voorste) Zeeuwsche Schietbond. In de vergadering van den Zeeuw- schen Schietbond, Zaterdag te Middel burg gehouden, werd na de pauze behandeld een bestuursvoorstel om gedurende het jaar 1913 op de Bonds- korpswedstrijden uitsluitend te schie ten op onbeweeglijke schijven en te bepalen dat ieder schot moet afgaan binnen 5 seconden vanaf het com mando „Aan". Dit voorstel werd zonder stemming aangenomen. Besloten werd de contributie te handhaven op 5 cent per lid. Vervolgens was aan de orde de vraag wat gedaan moet worden met de uitdeeling van prijzen en diploma's van de in October en November ge houden wedstrijden. De geringe ontvangsten laten vol gens het bestuur niet 4oe de diplo ma's zoo artistiek uit te voeren als het plan was geweest. Over deze kwestie werd een uit voerige discussie gehouden. Daar bleek dat niet alle vereeni gingen, die deelnemen zich met annu- leeren der wedstrijden konden ver eenigen, werd besloten uit te keeren als bepaald was. Als plaatsen van de bondskorps- wedstrijden werden aangewezen Axel, Grijpskerke of Oostkapelle, 's Heer- Abtskerke, Kwadendamme, Zonne- maire en St. Ann aland. Voor het hebben van plaatselijke wedstrijden gaven zich 16 afdeelingen staande de vergadering op, het regle ment voor die wedstrijden werd vast gesteld. Bij de rondvraag vroeg de afge vaardigde van Oostburg of er geen pogingen kunnen worden aangewend om militaire instructeurs te krijgen van het rijk, waarop de voorzitter zeide dat hiermede hoogst zuinig zal worden omgesprongen. De voorzitter sprak vervolgens nog eenige woorden van afscheid tot de leden van het dagelijksch bestuur, die hij dankte voor hun hulp, zoowel den heer Laernoes als den heer van Adrichem Boogaert, en vervolgens tot alle aanwezigen, de hoop uit sprekende .dat de goede naam, die de bond heeft, tot in lengte van jaren zal blijven bestaandat die naam zoo goed is, dankt de bond aan zijn secretaris. De heer van Adrichem Boogaert sprak vervolgens den heer Labrijn toeschetste nogmaals welk een verlies het heengaan van den voor zitter voor den bond is en bood hem namens allen de in ons vorig nummer gemelde medaille en oorkonde aan. De heer Labrijn bracht dank voor dit blijk van waardeering, door de aanbieding waarvan hij ten zeerste getroffen was. De heer Laernoes nam ook nog te doen, hetwelk u in staat stelt on zen vriend behulpzaam ter zijde te staan. Ik ben zeer begeerig om uw voorstel te hooren, meneer Dettmer. U zei immers, dat u een be trekking zoudt willen aannemen Zeker. Welnu, ziet u de juffrouw, die met den koopman in delicates sen wil trouwen, was mijn ontvang- dame. En deze betrekking biedt u me aan Als ik zoo vrij zou mogen zijn ja, ik bied ze u aan. Ik weet wel dat u veel te goed bent voor zulk een ondergeschikte betrekking, maar het is toch een zeer fantsoenlijke be zigheid, waarbij u steeds met deftige lui in aanraking komt. U zult slechts van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags bij mij bezig behoeven te zijn. Ik betaal u een salaris van hon derd mark in de maand. Het kleuren der photografieën brengt u bovendien nog een aardig sommetje op, zoodat u er heel goed van zult kunnen leven, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1