Zilver Walstraat 35. J ZOIN. SOS. Vrijdag 16 Mei No. 114 51e Jaargang. 1913 iefwef, RGER Sfingem, ■ïiz. eoz. EUWSCHE ïids- ebloem. .de Jenever, ekink, jucas Bols, oots, Zoon lijn. BINNENLAND FEUILLETON Land= en Tuinbouw rukinkt j'eestes- den in den ,c. verbonden HOOL 2 j. c. >ingen. et 1ste Toela- sn plaats hebben ischriftelijk am, voornaam en te van de(n) can- waarvoor examen en van de school oten ismonde- (behalve Woens- in het schoolge- en 4.30. B. S. geeft eind- iting bij klasse i klasse IHb sluit eener H. B. S. 5. $er Handelsschool met dat eener 5 j, het examen van listrateurbij de dat van adsp.- nvoerrechtenenz.; umerair der gen enz.4o het notarieel exa- gelijkend examen r der registra- n60 het examen Oost-Indisch 0 voor vacatures Hoofdbestuur en Telegrafie, hen 9 v.m. en 3.25 3 per jaar. eur der school, COSTER. doren steeds een heilzaam oor zwakken dat wij reeds t artikel hebben, aliteit elke andere ende winkeliers ïjgbaar 112 cenf Teleph. 92. adig jvelend, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de U i t g e v r s Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËNvan 1—4 regels 0 40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 De Rijksmiddelen Kon het vorig jaar gewezen wor den op een flinke toeneming van de opbrengst der Rijksmiddelen over de siaand April, dit jaar heeft deze maand het nog beter gemaakt. Ver leden jaar April leverden de midde len f 952,827,43 meer op dan in de gelijknamige maand van 1911, dit jaar bedraagt het accrès, verge leken bij 1912, niet minder dan f 1,812,512,51 '/s, dus bijna twee maal zooveel. In April 1912 werd n.l. ontvangen f 15,156,830,33, de afgeloo pen maand bracht f 16,969,342,84' op. Wel wordt het leeuwendeel van de vermeerdering (bijna 6 ton) gele verd door de wisselvallige opbrengst der successierechten, die echter ver leden jaar juist zeer weinig opbrach ten, maar rekent men dit bedrag niet mede, dan blijft er nog ruim 12 ton vermeerdering ever, die uit de overige bronnen van inkomst voortgekomen zijn. Daar tot deze toeneming is me degewerkt door bijna alle middelen, kan uit deze voordeelige maand zeker de gevolgtrekking worden gemaakt, dat zq een nieuw bewijs levert voor den bloei, waarin handel en nijver heid zich tegenwoordig mogen ver heugen. De grondbelasting wijst bij verge lijking met verleden jaar, een ver meerdering «ver April aan van onge veer f 78,000, de bedrijfsbelasting van f128,000 en de vermogensbelasting van f 176,000. Daartegenover leverde het personeel een bedrag van f 99,000 minder op. De invoerrechten gingen vooruit met de flinke som van f 221,000, terwijl van de accijnzen de suiker een verhooging aantoont van f 329,000 die op den wijn van f 3000, op het gedistilleerd van f 62,000, het zout van f 11,000, bier en azijn van f 29,000 en het geslacht van f23,000. De belasting op gouden en zilveren voorwerpen vermeerderde met f 4000. Van de groep der indirecte belas tingen stegen de zegelrechten met f 82,000, de registratierechten met f51,000, de hypotheekrechten met 1 17,000 en de succesierechten met f 593,000. Bleven de domeinen met f 6000 achter bij verleden jaar, de poste rijen leverden een accrès van f 84,000, de Rijkstelegraaf van f 4000, terwijl ook de loodsgelden een verblijdende verhooging van f 21,000 aantoonen. Hier kan nog aan toegevoegd wor- deu, dat de suikeraccijns over de laatste drie maanden f 391,000 meer opbracht dan in gelijk tijdperk van 1912. Alles te zamen dus een prachtige maand voor de schatkist. Tot nu toe is in dit jaar ontvangen f 56,988,701.97 Roman uit het leven door O. Elster (Na4mk vwrboden.) 32.) Als je mij niet kunt zeggen, wat jc aanleiding gaf om het zoo voordeelige aanbod te weigeren en het huis van je oom te verlaten, dan wil ik het heelemaal niet weten, kind. Bedaar maar. Neen, oom Christoph, antwoord de ze, terwijl zij de tranen terugdrong, 'k kan het je niet zeggen. Ik zou van geslepenheid en ruwe berekening, van mijn eigen zwakheid en dwaas heid moeten sprekenik zou je moeten vertellen, hoe men mij in mijn hei- 'igste, edelste gevoelens heeft gekrenkt en bedrogen, hoe men mij aan den spot, de verachting en den haat der menschen heeft prijsgegeven, zonder "at ik het vermoedde, hoe ik zelf dwaas genoeg was blindelings te vertrouwen en op de edelmoedigheid van dien man te bouwen; ik zou je tegen f 54,014,160.36Vj in de eerste vier maanden van 1912. Dit is dus nu reeds f 2,974,541.601/« meer. (,N. CL") Een conflict tusschen Hof en Regeering. De „Haagsche Ct." deelt over het conflict tusschen den Prins als voor zitter van het Roode Kruis en de re geering nog mede, dat het verzoek om de leiders en eenige leden der ambulances te decoreeren, in den ministerraad was behandeld. Volgens genoemd blad verwacht men thans een oplossing van het conflict in dezen geest „dat de orde-verieening nog een tijd lang van 't program blijft, tot na de verkiezingen en blijkbaar met 't doel geen oud lintjesstof op te werkenwaarna er wellicht op meer beperkte schaal aan 't verzoek van 't hoofdcomité gevolg zal worden ge geven". Db stembus-positie d8r Roomsch- Katholieken. De „Tijd" dringt in een hoofdarti kel op een krachtige en algemeene verkiezingsactie van R. K. zijde aan. De vrijzinnigen zijn, meent het blad, wel veel te vroeg met hun campagne begonnen maar de Roomsch-katholieken moeten toch niet lijdzaam blijven. Bovendien kunnen wij ons de weelde van een groot optimisme niet veroorloven. In onze artikelen over „de diepste gronden", waarom ons bij de aanstaande verkiezingen met menige onaangename verrassing wordt gedreigd, hebben wij niet verzwegen, dat de weifelende houding van vele christelijk-historische kiezers met hun bijloopers met hun kleurlooze mid denstof, gevoegd bij de ronduit vijan dige actie van sommige predikanten en heftige anti-papisten, wel eens de hoofdoorzaken zouden kunr.en worden van een nederlaag, die wij zonder deze aarzelende en dwars drijvende elementen minder zouden vreezen. Vaste anti-rev. of chr.-hist. distric ten zijn er slechts zeer weinige. Im mers, talrijke, compacte massa anti revolutionaire kiezers, zooals bij uit zondering op de Veluwe, op Zuid- Beveland, aan de oevers van de Mer- wede en op het eiland IJselmonde worden aangetroffen, ontmoet men elders in ons land zoo goed als niet. Nog meer verspreid zijn de christ.- hist., die, aan eigen kracht overgelaten nauwelijks in éen enkel district de overwinning zouden behalen. Wat bij de katholieken hooge uit zondering is namelijk de verkiezing van een hunner gelotfsgenooten in districten, welke niet, wat de meer derheid aangaat, overwegend katholiek zijn is bij de twee andere recht- sche partijen regel. ftbonnements- ftduertenfiërt op zeer uoordeelige uoorwaarden. moeten vertellen van den smaad en de schande, die men mij heeft aan gedaan Spaar mij dat alles en geloof mij, dat ik niet anders kon handelen. Goed we laten dat rusten. Laten we ons niet meer bezig houden met dat hoofdstuk van je leven. Ik geloof je ik vertrouw je, ik weet, dat je een trotsche, edele ziel hebt, die tot geen onrecht in staat en zoo rein is als de waterspiegel van een stil meer in het bosch. Laten we dus niet meer praten over hetgeen was, maar alleen nog over hetgeen moet komen. Hoe heb je je dat voorge steld Laat me bij je blijven, oom Chris toph Ik wil werken ik zal je stellig niet tot last zijn Van het laatste kan heelemaal geen sprake wezen, mijn kind. Je bent mij niet tot last, al zou ik ook mijn laatste stuk brood met je deelen. Maar wat werken betreft hm. dat zit nog. Ik heb tegenwoordig nauwelijks werk genoeg voor mij zeiven dat wil zeggen werk, dat betaald wordt. En als de kastelein van „het natte Penseel" er niet was, dan kon ik ten slotte van honger sterven. Vandaar dat het verbreken van het bondgenootschap tusschen de drie fracties rechts den katholieken slechts enkele, den anti-rev. en christ.-hist. al hun zetels zou kosten, zeker niet meer dan vijf of hoogstens zes uit gezonderd. In alle overige districten, waarin thans anti-rev. of christ.-hist. gekozen worden, is dit alleen mogelijk door de krachiige hulp der katholieken, die in verre de meerderheid dezer districten numeriek de sterkste zijn van de drie verbonden partijen. In districten als Breukelen, Hil versum, Enkhuizen, Katwijk, Delft, Loosduinen, Enschede, Doetinchem, ook in de meeste districten onzer groote Hollandsche steden, leverden de katholieken voor hun part meer, in de meeste zelfs veel meer dan de helft van het contingent der naar de de stembus opgaande rechtsche kie zers. Zóo zijn de voor ieder waar neembare, door onloochenbare cijfers en statistieken te controleeren feiten. Als wij, nu het op de algemeene verkiezingen aangaat, het nuttig oor deelden, deze feiten en werkelijke toestanden nog eens in herinnering te brengen, dan geschiedde het om te doen zien, hoe onbezonnen de houding is van sommige Nederduitsch- Hervormde predikanten en avontuur lijke christ.-hist. die onder de anti- paapsche suggestie de belangen hun ner staatkundige partijen willen op- ©pofferen aan onberaden kerkelijke hartstochten. Tegen den suikeraccijns. Het bestuur van dec-Anti-suikerac- cijnsbond heeft een rondschrijven gericht aan de besturen van alle po litieke partijen en alle kiesverenigin gen in Nederland, waarin zij verzoekt dat deze hare candidaten zullen aan bevelen om zoo mogelijk mede te werken tot afschaffing van den over matig hoogen accijns, die op de suiker in Nederland drukt en er bij hen op zullen aandringen, dat zij zullen trach ten het steeds toenemend gebruik van het alle voedingswaarde missend sur rogaat van suiker, de saccharine, tegen te gaan en te eischen dat Nederland zich zal aansluiten bij de Conventie, die de vervaardiging van saccharine verbiedt en waartoe nagenoeg alle beschaafde staten van Europa zijn toegetreden. Indeeling miliciens. Naar verluidt, maakt 't aan het de partement van oorlog een punt van overweging uit, de voor de infanterie bestemde miliciens, afkomstig uit éen gemeente, zooveel mogelijk bij het zelfde onderdeel in te deelen, op de wijze als thans bij de landweer ge schiedt. Oom riep Brunhilde verschrikt. Kom, dat zal immers ook wel weer beter worden, zei de kleine schilder goedhartig lachende, ik heb reeds weer een -opdracht gekregen, ik moet Scheffel's drinkliederen illu- streeren. Kijk, daar ligt reeds de verliefde haring en Mucius Scaevola, de candidaat in de rechten je kent immers het schoone lied van de Ro meinen, toen ze brutaal waren gewor den, het lied, waarin men den can didaat in 't Romeinsche recht op zijn corpus juris nagelt! Welnu en den zwarten Walvisch te Askalon heb ik ook al half klaar. Nu zal ik meneer de uitgever eens een flink voorschot zien af te knijpen, dat ons tot den herfst boven water moet houden. Wees dus maar opgeruimd, beste Brunhildewapen je met al den trots die er in je naam ligt op gesloten en vertrouw op den ouden Christoph Wackernagel. Hij heeft reeds in menige klem gezeten en leeft toch nog Door haar tranen lachend, omarm de Brunhilde den kleinen man. Ik zal je niet lang tot last val len, oom sprak ze ontroerd. Geef mij Voor moes en bloemtuin, enz. 'tis over den perzik, dat we dit maal een stukje willen schrijven. De perzik houdt van een bodem, die aan de oppervlakte los is. Na het snoeien is het daarom noodig den grond los te werken met de vork, zorg dragende, dat de wortels niet beschadigd worden. In den loop van 't voorjaar zal dit moeten worden herhaald. Indien het terrein gemakke lijk warm, heet, wordt, is het goed het te bedekken met een laag stroo hierdoor blijft de bodem frisch en de laaghangende takken en vruchten worden beschermd tegen het opspat ten van het water bij stortregens in den zomer. De mest indien dit stalmest is moet bij 't begin van den winter worden opgebracht en in 't voorjaar met een vork worden ondergewerkt deed,men dit met een schop of spa, dan zou men zich blootstellen aan het gevaar de wortels te beschadigen, die vooral bij den perzik in de bo venste lagen zeer talrijk zijn. En ook mag niet worden vergeten, dat de perzik niet te veel mest op eens mag ontvangen, dewijl dan de vruchttakken te krachtig zouden kunnen worden bovendien is het gewenscht den mest opgelost en vrij verteerd aan te wen den, om het ontstaan van sommige ziekten tegen te gaan. De tuinranden of hellingen, met perzikboomen beplant, worden niet bebouwd met groenten, daar deze werk zaamheden en begietinger. eischen, welke de boomen zouden kunnen schaden. in droge jaren is het soms noodig den boom te begietendit moet evenwel niet te vaak worden her haald heter is het overvloedig te begieten, zoodat de geheele bodem vochtig wordt als bij een voertdu- renden regen of een onweersbui. Ook moet met het begieten niet worden aangevangen vóór de vorming van den steen. Dikwijls vervangt men het begie ten door het bespuiten. Altijd ge schiede dit 's avonds, wanneer de zon niet meer den muur kan treffen. Nu blijft het groen frisch en door het spuiten werden zeer veel insecten verwijderd. Na den oogst verwaarloost men soms wel het omspitten en het af schoffelen, zoodat de bodem bedekt is met onkruid. Een eenvoudig mid del past men te Montreuil toe, waar veel aan de perzikteelt gedaan wordt, om het onkruid te verwijderen. Zoo dra de temperatuur tot onder nul is gedaald en de jonge scheutjes, van de murik bijv., gedeeltelijk bevriezen, breken zij gemakkelijk; het is dan slechts voor eenige dagen onderdak. Dadelijk morgen zal ik naar een be trekking gaan uitzien. E11 dan, ik heb nog wat spaarpenningen het zijn bijna driehonderd mark ik stel ze je ter beschikking Driehonderd markAlle drom mels, meid, dan ben je immers rijk, heel rijkDriehonderd markEn de man, je oom, de handeisraad beschikt over millioenenMen zou 't haast niet gelooven driehonderd mark zoo'n enorme som Zeer opgewonden liep Christoph Wackernagel in zijn atelier heen en weer, lachte sarcastisch, stiet hier en daar een stoel op zij, sloeg met de vuist op de tafel en gaf aan z:jn opgewondenheid lucht in de zonder lingste capriolen, zoodat een toe schouwer, die niet bij de zaak betrok ken was, het lachen stellig niet had kunnen laten. Brunhilde echter lachte niet, doch dikke tranen rolden haar langzaam over de gloeiende wangen. Zij begreep den braven Christoph Wackernagel en gevoelde zich beschaamd, dat zij als smeekelinge moest staan voor dezen door en door eerlijken en goedharti- voldoende ze 's morgens vóór zons opgang weg te vegen; de meeste onkruidplantjes zijn dan gebroken. Niet zelden worden perzikboomen aangetroffen van 50 tot 60 jaar en soms nog ouder. Men bemerkt, dat een perzik oud wordt aan het korter worden der jonge loten, waaraan het aantal knoppen vermindert, aan de mindere opbrengst van vruchten, aan het klein blijven der vruchten en aan het afsterven op sommige plaatsen van het oude hout. De perzik breekt niet zoo licht weer door het oude hout heen, als bijv. de appel- of pereboom. Evenwel, wanneer de boom niet al te zeer uitgeput is, kan men hopen, op deze wijze oude boomen als het ware te verjongen. In de meeste gevallen zal men echter beter doen de halfvergane wortels en den stam weg te nemen en jonge boomen te planten, na den grond verbeterd te hebben door het aanbrengen van een zekere hoeveelheid nieuwe aarde van een piek, waar geen perziken groeien. Tot slot geven we een paar wenken Aarde in bloempotten. Om 't eens heei mooi te maken en de aarde niet zoo voor den dag te doen komen, legt men wel droog mos er op in bloempotten. Ook denkt men daar door spoedig uitdrogen te voorkomen. Het gevolg ervan is, dat men daar door het zuur worden van de aarde bevordert. Om dit te voorkomen, maakt men het droge mos fijn en werkt dit door de potaarde heen. Hierdoor wordt de grond losser, de lucht kan er bij komen, de zuurvor- ming wordt belet en de groei der pianién daardoor bevorderd. Erwten vervroegen. De oogst der vroege erwten kan men een week of wat vervroegen 'door de planten te toppen, d.i. de toppen uit te nijpen, boven de vierde of zesde bloem. De plant wordt dan gedwongen, al haar voedsel aan de overblijvende vruch ten (peulen) af te staan. RECHTSZAKEN De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens wederspannigheidJ. J. v. E., 26 jaar, fabrieksarbeiderH. J. L., 17 jaar, borstelmaker, A. P., 17 jaar, fa brieksarbeiderM. K., 14 jaar, krui deniersbediende, allen te Middelburg No. 1 7 dagen gevangenisstraf, no. 2 f3,50 b. subs. 1 week tuchtschool, 110. 3 en 4 ieder f 7 b. subs. 1 week tuchtschoolM. v. S., 32 jaar, zonder beroep te ierseke, een maand ge vangenisstraf vernielingW. D., 34 jaar en M. D., 39 jaar, arbeiders te Zaamslag, f 10 b. subs. 10 dagen hechtenis A. M. 19 jaar, arbeider te Wissekerke, f 10 b. subs. 10 dagen hechtenis; F. D., 26 jaar schippersknecht te gen man, die zelf met zorgen had te kampen. Ze haalde uit haar hand- taschje haar portemonnaie voor den dag. Hier oomzei ze op zachten, smeekenden toon, neem het geld Behoud je geld snauwde hij haar toe. Al ben ik nog geen milli- onair, ik heb toch nog genoeg om de dochter van mijn liefsten, besten vriend geen gebrek te laten lijden. Wat wil je mij misschien betalen Ik verhuur mijn salons nietEn wanneer iemand als gast bij mij komt, neem ik geen betaling aan. Onthoud datIk ben geen restaurateur en geen kamerver huurder Maar, oom Christoph Zwijg Ik wil niets meer hooren van jouw mammon. Je bent er je hebt je aan mij toevertrouwd goed Voor het overige zal ik wel zorgen Denkt je mij met je ©nnoozele driehonderd mark te kunnen omkoo- pen? Oho, dan ken je Christoph Wackernagel al heel slecht. Boven dien is je klein kamertje nog pre cies op orde als vroeger en je kunt het dadelijk weer betrekken. (Woidt vervelgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1