Donderdag 15 Mei 51e Jaargang. BINNENLAND FEUILLETON No. 113 1913 hiermede ele kennis, af MAAN- avonds om rdige papieren in .FE-1NRICHTING en voorwaarden, s voor het knip- LONK ZOON.) VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Wijziging Kieswet. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsvoorstel-Vliegen c.s. tot wij ziging van de artt. 56, 57 en 85 der Kieswet, om de stembureaux tot 's avonds 8 uur open te stellen, ver worpen met 34 tegen 26 stemmen. De Kamer is na een comité-generaal op reces gegaan. KamerverKiezingen Door de Centrale anti-rev. kiesver- eeniging in het district Hontenisse is besloten de candidatuur van het aftredende lid der Tweede Kamer den heer P. F. Fruijtier, krachtig te steu nen, 1 Iet algemeen vrijzinnig verkiezings comité te 'sGravenhage heeft aange wezen tot candidaat voor de Tweede Kamer in Rotterdam III, in de vaca- ture-Verhey den heer J. H. Lasonder, secretaris van de kiesvereeniging Rot terdam. De heer Lasonder is hoofd eener openbare school. In een gecombineerde bestuursver gadering der Antirevolutionr.aire, R.- Katholieke en Chr. H.storische Kies- vereenigingen te Leiden is ais ge meenschappelijke candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ge proclameerd mr. P. E. Briët, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land en van den gemeenteraad te Leiden. De kiesvereenigingen zullen dezer dagen deze keuze bekrachtigen. De antirevolutionnaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje" te Alme lo besloot de candidatuur van mr. P. J. M. Aalberse in het district Almele 'krachtig te steunen, In de vergadering der antirev, kies vereeniging „Nederland en Oranje" te Dordrecht is met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer ds. H. C. Hogerzeil Ned. Herv. predikant te Viissingen. Door deze beslissing is ds. Hogerzeil feitelijk reeds candidaat voor het dis trict Dordrecht. De centrale kiesvereeniging zal a.s. Vrijdag samenkomen om een defini tief besluit te nemen. DeOud-Christelijk-Historische Kies vereeniging te Utrecht besloot voor de verkiezing van leden voor de Twee- de Kamer voor de districten Utrecht 1 en 11 aan te bevelen mr. dr. j. H. W. Q. ter Spil en dr. C. Lely. De heer J. R. Snoeck Henkemans heeft de hem door de coalitie in het district Alkmaar aangeboden candida tuur aanvaard. Maatsch tot Nut van 't Algemeen- Gister hield de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen in het gebouw „De Vrije Gemeente" te Amsterdam haar 127e algemeene vergadering, onder Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 31.) Ik was al bang, dat je niet thuis was, oomomdat je niet „binnen!" riep, toen ik gescheld had. Ja, kind, dat heeft zijn goede reden. Men moet voorzichtig zijn, als men in een jaar zijn kleermaker niet betaald heeft en ook bij den schoen maker en andere gewone prozaïsche menschen nog kleine rekeningen heeft staan. Maar laat je dat niet hinderen, doch ga hier op dezen troon zitten en vertel mij eens, hoe het je op Norderney is gegaan. Voor iemand, die zes weken aan zee is geweest, zie je er wel wat bleek uit, mijn kind. Brunhilde glimlachte droefgeestig en nam in een ouden stoel met hooge leuning plaats, waar Christoph haastig een groote portefeuille met schetsen *'gegooid had. P.bonnements- ftduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden. leiding van haar voorzitter, den heer J. van Loenen Martinet, die een ope ningsrede hield. Blijkens het verslag van het hoofd bestuur is het aantal departementen en leden in het afgeloopen dienstjaar wederom toegenomen. Bedroeg het aantal departementen, volgens de opgave in het jaarboekje, op 1 Oct 1912: 290, met 14706 gewone leden en begunstigers, 872 buitengewone, 10 vereeniging-, 161 eere- en 20 al gemeene leden, volgens de laatst ont vangen opgaven, is het aantal depar tementen op 1 Maart 1913: 299, met 15159 gewone leden en begunstigers, 733 buitengewone leden, 10 vereeni ging-, 158 eere- en 19 algemeene leden. Telt men de gewone, buiten gewone en vereenigingleden bij elkaar dan blijkt het totaal op 1 Maart 1913 te zijn 15002, d. i. 642 meer dan op 1 Maart 1911. Het jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd, Voorstellen van het hoofdbestuur ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten. De subsidie-posten met betrekking tot deze voorstellen werden als volgt vastgesteld Op- en inrichting van Fröbelbewaar- scholen f4000; Volksbibliotheken,bibl. voor jongelieden en leeszalen f 3000 Voortgezet onderwijs f 1000; oprich ting van volksbanken en boerenleen banken f 300ondersteuning ter zake van bibliotheek-voordrachten, volks voorlezingen en volksvermaken f 400 voor het doen drukken van het jaar boekje f3000; voor het'uitgeven en ver-enden van de „Mededeelingen" f 2500Uitgave van kleine geschriften f 1000 voordrachten vanwege het hoofdbestuur te houden (waarvan hoogstens f 300 voor subsidies van niet meer dan f 20 tot opluistering van de vergaderingen waarin de voor drachten worden gehouden) f 3700. Bij den post „Reizende bibliothe ken" werd door het departement Voor burg gevraagd of de noodige maat regelen zijn getroffen om overbrenging van besmettelijke ziekten door boeken te voorkomen. Het hoofdbestuur, bij monde van mr. Modderman, legde ten aanzien van deze vraag gerust stellende verklaringen af. Nooit komen boeken in gezinnen waar besmettelijke ziekten heerschen. Mocht dit evenwel een enkele maal het geval zijn, dan worden zoodanige boeken dadelijk ontsmet. Mr. Modderman knoopte aan deze opmerkingen een krachtig beroep op de financieele medewerking der leden voor de „reizende bibliotheken" vast. Spr. vestigde er de aandacht op, dat dit werk het meest populaire is, van hetgeen het Nut onderneemt. Na de pauze kwamen de nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur aan Kun je mij een poos bij je op bergen, oom Christoph vroeg ze. Opbergen Ik jou Hoe dat Mijn appartementen staan geheel ter beschikking van Uwe Koninklijke Hoogheid 1 Neen maar in ernst, oom, ik zoek mijn toevlucht bij jou. Ik heb het huis van den handelsraad verlaten, en moet nu zien, dat ik een andere betrekking vind. Ik hoop zoo lang bij jou te kunnen blijven, tot ik er een vind. Christoph Wackernagel keek haar aan met een gezicht, alsof ze hem in een vreemde, onverstaanbare taal had toegesproken. Zeg eens, zei hij eindelijk, wil je mij dat niet nog eens in verstaan baar Duitsch herhalen Zei je wer kelijk, dat je het huis van je oom den handelsraad hebt verlaten om een andere betrekking voor je te zoe ken? Zei je dat werkelijk? Ja, oom, je hebt me volkomen verstaan. Neem me niet kwalijk ik heb volstrekt niets verstaan. Ik heb al leen maar woorden gehoord, die mij geen zin schijnen te hebben. Laten de orde. Allereerst het voorstel om aan het hoofdbestuur op te dragen, het hooger onderwijs in de paedagogie aan onze universiteiten te bevorderen en tot dit doel een bedrag van f 1500 op de begrooting 1913—1914 uit te trekken. De vergadering nam het voorstel van het hoofdbestuur tot subsidieering van hooger onderwijs in paedagogie met op een na algemeene stemmen aan. 1813-1913. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, zal weldra een serie artis tiek uitgevoerde prentbriefkaarten met voorstellingen uit Neerlands Historie verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de opbrengst strekken zal ten bate van de algemeene weldadigheid. Deze voorstellingen zijn genomen naar origineelen, aanwezig in het Koninklijk Huisarchief, waartoe H. M. de Koningin als blijk van warme sympathie met het doel, bereidvaardig Haar toestemming verleende. Vereeniging van Ghr. onderwijzers en onderwijzeressen. Dinsdag werd te Breda de jaarver gadering geopend. Gezongen werd Psalm 105 vers 1 en 3. Na gebed werd gelezen Filippenzen 3: 1—16. Na de begroeting door den voorzitter van het eere-comité werd door den algemeenen voorzitter, den heer P. Oosterlee te Nijmegen, een toespraak gehouden. Volgens het verslag van den secretaris, den heer S. Stemer- ding, werd een voorstel om bij de regeering aan te dring mi op wijziging jn de samenstelling u'érberoepsraden bij den schoolraad aanhangig gemaakt. De centrale bibliotheek is gesticht. Bijna alle groote vereenigingen op het terrein van Chr. onderwijs nemen er deel aan. Door het initiatief van de afdeeling Amsterdam, kwam dooi de bemoeiingen der vereeniging tot stand een nationaal bureau van in formatie. Eenmaal werd door de re geering advies gevraagd, n.l. in zake het ontwerp van wet op bewaar scholen, Medegedeeld werd, dat tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer K. Wielemaker te Biggekerke verder werden nog mededeelingen gedaan omtrent de verschillende instellingen der vereeniging. De afd. Zwolle stelde voor, adhaesie te betuigen aan een adres tot de regeering gericht, strek kende om aan de weduwen van on derwijzers, die voor 1906 zijn over leden, pensioen uit te keeren. Dit voorstel werd verworpen. Vervolgens werd bij afwezigheid van mr. V. H. Rutgers, door den heer K. Brants van Goes een referaat gehouden over de vrije schoolorga nisatie. Voornamelijk acht spr. het wenschelijk, dat ouders van kinderen wij daarom eens gaan constateeren Je hebt het huis van je oom verlaten Ia. Je wilt een betrekking zoeken Ja. Maar dat heeft toch in 't ge heel geen zinDat is veeleer de grootste onzin, dien ik in jaren ge hoord heb Brunhilde glimlachte om de drift van den kleinen schilder. Als je de reden wist, oom Chris toph, antwoordde ze, zou je de be- teekenis van mijn woorden wel vatten. En mag ik Uwe Hoogheid on derdanig verzoeken, mij die reden te willen noemen Brunhilde bl»osde. Ik spreek er niet graag over, zei ze en sloeg de oogen neer, maar ik acht mij verplicht, je de volle waar heid te zeggen, Wel.iu dan, oom Christophde handelsiaad heeft mij zijn hand aangeboden, en daar ik zijn aanzoek van de hand moest wijzen, kon ik niet langer in zijn huis blij ven. De bijzonderheden spaar je mij wel... De handelsraad heeft je zijn hand aangeboden Moet dat betee- in de schoolbesturen zitting hebben. Het ouderelement is te weinig ver tegenwoordigd. Bij de toekomstige reorganisatie zou spr. gaarne bepaald willen zien, dat de volle subsidie uitgekeerd werd aan scholen in welker bestuur min stens i bezet zou zijn door ouders van schoolgaande kinderen. Deze rede lokte eenige discussie uit. Ook werd de stelling bestreden, waarbij bepaald werd, dat geen sub sidie zou worden toegekend aan scholen, die winst maken. Na de pauze sprak de heer R. Schreuder over ineenschakeling naar boven. Prof. H. Th. Obbink. Omtrent dr. H. Th. Obbink, hoog leeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis der leer aangaande God en de ge schiedenis der godsdiensten in het algemeen, verneemt het „Utr. Dbl." het volgende Prof. dr. H. Th. Obbink is geboren 23 Januari 1869 te Aalten. Ds. B. ten Kate die van '88—'90 aldaar predikant was ontdekte wat er in hem stak en gaf hem de eerste lessen in Latijn en Grieksch. Zijn opleiding kreeg hij eerst in Doetinchem, daarna in Utrecht. Hij werd proponent in 1896, promo- moveerde op een dissertatie over den Islam o, m. door prof. Snouck Hurgronje zeer gunstig beoordeeld was predikant te Hoogersmilde (April 1897), Kamperveen (1900), Middel burg (1903) en 's Gravenhage (Octo ber 190630 October 1910). Den 17en October 1910 hield hij zijn oratie in Amsterdam. Als merkwaardigheid mag vermeld worden dat prof. Obbink een twee lingbroeder heeft, die alhoewel hij niet gestudeerd heeft, ook bijzonder begaafd is, hetgeen o.a. hieruit kan blijken dat hij den landbouw in den Achterhoek zooveel intenser gemaakt heeft en de boeren vertrouwen in de landbouwwetenschap heeft geleerd. Het ligt in het voornemen om met ingang van 1 Juli e.k. de compag nies-, batterij- en eskadrons-comman danten te ontheffen van hun verant woordelijkheid voor de bij hun on derdeel te voeren administratie. Een meerdere zelfstandigheid zal alsdan worden toegekend aan de ser geanten (opperwachtmeesters) admi nistrateur, terwijl de lult.-kwartier meesters een meer rechtstreeksch toe zicht zullen uitoefenen. De generaal-majoor J. Bruce, com mandant van de 3e divisie inf. zal tegen November a.s. den dienst met pensioen verlaten. kenen, dat hij je wilde trouwen Ja en je zult begrijpen, dat ik daarin niet kon toestemmen... Neem me niet kwalijk, maar dat begrijp ik, als ik geen nadere bij zonderheden weet, volstrekt niet. De handelsraad is nog in zijn beste ja ren hij is een knap manhij bezit verscheiden millioenen me dunkt, er zijn niet veel jonge dames, die zijn aanzoek van de hand hadden gewezen, of het moest al zijn, dat er een andere liefde in haar hartje spookte.... Brunhilde stond op Wil je mij berispen, oom, of bespotten vroeg ze, gekrenkt door zijn woorden. Als je mijn besluit niet billijkt, als je niet overtuigd bent, dat ik goede en billijke redenen had om het aanzoek van den man, die mij vernederde, af te wijzen dan kan ik van jouw hulp ook geen gebruik maken. Dan spijt het me, dat ik bij je gekomen ben. Ik zal immers mijn weg ook wel alleen vinden. Alle drommels, wat heeft dat meisje een trotsriep Christoph, sprong van zijn teeker.stoel, vatte de handen van Brunhilde en drukte het KERU- EH SCHOOLHIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Rotterdam door ds. A. B. te Winkel te Arnhem. Beroepen te Hellendoorn (toez.) ds. G. J. Bal te St. Philipsland. Gisteren had te Middelburg een stemming plaats voor 23 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, namelijk 17 wegens periodieke aftreding en 6 wegens ontstane va catures. Candidaten waren gesteld door drie kiesvereenigingen. Uitge bracht werden 653 stemmen, waar van 9 in blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 323 bedroeg. De candidaten der kiesvereeniging die evenredige vertegenwoordiging voorstaat en waaraan tal van moder nen lid zijn, kregen van 307 tot 314 stemmen de candidaten der ethische kiesvereeniging van 92 tot 99de candidaten der confessioneele kies vereeniging van 228 tot 225 stem men. Gekozen verklaard werden 9 heeren, die door beide eerstgenoem de kiesvereenigingen candidaat waren gesteld terwijl 14 voorstanders van evenredige vertegenwoordiging met 14 confessioneelen in herstemming komen. Aan de vacature Juli 1911 te Borsele ontstaan door het vertrek van ds. Van Hengel naar het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort, zal weldra een einde komen. Ds. Elenbaas van Sirjansland, die het beroep naar die gemeente aannam, hoopt 29Juni, des namiddags, zijn intrede te doen na des morgens bevestigd te zijn, door den consulent, ds. Bins, predikant te Ellewoutsdijk. Tot hoofd der openbare' school J. te Middelburg, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer M. M. Blankert, is benoemd de heer C. J. Bakker, hoofd der open bare school te Ouwerkerk. Het eind-examen aan het gym nasium te Middelburg is bepaald op 26, 27 en 28 Juni. RECHTSZAKEN. Wegens niet verschijning van den opposant is vervaljen verklaard het verzet tegen het bij verstek gewezen arrest van het gerechtshof te 's Gra venhage veroordeelende J. S. B., ge wezen kommies der belastingen te Cortgene, thans wonende te Viissin gen, tot 3 dagen hechtenis, wegens openbare dronkenschap. Overtreding Loterij wet. Krachtens verwijzing door den Hoo- gen Raad behandelde het Haagsehe Hof de zaak van A. L., commission- nair in effecten, vroeger te 's Gra venhage, thans te Geneve, door den kantonrechter en de rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot f 500 jonge meisje zacht weer in haar stoel. Zitten blijven 1 riep hij beve lend. Je bent weliswaar meerderjarig maar ik beschouw mij als je veogd. Je moet hel een oud man, die zijn gansche leven moest sloven en zwoe gen om het noodige geld tc verdie nen, maar vergeven, dat hij het niet als een kleinigheid beschouwt, milli oenen te weigeren, alsof men die eiken dag maar op straat vond. Ik zeg immers niet, dat je geen goede redenen hadik beweer maar alleen dat vele jonge dames dit millioenen- aanzoek met groot genoegen zouden hebben aangenomen. Maar ik zie het al men moet met jou verstandig pra ten. Vertel dus maar eens geregeld, hoe alles gekomen is. Nu barstte Brunhilde in een kramp achtig snikken uit en sloeg de han den voor 't gelaat. Kom, kom, bromde Christoph. Wat is dat nu weer? Eerst fier als een konningin en dan van streek als een kostschoolmeisje. (Wordt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1