NTEN Zilver I, WalsM 35. Idelburg. Dinsdag 13 Mei FWET mz. OR DE MAN. .een uw r s van No. Ill 51 e Jaargang. 1913 elrinjen. enz. 6di. ineschermen, istraat 65. (allies. 1912. 1 806 I 8-21 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. telefoonnummer 10. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON flbonnements- ftduertenfiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. >rden in den 10 12 11A 4.35 7.20 4.46 7.31 4.58 7.42 5.18 S.01 8.50 5.36 8.19 9.08 5.41 8.24 5.57 8.40 6.09 6.20 i 6.34 13 14 7.25 f 7.39 7.55 8.07 8.45 8.21 9.— 5 8.2) l 8.50 i 9.09 9.19 1 9.29 N P f 5.42 824 B 5.57 8.40 0 Q 8.45 9.- 13A 8.02 8.13 8.25 14A 8.26 l 8.38 8.49 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.s0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Brandweer. De Opperbrandmeester te Vlissin- gen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat eene beproeving der spuiten, bepaald bij art. 439 der algemeene verordening van politie, zal plaats hebben in de Arsenaalstraat op Maan dag 19 Mei 1913, des namiddags ten 6 uur, van de spuiten A. en B. en op Woensdag 21 Mei d.a.v. op 't zelfde uur van de spuiten C. en D. dat zij zich tot dat einde op de veor hen bestemde dagen telkens des namiddags ten 5.45 uur, zullen moeten bevinden aan hunne respectieve brand spuithuizen en dat bij ongunstige weersgesteld heid op die dagen, des namiddags tssschen3 en 4 uur, een ioodevlag van het raadhuis zal worden gestoken ten teeken dat de beproeving tot den volgenden dag en het zelfde uur zijn uitgesteld. Vlissingen, 10 Mei 1913. De Opperbrandmeester voornoemd, P. J. WEMELSFELDER. Tweede Kamer. Zaterdag werd voortgezet de be handeling van het wetsontwerp be treffende de pensionneering van ge meente-ambtenaren. Minister Heemskerk wijzigde artikel 61 in den geest van de amendemen ten van de heeren De Geer en Treub, strekkende le om voor de gemeenten die reeds een pensioenregeling hebben mogelijk te maken, haar omslagstelsel te behouden, door tg bepalen dat die gemeenten haar jaarlijksch pensioen bedrag in het pensioenfons kunnen stortenen 2e om te voorkomen dat bestaande pensioen-aanspraken van ambtenaren verloren gaan. Het amendement om te voorkomen dat de gemeente op haar ambtenaren voor 3 pet. de inkoopsom voor eigen pensioen kan verhalen, werd ver worpen. Na nog eenig debat werd het ont werp aangenomen, evenals het ont werp voor de pensionneering van weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, nadat met 33 tegen 24 stemmen op voorstel van den heer Treub het maximum weduwenpen- sioen bepaald werd op f 735 in plaats van f600. Over de motie Marchant om aan het Concertgebouw te Amsterdam een jaarlijksche subsidie toe te kennen, waarover Vrijdag de stemmen staak ten, staakten Zaterdag weer de stem men met 33 tegen 33, zoodat de motie als verworpen werd beschouwd. oenaderirg aangegeve» Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 29.) Ze weigerde echter te gaan, en zoo vernam ik, dat jullie ruzie hebt ge had. Het doet mij van harte leed, dat Mary zich zoozeer heeft ver geten. Ik weet van geen ruzie, ant woordde Brunhilde koel. Maar Mary heeft me een paar woorden toege voegd, die het voor mij onmogelijk waakten om bij u beneden te ko men. ik zal zelfs niet langer bij u kunnen inwonen, als deze woorden waarheid blijken te zijn Van welken aard waren die woorden Er lag in opgesloten, dat u mijn vertrouwen op schandelijke wijze debt mislukt op een wijze, die mij zou moeten compromitteeren. lk sta verbaasdIk weet waar lik niet op welke wijze ik je ver- Daarna werden goedgekeurd ver schillende wetsontwerpen o. a. de pensioenreling voor leeraren van bij zondere gymnasium en H B. Scholen en hunne weduwen en weezen. Eindelijk ook het ontwerp positie verbetering officieren, onderofficieren en minderen der zeemacht, na ver werping van een motie Ter Laan om de verhooging voor officieren niet toe te staan. Bij de stemming over het voorstel Vliegen tot wijziging der Kieswet, (openstelling der stembureaux tot 8 u. 's avonds) werden uitgebracht 21 stemmen voor en 29 stemmen tegen. De voorzitter verdaagde de verga dering tot morgenochtend 11 uur. H. M. de Koningin heeft gisteren met de grootmeesteresse mevrouw douairière Melvil baronesse van Lyn- den, baronesse Rengers, freule Six, jhr. Van Geen en jbr. Backer van 2 uur tot over half vier te Apeldoorn het derde zendingsfeest bijgewoond van de classicaie zendingscommissie binnen de classis Arnhem der Ned. Herv. Kerk. H. M. was per rijtuig tot in de onmiddellijke nabijheid van het hoog gelegen terrein gekomen en werd ontvangen door de predikanten Heimans Visser uit Velp, voorzitter Verdoes Klein uit Wageningen, Wes terman Holsfijn uit Apeldoorn en den heer Schoch uit Apeldoorn. Een conflict tusschen Hof en Regeering, Zooals bekend, had Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn kijur te Ober Ursel afgebroken om tegen woordig te kunnen zijn bij de j.l. Donderdag plaats gehad hebbende huldiging van de terugkeerende leden der Nederlandsche ambulances. Waar de Prins daardoor toonde hoezeer hij het op prijs stelde zelve aan die huldiging een belangrijk werkzaam aandeel te nemen, wekte het verwondering, dat op het laatste oogenblik het bericht kwam dat Z. K. H. de feestvergadering niet zou leiden, doch het presidium zou over laten aan jhr. Repelaer van Driel. Maar nog meer wekte het groote verbazing oro niet te spreken van verbijstering dat Donderdagavond bij den feestavond niet een enkel mi nister tegenwoordig was. Het „Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage" is daarom eens op informaties uitgegaan om te ver nemen, wat wel de reden kon zijn voor de regeering, om waar èn H. M. de Koningin èn Z. K. H. de Prins zoozeer van hunne belangstel ling blijk gaven, te „schitteren" door afwezigheid. Het gevolg daarvan was, zegt het Haagsche blad, dat wij, wat de houding der regeering betreft, niet veel wijzer werden, maar wel in hof kringen het volgende vernamen: trouwen zou hebben geschonden integendeel, ik ben mij bewust, je steeds mijn veile vertrouwen te heb ben geschonken in de hoop, dat we eens door een nog nauweren band verbonden zouden zijn dan die er nu reeds tusschen ons bestaat Brunhilde bloosde nog sterkerze voelde het bloed warm naar het voorhoofd stijgen. Haar hart beefde. Maar tegelijkertijd zei ze tot zichzel- ven, dat zij ook immers zelf zulk een hoop had gekoesterd welke zich trouwens in een andere richting uitstrekte dan de zijne. Maar mocht ze hem nu zijn hoop wel zoo kwa lijk nemen Was zij niet in dezelfde mate schuldig als hij Met onvaste stem antwoordde ze Ik 'dank u voor uw woorden, maar ik heb uw vertrouwen met be trekking tot deze hoop niet verdiend Brunhilde! smeekte hij. Hoor mij aan Waartoe Laten we in vrede scheiden, oom Je spreekt van scheiden! Je wilt mij verlaten Ik moet het, oom. Ik mag niet langer in uw huis blijven. Ik was Inderdaad was de Prins voornemens de huldiging te leiden en zulks wil lende doen in een vorm, die door Z. K. H. in overeenstemming werd geacht met de belangrijke verrichtin gen onzer ambulances op het Bal- kantooneel, verzocht de Prins aan de regeering onderscheidingen te mo gen uitreiken aan de leden der am bulances en wei commandeurs-kruisen der Oranje-Nassau-orde aan de ge neeskundige leiders, en ridderkruizen voor een aantai leden van het per soneel. De heer en mevrouw Lehman die een geheele ambulance hadden bekostigd, zouden begiftigd worden respectievelijk met de ridderkruisen van Nederlandsche Leeuw én Oranje Nassau. Bij zijn terugkeer in de Residentie vond de Prins niet de besluiten, waarbij de voorgestelde onderschei dingen waren verleend. Onmiddellijk werden inlichtingen ingewonnen en toen vernam Z. K. H., dat de regee ring niet bereid was de door den Prins voorgestelde onderscheidingen te verleenen. Als gevolg daarvan meende Z. K. H. de leiding der huldiging in andere handen te moeten leggen. Welke de motieven zijn geweest voor de regeering om de onderschei dingen niet te verleenen, is aan het Haagsche blad onbekend. Kamerverklezingetu- De districtsverg^denng van de C.- H. kiesvereeniging te Apeldoorn, aan gesloten bij de Unie, heeft met alge meene stemmen definitief candidaat gesteld het aftr. (C.Hij lid den heer mr. F. graaf van Bylandt Naar verluidt zou de Christelijk- sociale partij ook in het district Gorinchem bij de Tweede Kamer verkiezingen met een eigen candidaat uitgekomen, Ds. J. C. B, Eijkman, predikant te Sittard, opent te Leerdam de lezingen met een rede over het ontwerp „Van uit christelijk beginsel tegen de coali tie-politiek". De centrale anti-rev. kiesvereeni ging in het kiesdistrict Delft heeft met algemeene stemmen definitief candidaat gesteld den heer mr. H. A. van de Velde, aftr. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Apeldoorn heeft den heer J. Esmeijer candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In der Putten gehouden districtver gadering van de C. H. kiesvereen., aangesloten bij de Unie, is met alge meene stemmen definitief candidaat gesteld het aftredende lid de heer mr. F. graaf van Bylandt te 's Gravedhage. H. M. de Koningin heeft aan het comité voor den feestavond voor de vanwege het Ned. Roode Kruis naar zooeven bezig u dat te schrijven en u te verzoeken mij toe te staan, dat ik morgenochtend met de eerste stoomboot vertrek Waar wil je heen Wat wil je beginnen Ik weet het nog niet. Ik zal een betrekking voor mij zoeken Nu stoof hij op. Dat is gekkepraat, Brunhilde Je zult je moogt mij niet verla ten. Je maakt jou en mij ongelukkig Ik zou ongelukkig worden, wan neer ik nog langer in uw huis moest blijven. Ben ik dan heelemaal niets voor je. Brunhilde Heb ik het verdiend, dat je mij zoo koel, zoo ondankbaar behandelt Ik ben niet ondankbaar, oom. Zoo lang u zich met ie liefde van een bloedverwant over de arme wees ontfermde, kon ik u i i ruil daarvoor liefde en dankbaarheid geven. Maar u eischt iets van mij, dat ik u niet geven kan Nooit is het een misdaad van me, dat ik je lief kreeg liever misschien dan men jaren mij het recht geven Oom den Balkan uitgezonden ambulance doen mededeelen, dat Hare Majesteit een bedrag van f 200 beschikbaar stelt voor het doel waarvoor de op brengst van genoemden feestavond zal worden aangewend, n.i. de op richting van een opleidingshuis voor verplegers. Staatscommissie tot herziening van het Wetboek van Strafverordening. Naar „de Rott." verneemt, heeft de staatscommissie ter herziening van het Wetboek van Strafverordening Donderdagavond haar laatste verga dering gehouden. Een nieuw wet boek is in concept vastgesteld, met een daarbij behoorende memorie van toelichting. Aan H. M. de Koningin is verlof gevraagd tot publicatie van het concept te mogen overgaan. De leden der Commissie boden des avonds den voorzitter, mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, een diner aan. Een standbeeld voor de De Witten. Indien men niet oppast zegt het „Vad." loopt men gevaar, dat het met de plannen tot oprichting van een standbeeld voor Jolian en Cornelis de Witt evenzoo gaat als met die voor Stadhouder Willem 111, d. w. z. dat de naijver tusschen twee steden die heide aanspraak maken op de eer, het beeld in hun midden te zien geplaatst, verlammend op de totstand koming daarvan werkt, Terwijl zich n.i, in het land een comité aan het vormen is, dat zich ten doel stelt, een standbeeld voor de De Witten te plaatsen in Den Haag, blijkt dat inmiddels reeds van Dordrecht het initiatief is uitgegaan voor het plaatsen van een standbeeld voor de beroemde gebroeders in Dor drecht, „waar zij geboren werden, leefden en werkten." Deze laatste woorden zijn ontleend aan een artikeltje van den heer Hidde Nijland in de „Dordtsche Ct.", waarin hij verder nog mededeelt, dat reeds 8 Mei 1912 op zijn voorstel in een bestuursvergadering van Dordrechts museum werd besloten een comité voor een standbeeld voor de gebroe ders De Witt te vormen, en dat „alles in portefeuille gereed ligt om ver schillende invloedrijke mannen in den lande uit te noodigen, in dit comité zitting te nemen, om daardoor, naar wij hopen, tot een gunstige oplossing te komen", Het „Vad." raadt de Dordtsche heeren, en de voorstanders van een standbeeld voor de De Witten in Den Haag, ernstig aan, tijdig samenwerking met elkander te zoeken, en het dan eerst eens te worden over de plaats, waarbij natuurlijk op den voorgrond moet staan dat men niet, wegens verschil van inzicht over het „waar" Neen, Brunhilde, laat mij thans spreken openhartig en eerlijk zoo als het ons beiden past. Ik weet, dat vele menschen, als ze mij hoorden spreken, om mij zouden lachen, dat ze zouden zeggen, dat een man van mijne jaren zoo'n taal niet tegeno ver een meisje van twintig past. Maar wat weten deze menschen van mijn innerlijk leven? Van mijn gevoelens, van mijn hart Zij hebben mij altijd alleen als den koelen man van zaken leeren kennen, ze hebben mij nooit als den gevoelenden, lijdenden, ver langenden mensch gekend. Tot jou wil ik als mensch spreken, Brunhilde Ik smeek u oom, zwijg i smeekte Brunhilde. Ik wil niet naar u luis teren Je zult naar mij luisteren, Brun hilde riep hij en een blos kwam op zijn wangen, terwijl zijn lippen tril den. Je zult het weten, dat ik je tot krankzinnig wordens toe bemin Lach je om mij, dat ik het waag, nog van liefde te spreken Och, dan ken je mij nog niet. Als je wist, hoe het er in mijn hart uitziet, zou je niet lachen maar diep medelijden met mij heb ben. Ik was gehuwd, maar de het geheele standbeeldplan in duigen zal laten vallen. Het Nut De 127ste algemeene vergadering van het „Nut" zal morgen in het ge bouw van de vrije gemeente te Am sterdam gehouden worden, onder voorzitterschap van den heer J. van Loenen Martinet. Behalve de gewone punten en de jaarlijks terugkeerende voorstellen be vat de agenda: io. Een voorstel van het hoofdbestuur om f 1500 op de begrooting te brengen, ter bevordering van het hooger onderwijs in de pae- dagogiek aan onze universiteiten. 2o. Een voorstel om ten hoogste f300 beschikbaar te stellen ten behoeve van het tiende internationale woning congres, dat in September 1913 te 's Gravenhage gehouden wordt. 3o. Een voorstel om f 1000 te geven veor ondersteuning van de departementen, ten behoeve van te houden volks voordrachten met lichtbeelden over Ned, Indië, om daardoor Insulinde meer bekend te maken in ons land. 4o, Het hoofdbestuur te machtigen, reizend kook- en huishoudonderwijs in curswssen van ongeveer 3 maanden in het leven te roepen en daarvoor f1200 op de begrooting te brengen. 5o. Een voorstel om het hoofdbestuur op te drageu aan de alg. verg. van 1614 een gezelligen Nutsavond te ver binden en daarvoor een som van f 300 uit te trekken. Militie en Landweer. Teneinde meer overeenstemming te verkrijgen tusschen de wijzen waar op de militie en landweer wordt ge recruteerd, zal binnenkort een nieuwe methode worden ingevoerd betreffende de localisatie van de militie en van de landweer. Een prijsvraag. Te 's-Gravenhage zijn tentoonge steld de 134 inzendingen, ingekomen op een prijsvraag voor het teekenen van een hoofd voor het Bouwkundig Bijblad van het „Algemeen Nederl. Advertentieblad", uitgeschreven door de N. V. Boekdrukkerij v h firma T. C. B. ten Hagen. De le prijs werd toegekend aan den heer M. A. H. van der Burg, te Haarlem de 2e aan den heer A. Lordu te 's Gravenhage en de 3e aan den heer L. Heymans te Vlissingen. Verfraaiing van Rotterdam. Door Burg. en Weth, is bij den Rotterdamschen Gemeenteraad weder een belangrijk doorbraakplan inge diend. Het bedoelt een geregelden verkeersweg te openen tusschen de Jonkerfransstraat en Coolvest waar het nieuwe stadhuis en postkantoor liefde, de alleen gelukkig makende liefde heb ik niet leeren kennen, voor ik jou zag, jou, die het evenbeeld van je moeder bent, die je vader mij eens ontrukt heeft. Ja, Brunhilde je vader en ik, wij beminden beiden het meisje, dat je moeder werd, maar zij gaf aan je vader de voor keur en ik ben misschien door deze teleurstelling de koele, ongevoelige zakenman geworden, als hoedanig ook jij me hebt leeren kennen. Maar in jou zag ik de liefde mijner jeugd weer opbloeien schooner, heerlij ker dan voorheen. En mijn eenzaam geworden hart klopte je vol harts tocht tegen. Brunhilde, heb medelij den met mijWees barmhartigWees mijn lente in den herfst mijns levens Wat ik bezit, ik leg hetaan je voeten. Maar heb medelijden met mij en word mijn vrouw I Vreeselijk opgewonden was hij voor haar neergeknield en stak de handen smeekend naar haar op. Hij zou wer kelijk iemands medelijden kunnen op wekken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1