ijnsch Zaterdag 10 Mei it summer htaat uit 3 bladen delburj. ZIJT GIJ IN I DEZE LIJST? ABDIJSIROOP No. 110 1913 iNEN. Weerbaar Neerland. 51 e Jaargang. evering. genheden. QEMEJL lifeit fOUD 37. 1IDDELBURG, AFWEZIG. ie Tram ïALCflEREN, GEMEENTEBESTUUR Burgerlijke Stand. FEUILLETON INGEZONDEN MEDEDEELIK6EN. Een scfeoone geaóg bij Namen. den STEENENBEER J GEN. m B® baar des DON- DAGS en ZA- nesu4,40a, 4.45a 8.20, 9.S0, ]0.40 1.30, 2.10, 12.60 3, 6.10, 6.50, 7,80 _0, 10.50. Vlisaingen T.10g ,11.50,12.30g,i.l0 50, 4.30g, 5.10, 6.5Ö 15, 10.15, 11.25c. larkt): 5.10a, 5.15& 8,20, 8.55, 9.30g 1.50g, 12.10, 12.30 50, 2.10, 2.30g, 2.50 0, 4.30, 4.50, 6.10a, 0, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50 iluitend werkmaaB- lieen op we,'k remise, niet verder dan di en goederen alleen (■Station 8.S.) 9.20 8.15. t Keersluis, de Paul 'hotel is resp. 5, :er. 6.25, 9.23, 10.S5S, 818. aar Domburg6.45, 3.20, 6.07, en 8.40 ir Middelburg7.40 en 6.55. ir Vlissingen 7.Wi 6.55. t loopen alleen ddalbara. 6.,-, 6.20, 615 10.- 10.20, 0.40 s 13.30,1.—, I-8® 5, 4.30, 4.50,5.20 40.8,20. «30 i 610, 9.50, 10.10, 10,30. Nan. 12.10, 12.40- '.0*, 3.40,4.10,4.40, 7.10,7.80, ft— lien des Zondags art* VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. j/QT MAANDAG, 2e Pinkster dag uerschijnt de „Vlissingsche Courant" niet. DINSDAG zal ons blad w I uerschijnert, doch uroeger dan anders. Ad- uertentiën uoor dat nummer kunnen in geen geual later wor den aangenomen dan uiterlijk tot des morgens 11 uur, DE ADMINISTRATIE. De Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand van Vlissingen, brengt ter algemeene kennis, dat het kantoor van den Burgerlijken Stand op Maan dag 12 Mei geopend is van des middag 12 tot des namiddags 12VS uur tot het deen van aangifte van ge boorten, waarvoor de termijn anders zou verstreken zijn. Vlissingen, 10 Mei 1913. De Ambtenaar voornoemd, W. KLOMP. Daar was eenmaal een tijd, dat de kapiteinen op de oorlogsbodems der Vereenigde Provinciën naast de lands- vlag in top, een bezem voeren moch ten, als symbool hoe Neerlands naam ter zee geducht werd en ontzien moest worden. Een tijd, dat de De Ruijters, en van Galens, Heemskercken en Evertsens, Trompen en De Witten den hechten grondslag leggen moch ten voor de glorie van het gemeene- best voor de volgende eeuweneen tijd, dat wanneer het er op aankwam schepen te leveren om den genade slag toe te brengen aan de vijande lijke vloot voor Duins, „gansch Hol land één scheepstimmerwerf" werd en alleen reeds de Staten van Zee land niet minder dan 16 groote oor logsschepen leverden, waarvoor zij den hoogsten lof der Staten-Generaal inoogstten, een tijd waarin elke „jon gen van stavast" het zich tot roeping rekende op de vloot te varen, de zeeën van vijanden schoon te vegen en de vlag te doen wapperen, het geschut te doen donderen op alle vier de windenden bezem in de mast. Schepen van hout, maar man nen van staal. Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 28.) Ik hoorde haar in de kamer voegde ze er na eenige oogenblikken op onverschilligen toon bij. Zou je niet naar boven willen gaan om haar te halen vroeg haar vader. Daarvoor bestaat bij mij geen aanleiding, gaf ze koel tenantwoord. Haar vader keek verbaasd op. Wat beteekent die manier van spreken? vroeg hij knorrig. Je schijnt werkelijk in den laatsten tijd heel slecht geluimd te zijnIk heb reeds herhaaldelijk opgemerkt, dat je koel an onverschillig tegenover Brunhilde hent. En ik verlang, dat je je gedrag tegenover haar verandert. Brunhilde verdient alle achting en tegemoetko ming. Zij leidt onze huishouding Voortreffelijk Mary schoof haar bord zoo driftig Een geheete tijd lang was de zee kant Neerlands bolwerk zoo het zich daar sterk en veilig wist, kon, meende men, het land niet verloren gaan de schier uitsluitende aandacht hunner Hoogmogenden was dan ook op de vloot, en vlootversterking gericht. Het noodjaar, dat het „Kind van Staat" als de eerste in zijn .geslacht tot de hoogste waardigheid van erfe lijk stadhouder zag verheven worden leerde ons hoe alle exclusivisme het zich bünd staren op één zaak, ge vaarlijk is voor 's lands welzijn. De verdediging aan de landzijde werd dan ook sedert de harde les, welke 1672 ons bracht, een zaak van meer overwegend belang, dan zij ooit ge weest was. Doch bij de algemeene verslapping die in de 18de eeuw in 's lands defensie-wezen intrad, werd aan de land- als aan de zeezijde de boog niet langer gespannen gehou den vervallen vestingen en bolwer ken, ingekrompen garnizoenen in het oosten en zuiden des lands, verwaar loosde arsenalen, in onbruik geraakte scheepstimmerwerven in de zee-pro vinciën en geen admiralen van betee- kenis meer, ziedaar hetgeen waarmede die eeuw ver achteruitgang in volks kracht, alsmede den weg bereidde voor het tijdperk der Napoleontische overheersching. Doch sedert hebben ook wij, met vallen en opstaan geleerd, dat om als staat in de rij der volken een onafhankelijk bestaan te blijven voort zetten, met vasten wil de hand ge houden dient te worden aan de in standhouding en volmaking van 's lands middelen fot verweerniet uilsluitend aan de zee-, zoomin als alleen aan de landzijde der grenzen. De geheele vorige eeuw heeft dan ook onze weermacht langzaam, doch gestadig te land en ter zee in betee- kenis zien toenemen. Daarbij deed minder als voorbeeld dan als waarschuwing de geweldige expansie in de weermiddelen der ons omringende rijken zich gelden. Daarmede* echter gelijken tred te wihen houden, ware belachelijk ge weest een klein land voegt geringer middelen dan groote rijken. Doch om nu,gelijk weder zoovelen doen, die in 't tegenovergestelde uiterste vervallen, onze geheele weermacht al bij voor baat geheel onmachtig te verklaren, moet niet alleen roekeloos heeten, doch werkt verlammend tevens. Is de allerjongste wereldgeschiedenis niet daar, om te bewijzen, welk een ge duchte factor in het wereldverloop elk klein land kan zijn, dat zich weet te doen ontzien, en blijk geeft ten opzichte zijner weermiddelen niet als een quantité negligeable, ais iets waaraan men verder geen aandacht schenken hoeft, beschouwd te willen worden weg, dat het tegen een glas stiet, hetwelk in scherven sprong. Daarna stond ze haastig op om heen te gaan Waar wil je naar toe vroeg haar vader op zachten, maar scher pen toon. Mary's donkere oogen fonkelden. Haar gelaat was zeer bleek gewor den. Als ze zich niet met het oog op de andere gasten op de varanda en op de kellners bedwongen had, zou ze zeker een van haar luidruchtige aanvallen van woede gekregen heb ben, waardoor ze haar ouders reeds dikwijls had doen schrikken. Het schijnt, zei ze met een van toorn trillende stem, dat er voor mij geen plaats meer in huis is! Ik ver zoek je daarom mij loe te staan, dat ik mijn eigen weg ga. Haar vader begon zenuwachtig te lachen. Je bent een dwaas kind, ant woordde hij bedaarder. Integendeel als mijn plan gelukt, hoop ik voor jou mijn huis aangenamer te maken. Dan zullen jeugd en gezelligheid daarin heerschen Laat maar eerst het rouwjaar voorbij zijn. Ik zal dan niet langer in je hnis De moderne tijden zijn vol onrust er gaat door de geheele beschaafde wereld een, daaraan oogenschijnlijk zoowei lijnrecht tegenovergestelde drang naar volmaking van de brute kracht der volkeren 't oorlogsgerucht is niet van de luchtallerwege wordt den volken reusachtige lasten op de schouders gelegd, ten einde zich zoo noodig dadelijk, teweer te kun nen stellen, hetzij aanvallend of defensief. Wanneer de verdelgings faculteiten der moderne legers steeds grooter worden, wanneer de techni sche dienst de vervolmaking steeds meer en meer nabijkomt, wanneer het aantal weerbare mannen in alle landen steeds aangroeit, moet wel de vraag rijzen, of deze 20ste eeuw naast „de eeuw van het kind" ook eenmaal niet, „de eeuw van het brute oorlogsgeweld" zal genoemd moeten worden. Alle voorteekenen wijzen inderdaad daaropze te willen ont kennen ware zelfbedrog. Aldus hebben zich, zonder uitzon dering, alle volken genoodzaakt ge zien, op versterking hunner krijgs- middelen aan te sturen, de groote zoo goed als de kleine. Dat de wijze waarop en de middelen waarmede de defensie-zaak in de verschillend landen behartigd wordt ook zeer verscheiden moet zijn, spreekt van zelf. De eischen ginds te stellen, zijn uiteraard gar.sch andere dan waaraan hier gehoor ge geven moet worden, en elk land dient te dier zake geheel op zich zelf beschouwd te wordenvooral de kleinere onder hen. Ook ons land is bij dien alge- meenen drang der vo!'-pn naar ster ker weerkracht niet achter kunnen blijven, en het jongst aangenomen wetsontwerp is daarmede in verband te brengen. Wij willen hier niet nog maals treden in de beoordeeling der mérites van het deze week in Den Haag goedgekeurd kustverdedigings- ontwerpde zaak is in en vooral buiten ons parlement ruimschoots van alle kanten bekeken. Ook buiten lands heeft het onderdeel van het wetsontwerp, n.l. dat betreffende den bouw van het Vlissingsche fort, om bekende redenen de aandacht getrok ken en meer slof doen opwaaien dan noodzakelijk en zelfs wenscheiijk was. Wij zullen er dan ook niet over napraten, doch, zij het ook in eenigs- zins verwijderd verband met dit wets ontwerp, op één zaak kortelings de aandacht vestigen. Ons volk is er een waarbij schit terende krijgsmans-kwaliteiten en ui terlijke bravoure niet in de eerste plaats op den voorgrond treden doch moed te betoonen en zich opofferin gen te getroosten voor de zaak, welke het eenmaal voorstaat, zijn eigenschappen aan ons volkskarakter waarlijk niet vreemd. Onze geschie- blijven! zei Mary driftig. Ik ga zooals Walter ook reeds gegaan is Je hebt ons dan uit je huis verdreven ten believe van een eerzuchtige co quette De handelsraad sprong op. Hij zag, dat men zijn plannen met Brunhilde geraden had. Spreek je van Brunhilde vroeg hij met een stem, die trilde van op gewondenheid. Jaantwoordde ze bits. Haar vader beefde van drift. Je bent gek! zei hij gejaagd, ik verbied je, op zulk een manier over Brunhilde te spreken 1 Of heb je misschien reeds met haar over deze jouw argwaan gesproken Zeker Dat was zeer verkeerd van je. Ik verlang van je, dal je naar Brun hilde gaat en haar excuus vraagt. Mary wierp het hoofd in den nek. Dat zal ik niet doen je zult het doen 1 Neen Welnu, goed dan ga ik zelf Hij verwijderde zich haastig. Hij vreesde, dat hun tot dusver zacht gevoerd gesprek onwillekeurig luider den is bewijst het, vooral daar waar het de verdediging van 's lands rech ten en zijn vrijheid gold. En nu treft het, dat bij al die eindeloos uitge sponnen quaesties van technische» en internationaal-politieken aard, welke de behandeling van het defen sie-vraagstuk noodzakelijk scheen mede te moeten brengen, daarover zoo goed als niets vernomen is. Toch komt het waarlijk daar niet in dc allerlaatste plaats op aan: de man nen van stavast te vormen, die ten slotte het land zijn innerlijke kracht naar buiten moeten doen behouden. En wie al de geleerdheid en omhaal, waarmede voor- en tegenstanders van het urgënte defensie-vraagstuk elkander bekampen, gevolgd heeft, voelt niet bijwijlen bij zich den lust opkomen, dien oud-vaderlandschen bezem in de mast der oorlogsfregat ten en corvetten van weleer,- nu op zee geen dienst meer doet, aan het werk te zien in 's lands verga derzaal, om er de vele politieke haarkloverijen en militair-technische stofnesten uit te verdrijven Niet toch op de „doode" weermiddelen, maar op de levende komt het in de eerste plaats aan, waar het een Weerbaar Neerland gelden moet, op forten en schepen, maar ook op mannen van staal Mad. Zoé Griffon-Hernotte, wo nende te Cul-des-Sarts, provincie Namen, heeft ons geschreven om ons te zeggen hoe tevreden zij is geweest over de behandeling met de Pink Pillen. Madame Zoé Griffon-Hernotte. „Ik ben, schrijft zij, zeer bloedarm en zeer verzwakt geweest. Daar de gevolgde geneeswijzen geen gelukki gen uitslag hadden gegeven, vroeg ik mij af wat ik zou worden, indien ik er niet toe kon komen mijne ge- zou kunnen worden en dan de aan dacht der andere gasten zou trekken. Reeds keken de personen, die aan de tafel naast hen zaten, verbaasd naar hen omzij schenen reeds bemerkt te hebben, dat er tusschen vader en dochter een twist was ontstaan. Op de trap, welke naar de logeer kamers op de eerste verdieping leid de, bleef de handelsraad diep ade mend staan. Hij hijgde naar luchtzijn drift en de vrees voor de beslissing omtrent zijn lot, die nu zou volgen, had hem den adam benomen. Hij verlangde naar deze beslissing, welke hij toch steeds weer uitgesteld had, daar hij zich nog geen rekenschap wist te geven omtrent de gezindheid van Brunhilde. Thans bleef hem niets anders over, dan de zoo gewichtige vraag tot Brunhilde te richten, nu zijn kinderen hem hadden doorzien. Toch wilde hij kalm en waardig voor Brunhilde verschijnen. Daarom be dwong hij zijn opgewondenheid met geweld en verborg ze onder het mas ker van stille treurigheid en teedere belangstelling voor Brunhilde. Hij had altijd de kunst verstaan zondheid te herstellen. Ik heb ein delijk de Pink Pillen genomen en GoddankZij hebben mij in enkele weken genezen door mij alle mijne krachten, mijn goeden eetlust, mijne schoone gezondheid van vroeger te doen weervinden." Er is geen geval van algemeene zwakte dat niet door de Pink Pillen kan worden tegengehouden en ge nezen. De algemeene zwakte heeft geene verborgen oorzaken en hare aanvallen zijn plotseling. De onder vonden verschijnselengebrek aan eetlust, bleekheid, hoofdpijnen, ver moeiende en verstoorde slaap, smar ten in den rug, zwakte in de heenen, verlies van de levendigheid van den geest en van het herinneringsvermo gen zijn eenvoudig even zoovele waarschuwingen van gebrek aan bloed, dat een herlever en versterker noodig heeft. De man die arm bloed heeft, is noodzakelijk zwak. De Pink Pillen zijn onovertroffen als herlever van het bloed, versterker van het zenuwstelsel. Zij hebben merkwaar dige genezingen gegeven aan bloed- armen, en jonge lieden en jonge meisjes uitgeput door een snellen groei danken er hunne gezondheid aan. De Pink Pillen hebben velen die beter werden van de koortsen en van de gevolgen der griep hunne krachten weergegeven, zooals zij dit de gezondheid hebben gedaan aan hen die door het werk en de buitensporigheden zijn overspannen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doo- zen, bij het Oeneraal Depot der Pink Pillen, van Eegheniaan 22, huis te Am sterdam. Voor Vlissingen en omstre ken bij de firma S. A. Luitwieler, Nieuwstraat: A. C. Beniest, Lepel straat te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, en in alle goede apotheken en drogisterijen. Asthma Tering Keelpijn Hijgingen Bronchitis Heeschheid Borstpïepingen Benauwdheden Pleuris Influenza Borstziekte Diphteritis Kinkhoest Hooikoorts Longaandoening Longontsteking Al deze ziekten worden snel en afdoend genezen door de onfeilbare Per flacon ■gal band m. hai Klooster Sancta Paulo fl.-; f 2.— f3.50. Eischt i. handteckening L. I. Akker, Alom verkrijgbaar. om zijn hartstochtelijke natuur, zijn wenschen en zijn verlangen onder een koel uiterlijk te verbergen en deze eigenschap had hem zeer veel geholpen om in de wereld vooruit te komen. Stoutmoedig in zijn wen schen en streven, in zijn particulier en maatschappelijk leven, was hij toch steads schijnbaar koel berekende man van zaken gebleven, zoodat nie mand vermoedde, welke vlammen in zijn binnenste oplaaiden. Hij kiopte zacht en bescheiden aan de deur van Brunhilde's kamer. Een scherp „binnenklonk hem te gen en met een bescheiden, maar. toch waardige houding trad hij binnen. Brunhilde sprong van den stoei bij de schrijftafel op, waaraan ze had zitten schrijven. Haar wangen gloeiden. U bent het, oomriep ze ver baasd. U had ik werkelijk niet ver wacht. Vergeef me, als ik je stoor, zei hij vriendelijk. Daar je niet aan het souper kwam, wilde ik Mary naar je toe sturen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1