Vrijdag 9 Mei IS O. 109 51e Jaargang. 1913 Vooruit." JEN MEIJER. i Te Huur steden n 13 Mei RING 14 Mei 1913 "Binnenland FEUILLETON n aan een so. toe te oer. ihouding uer- itoor NIEUW- sfeest - Turn. h-Concours ier Marsch in nde plaatsen, ht bal Ion. e d'été in het t SCHRAMADE ier kapel en®. f hun kapitaal vordt daartoe de ge- Luxueuse wagens, -ourant." Hond- en Tand- >k voor iralscho ATTENSTRAAT 36, egelijk HEEREN- oten Tuin, staande en der drukste stan- mypark Ne. 29. J. H. DE RUIJTER, van ton lommandeerende Of- Bataljon, 14e Regi- e Vlissingen, zal op waalf ure, te zijnen raat 4, onder nadere den Minister van penbaar van GER00KT- .SPEK, noodié oldaten>Mena* ssingen, gedu* ehalfjaarl913 voorwaarden zij" an t0.25 per exeffl- r bij de firma de LEEF te 's Graven- itreffende de hoe- vermoedelijk noodig len bij den Aanbe- gewonnen. Spek kan, behalve merk van den Ned. merx van oen i'--' an een gemeentelijk irl in ortil/ol tfi VHfl id in arden artikel 16 van iiueii, ook zijn voor- edkeurings-stenipel' eentelijken keuring5; Brielle, Dordrecht, i, Enschedé, ZwolH door de zorg van i de Kazernes e«z< fgeleverd. 4ei 1913. or voornoemd, iVEENINK. VL1SSIRGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeKde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. MAANDAG, 2e Pinkster dag uerschijnt de „Vlissingsche Courant" niet. Dinsdag zal ons blad ut I uerschijnen, doch uroeger dan anders, Ad- uertentiën uoor dat nummer kunnen in geen geuai later mor den aangenomen dan uiterlijk tot des morgens 11 uur. DE ADMINISTRATIE. Hofberichten. H. M. de Koningin is gisteravond te kwart voor achten met gevolg per extra-trein van Het Loo te 's Hage aangekomen. H. M. werd ontvangen door den Prins, adjudant luitenant ter zee Bijl de Vroe en Hr. Ms. ad judant jhr. Sickinghe. Een luid gejuich steeg uit de menigte op, die op het perron aanwezig was. Het koninklijk echtpaar is in gesloten rijtuig van het station naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gereden, om de uitvoering ten bate van het Roode Kruis bij te wonen. H. M. is voornemens hedenmiddag te 4.22 uur per S.S. naar het Loo terug te keeren, terwijl de Prins te 7.31 de residentie verlaat. Zooals indertijd is gemeld, had zich op het Loo uit de ingezetenen van de omgeving van het Koninklijk Paleis, een comité gevormd voor het beramen van plannen, ter viering van het l2Vï-jarig huwelijksfeest van het Ko ninklijk echtpaar, op 7 Augustus. Het comité mocht mededeeling ontvangen, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het zeer op prijs zouden stellen, wanneer de bewoners van het Loo hen op dien dag eenig blijk van hulde zouden betuigen, hoewel het hun innige wensch bleef, dat dit feest een huiselijk karakter bleef dragen. Het comité, dit gevoelen reeds deelende, had dan ook geen andere plannen dan het aanbieden van een fraai bloemstuk, gepaard gaande met het uitvoeren van eenige nummers koraal- muziek. Tweede Kamer. Bij de opening der vergadering van gisteren werd mr. Arntzenius gehul digd die 25 jaren griffier der Kamer is. De voorzitter roemde de groote verdiensten van den heer Arntzenius bij de voorbereiding van de schrifte lijke behandeling van wetsontwerpen, ais leider van de griffie, waarop zijn voorbeeld met toewijding en opge wektheid wordt gewerkt. Spreker hul digde den griffier tevens als een ver trouwd raadsman, die steeds bereid Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 27.) In dat alles had ze niets kwaads gezien. Ze zag in haar oom slechts de» vader van hem, dien ze in 't ge heim beminde, en hoopte nog altijd dat het misverstand tusschen haar en Walter op een goeden dag opge helderd zou worden en haar oom de bemiddelaar tasschen haar en zijn zoon zou wezen. Deze hoop was trouwens eiken dag zwakker geworden. En heden was ze geheel gestorven, toen Walter voor zaken naar hier was gekomen en haar nauwelijks een koelen groet waardig had geacht. Toen was ze in de een zaamheid der duinen gevlucht en thans zag ze opeens duidelijk en klaar Welk een valsch spel haar oom met haar gespeeld had. Thans gruwde ze van zijn dag tot dag toenemende vriendelijkheid, voor is tot het geven van de meest onpar tijdige adviezen en hij hoopte dat de heer Arntzenius nog vele jaren zijn vruchtbaren arbeid aan zijn land zal kunnen dienstbaar maken. Minister Heemskerk sloot zich na mens de regeering van ganscher harte bij 's voorzitters woorden aan en hoopte dat de Kamer nog lang haar griffier zal mogen behouden. De minister deelde mede, dat de jubilaris benoemd is tot commandeur in de Oranje Nassau orde Mr. Arntzenius werd van alle zijden gelukgewenscht. Hierna hervatte de Kamer de bè- handeling van het wetsontwerp be treffende pensionneering van gemeen te-ambtenaren en hunne wedjuwen en weezen. Minister Heemskerk en later minister Kolkman betoogden, dat vooral ook door het amendement-De Geer voor komen wordt, dat het ontwerp finan- cieele schokken voor de gemeenten zal ten gevolge hebben. Vervolgens vingen de replieken aan. Minister Heemskerk wees er nog op, dat door een gemeente terecht is afgezien van het verhalen van den inkoopsom op hare ambtenaren en dat als de gemeente zelf in moeilijk heden verkeert, het rijk kan bijspringen met een extra-bijdrage. Het fort te Vlissingen. Aan het slot van een beschouwing over de aanneming van het Kustver- dedigings- voorstel door onze Tweede Kamer, drukt de Brusselsche corres pondent van „de Temps" de ver wachting uit, dat de aanneming van dit voorstel een ernstige schok zal toebrengen aan het volgens hem reeds sterk verminderd vertrouwen in een daadwerkelijke staatkundige toenade ring tusschen Nederland en België. Zij zal voorts de aandacht van Bel gië vragen voor de noodwendigheid om een nieuwe basis te zoeken voor een actie op de open zee, een feit dat voor Zeebrugge niet zonder be- teekenis is. Aan den anderen kant zal de nood zakelijkheid voor België, om zich een volkomen en volledige vrijheid van handelen op de Schelde te verzekeren, de publieke opinie, die zich in ze kere kringen reeds lang uitsprak ten gunste van de schepping eener vloot van voldoende kracht om met terdaad op die rivier handelend te kunnen optreden, naar de schrijver verwacht nog meer in die richting leiden. Onder het hoofd „La défense de nos cötes" geeft de „Gazette de Hol- lande" o.a. het verslag van een vraag gesprek, door een redacteur van de Brusselsche „La Gazette" gehouden met den Belgischen gep. luit. gene raal Dejardin, voorstander van een toenadering in militairen zin tusschen de vertrouwelijkheid, waarmee hij haar de hand drukte, haar onarmde en met schijnhaar vaderlijke teeder- heid op 't voorhoofd kuste. Nu wist ze ook, waarom hij zijn zoon verwijderd had. Ze besefte thans de ware reden van zijn spottend tri omfantelijke vrjag, bij Walters plotse ling vertrek „Heb ik het zoo goed gemaakt?" Thans doorzag ze de gansche intrigue, waarin hij haar had ingesponnenEn de herinnering aan den nacht, waarin haar tante stierf, en de woorden, welke deze over haar verhouding tot haar man had ge sproken, joegen Brunhilde het bloed gloeiend heet naar de wangen. Had de stervende vrouw van den geheimen hartstocht welken haar man voor zijn nicht gevoelde, een voor gevoel gehad had ze dien mis schien gekend? En was het misschien die wetenschap geweest, welke de arme vrouw op het doodsbed had geworpen Was het deze wetenschap, welke de beangstigde, gekwelde vrouw be woog om van haar de belofte te vra gen, dat ze haar zoon de hand zou .reiken? Drong ze er daarom zoo op Abonnements- Adoertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. zijn land en het onze. Hij erkent ten volle ons recht,- Vlissingen te verster ken. Hij voegt er aan toe dat alle vroegere theorieën betreffende de waarde eener mogelijke interventie ten bate van België krachteloos zijn geworden sinds de mogendheden, die de neutraliteit van dat land hebben gewaarborgd, zich hebben gesplitst in twee tegenover elkander staande groe pen Hij ontkent intusschen niet de gevaren welke voor Antwerpen kun nen ontstaan bij een gesloten Schel- demond. Bij gesloten Schelde toch kan de positie van Antwerpen worden ingesloten en het veldleger kan, wan neer het bij de Maas optreedt, van die excentrische basis worden afge sneden. En dan is allés verloren. Vol gens den generaal zou bet voor Bel gië zaak zijn, van Antwerpen—Brus sel te maken éen versterkt geheel. De mobilisatie zou daardoor beter dan thans beschermd zijn en het leger, Brussel dekkend, zou de operatielijn door het Maasdal op de flank bedrei - gen, en wel op den linker den in deze belangrijken oever. De versterkte streek die èn Brussei èn Antwerpen omvat, zou niet kunnen worden in gesloten wegens haar groote uitge strektheid daarvoor zou een te groote troepenmacht moeten, worden gebe zigd. Het Belgische leger zou dus zijn gansche vrijheid van actie bewaren en op geschikte moment kunnen handelen. Daar de genoemde versterkte positie zou kunnen worden geappro viandeerd, mag worden aangenomen dat er, voor welken "ijand ook, geen reden kan bestaan om de scheepvaart te verhinderen. En het gevaar, Ant werpen „toegerukt" té zien, zou dus verdwijnen. Een dergelijke versterkte streek ot linie zou ongeveer gelijken op het geconcentreerde systeem, door Neder land toegepast, in zijn Holl. waterli nie. Groote vestingcomplexen inrich ten met een Omtrek van 40 en 50 K.M. als Luik en Namen, op enkele K.M. afstand van een geduchten vij and die te allen tijde gereed is tot het plotseling oprukken, nooit zou Nederland ten behoeve van de natio nale verdediging zich aan zulk een dwaling schuldig maken. J. B. Verheij Bij de begrafenis van het Kamerlid Verheij gisterenmiddag te Rotterdam was een ontzaglijke schare belang stellenden aanwezig. De minister van oorlog, de Kamerclubs der linker en rechterzijde, zoowel als de socialis tische club hadden zich doen verte genwoordigen. Voorts werden opge merkt militaire autoriteiten, leden van het gemeentebestuur, onderwijs- autoriteiten, leden der Rotterdamsche kiesvereeniging enz. Een twaalftal sprekers herdachten aan de geopende aan, haar zoon te spreken, om hun handen voor een verbintenis voor 't leven in elkaar te leggen, opdat een ander haar echtgenoot de hand niet naar haar zou kunnen uit strekken Een gevoel van onbeschrijfelijke schaamte maakte zich van Brunhilde meester. Ze zag zich prijsgeven aan den spot der wereld, aan den haat en de verachting van de kinde ren der overledeneJa, ze meende zelfs den vloek der overledene op zich geladen te hebben Ze sprong op en drukte haar han den tegen de pijnlijk kloppende sla pen. Een hevige toorn ontbrandde in haar, toorn tegen den man, wiens doen haar aan den spot, den haat en de verachting had overgeleverd. Ze wilde rekenschap van hem ei- schen, al haar toorn en verachting wilde ze hem in 't glimlachende ge laat slingeren en daarna het huis ver laten, waar men haar zoo schandelijk had teleurgesteld. Ze stond op om haastig naar het hotel te gaan. In haar leefde slechts de ééne wenschzich vrij te maken van de groeve de groote bekwaamheden, de vriendelijkheid en derechtschapenheid van den overledene en dankten voor wat hij voor de respectieve lichamen beteekende. De zoon van den overledene be dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. T weede-Kamerverkiezingen. De anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Delft besloot het aftredend lid voor het district Delft, den heer mr. H. A. van de Velde, wederom candidaat te stellen. Door de R. K, Kiesvereeniging te Amersfoort is bij acclamatie besloten aan de centrale R. K. Kiesvereeni ging als candidaat voor te dragen den candidaat der centrale anti-rev. kiesvereeniging in het districtjhr. mr. H. W. van Asch van Wijck. De centrale anti-rev. kiesvereeni ging te Wijk-bij-Duurstede besloot met aigemeene stemmen de candida- tuur van den heer nir. J. B, L. C. baron de Wijkerslooth de Weerde- steyn (R.K.) over te nemen. De centrale christelijk-historische Kiesvereeniging in het district Ommen hield gisteren te Almelo een verga dering. Omtrent het verloop daarvan verneemt het „Hbl." dat de meerder heid der vergadering zich niet geneigd toonde om den voorgeschreven coalitie- candidaat te aanvaarden. De verga dering leidde tot geen resultaat. Een nadere vergadering zal worden ge houden. Vermoedelijk zal baro1 Mac- kay de candidaat worden. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. H. M. A. Savelberg, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Maastricht. Verder is benoemd tot substituut griffier bij de arrondisseinents-recht- bank te Zutfen, mr. S. G. Canes, thans substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Zierikzee. Vliegmachines voor ons legar, Naar men aan „de Tel." meedeelt, maken kapitein Wallaart Sacré chef van de afdeeling aviatiek van ons leger en de luitenant-vlieger Van Heyst thans een studiereis in Frankrijk, met het doel om een drie tal vliegmachines van Fransch fabri kaat ten dienste van het Nederland- sche leger aan te koepen. Ned. Roode Kruis. Gisterennamiddag hield het Ned. Roode Kruis te 'söravenhage de ai gemeene vergadering onder leiding van den waarnemend voorzitter, jhr. Repelaer van Driel. Hoewel de Prins opzettelijk tot het schandelijke boeien, waarin die man haar had gesmeed. Wat er dan zou komen, waarmee zij haar leven zou voortzetten, dat nu ai bijna een jaar in rijkdom en weelde was doorge bracht, daaraan dacht zij ook zelfs geen •ogenblik. Vrij wilde ze zijnVrij van de vreeselijke, onteerende verdenking, waaronder ze thans stond en die haar dreigde te zullen verpletteren. Daar drong de doffe, huilende toon der fluit van een stoomschip in haar oor en om het voorgebergte in 't westen voer langzaam in een groe ten boog een groote, elegante stoom boot en zette koers naar het vaste land in de verte. Op het promena dedek stond een menigte menschen pleizierreizigers, zakenmenschen, die van het eiland naar Hamburg te rugkeerden. Ook Walter bevond zich onder hen. Hij had immers van de laatste stoomboot naar Hamburg gebruik willen maken, nadat hij met zijn va der de zaken had besproken. Niet langer dan beslist noodzakelijk was, had hij willen blijven en zijn vader had hem daartoe ook niet trachten presideeren dezer vergadering zijn kuur te Ober Ursel had afgebroken, had hij jhr. Repelaer verzocht deze vergadering voorloopig te leiden. Aan de hand van wat dr. Sicke- meijer daarover schreef, stelde de voorzitter de noodzakelijkheid in het licht van het aankweeken van goed verplegend personeel. Wie zal zeggen, of wij al dan niet in een oorlog ge wikkeld zullen worden. Daarom moeten allen medewerken, ook de comité's, die tot dusver niets deden. En de personeele en materi- eele hulpkrachten zullen in vredestijd goede diensten bewijzen. Tegenover de lauwheid van sommige comité's staat belangrijker vooruitgang van de vereeniging. Na het Kon. besluit, waarin de taak der vereeniging dui delijk is omschreven, mogen de non- actieve comité's daarin aanleiding vinden, om in die richting werkzaam te worden. Anders deden zij wellicht beter, hun doelloos bestaan op te heffen. De geldmiddelen der vereeniging eischen nog zeer dringend versterking, wil de vereeniging zich krachtig kun nen uitrusten. In het jaarverslag 1912 is alleen de geschiedenis van de voorbereiding én uitzending der am bulances opgenomem. Een volledig overzicht van den arbeid zal later uitgegeven worden. Ten slotte herdacht de voorzitter den te Tsjorloe overleden verpleger Braam. Het deed hem onuitspreke lijk leed, dezen trouwen man, die heeft gewerkt als alle anderen, met uiterste krachten, niet te zullen zien bij de huldiging der uit den Balkan terug gekeerden. üp uitnoodiging van den voorzitter verhieven de aanwezigen zich van hunne zetels als een laatste hulde aan den overledede. Daarna werd overgegaan tot eenige huishoudelijke werkzaamheden. De minister van oorlog heeft aan de onderofficieren, die in den afge- loopen winter onderwijs hebben ge geven aan miliciens-leerlingen van de huishoudelijke school en onderricht gegeven hebben in gymnastiek en schermen, benevens aan die leerlingen, die bijzonder uitmunten, een geldelijke belooning toegekend, waarvan de uitreiking zal plaats hebben op den verjaardag van H. M. de Koningin. Openbare badplaats voor vrouwen. De gemeenteraad van Utrecht heeft f3000 ter beschikking van B. en W. gesteld, om de openbare badplaats aan den Minstroom geschikt te ma ken voor vrouwen en meisjes. Om die zwemplaats zal een afsluiting ge maakt worden, om haar te onttrekken aan het oog der voorbijgangers, ter wijl o. m. een aantal kleedkamertjes zullen worden aangebracht. over te halen. Thans kende Brunhilde de oorzaak van het gedrag van vader en zoon. Gene wilde den mededinger uit den weg ruimen en deze verachtte haar Kreunend van schaamte en name- looze smart verborg Brunhilde het gezicht in de handen. Toen ze na eenigen tijd weer op keek, was de stoomboot verdwenen het was haar, of met dat verdwij nen de laatste vonk van haar hoop, haar geluk was uitgebiuscht. HOOFDSTUK X. Waar blijft Brunhilde vanavond toch vroeg de handelsraad, toen hij op de veranda van het strandho- tel op de komst zijner dochter en van zijn nicht wachtte om met haar gemeenschappelijk het souper te ge bruiken. Ik weet het niet, antwoord de Mary, die reeds aan de gedekte tafel had plaats genomen en, op het eten wachtende, een der hardgebakken broodjes verkruimelde en langzaam verorberde. (Werdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1