onze Lez ersscen I BOS. Donderdag 8 Mei No. 108 51e Jaargang. 1913 den van Vlissingen. 1TBNTIEN Oude JeneYer, IKELLNER Haysndienst GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON K. verpleging :h gevallen en na een gevolgen overleden' ier, gevangentoren Toegankelijk z0n' ,~1 uur en Woens- 4 uur. Toegangs. persoon. Op andere op aanvraag bij den idhuisstr. 37. T0e. 25 per persoon. n der Mij. „Zeei kelijkde dagbooten 30 v.m., de naeht- —5 u. nm. Toegangs- er persoon. Kaarten n kantore derMaat- iUWE MODE- oote waarde, weemalen per maand d en beeld een over- op het gebied der :s voorvalt, zoo van ran Kfndercostu- derkleeding, als en. rubriek „Wetens- veelal rijk geïllu- |at van voorbeelden r een uitvoerig knip- rarop tal van model- je handen bewerkt, handwerken op elk mogelijke verschei- lletten, zoo kostbare (dige. en zal eene Mode- de voorpagina ar- jiren zijn uitgevoerd, fodeblad is buiten loop en kost slechts hco per pest 75 ct. :n (2e Uitgave), t zich bij de uit- courant. mM Teleph. 92. brradig i'oekink, Lucas Bols, loots, ip Zoon [olijn. |mbeve!end, In nette nen (jaarbetrekking.) Eetuigen en brieven „Kellner" Bureau lit." v.m. 6.,—6.20, 6.1& i, 10.- 10.20, 10.40 12.30,1.—, 1.30* .55, 4.30, 4.50,5.20 7 40, 8,20, pis 6.10, 6.30, 5,9.50, 10.10, 10,30, N,m. 12.10, 12.40, 3.10*, 3.40, 4.10,4.40, b, 7.10,7.S0,8—, 8.80 fallen des Zondaa? n't- WAbGSËBEH. (Station S.S.) 0.20 jn 8.15. de Keersluis, deP»«' Badhotel is reap. &25, 9.23, 10.3681 1 818- «i5 naar Domburg0 3.20, 6.07, en S.#> aar Middelburg 15, en 6.55. - aar VliflBingen: <-1U| i 6.55. tSddelburg;. ju alleen op VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post l.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van zeevarenden dat in de maanden Mei tot en met October a.s. Schietoefeningen zullen worden gehouden a. van het fort Harssens, Reede van Texelb. van het fort Ymuidenc. van het fort Pampus, Zuiderzee dat omtrent de regeling der schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 5 aur. Vlissingen, 7 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Koninklijk gezin. Bij de aankomst op Het Loo waren gisterenmorgen ter begroeting aan wezig jhr. Boreel, de intendant Van Steijn Baron Bentinck en de burge meester van Apeldoorn. De Koningin, de Prins en het Prinsesje zagen er alle drie welva rend uit. Te Homburg a. d. H. was H. M. namens den Duitschen Keizer be groet door diens adjudant-generaal, den generaal der infanterie, Von Schenk, commandant van het 18e le gerkorps. H. M. de Koningin kpmt heden tegen den avond met enkele dames en heeren van Haar gevolg in de Residentie ter bijwoning van den feestavond ter eere van de Balkan ambulances, en zal ten paleize ever nachten. Tweede Kamer. Gisteren werd voortgegaan met de behandeling van het wetsontwerp be treffende pensionneering van gemeen te-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. De heer Treub critiseerde uitvoerig de wijze waarop de regeering deze zaak heeft geregeld. Spreker's voor naamste bezwaren zijn te groote aan randing van de gemeentelijke autono mie, zoo zelfs dat de gemeenten ge dwongen worden een voor haar na- deelige financieele politiek te voeren. Spreker betoogde voorts, dat het ontwerp te zware lasten oplegt, zoo wel aan de gemeenten als aan haar ambtenaren, die gemiddeld 13' pro cent zullen hebben te betalen van hun traktement. Te voorzien is, dat in vele gevallen gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om zich aan de wet te onttrekken, zoodat in dien het ontwerp ongewijzigd blijft, Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 26.) Tracht ik niet alle plichten, die je vader mij op de schouders heeft ge legd, zoo nauwgezet mogelijk te ver vullen? Ben ik niet door dezelfde liefde en vriendschap voor je ver vuld, als vroeger? Waarvan beschul dig je mij Ik wil het weten spreek O, zeker, je vervult alle plichten der vrouw met de meeste nauwge zetheid Misschien houd je op jouw manier ook van mij, maar je kunt toch de plaats van mijn moeder niet voor mij innemen Wat moet dat beteekenen Vraag het mijn vader Alsof de bliksem voor Brunhilde Was neergeslagen, zoo verschrikt deinsde ze achteruit voor deze vier woorden, welke opeens den nevel deden optrekken, waarin ze tot dus- er niets van terecht zal komen- Spreker gaf de strekking van zijn amendementen aan, die de zaak voor de gemeenten en de ambtenaren veel voordeeliger zal maken, doordien het rijk meer zal bijdragen. Spreker oor deelde, dat het 't' béste ware, dat de regeering nad'èr .overleg pieeide en de behandeling dér'zaak töt JFet na jaar werd uitgesteld. De heer Vliegen keurde eveneens de wijze af waarop de>, re geert rij* te werk is gegaan, ook Jii'Sbetwtjfelt of het ontwerp niet te zware lasten op legt aan gemeenten en aan gemeente ambtenaren. De heer De Meester betoogde ook, dat de regeering bij dit ontwerp niet voldaan heeft aan de eischen der billijkheid. In de avondvergadering werden een 20-tal onderwerpen zeer vluchtig be- en afgehandeld. Als intermezzo kwam, zegt de overzichtschrijver van de „Nieuwe Ct." bovendien een motie door den heer Marchant en 13 andere leden ingediend, strek kende om alsnog aan het Concert gebouw-orkest een jaarlijksch subsi die toe te kennen van f 10,000. Na toelichting door den heer Marchant, verdediging door den heer Van Ha mel en bestrijding door den heer Arts, verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat hij zich tegen de motie niet zou verzetten, wanneer men in het verleenen van de subsidie slechts geen precedent zou willen zien. In 't algemeen is de minister tegen het verleenen van sub sidie aan orkesten. Met erkenning evenwel dat het Amsterdamsche or kest in een zeer eigenaardige positie verkeert, zal spr. de beslissing over de motie aan de Kamer overlaten. Ten slotte werd besloten a.s. Vrij dag over deze motie te stemmen. Vermoedelijk zal zij aangenomen worden, daar zij de onderteekening draagt van leden uit alle partijen. De minister van financiën had een aanval te doorstaan van rechts en links wegens de door hem voorge dragen vrijstelling van Limburgsche stroopfabrieken van saikeraccijns. De heeren Van Vuuren, Marchant en Teenstra vonden dit een bevoorrech ting van kleine stroopzaakjes, die niet te billijken is tegenover de suikerfa brieken. Na een betoog van den minister over het ongelijksoortige van het product dat hier vrijgesteld wordt, werd de voordracht z. h. st. goedgekeurd. Over de rijksiandbouwproefstations werd geen woord in 't midden ge bracht. Daarentegen een zeer hard woord tver de verhuizing van het Kabinet der Koningin naar het huis van Groen van Prinsterer. De heer Schaper wilde namelijk weten welke andere bestemming aan dit huis ge ver had rondgedwaald. Wei had ze gevoeld, dat haar van alle kanten door Mary, door juffrouw Ritter en door het geheele dienstpersoneel een zekere vijandige gezindheid werd getoond die echter bij het dienstper soneel dikwijls in krimpende vleierij veranderde. Maar ze was te zeer door haar eigen leed en haar oogen welke trouwens met den dag geringer werd in beslag genomen geweest, dan dat zij er aan gedacht zou hebben om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van deze stemming in haar om geving. Zij vervulde haar plichten zij gevoelde zich zonder schuld. En ze was te rein en te trotsch om bij anderen onreine en lage gedachten te veronderstellen. De woorden van Mary onthulden haar echter plotseling wat- tot dusver voor haar reinheid en haar trots ver borgen was geweest. Heete tranen kwamen haar in de oogen bij de ge dachte dat men haar blijven in 't huis van haar oom aan zulke lage beweeg redenen kon toeschrijven. Maar ze bedwong haar ontroering en haar tranen. Je spreekt daar een zeer belee- geven zou moeten worden, zoo de Eerste Kamer niet tusschenbeide ware gekomen. Zeer geheimzinnig antwoordde minister Regout, dat hij dit niet in 't openbaar, wei straks privatim aan den l*.er Schaper kon zeggen. Dit Kamerlid was hiermee maar half tevreden. Ook de heer Bichon van IJsel- monde werd min of meer afgescheept, toen hij een pleidooi hield voor een nieuw stationsgebouw voor Den Haag en ook voor verbetering van de sta tionstoestanden te Rotterdam. Wellicht zou men over die groote belangen aldus de minister bij het opmaken van een der volgende begrootingen eens kunnen denken. Zilzeren jubilarissen. Door de R.-K. Kamerclub werd Dinsdagavond in hef restaurant „De Twee Steden", te 's Gravenhage, een diner aangeboden aan generaal R. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer voor het district Veghel en L. de Ram, afgevaardigde voor Bergen-op-Zoom, bij gelegenheid van beider jubilé als Kamerlid. Zooals we voor eenigen fijd herinnerden, werden beiden bij de invoering der grondwet van '87, toen de Tweede Kamer uit honderd leden ging bestaan, gekozen volgens de additioneele artikelen der Grond wet. Ze werden 2 Mei 1888 beëedigd. Op het diner van Dinsdagavond waren aanwezig 22 Kamerleden en minister Regout met de jubilarissen als gast. Minister Kolkman, eveneens genoodigd was verhinderd. Tegenover mgr. Nolens, voorzit^ der club, was generaal van Vlsj'ffleufwnder-voorzrtter gezeteld. Rechts van dr. Nolens zat de heer De Rain, links president van Nispenrechts van den heer Van Vlijmen minister Regout en links de oud-minister Loeff. De eerste speech, natuurlijk op de beide jubilarissen, werd gehouden door mgr. Nolens, waarop de heeren Van Vlijmen en De Ram antwoordden. Voorts toastte o.a. den heer Van Vuuren op den Kamerpresident Van Nispen en minister Regout. Deze laat ste beantwoordde de rede. („Resb.") De Kamerverkiezingen. Dr. J. Th. de Visser heeft voor de hem aangeboden candidaturen in de kiesdistricten Zutfen, Franeker, Haar lem, Emmen en Groningen bedankt. Naar de „Stichtsche Ct" verneemt, zal door een groep kiezers in Utrecht I voer dea.s.Tweede Kamerverkiezing- candidaat worden gesteld de heer mr. dr. A. R. van de Laar, te Grendingen, redacteur van „De Beukelaar.". De R. K. Kiesvereeniging te's-Her- fogenbosch heeft kandidaat gesteld het aftredend lid jhr. mr. A. F. O. van 'Sasse van ljsselt. digende verdenking uit. Mary, zei ze met een stem, die even trilde, ik vergeef het je I Maar je hebt gelijk, nog heden zal ik met je vader spre ken. Laat mij nu alleen, als ik je ver zoeken mag. Ze keerde zich om. Een oogenblik scheen het, alsof Mary haar verzoe ningsgezind de hand wilde toesteken, maar toen wierp ze het hoofd met de zwarte lokken fier in den nek, glimlachte spottend, zei kortaf „adieu" en ging met haastige schreden het duin af. Bij de boerenhoeve bleef ze een poosje staan en babbelde met de oude boerin. Ondertusschen dwaal den haar blikken weer naar het duin. Brunhilde stond nog altijd op de plek, waar Mary haar verlaten had. Scherp staken de omtre kken van haar slanke gestalte tegen den grijzen he mel af; de wini spande haar kleeren om haar beenen en bracht haar blond haar in de war, waarvan een lok was losgegaan, zonder dat Brunhilde daar op scheen te letten. Zou Maryterug- keeren Ze schudde het hoofd. Neen, ze had het woord gesproken, dat de flbonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. De drie rechtsche partijen hebben in het kiesdistrict Alkmaar candidaat gesteld het Chr.-Hist. lid der Kamer, den heer J. R. Snoeck Henkemans, afgevaardigde van Amsterdam. De volledige candidatenlijst is nu, dat door de door de concentratie is gesteld het aftredend lid jhr. mr. P. van Foreest, door de coalitie de heer J. R. Snoeck Henkemans en door de S. D. A. P. de heer A. H. Gerhard. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. In de te 's Gravenhage gehouden vergadering van het bestuur der Ver eeniging van Nederl. Gemeenten, in welke vergadering werd vastgesteld een nader adres aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, in zake de wetsontwerpen op het pensionneeren van gemeenteambtenaren, kwam voorts in behandeling de oprichting der schoolbioscoop, waaromtrent plannen in bewerking zijn. Door eenige gemeentebesturen werden tot de vereeniging vragen gericht omtrent uitbreidingsplannen en eischen van regeeringswege ge steld betreffende de inrichting van schoolgebouwen, waaromtrent gege vens worden verzameld en de noo- dige inlichtingen zullen worden ver strekt. Het hoofdbestuur van de Vereeni ging van Chr. Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen, heeft beslo ten, na overleg met eenige Kamer leden en afdeelingen, om bij de re geering aar, te-dringen op pension neering van weduwen van vroeger overleden collega's. Voorts heeft het besloten, geen ad- haesie te betuigen aan het adres van het Nedsrlandsch Onderwijzers-Ge nootschap, om bij de regeering aan te dringen op pensionneering van de weduwen en weezen van voor 1906. Het hoofdbestuur zal voorstellen, h schoolcongres voor christelijk onderwijs te doen plaats hebben op 9, 10 en 11 October. Vrouwenkiesrecht. De Vrije Vrouwenvereeniging te Amsterdam heeft naar aanleiding van het concentratie-program der vrijzin nige partijen in haar vergadering van 14 April jl. een motie aangenomen, waarin zij verklaart gegriefd en be- leedigd te zijn door bedoeld concen tratie-program. Dit stuurt nl. volgens haar aan op een Grondwetsherziening alleen en uitsluitend om te komen tot verwezenlijking van de indertijd door den heer Troelstra in de Tweede Kamer gesproken en alom gewraakte woorden„eerst baliekluivers, dan vrouwen." reeds lang bestaande spanning had doen overgaan in het openlijke te genstandsterschap Brunhilde moest nu maar zien, wat ze zou doen, te genover het verwijt, dat Mary haar bij na onverbloemd in 't gezicht had ge slingerd. Mary vervolgde haar weg en was weldra verdwenen achter de lage heggen, welke de velden omzoomden. Brunhilde was alleen. Een krach tige windvlaag, die haar eenige drop pels van het koele zeewater in 't ge laat wierp, deed haar uit haar ver- dooving ontwaken. Ze keek rond, alsof ze gedroomd hadniets omgaf haar dan lucht en water en aan haar voeten tiet dorre zand. Een groote, oneindige eenzaamheid en een gevoel van algeheele verla tenheid maakte zich van haar mees ter en deed haar het hart angstig kloppen. Weer kwamen haar de tra nen in de oogen. Ze was beleedigd op een wijze, als men zich niet er ger kon voorstelten. Hoe was het toch mogelijk, dat men zoo slecht, zo laag van haar kon denken Was zij zich dan van de eene of andere De Vrije Vrouwenvereeniging hoopt, dat genoemde partijen ter voor koming van een eventueel te voeren heftigen sexe-strijd gezien de hui dige positie der vrouw, haar recht ap grondwettige politieke gelijkstelling met den man alsnog in haar program zullen opnemen. RECHTSZAKEN. Eedsweigering. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren arrest gewezen in d.e zaak tegen den 30 jarigen timmerman L Wiegmink, uit Zaandam, die heeft terechtgestaan wegens eedsweigering. Hij had, als getuige gedagvaard, voor den kantonrechter te Zaandam, ge weigerd den eed af te leggen, omdat hij niet tot eenig kerkgenootschap behoorde en had zich wegens die weigering te verantwoorden gehad voor de rechtbank te Haarlem. Deze achtte het ten laste gelegde wel be wezen, maar niet strafbaar en ont sloeg den bekl. van rechtsvervolging overwegende, dat voor beklaagde, ais niet behoorende tot een kerkgenoot schap, niet bestaal een wijze van eedsaflegging „naar zijn godsdienstige gezindheid". Van deze beslissing was het O.M. bij de Haarlemsche rechtbank in hoo- ger beroep gekomen. Het gerechtshof, gisteren arrest wij zende, heeft bekl. eveneens ontslagen van rechtsvervolgifig. Mr. J. A. Levy was als verdediger van bekl. opgetreden. Moord te AbbenbroeK. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde gisteren de zaak van G. Spoon, landbouwer te Abbenbroek, door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot twintig jaren gevange nisstraf wegens „moord", door ver giftiging met morfine. Deskundige prof. Pel bleef bij zijn meening, dat het niet uitgesloten is te achten dat de verslagene, Wester- veld, lijdende was aan diabetes, en dat deze ziekte mede invloed heeft gehad op zijn dood. Hierna onderging bekl. een verhoor, waarbij hij volhield, dat de verhouding fusschen hem en Westerveld goed was. De president deed daartegenover opmerken, dat verschillende getuigen zich in tegenovergestelden zin hadden uitgelaten. De raadsheer-rapporteur wees be klaagde nog op de verklaringen van zijn vroegeren knecht, die óok al ge klaagd had over een vreemden smaak in koffie, door beklaagde hem ver strekt, en die later o.a. ten opzichte van beklaagde had gezegd„Hij heeft het eens op mij willen probeeren". Ook de advocaat-generaal mr.Went- holt wees den beklaagde op z. i. voer schuld bewust Had zij dan ooit ook maar even aan de mogelijkheid ge dacht, waarep de beleedigende woor den van Mary zinspeelden Wie droeg de schuld van deze on gelukkige dwaling Zij ging zitten, liet het hoofd in de hand rusten en verzonk in diep ge peins. Ze had op verzoek van haar oom de leiding zijner huishouding op zich genomen. Ze had er niets in gezien, dat hij alle aangelegenheden, welke de huishouding betroffen, met haar besprak, dat hij haar zijn volle vertrouwen schonk, dat hij haar de ruime middelen ter beschikking stelde om de uitgaven voor de huishouding te bestrijden, dat hij haar ook het rijtuig en de paarden zijner echtge- noote liet gebruiken, daar ze immers dikwijls naar de stad moest om aller lei inkoopen te doen. Ja, ook de kleine geschenken, die hij haar soms meebracht, had aangenomen zonder er iets kwaads bij te denken, maar daarentegen elk aanbod van een groo- ter geschenk of van een loon in geld, dat hij haar royaal aanbood, van de hand gewezen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1