fill. u Woensdag 7 Mei RTIKELEN. boffen MOTELS. No. 107 1913 ANN. ne Be- inden. >PEN: ddelburj, 51 e Jaargang. wste op dit gebied. IEMDEN Sokken [NOOPEN en?. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel BINNENLAND FEUILLETON DELING TlGE KEUZE de speciale iervoor, COS-, opers j ratjes en, JVE van Middel- SDAG 6 MEI. telkens des na- et Concertgebouw ïERS, Emmastraat bartij '5" jrte en gekleurde Ts, Cheviots, Cou? Jis, Demi-saison- forteering Japon- en gekl. Thibets, in alle kleuren, Ikdoeken, A'mers- aenengoed, Wol ekens, enz. enz- an de firma B. rdam. overkoop' ir. •ijgbaar. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. J TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduerfentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden Hofberichten. Zooals reeds gemeld is, zou H. M. de Koningin hedenochtend vroeg in streng incognito te Arnhem aankomen en vandaar per auto naar het Loo doorreizen. Hare Majesteit heeft het voornemen om den feestavond in het gebouw voor K. en W. op Donderdag 8 Mei, ter huldiging van de uit den Balkan teruggekeerde ambulances van het Roode Kruis bij te wonen en zal zich daartoe dien dag naar de residentie begeven. Gedurende de eerste weken van Harer Majesteits verblijf op het Loo zal ten paleize dienst worden gedaan door Harer Majesteits adjudant majoor Graaf Du Monceau, ordonnans-officier le luitenant jhr. Backer en Harer Majesteits kamerheer jhr. Van Geen. Harer Majesteits Hofmaarschalk jhr. Boreel vertrok gisteren reeds naar het Loo. De referendaris van het kabinet der Koningin jhr. Stoop is eveneens naar het Loo vertrokken. Eerste Kamer. Gisteravond deelde de voorzitter in de korte openbare vergadering mede, dat de Centrale Sectie had besloten heden en volgende dagen afdeelingsvergadering te houden tot het onderzoek van de Ziektewet en het wetsontwerp betreffende den kin dertoeslag aan onderwijzers. Tweede Kamer. Bij den aanvang der zitting van gisteren huldigde de voorzitter in van groote waardeering getuigende be woordingen de nagedachtenis van kolonel Verhey. Hij was een man, die aller sympathie had door zijn waardig en eenvoudig optreden. Zijn eerste zorg was steeds ieder woord te ver mijden dat onaangenaam kon zijn. Niet alleen sympathie, ook respect wekte hij om zijn kranig militair ver leden hem sierde ook het eeremetaal, dat gegeven wordt voor moed, beleid en trouw. In zijn militaire loopbaan had de heer Verhey zich den naam verworven van een humaan en rechtvaardig chef te zijn, dien naam heeft hij hier hoog gehouden met strenge plichtsbetrach ting en toewijding vervulde hij zijn taak. Wanneer het hem mogelijk was, dan was de heer Verhey op zijn post. Hij gaf ook blijk, de stof die hij be sprak in alle onderdeelen te beheer- schen. Buiten de Kamer heeft hij zijn kracht gegeven aan verschillende ambten die hem dierbaar waren. Zijn nagedachtenis zal buiten en in de Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 25.) Door het gras, de strandhaver en de gele brem; die hier en daar op de strandduinen woekerde, floot de wind. Boven het grijze water, dat schui mend in regelmatige golvingen het strand overstroomde om dan met gor gelend geluid terug te vloeien, zweef den op in den storm beproefde vleu gelen grijze meeuwen, nu eens pijl snel naar beneden duikend, dan zich met luid gekrijsch in de lucht ver heffend. In de verte verdween een schip schijn baar in de golven en zwarte grijze wolken wentelden zich langzaam en traag ever het grijze water. Op den hoogsten top van het duin stond Brunhilde en staarde op de eindelooze zee. Haar oogen zagen ern stig en droef, maar haar houding was flink en fier en vast steunde haar Kamer in eere blijven en zijn naam zal steeds met grooten eerbied ge noemd worden. De minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt, verklaarde behoefte te gevoelen een woord van eerbiedige hulde te spreken aan de nagedach tenis van dit zeer geachte lid. Spr. sluit zich geheel aan bij hetgeen door den voorzitter gezegd is. Het verlies wordt door de regeering zeer gevoeld. Beide redevoeringen werden dooi de Kamerleden staande aangehoord. Vervolgens werden goedgekeurd de overeenkomst met de Ned. Ind. Spoor- wegmaatij. tot den aankoop van den spoorweg Batavia—Buitenzorg voor de som van 8!/2 miilioen en de sup- pletoire begrooting voor den aankoop van steenkolen en de ontginning van Poeloe Laoet groot 3.2 inillloen. Besloten werd om heden een avond zitting te houden, waarna aangevangen werd met de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de pension- neering van gemeente-ambtenaren en van hunne weduwen en weezen. De Kustverdediging. De Kameroverzichtschrijver van het „Hbl." schrijft over de aanneming van het wetsontwerp op de kustverdedi ging Met 54 tegen 35 stemmen is het amendement-Eland (schrapping van het Vlissingsche fort) verworpen en met hetzelfde stemmenverschil is daar na het ontwerp op de kustverdediging aangenomen. Beide malen ging het rechts tegen links behalve dat de heer Van Karnebeek zich bij de rechterzijde voegde. Van weerszijden waren onge veer evenveel leden afwezigrechts 6 (de anti-revolutionnair Van Lynden en de Roomschen Passtoors, Van den Berch van Heemstede, Arts, Janssen en Van Sasse van IJsselt), van links 4 (de heeren Troelstra, Duys, Roes- singh en Van Doorn, laatstgenoemde was buitenslands), terwijl er daar bovendien 1 vacature is door het over lijden van den heer Verhey, wiens verscheiden bij den aanvang van den vergadering door den voorzitter werd herdacht. De heer Van Lynden is vermoedelijk niet opzettelijk wegge bleven. Met de 5 roomschen staat het anderswaarschijnlijk zouden zij misschien op een enkele na, tegen hebben gestemd en hebben zij dezen wanklank niet in het pas weer op klinkend rechtsche accoord willen hooren. Op den uitslag van de stem ming zou het niet van invloed zijn geweest. Opmerking verdient dat van de 7 roomschen die op 17 April stemden tegen het in behandeling nemen van het ontwerp, er thans 2 (de heeren Van Vuuren en De Ram) voor het ontwerp stemden. De anderen waren afwezig. hand op den knop van haar parapluie. Zoo stond ze daar als een beeld van fiere, zelfbewuste kracht, die het alleen staan, de eenzaamheid niet vreest. Ze droeg een eenvoudig, maar nieu- werwetsch wandelcostuum, dat onbe rispelijk om haar krachtig, slank li chaam sloot en haar voeten, bekleed met gele rijglaarsjes, vrijliet. Op het blonde haar droeg ze een witte sport- muts. Brunhilde versmaadde elk sie raad, maar juist deze eenvoud gaf haar verschijning iets voornaams, dat menige rijk getooide dame op het badstrand tevergeefs trachtte te ver krijgen. Aan den anderen kant van het duin bevonden zich stukken weiland, waar in eenige koeien en geiten graasden Tusschen boomen, die veel door den wind geleden hadden, lag hier en daar een kleine boerenhoeve. Niet ver daar vandaan zat May Hildebrandt met haar schetsboek op de knieën en deed ijverige pogingen om de oude boerenvrouw met den breiden grijns lach op het roode gezicht, die haar tot model diende, te teekenen. Toen Mary met haar schets klaar Minister Colijn kreeg eenige recht sche gelukwenschen, maar maakte zich lachend uit de voeten. Een mi nister van oorleg die, bij zoo veel talenten, ook zoo veel veine heeft gehad, hebben wij nog niet bijge woond. Zijn succes is volkomen ge weest. En hij mag waarlijk met te vredenheid getuigen Veni, vidi, vici. Aan de „N. R. Ct." ontleenen wij het volgende Als de bouw van het Vlissingsche fort mocht achterwege blijven zal dat niet aan de meerder heid van de Tweede Kamer te dan ken zijn. Met 54 tegen 35 stemmen toch is het amendement-Eland, om zeven in plaats van twaalf miilioen terverbetering van de kustverdedi ging te besteden, verworpen. Met dezelfde stemmenverhouding ging daarna het regeeringsontwerp er door. Hoe gansch anders zou de uitslag geweest zijn, als allen vrij van poli tieke bijoverwegingen hun stem had den uitgebracht! Maar de discipline zat er rechts zoo goed in, dat zelfs de heer Van den Berch van Heem stede, die bij de openbare beraad slagingen het fortplan bestreden had en tot straf daarvoor door den minister van buitenlandsche zaken als frère et compagnon van den leider der soci aal-democraten was in het zonnetje gezet, het niet waagde zijn woord door een daad te bezegelen, en kampjes thuis bleef. Drie andere katholieke afgevaardigden uit het Zui den (de heeren Janssen, Arts en Van Sasse van Ysselt) waren evenmin op het appèl verschenen, terwijl het katholieke Kamerlid voor Beverwijk, de heer Passtoors, een vurig anti militarist onder linksch régime, een tam ministerieele onder rechts be- bewind, merkwaardigerwijze ook ver hinderd was. Verder ontbraken éen antirevolutio nair, twee Unie-liberalen en twee sociaal-democraten. De opkomst was dus zeer goed. Zelfs de heer Van Id- singa, die om gezondheidsredenen langen tijd afwezig is geweest, had den gang naar het Binnenhof onder nomen. Hij is trouwens een dierleden van rechts, wier stem als volkomen los van persoonlijke en electorale overwegingen beschouwd kan worden. Was de rechterzijde onverdeeld, links viel slechts éen afwijking te constateeren. De heer Van Karnebeek stemde, gelijk na zijn jongste rede voeringen te verwachten viel, tegen het amendement-Eland en vóór het ontwerp. Over het verlengstuk, dat mocht minister Colijn aanblijven wellicht ever enkele jaren aan de wet zal worden vastgeplakt, zal hij echter nimmer zijn stem hebben uit te bren gen. Wij evenwel achten de omstan digheid, dat mogelijkerwijs eerlang nieuwe eischen zullen weerklinken, was, sloeg ze haar boek dicht, knikte de oude vrouw vriendelijk toe en liep langzaam het duin op naar Brun hilde. Waarom heb jij me eigenlijk naar deze eenzame plek gevoerd, Brunhilde? vroeg ze. Reeds verschei den uren dwalen we hier tusschen zand en boomstruiken rondme dunkt het is tijd om weer naar het hotel te gaan. Ik wil je niet terughouden, Ma ry, antwoordde Brunhilde. Je kunt zon der mij terugkeeren, verdwalen is niet mogelijk. En jij Ik blijf hier nog wat. Maar waarom toch Je weet immers, dat mijn broer aangekomen is, hij zal je zeker willen begroeten. Ik denk haast niet, itat hem er aan gelegen ligt, mij te zien, ant woordde Brunhilde koel. Om mij is hij stellig niet gekomen, maar zeker alleen, omdat hij een zaak met je va der te bespreken heeft. Ja en hedenavond gaat hij met de stoomboot weer naar Hamburg. Als we hem nog willen zien, wordt het tijd, dat we terugkeeren. nieuwe voorstellen tot vastlegging van millioenen in doode kustweer- middelen zullen worden ingediend, geenszins geschikt om de sympathie voor de kustwet te doen stijgen. Waarbij natuurlijk komt, dat er heel wal urgentere zaken zijn dan het Vlissingsch fort. Geen wonder dan ook, dat de vrijzinnigen, op éen uit zondering na, weigerden, de wet in het Staatsblad te brengen. Kamerverkiezingen. De „Tel." deelt mede, dat de cen trale besturen der rechtsche partijen te Amsterdam tot overeenstemming zijn gekomeu omtrent het bezetten der candidaturen. Voor de Kamer zullen worden ge- candideerd in 1 een Roomsch- Kathoiiek, in II de heer J. R. Snoeck Henckemans (aftr. Chr.-Hist.)in 111 mr. Paul Reyiners uit Hilversum (R.- K.)in V de heer J. Ter Haar Jr., (Chr.-Hist.)in VI mr. H. Verkouteren, (Chr.-Hist.)in VII de heer C. A. A. Middelberg, (aftr. anti-rev.)in VIII de heer W. de Vlugt (aftr. anti-rev.); in IX is de candidatuur aangeboden aan ds. Hofstede uit Blokzijl, anti- revolutionnair, nadat de heeren mr, J. A. de Wilde en ds. Vunderink uit Haarlem voor een eventueele candi datuur hebben bedankt. De Christ. Historische Kiesvereeni- ging te Nijverdaal heeft met over- groote meerderheid van stemmen be sloten, de aangeboden candidatuur voor het district Ommen van dr. Th. Visser niet te aanvaarden. De ant. rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Steenwijk heeft definitief candidaat gesteld den heer L. F. Duymaer van Twist te Den Haag, aftredend lid. Jhr. mr. F. K. van Lennep, lid voor de Tweede Kamer voor Haarlem, heeft nu definitief te kennen gegeven, in geen geval een nieuwe candidatuur te zullen aannemen. Alle zeven Katholieke kiesvereni gingen in het district Enschedé be sloten met algemeene stemmen de candidaatstelling voor een lid der Tweede Kamer voor dat district over te laten aan den CenFalen Raad van R. K. Kiesvereenigingen in het hoofd district Enschedé voor de Tweede Kamer. Hierdoor is de candidatuur- Elherst verzekerd. De Vrije Vrouwenvereniging en de Goncentratte. De Vrije Vrouwenvereniging heeft, naar aanleiding van het concentratie - plan van de Liberale Unie, Vrijz. Democratischen Bond en Bond van Vrije Liberalen een manifest verspreid, waarin gezegd wordt, dat de Vereni ging het betreurt, dat de linksche partijen, van af de S. D. A. P. tot en Ga dan maar ik blijf nog hier. Dit zeggende, boorde ze den stok van haar parapluie in 't zand en leun de daar met beide handen stevig op, afsof ze aan haar woorden kracht wilde bijzetten. Mary keek haar met een onderzoekenden blik aan. Zeg me eens, Brunhilde, ver volgde ze na een poosje, waarom wil je Walter eigenlijk niet zien? Eenige maanden geleden schenen jullie toch goede vrienden te zijn. Maar sedert den dood van mijn moeder spreken jullie geen woord meer met elkaar. Daaraan kun je zien, dat onze vriendschap niet groot kan zijn ge weest. Dat Walter's gevoelens voor jou zeer diep en innig waren, weet ik al te goed, antwoordde Mary op scherpen toon. Maar jouw gezind heid jegens Jiem schijnt sedert den dood van mama geheel en al veran derd te wezen. Ik weet niets van een veran dering in mijn gezindheid, antwoordde Brunhilde koel. Toch wel. Je bent veranderd' en wel sedert den dood van mama met de vrije liberalen het pad hebben betreden van hun Engeische broede ren en den weg wenschen te banen om ook in ons parlement tien en tientallen van jaren te kunnen rede kavelen over vrouwenkiesrecht zonder dat ooit werkelijk wordt overgegaan tot de invoering daarvan of eenige regeering wordt gedwongen tot het indienen van een serieus ontwerp daaromtrent. Immers zooals mevrouw dr. Aletta Jacobs, als presidente van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, zei bij het openen van de openbare vergadering van de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht, ge houden 6 Dec. 1912: Met de invoe ring van algemeen mannenkiesrecht wordt onze eiscli een vijf en twintig aar verdaagd. Verder wordt er ge wezen op het feit, dat in de ernstige zaak van het vrouwenkiesrecht een besluit is genomen, zonder ook maar eenig contact te zoeken met de be staande voor vrouwenkiesrecht ijve rende organisaties of haar oordeel te vragen, waardoor alweder voor haar, over haar, maar zonder haar is beslist. Men hoopt, dat ter voorkoming van een eventueel in te voeren hef- tigen sexe-strijd gezien de huidige positie der vrouw, haar recht op grondwetttge politieke gelijkstelling met den man alsnog in het concen tratieprogram opgenomen zal worden. De historische optocht. De commissie van voorbereiding voor den historischen optocht te 's Gravenhage bemerkt meer en meer, dat er niet alleen in de residentie be langstelling voor dezen optocht be staat. Eenige carousselclubs uit pro vinciale hoofdsteden toch hebben zich voor deelneming reeds aange meld ook is de deelneming verze kerd van enkele hoofdpersonen uit vroegere maskeraden, die een groep om zich heen geformeerd hebben. Uit Haarlem en uit Amsterdam zijn hoofd personen van vroeger daar gehouden optochten bereid gevonden, ook nu als historisch figuur op te treden en aldus mede te werken tot het wel slagen van den stoet. De officieren van het Amersfoort- sche garnizoen hebben zich voorloo- pig vereenigd tot een groep, die den tijd van Koning Lodewijk Napoleon en Koningin Hortense zal uitbeelden voorts is de groep, waarin de figuur van keizer Napoleon zal plaats nemen, geheel verzekerd, evenzoo die van den Koning-stadhouder Willem III, welke gevolgd zal worden door een schitterend gelooide caroussel uit deze dagen. Het schildersgenootschap „Pul- chri Studio" heeft den mooisten schilderswagen uit den optocht, die van de gouden eeuw, voor zijn reke ning genomen, en bij eene der meest bekende letterlievende vereenigingen Brunhilde wendde zich langzaam naar haar nicht om en keek haar verbaasd en onderzoekend aan. Waarom leg je zoo den nadruk op het tijdstip van 't overlijden van je moeder? vroeg ze. Wat wil je daarmee zeggen? Dat zul je zelf toch wel het beste wetenantwoordde Mary op vijandigen toon. Je spreekt in raadsels Wat heett de dood van jou moeder met mijn gevoelens uit te staan O, zeer veelzei Mary en lachte spottend. Daardoor is je de weg tot hooger doel tot de positie van ge biedster in ons huis vrijgemaakt! MaryWat moet dat beteeke- nen Waarom beschuldig je mij Ik eisch, dat je mij eindelijk klaar en duidelijk antwoordt. Reeds sedert lang bemerk ik, dat je een geheimen wrok tegen mij koestert, dat je vriendschap voor mij in een geheime vijandschap veranderd is. Wat heb ik je gedaan, dat je mij met hatelijke zinspeligen vervolgt (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1