Dinsdag 6 Mei KLEEDIN6. IGE&Go. delburg. No. 106 51e Jaargang. 1913 ooruih" 13 Mei ÏKÉRIJ. Verschijnt dagel.ijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND FEUILLETON Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. :est Turn= Concours Marsch in e plaatsen, ballon. d'été in het DHRAMADE. Kapel enz. jctendooder. ilesschen, bi etiket. /ALSTRAAT 51. leeds voorhanden. Aanbevelend, GENJASSEN ENMANTELS iat geleverd J BLËEKER1J )OM" )i De Zoom -Zoom. NE WASSCBEH -often. worden op aan- strekt bij onder- iROS Co. door 2 Heeren ner met een mers met pen- machinefabriek 12 Mei—28 Juni. edigste brieven motto „Kamer" Hypotheek' heeft steeds elk ris Ie hypo!' i ar. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Hofberichten. H. M. de Koningin zal morgen avond om 11 uur, vergezeld van Prins Hendrik, Prinses Juliana en de groothertogin van Oldenburg, naar Den Haag vertrekken. De Koningin bracht twee maanden in de kliniek van professor Friedlander door te Hohemark. Prins Hendrik zal over eenige dagen daar terugkeeren, om met zijn kuur door te gaan. De ge zondheidstoestand van den Prins is uitstekend. De Koningin-Moeder is Zaterdag avond te Heidelberg aangekomen. f\\ w.erd aan het station ontvangen door groothertogin Hilda en naarhpt Schlosshotel begeleid, waar sedert eenige weken ook de Koningin-moe der Sophie van Zweden woonf. Juiianaviering in Parijs. (n het café de la Paix zoo schrijft men d.d. Zondag uit Parijs aan de „Nieuwe Ct." zaten wij gisteren, ruim veertig dames en heeren, aan een diner, dat de Nederlandsche Ver- eeniging voor Liefdadigheid had ge organiseerd tot herdenking van den verjaardag van ons Prinsesje. Als eeregasten zaten er mede aan de heer en mevrouw Mengelberg. Het was een bijster welgelukte avond. Een heel gezellige maaltijd, waarbij dr. Thijssen, de voorzitter, in het Fransch, er aan herinnerde, hoe zeer het vorstenhuis voor de Neder landers in den vreemde jn hèt bij- zondes; een band vormde die hen verbond met het vaderland. Wij lie ten ons prinsesje leven en later den heiaas verhinderden gezant van H.M. in Parijs en daarna den eeregast, den heer Mengelberg, die deze dagen den naam van Nederland hier in den vreemde weer zoo'n goeden klank geeft met het koor van Toonkunst en het Amstefdamsch orkest. De heer Mengelberg antwoordde met een warm speechje in het Neder- landsch, de beste wenschen uitend yoor de Nederlandsche Vereeniging in Parijs. Kamerverkiezingen. Men bericht aan de „Nederl." dat jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, af tredend Chr.-Hist. lid voor het district Ede, weder opnieuw door de Chr.- Hist. districtsvereeniging candidaat is gesteld. Zooals men weet, is dit in. strijd met het „vast accoord" tusschen de drie rechtsche partijen, waarbij be paald wordt, dat jhr. Schimmelpen ninck het veld moest ruimen voor een antirevolutionnair. In het kiesdistrict Brielle hebben de verschillende partijen hun candi- Agenten Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 24.) Haar hart zei ja, maar haar trots team er tegen in opstand. Waarom 'iet Walter zich in 't geheel niet meer *'en? Waarom had hij voor haar ?een enkel woord van opbeuring en iio»p Waarom liet hij het aan haar Vader over, de hoop in haar hart weer 'e verlevendigen? ik ben je van harte dankbaar, °°ni, antwoordde Brunhilde en beant woordde hartelijk den druk van zijn hand. Hij trok haar dichter naar zich toe en legde vaderlijk den arm om haar ^houders. Verlaat mij niet, Brunhilde, zei "1 op smeekenden toon. Stel ver duwen in mij en geloof me, dat ik y. gelukkig en tevreden zal maken. hinderpalen, alle dingen, die je '"uden kunnen bewegen om mijn daten definitief vastgesteld. De heer Roodhuyzen is de candidaat der vrij zinnigen de heer Colijn der antire- volutionnairen. De christ.-historischen en de katholieken hebben besloten den heer Colijn te steunen. De heer Heykoop is de candidaat der S.D.A-P. Het centrale vrijzinnige comité in het district Apeldoorn heeft met al- gemeene stemmen besloten, den heer j. Esmeyer, te Apeldoorn, als candi daat bij de vrijzinnige kiesvereni gingen in het district aan te bevelen. De centrale asti-rev. kiesvereni ging in het district Kampen heeft dr. Beumer te Utrecht, candidaat ge steld. Naar de „N. R. Ct." verneemt. iS deze candidaarot»j>j-g njet yan egn leien dakje gegaan. Het zittend n.-r, Ijd, graaf Van Lijnden van Sandenburg, had reeds in het najaar bericht ge zonden, dat verschillende redenen hem noopten, zich niet meer herkies baar te stellen, Later wijzigde hij dit zoo, dat hij zich tijdelijk weer be schikbaar wilde stellen en nog weer later liet hij de beslissing aan de cëntr. kiesvereniging over. Nu was gr in het district, vooral op het plat teland, een strooming, die graaf Van Lijnden van Sandenburg weer can didaat wilde stellen. Een andere groep, vooral in de stad Kampen, verzette zich daartegen heftig. Daar schoof men als candidaat naar voren den heer C. Smeenk, redacteur van Patrimoni um. Als derde werd genoemd dr, Beumer. Over de candidaatstelling is yeel en lang gesproken en beraadslaagd en het slot is' geweest, dat dr. E. J. Beumer met groote meerderheid van stemmen tot candidaat werd gepro clameerd. Het verzet tegen een nieuwe can- didatuur van den heer Van Lijnden schijnt ook vooral voort te spruiten uit het feit, dat deze in het district voor de meesten nog vrijwel een on bekende was gebleven en in deze zittingsperiode in 't geheel niet op getreden was. De besturen van de drie rechtsche partijen in het district Hilversum zijn overeengekomen, aan de plaatselijke kiesverenigingen aan te bevelen, hun altredend lid mr. Rutgers opnieuw candidaat te stellen, De Inkomstenbelasting In de „Vragen des Tijds" spreekt in een opstel „Onze bflastingontwerpen" de heer C. U. W. Raedt zijn afkeuring uit over de inkomstenbelasting als heffing voor de gemeenten Om zoowel voor het rijk als voor de gemeenten het financiewezen op goeden grondslag op te bouwen, heeft men (mitsdien) het rijk op de inkom stenbelasting als streng persoonlijke heffing, de gemeenten daarentegen op verterings- en zakelijke belastingen huis te verlaten, zal ik uit den weg ruimen jij alleen zult hier in hi|is heerschen en bevelen, jou zal alles gehoorzamen... Maar, oom, dat is het niet... Ik weet het, mijn kind, maar ik wil het zoo hebben. Je hebt mij in deze moeilijke dagen geheel alleen ter zijde gestaan; jij alleen waart mijn troost en mijn steun Thans mag je mij niet verlaten Ik weet niet meer, wat ik zonder jou njoet beginnen ik ben immers zoo eenzaam, dat je mij niet nog eenzamer moogt maken. Blijf bij me verlaat mij niet.... Brunhilde was werkelijk ontroerd door zijn woorden, die uit zijn hart schenen te komen. Ze achtte het on mogelijk thans den man te verlaten, die altijd zoo buitengewoon goed en vriendelijk voor haar was geweest. Als ik je er werkelijk een dienst mee bewijs, beste oom, zei ze, dan wil ik blijven en door trouwe plichts betrachting je vertrouwen trachten te rechtvaardigen. Dank, duizend maal dank, dier bare Brunhilde riep hij, trok haar in zijn armen en kuste haar op 't voorhoofd. Nu haal ik verruimd adem aan te wijzen. Gemeenten als Am sterdam, met den grooten toevloed van klein-middenstandsche en arbei dersbevolking, hebben vooral heffingen noodig, welke accresseeren tegelijk met de snelle toename dier soort be volking. Verterings- en zakelijke hef fingen nu bezitten de goede eigen schap, dat de accressen belangrijk zijn, zelfs ai bestaat de toename der bewoners uit andere dan gegoede belastingsplichten. Grondbelasting is immers door den bezitter van elk gebouw verschuldigd, onverschillig aan welk soort bewoners^ 'arm 0fr*ijk het gebouw is Vèrhuurd. Personeele ^Clasung, als verteringsbelasting, ge regeld nqar vaste grondslagen, is om baar toenemende opbrengst, mede voor elke zich sterk uitbreidende gemeente van het hoogste belang. Juist door de eigenschappen, welke genoemde heffing kenmerken en haar onderscheiden van de inkomstenbe lasting, is niet ^het minst ook om deze redenen, de toebedeeling daarvan aan de gemeenten als vanzelf aange wezen, 's Schrijvers afkeuring treft voorts persoonlijk den vroegeren Amsterdam- schen wethouder van financiën thans minister van binnenlandsche zaken, die ondanks den slechten stand van 's rijks schatkist naar hij heeft beweerd de reden waarom met het vraagstuk der gemeentelijke geld middelen geen voortgang is gemaakt ypor 4? gemeenten dilligent had moeten blijven en met zijn collega van financiën te rade had moeten gaan. Doch dat is blijkbaar niet geschied, zoodat de minister varf financiën aan de volksvertegenwoordiging in de afgeloopen jaren slechts ontwerpen van rijksbelastingwetgeving deed toe komen, waarin zelfs elk verband met de toekomstige regeling der gemeente- financiën ontbreekt. Doordat mr. Heemskerk de zaken stilletjes aap haar beloop liet, werkte mr. Kolkman hiervan getuigen de ontwerpen op de rijksinkomstenbelasting en op het rijks debietrecht op tabak uit sluitend op eigen rijksterrein en liet hij, dientengevolge, de gemeenten- vlotten en drijven. Nuttige dieren. Ingediend is een wetsontwerp tot bescherming van in het wild levende dieren tegen het gedood of gevangen worden in die mate, dat daardoor de belangen van den land-, tuin- of boschbouw bedreigd worden. Het ontwerp heeft o.a. het oog op kikvorschen, spitsmuizen en mollen. Nedel. oorlogschepen te Brugge. De commandant van de Nederland sche torpedofiottilje heeft bezoeken afgelegd bij den gouverneur van de provincie, den burgemeester van Brug- 't i§ mij, of ik van een zwaren last bevrijd benIk beloof je, je zult ge lukkig worden, zooals je mij gelukkig hebt gemaaktGeen enkele van je wenschen zal onvervuld blijven... Oom Ja, ja, wacht nog maar eenigen tijd en dan zal ik je geluk grondves ten, mijn dierbaar kind mijn lieve Brunhilde Bij deze woorden kuste hij haar hand en een gelukkige glimlach lag op zijn gelaat en straalde uit zijn oogen. Hij scheen jaren jonger gewor den en zijn slanke gestalte rekte zich veerkrachtig uit. Op dit oogenblik kwam de huis knecht zeggen, dat de jonge meneer was aangekomen en zijn vader wenscli- te te spreken. Brunhilde bloosde onwillekeurig. Met een listig glimlachje zag de han- delsraad haar aan. Hij komt op het rechte oogen blik, zei hij. Niet waar, Brunhilde Nu kan ik hem dadelijk vertellen, welke overeenkomst we hebben aan gegaan. Hij zal zich er stellig ook over verheugen. Laat mij nü alleen, mijn kind, ik zal je later vertellen, ge, den commandant van het garni zoen en de chefs van de regimenten van het garnizoen. De Nederlandsche consul was door rouw verhinderd. De burgerlijke en militaire autoriteiten begaven zich aan boord om den commandant te bezoeken. Zaterdagavond gaf de gouverneur ter eere van de Nederlandsche offi cieren een maaltijd. Mr, A. Telders. f Te 's Gravenhage is op ruim 69-ja rigen leeftijd overleden mr. A. Tel ders, oud-vice-president van den Hoo- gen Raad. Hij was aanvankelijk ad vocaat te Utrecht, waar hij ook ge promoveerd was, daarna achtereen volgens tijdelijk auditeur-militair, substituut officier van justitie te Gorinchem, idem te Amsterdam, of ficier van justitie te Amsterdam, en daarna advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's Gravenhage en daar na lid van den Hoogen Raad van 1895 tot 1909, toen hij vice-president van dit college werd, weik ambt hij in 1910 wegens gezondheidsredenen nederlegde. Vrijz -Democr. Gemeenteraadsleden in Nederland. Op Zaterdag 24 Mei, des avonds te acht uur en Zondag 25 Mei des voormiddags te 10 uur, zal in een der zalen van het café-restaurant „Hollandais" op de Groenmarkt te 's Gravenhage, de jaariijksche verga dering van de vereeniging van vrijz.- dem. gemeenteraadsleden worden ge houden. Mr. M. W. F. Treub zal er een nader op te geven onderwerp inlei den en dr. K. H. Rombouts uit Den Haag zal er spreken over „De taak der gemeentebesturen met betrekking tot de bestrijding van besmettelijke ziekten", Het plan-Van Vollenhoven. De Alg. Ned. Bond Vrede door Recht, zal 22 Mei ter gelegenheid van zijn jaarvergadering eene uitvoerige en zooveel mogelijk wetenschappe lijke bespreking wijden aa* het plan van den Leidschen hoogleeraar prof. mr. C. van Vollenhoven, inzake de verplichte nakoming van gesloten tractaten door een internationale po litiemacht en het aandeel, door Ne derland in deze politiemacht te ne men. Bij deze bespreking zal prof. Van Vollenhoven zelf als inleider voor het pro optreden, terwijl zich be reid hebben verklaard om tegen het plan te spreken de heeren professors mr. J. A. van Hamel en A. A. H. Struycken, beiden van de universi teit te Amsterdam, die reeds in ge- wat ik met Walter heb afgesproken. Met een vaderlijken kus op het voorhoofd liet hij Brunhilde gaan, die doodelijk verlegen wegsnelde. Toen men eenige uren later in de eetzaal voor het souper bijeenkwam, keek Brunhilde tevergeefs naar Wal ter rond. De handelsraad trok haar in een vensternis. Walter wilde niet blijven, zei hij zacht. Maar hij was er zeer tevre den over, dat je wilde blijven. Hij wil een reis van verscheiden maan den naar Engeland doen voor za ken hij hoopt echter je bij zijn terugkomst hier weer te kunnen be groeten. Brunhilde moest al haar krachten inspannen om kalm te schijnen. Wanneer vertrekt Walter vroeg ze. Vannacht reeds nu, lief kind, heb ik het goed gemaakt voegde hij er met een sluwen glimlach bij. Ze begreep hem niet. Maar een niet nader te omschrijven gevoel van smart deed haar het hart ineen krimpen, dat door twijfel en bange voorgevoelens vervuld was. schriften blijk hebben gegeven van hun ernstige bedenkingen tegen het plan. Een oefeningstocht. Het instructieschip „Bulgia", in dienst voor het houden van practische oefeningen met de adspirant-machi- nisten van de oudste afdeeling, zal den 13den dezer de vooroefeningen aanvangen en de volgende plaatsen aandoen voor het bezoeken van scheepswerven enz.Van 15—18 Mei Rotterdam, 20-27 Mei Vlissin- gen, 30 Mei—3 Juni Rotterdam, 4—8 Juni Dordrecht, 11—17 Juni Helle- voetsluis, 19—24 Juni Nijmegen, 26 Juni—6 Juli Amsterdam en 7—8 Juli Haarlem. 50-jarig bestaan der Staatsspoor. In de Zondag te Amsterdam ge houden jaariijksche algemeene verga dering van den Bond van Administra tieve Ambtenaren S.S. is met alge meene stemmen de volgende motie van het hoofdbestuur aangenomen De algemeene vergadering van den Bond van Administratieve Ambtenaren S.S. op 4 Mei 1913 te Amsterdam bijeen, gelet op het feit, dat dit jaar de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen haar 5Qjarig bestaan, zal herdenken overwegende dat voor het personeel dit feit zeket ook van beteekenis is, van meening, dat, zooals ook in andere groote bedrijven usance is, hiervan het personeel blijk kan geven besluit het hoofdbestuur op te dra gen stappen te doen, om, in samen werking met andere bonden, het daarheen te leiden, dat er een.com missie kome, die vanwege het per soneel een blijvend aandenken tracht te bewerkstelligen. Partijbestuur S. D. A. P. Bij stemming zijn gekozen tot leden van het partijbestuur der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij mr. Troelstra met 7164, Schaper met 6070, Van der Goes met 6165, Spiekman met 5799 en Hermans met 5654 van de 7336 geldige stemmen. Herstemd moet worden tusschen mr. G. W. Sannes, die 2688 en mej. S. Groene- weg, die 2317 stemmen verkreeg. Cursussen bij de militaire gym- nastiekschool te Utrecht. Aan de militaire gyi«nastiekschool te Utrecht zullen van 26 dezer tot en met 30 Augustus twee gymna- stiekcursussen worden gehouden en wel -. Ie. een cursus voor miliciens der infanterie van de Januari-ploeg 1913, die de akte voor lager onderwijs en die volgens de punten j en s. van art. 2 der wet op het lager onderwijs bezitten en met groot verlof zijnde, Ik weet het niet, oom, maar ais jij het noodig acht, dat Walter zoe haastig vertrekt, zal het wel het rechte zijn. Ja, ja, het rechte... beslist ze ker het rechte, fluisterde de handels- raad en wreef zich de handen, alsof hij zeer tevreden was. HOOFDSTUK IX. In een langzaam tempo rolden de golven der Noordzee tegen het zan dige strand van het eiland, dat naar binnen toe door eenige vlakke hoog ten werd begrensd. Het was een een zame, droefgeestige plek, var verwij derd van het door het voorname pu bliek overvulde badstrand met zijn veelkleurige strandstoelen, tanten, visschersbooten en het paviljoen, waarin de badkapel haar melodiën liet weerklinken. Op deze eenzame plek zag men niets dan lucht en water, die zich eindeloos ver uitstrekten en op groo ten afstand in den nevel schenen sa men te vloeien. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1