Ideghea. Maandag 5 Mei lAdvertenties Havendienst ehe Tram BINNENLAND FEUILLETON ISg, 105 51 e Jaargang. 1913 2. 10 12 11A 4.35 4.46 4.58 5.18 5.36 5.41 5.57 6.09 6.20 6.34 7.20 7.31 7.42 S.01 8 19 824 8 40 13 7.25 7.39 7.55 8.07 8.21 8.2) 8.50 9.09 9.19 9.29 14 8.45 8.50 08 N 5.42 5.57 8.06 8.21 824 8.40 Q 8.45 9.-- 13A nsderirg aangegeven NISTRATIE hs blad ;h met het sverhooging. één copie Is oende. WALCflEREH. (Station S.S.) 9.20 a 8.15. |de Keersluis, de Paul Badhotel is reap. 5, at6.25, 9.23, 10.35§, r 818' naar Domburg6.45, 3.20, 6.07, en 8.40 iaar Middelburg7.40 15, en 6.55. iaar Vlissingen 7.40, n 6.55. jrkt loopen alleen op diddalbarif. r.m. 6.,6.20, 6.45 10.— 10.20, 10.40 feS'aS a 5,9.50,10.10, 10.30, i. N.m. 12.10, 12-40, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 1, 7.10,7.30,8.—, 8.30 rallen den Eondaes ait- !ssingen 4.40a, 4.45» lö, 8.20, 9.30, 10-40 50, 1.30, 2.10,,12.50 f .30, 6.10, 6.50, 7.S0 9.40, 10.50. •k Vlissingen 7.J.UB 5g, 11.50, 12.30g, I/O 3.50, 4.30g 5.10, 5.50 9.05, 10.15, 1125c. (Markt): 5.10a, 5.16» 5g, 8,20, 8.55 9.30? 11.50g, 12.10, If.»» 1.50, 2.10, 2.30g. 2-50 4.10, 4.30, 4.50, 6.10& 3.30, 6.50, 7.10a, 7.30, .05, 9-40, 10.15 30.60 litsluitend werkmao»" 1 alleen op werkdag60 de remise, m niet yerder dan eeren goederen al1*" VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma f. van de veldf. Jr., Kleine Markt 58. COURAINT ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Pensioenen voor gemeente ambtenaren. De heer De Geer heeft een amen dement ingediend op het wetsontwerp pensioenregeling voor de gemeente ambtenaren en wel ter vervanging van de jongste wijziging, die de re geering in het ontwerp heeft gemaakt ten opzichte van de bepaling, die de bevoegdheid regelt der gemeenten, die Ihans reeds een pensioenverordening hebben, deze ook voortaan te be houden." De strekking van het amendement is om de moeilijkheid, welke de re- geerinswijziging schept ten aanzien van den inkoop in 's Rijkskas van het weduwen- en weezenpensioen, op te heffen. De heer De Geer wil bepaald zien, dat de ambtenaren in bedoelde ge meenten werkzaam eenvoudig recht krijgen op 't Rijksfonds zonder dat de gemeente voor hen stort, doch, wan neer zij gepensionneerd worden past de gemeente in het Rijksfonds zoo veel bij, als het aan pensioen betaalt naar gelang van het aantal jaren, ge durende welke zij werkzaam zijn geweest in die gemeenten. Kamerverkiezingen. De Centrale anti-rev. kiesvereeni- ging in het district Loosduinen stelde definitief candidaat voor de Tweede Kamer den heer dr. A. Brummelkamp. Na de gevoerde besprekeningen is liet thans zoo goed als zeker, dat de Christ, hist, kiesvereeniging te Arnhem de voorloopige candidatuur van jhr. De Geer in zal trekken en dat als candidaat der drie gecoaliseerde kiesvereenigingen te Arnhem voor de Kamer zal optreden mr. A. J. de Wilde te 's Gravenhage, die de voor loopige candidatuur heeft aanvaard. Vrouwenkiesrecht. De gisteren gehouden protestmee ting, belegd door het Hoofbestuur van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht in de groote concertzaal van den Dierentuin te 's Gravenhage, is uitstekend geslaagd. Men schat het aantal bezoekers op ruim 2000. De verschillende sprekers en spreek sters werden met aandacht aange hoord en telkens weerklonken de bijvalsbetuigingen van de aanwezi gen. Van zeer vele Vrouwenvereni gingen waren adhesiebetuigingen in gekomen, terwijl andere afgevaar digden gezonden hadden, die met enkele woorden hunne instemming betuigden met het doel der bijeen komst. Aan het eind der vergadering, die door 11 leden der afdeeling Vlissin gen van de Ver. Vrouwenkiesrecht "oman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 23.) In de villa Hildebrandt was het stil geworden. De bloedverwanten waren weer vertrokken en de han delsraad hield zich weer met zijn za ten bezig. Walter kwam niet meer thuis bij leefde thans voor goed in de stad en Mary begon haar tijd Weer aan haar verschillende liefheb berijen te besteden. Ze verheugde zieh nu reeds over de vrijheid, welke door 't overlijden van haar moeder ted gekregen. Brunhilde had het gevoel, dat ze ja de villa en in het gezin van den bandelsraad niet meer op de rechte Plaats was. Mary vervreemdde meer e" meer van haarze keek dikwijls n,et een zonderlingen lach op de Vroegere vriendin neer en maakte ei- iige toespelingen. Walter be- werd bijgewoond, werd de volgende motie onder daverend applaus aan genomen „De vergadering bijeengeroepen door de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht op 4 Mei 1913 in het ge bouw der Diergaarde te 's Graven hage, gehoord de toelichting van het Hoofdbestuur en van de verschillende spreeksters en sprekers, verklaart zich ten zeerste gegriefd door de kiesrechtparagraaf in de voorstellen tot grondwetsherziening der regeering, die door de vrouw economisch en sociaal de gelijkwaardige van den man, bij hen achter te stellen, mis kent wat er leeft en groeit onder de Nederlandsche vrouwen, nu zij de erkenning harer politieke rechten opeischen spreekt als hare meening uit, dat de economische evolutie van onze hedendaagsche samenleving den eisch van medezeggenschap der vrou wen zelf meebrengt en dat de re geering bij haar voorstel om de vrouw het kiesrecht blijvend te ont houden willens en wetens de oogen sluit voor de maatschappelijke feiten uit hare verontwaardiging over het reaktionaire grondwetsvoorstel, dat de uitsluiting der vrouw voor jaren lang wil bestendigen roept het Ne- derl. volk en in het bijzonder de Nederlandsche vrouwen van alle gezindten en alle klassen op om mede te protesteeren tegen deze wil lekeurige, ongerechtvaardigde daad der regeering, die de gansche vrou welijke sekse het stempel van min derwaardigheid opdrukt, en draagt het Hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht op deze motie ter kennis van de regeering te brengen". Een halve eeuw middelbaar onderwijs. Zaterdagmiddag vierden belang hebbenden bij en belanghebbenden in het middelbaar onderwijs het halve eeuwfeest van de wet op het middel baar onderwijs. Het feest was georganiseerd door de vereeniging van leeraren bij het M. O. en werd gegeven in „Diligen- tia" te 's Gravenhage. Vertegenwoor digd waren o. m. het Haagsche gemeentebestuur, de academische se naten en faculteiten, de gemeentebe sturen van vele steden, zoomede tal van onderwijsvereenigingen. Tegen woordig waren voorts mr. W. Thor- becke, zoon van den ontwerper der wet, eereleden der vereeniging en leden van de Eerste en Tweede Kamer. De voorzitter der vereeniging dr. E. Jensema uit Groningen sprak een kort openingswoord en nadat door de vereeniging „Amphion" de volks liederen ten gehoore waren gebracht hield dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, een rede over: „De maat- kommerde zich in 't geheel niet meer om Brunhildehij had sedert den sterfdag van zijn moeder nog geen enkelen keer weer het woord tot haar gericht. Juffrouw Ritter sloop loerend en spionneerend om Brunhilde heen, alsof er een geheim doorgrond moest worden. Er heerschte een drukkende atmos- feer in de villa, waarin ieder gehei me, wantrouwende gedachten scheen te koesteren. Het was Brunhilde als of zij plotseling de geheime vijandin van allen was geworden. Alleen de handelsraad was vrien delijk en hartelijk jegens haar. Maar zijn vriendelijkheid had een eigen aardig karakter gekregen. Nu eens was hij hartelijk als tegenover een kind, dan voorkomend, als tegenover een dame, later weer sentimenteel bedeesd als een minnaar, die nog niet zeker is van wederkeerig bemind te worden. Dat alles smartte Brun hilde zeer en krenkte haar trots. Na eenige weken verzocht zij den han delsraad om een onderhoud en deelde hem mede, dat zij besloten had zijn huis te verlaten. De handelsraad antwoordde niet Abonnemenis- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. schappelijke beteekenis van de wet op het middelbaar onderwijs." Spr. zette in den breede uiteen dat vooral door de indirecte werking van de wet het geheele terrein van het M.O. vak-, ambachts- en landbouw onderwijs tot breede ontwikkeling is gekomen, maar dat vooral de beteekenis van de wet ligt in den snellen groei van het H. B. School onderwijs. De H. B. Scholen toch zijn zelfstandig het doel blijven nastreven van algemeene voorbereiding voor hoogere wetenschappelijke vorming op velerlei gebied. Hoe langer hoe meer is de H. B, S. gebleken te zijn de opvoedingsschool voor het op groeiend geslacht van beiderlei kunne. Spr. sprak in een peroratie den wensch uit dat de H. B. S. de op voedingsschool zal blijven en voor steeds meerderen zal worden. Vervolgens sprak prof. H. Burger over „middelbaar onderwijs en uni versiteit". Hij betoogde dat men in 1863 het middelbaar onderwijs niet heeft bedoeld als voorbereiding voor de universiteit, doch daartoe, nog in ,1876, de klassieke opleiding onmis baar achtte. Toch zijn nagenoeg de helft der geslaagden voor het eind examen der H. B. S. naar Delft en die universiteit gegaan. Erkennende de taaie levenskracht van de klassieke opleiding, zette spr. uiteen dat de modernen zich niet kunnen vereenigen met een onderwijsstelsel dat bijna de helft voor schooluren en het huiswerk toekent aan oude talen en oude ge schiedenis en dat de natuurwetenschap nog minder dan stiefmoederlijk be handelt. De nieuwe letterkunde is veelzijdi- ger en dieper dan de oude en haar helden staan ons gemoed oneindig nader. Spr. wenscht alzoo verbetering van het burgerschoolonderwijs door uitbreiding van het onderwijs in ge schiedenis en nieuwe letterkunde. Voorts wenscht hij dat de middelbare school de eenige algemeene vervolg- school zij op het lager onderwijs en dat voor modern opgeleide evenals voor klassiek gevormden alle deu ren der hoogeschooi worden geopend. De nieuwe directeur-gensraal der posterijen en telegrafie. Bij Kon. besluit zijn eenige wijzi gingen gebracht in de organisatie van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie De nieuwe bepalingen zijn de vol gende De hoofdinspecteurs en de hoofdingenieurs staan den directeur- generaal bij de uitvoering van zijn taak ter zijde en dienen hem, ieder voor zooveel zijn tak van dienst aan gaat, van advies omtrent alle zaken, welke aan het oordeel of de beslissing van onzen minister worden onder worpen, alsmede omtrent andere be- dadeiijk. Zijn gelaat werd een nuance bleeker en hij keek peinzend en naar het scheen zeer bedroefd door't ven ster in den tuin, die thans met de eerste bloemen der lente prijkte. Eindelijk zei hij met een lichten zucht Je mededeeling verrast me, beste Brunhilde. Welke redenen heb je om mijn huis te verlaten Is er iemand, die je niet de noodige achting heeft bewezen Daarover kan ik mij niet bekla gen, oom. Of heeft men het tegenover jou aan liefde laten ontbreken Mijn vrouw had je liefgekregen, ofschoon ze eerst koel tegenover je was Mary is je vriendin geworden, en ik van mijn kant meen je altijd met achting en liefde te hebben behandeld. Ja, oom, dat heb je. Welnu dan, vroeg hij en werd een beetje rood, waarom wil je ons dan verlaten Ik kan je de reden niet zeggen, antwoordde Brunhilde aarzelend en sloeg de «ogen neer. De handelsraad sloeg haar oplet tend gade. Haar blos en haar zicht- langrijke aangelegenheden, terwijl zij verder belast zijn met de uitvoering van alle werkzaamheden, welke hun door den directeur-generaal worden opgedragen. Zij doen de noodige inspectiën en brengen over hun bevindingen verslag uit aan den directeur-generaal. De hoofdingenieur is bovendien, als hoofd van den technischen dienst der telegrafie en telefonie, belast met het algemeen toezicht op het ontwer pen, uitvoeren en onderhouden van alle tot den dienst behoorende wer ken, de gebouwen uitgezonderd. De directeur-generaal kan aan den administrateur, aan de hoofdinspec teurs en aan den hoofdingenieur op dragen de door hem aan te wijzen stukken voor of namens hem te tee kenen of te parafeeren. De verdeeling der werkzaamheden over de afdeelingen en bureelen, alsmede de indeeling van het overige personeel, wordt geregeld door den directeur-generaal. Feesten te Brugge. Vier Nederlandsche torpedobooten en twee torpedojagers kwamen in de haven te Brugge aan. Zij zullen tot 7 Mei daar blijven. Verschillende feestelijkheden zuilen worden georga niseerd. Huwelijken van militairen, In verband met de wijziging in de organisatie der korpsen van het leger en met de veranderde wijze van tege moetkoming in de kosten van woning- huur van de gehuwde militairen, is herzien het voorschrift in zake de vergunning tot het aangaan van een huwelijk voor de vrijwillig dienende militairen beneden den rang van offi cier bij de wapens, korpsen en in richtingen van de landmacht. O.a. is het volgende bepaald Bij de wapens, korpsen en inrichtingen van de landmacht (daaronder niet begrepen de militaire hospitalen, de militaire verplegingsinrichtingen, het wapen der koninklijke marechaussee, het reservepersoneel der landmacht en de landweer) worden alleen die vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier als gehuwd aangemerkt, die gehuwd zijn nadat zij de vergunning daartoe krachtens de ter zake bestaande of nader te geven voorschriften van hun chef hebben verkregen. De bevoegdheid om de vergunning tot het aangaan van een huwelijk aan de in deze beschikking bedoelde militairen te verleenen, berust bij den chef, die over hen het gezag uitoefent van korpscommandant. De vergunning tot huwen zal slechts mogen worden verleend, indien de overtuiging bestaat dat de militair bare verlegenheid ontsnapten niet aan zijn aandacht en hij meende haar reden te kunnen raden. Een zonderling glimlachje speelde om zijn lippen. Dat is jammer, antwoordde hij. Ik zou anders de aanleidende oorza ken trachten weg te nemen. Maar ik geloof je besluit toch nog wel aan 't wankelen te kunnen brengen. Ik bid je, lief kind, bij deze woorden vatte hij haar hand en streelde die feeder ik bid je, over alles nog eens goed na te denken. Je bent mij of laat ik liever zeggen mijn huis onontbeerlijk geworden. Je bestuurt reeds thans de huishouding op mees terlijke wijze en ik zal je in dit op zicht nog meer rechten geven, Mary weet niets van de huishouding, op juffrouw Ritter kan men zich niet verlaten; ik heb niemand dan jou, aan wie ik mijn volle vertrouwen kan schenken. Ik acht je en houd van jeik gevoel mij verplicht voor je te zorgen in elk opzicht en ik zal je mijn huis een positie verschaffen, die je wenschen zeker wel in elk opzicht zal bevredigen, ik kan je mijn plannen voor jou toekomst thans nog zulks door gedrag en geschiktheid ten volle verdient. Wanneer een militair, die in het genot is van verhooging van inkomsten of een bij hem inwonend persoon, al dan niet tot zijn gezin behoorende door zijn gedrag daartoe aanleiding geeft, kan door den minister van oorlog, op voordracht van de be trokken chefs, worden bepaald, dq:t die militair niet langer als gehuw'd zal worden aangemerkt. De onzijdigheid van België. Naar aanleiding van de verklaringen in den Duitschen Rijksdag afgelegd door de Staatssecretarissen vonjad- gow en Von Heeringen, dat Duitsch- land steeds de onzijdigheid van Bel gië zou eerbiedigen, schrijft de heer J. Hoste in de „VI. Gazet" een arti kel, waar hij na met genoegen van deze verklaringen te hebben melding gemaakt, aldus vervolgt Wij moeten ons zelf zijn en blijven, hoe moeilijk dat ook is ten gevolge van een nationale geschiedenis, waar van nagenoeg alle bladzijden ingeno men zijn door het verhaal van onze deemoedige onderwerping aan vreem delingen. Dat is moeilijk vooral, we gens den verpletterenden Franschen invloed op cultuurgebied, terwijl wij in economisch opzicht al te zeer van Duitschland afhankelijk worden. De vijanden van België zijn onze Fransche of Duitsche buren niet. De Belgen hebben geen grootere vijanden dan hun iandgenooten, die tot de leidende standen behooren, en die te kortzichtig zijn om tot de ontwikke ling der gevoelens van nationale waardigheid en de verhooging dei- volkskracht bij te dragen. Wat al belangrijke posten worden in de politiek, in het Staatsbestuur en ook in de bijzondere nijverheid aan onbenullige menschen toever trouwd, die onbekwaam zijn om den verstandelijken en maatschappelijken vooruitgang van andere verlichte vol ken na te gaan. Onze nijverheid kan meestal slechts voorspoedig zijn, wanneer het werk volk hongerloonen ontvangt. Een slecht onderwijs brengt noodzakelijk een kleiner produktievermogen mee, Voor dien treurigen toestand hebben wij het recht, afzonderlijk, evenmin de nijveraars, als de werklieden ver antwoordelijk te stellen. België is vrij, maar een werkelijke onafhankelijkheid moet het nog ver overen. Die achterlijke toestanden dragen er toe bij, dat men in den vreemde, zoo gemakkelijk, België als een klein land beschouwt, dat geen eigen wil heeft, en noodzakelijk beurtelings naar Frankrijk of Duitschland moet over hellen. De heer David, die nog eenige nog niet uiteenzetten daarvtor is het nog niet de tijd maar geloef van me, dat ik altijd jouw velangen voorstond en steeds je beste vriend zal blijven. Zijn stem beefde een weinig, alsof hij zijn ontroering moest beheerschen, en hij hield Brunhilde's hand met de zijne warm en stevig omsloten. Zij was getroffen. Ze geloofde aan zijn woorden, waaraan ze een betee kenis hechtte, die haar hart deed klop pen. Kon hij niet met zijn echtge- noote over Walter's liefde voor haar hebben gesproken Wezen zijn woor den er niet op, dat hij deze liefde bevorderen en ondersteunen wilde Thans, nu er pas eenige weken na den dood van Walter's moeder verloopen waren, kon men er welis waar nog niet aan denken in het huis der rouw een vroolijk feest te vieren maar de woorden van haar oom kon men immers niet verkeerd uitleggen Zou ze dus blijven Zou ze wach ten, tot de rouwtijd verstreken was en hart en mond vrij konden spreken (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1