gepantserde Gioenewoud. HYPOTHEKEN. nmaak. Vrijdag deposit. No. 103 1913 {eschs reizen 51e Jaargang. TliMli'.N ;n voorradig isionnairs in Effecten ek Wil diger. il (Zwaden]. BINNENLAND FEUILLETON Vlissingen werden heeren P. Merckein beide aftredend en lid van Ged. sta. hebbende voor het :n van machinist, di- daagd de heeren en J. Rodoe, beide „De Ruyterschooi." Voor de akte-exa- o. a. geslaagd de Speckens P. C. van .ingen en A. Hijmans iERÏCHT. Verwachting, at den avond van i W. tot Z.W. wind. Waarschijnlijk nog darend. Veel koeler. lrichtenT5* 30 April 1913. an onze graanmarkt gering. Tarwe vaste ijzen bleven onver- i f 8.30. 12 a f 16. 8 a f 11. vsche Landbouwm.) f 1.35 p. K.Q. 100 st. liere prijs. K.G. 100 st. an Handelaren.) f 1.30 p. K.G. 100 st. iere prijs. K.G. 100 st. OFFERS '1SSELAARS. adres voor het M van PEA' OTO'S is E met Ruwolie i als specialiteit, et van ongeveer beschaafde talen VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. De Voorzitter deelde in de Woens dag gehouden zitting mede, dat het bestuur der Carnegiestichting de Ka merleden heeft uitgenoodigd tot een bezoek aan het Vredespaleis op Donderdagmiddag den 8sten Mei. Bij het opmaken der nominatie voor den Hoogen Raad vacature Guljé werd gekozen tot I sten can- didaat de heer mr. H. Savelberg, rechter te Maastricht met 41 van de 64 stemmen, tot 2den candidaat jhr. mr. R. Feith, raadsheer bij het Hof te 's-Hage, tot 3den candidaat dhr. mr. h, C. Dresselhuys, secretaris-generaal bij justitie. Daarna werd voortgezet de behan deling der kustverdediging. De heer Thomson keurde nader af den fortbouw bij Vlissingen en ver schillende andere voorstellen in het plan van den minister. Hij keurde het af, dat de minister blijk gaf geen prijs te stellen op de medewerking der linkerzijde, en trok onder die om standigheden zijn amendementen in. De heer Eland bestreed verder den bouw van het fort bij Vlissingen, en verzocht den minister in ieder geval met het sluiten van contracten voor bedoeld fort te wachten tot na Juni. Blijft de minister aan het bewind, dan beteekent dat uitstel niets, en mocht hij als minister vervangen worden door een geestverwant van spreker, dan zou deze zijns inziens toch niet aar zelen reeds gesloten contracten te verbreken. De heer Lohman verdedigde nader het ontwerp, waarna de minister Co- lijn dupliceerde. Hij verklaarde, dat de bewering, als zou met betrekking tot den fortbouw bij Vlissingen pressie door het buitenland zijn uitgeoefend, klinkklare onzin is. De minister kan aan den heer Eland de gevraagde toe zegging niet geven. Verjaardag van Prinses Juliana Op den verjaardag van Prinses Juliana, werd er in de residentie vrij druk gevlagd. Van de gezantschaps gebouwen, de ministeriën en andere openbare bureaux wapperde het dun doek. De trams hadden de gewone tooi van kleine vlaggetjes aan de beugels. Het Haagsche Comité voor Volksfeesten had, zooals gewoonlijk, den verjaardag der Prinses tot een feestdag voor de jeugd gemaakt en in het gebouw voor K. en W. en in het Apollo-Theater waren bioscoop voorstellingen georganiseerd. Voor verschillende departementsgebouwen waren de gebruikelijke illumininatie- stukken opgesteld, ingevolge de on langs vastgestelde bepalingen was er geen parade. Roman uit het leven door O. Elster (Nadruk verboden.) 21.) Heden weet ik, hoe het met mijn ziel staat. En als hij arm en verlaten was, zou ik hem nog inniger bemin nen en met hem arm zijn, met hem werken en hem troosten en opbeu- fen in ongeluk en ellende. Goed, lief, edel kind, fluisterde de zieke en streelde de handen van Ret meisje. Nu kan ik gerust stèr en jij zult Walter gelukkig ma- Ren en zelf gelukkig worden. Weet ik dan, of Walter mij lief heeft Hij heeft je lief, geloof dat van mij- Ik heb het in zijn oogen gelezen en het oog van een moeder bedriegt zi^h niet. Dat was tot dusver voor ™'i een reden tot bezorgdheid 'hans echter is het mijn geluk en de laatste taak in mijn leven zal zijn lullie gelukkig te maken. Ik wil met Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. Feestmaaltijd. Dinsdag had in de Twee Steden te 's Gravenhage een maaltijd plaats, door de Tweede Kamer aan den voorzitter aangeboden. De uitnoodi- ging was ook tot den oud-voorzitter, graaf Van Bylandt, gericht, doch deze had zich wegens gezondheidsredenen verontschuldigd. De tafel werd ge presideerd door jhr. mr. Van Karne- beek, die een dronk op H. M. de Ko ningin instelde. Er werden toasten uitgebracht op den voorzitter door jhr. mr. De Geer en mr. Tydeman, welke laatste ook graaf Van Bylandt herdacht. Jhr. mr. De Savornin wijdde een sympathiek woord aan den pre sident van de tafel, terwijl de voor zitter de sprekers bedankte en jhr. Van Karnebeek een dronk wijdde aan het Vaderland. Dr. Kuyper te Amsterdam Dr. Kuyper zal voor de leden van den Bond van Anti-revolutionaire kiesvereenigingen te Amsterdam een verkiezingsrede houden op Vrijdag 30 Mei in het Concertgebouw. Zij zal alleen voor leden van den Bond toe gankelijk zijn. Nationale feestviering 1913. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor een bedrag van f60.000 beschikbaar te stellen voor de nationale feestviering 1913 aldaar. Voor hetgeen direct van gemeente wege zou worden verlangd, is eene uitgaaf van f 25.000 vereischt. Daarbij is aangenomen, dat de gemeente zooals gewoonlijk zal zorgen voor het geven van openbare muziekuitvoeringen, met de daartoe noodige opstelling van tenten, voor illuminatie van enkele dienstgebouwen en zoo mogelijk voor eenig vuurwerk, maar daarbij boven dien zal voorzien in de verstrekking van vlaggen voor de schoolgebouwen en de opstelling van eenige getim merten, die de commissie uit de bur gerij bij voorkeur van gemeentewege zou zijn uitgevoerd. Dit in aanmerking nemende mee- nen B. en W. met de comm. voor de finan. dat een totaal-crediet van f60.000 en alzoo een bedrag van f35.000 voor bijdrage in de kosten der rechtstreeks door de commissie te organiseeren feestelijkheden be schikbaar ware te stellen, eene op vatting, waartoe de commissie voor de financiën vrijheid meent te mogen vinden, uit overweging dat ook door de burgerij zelve omstreeks een der gelijk bedrag is bijeengebracht. E. Evers f Na ruim een jaar rust genoten te hebben na zijn vijftigjarig ambtelijk leven, overleed te 's Gravenhage de heer E. Evers. Tot 1 December 1911 Walter spreken Roep hem Ik geloof, dat hij weer naar de stad teruggekeerd is, tante, antwoord de Brunhilde aarzelend, daar ze vrees de, dat de zieke zich te veei zou op winden. Dan moet hij zoo spoedig mo gelijk hier komen. Zeg aan juffrouw Ritter, dat ze hem moet teiefoneeren ik wil hem nog voor 't aanbreken van den dag spreken ik moet hem spreken Het zou anders te Iaat kun nen zijn... Walter zal morgenochtend stel lig vanzelf komen. Neen, neen, ik wil hem nog vannacht spreken! Wek juffrouw Rit ter! Ze moet teiefoneeren, of, nog beter, er dadelijk mijn rijtuig heen zenden. Om haar niet nog meer op te win den, voldeed Brunhilde aan haar wensch. Juffrouw Ritter kwam slaapdron ken overeind en begreep nauwelijks wat Brunhilde zei. Maar, juffrouw Walterling, zei ze eindelijk, ijlt mevrouw niet? Dat j is toch wel een vreemde wensch. 1 Wat zal meneer de handelsraad daar was hij secretaris van 's Gravenhage en was vroeger werkzaam bij de Provinciale griffie van Zuid-Holland en de gemeente secretarie. Eerst was hij werkzaam tot December 1872 als ambtenaar bij de gemeente-admini stratie te Amsterdam. Bij zijn afscheid als gemeente-secretaris werd de heer Evers benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter herdenking van het lOjarig bestaan der Zeevaartschool woei gis teren van de „de Ruyterschool" alhier het nationale dundoek. Een kort woord gewijd aan de geschiedenis dezer, vooral voor onze gemeente, zoo nut tige onderwijs-inrichting, is hier zeker op zijn plaats. Nadat op 8 Januari 1903, na een groot jaar van voorbereidende werk zaamheden, door een commissie tot oprichting, bestaande uit de heeren C. L. van Woelderen, directeur der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", J. W. A. F. van Maren Bentz van den Berg, inspecteur over het loodwezen in het 6e district en mr. J. Smit Az., thans directeur der Kon. Maatsch. „de Schelde", opgericht was de vereeni- ging „Zeevaartschool" en op de sta tuten de Kon. bewilliging verkregen was bij besluit van 27 Februari 1903 No. 11, werd op 1 Mei 1903 de school in tegenwoordigheid van het dagelijksch bestuur der gemeente en van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs geopend. Zij was gevestigd in een gedeelte bovenhuis, gehuurd van de gemeente, en gelegen in de Frans Naerebout- straat; het overige gedeelte van dit bovenhuis was den directeur tot wo ning aangewezen. De oorspronkelijke opzet was het stichten van een cursns ter opleiding van derde stuurlieden, waarbij gere kend was op 12 leerlingen. Deze raming bleek al dadelijk te laag. Reeds bij den aanvang overtrof het aantal aanvragen tot het volgen der lessen verre de verwachtingen, zoodat op 1 Mei 1903 begonnen kon worden met 17 leerlingen; het onderwijzend per soneel bestond toen uit 1 directeur en 3 leeraren. Doordat het onderwijs direct werd uitgebreid met cursussen ter opleiding van tweede en derde stuurlieden, steeg het aantal leerlingen het eerste jaar reeds tot 42. Voor zulk een toevloed van leerlingen bleek èn de localiteit èn het onderwijzend personeel te klein. In het eerste ge brek werd voorzien dooi den direc teur zijn woning te doen ontruimen, waardoor het geheele bovenhuis voor de school beschikbaar kwam. Het on derwijzend personeel kon, nadat van gemeente, provincie en rijk verhoo ging der subsidie was verkregen, in wel van zeggen Me dunkt, het heeft wel tijd tot morgen. Ik kan thans toch niet meer teiefoneeren. Het is bijna twee uur in den nacht. Ge hebt gelijk. Ik zai mijn tante tot kalmte brengen. Maar telefoneer zoo vroeg mogelijk. Ja, ja dat zal gebeuren. Om zes uur zal ik teiefoneeren. Brunhilde ging weer naar haar tante, die haar met een kalmen glim lach op 't gelaat ontving. Komt Walter Ja, tame, zoo spoedig mogelijk. Dat is goed dat is goed. Geef mij nog eens te drinken. Dan wil ik probeeren te slapen. Ik ben zeer moe maar ik mag nog niet sterven ik moet jullie eerst geluk kig zien.... Maar wie spreekt Jan over ster ven, beste tanteJe zult weer ge zond worden en je over ons geluk verheugen. Hier, drink eens en neem dan deze droppels, ze zullen je kalm doen worden. Geduldig gehoorzaamde de zieke en liet zich daarna in de kussens achterover liggen, die Brunhilde met zachte en geoefende hand glad streek September 1905 met een vijfden leeraar worden uitgebreid. Doordat het aan tal leerlingen bleef toenemen werd aldoor geworsteld met gebrek aan ruimte, vooral nadat op 1 Mei 1907 naast de stuurlieden-cursussen, een cursus ter opleiding van koopvaardij- machinisten geopend was, tengevolge waarvan het aantal leerlingen dat jaar steeg tot 1043 nieuwe leeraren moesten voor dien cursus worden aangesteld, in de behoefte aan loca liteit kon slechts gebrekkig worden voorzien door, behalve het geheele bovenhuis, ook nog te betrekken 2 lokalen in de benedenwoning. Afdoend werd dit gebrek aan ruimte pas verholpen, toen op 24 Maart 1909 de „de Ruyterschool" in gebruik kon worden genomen, nadat den vorigen dag de plechtige opening door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg had plaats gehad, juist 2 jaar na de eerste steenlegging, eveneens door Zijne Koninklijke Hoogheid. Met den bouw dier school werd bedoeld het stichten van een nationaal Huldeblijk ter nagedachtenis van on zen grooten zeeheld Michiel Adriaans- zoon de Ruyterop 23 Maart 1907, bij gelegenheid der 300e herdenking van de Ruyter's geboortendag werd de eerste steen gelegd op een ter rein aan den Boulevard Bankert, voor dat doel welwillend door de gemeente aan de vereeniging ge schonken. Daartoe in staat gesteld do.ir eene gift van f20000, door het Nationaal de Ruyter-comité en door verhoogde subsidiën van rijk, pro vincie en gemeente ter betaling van rente en aflossing eener leening ad f60000, kon de bouw in 2 jaar worden voltooid. Bij gelegenheid van de opening der school bewees Zijne Koninklijke Hoog heid der vereeniging de hooge eer, het beschermheerschap der vereeni ging „Zeevaartschool" te aanvaarden. Sedert is de school gestadig in bloei toegenomen; in 1912 werd zij bezocht door 193 leerlingen; het grootste getal, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 110; op 1 Ja nuari 1913 bedroeg het aantal leer lingen 100; thans op 1 Mei, nadat verschillende leerlingen na afgelegd examen de school hebben verlaten, bedraagt het 90. Het onderwijzend personeel bestaat uit 1 directeur en 10 leeraren. Van de oprichting af tot 31 December 1912 werd de school bezocht door 729 leerlingen in het geheel (waarbij rekening gehouden dient te worden met het feit, dat eenzelfde persoon, telkens als hij voor een hooger diplo ma de school bezoekt, opnieuw als leerling wordt ingeschreven)548 leerlingen deden examen, waarvan 385 slaagden, dat is 70,25 pCt. De ge- Met een diepen zucht van tevre denheid viel de zieke achterover in de kussens, sloot de oogen en lag heel stil met een nauw merkbaar glimlachje op het ingevallen gelaat. Een poosje luisterde Brunhilde naar de steeds rustiger wordende ademhalingeindelijk, toen ze zich overtuigd had, dat haar tante was in gesluimerd, ging ze in den grooten stoel aan 't voeteneind van 't bed zitten en liet het hoofd vermoeid te gen de hooge leuning rusten. Ver moeid, uitgeput en toch gelukkig onbeschrijfelijk gelukkig. De bekente nis van haar liefde, welke de ont roering van het oogenblik haar had ontlokt, had haar bevrijd van den last, die op haar had gedrukt sedert het oogenblik, dat haar trots haar Walters liefde had doen afwijzen. Zij zelf had onder dezen trots geleden zij zelf had gevoeld, dat ze te ver was gegaan, dat ze haar trots had overdreven en hem zeer diep moest hebben gekrenkt, die haar vol innige liefde tegemoet was gekomen. Thans had ze haar trots voor zijn moeder gebogen, zij was vrij van schuld, daar zijn moeder haar liefde slaagde leerlingen vonden alle spoedig plaatsing als officier of machinist bij verschillende reederijen of in dienst van het loodswezen. Sedert 15 Mei 1912 is de school opengesteld voor Belgischs jongelui in Nederland woonachtig. Behalve in de medewerking der besturen van gemeente, provincie en rijk heeft de school zich steeds mo gen verheugen in de belangstelling van verschillende autoriteiten, maat schappijen, corporatiën en particulie ren, welke belangstelling zich uitte in het aanbieden van geschenken (in geld of in natura) en het in bruikleen afstaan van voorwerpen ten dienste van het onderwijs, of ter meubileering of versiering van het schoolgebouw. Vooral tijdens den bouw der „de Ruyterschool" is die belangstelling ten duidelijkste gebleken. Van de zes oorspronkelijke leden der vereeniging (de 3 oprichters had den zich 3 leden toegevoegd) zijn er 3 overleden en heeft 1 bedankt we gens zijn vertrek uit de gemeente 5 nieuwe leden zijn sedert toegetreden, zoodat de vereeniging thans uit 7 leden bestaat. Geen ruchtbaarheid was aan de gebeurtenis van het 10-jarig bestaan gegeven slechts in intiemen kring werd het feit door het bestuur der school met directeur en leeraren her dacht. Aan de 3 heeren, die van de op richting af aan de school verbonden zijn, n.i. de heeren S.Visser, directeur, A.Roos, leeraar in de practische zee vaartkunde, en W. de Veij, boekhou der der vereeniging, werden herin neringsgeschenken aangeboden. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Veroordeeld zijn wegensovertr. art. 437 al. 1 S.w.b.: F. S., Vlis singen, tot f 25 b. s. 5 d. h.het rijden met een wagen zonder licht J. M. A., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 w. t., J. A. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. ld. h.het fietsen zonder licht E. J. F. Z., Sluis, tot f 1 b. s. 1 d. h., C. de L., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.het fietsen zonder bel H. P., Middelburg, tot 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h.het een waak hond los laten loopen A. J. J. K., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. overtr. der verordening op het be schermen van vogelsP. van O., Vlissingen, tot f 5 en f 3 b. s. 2 maal 2 d. h.overtr. art 438 al. 1 S.w.b.Ph. R., Vlissingen, tot 2 m. f 3 b. s. 2 m. 1 d. h. overtr. Ar beidswet: A. K., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h. overtr. JachtwetL. K-, Grijpskerke, tot teruggave aan oudersJ. C., Koudekerke, tot f 2 b. s. 2 d. h.het op verboden had gezegend. Met deze gelukkige gedachten sliep Brunhilde kalm iis, en weldra had ze vriendelijke droo- men. Plotseling schrikte ze op. Het was haar, alsof iemand haar bij den naam had geroepen. Verbaasd keek ze rond, het heldere daglicht scheen door de gesloten jaloezieën. In de deur stond juffrouw Ritter. Juffrouw Walterling, fluisterde ze en wenkte haar met de handde jonge meneer is gekomen. Is mevrouw al wakker? Een rilling voer Brunhilde door de leden. Plotseling herinnerde ze zich, wat er in den afgeloopen nacht gebeurd was, en ze maakte zich bezorgd voor haar geluk. Oplettend luisterde ze in de rich ting van het bed van haar tante. Nog was alles stil haar tante scheen nog vast te slapen. Zou ze naar Walter gaan Zou ze hem vertellen, wat er tusschen haar en zijn moeder was besproken Zou ze heel deemoedig ook voor hem haar trots buigen? Juffrouw Ritter was dichterbij ge komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1