Maandag 28 April 51e Jaargang. 1913 straat 31. SER, Nieuwendijk. BINNENLAND FEUILLETON SPORT VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fuwmaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Van Het Loo. Naar „de Tel." verneemt is de komst van H. M. de Koningin en gevolg op Het Loo voor onbeperkten lijd uitgesteld. Het heerschen van de mazelen in de onmiddellijke nabijheid van het Koninklijk Park woonachtig, zal hier aan wel niet vreemd zijn. Pensioneering gemeente-ambtenaren. Door de regeering is thans bij na dere Nota van wijziging van de wets ontwerpen tot regeling der pension- neering van gemeente-ambtenaren en van hun weduwen en weezen voldaan aan het verlangen van verschillende gemeentebesturen, dat zal worden toe gestaan om de bij het in werking ireden der wetten in dienst zijnde ambtenaren buiten hare toepassing te laten. Echter moet vaststaan, aldus wordt in de Toelichting gezegd, dat de pensioensaanspraken volgens de ge meentelijke regeling niet achterstaan bij die, welke de wetsontwerpen be oogen te vestigen en de noodige voor ziening worde getroffen om bij lateren I overgang naar een andere gemeente I of in 's Rijksdienst den volbrachten gemeentelijken diensttijd in zijn ge heel, dus tot het tijdstip van den overgang tegen inkoop te doen mede leden. lntusschen moet, met het oog I op de Rijksbijdrage, voor den inkoop der vroegere jaren ten behoeve van weduwen- en weezenpensioen, de eisch gesteld worden, dat, indien voor de eigen pensioenen de gemeentelijke verordening gehandhaafd blijft, dit ook moet geschieden ten aanzien van de weduwen- en weezenpensioenen. in de toelichting wordt voorts be- I twijfeld, of het geldelijk belang der gemeenten wel zal medebrengen van de in uitzicht te stellen bevoegdheid gebruik te maken. In de met betrekking tot deze wij ziging nieuw geredigeerde artikelen wordt o. a. voorgeschreven, dat de gemeenten, die van deze bevoegdheid gebruik willen maken, daartoe vóór 1 januari 1914 haar verlangen in den vorm eener schriftelijke verklaring moeten te kennen geven aan den minister van financiën. Zij zenden de betrokken pensioenregeling voor dien datum aan den Pensioenraad voorde gemeente-ambtenaren, die deze met zijn advies omtrent de vraag, of zij beantwoordt aan den eisch, dat de er aan ontleende pensioensaanpraken niet jer zijn dan die, verleend bij deze wet, doet toekomen aan den minister van financiën. Ten aanzien van die vraag wordt door de Kroon beslist. Qaat een ambtenaar, die op grond van deze bepalingen niet onder de Ionian uit het leven door O. Elster 18) (Nadruk verboden.) ik weet niet, juffrouw Ritter, of 'k daartoe het recht heb. Maar de dokter zal het mijn oom ook wel al t'zegd hebben, dat de patiënt volko men rust noodig heeft, ja, ja meneer de dokter weet 1 tok wel, hoe het tusschen meneer i handelsraad en zijn vrouw staat. - Wat wil je daarmee zeggen, Juffrouw Ritter Och juffrouw Walterling, u moet 'och ook wel al opgemerkt hebben, "t ie verhouding hier niet heel in- is! Maar meneer de handelsraad ls nu ook iuist geen model-echt- !«noot. Juffrouw Ritter - Nu ja, ik wil niets gezegd heb- Maar als men vijftien jaar in 6en huis geleefd heeft, hoort en ziet *#n toch veel. En goed beschouwd werking van de wet valt, over in dienst van een andere gemeente dan is de wet te zijnen opzichte van toe passing met ingang van den dag van ingang der benoeming in die gemeente. In de wetsontwerpen tot pensioen regeling voor de leeraren aan bijzon - dere Gymnasia en aan bijzondere H. B. S. en voor hun weduwen en weezen en tot wijziging en aanvulling van de Burgerlijke Pensioenwet zijn in ver band met bovenbedoelde Nota enkele wijzigingen gebracht. Uit de Staatscourant. Bij Koninklijk besluit isonder toe kenning van pensioen, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienstaan den generaal-majoor A. E. Roest van Limburg, commandant der le divisie, en aan Harer Majesteits adjudant, den kolonel R. J. graaf Schimmelpenninck, van den grooten staf, op hunne aanvrage aan de luit.- koloneis H. G. van Meurs en jhr. H. M. van der Goes, respectievelijk van de lVde en van de Villste infanteriebri gade, ter zake van lichaamsgebreken het bedrag van het pensioen vast gesteld voor den generaal-majoor Roest van Limburg en voor den ko lonel graaf Schimmelpenninck, op resp. f3175 en f2875 's jaars; voor den luitenant-kolonel van Meurs, voor- loopig voor den tijd van éen jaar op f2300; voor den luit-lolonel jhr. van der Goes op f 2224 's jaars aan den generaal majoor Roest van Limburg Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen; aan f laiei majesieiis aujuuant, oen kolonel graaf Schimmelpenninck, te rekenen van den datum, waarop zijn eervol ontslag uit den militairen dienst ingaat, de rang verleend van generaal- majoor, en is genoemde opperofficier benoemd tot adjudant in buitengewo nen dienst van Hare Majesteit de Koningin op nonactiviteit gesteld ter zake van tijdelijke ongesteldheid, de luit.- kolonels W. Vosmaer en D. H. Peletier, onderscheidelijk van het le en 2e regiment vesting-artillerie, alsmede de majoor J. P. Smeets van het 3e reg. vesting, artillerie benoemdbij den grooten staf, tot Harer Majesteits adjudant, de ordon nans-officier van Hare Majesteit de ritmeester jhr. H. A. van Reigersberg Versluijs, van dien stafbij het wapen der infanterie, tot generaal majoor, commandant der le divisie, de kolo nel A. L. Klerk de Reus, commandant van de Ilde brigade bij de JIde bri gade, tot kolonel, commandant, de luit.-kolonel J. M. F. J. Latour, com mandant van het le regiment; bij de lVde brigade, tot majoor, de kapitein J. Timpe, van het 10e regiment; bij de Vlile brigade, tot majoor, de ka- heeft hij haar toch alleen om haar geld getrouwd. De laatste twist tus schen hen gold weer zoo'n zijsprong van meneer den handelsraad. Stil, juffrouw Ritter. ik wil zulke woorden niet hooren. Mij dunkt dat we niet het recht hebben om ons in de geheimen van andere menschen te mengen. Zeker niet. Ik heb er nooit aan gedacht, zulks te doen. Ik heb aan mijn eigen leven zwaar genoeg moe ten dragen. Ga maar heen, juffrouw Walterling, en kom spoedig terug. Brunhilde verwijderde zich. Ze ge voelde zich verplichd te verwanten van de zieke in te lichten en begaf zich naar de woonkamer waar ze het gezin bijeen vond. Ook Walter was op het telefonisch bericht, dat zijn moeder ongesteld was geworden, naar huis gekomen. De handelsraad snelde Brunhilde tegemoet, terwijl Walter bedaard in een vensternis bleef staan en Mary zenuwachtig opgewonden heen en weer liep. Hoe gaat het boven, Brunhilde vroeg de handelsraad en zijn scherp besneden gelaat werd op een zon pitein W. F. Ruempol, van het 5e regiment bij het le regiment: tot comman dant van het korps, de luit.-kolonel W. F. Hartman, commandant van het 17e regiment, zulks onder eervolle ontheffing uitzijn teger -oordig bevel 4bij het 17e regiment, tot luit.-kolo nel, commandant van het korps, de majoor P. C. Hompe van het 19e regiment; bij het 19 regiment, tot majoor, de kapitein E. W. Klop, van het 22e regiment. Een Handelshoogeschool. Te Rotterdam heeft zich een co mité van 46 heeren gevormd, dat de oprichting van eene Nederlandsche Handelshoogeschool daar ter stede beoogt. Tegen morgen is door den president van de Kamer van Koop handel en Fabrieken een vergade ring belegd, welke o. m. het be stuur eener op te richten vereeni- ging zal benoemen hoewel de plan nen in algeineenen zin vaststaan, zal genoemd bestuur geheel en al een voorloopig karakter dragen, omdat het comité vooropstelt zich mei an dere handelscentra in ons land ter verkrijging van medewerking te ver staan. In den loop dezer week zal een „Memorie in zake de oprichting eener Nederlandsche Handelshoogescho >1 te Rotterdam", verkrijgbaar gesteld worden, waarin de denkbeelden van het comité zijn neergelegd en een exposé der te doceeren vakken is opgenomen. nooiacursirs.- Aan het eindexamen voor den hoofdcursus, dat onder voorzitterschap van den generaal-majoor A. Hoogen- boom, inspecteur van het militair enderwijs, in de eerste helft van Augustus wordt afgenomen, zullen 39 leerlingen deelnemen, waarvan 15 voor 2e luit. der int. hier te lande, 10 voor de int. in Oost-Indië, 5 voor de militaire administratie hier te lande en 9 voor de militaire ad ministratie in Oost-Indië. Terug van den Balkan. Zaterdagochtend arriveerde aan het Weesperpoortstation te Amsterdam de zending-Montenegro van het Roode Kruis, bestaande uit dr. H. Koppe- schaar, mevr. dr. Koppeschaar v. d. Ven Sauveur, dr. J. W. Oosterhuis, dr. Ignaz. Oljenick. Een groote schaar belangstellenden was aan het station en op het perron aanwezig. Bij aankomst bracht de kapel van het 7e reg. het Wilhelmus ten ge- hoore, vervolgens werden dr. Koppe schaar en erhtgenoote bloemstukken aangeboden door mevr. Mendes da Costa, mevr. Fabius en den vice- derlinge wijze vertrokken. Op 't oogenblik slaapt mijn ar me tante, antwoordde Brunhilde, en ik geloof dat het gevaar voorbij is, wanneer ze geen nieuwe aanleiding krijgt om zich op te winden. Ja, zoo zei de dokter ook. Nu, God zij dank. Maar je ziet er afge mat uit, mijn kind, wil je niets iets gebruiken Ik dank je oom, ik heb geen eetlust. Ik ben alleen maar beneden gekomen om jullie bericht te bren gen. Nu wil ik mij vlug omkleeden om dezen nacht bij tante te waken. Ik wil met je waken, Brunhilde riep Mary op levendigen toon, Ik verzoek je, daarvan af te zien beste Mary. Je weet, ik ben een ver trouwbare ziekenverpleegster en je moeder is aan mijn verpleging ge woon. Ja, je bent een engel van goed heid, riep de tnndclaraad, vatte haar hand en kuste die. Brunhilde trok haar hand haastig terug. Dit huldebetoon scheen haar overdreven en overbodig. ik doe slechts mijn plicht, oom antwoordde ze koel, den plicht, dien consul van Montenegro den heer Rö- mer. Ook werd namens het zendings comité van Montenegro een bloemen mand aangeboden, in de wachtkamer le klasse heette kolonel De Vries als vertegenwoordiger van den stelling commandant, generaal Fabius, namens de officieren van het garnizoen dr. Koppeschaar hartelijk welkom en bracht hulde voor de schitterende wijze, waarop hij en de zijnen de vlag van het Roode Kruis hebben hoog gehouden. Tenue op Zondag. De tenue op Zondag is voor mi litairen tot wier uniform een pet be hoort (officieren en onderofficieren) klein tenue (dus met pet). Voor de overigen ceremonieele tenue (dus met schako). („Avp.") 75 jarig bestaan Van „Arlis" te Amsterdam. Het zal den len Mei a.s. 75 jaar geleden zijn, dat het Koninklijk Zoö logisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam werd opge richt. Het Genootschap werd nl. den len Mei 1838 gesticht. Reeds in het begin der maand April van hetzelfde jaar werd .een prospectus uitgegeven, waar van de aanhef luidde „Natura Artis Magistra". „Onder dezen titel wordt thans opgerigt eene Sociëteit, welke ten doel heeft het bevorderen van de kennis der Natuurlijke Historie op een j^Mgeaame en aanschouwelijke wijze, too door 't bijeenbrengen eener ver- ran 'ivrvHMV v., het plaatsen van een kabinet van op gezette voorwerpen uit het dierenrijk." Het mag getuigd worden, dat het genootschap niet alleen het doel, bij de oprichting beoogd, is getrouw ge bleven, doch tevens, dat het zich tot eene der schoonste en meest nuttige inrichtingen van ons vaderland heeft ontwikkeld. Voetbad. 2e Ronde „E. M. M, beker." „E. M. M." - „M. V. V. O.": 1-2. (na bijna 3 kwartier verlenging). Stand bij de rust1—1. Zoo is dan weer, zeer tegen onze goede verwachtingen in, „Oiympia" andermaal als overwinnaar uit het strijdperk te voorschijn getreden. Toch treft den „E. M. M.'"ers geen blaam, daar zij allen, vooral na de eerste speelhelft, enorm hard gewerkt heb ben om de zege te behalen. Behalve tegen een uitstekend spelende „Olym- pia"-achterhoede en een, door den linksbinnen, gevaarlijke voorhoede, hadden de Vlissingers tegen verbazend liefde en dankbaarheid mij opleggen. Liefde dankbaarheid Mijn vrouw heeft je weinig liefde betoond Maar oom niet zulke woorden. Maakt u nu maar niet al te be zorgd. Ik geef u dadelijk bericht, als er in tante's toestand verandering komt Ik hoop echter het beste. Maar je moet toch wat gebruiken. Ik dank je oom. Als ik iets noodig heb, zal juffrouw Ritter daar wel voor zorgen. Goeden nacht. Zij verwijderde zich haastig. Marv wierp het hoofd met een driftige beweging achterover. Laat haar maar, zei ze. Met haar is toch niets te beginnen. Zij is even stijfhoofdig als mama. De handelsraad liep in de kamer heen en weer, zijn gelaat was som ber gerimpeld. Walter verliet onge merkt het vertrek, ging de trap naar de eerste verdieping op en nam wach tend op een kleine bank plaats die in een vensternis stond. Toen Brunhilde, die een gemakke lijke huisjapon had aangetrokken, haar kamer verliet om zich weer naar de zieke te begeven, trad hij haar tegemoet. veel pech te kampen, terwijl den Middelburgers alles meeliep. In de le speelhelft kregen de roodwitten het voordeel van den harden wind. Toch wisten zij hiervan niei te profiteeren, doordat de ach terhoede veel te hard trapte er. de voor linie te laksch speelde en te weinig schoot-Zelfs wist de bezoekende links binnen met een prachtschot „Oiym pia" de leiding te bezorgen: 0—1. daarna pakten de gastheeren wat beter aan. Verscheidene hoekschop pen wisten zij te forceeren,waaruit ein delijk door den linksbinnen de gelijk maker ontstond: 1 1. Hoe hard de „E.M.M, "ers toen verder ook werkten, zij wisten niet meer te doelpunten, zoodat de pauze aanbrak met den voor„M.V.V.O." gunstigen stand 1—1. Tegen den wind in spelend, sche nen de roodwitten eerst in vorm te komen. Doorbraak op doorbraak, zoowel van links als van rechts, volgden elkaar op, terwijl de voor hoede der gasten vrijwel geen enkele kans kreeg door het prachtige ver dedigen der „E M.M."achterhoede, uist in die periode van overwicht der roodwitten, bofte „Oiympia" zeero.a. keide de linksachter den bal rakelings over zijn eigen doellat en belandde een mooi schot van den E.M.M." middenvoor op de lat, ter wijl ook eenige hoekschoppen geen resultaat opleverden. Zoo was dus de voor de Middelburgers geflatteerde eindstand 1—1. Na een flinke pauze werd weer 2 maal 7'/, minuut gespeeld, waarin al eel. weipig belangrijks gebeurde, zoo- ging'. "Doordat" tóén" tie stïióeneir V«m den „E.M.M." rechtsachter geheel stuk bleken te zijn, werd al heel lang ge rust, wat zeker voor de spelers aan genamer was dan voor het publiek. Eindelijk dus de 2e verlenging van 2 maal 71/« minuut. Vooral tegen den wind in spelend kregen de roodwitten een paar prachtkansen om te scoren, doch een flink schutter ontbrak. Met den wind in den rug brachten ze het tot een buitenspelpunt, doch een gel dend doelpunt wilde er maar niet komen. Om de maat van pech vol te maken moest zelfs de heel goed spe lende linksachter der roodwitten uit vallen, daar zijn knie het weer begaf. Nog meer geluk kregen de „Olym- pianen" bij de eindbeslissing tot het doorspelen zoolang, tot een punt ont stond, kregen zij den wind in den rug. terwijl de 10 roodwitten zich voor de hopelooze taak gesteld zagen daar tegen in te spelen. Toen was het na tuurlijk slechts een kwestie van tijd, wanneer de bezoekers zouden winnen. Nog pl.rn. 10 minuten hielden de gast heeren stand. Daarop wist, natuurlijk weer de linksbinnen der gasten, het net der „E.M.M."-ers te vinden, zoodat Zij bloosde even, toen ze hem zag, en wilde hem met een hoofdknikje voorbijgaan. Neem me niet kwalijk, sprak hij haar aan. Laat je trots het mis schien niet toe, dat de zoon van de zieke de trouwe verpleegster zijn dank betuigt Ik verdien geen dank, Walter. Jij zelf betoont liefde en dank baarheid waarom wil je deze ge voelens bij anderen afwijzen? Waiter. O, wees niet bang, dat ik de scène van hedenmiddag herhaal. Dat zou van gemis aan tact getuigen. Daarvoor ben ik te trotsch, Brunhil de. Ja, ik heb ook mijn trots. Maar de dankbaarheid van een zoon, wiens moeder je zoo trouw verpleegt, mag je niet weigeren. Daartoe heb je niet het recht. En daarom dank ik je van ganscher harte voor hetgeen je aan mijn arme moeder doet. Wat je mij gedaan hebt, Brunhilde, wat je in mij verwoest hebt het zij vergeten ter wille van de liefde welke je mijn moeder betoont. Vaarwel Brunhilde... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1