m, Donderdag 24 April 51e Jaargang. 1913 KEN. gemeentebestuur feuilleton binnenland No. 97 rUINEN. n Klimrozen. tuinen, or Kamer en Zalen. 12.05 47.50 58.90 5.60 4.60 *Co. igheids-Sloteo en tijdelijke afsluiting van TELEFOONNUMMER 10. Tweede Kamer. EENENBEER. onen, over leer aan- len. id bedrukt ïwoutstr. 17 reewaterstr. Walstraat. SSELAARS VLISSIINGSCHE COURAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. VERANDERING KUNSTWERKEN IN WEGEN POLDER WALCHEREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter kennis van belangheb benden dat bij beschikking van Gedepu- letrde Staten van Zeeland dato 18 April 1913, no. 143, 2e afdeeling goedgekeurd is het Besluit der Alge- meene Vergadering van den Polder Walcheren tot: a. het vervangen van de houten brug No. 38 in den Hoogeweg (No. 20 ligger Westkappelle), lang 4 M. en wijd 1 M. door eene buis van gewapend beton, lang 4 M. en wijd 1 M. middellijn. b. het vervangen van de houten buis No. 8 in den Hondegemschweg (No. 3 ligger Serooskerke) lang 6 M. en wijd 0.25 X 0.25 M. door eene Engelsch aarden buis, lang 6 M. en wijd 0.25 M. middellijn. c. het vervangen van de houten brug No. 39, met twee jukken, inden Ritthemschen straatweg (No. 4 ligger Ritthem), lang tusschen de landhoof- den 11.50 M. en breed 4 M. door eene brug, bestaande uit iandhoofden met vleugels en twee tusschenpijlers van beton, met dek en Siegwartbal- ken waarop eene klinkerbestrating in een zandbed, verkrijgende de brug drie doorstroom-openingen, elk wijd 3.30 M. en een lengte tusschen de «oorzijde der Iandhoofden van 11.30 M. bij eene breedte tusschen de ijze ren leuningen van 3.60 M. d. het vervangen van de houten beul No. 120 in den Poppendamsche weg (No. 6 ligger Grijpskerke) lang 4 M. en wijd 1 M. door eene buis van cement-beton, lang 4 M. en wijd 0.8OM. middellijn. aan het bestuur van voornoem den polder vergunning te verleenen om a. de houten brug No. 33 in den Koekoekweg (No. 2 ligger Aagte- kerke) en in den Noordweg (No. 27 ligger Meliskerke), lang 4 M. en wijd 2 M. te vervangen door eene brug, bestaande uit Iandhoofden van beton dek van gewapend beton, lang 4 M. en wijd 2 M. b. de houten heul No. 14 in den Qroote Kadetweg (No. 30 ligger Se rooskerke) lang 4 M. en wijd 0.75 M. te vervangen door eene buis van cement-beton, lang 5 M. en wijd 1 M. middellijn. c. de houten heul No. 40 in den Zandweg van den heer Hurgronje 11 ligger Vrouwenpolder), lang 5 M. en wijd 0.95 te vervangen door hvee rijen buizen van cement-beton, tik lang 6 M. en wijd 0.80 M. mid dellijn. "oman uit het leven door O. Elster 15) (Nadruk verboden.) Hij had onwillekeurig de handen l'eor de borst gevouwen en stond bijna als een smeekeling voor haar. lij was een geheel andere geworden 'en hij tot dusver leek. De man van ie wereld, die anders zoo beslisten 'indig optrad, de man met den ge baseerd spotachtigen glimlach op i-tt intelligente gelaat en den mond, be steeds tot spot geneigd was, was Standerd in den jongeling, die ■huchter en ontroerd »m liefde 'leekt. Brunhilde, die voor den scherpzin- "'gen jongen nian reeds lang een 'itme belangstelling had gekoesterd '°eide zich zonderling ontroerd en S!wogen. Thans eerst kende zij zijn 'are wezen, dat onder het masker |ï"n den man van de wereld ver ben was geweest. Thans eerst d. het houten dek op de steenen brug No. 44 in den Landsschuurweg (No. 23 ligger Vrouwenpolder) te vervangen door een segmentvo rmig gemetseld gewelf, afgedekt door eene grondslag. e. de houten liggers van de stee nen brug No 2 in den Nieuwer- kerkscheweg (No. 12 ligger Ame muiden) te vervangen door ijzeren en het houten dek door een van ge- wapend-betonplanken, afgedekt door eene grondlaag. f. de houten liggers van de steenen brug No. 13 in denNieuweweg (No. 16 ligger Arnemuiden) te vervangen door ijzeren en het houten dek door een van gewapend-betonplanken, af gedekt door eene grindlaag. g. ten behoeve van het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan kunstwerken, voor het openbaar verkeer met rij- en voertuigen en vee af te sluiten lo. den Groeneweg No. 18 (ligger Aagtekerke) van 9 tot en met'.2Juni a.s 2o. een gedeelte van den Grind weg—Westkappelle—Biggekerke(No. 1 ligger Westkappelle) en een ge deelte van den Grindweg van Westkappelle naar Biggekerke (No. 1 ligger Zoutelande), tusschen den Boudewijnskerksche weg en denGroe- neweg, van 11 tot en met 14 juni a.s. 3o. een gedeelte van den Koekoek- weg (No. 2 ligger Aagtekerke) en een gedeelte van den Noordweg (No. 7 ligger Meliskerke) tusschen den Ko peren-heul weg en den Plompertweg van 1,9 Mei tot en met 1 Juli a.s. 4o. een gedeelte van den Hoogeweg (No. 20 ligger Westkappelle) tus- den Zandweg—Westkappelle—Oost- kappelle en den Noordweg, van 16 Juni tot en met 7 Juli a,s., 5o. een gedeelte van den Honde- gemsweg, (no. 3 ligger Serooskerke) tusschen den Wilgenhoekweg en den Zoetendaalsche weg op 2 Juni a.s. 6o. een gedeelte van den Groote- Kadetweg (No. 30 ligger Serooskerke) tusschen den Kokerheulweg en den Kleine-Kadetweg, van 3 tot en met 7 Juni a. s. 7o. den Zandweg van den heer Hur gronje (No. 11 ligger Vrouwenpolder) van 9 tot en met 13 Juni a.s. 8o. een gedeelte van den Lands schuurweg (No. 23 ligger Vrouwen polder) tusschen den Poldersche weg en den Platte weg 2 van 2 tot en met 14 Juni a. s. 9o. een gedeelte van den Straatweg tusschen Middelburg en Veere (No. 19 bis ligger Middelburg) Tusschen den Veersche singel en den Oude- Kleverskerksche-weg van 8 uren des namiddags van 17 Juni tot 8 uren des voormiddags van 18 Juni a. s. lOo. een gedeelte van den Nieu- werd ze bewust van de diepte en de innigheid van zijn gemoedsleven, dat hij niet aan de spotlustige wereld had willen toonen. Thans eerst be greep ze, welke edele krachten er in hem sluimerden, maar thans ook zag ze voor het eerst de tragiek van zijn leven, dat in zijn uiterlijkheden in schrille tegenstelling tot zijn innerlijk gevoel stond. Een vloed van groote liefde borrel de in haar hart op. Ze zag de ont roerende innerlijke overeenkomst tus schen zijn leven en het hare en het scheelde niet veel, of ze had hem impulsief de beide handen toege stoken. Maar op dit oogenblik weerklonk de heldere stem van Mary bij de deur en riep Brunhilde tot het tegenwoor dige, tot de werkelijkheid terug. Wat blijven jullie verschrtrikke lijk lang weg, riep Mary. Duurt dat zoo'n eeuwigheid om het met elkaar eens te worden vpegde ze er lachend bij. Onze tijd is verstreken en als we nu geen haast maken, ko men we te laat voor het diner. Brunhilde haalde diep adem. De sluiers waren voor haar oogen wegge- flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoortoaarden. werkerksche-weg (No. 12 ligger Arne muiden) tusschen den Keetweg en den Kleverskerksche-weg, van 2 tot en met 5 Juni a.s. Ho. den Nieuwe-weg (No. 16 ligger Arnemuiden) van 5 tot en met 7 Juni a.s. 12o.een gedeelte van den Rit- themsche-straatweg (No. 4 ligger Ritthem) tusschen den loodweg en den Westhoekweg, van 2 Mei tot en met 14 Juni a.s. 13o. den Verbrande-Hofweg (No. 7 ligger Koudekerke) op 14 en 15 Juli a.s. 14o. den zijtak van den Zandweg (No. 5 ligger Biggekerke) tusschen genoemden Zandweg en den Straat weg van Biggekerke naar Koude kerke ep 18 Juli a. s. 15o. een gedeelte van den Poppen damsche weg (No. 6 ligger Grijps kerke) tusschen den Meliskerksche- straatweg en den Joost Jacobsweg, van 21 tot en met 23 Juli a.s Vlissingen, 23 April 1913. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN Gisteren werd behandeld het wets ontwerp tot instelling van een fonds tot verbetering der kustverdediging. (Men herinnert zich dat daarvoor aanvankelijk was aangevraagd 40 millioen, doch dat het bedrag sedert teruggebracht werd tot 10.850.000 gulden, of eigenlijk 12. millioen, met inbegrip van eenige afrekeningsbe dragen.) Wat thans wordt voorgesteld be oogt: lo. het maken van een fört bij Vlissingen (f 5.360.000) 2o. verbetering van het fort Kijk duin (f 4.760.000), en 3o. het vermeerderen van de vuur- uitwerking (door betere bewapening) van de bestaande pantserforten aan den Hoek van Holland, bij IJmuiden, en op Harssens (f 730.000)te zamen vorderende 1 10.850.000 voornoemd). Het algemeen debat werd geopend door den heer Hugenholtz, die aller eerst betoogde dat de regeering geen recht had, met een beroep op haar vaderlandsliefde in de vorige week, op spoedige behandeling van het ontwerp aan te dringen. Het ontwerp bleef daarvoor te lang liggen, en werd daarvoor te zeer ingeperkt. Intusschen maakte spreker van die groote be zuiniging der regeering allerminst een verwijt. Integendeel. Hij noemde het ontwerp doelloos, nadeelig en gevaarlijk voor ons in dien zin, dat Engeland het beschouwt, dat 't ontwerp er op is berekend om Duitschland tegenover Engeland trokkenze zag weer duidelijk en klaar. Onmiddellijk herinnerde zij zich weer de wantrouwige blikken van haar tante en de zonderlinge on rust van haar oom, wanneer deze haar in gezelschap van Walter zag zij herinnerde zich haar eigen voor nemens en haar trots. Je hebt gelijk, Mary, antwoord de ze, terwijl ze zich met geweld tot kalmte dwong. Walter heeft me zoo veel schoons laten zien, dat ik ver gat aan den tijd te denken. Vaarwel, Walterik dank je voor je vriende lijkheid, om mij dat alles te laten zien. Het was mij werkelijk ten groot genot, al deze scheone dingen te beschouwen. Ze reikte hem de hand, maar op zoo koele en onverschillige manier, dat hij er haast niet t >e kon komen ze te vatten. Schijnbaar levenloos, roerloos lag haar hand in de zijne en haar oogen dwaalden ondertusschen naar Mary, die zich met eenige Oos- tersche sieraden bezighield. Is dat het eenige antwoord, dat je voor mij hebt, Brunhilde? vroeg Walter met een droevig glim lachje. te steunen, waarvan het gevolg zal zijn dat als eenmaal onze eigen neu traliteit in gevaar komt, Engeland, in plaats van ons te helpen, zich van ons zal afwenden, ons beschouwende als een bondgenoot van Duitschland. Verder betoogde spreker, dat de Noordzee-entente Nederland niet ver plicht tot het bouwen van het fort te Vlissingen. Spreker bestrijdt de ar gumenten voor den bouw aangevoerd door de regeering, nl. dat die bouw niet beheerscht zou worden door in ternationale verhoudingen, maar noo- dig zou zijn als goede operatie-basis en voor 't geval de haven aan den Hoek van Holland zou geblokkeerd worden. Twaalf millioen gulden zullen nut teloos worden weggeworpen, want de aanneming van het ontwerp is natuur lijk verzekerd, en men zal de volks welvaart opofferen aan het drijven van het buitenland. Hiervan zal echter niet alleen de rechterzijde, maar even goed de libe rale partij de verantwoordelijkheid te dragen hebben. De heer Eland besprak tegelijk bij dit algemeen debat het door hem ingediende amendement, om het ont werp met 5 millioen te verminderen, ten einde niet over te gaan tot den bouw van het fort te Vlissingen, en zich te bepalen tot eenvoudiger ver- beteringswerken aan de Westerschelde Spreker betoogde dat de kosten van het regeeringsontwerp véél te hoog zijn, en dat hij, afgescheiden van het fort te Vlissingen, bezuiniging meent te kunnen aanbrengen, door wijziging van de plaatsing van het geschut aan den Hoek, en wijziging in den aard van ons geschut. In dit verband ver dedigt hij open batterijen boven koe- pel- en pantserforten, vooral van aan vallend standpunt. Daarom behoorde Kijkduin als kustbatterij te vervallen, daar er geen plaats is voor verspreide opstelling van het geschut. Verder moet afgezien werden van aanschaffing van kanonnen van groot kaliber, die te duur zijn en te zwaar, en te vlug uitgeschoten zijn. Daarom moet vol staan worden met kanonnen van 24 cM., lang 50. Hierna verdedigde hij uitvoerig zijn amendement, dat eenvoudig het fort te Vlissingen niet wil, en alleen ver beteringen wil zien aangebracht aan de versterkingen te Neuzen en te Ellewoutsdijk, Er op wijzende dat ais argument voor den bouw van het fort te Vlis singen gebezigd wordt een te vreezen maritieme overrompeling van Duitsch land op Vlissingen, wijst spreker op het oordeel van deskundigen, dat dit onuitvoerbaar is, omdat Duitschland te ver van zijn basissen zou verwij derd zijn het omgekeerde geval, een maritieme overrompeling door Enge- Welk ander antwoord verwacht te je van mij? antwoordde ze,terwijl ze zich fier oprichtte. Brunhilde, je bent wreed Niet wreed, Walter, alleen maar verstandig. Laten we vrienden blij ven, Walter zooals tot dusver: Iets anders kan ik je niet aanbieden. En geen hoop Geen hoop of het moest al zijn doch waarom praten we daar over nog. Je hebt dus een voorwaarde. Brunhilde vroeg hij haastig, Wat be- teekent je „of het moest zijn" Och toe, zeg het mij Het is niets, Walter. Het is een onmogelijkheid. Jij en ik, wij kunnen op den bodem, waarop wij beiden staan, nooit samenkomen. Tusschen ons staan scheidsmuren, waar we niet over heen kunnen. Wel neen 'tis niets scheids muren kan men omver halen. Deze niet Noem ze mij Als je 'tdan volstrekt wilt jouw rijkdom en mijn trots Brunhilcfe! Maar ze luisterde niet meer naar land, is ook niet denkbaar, omdat Engeland havens genoeg tot zijn be schikking heeft als hulp-basissen. Of overigens een fort te Vlissingen inderdaad in staat zou zijn de Schel de af te sluiten, betwist spr. verder. De heer van den Berch van Heem stede betuigde zijn sympathie met het doel van het wetsontwerp, maar heeft groote bedenking tegen de wijze waarop de regeering Vlissingen wil verdedigen, en noemt het bouwen van een fort aldaar een groote politieke fout. Wel is spreker overtuigd dat het doel van den fortenbouw geens zins is om een of andere mogendheid partij te trekken, maar al het water van de zee kan niet uitwisschen dat het effect van de indiening van het voorstel precies het omgekeerde is geworden. Een armzalig fort als de regeering wil zal niets kunnen uitrichten tegen de dreadnoughts der groote mogend heden, en geen mogenheid zal zich door dat fort laten afschrikken. Spr. zou 't veel beter vinden het thans gevraagde bedrag aan te wenden tot verbetering van het fort te IJmuiden. De heer van Vlijmen verdedigde het wetsontwerp, met een beroep eensdeels op den slechten toestand sedert jaren en maanden reeds, van onze weerkracht langs de zee-kust, en anderdeels met een beroep ep het feit dat bij het sluiten der Noord zee entente Nederland zieh plechtig gehouden heeft alle aan de Noordzee gelegen gebieden als onschendbaar, te beschouwen. Spreker meent met den Raad van Detentie, dat ook op den linkeroevef der Schelde een fort zal moeten komen. De heer Beaufort betoogde dat noch voor handhaving onzer neutraliteit, noch om ons te verdedigen tegen een aanval van buitenlanésche mogend heden, de bouw van een fort te Vlis singen vereischt wordt. Overigens acht ook hij zulk een fort te Vlissin gen volkomen onvoldoende voor ver dediging van de Westerschelde. De heer van Karnebeek deelde niet het optimisme van den heer de Beau fort, en ziet den internationalen toestand voor ons land veel gevaar lijken, veel moeilijker en veel meer precair in dan de vorige spreker. De heer Troelstra, wijzende op den kolossalen groei van de militaire uit gaven, vraagt in dit verband den minister van buitenlansche zaken (die bij de debatten aanwezig is) naar den concreten inhoud onzer verplichtingen ten aanzien van de handhaving onzer onzijdigheid. Spreker betoogde ver volgens, dat de toenemende bewape ningen in plaats van den vrede te bevestigen, dezen in gevaar brengen. Spreker zal morgen zijn rede voort zetten. hemze ging snel naar Mary, die glimlachend tot haar opzag. Welnu Ben jullie met elkan der in 't reine vroeg zij. Ja, antwoordde Brunhilde Wij zijn het eens geworden. En nu kom Maar, hoe heb ik het toch met jullie Ik geloof haast, dat jullie ruzie hebt gehad. Volstrekt niet, beste Mary. We scheiden als vrienden niet waar, Walter Deze maakte een buiging en ant woordde niets anders dan ik hoop het Daarna bracht hij de beide jonge dames naar de deur. Toen deze in 't rijtuig zaten, vond Mary de spraak weer. Maar zeg mij nu toch eens om 's hemels wil, wat er tusschen jullie geweest is vroeg ze opgewonden. Ik verzeker je, antwoordde Brun hilde bedaard, dat er niets was, waar over je je ongerust behoeft te maken. Nadat ze dit gezegd had, ging ze tegen de kussens van het rijtuig ach terover leunen en begon over heel gewone dingen te praten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1