LEKE Vk ER [JS. Woensdag 23 April scokes. RMAN. ISIROOP No. 96 51e Jaargang. e Wasscherij iw VER BRUIK- (ENTEN, idities. - 1913 iriefwet. URGER. •der. E k Co. fRG" >riek zal plaats BINNENLAND FEUILLETON JANTJE'S BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEy EN ZIJN KOP VAN HOUTEN S m m J f 12.05 47.50 58.90 5.60 4.60 •WISSELAARS. 181 - LOSKADE chen, droog toe- on. Opmaak verminderde USEN'KLOP. ar", Walstr. 125. o ie lend, Telefoon 46. Pleuris Influenza Borstziekte Diphteritis Kinkhoest Hooikoorts Longaandoening Longontsteking Iten worden snel en |n door de onfeilbare Sancta Paulo 12,— ft. f3.50. Eischt rooden ling I.. I. Akker, Rotterdam. 1 verkrijgbaar. VLISSINGSCHÈ Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Stemmingsdag. De verkiezing (candidaatstelling) voor leden der Tweede Kamer is, zooals bekend, wettelijk vastgesteld op den eersten Dinsdag in de maand Juni, dit jaar alzoo op Dinsdag 3 Juni. De stemming zou naar het „Cen- irum" verneemt, bepaald worden op Vrijdag 13 Juni. Hofbericht. In het aanvankelijk plan van H. M. dt Koningin, om Maandag uit Hohe- mark naar Het Loo terug te keeren, is een verandering gekomen. H. M, zal thans Donderdag uit Hohemark voor een dag naar Den Haag vertrek ken, alwaar H. M. des avonds ten 9 uur 13 min. per Staatsspoor ver wacht wordt, om tot Vrijdagavond in de residentie te blijven en dan weer naar Hohemark terug te keeren. Van daar zal H. M. begin Mei naar het Loo terugkeeren. Tweede Kamer. De heer Vliegen heeft in de gisteren gehouden zitting verlof bekomen, op nader te bepalen dag den minister van koloniën te interpelleeren over het weigeren van rechtspersoonlijk heid aan de Indische partij. De voorzitter zal heden voor- I stellen, Vrijdag bij den aanvang der I vergadering de eindstemming te hou- den over" de Ziektewet en om de j volgende week Donderdag en Vrijdag j niet te vergaderen, maar wel Maan dagmiddag. Voortgezet werd de behandeling I van 't wetsontwerp tot toekenning aan onderwijzers van een kindertoelage ad (40 per kind boven de 2 kinderen en een extra huurbijdrage ad f 50 aan onderwijzers met gezinnen en min stens 28 jaar oud, met de daarop voirgestelde amendementen van den lieer Ketelaar c.s. om aan alle hoof den en onderwijzers bij het openbaar j lager onderwijs een toelage van f 100 i geven en deze ook voor den pen sioengrondslag mede te tellen. De heeren Ter Laan en Bos bestre- I den het ontwerp en verdedigden de .amendementen van den heer Kete- I laar c. s. De heer De Geer, hoewel het ver- j ketrd achtende 's ministers tegenstel ling tusschen loon naar verdienste er. I joon naar behoefte, verklaarde mede gaan met het ontwerp, dat voorts I verdedigd werd door de heeren Arts, Van Wijnbergen en Oosterbaan. Laatst genoemde aanvaardde het als een noodmaatregel die beter is dan het amendement Ketelaar. Roman uit het leven door O. Elster 14) (Nadruk verboden.) Het kan jou toch werkelijk niet Moeilijk vallen, de fee voor jou rijk vinden, antwoordde ze schertsend. Ze is gevonden, zei hij haas- maar ik vrees, dat mijn kracht ?ltl groot genoeg is om haar vast te houden. j Brunhilde boog zich juist over een I'"veren halsketting van kostelijk fili- U'ainvverk. Haar hart klopte hevig en voelde het bloed heet naar haar «»*n opstijgen ze wist het goed, at hij met zijn woorden bedoelde, 11 een gevoel van groote zaligheid "vulde haar. Doch ze drong dit I Voel met geweld terug en ant- oordde niet op zijn veelzeggende I °°t<ien. Jjen poosje zwegen beiden de w werd slechts afgebroken door diepen, sonoren slag van een De heer De Jong (Hoorn) stelde bij amendement uitbreiding van het ont werp voor, in dien zin, dat voor elk kind f40 bijslag zal worden gegeven, De heer De Klerk motiveerde zijn stem tegen het ontwerp en voor de amendementen van de heeren De jong en Ketelaar c.s, Na verwerping van alle amende menten werd het ontwerp betreffende den kindertoeslag aan onderwijzers aangenomen met 52 tegen 2§ stemmen. Van de linkerzijde stemden slechts voor de heeren van Hamel de Beau fort, Tijdeman en Van Karnebeek. De kustverdediging. Het is nu reeds bijna drie Jaar geleden dat door de tegenwoordige regeering een wetsontwerp werd in gediend „tot instelling van een Fonds ter verbetering van de kustverdedi ging". Het „Hbl." onderstelt dat menigeen niet precies meer op de hoogte is van het hoogst belangrijke wetsontwerp dat thans eindelijk in openbare behandeling zal komen, te meer daar het inmiddels ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. Het blad zal de strekking van het ontwerp nog even in herinnering brengen vooral wat het meest besproken punt betreft het fort bij Vlissingen. Het is te verwachten dat vooral het reeds zooveel besproken plan van een fort bij Vlissingen in de Kamer op tegenstand zal stuiten. Reeds heeft dé heer Eland een amendement ingediend tot schrapping van dit plan met het deel om (blijkens de redactie van het amendement) dit plan te vervangen door eenvoudige verbetering van de bestaande werken bij Terneuzen en Ëllewoutsdijk. Aangezien VQQr hei Vlissingschè fort f 5,360.003 is uitge trokken en de heer Ëland het totaal van het Fonds wil verminderen van 12 tot 7 millioen, dus met 5 millioen, schijnt hij voor het verbeteren van die werken slechts ongeveer 3'/s ton noodig te achten. Wanneer men Iet op hetgeen noodig wordt gerekend voor de verbetering van het fort Kijkduin (bijna 5 millioen) dan lijkt ons, zegt het „Hbl.", een raming van ton voor het moderniseeren van twee zóo totaal verouderde werken als die bij Terneuzen en Ëllewoutsdijk verbijs terend gering. Maar bovenal dient in 't oog te worden gehouden dat zelfs de meest moderne werken daar fer plaatse niet dan een zéér klein deel van de be- teekenis van het Vlissingschè fort zouden kunnen hebben. Zij kunnen, diep binnenwaarts gelegen als zij zijn, niet eens de neutraliteit op de heeje Schelde volkomen bewaren. Doch bovendien zijn zij geheel van onwaar de voor wat allicht als de „hoofdtaak" van het Vlissingschè fort is te be- prachtige staande klok. Onwillekeu rig telde Brunhilde de slagen van het uurwerk en het was haar, alsof het de kloppingen van haar hart waren. Toen Walter bleef zwijgen, alsoi hij op een antwoord van haar wachtte, richtte zij zich langzaam op en zei met zachte stem Zullen we niet naar Mary terug keeren? Me dunkt, dat ik hier alles gezien heb. Toen keek hij haar met hoogst- ernstige oogen aan, alsof hij in haar ziel wilde lezen. Niet alles, Brunhilde, antwoord de hij eindelijk. Mijn heerlijkste, mijn kostbaarste schat heb ik je nog niet laten zien, maar ik weet niet, of die je belangstelling zal inboezemen, en ik ben haast bang je die schat te toonen. Ze sloeg de oogen neer. Wat zou je me nog schooners kunnen laten zien antwoordde ze met een stem, die even trilde, en hem met opzet verkeerd verstaande. Ik zag in mijn geheele leven nooit iets heerlijkers. je wilt me niet begrijpen ant- schouwen de bewaking van de haven van die stad om te zorgen dat, in een zee-oorlog tusschen twee groote mogendheden, geen van beide zich door een „coup de main" van die haven meester kan maken die voor elk der oorlogvoerende partijen van veel belang zou zijn. Willen wij ons waarlijk onzijdig houden, dan moeten beide partijen vooraf gerust kunnen zijn dat hun tegenstander zich niet opeens de Vlissingschè haven kan bemachtigen. Zoqdqt bet Vlissingschè fort, dat ter verdediging van ons grondgebied van secundair belang is, ter verzekering van onze neutraliteit een der aller belangrijkste middelen is. Het schijnt ons, verybigt het „Hbl." van de geheele kustverdediging mis- sghien het rneest urgente deel. En het blad hoopt dat de meer derheid der Kamer dit ook wel zal inzien en het amendement-Eiland zal verwerpen, Pensionneering Gam.-ambtenaren. Door B. en W. van Middelburg is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin gezegd wordt: dat in de gemeente Middelburg een behoorlijke regeling bestaat voor de pensionneering van gemeenteambte naren en ook op bescheiden schaal van hunne weduwen en weezen, welke op die ambtenaren nagenoeg in het geheel niet en op de ge meentekas niet bovenmatig zwaar drukt dat, wofden de bij de Kamer aan hangige wetsvoorstellen tot regeling der pensionneering voor gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen door de wetgevende macht onveranderd vastgesteld, niet alleen de gemeente Middelburg voor belangrijke uitgaven zal komen te staan, welke tot eene noodzakelijke belangrijke' verhooging van het heffingspercentage woordde hij op weemoedigen toon, en ik moet erin berusten. Maar mis schien leer je nog begrijpen, als je mij eerst langer kent. Ik kan het je immers ook niet kwalijk nemen, dat je mij beoordeelt, zooals de geheele wereld het doet namelijk als ie mand, die zorgeloos en steeds zoe kende naar genot op de levenszee voort zeilt, zonder acht te slaan op de kostbaarheden, welke de gronde- looze diepte van die zee verbergt. ik geloof dat je mij hier on recht aandoet, Walter, zei Brunhilde eenigszins afgemeten. Wat mij betreft ik kan ten minste niet aannemen, dat iemand, die zooals kunstenaar voelt als jij, slechts aan de oppervlakte van het leven blijft. Ik dank je voor je lieve woor den, Brunhilde. Ze bev ïtten iets waars en iets onwaars, voelen als een kun stenaar, zooals jij het noemt, is een erfdeel van ons bloed, dat immers ook in je vader leefde en dat jij ook bezit. Jouw vader heeft het niet veel geluk gebracht en mij ook niet. Je vader streefde naar het hoogste en delfde het onderspit in den strijd ik voel, hoe zwak mijn artistiek kun van den hoofdelijken omslag zullen leiden en gegeven de thans reeds verre van rooskleurigen toestand van de gemeentefinanciën, de gemeente nog meer dan nu zullen belemmeren in het maken van noodzakelijke en wenschelijke regelingen, maar tevens de ambtenaren zelf der gemeente voor wie de nieuwe regeling gelden zal, in het bijzonder die met een lage bezoldiging, in een aanmerkelijk minder voordeelige positie zullen worden gebracht dat derhalve ook voor de gemeente Middelburg ernstige bezwaren tegen de bedoelde wetsontwerpen bestaan redenen waarom Burgemeester en Wethouders voornoemd, in aansluiting met de reeds door andere gemeente besturen ingediende adressen, uwe vergadering dringend verzoeken de ontworpen pensioenregeling van hunne ambtenaren zoodanig te wijzigen, dat de belangen van die gemeenten, welke bereids voor pensionneering van hunne ambtenaren hebben zorggedragen, niet door de nieuwe maatregelen worden geschaad, hen niet een last op de schouders worde gelegd, welke hun krachten te boven gaat, en daarin zoodanige voor elke gemeente in het bijzonder geldende voorschriften op te nemen, dat door de overgangsbe palingen mogelijk worde gemaakt, dat de in functie zijnde ambtenaren door de nieuwe regeling niet in ongunstige financieele positie zullen komen te verkeeren. Salarissen van onderwijzers bij de Rijksnormaallessen. Op de vraag door den heerRood- huyzen op 7 April jl. tot den mi nister van binnenlandsche zaken ge richt inzake de indiening toegezegd, nog in dit zittingsjaar van een sup- pletoire begrooting ter verbetering van de traktementen van de onder wijzers aan de Rijksnormaallessen, nen is, en verbeuzel mijn tijd en mijn kracht met nietigheden, waarvoor de rijkdom van mijn vader mij de mid delen verschaft. Deze bezat tenminste het geluk, dat het werken en schep pen geeft, ik echter ik bezit niets dan mijn geld. Dat verheft mij wel iswaar boven de zorgen des levens maar niet boven de eeuwige twee spalt in mijn binnenste de twee spalt tusschen willen en kunnen. Men zegt, dat je reeds heel aardig schilderstukken gemaakt hebt. Heel aardige schilderstukken antwoordde hij met iets spettends in zijn gelaat. Dat is de rechte quaiifi catie voor mijn werken ais dilettant. Bekijk het schilderstuk op mijn ezel eens of liever bekijk het maarniet, want ik schaam mij over mijn werk. Haastig ging Brunhilde naar den schildersezel en beschouwde gerui- men tijd het half-voltooide stuk, dat er op stond. Het stelde een jonge vrouw aan den oever der zee voor, die met ver langende blikken een wegzeilend schip nakeek, dat in den goeden gloed der ondergaande zon scheen te verdwijnen heeft de minister 21 April het vol gende antwoord ingezonden: „Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, welke kosten gepaard zullen gaan met verbetering der sa- larieering van de onderwijzers aan de Rijksnormaallessen. Dat onderzoek was niet zoo tijdig ten einde te brengen, dat reeds thans op grond van de uitkomsten daarvan bij sup pletore begrooting voorstellen aan de Staten-Generaal konden gedaan worden. Verwacht mag echter worden, dat met de uitkomsten van dat onderzoek bij de samenstelling van de ontwerp- begrooting voor 1914 rekening kan worden gehouden." De Emmabloem. De verkoop van de Emmabloem heeft te Zaandam ruim f900 opge bracht, te Delft bracht de verkoop van de Emmabloem f 947 op.- De netto-opbrengst zal evenwel ongeveer f250 onder die van het vorige jaar blijven te Haarlem was de opbrengst ruim f4000 tegen f3700 in het vorige aar. Geper.sionneerde officieren. Op 1 April waren van het Neder- landsche leger 1040 gepensionneerde officieren in leven, waarvan 39 luite nant-generaals, 89 generaal-majoors, 127 kolonels, 161 luitenant-kolonels, 180 majoors, 351 kapiteins en rit meesters, 80 le luitenants en 13 2e luitenants. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtreding der DrankwetJ. D., Kou- dekerke, tot f 25 b. s. 10 d. h. overtr. der wet van 1 Juni 1865 (S. 60), C. van F., huisvr. M. C. B., Vlissingen, lot f 5 b. s. 3 d. h. overtr. der PandhuiswetS. M., Vlis singen, tot f 3 b. s. 3 d. h.overtr. Motor- en RijwielwetJ. Th. S., Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h.J. C. K., Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. het fietsen zonder lichtW. P., Sou burg, L. Ph. H., Rotterdam, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h het fietsen zonder belP. R., 's-Heerenhoek, tot terug gave aan ouders het rijden met een wagen zonder lichtA. M., Melis- kerke, tot f 0.50 b. s. 1 w. t.J. L., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h. het een straat in de verboden rich ting berijdenH. C., Nieuwland, tot f i b. s. 1 d. h.het met een rij wiel den Oprit te Vlissingen afrijden L. Le C., Middelburg, tot teruggave aan oudersP. A. G., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.melk in niet goed gesloten vaatwerk voorhanden hebbenJ. M. S., huisvr. C. M., Hoe wil je het stuk noemen vroeg Brunhilde. Ik weet het nog niet; het is een product van een stemming die ie mand beheerscht, wanneer hij een ver dwenen geluk nastaart. Noem het dan „Verdwenen Geluk Een zeer juist gekozen naam Zie je Brunhilde, nauwelijks treed je in den kring van mijn werk, of je helpt mij reeds vooruit. Nu ontwaakt in mij de lust om deze schilderij te voltooien. Mij ontbreekt het doel, Brunhilde Mij ontbreekt het geluk, dat mij zou aansporen, dat mij met telkens vernieuwde kracht zou ver vullen. Ik hoopte, dat jij me dat ge luk, die kracht zoudt kunnen geven, Brunhilde Wat kan ik doen Wat kan ik voor je zijn Alles. O, Walter Mag ik verder spreken, Brun hilde Zijn donkere oogen waren met een bijna angstig vragende uitdrukking op haar hevig blozend gelaat gericht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1