LEKE ER JS. Dinsdag 22 April No. 95 51e Jaargang. 1913 lissingsche Conrant" BLAAUW, jelburg, 3ERIJ BLEEKERIJ ZOOM" livier De Zoom i. op-Zoom» EDANE VASSGHEN rertroffen. |nz., worden op aan- verstrekt bij onder- looneel-Vereeniging J'y restel" \G 24 APRIL 1913, rinst wordt BINNENLAND FEUILLETON VAN DEN HAK OP OEN TAK. uitels, Kinderjurken jelichting in het jzijden, bezaaid met wetenswaardigheden, hetwelk daaraan biedt voor liet na- lende toiletten, op de voorpagina levenzeer een trouw die belang stelt in |h op dit uitnemend •ie maanden (franco eiken VRI|DAG van Jamypark 14 (boven) lELBERGS Co. ür (lokaal BUN1NG) ijgbaar bij de leden, eid tot opgave als bij de leden of op uitvoering aan de Jï 1.422. t VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoortoaarden. De Kamerverkiezingen. Naar de „Gelderlander" verneemt, zal ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen de candidaat van de anti-revoiution- naire partij voor het district Ede zijn. Wel zijn er nog andere candidaten genoemd, maar de lieer Hogerzeil zou de door de meerderheid het meest gewilde candidaat wezen, Men schrijft aan de „Zw. Ct." uit NijverdalNaar wij uit goede bron vernemen zijn twee Kamerleden der Chr. Historische partij in het district Ommen geweest ten einde met de districtsbesturen der Chr. Hist, partij overleg te plegen over het electoraal accoord en om stemming te maken voor de candidatuur dr. De Visser. Het zou ons niet verwonderen in dien dit overleg eenige weken te laat was en men achter het net vischte. Tegen de Goali'ie. Naar het „Hbl." verneemt zullen binnenkort de namen van de leden van het centraal comité van den ,Nationa!en Bond van Protestantsche kiezers in Nederland", bekend worden. Van betrouwbare zijde verneemt het „Hbl." omtrent deze nieuwe organi satie nog het volgende Zooals bekend, wil de bond niet zijn een politieke partij. Gebleken is wel, dat deze wijze van optreden buiten iedere partij om zeer veel instemming vindt bij een overgroot deel der Nederlandsche bevolking. De strooming is al ruim 10 jaar In wording. Dat jarenlang geen uit gebreide corporatie is kunnen worden gesticht, komt door het meegaan van de meerderheid der Christelijk-Histo- rischen met de coalitie. Sedert het gebeurde in zake Ommen toen baron Mackay door het drijven der leiders van de coalitie voor zijn Kamerzetel moest bedanken, is de tegenstand der Protestanten tegen het drijven der coalitie zoo sterk gewor den, dat de vage plannen, sedert jaren gekoesterd, eindelijk tot de oprichting van den bond hebben geieid. Men wil ook op maatschappelijk terrein en vooral ook op schoolgebied het protestantsch karakter van ons volk opnieuw doen doorwerken. Daarbij zit de bijzondere bedoeling voor, het meer en meer doorwerken van het anti-nationale karakter der openbare school tegen te gaan en de voorgaandet oprichting van secte- scholen in Nederland te stuiten. Ghrlstelijk-historische Unie De algemeene vergadering der Christelijk-Historische Unie, waarop over het te treffen accoord met de heide andere coalitie-partijen zal wor den beslist, wordt Donderdag te Am- Ionian uit het leven door O. Elster 13) (Nadruk verboden.) Aan dit vertrek grensde met een 'echten hoek een groot atelier, daar- °P volgden slaapkamer, toiletkamer cc andere vertrekken, keuken en be- 'hendenkamer. Alle vertrekken waren ®et smaak ingericht. Men bespeurde "'et alleen, dat de eigenaar niet al- 'een hield van voorwerpen van kunst ""sr dat hij ook de eerste kunstenaars ?P het gebied van woninginrichting tad geraadpleegd. Overal heerschte een aangename Ws"nte. Het huis had centrale ver ding, maar toch vond men in kamer een haard met een vlam- pnd houtvuur, dat aan de vertrek- iets buitengewoon behaaglijks gaf. ue ronde tafel in de eetkamer was tr sierlijk gedektin het midden J?" stond een jardinière met kos- 1'e vruchten men kon zien, sterdam gehouden. De vergadering zal niet voor de pers toegankelijk zijn. Naar „de Tel." ter oore kwam, hebben verschillende districtsvereeni- gingen in den lande hare afgevaar digden ter algemeene vergadering op gedragen, tegen het coalitie-accoord op de door de anti-revolutionnairen gestelde voorwaarden te stemmen. Een enkele heeft opdracht op te komen tegen het weder toetreden der Christelijk-Historische Unie tot de coalitie. Verwacht wordt, dat beide stroo mingen ter vergadering in de minder heid zullen blijven bij hen, die, over eenkomstig het bestuursvoorstel, de coalitie weer willen aangaan. Heeft inderdaad de algemeene ver gadering laatstvermeld resultaat, dan zal daarvan, naar ons van een zijde, op de hoogte van de stemming in Christelijk-historische kringen, een uittreden uit de Unie op verschillende plaatsen het gevolg zijn. Algemeene Nederiandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Zaterdag en Zondag, had te Am sterdam de jaarvergadering plaats van den Aigemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Alle af deelingen, 18 in aantal, waren vertegenwoordigd, tezamen door 28 afgevaardigden. Uitvoerige discussies ontsponnen zich naar aanleiding van het bondsbestuurs- voorstel, beoogend de vorming van vakgroepen voor het vervolg mogelijk te maken, indien dit door de betrokken leden, behoorende tot een zelfde categorie of branche, in deafdeelingen wordt gewenscht. Het voorstel werd eenerzijds warm verdedigd, anderzijds sterk bestreden. Nadat alle amende menten achtereenvolgens waren ver worpen, werd het voorstej ten slotte met overgroote meerderheid, met 692 stemmen tegen 156 stemmen, aange nomen. In het vervolg zullen d«s zoowel de bedienden, werkzaam in eene zelfde branche, als de bedienden, behoorende tot eene zelfde categorie kantoorbedienden, winkelbedien den, magazijnbedienden en handels reizigers ter bespreking hunner meer bijzondere belangen en ten be hoeve van de propaganda, onder leiding der afdeelingsbesturen afzon derlijke groepen kunnen vormen. „Vraag nooit een dame naar haar leeftijd is een eisch der beleefdheid, geboden door de coquetterie der schoone sekse, die nu eenmaal zoo lang mogelijk jong wil blijven. Hoe sterk die coquetterie bij de dames kan gaan, althans bij die van het Hemel- sche Rijk, vertelt ons een Fransch blad dat Waiter het bezoek der beide jonge dames verwacht scheen te hebben, want op twee der couverts lagen ruikers geurige rozen. Brun- hilde bemerkte met een snellen blik deze toebereidselen, die haar bewezen, dat broer en zuster met el kaar hadden samengewerkt #m haar hier te brengen. Dientengevolge werd haar houding nog koeler. Haar hart begon nog sneller te kloppen, toen ze naast Walter deze smaakvolle ge stoffeerde vertrekken doorliep en aan vele kleinigheden merkte, dat hij haar verwacht had en het hem een ge noegen was geweest alles voor haar ontvangst op het mooist in orde te brengen. Maar de uitdrukking van blijd schap was van zijn gelaat verdwe nen en zwijgend liep hij naast haar. Des te levendiger was Mary. Ze draafde van het eene voorwerp naar het andere, vond alles prachtig, snoep te van de vruchten, bladerde in de prachtwerken, die op tafel lagen, be keek de schilderijen en photografiën liet zich ten slotte in een van de groote, met leder bekleede fauteuils vallen, die om den haard in Walters Een heer, die juist uit China naar Parijs teruggekeerd is, vertelt van een bestuursmaatregel, die allen Chineezen verbiedt opium te gebruiken alleen de 60jarigen zijn van „de hardheid dezer wet" vrijgesteld zij worden ongeneeslijk geacht en laat hun hun genot om hun ouden dag niet onaan genaam te maken. Maar dit bevel heeft een gevolg gehad, waaraan de regeering zeker niet gedacht heeft. Plotseling wemelde het van mannen over de 60, 's nachts vooral waren alle opiumschuivers 60 jaar en ouder. Allerlei kunstmiddeltjes werden ge bruikt om flinke veertigers en vijftigers er ais zestigers te doen uitzien. Spoedig kwam de regeering tot de ontdekking van het bedrog en het regende straffen op de kunstmatige grijsaards. Maar éen zaak is opmerke lijk, dat onder al de gevallen, waarin deze fraude werd gepleegd, geen enkel is, dat een vrouw er zich aan schuldig maakte, hoewel het opiumgebruik onder de Chineesche vrouwen even zeer verbreid is als onder de mannen. Geen enkele dochter van het Hemel- sche rijk schijnt er toe te hebben kunnen besluiten om zich ter wille van het opiumgenot ouder te maken dan zij is. „Daaruit blijkt dat de co quetterie sterker is dan elke andere ondeugd". Dat zegt het Fransche blad, niet wij. Ook uit het volgende, betreffende de moderne Chineesche voorschriften om te groeten, blijkt dat men in China niet afkeerig is om van boven af te decreteeren. De president van de Chineesche republiek, juanschikai, heeft in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien, en wettelijk de officieele wijze van groeten vastgesteld. Reeds vroeger legde hij de kleeding bij officieele gelegenheden bij geschrifte vast. Zijn verordening luidt 1. Om te groeten licht men den hoed en buigt. 2. Bij officieele ceremoniën licht men den hoed op en buigt driemaal. 3. Bij minder officieele gelegenheden volgt de buiging eenmaal. 4. Op straat wordt alleen de hoed afgenomen, niet gebogen. 5. Dit voorschrift geldt niet voor officieren, soldaten, agenten van po litie, kortom voor allen aan wie een bijzondere wijze van groeten is voor geschreven. 6. Voor vrouwen geldt hetzelfde voorschrift, met dien verstande, dat zij niet den hoed afnemen. De beroemde italiaansche compo nist Verdi zou zich met deze groet- voorschriften zeker moeielijk hebben kunnen vereenigen. Hij was van na ture een weinig brommerig en zelfs onbeleefd. Als hij te Genua wandel de, keek hij gewoonlijk „over de menschen heen," om maar niet ge- werkkamer stonden, en stak een si- garette aan. Hier ben ik en hier blijf ik riep ze lachend, 'tls wonderheerlijk hierAls je mij nu nog een glas sherry zoudt willen geven, Waiter, zou er v#or mij niets aan de aard- sche gelukzaligheid ontbreken. Glimlachend zette Walter een glas met den goudgelen wijn op een kiein tafeltje, dat onder Mary's bereik stond. Mag ik jou ook een glas pre senteeren, Brunhilde vroeg deze. Om niet onbeleefd te schijnen, gaf ze een bevestigend antwoord en dronk een weinig van den vurigen wijn. Was liet tengevolge van den vu rigen wijn of was het de invloed van de geheele, door een kunstzin- nigen geest vervulde omgeving haar slecht humeur en haai koel heid verdwenen meer en meer en zij begon met belangstelling rond te kijken. Walter bemerkte het en er kwam een vrtolijke glans in zijn oogen. Eindelijk opende hij de deur, die naar het atelier leidde. noodzaakt te zijn, de vele groeten te beantwoorden. Op een zijner wande lingen werd hem plotseling den weg versperd door een der dames uit de eerste kringen van Genua. Verdi botste tegen haar aan, en aan voor- bijloopen was geen denken. Pardon, zei mevrouw. U bent toch Giusep- pi Verdi Jawel, bromde haar slachtoffer. Dezelfde, die den Ri- goletto geschreven heeft jawel Dan moet ik u er toch op attent maken, dat uw hoed vuil is. Verdi rukte den breedgeranden hoed vlug van zijn hoofd, en de dame barstte in een hartelijk lachen uit, want geen stofje was op den hoed te ontdekken. De meester staarde zijn waarschuw- ster verbluft aan. Maar mevrouw, wat beteekent dat?" Dat beteekent ant woordde ze resoluut, dat niemand op de wereld, ook niet de man, die den Rigoletto heeft geschreven, zich mag veroorloven tegenover anderen onbe leefd te zijn. Juist wanneer men den Rigoletto geschreven heeft, moest men speciaal tegenover dames zich de beleefdheid aanwennen, den hoed af te nemen. Vooral wanneer de dame nog wel het eerst groet Verdi hoorde 't standje gedwee aan, presenteerde daarop de dame zijn arm en wandelde zoo, al zijn kennissen groetend, den boulevard afeindelijk nam hij den hoed maar onder zijn arm, want het was „niet te doen" beweerde hij om hem voort durend af te nemen. O, de zachte invloed van 't vrouwelijk geslacht Bij vele volken bestaan eigenaar dige gebruiken bij het begraven der dooden. De Japanners leggen een zakje met theebladen onder het hoofd van het lijk. De Peruanen begraven hun kinde ren zoodanig, dat écn hand buiten het graf opsteekt, em daar van tijd tot tijd wat voedsel in te leggen. De Andomannen zetten hun kinderen een schaal met melk op 't graf. Op het Maleisch Schiereiland geeft men de dooden een teerpenning mee in het graf. Ook pleegt men er een laddertje in het graf te leggen, ter wijl op zij openingen worden aan gebracht, waaruit de ziel van den overledene zoo noodig kan ontglippen. Op Korea worden de dooden in reiskostuum begraven. Al deze bij zondere gebruiken wijzen op een ge loof aan een voortbestaan der ziel. Hebben de vrouwen den naam van ijdel te zijn, de mannen schij nen soms in deze voor de dames niet onder te willen doen. in een Londensche sociëteit werd onlangs over de vraag: „Zijn de mannen ijdej" druk gedebatteerd. Hoe het antwoord op die vraag te vinden Een origineel Engelschman kwam Hier heb ik het voornaamste deal van mijn verzamelingen, zei hij. Misschien interesseert het je, daarin een kijkje te nemen. Brunhilde trad naar binnen en bleef verbaasd staan. Een wonderlijk ge stoffeerd vertrek ontving haar. In een ruime nis met een venster, dat op 't Noorden uitzag, stond Walters schil dersezel hier scheen hij steeds te werken. De vloer was bedekt met Turksche tapijten, echte keieins hin gen aan de wanden, die verder doorslechts enkele voortreffelijke schil derijen versierd waren. Divans -en zetels stonden in 't rond en op tafels en in kasten, geheel in stijl, bevonden zich kostbaarheden van allerlei aard prachtige glazen, Oostersch goud- smidswerk, oude wapenen, kleine beeldjes en wat Walter nog meer van zijn reizen had meegebracht. Het atelier was inderdaad beziens waardig. Brunhilde, overweldigd door de schoonheid van dit vertrek en de kunstwaarde van al deze voorwer pen, vergat geheel en al haar koel heid en liet zich vol levendige be langstelling ai deze kostbaarheden op den volgenden inval. Bij gele genheid van een bal posteerde hij zich met een vriend in de vestibule vau het gebouw, waav de danspartij gegeven werd. Aandachtig werden alle hoeren opgenomen en degenen geteld, die, voor zij de balzaal bin nentraden, zorgvuldig hunne haren in orde brachten. Het resultaat was, dat van de dertig genoodigde hee- ren, negen en twintig zich voor de deur nog even met hun frisuur in het zakspiegeltje bekeken. De dertigste ging binnen zonder zich om zijn haar te bekommeren. De man was a la Bismarck gekapt, het was voile maan bij hem. Jammer, dat wij dezen mijnheer No. 30 niet het volgende recept kunnen toesturen, misschien kon hij er zijn voordeel mee doen. 't Middel is uitgevonden door ze keren Henri de Parville, die tallooze bewijzen voorhanden heeft van de goede werking. Ieder weet, dat mu sici, speciaal viool-of piano-kunste makers, zich gewoonlijk verheugen in een zeer weelderigen haargroei. Aan deze omstandigheid ontleent de Parville zijn voorschrift„Wilt gij niet tot de kaalhoofdigen gaan behooren, bespeel dan ijverig uw viool of piano. En als argument voor zijn bewering voert hij aan, dat de muziek een onmiskenbare werking op het zenuwstelsel uitoefent, dus ook de voeding van het weefsel be ïnvloedt, met dit gevolg, dat de heele physiologische individualiteit van den mensch van muziek afhankelijk is. Het procent kaalhoofdigen onder musici bedraagt elf. Het zijn voornamelijk de instru mentalisten onder de musici, die door hun vibreeren de kracht hunner haar vaten beïnvloeden. De vertegenwoor digers van strijkmuziek lijden minder aan haaruitval, dan die van koper dito, integendeel is een violist on denkbaar zonder hevigen haardos, terwijl men in een blaasorkest nog al eens een maan ziet schemeren. Ook mannelijke pianisten zijn in den regel van een flinken kuif voorzien. Of de muziek ook invloed heeft bij de vrouwen Dit vragen wij ons af maar naar een antwoord zoeken zou evenveel beteekenen als in de toilet geheimen der dames-pianisten dringen Cello, harp en contrabas doen in haargroeikwaliteit voor de piano niet onder. Hobo en bas hebben echter in dit opzicht zeer geringe eigen schappen, evenals klarinet en fluit. Een fanfaremuziek oefent zelfs een zeer verderfelijken invloed uit. Onder haar beoefenaars is de hoornist het slechtste af. Was zijn hoofd eens gedekt door een dichten haardos, na een paar jaar is hij dien stellig kwijt. Keuvelaar. toonen, aan ieder waarvan voor Wal ter een herinnering verbonden was. Deze antieke statuette had hij in Ro me gekocht, dat kostbare kleinood in Konstantinopel en dat tapijt in Teheran. Dit met ivoor ingelegde geweer had hij van een bedouinen- hoofd weten machtig te worden en dat paar met zilver versierde pisto len een uitdrager in Algiers afge kocht. Het was Brunhilde, alsof ze in een sprookjesland wandeldeze bleef staan, haalde diep adem en zei Het is heerlijk hierIk had niet gedacht in zulk een feeënrijk te komen. Hij glimlachte maar volstrekt niet trotsch of gevleid, maar met een zweem van droefheid. ik dank je voor je lof, ant woordde hij. Maar indien mijn be scheiden atelier volgens jouw woor den een feeënrijk is, het schoonste het beste ontbreekt er toch nog in de fee zelf. Brunhilde bloosde even. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1