zoo% ASCHEI Maandag 21 April even S, in 't gebruik WHfmSHM Y' 51 e Jaargang. 1913 M&MMiïi Vlfssingen.1 the Wasscherij CJRG" pekering- stoezicht HEN. BINNENLAND FEUILLETON I! ngatraat 31. ./AZIDR.» Nieuwendijft 4 digd, is practisch, nen niet te onder- OOPER dan het NNENGOED. VLISSINGSCHE COURANT i s s i n g e n bij lierwindenplcin 23, 2 straat 22, C. BER- 5 [ANSE—DAMAVE, 2 irk 56 en Schelde- lat 12. voor militairen flOOO.-, fSOO -,1 0/ /O venaard. rd55l8, Amsterdam. 181 - LOSKADEI Issehen, droog toe-1 poon. verminderde] HJSEN-KLOP. laar", Walstr. 125. AARIHW rstrekt door de pjj :-Kantooi L. A. DON en W. L. en door Idelburg Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERT ENTILNvan 14 regels 0.40. Voor eike regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Kustverdediglngsor.twerp. De heer Eland stelt als amendement voorom in artikel 1 van het ontwerp het punt lo. aldus te lezen: „lo. het verbeteren van de werken aan de Westerschelde". Voorts om in art. 5 de woorden „twaalf millioen gulden (f 12.000.000)" te vervangen doorzeven millioen gulden (f7.000.000). Daar dit amendement geen toe lichting bevat doch art. 1 van het gptwerp onder lo. vermeldt: „het piakgn van pen fort bij Vlissingen", terwijl bovendien de door den heer Eland voorgestelde vermindering met f 5,000,000 ongeveer overeenkomt met fiet voor dp regeering in tiet ontwerp uitgetrokken bedrag voor het maken van genoemd fort, valt uit het voorstel van den heer Eland af te leiden dat het diens bedoeling is niet over te gaan tot den bouw van dit fort en te volstaan met eenvoudiger verbe- teringswerken aan de Westerschelde. SSP |en gastmaal. De leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal zullen op 29 dezer in Hotel „De Twee Steden" te 'sGravenhage een gastmaal aanbie den aan hun oud-voorzitter, den heer Van Bylandt, en aan den tegenwoor- gen voorzitter, den heer Van Nispen tot Sevenaer. De verjaardag van Prins Hendrik. Pp viering van 's Prinsen verjaardag is Zaterdag te 's Gravenhage niet zooals vorige jaren voorbijgegaan. Daaraan ontbrak ditmaal ais schakel de deelneming van het militaire gar nizoen. De parade {och werd niet gehouden omdat de garnizoensautori teiten gebruik hadden gemaakt van de bij een onlangs gemaakte regeling hun gegeven bevoegdheid om, wan neer geen voldoend troepengetal in de stad aanwezig is, te bepalen dat de troepen niet ter parade zullen uitrukken. Ten Koninklijken paleize en in dat van H. M. de Koningin-Moeder werd Zaterdag door de vreemde gezanten, de civiele en militaire autoriteiten, de leden van staatscollegiën en volks vertegenwoordiging druk ingeschreven in de felicitatieboeken, die er op 's Prinsen verjaardag gereed lagen. Generaal J. H Kretzerf In den ouderdom van bijna 93 jaren is te 's Gravenhage overleden de ge- pensionneerde luitenant-generaal der artillerie de heer j. H. Kretzer. Na volbrachte studie aan de Kon. Mil. Academie werd de ontslapene in 1840 benoemd tot tweede-luitenant Roman uit het leven door O. Elster 12) (Nadruk verboden.) Twee corridordeuren leidden naar 4e woningen. Op het naamplaatje op de eene deur stondvon Was- Sow> geheime regeeringsraad, op dat van de andere deur de eenvoudige »aam: Walter Hildebrandt. Brunhilde schrikte. We gaan naar je broer vroeg ze. Ja, vindt je dat zoo verschrik kelijk? Walter hééft ons immers 'eeds dikwijls uitgenoodigd zijn 'erzamelingen en zijn atelier te bezien. Zeker maar je weet ook, dat ie moeder ons vergezellen wilde, als w'l dit bezoek- Ik houd niet veel van zulktoe- ïj?m. viel Mary haar in de rede. ï£os toch geen kind, Brunhilde jjM steekt daar nu in, dat je in 'jn gezelschap mijn broer bezoekt In den grond der zaak had Mary bij het wapen der artillerie. Als ma joor was hij gedurende eeniger. tijd chef van het bureau materieel der artillerie bij het departement van oor log, totdat hij in 1878 benoemd werd tot commandant van het 2e regiment der vestingartillerie. Spoedig daarna volgde zijne bevordering tot kolonel commandant van de ie afd. vesting artillerie. In 1881 werd de heer Kretzer generaal-majoor tevens com mandant der vesting-artillerie en drie jaren later werd hij benoemd tót luitenant-generaal, inspecteur van zijn wapen. Ónder dankbetuiging vpor de door hem bewezen diensten verliet dé heer Kretzer iri 1887 den militairen dienst met pensioen. Bezoek van Hollandsche torpedobooten aan Brugge. De Brusselsehe „Gazette" weet mede te deelen, dat de zes torpedo jagers, die den 3den Mei a. s. te Brugge zullen arriveeren, onder bevel van kapitein Greve staan en dat zij tot den 7en Ajei in genoemde Bel gische haven zullen vertoeven. De zaak'Duys- De heer Duys, die wegens eenvou dige beleediging door de rechtbank te Haarlem tot f 25 boete, subs. 5 da gen hechtenis werd veroordeeld, deelt in de „Voorpost" mede, dat hij niet in hooger beroep gaat. Overplaatsing onderofficieren. De inspecteur der infanterie heeft ter kennis van de korpscommandanten gebracht, dat tengevolge van het feit dat de bevordering in de hoqgere onderofficiersrangen door hem, inspec teur, moet geschieden, reeds verzoe ken om overplaatsing naar een be paald garnizoen bij hem zijn ingeko men. De inspecteur acht het daarom ge- wenscht er de aandacht op te vesti gen dat de overplaatsing bij andere korpsen niet tot zijn bevoegdheid be hoort. Alleen wanneer meerdere vacatures in denzelfden rang tegelijkertijd moe ten worden aangevuld, zou verdeeling over de garnizoenen zooveel mogelijk in overeenstemming met de wenschen der candidaten kunnen geschieden. Aangezien het den inspecteur der infanterie noodzakelijk voorkomt alvorens tot bevordering over te gaan den korpscommandant een ver klaring te vragen of de te bevorderen onderofficier nog geschikt wordt ge oordeeld, wordt alsdan tevens mede- deeling verzocht van de wenschen der aan de beurt voor bevordering zijnde candidaten, ten opzichte van vacante plaatsen- gelijk. Brunhilde zou zich stellig niet geërgerd hebben, dat ze dit bezoek moest afleggen, wanneer ze niet aan den argwanenden blik had gedacht, waarmee mevrouw Hildebrandt den omgang van Walter met haar scheen te bewaken. Walter was thans veel vaker dan anders in het ouderlijke huis; hij bracht daar bijna eiken avond door, kwam reeds des namid dags, als de Bank gesloten was, mu siceerde en schilderde met Brunhilde sprak met haar uitvoerig over kunst werken en dergelijke, bracht haar photografiën en andere kleine kunst voorwerpen mee kortom, hij toon de de belangstelling, welke hij voor de schoone nicht koesterde, op een manier, die wel geschikt was om de opmerkzaamheid van een moeder te trekken. Brunhilde had de wantrouwende blikken van haar tante reeds lang opgemerkt en zocht den omgang met Walter op alle mogelijke manieren te ontwijken. Ze was veel te trotsch om ook maar den schijn te wekken, dat ze er naar streefde om in de gunst van den rijken erfgenaam te komen, ofschoon het haar groote Oranje-Nassau's Oord Verschenen is het Jaarverslag over 1912 van liet Sanatorium „Oranje Nassau's Oord" te Wageningen. Daaraan is het volgende ontleend In 1912 werden verpleegd 261 patiënten, met 27.183 verpleegdagen tegen in 1911 268 patiënten met 28.496 verpleegdagen. Op 1 Jan. 1912 waren aanwezig 41 'm. en 29 vrtotaal 70er werden opgenomen 114 m. en 77 vr., totaal 191. E?n mannelijk patiënt oy^rleed, terwijl vertrokken }15 m. en 74 vr., totaal 169; op 3,1 Dec. waren aanwezig 39 m. en 32 vr., totaal 71 patiënten. De patiënten kwamen uit alle deelen d^s lands, voornamelijk pit dê pro vincies met de meesje groote steden, n.|. ^uid-Holland 64, Noord-Holland 40, N.-Brabant 26, enz, Van de 191 opgenomen patiënten waren 66 erfelijk belast, met dien verstande, dat van 33 patiënten de vader, van 24 de moeder en van 9 beide ouders $an tuberculose over leden waren. De gemiddelde duur van het verblijf was in 1912; 146 verpleegdagen, iif 191} was dit 151. Van de 190 patiënten, die in 1912 het Sanatorium verlieten, was het resultaat der behandeling, dat er 136 patiënten veel verbeterden, d.i. 72 pCt.30 patiënten iets verbeter den, d.i. 16 pCt.22 patiënten niets verbeterden, d.i. 11 pCt. 1 patiënt achteruitging, d.i. 0.5 pCt. en 1 over leed, d.i. 0.5 pCt. Eyenals vorige jaren moet nog steéds helaas gecon stateerd, dat zoovele patiënten zich veel te laat in een Santorium doen opnemen en al ziet men o,ok dan nog vaak onverwachte resultaten, deze zquden zoo,veel grooter en meer blijvend zijn, indien men vroeger was opgenqmen, Wat de specifieke behandeling aangaat, werden 60 patiënten be handeld met tuberculine-injecties, met afwisselend resultaat, terwijl men soms een onmiskenbaar gunstig re sultaat meende te zien, liet het ook vaak in den steek. Met Dioradin werden vier patiënten behandeld, zonder dat de indruk verkregen werd, dat het iets hielp, terwijl zes patiënten behandeld werden met het middel van dr. Van Stockum uit Rotterdam bij twee patiënten scheen het aanvankelijk iets te helpen, maar ook hier bleek de gunstige invloed niet blijvend te zijn. Volgens het financieele overzicht eischte de exploitatie van het Sa natorium van de Stichting een bij drage van f 18863.60. Aan giften, legaten en subsidieën werd ontvan gen f 38521.07, aan jaarlijksche giften en contributiën f 1403. Het kapitaal der Stichting vermeerderde met f 5336 en bedraagt uit. Dec. 1912 smart veroorzaakte, dat ze haar ge voelens moest bedwingen, en daar, waar ze genoigd was om warme en hartelijke genegenheid met dezelfde gevoelens te beantwoorden, slechts koele teruggetrokkenheid kon toonen. Nog kon het gevoel, dat haar tot Walter aantrok, geen liefde worden genoemd, maar Brunhilde zelf had een voorgevoel van het gevaar, dat er lag in een intiemer omgang met den haar zoo sympathieken jongen man, en in haar maagdelijk gevoel deinsde ze voor een herhaald samen zijn terug. Mary had haar heden overrompeld. Moest ze omkeeren Moest ze zich beleedigd terugtrekken Maar zij voelde, dat zulk een gedrag klein geestig en haar onwaardig was. Zou ze daardoor niet juist dat verraden, wat ze verbergen moest en wilde? En was ze zicli niet bewust van haar trots, haar kracht, haar reinheid Zou ze kleinmoedig een ontmoeting ontwijken, die toch vroeger of later moest plaats hebben Ik vind het nu juist niet kiesch van je, Mary, zei ze met gefronste wenkbrauwen, dat je mij op deze f 549.451.40". Het Emmafonds keerde aan 215 minvermogende patiënten uit f 12041.38; ten bate van het stamkapitaal kon een belegging plaats vinden van f 3200, zoodat het fonds uit. December 1912 een nominaal kapitaal bezit van f 267.000. Aan giften in eens werd ontvangen f 1175.04; van begiinstigers(sters) en donateurs(trices) f 4065.59. Weinig eerbied of eenzeifou'. Niet uit onzen, duim, maar heusch gelezen, Den laatsten tijd ontbrak nog al eens 's morgens te 11 uur het vol doende aantal leden der Kamer. Wan neer het voldoende aantal, het quorum er niet was, werd de vergadering ge schorst voor een half uur of een uur. Aldus is Dinsdag 1. 1. geschied. Aile kranten hebben het vermeld. Een blad echter, een provinciaal blad in de provincie Noord-Holland, deelde het feit Woensdag aan zijn lezers mee in dezen vorm „Maarhet schorum was er niet." Als het niet historisch was, ware de grap te cru. Men ziet echter, hoe gevaarlijk het is, dat de zetters van heden geen grondig onderricht in Latijn genoten hebben. („Maasb.") De woonhuizen der De Witten. Naar de „Dordt, Ct." verneemt, heeft de R. K. gemeente te Dordrecht aangekocht het pand Grootekerksbuurt 21, ten einde daar na afbraak te stichten een pensionaat ten behoeve van oude dames. Wanneer no 21 wordt gesloopt, zal daarmee verdwij nen het huis, waarin na 1625 mr. Jacob de Witt, de vader van Jan en Cornells de Witt, woonde, en waar deze gebroeders hoogstwaarschijnlijk geboren zijn. Mr. Cornells de Witt woonde er ook 1655 naast zijn vader, die no. 23 bewoonde, nadat hij het pand in 1633 had gekocht. Het pand no. 21 was, zoo ver men nagaan kan een familiehuis der De Witten, dat het nageslacht wel wat meer in eere had mogen houden. De tuberculose en hare bestrijding. In de zaal van den heer Buning trad Zaterdagavond op uitnoodiging van de plaatselijke commissie tot bestrijding der tuberculose als spre ker op de heer dr. H. van der Voo, adjunct-secretaris der Centrale Ver- eeniging, uit Den Haag, die boven staand tot onderwerp had gekozen. De zaal was zeer goed bezet. De heer Van der Voo, begon met mede te deelen, dat hij slechts be knopt het onderwerp zou kunnen be spreken en hij zou trachten dit zoo populair mogelijk te doen. Aan de hand van cijfers wees spr. wijze beetgenomen hebt. Ik wensch niet tegen den wil van je moeder te handelen. Wees niet dwaas, Brunhilde, zei Mary lachend. Wij zijn nu een maal hier en blijven hier. Dit zeggende trok ze aan de bel van Walters deur. Onmiddellijk daarna hoorde men vlugge, luchtige voetstappen, de deur werd geopend en Walter zelf stond voor de beide jonge meisjes. Daar zijn we, Waiterriep Mary vroolijk. Een lichte bloos vloog over het knappe gelaat van Walter. Hoe vriendelijk van je, aan mijn uitnoodiging te voldoen, begon hij, maar hield plotseling op en kleurde nog heviger, toen Brunhilde hem de hand niet reikte en geheel koel antwoordde Mary heeft me beetgenomen. Ik wist niet, dat haar bezoek jou gold, anders was ik niet meegekomen. Brunhilde is een zottin riep Mary op levendigen toon. Het is toch geen misdaad, dat wij mijn broer bezoekenLaten we binnen gaan. er op, dat de tuberculose veel meer slachtoffers maakt, dan alle andere ziekten, zelfs meer dan cholera, pok ken of zelfs dan oorlogen. Door het groote verlies, dat deze ziekte in familiekringen bracht, door de finantieële schade, die de samen leving leed, werd meer belangstel ling in de bestrijding verwekt en vooral nadat Robert Koch in 1882 de tuberkelbacil ontdekte. Het verder onderzoek heeft uitge wezen, dat deze bacillen door het zonlicht worden gedood, doch in uitgedroogde vluim bijv. maanden kunnen blijven leven. Ook koken doodt de bacillen, kookt daarom uw melk zegt spreker, maar roert er bij, opdat zich geen vel vormt, dat de bacillen tegen de lucht kan beschermen. Als de drie wijzen waarop de ba cillen in het lichaam kunnen dringen, noemde spr. door de ademhalingsor ganen, met de spijzen, vooral melk en vleesch en door de huid. De heer Van der Voo zette hierop uiteen hoe het ziekenproces verder werkt. Het gevaarlijkst is de open tuberculose, dat is die waarvan de „haard" met de buitenlucht in ver binding staat, zooals bijv. bij long- tnberculose, waarbij de luchtpijp be doelde verbinding tot stand brengt. Spr. wijst verder op het gevaar vooral voor kinderen om besmet te worden door tuberculeus vee, en in verband daarmede op de wet, welke men in Frankrijk voorbereidt ter be strijding der veetuberculese. - Ais voornaamste middelen ter voor koming van besmetting noemde de spreker netheid, reinheid en welle vendheid. Het vluim, door patiënten uitgeworpen moet vernietigd worden het is echter ongemotiveerd bang te zijn voor de lijders. Tuberculosevrees heeft geen reden van bestaan bij goede behandeling der patiënten. Bij ziekten als influenza, longont steking en dergelijke en ook bij al coholmisbruik wordt het gevaar tuber culeus te worden ten zeerste ver hoogd. Alles wat verzwakt, wat het lichaam minder weerstandsvermogen geeft, werkt mede om de ziekte te verspreiden. Hoe de plaatselijke, provinciale en centrale vereenigingen ter bestrijding werken en hoe nuttig het werk der huisbezoeksters, die inlichtingen ge ven over de gewenschte inrichting der woning, de noodzakelijlijke ver zorging der patiënten enz. is, werd doer den heer Van der Voo duidelijk gemaakt. Tegen het gebruik van kwakzal versmiddelen waarschuwde spreker. Bijna ieder krijgt eenmaal in zijn leven tuberkels en wel in zijn prilste jeugd veie zijn sterk genoeg den in vloed daarvan te overwinnen. Voor Moet ik onder deze omstandig heden het genoegen van je bezoek missen, Brunhilde vroeg Walter en zijn stem klonk droevig. Ze had medelijden met hem. Nu we eenmaal hier zijn, kun nen we wel van de gelegenheid ge bruik maken om je verzamelingen te zien, antwoordde ze. Men trad binnen. Mary snelde da delijk naar de weonkamer van haar broer, terwijl Brunhilde langzamer volgde. Walter liep naast haar. Maar zijn gezicht, dat in 't begin van vreug de schitterde, was ernstig en droef geworden. Met een beweging met de hand noodigde hij haar uit om zijn kamer binnen te gaan. Walter, de deelgenoot van de firma Hildebrandt en Zoon of, zooals de spotters zeiden Hildebrandt en zijn zoon Hadubrandt" behoefde zich niet tevreden te stellen met een kleine vrijgezellenwoning hij had de eene helft der verdieping voor zich alleen gehuurd. Links naar de ont vangkamer lag de eetzaal, rechts de werkkamer, het vertrek, waar Walter gewoonlijk vertoefde (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1