Vrijdag 18 April No. 92 51e Jaargang. 1913 gemeentebestuur binnenland feuilleton VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzetfde advertentie, wordt de prijs slechts fiveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Kiezerslijst. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat een ingekomen verzoek tot plaatsing van een persoon op de Kie zerslijst 1913—1914 dadelijk tot en met den 22 April a.s. voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld en dat tegenspraak van het verzoek schriftelijk en uiterlijk den 23 April a. s. aan het Gemeentebestuur kan worden ingediend. Vlissingen, 16 April 1913. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH L. B. De Secretaris, WITTEVEEN. Tweede Kamer. Bij het gisteren voortgezet debat over de Ziektewet werden verschil lende amendementen ingetrokken, o.a. een van den heer Duys om te bepa len, dat ten name van een apotheker niet meer dan 5000 verzekerden mogen zijn ingeschreven. Terwijl hij verwees naar groote gemeentelijke apotheken, betoogde de minister, dat voor dergelijke bindende bepalingen geen reden bestaat. Beslist is, dat elk lid van een erkende ziek- tekas moet worden toegelaten tot een toegelaten ziekenfonds. Overeenkomstig een amendement- Scheurer dat in den zin, door den minister aangegeven, was gewijzigd werd besloten, dat in de statuten van een ziekenfonds het aantal verzeker den moet worden bepaald dat door éen geneesheer mag worden behan deld; de Kroon kan, na den verze keringsraad gehoord te hebben, over schrijding van het aantal toestaan. Met 46 tegen 12 stemmen werd een amendement—Duys verworpen, dat betoogde om geen ondernemingsfond sen toe te laten en met 47 tegen 13 stemmen een amendement dat door den heer Schaper was verdedigd en diende ter bepaling, dat aan ieder toegelaten fonds een of meer verple gende personen moeten zijn verbon den. Vervolgens kwam de regeling van werkzaamheden aan de orde. Na een uitvoerige discussie werd op voorstel van den voorzitter besloten om na de afdoening van de Ziektewet eerst het ontwerp voor kindertoeslag aan onderwijzers te behandelen en daarna het ontwerp op de kustverdediging. Tegen behandeling van laatstgenoemd ontwerp nog voor het reces had de Roman uit het leven door O. Elster 10) (Nadruk verboden.) De knecht opende de deur van de eetzaal en kondigde aan, dat het souper gereed stond. De handels- raad bood zijn vrouw den arm, Wal ter geleidde Brunhilde en Mary ging 'achend aan den arm van den braven Christoph Wackernagel hangen, met wien ze reeds een innige vriendschap gesloten scheen te hebben. Zoo begaf ■"en zich naar de eetzaal. IV. Zullen we vandaag niet einde lijk eens ons bezoek aan Walter bren gen, Brunhilde, dat we hem reeds z°o lang beloofd hebben vroeg Ma ty, terwijl ze van het boek opkeek, waarin ze vlijtig had gelezen in den "ld, dat Brunhilde aan een klein aqu- arel werkte. Ik ben bang, beste Mary, ant lreer Schaper zich nadrukkelijk verzet. Minister Heemskerk had verklaard, dat de regeering op de behandeling ervan hoogen prijs stelt. De heer Passtoors drong er op aan om voor het recès ook nog het ont- werp-pensioneering van gemeente ambtenaren te behandelen. De voorzitter merkte naar aanlei ding daarvan op, dat de regeering verzocht heeft omtrent de behandeling van bedoeld ontwerp, heden nog geen beslissing te nemen. Hofberich». Men verneemt dat H. M. de Konin gin ten zeerste getroffen is door de nadere mededeelingen betreffende den omvang der ramp onder de visschers- bevolking der Noord-Westkust van Friesland, tengevolge van den storm van den 17en Maart en daarop vol gende dagen, waardoor bijna alle fuiken werden vernietigd, zoodat het bestaan der kustvisscherij ernstig wordt bedreigd. H. M. heeft den commissaris der Koningin doen verzoeken aan de ge troffen visschersbevolking de verzeke ring van hoogstderzelver oprechte deelneming over te brengen en heeft éene bijdrage van twee duizend gul den beschikbaar gesteld, om in den eersten nood te voorzien. Voorts heeft de Koningin verzocht nadere inlichtingen te ontvangen be treffende den toestand en betreffende het inkomen van giften. De minister van oorlog heeft be paald dat in het tijdvak 1 December 31 januari aan elke school voor verlofs-officieren 120 manschappen, bestemd voor den dienst bij het blij vend gedeelte, zullen worden gedeta cheerd. Van 1 Februari tot 15 Juni zullen aan genoemde scholen worden gede tacheerd alle miliciens, aan wie uit stel van opkomst voor herhalingsoefe ningen is verleend, aangevuld door miliciens der October-ploeg. Tegen de coalitie. De heeren A. G. H. van Hoogen- huyze, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, G. A. baron van Till, te Hilversum, J. Wiedeman, arts te Beverwijk, E. van Dronkelaar, te Ede, en G. J. van Krieken, te Vee- nendaal, hebben bij het hoofdbestuur der Christ.-Hist. Unie een voorstel ingezonden, zich van de coalitie los te maken, belichaamd in de volgende motie, die ter behandeling aan de algemeene vergadering wordt aange boden „De Christeiijk-Historische Unie, vergaderd in algemeene vergadering op 24 April 1913 te Amsterdam, overtuigd, dat door de coalitie-po woordde Brunhilde, dat je moeder dat bezoek wel niet erg naar haar smaak zou vinden. Is 't dan noodig, dat we mama ons plan mededeelen Me dunkt, we zijn beiden oud genoeg om zelf te weten, wat we moeten doen of laten. Zeker, Mary, als we op ons zeiven leefden maar wijl we in het huis van je ouders wonen en van hen afhankelijk zijn, moeten we ook rekening houden met hun wenschen. Och, die afhankelijkheid Wat haat ik die riep Mary driftig, terwijl ze opgewonden in de kamer heen en weer liep. Brunhilde glimlachte en boog zich weer over haar werk. De uitbarstin gen van Mary's ongebreideld tempe rament, had ze in de maanden, welke ze in 'thuis van den handelsraad doorbracht, reeds grondig leeren ken nen. In den eersten tijd hadden ze Brunhilde doen schrikken, maar wel dra zag ze, dat die uitbarstingen op een stroovuur geleken, dat snel op hield te flikkeren. De drang naar vrijheid was bij Mary niet krachtig genoeg om de zachte banden te Abonnements- Advertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. litiek zooals die de laatste jaren is gevoerd, het ware Christelijk geloof groote schade heeft geleden en het waarheidsbesef stelselmatig is onder mijnd, dat de toenemende macht van de Roomsche Kerk in ons vaderland voor het Protestantisme groot ge vaar begint op te leveren, dat de overwegende invloed in de coalitie van de calvinistische begin selen zooals die door dr. Kuyper worden in practijk gebracht, in hooge mate bedenkelijk begint te worden voor de Ned. Herv. Kerk, ziende bovendien, dat het door de drie rechtsche partijen voorloopig vastgestelde accoord slechts tot ver zwakking van de Christ.-Hist. kamer fractie moet leiden, besluit, zich aan de coalitie ont trekkende, zelfstandig op te treden in de districten, waar dat mogelijk is, en in de andere districten bij de stemming zoowel als bij de her stemming die candidaten te steunen, wier beginselen geacht kunnen wor den het dichtst te staan bij die dooi de Christ.-Hist. Unie beleden, en aan wie mitsdien het veiligst de belan gen van volk en kerk kunnen worden toevertrouwd." Zaterdag en Zondag a.s. houdt de Algemeene Nederlandsche Bond van handels- en kantoorbedienden in het „American-hotel" te Amsterdam zijne 7de jaarvergadering. De door het bondsbestuur inge diende begrooting over het jaar 1913 sluit in inkomsten en uitgaven met eene som van f 15.946.59. Het bedrag der te ontvangen contribution, bere kend naar het aantal leden op 2 Janu ari van dit jaar, wordt op f 15.354 geraamd. De beschrijvingsbrief bevat voorts een aantal punten van meer of minder ingrijpenden aard, waaronder verschillende voorstellen tot wijziging der bestaande bepalingen op de uit- keeringen bij ziekte, werkloosheid en staking of uitsluiting, voorstellen in zake het verschaffen van betrekkingen aan werk-zoekende bedienden, en een voorstel tot het scheppen van de mogelijkheid tot het vormen van vak groepen. Het laatste voorstel wordt ingediend door het bondsbestuur, naar aanleiding van een uitvoerig rapport, uitgebracht door eene in gevolge besluit der vorige jaarverga dering ingestelde bijzondere commis sie, die een uitgebreid onderzoek heeft gehouden naar de werking van het vakgroep-instituut in de vakver- eenigingen in binnen- en buitenland. Vlissingen, 18 April. Het Zweedsch stoomschip „Drott- ning Sophia" van Narvik naar Ant werpen heeft gisterenavond order ont verbreken, waarmee rijkdom, wel vaart en weelde om haar leven had den geweven. Met haar scherp ver stand zag Brunhilde al heel spoedig dat mevrouw Hildebrandt de eenige persoon was, die consequent op haar doel afging. En al vermocht dit doel een hooge positie in de maatschappij in te nemen en alles uit den weg te ruimen, wat voor die positie schadelijk kon zijn, al ver mocht dit doel ook geen sympathie bij Brunhilde te wekken, zij moest toch eerbied hebben voor de volhar ding, met welke haar tante er naar streefde. Walter en Mary waren moderne menschen, welke zich door de stroo mingen van 'toogenblik nu hier dan daarheen lieieti drijven die van daag met literatuur en kunst dweep ten, morgen de sociale plichten jegens de lijdende menschheiJ als de hoog ste levenstaak beschouwden die he den zwoeren bij de diepzinnige uit spraken van een schrijver en morgen in vuur kwamen voor een luchtig blijspel. Er was niets bestendigs in hun wezenhet waren aardige menschen, maar die laboreerden aan de kwaal vangen wegens de staking naar Ham burg te vertrekken en is onmiddellijk derwaarts vertrokken. Onze stadgenoot de heer H. Zeijger, werkzaam op de Kon. Maatsch. „de Schelde", is benoemd tot opzichter bij een constructie-werkplaats te Batavia. De le luitenant adjudant H. J. Adams van het 2e bat. 14 reg. inf. Middelburg zal van af 21 April a.s. tot 9 Mei d. a. v. een curcus volgen aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. Door de vrijzinnige groep te Oost en West-Souburg is in een gisteravond gehouden vergadering met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer deheermr.E. E. van Raalte, oud minister van justitie. In de Donderdagmiddag te Middel-, burg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij werden als onder werpen voor de algemeene vergade ring, te houden op 25 Juni te Zierikzee, opgegeven de pacht, de hooge onkost- ten bij publieke verkoopingen van onroerende goederen en de wensche- lijkheid van tuinbouwersorganisatie in Zeeland. Langen tijd werd gesproken over de vraag, of er reden is om de over eenkomst tusschen de maatschappij en den bond van aardappelenhande laren te wijzigen naar aanleiding van de weigering van den handelaar Van Zaaien te 's-Gravenhage, om een door een commissionair voor hem gekochte lading aardappelen in ont vangst te nemen en zich aan het scheidsgerecht te onderwerpen. De houding van den handelaar is reeds door zijn bond afgekeurd en het bleek, dat hij zich achter zijn commissionair verschuilt. De afdeelingen zullen dewensche- lijkheid van wijziging onderzoeken en aan de betrokken commissie rapport zenden. Door de afdeeling Middelburg van de S. D. A. P. is, naar het Volk" meldt tot candidaat voor de Prov. Staten in het district Middelburg gesteld de heer P. K. Peerlkamp. In de gisteravond te Middelburg gehouden vergadering van de vereeni- ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in Walcheren werd het jaarverslag over 1912 uitgebracht waaruit o. a. blijkt, dat het register op het bureau door 817 voor of na mens 2476 personen werd geteekend. Meerdere schriftelijke inlichtingen werden beantwoord. Met waardeering wordt melding gemaakt van de groote reclame, die van den tegenwoordigen tijddat ze geen vast doel voor oogen hadden. Ook de handelsraad vertoonde in zekeren zin de symptomen van deze ziekte: aan den eenen kant was hij de stoutmoedige en volhardende man van zaken, maar aan den ande ren kant liet hij zich ook beheerschen door zijn zachtere gevoelens, die trou wens bijna altijd slechts in woorden uiting vonden. Over 't geheel gevoelde Brunhilde zich echter tn het huis en in de fa milie Hildebrandt goed op haar plaats. De handelsraad, Walter en Mary wa ren zeer hartelijk jegens haar en de koele teruggetrokkenheid van me vrouw Hildebrandt verdween meer en meer, toen ze moest erkennen, dat Brunhilde altijd correct was in haar doen en laten, en haar altijd gelijk blijvende kalmte en haar fiere bescheidenheid leerde waardeeren. En er ontstond bij haar bijna har telijke sympathie, toen ze zag hoe onvermoeid Brunhilde haar bij een ernstige ziekte verpleegde, die haar gedurende eenige weken aan het ziekbed kluisterde. Gedurende deze ziekte leerde mevrouw Aurelie het door de maatschappij „Zeeland" voor Walcheren gemaakt wordt. Aan de regeering is verzocht om het zoogenaamde Schotsche Huis te Veere voor kunstzaal te mogen in richten. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Als de voorteekenen niet bedriegen belooft de tentoonstelling, waartoe de vereeniging het initiatief nam, goed te slagen. Het aantal leden steeg van 352 tot 395. De rekening wijst in ontvang aan f262834 en in uitgaaf f 3158995, al- zoo een nadeelig saldo van f539.65. Tot bestuurslid werd herkozen de secretaris, de heer H. J. G. Hartman en gekozen de heeren mr. H. Dooren- bos, D. J. van der Horst Serlé en M. G. Boasson. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. In de maand Juni zal hier een particuliere Synode van de Ger. Kerken worden gehouden. Voor de akte-examens werden gisteren te Middelburg geëxamineerd 7 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren R, J. M. Waelput te Zuid- dorpe en A. P. Maat te Zuidzande. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Zierikzee, S. Elzinga, thans hoofd eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Breukelen en tijdelijk leeraar aan de openbare handelsschool te Rotterdam. RECHTSZAKEN. Gisteren werd voor de Bredasche rechtbank behandeld de moordzaak en moordpoging te Tilburg ep 9 Fe bruari j.l. Terecht stond J. H., ge boren te Diessen 31 januari 1886, wonende te Berkel, thans gedetineerd te Breda. Beklaagde wordt beschuldigd van lo. moord door verdrinking van zijn kind Elisabeth Hoosemans2o. po ging tot moord door verdrinking van zijn echtgenoote Wilhelmina geboren Seebregts. In deze zaak waren gedagvaard 17 getuigen, waaronder 3 deskundigen, Het O. M. eischte tegen bekL 15 jaar gevangenisstraf. Loterfjwet. Gisteren is voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen E. G., winkelier te Helder, wien de kantonrechter te Helder op 15 Oct. 1912, wegens overtreding van de Loterijwet, had veroordeeld tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Het vonnis werd bekrachtigd door de rechtbank te Alkmaar op 3 December jl. Van dit vonnis werd cassatie aan- geteekend bij den Hoogen Raaddit college verwees op 3 Maart jl. de edele karakter van Brunhilde ken nen, en al kon ze het jonge meisje ook niet liefhebben, ze moest haar toch recht laten wedervaren door te erkennen, dat Brunhilde prachtige karaktereigenschappen had. Haar wan trouwen echter, dat mede een ge volg was van haar kwaal, verhinderde dat de genegenheid voor Brunhilde, welke tijdens haar ziekte in haar hart wilde sluipen, zich verder ontwik kelde. Ze was gedurende haar ge- heele leven met al te veel plannen en berekeningen van allerlei aard bezig geweest om te kunnen gelooven, dat een ander iets zonder de minste bij bedoeling kon doen. Na een poosje zei Brunhilde tot Mary, die nog altijd in 't rond draaide Interresseert je het boek over de sociale taak der moderne vrouw niet meer, Mary, waarin je eerst met zooveel ijver bent begonnen te stu- deeren Mary wierp het boek waarin ze had gelezen, driftig weg. Phrasen niets dan phrasen riep ze. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1