Zilver [UUB ELS. Donderdag 17 April Walstras! 15. )t! occaStanpn 1 DEKKER ARD, No. 91. 51e Jaargang. 1913. Jrinjen. enz. ui. ie lindeboom: BINNENLAND den in den ELAND, 1KERT 12: per f 1000. [en gaarne gegeven IEIJER, Bellamypark 21 Eteur, HUSON, De Ruyterstraat 5. ierkt Mijdrecht, j ECHTE." Ibaar in doosjes cent ^VERDIEPING tp den Boulevard [er no. 1878 bureau rant." van een Orgel stelle eischen 'erk moet van een ikaat zijn (o.m. van 'Ut zijn vervaardigd.) hakeerlng der registers moet dui- lar zijn en overeen- :t de namen op de irkomend. Er zijn reis in den handel t aantal registers, fj tevergeefs naar lank wordt gezocht, roet fijn afgewerkt :el naar den smaak Per il met vol vertrou- O ES, het jaar 1890 dui den in ons land ®e aatst. fabrikaat te stellen eischen. (:k aan de Orgelma- der belangstellende igd. VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. Tweede Kamer. Bij de gisteren voortgezette behan deling der ziektewet werd bij het verder debat aangenomen, een amen dement Snoeck Henckeinans, de be voegdheid gevende aan de bijzondere kassen om behalve het wettelijk vastgesteld ziekengeld extra uitkee- ringen te doen. Voorts artikel 77a aangevende het vereischte waaraan een bijzondere kas moet voldoen, om door den raad van arbeid erkend te worden. Daarbij lichtte de heer Duys drie amendementen toe le voor onbe perkte toelating van allen die zich voor toetreding tot de bijzondere kas aanmelden 2e om alle aangeslotenen gelijke rechten te verzekeren zonder geloofsverschil3e om ter voorko ming van uitstooting wegens wan betaling door toepassing van de Iruc dat gedurende eenige weken geen contributie wordt opgehaald. De heer De Wijckerslooth verde digde een amendement om voor het geval dat werkgevers de volle pre mie betalen, niet te vorderen, dat in het bestuur der bijzondere kas arbeiders de meerderheid moeten hebben. De minister opperde bedenkingen tegen alle amendementen, speciaal legen dat van den heer De Wij ckerslooth. Het eerste amendement van den heer Duys werd verworpen. De overige amendementen werden ingetrokken. Tweede Kamerverkiezingen. In een gisterenavond gehouden ver- eenigde vergadering der liberale kies- vereenigingen „Vooruitgang" en „Rot terdam" en de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging werden candidaten gesteld voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. De vier aftredende liberale Kamer leden, mr. H. Goeman Borgesius, D. de Klerk, J. B. Verheij en G. J. de Jongh werden bij acclamatie candidaat gesteld en in de plaats van den heer J. F. Heemskerk voor district IV de heer Joost van Vollenhoven. Op de voorioopige lijst was boven aan gesteld de heer A. Plate, doch deze heeft dimiaal om persoonlijke redenen geen candidatuur kunnen aanvaarden. De onafhankelijkheidsfees'en. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Hoorn werd besloten aan het comité voor Plan 1913 voor de van 3—5 Mei te houden feesten een subsidie toe te staan van f2500 in maximum, onder bepaling, dat, wanneer door Roman uit het leven door O. Elster 9) (Nadruk verboden.) -•Over dit punt hebben we nog n'st gesproken zei ze. Doch haastig nam Mary nu het woord. Maar dat spreekt toch vanzelf [iep ze op levendigen toon. Natuur- ''ik blijft Brunhilde bij onsIk ben zeer blij, in haar een vertrouwde 'riendin en zuster gevonden te hebben. Dit zeggende, sloeg ze beide ar- ®en om Brunhilde heen en liet haar ■"iker kopje tegen het blonde hoofd haar nieuwe vriendin rusten. Ik weet niet, antwoordde Brun- "ijde eenigszins verlegen of ik uw '"ondelijke uitnoodiging moet aan nemen. Het is geen uitnoodiging voor Nen tijd, beste Brunhilde, viel de Jankier in, die moed had gekregen, 11 bij steun vond bij zijn dochter. ongunstige weersgesteldheid het tekort grooter dan f 2500 is, voor het meerdere een bijdrage van f 500 in maximum te verleenen. Bovendien werd aan B. en W. een crediet toe gestaan van f 1000, ter bestrijding der kosten, verbonden aan de offici- eele opening der vluchthaven. De twee sociaal-democratische raadsleden stemden tegen en stelden voor deze bedragen te bepalen op f 1000 en f 500. Het oude vaandel der Grenadiers en Jagers. Morgenochtend zal door de brigade grenadiers en jagers op plechtige wijze in ontvangst worden genomen het oude vaandel van het regiment grenadiers en jagers, hetwelk van 1829 tot 1893 het symbool was van de eer van het regiment en onder welks plooien de grenadiers en de jagers in 1830 in den Tiendaagschen Veldtocht met huil bloed hun trouw aan Koning en Vaderland bezegelden. Het oude vaandel werd in 1893 na de uitreiking van het nieuwe vaandel door H.M. de Koningin naar het Rijksmuseum te Amsterdam over gebracht, maar zal nu met Koninklij ke machtiging in het historisch mu seum van de brigade grenadiers en jagers geplaatst worden en aldaar een eereplaats innemen. Aan het oude vaandel zal weder bevestigd worden de lauwerkrans, die op 16 April 1849 daaraan gehecht werd door H.M. de Koningin-Weduwe Anna Paulowna, dit ter vereering van de nagedachtenis van Haren Konink lijken Gemaal, Koning en veldheer Willem II en ter herinnering aan de toegenegenheid, welke die zoo rid derlijke en dappere Oranjevorst het regiment grenadiers en jagers had toegedragen. Het instructiebataljon te Kampen. Het instructie-bataljon te Kampen wordt met ingang van 1 October a.s. gereorganiseerd tot centrale kader- school voor het wapen der infanterie, waardoor de geheele opleiding tot den rang van korporaal en sergeant bij dat wapen aldaar zal plaats hebben. Thans bestaande uit een staf en 4 compagnieën zal de inrichting alsdan zijn samengesteld uit een staf en 2 compagnieën. Tweemaal per jaar, in bet voor-en najaar, zal een oproeping voor jongelingen plaats hebben. Het wetenschappelijk gedeelte van het onderwijs zal worden opgedragen aan twee burgeronderwijzers, in liet bezit der hoofdacte. De naam instruc tiebataljon blijft behouden. Concerten op Zondag. In de gisteravond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Het is veeleer het hartelijke verzoek om onze woning als je toekomstig thuis te beschouwen. U bent buitengewoon goed, beste oom, antwoordde Brunhilde, geroerd door de hartelijkheid van zijn woorden. Maar ik weet niet, of uw echtgenoote... Ik wil mij bij de woorden van mijn man aansluiten, zei mevrouw Hildebrandt gereserveerd, voor zoo ver het de uitnoodiging betreft. Kom een poos bij ons inwonen, mijn kind. We kunnen dan zien, of we elkaar bevallen al het andere blijft aan de toekomst overgelaten. Op deze voorwaarde neem ik uw vriendelijke uitnoodiging aan, me vrouw Wat is dat toch voor malle praat riep Mary lachend. Mevrouw Mijn moeder is je tante, mijn vader is je oom, ik ben je nicht en Wal ter is je neef. En onder bloedver wanten gebruikt men het vertrouwe lijke „jij". Niet waar Walter? Ik ben ook volkomen van deze meening, zei Walter Hildebrandt, die nu naar Brunhilde toegir.g en haar de hand reikte. Hilversum is een discussie gevoerd naar aanleiding van een adres van den permanente commissie voor volks- en garantie-concerten om op Zondag middagen in de maanden Juni, Juli en Augustus het terrein Bronberg in bruikleen te willen geven. B. en W. stelden voor liet verzoek in te willigen. Ingekomen was o.a. een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente, waarin gewezen werd op ontheiliging van den Zondag. De heer Bakker protesteerde tegen de houding van den kerkeraad, voornamelijk om dat deze zich had gesteld op het standpunt, dat de gemeente zou mede werken aan ontheiliging van den dag des Heeren. Hij wees op de opvoedende kracht, die van deze volksconcerten uitgaat. Mr. Rutgers ontvouwde een drietal bezwaren tegen preadvies van B. en W. le, het bezwaar tegen het om niet geven van grond2e. het bezwaar in het adres genoemd 3e. het bezwaar op grond van de Zondagswet. Z.i. zou er reden zijn om een gunstig besluit te vernietigen. De heer v. d. Smit verwonderde zich er over, dat het college van B. en W., in meerderheid uit de rechtsche partijen gekozen, dit praeadvies had gegeven. Wethouder Nieuwenhuijzen (R.-K) wees op den veredelenden invloed der concerten en vond 't voorts prac- tischer op Zondag tusschen 1 en 5 uur concerten te geven dan op avonden in de week. Z.i. woog het vele goede wel degelijk tegen de genoemde be zwaren op. Het praeadvies van iL en W. werd ten slotte met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Van de 8 Katholieke raadsleden stemden er 5 voor, alle andere ker-> kelijke leden stemden tegen. .Tel.") Vrouwenkiesrecht. In een vergadering der afdeeling Heerenveen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht irt Nederland, werd gelezen het antwoord van het hoofd bestuur aan deze afdeeling, die een motie had aangenomen, waarin het optreden der suffragettes wordt af gekeurd en aan het hoofdbestuur gevraagd wordt, deze motie ter ken nis te brengen van de S.P.H. in En geland. Het hoofdbestuur is daartoe niet bereid, het acht zich niet ge rechtigd aanmerkingen te maken op de strijdwijze in andere landen ge voerd. Nederland moet vrijgelaten worden op welke wijze de vrouwen het kiesrecht daar wenschen te ver overen, wijl men elders niet op de hoogte is met de moeilijkheden die zich voordoen. Daarin de vereeniging zoowel voor als tegenstanders zijn van het optre- Ik ben neef Walter, nicht Brun hilde. Ze keken elkander aan en Brunhilde bloosde even. Een jonge slanke man met een intelligent, eenigszins bleek gezicht stond voor haar, wiens groote, blauwgrijze oogen haar vriendelijk, bijna smeekend aanzagen. Licht gol vend, donker haar omgaf zijn blank, hoog voorhoofdeen donkere kne vel bedekte zijn mond op den wat grooten, scherp belijnden neus droeg hij een gouden lorgnet. Er lag een waas van voornaam heid over de slanke gestalte, die door de elegante smoking en het witte vest nog beter uitkwam. Zonder nu juist mooi te zijn, had dit intelligente gezicht iets buitengewoon aantrekke lijks. De houding van Walter toonde die gemakkelijkheid van beweging, welke men alleen verkrijgt door in de groote wereld te verkeeren. Inderdaad had Waller Hildebrandt reeds verre reizen gedaan en een groot deel van de wereld gezien. Hij had geruimen tijd in Londen, New- York en Parijs vertoefd, reizen naar Italië en Levant gedaan en het ver keer met de eerste handelshuizen den der suffragettes, zou het onver standig zijn dat het hoofdbestunr partij koos en alzoo tweespalt bracht in eigen vereeniging. Naar aanleiding van dit antwoord besloot de afdeeling op de a.s. alge- meene vergadering der vereeniging een antwoord uit te lokken over het optreden der suffragettes. Exploitatie der havens en haventerreinen. In verband met het voorstel van Burg. en Weth. tot het aangaan van overeenkomsten met de Kon. Maat schappij „de Schelde" en den Staat der Nederlanden,betreffende overname van de exploitatie der havens en haventerreinen, zijn door den heer Tichelman de navolgende bedenkin gen aan zijn mede-raadsleden ter overweging aangeboden tegen deze havenplannen. Mag ik, waar ik punt 2 van het agendum der raadsvergadering op 18 dezer van zóo ingrijpend en vér strekkend belang voor onze stad acht, eenige bezwaren onder de aandacht mijner mederaadsleden brengen, welke bij mij bestaan tegen de aanvaarding van de havens. In 't algemeen acht ik het een be zwaar dat de havens ons eventueel in minder conditie worden afgestaan dan destijds aan de maatschappij „de Schelde." Niet alleen dat de landtong aan de tweede binnenhaven er aan wordt onttrokken en gereserveerd voor de maatschappij „de Schelde", doch de rechten die dit lichaam zich bij art. 5 (tot 1975) voorbehoudt, kunnen aanleiding geven tot een eindelooze bron van moeite. Met de reserveering van die rechten kan men zeggen, dat de maatsch. „de Schelde" blijft een staat in den staat en voor ons bedrijf acht ik dat niet gewenscht. De gemeente moet baas zijn van de havens, maar dan ook van havens in hun geheel. Als men die reserves leest, krijgt men dezen indruk: de Schelde reser veert voor zich al het gebruik dat zij voor zich tot nu toe van de havens maakte en ontvangt daarvoor in de plaats het geheele zoogenaamde Ei land" en de punt der tweede binnen haven, waarop nu haar houtzagerij is gevestigd. Zij reserveert voor zich het recht om gedurende 20 dagen nieuwe sche pen en gedurende 10 dagen schepen bij haar in reparatie gratis in de haven te doen verblijf houden en zulks waar niemand weet, wat omvang het scheeps bouwbedrijf in dien tijd nemen zal en over hoeveel schepen het dus loopen zal. Harerzijds is het een handelstrans actie der Maatsch. „de Schelde" die den koopman eer aan doet. der wereld had zijn optreden zeker en gemakkelijk gemaakt. Ook in Ber lijn verkeerde hij in de voornaamste kringen, maar zijn neigingen trokken hem van den anderen kant naar die kringen, waar men de letteren en de kunst beoefende. Hij kende alle grootheden onder de schrijvers en kunstenaars en bezocht de feesten, die de pers en de kunstenaarsver- eenigingen gaven. Hij versmaadde het echter ook niet, tot het lagere sferen der kunst af te dalen, en dik wijls zag men hem in kunstenaarsca- fé's en ateliers in tamelijk ongedwon gen, kameraadschappelijk verkeer met schilders, schrijvers en musici, die men nu juist niet tot de beste kringen kon rekenen. Walter Hildebrandt genoot zijn jeugd en zijn rijkdom in vroolijke onbezorgdheid. Ernstige plichten, groote hartstochten, hevige gemoeds bewegingen waren hem tot dusver vreemd gebleven. Hij was een be minnelijke jonge man, die het be drijf, het leven en de kunst als dilettant beoefende. Trouwens, wanneer men wat die per in zijn wezen doordrong, kon Een andere vraag is het voor mij of de gemeente op die voorwaarden de havens kan en mag aanvaarden. Zal die ontruiming der havens, als dat geëischt wordt, in de toekomst hiet tot moeilijkheden aanleiding geven en de stad daardoor eene verplich ting op zich laden, die noodlottig worden kan Voorts aanvaardt de gemeente om „Al hetgeen aan de havens en haventerreinen zal moeten plaats hebben ter betere uitrusting te doen geschieden door de gemeente." Wat hiervan te zeggen als wij zien in wat desolaten toestand èn gebou wen èn terreinen zich bevinden Is het dan niet minstens getuigend van een te groot optimisme om daar op zonder zeer ernstige overweging in te gaan Waarlijk wie met eigen oogen heeft gezien in wat staat van verwor ding al de gebouwen en terreinen zijn, begrijpt ten volle dat de Mij. de „Schelde" zich bereid verklaart, dit te abandonneeren aan de gemeente. Bij art. 7 punt 2 vordert de Mij. „de Schelde bovendien dat de ge meente op hare kosten dubbel spoor als anderszins moet aanleggen als zulks noodig blijkt en in het onder houd 50 pet. zal bijdragen. Is dit niet schromelijk onbillijk, als men zeker weet dat de huidige toestand deze is dat in 99 van de 100 gevallen alleen de „Schelde" daarvan gebruik maakt en dan met zware vrachten Nu laat het zich denken dat de gemeente tot al die offers bereid wordt gevonden, als daar tegen overstaat het vooruitzicht van een bloeiend havenbedrijf, doch de ondervinding (de beste leermeesteres) heeft geleerd dat stoomvaartlijnen nu maar niet zoo bijzonder gauw van haven ver leggen. Dan ook, 6f het havenbedrijf is loonend, maar dan is het onbegrij pelijk dat „de Sshelde" niet bij machte bleek om gedurende al die jaren het havenbedrijf tot ontwikke ling te brengen, óf de gemeente gaat zich in zaken steken, die op den duur zulten blijken voor haar een bron van financiëele misère te zijn. Dat het havenbedrijf niet wil gaan zooals wij dat wel zouden wenschen, moet worden gezocht in de ligging van Vlissingen aan een riviermond, waar groote koopsteden als Antwer pen, Rotterdam, Hamburg en Bremen juist eenige mijlen stroomopwaarts gelegen zijn en daardoor voordeeliger verbinding hebben met het achter liggende binnenland. Dan in de omstandigheid dat b.v. een stad als Rotterdam uitnemende waterverbindingen heeft met den Rijn. Alleen als aanloophaven, doch dan met een groote Buitenhaven, zou Vlissingen niet genoeg gewaardeerd kunnen worden. Dit is dan ook de men een zekere melancholie waarne men, die zich onder de glimlachende satire van den man van de wereld verborg. Deze melancholis«he onderstroom in zijn wezen scheen hieruit te ont springen, dat hem zijn léven, de be zigheden, die hij had te verrichten, kortom zijn geheele werkzaamheid hem niet bevredigden. Het was alles maar half de zaak boezemde hem geen al te groote belangstelling in, in de kunst en de literatuur bleef hij een dilettant en brekebeen. Om het leven door zijn rijkdom op grof-zin- nelijke wijze te genieten, daarvoor dacht hij te voornaam, en om de ge nietingen van de wereld en het levsn te verachten, daarvoor was hij een te fijngevoelige natuur. Zoo heerschte er tweespalt in zijn leven en dat belette hem het volle genot van zijn jeugd, zijn talenten, zijn rijkdom en zijn positie te heb ben Zijn opvoeding, zijn wetenschap pelijke ontwikkeling waren niet diep genoeg om hem over de tegenstel lingen des levens heen te helpen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1