mot- Cacao Woensdag 16 April iNSKOK. IUUB JSEN. SKOK. St No, 90 51e Jaargang. 1913 gemeentebestuur binnenland feuilleton VAN HOUTEN'S riefweï, iRGÊR. )NGE Co. inwoning 'UUMRQKKEN. LLANOIA" Onde Jenever, ockink, Lucas Bols, 3oots, p Zoon olijn. n. ruitte Mantels, 1. Stroohoeden, nde Hoeden, jes Baretten. E. IERS. - Telefoon 125 tenbezi Iters attent, ouwbare wijze van hun bezit is bij de sche Bank, zekerheid dan een e brandkast, benden verstrekken :re inlichtingen. >nfe 3°.-4 7c. sVERDIEPING >p den Boulevard js. er no. 1878 bureau rant." J. H. DE RDOS, en jongmensch, die bezoekt. Brieven el A. C. DE MOOIJ, Gekleurde rokken, letten, e Jurken, ïlaars. Everisen 37.) PENSION. STRAND.) tbyt vanaf f 1.50 vanaf f 3.— overeenkomst. ïanéel Teleph. 92. rradlg ibevelend, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels f 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Perso- neele belasting no. 1 en 2 dienst 1913. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hein ontvangen en aan den rijksontvanger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele belasting no. en 2 dienstjaar 1913 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden lijd aan te zuiveren ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, in geval van verhuizing, moeten worden ge daan bij den directeur der directe belastingen in wiens directie de aan slag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 15 April 1913. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLE1SCH, L. B. Tweede Kamer. Nadat de vergadering gisterenmor gen wegens onvoltalligheid ten 11 uur moest worden verdaagd tot 12 uur, werd voortgezet de behandeling der Ziektewet. Het eerst kwam thans opnieuw in. stemmming het amendement—Duys, om bij de vaststelling van de premie de risico te leggen niet op den ar beider, maar deze geheel te brengen ten laste van den werkgever. Dit werd verworpen met 46 tegen 5 stemmen. De regeeringsartikelen worden aan genomen, Na aanneming van eenige volgende artikelen kwam in behan deling artikel 52, handelende over het opbrengen van de premie. De heer Duys lichtte een amende ment toe, strekkende tot invoeging van een artikel 52bis, bepalende dat de laagste drie loonklassen van pre miebetaling zullen worden vrijgesteld. De heer Passtoors lichtte een amendement toe om aan de laagste drie loonklassen den werkgever een grooter deel der premie te doen be talen, en zulks grooter naarmate het loon lager is. De heer Limburg lichtte een amen dement Treub-Teenstra toe, om van de premie de helft ten laste van den werkgever te brengen; en de andere helft ten laste van den verzekerde en van het Rijk gezamenlijk. De minister achtte de amendemen- Roman uit het leven door O. Elster 8) (Nadruk verboden.) - Uw woorden zijn goed en ver standig. Ik denk, dat ik u een be trekking in een goed huis kan ver schaffen als juffrouw van gezel schap of voor de opvoeding van i°nge kinderen. .Het laatste zou het meest naar mijn sin zijn, mevrouw, antwoordde Bran dde haastig. Mevrouw Hildebrandt glimlachte, was met het resultaat van deze v°orloopige besprekingen tevreden ze dacht er niet meer aan, dit schoone ®n. fiere jonge meisje in haar eigen "U'S op te nemen en toch wilde "iet den schijn wekken, dat ze wunhilde haar hulp weigerde. Doch eer ze verder kon gaan, werd in haar werk gestoord door het Enigszins overhaaste binnentreden Va" een jonge dame, in lichtgele zijde TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige ooortoaarden. ten Duys en Treub onaannemelijk als geheel in strijd met de algemeene be ginselen van het wetsontwerp, dat immers den Staat niets wil doen bij betalen in de premie, terwijl hij het amendement-Passtoors ontraadt, de beslissing er over echter aan de Ka mer overlatend. De heer Aalberse wijzigde ingevolge een opmerking des ministers het amen dement-Passtoors in dien zin, dat het beperkt wordt tot de meerderjarige arbeiders. De heer Duys bracht nog een wij ziging aan, waardoor zijn amendement beperkt wordt tot de kostwinners in de drie laagste loonklassen. De heer Teenstra bestreed het amendement-Aalberse. De heer Snoeck-Henkemans. die bij de behandeling der invaliditeitswet gestemd heeft vóór een dergelijk amendement-Passtoors, als thans wordt voorgesteld, motiveerde dat hij ditmaal tegen het amendement-Passtoors moet stemmen, omdat de aard eener ziek teverzekering een geheel andere is dan een invaliditeits- en ouderdoms- verzekering. De heer Patijn bestreed het amen dement-Aalberse. De heer Schaper zette nader het sociaal-demokralische standpunt uiteen Het amendement-Treub-Teenstra werd verworpen met 38 tegen 19 stemmen, het amendement Duys met 38 tegen 19 stemmen, het amende ment-Passtoors—Aalberse met 29 te gen 28 stemmen. Artikel 52 werd daarop ongewijzigd goedgekeurd, zoodat nu bepaald is da* d.e premie in den regel betaald wordt voor de helft doof den werk gever, en voor de wederhelft door den arbeider. Vervolgens werd na eenig debat verworpen met 41 tegen 17 stemmen, een amendement-Duys, dat beoogde om te voorkomen dat een werkgever er achter zal kunnen komen dat het een van zijn arbeiders was die aan den Raad van arbeid het verzoek deed om het door den verzekerde betaalde, doch door den werkgever verschuldigde deel der premie te doen invorderen door den ambtenaar van dien Raad, die met de invordering belast is. In debat kwamen verder eenige amendementen-de Wykersloot, beoo- gende om, wanneer een verzekerde arbeider meer dan éen patroon heeft, eenige meer gemakkelijke regelen te stellen omtrent het verhaal dat de eene patroon heeft op den anderen voor wien hij de premie heeft betaald. Een dier amendementen namjjde mi nister over, waardoor dus bepaald wordt dat de Raad van Arbeid steeds in alle gevallen,waarin twijfel heerscht, moeilijke zoowel als minder ingewik kelde, aan den aangewezen patroon gekleed, met een klein, brutaal ge zichtje, omgeven door golvend zwart haar, en met fonkelende zwarte oogen. Ben jullie nog niet klaar met jullie conferentie? riep ze lachend. We zijn allen vreeselijk nieuwsgierig naar onze nieuwe nicht, door wie papa letterlijk betooverd is. Maar, Mary waarschuwde me vrouw Hildebrandt knorrig. Doe toch niet zoo plechtig, ma ma, antwoordde Mary, de dochter des huizes, het „enfant terrible," zooals mama haar dochtertje vaak noemde. Wees van harte welkom, Brunhilde, wendde ze zich tot deze. We zullen maar dadelijk „jij" en „jou" zeggen dat vindt je immers goed Nogmaals hartelijk welkom Ik ben erg blij, zulk een vriendin gevonden te hebben niet waar, we zullen vriendinnen zijn Ik wil beproeven er voor u een te worden. je moet „jou" zeggen We zijn immers nichten Maar laat me je nu eens onarmenDan gaan we naar den gemeenschappelijken salon, waar papa en Walter je vol ongeduld ver wachten. Zeg, die Christoph Wacker- EN VOORAL 's MORGENS, 'S MIDDAGS EN '5AV0NDS EEN KOP zal moeten mededeelen, waar en voor welk bedrag hij den anderen patroon zal moeten aanspreken. Het andere amendement, dat strekt om de terugvordering van het door den een en patroon voor den anderen betaalde bedrag te vergemakkelijken, werd door den minister bestreden, doch aangenomen met 30 tegen 27 stemmen. Bij het verder debat nam de mi nister een amendement-Palijn over, waardoor nu uitgemaakt is, dat in vordering bij dwangbevel van pre mies zoowel ten opzichte van den werkgever als van den werkman kan geschieden. (Het ontwerp sprak al leen dienaangaande van den werk gever.) Voorzitiers en Secretarissen van Kamers van fr.beid. In een te Utrecht gehouden verga dering van de voorzitters en secreta rissen van Kamers van arbeid is na een uitvoerige bespreking van een desbetreffende nota van de heeren Van Waardhuizen en Van Zanten be sloten voorstellen tot reorganisatie van de Kamers te doen en in verband te brengen met de raden van arbeid en om tevens voer te stellen de tegenwoordige organisatie te vervan gen door een districtsorganisatie, met dien verstande, dat de raad van arbeid voor vakken waarin geen Kamer be staat, de taak van de Kamers zal over nemen, terwijl de raad van arbeid tevens belast |,zal worden met alge meene kwesties, den geheelen arbeid rakende. Ten slotte werd besloten aan den minister over te laten of de raad van arbeid af of niet gesplitst moet wor den en om aan den minister te ver zoeken bij een nieuwe wet op de Ka mers van arbeid de mogelijkheid te openen, dat de plaatselijke Kamers van arbeid voor hetzelfde vak uit het geheele land bijeen komen ter be spreking van eigen vakbelangen. nagel is 'n prachtig mensch We hebben reeds vriendschap gesloten en samen hartelijk gelachen. Kom nu, kom, beste Brunhilde En zonder acht te slaan op den dreigenden blik van haar moeder, sloeg ze den arm om Brunhilde's middel en leidde haar met zacht ge weld weg. De vrouw van den handelsraad volgde. Haar donkere wenkbrauwen waren somber samengetrokken op haar wangen brandde het rood van de drift. Maar toch vond ze niet de kracht om haar dochter terecht te wij zen en het ongeduld van deze te be teugelen. Mevrouw Aurelie was in al haar doen en denken wat langzaam en dientengevolge niet opgewassen tegen de levendigheid en de vlugge besluiten van haar dochter. Maar ze plaatste tegenover het impulsieve van Mary den taaien tegenstand van haar langzaamheid en behaalde daardoor ten slotte toch meestal de over winning. Zoo zou het volgens haar meening ook dezen keer gaan. Terwijl ze de beide meisjes volgde, werd ze bij deze gedachte langzamerhand kalmer. Ze Mr. E. N Rahusenf Op 82 jarigen leeftijd is te Amster dam overleden de heer mr. E. N. Rahusen, oud-lid van den gemeente raad van Amsterdam en van de Prov. Staten van Noord-Holland. Bovendien is de heer Rahusen, die tot de libe rale partij behoorde, 19 jaar lid van de Eerste Kamer geweest. De kindertoeslag voor onderwijzers. Naar het „D. v. N." verneemt ver wacht men nog deze week een voor stel van den voorzitter om na de Ziektewet te behandelen het toeslag wetje (kindertoeslag voor onderwij zers). Van het ontwerp, dat mede groote kans heeft alsnog op de agenda te worden gebracht, - dat der pensio neering van burgerlijke ambtenaren, wordt het eindverslag verwacht. Patrimonium. Gisterenmorgen werd de vergade ring heropend. Het resultaat van de gisteren gehouden verkiezing was dat tot bestuursleden herkozen werden de heeren J. Douwes, Amsterdam D. Dijkstra, vroeger te Vlissingen P. Ouwerkerk, Haariemmeimeer en tot lid in de commissie van advies de heer W. Hovy, Amsterdam. Het eerst werd aan de orde gesteld het Concept Gemeenteprogram. Het verbond Patrimonium, zich stel lende op het standpunt, dat Patri monium als zoodanig zich behoort te onthouden van deelneming aan poli tieke verkiezingen, maar zich meer speciaal heeft te bewegen ©p sociaal terrein spreekt evenwel als zijn mee ning uit, dat bij de steeds toenemende ook door het verbond noodzakelijk geachte bemoeiingen van rijk, gewest en gemeente met sociale aan gelegenheden, de christelijke arbei ders-organisaties geroepen zijn ken baar te maken, welke te dien opzichte de meer speciale wenschen zijn, op verwezenlijking waarvan bovenal moet sloeg de beide jonge dames gade en moest wel erkennen, dat Mary naast de fiere schoone verschijning van Brunhilde geheel in 't niet verdween. Mary was maar klein. Men zou haar voor een kind hebben gehouden, wanneer ze niet zulk een verstandig, ja, zelfs gesle pen gezicht had gehad en de don kere oogen niet zooveel geest en hartstocht hadden verraden. Het krul lende zwarte haar droeg ze kort. Van sieraden en brillanten scheen ze veel te houden, want een halssnoer van paarlen, een broche met brillanten, eenige kostbare armbanden en ver scheiden ringen met schitterende steenen tooiden hals, borst, armen en handen. Ze sprak op levendigen toon en vrij, maar zonder geest. Deze trachtte zich echter soms op overdreven wijze te doen gelden. Reeds dikwijls had mevrouw Hil debrandt zich afgevraagd, waar haar dochter deze levendigheid, dit, zij het ook al spelende, op kunst en wetenschap gerichte streven, deze kleine beweeglijke, magere gestalte toch wel van had gekregen, daar im- worden aangedrongen herinnert er aan, dat ten aanzien van hetgeen door de rijksoverheid op sociaal wet gevend terrein behoort verricht te worden, het verbond reeds meermalen bepaalde wenschen heeft te kennen gegeven, maar dat het zich tot heden nog niet uitsprak omtrent de sociale taak der gemeentevan oordeel dat ook dienaangaande een omschrijving- van Patrimonium's meening ge wenscht isstelt daarom vast het volgend program. In dat program, bestaande uit 15 artikelen, wordt als taak der gemeentelijke overheid gesteld: 1. bevordering van de Zondagsrust; 2. het nemen van al zoodanige maat regelen als strekken kunnen tot ver heffing der openbare eerbaarheid4. krachtig mede te werken tot bestrij ding van de drankzonde4, bij het verleenen van subsidies zekere gren zen in acht te nemen opdat het particulier initiatief wel gesteund en geprikkeld, maar niet verslapt worde 5. zich te onthouden van eiken niet door de wet geëischten maatregel die de ontwikkeling van het vrije onder wijs kan belemmeren met invoering van een proportioneele schoolgeld- heffing en strikt onpartijdige samen stelling der school-commissie. 6. strikte rechtvaardigheid bij benoe mingen, zonder achteruitstelling om godsdienstige of politieke richting; 7. exploiteeren van die bedrijven welke het karakter van monopolie bézitten 8. nauwkeurige regeling van de rechts positie van alle personen in gemeen tedienst, met beperking van Zondags dienst tot het volstrekt onvermijde lijks: in het algemeen zos te handelen dat zij als werkgeefster in elk opzicht ten voorbeeld gesteld kan worden aan particuliere ondernemers9. het voorschrijven bij alle aanbestedingen van bepalingen betreffende minimum loon en maximum-arbeidsduur10. krachtige bestrijding der onvrijwillige werkloosheid, door het tijdig doen uitvoeren van productieve werken, het steunen van werkloozenkassen en het instellen en instandhouden van arbeidsbeurzen; 11. bepalen van vervroegde winkelsluiting; 12. zorgen voor een doelmatige uitvoering van de Woningwet; 13. het bevorderen der volksgezondheid; 14. het bevor deren der klein-industrie en den land bouw, en 15. bij de belastingheffing rekening houden met de verschillende groepen van arbeiders. De punten hiervan werden afzon derlijk behandeld, aangezien het vorig jaar reeds uitvoerige algemeene beschouwingen hierover zijn gevoerd. De punten 1—3 gaven tot geen discussie aanleiding. Wel punt 4, waarbij het bekende verschil op den voorgrond trad over het subsidieeren van de openbare leeszalen. Er waren er die van geen subsidie wilden we- mers zoowel zij zelf als haar man geheel andere karaktertrekken beza ten. Het wezen va* Mary moest we! een erfenis zijn van haar voorouders van vaderszijde, wier liefhebberij voor kunst weer in haar was opgeleefd. Alleen door voortdurende krachts inspanning kon mevrouw Hildebrandt dit avontuurlijke kunstenaarsschap of dit kunstenaarsachtige avonturierschap bij haar dochter in bedwang houden. De vleugeldeuren van den grooten salon werden geopend en een stroom van schitterend licht stroomde Brunhil de tegemoet, dat haar het eerste oogen- blik wat in de war bracht, zoodat ze de personen en de voorwerpen slechts als door een nevel zag, ze voelde haar handen door twee zachte, warme handen beetgepakt en de stem van den handelsraad zei Hartelijk welkom in ons mid den, lieve nicht! ik hoop, dat je t met je tante eens bent geworden en wij je ais lid van ons gezin en onze familie kunnen begroeten. Op het gelaat van mevrouw Hilde brandt kwam een ontevreden trek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1