LEKE VER Dinsdag 15 April No, 89 51e Jaargang. 1913 K. lw VER- ERN1K- Ldities. mek zal plaats ;en aden KKen met n Co., ,m' _J te Havendienst j( BINNENLAND FEUILLETON VALCBEKES- 4F- de maari llentaPuddinq ziet staan. lento-Pud-diriq ■rtues 27cts. ;enten, RjtNWS. f J nwoordigers rland: v.m, 6.,-, 6.20, 6^' .3o, 10.— 10.20, 10-1" 12.-, 12.30,1.-, 1-3° 3.55, 4.30, 4.50, 5.20 20,7 40,8,20. fl ïsluia 6.10, 6-™ 15,9.50, 10.10, 10, f' 50. N,m. 12.10, 13-40. 3.10*, 3.40,4.10, iM .50,7.10,7.30,8.—.8^ n vallen des Zondags n» VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maand en f 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 flbonnements- flduertentiën op zeer ooordeelige uoorioaarden. Tweede Kamer. Nog deze week zal in de Tweede Kanier een regeling van werkzaam heden worden voorgesteld, in verband met het voornemen om de Kamer op liet eind van deze, of het begin van de volgende maand te doen uiteengaan. Woensdag zal de huishoudelijke commissie uit de Tweede Kamer een vergadering houden met de bouw commissie, in verband met de plan nen voor het stichten van een nieuw gebouw voor de Kamer. De Rijksmiddelen. De afgeloopen maand Maart kan geen reden geven tot groote tevredenheid over de opbrengst van 's Rijks mid delen. Waar wij in den laatsten tijd bijna gewoon zijn geworden te kun nen wijzen op een stijging van de financieele uitkomsten van ons land, daar valt het tegen een mindere op brengst te moeten constateeren, ver geleken bij de gelijknamige maand van het vorige jaar. En dit is thans het geval. In Maart werd ontvangen i 14,290,259.61, terwijl Maart 1912 opbrachtf 14,576,734.905dit is dus thans f 286,475.295 minder. Wel hebben de successierechten zich weder eens in negatieven zin doen gelden door met een som van f335,000 beneden Maart 1912 te blijven, maar tcch kan ook bij de andere bronnen van inkomst niet op ilinken vooruitgang gewezen worden. Het overzicht in de „Staatscourant" volgende, zien wij dat in Maart 1913 meer dan in de correspondeerende maand van 1912 werd ontvangen van de personeele belasting f 272, de be drijfsbelasting f 11,000, de invoer rechten f 123,000, den wijnaccijns f5000, het gedistilleerd f38,000, den zoutaccijns f 10,000, dien op bier en azijn f 36,000, en dien op het geslacht f65,000, de registratierechten f 48,000, de hypotheekrechten f6000, de do meinen f 3000, de posterijen f 34,000, de rijkstelegraaf f 13,000 en de Staats loterij f 500. Een mindere opbrengst valt te constateeren bij de grondbelasting van f113,000, de vermogensbelasting f95,000, den suikeraccijns f115,000, de gouden- en zilveren werken f 3000, de zegelrechten f 18,000, de succes sierechten f 335,000 en de loodsgel den f 120. Het buitengewoon gunstige resul taat van Januari is er de oorzaak van, dat de totaal-opbrengst van de eerste drie maanden van dit jaar nog geen slecht figuur maakt tegenover die van gelijk tijdperk in 1912. Toen toch werd f 38,857,330.03s ontvangen, terwijl thans de opbrengst is (Station S.S.) 9.20 en 8.15. n de Keersluis, de Paul iet Badhotel is reep. 5, later. ■g: 6.25, 9.23, en 8.18. re naar Domburg 6.45. :0, 3.20, 6.07, en 8.40 naar Middelburg7.4b 4.15, en 6.55. naar Vliesingen7.4H en 6.55. uerkt loopen alleen <>P Middelburg Roman uit liet leven door O. Elster 7) (Nadruk verboden.) Wij zullen de eer hebben, me neer de handelsraad, zei de kleine schilder met de komieke deftigheid. Brunhilde antwoordde niets. Ze wist zelfs nog niet goed, welke ge voelens ze voor dezen nieuwen oom koesterde. Ze gevoelde alleen ondui delijk, dat diens eerste weekhartige opwelling voor een koelen vorm had Plaats gemaakt, en ze haalde ver- ruimd adem, toen de handelsraad eindelijk heenging. Brunhilde was verrast, maar niet verblind door de pracht, welke in Je villa der Hildebrandt's heerschte. Met de trotsche houding van een vorstin ging ze de met een looper ooiegde marmeren trap op, gevolgd Opor Christoph Wackernagel, die Z1°h in lange, zwarte, gekleede jas ïQo onbehaaglijk mogelijk gevoelde f 40,019,359.12s, zoodat 1913 nog altijd f 1,162,029.09 op zijn voorganger vooruit is. („N. CL") Eerste Kamerverkiezing Overijssel. De Staten van Overijssel kozen in hun gisteren gehouden buitengewone zitting tot lid der Eerste Kamer (va cature-wijlen baron van Pallandt) mr. W. L. de Vos van Steenwijk (C.-H.) met 26 van de 47 stemmen. De heer D. W. Stork (lib.) kreeg 16, de heer H. H. van Koi (S. D.) 4, en de heer B. Beerends Azn. 1 stem. Patrimonium. De twee en dertigste jaarlijksche al- gemeene vergadering van het Neder- landsch werklieden-verbond „Patri monium" werd gisteren en heden te Rotterdam gehouden. De voorzitter van het verbond, de heer P. van Vliet, opende gisteren voormiddag te half een de eerste zitting met een toespraak, waarin hij, na een kort woord van welkom aan de aanwezigen wees op de belang rijkheid van dit verkiezingsjaar. Met de spoedig te verwachten aan neming van de ziektewet is het be langrijkste deel van het stembuspro gram, zooals het op de bondsverga dering van 1909 is vastgesteld, uitge voerd. leder ziet zijn weg naar de stembus daardoor aangewezen. De kansen om het kiesrecht voor de ar beiders te verkrijgen, nu de regeering grondwetsherziening voorstelt, zijn zeer groot. Spr. wees nog op de samenwerking met het Chr. vakver bond; Besloten werd een telegram van hulde te zenden aan tl. M. de Ko ningin en aan den heer Passtoors te Tilburg, voorzitter van den Roomse h Katholieken Volksbond, welke bond onlangs zijn zilveren feest vierde een telegram van gelukwensch. Het jaarverslag van den bondssecre- taris, den heer P. Noordhof, dat in deze vergadering werd uitgebracht, begint met de vermelding van hetgeen het bondsbestuur deed ter uitvoering van de op de vorige jaarvergadering genomen besluiten. Het onderzoek naar de mogelijkheid van uitvoering der reorganisatie en propagandavoorstellen werd opgedra gen aan een commissie, welke zich van deze taak kweet en een rapport deed toekomen aan het bondsbestuur. Het concept gemeenteprogram, dat ten vorigen jare reeds werd bespro ken, is met inachtneming van de toen gegeven wenken, nader geformuleerd en aan de afdeelingen ter beoordeeling toegezonden. Gewezen werd er op dat in het afgeloopen jaar teekenen van opge wekt ieven vielen te constateeren, welke niet het minst tot uiting kwa- De huisknecht in zijn donkerblau we livrei met zilveren opslagen, wil de de bezoekers eenigszins uit de hoogte ontvangen. Maar toen hij te genover de koninklijke gestalte van Brunhilde stond, die hem met voor name, koele onverschilligheid den avondmantel toewierp, maakte hij een diepe buiging en nam den reeds vrij wat versleten mantel in ontvangst alsof het kostbaar hermelijn was, zoodat Christoph Wackernagel hem spottend aangrijnsde en hem zijn overjas met een trotsch gebaar over reikte. De vrouw van den handelsraad ontving de gasten in haar boudoir. Ze reikte Brunhilde de hand. Wilt ge hier bij mij gaan zit ten, mijn kind zei ze, terwijl ze een verbaasden blik over de hooge ge stalte liet glijden, die nog een hand breed boven de hare uitstak. Meneer Wackernagel verzoek ik, naar de kamer van mijn echtge noot te gaan, vervolgde ze. Friedrich zal u er heen brengen. Christoph Wackernagel boog zwij gend en volgde den knecht, die hem voorging. De beide vrouwen ston- men bij de actie in het belang der sociale wetgeving. Met blijdschap wordt gewag ge maakt van de goede verstandhouding welke bestaat tusschen Patrimonium en het christelijk nationaal vakverbond In het afgeloopen jaar werden tien afdeelingen opgericht, terwijl zes werden opgeheven. Het verbond telt thans 227 afdee lingen met ongeveer 13700 leden. In de huishoudelijke vergadering vereenigde men zich omtrent de in 1912 ingediende reorganisatie en pro paganda voorstellen met het praead- vies van het bondsbestuur om een beslissing aan te houden, daar uit een onderzoek gebleken is, dat nog niet gerekend kan worden op de medewerking van een voldoend aantal afdeelingen. Inmiddels zal propaganda gemaakt worden voor wat het rapport beoogt en hoopt men een volgend jaar toi aanneming der voorstellen te kunnen adviseeren. In de avondvergadering, geopend met het zingen van het Wilhelmus, waren tegenwoordig 93 afdeelingen en 4 prov. bonden. Aan de orde was de bespreking en vaststelling van het verkiezingspro gram. Dit luidt, op voorstel van het bestuur, als volgt Het Ned. werkl.verbond Patrimo nium, in jaarvergadering op 14 en i5 April te Rotterdam bijeen; dankbaar erkennend dat het tegen woordige kabinet vele wetsontwerpen heeft tot stand gebracht of bij de Kamer aanhangig gemaakt, waarop ook door het verbond Patrimonium jarenlang was aangedrongen hulde brengend aan den minister van landbouw, enz. voor zijn onver moeide en krachtige werkzaamheid, dringt aan a. op spoedige afdoening van de bij de Staten-Generaal aan hangige sociale wetsontwerpen inva liditeitswet, Ziektewet, Beroepsziekte verzekering, Zeeongevallenwet, Stu wadoorswet, Landarbeiderswetb. op meerdere bescherming van den nati- onalen arbeid c. op wettelijke maat regelen tot bescherming van de huis arbeiders tegen het z.g. sweatingsys- teem d. op uitbreiding der onge vallenverzekering en van de arbei dersbescherming tot den landbouw e. op afschaffing van nachtarbeid en Zondagsarbeid,alsmede beperking van den arbeidsduur in het bakkersbedrijf f. op wettelijke maatregelen tot be perking van den arbeidsduur ook van volwassen mannelijke personen g. op een zoodanige uitbreiding van het kiesrecht dat het verleend worde aan gezinshoofden en daarmede geiijkge- stelden, waardoor ook aan den ar beidersstand in zijn geheel het kies recht zal komen h. op financieele gelijkstelling van de beide takken van onderwijs: bijzonder en openbaar, den nu tegenover elkaar en haar oo- gen schenen zwijgend en onderzoe kend in elkander te rusten. De don kere, stekende oogen van mevrouw Hildebrandt keken koel en hoog moedig, de blauwe oogen van Brun hilde fier en rustig. Haar hart klopte weliswaar sneller dan gewoonlijk en haar wangen waren zachtrood ge tint. Ze had er een voorgevoel van, dat deze vrouw haar toekomstig lot zou bepalen. Zooals reeds zoo dik wijls, was ook hier de eerste ont moeting beslissend voor de toekom stige verhouding der beide vrouwen tegenover elkaar. Zij gevoelden bei den, dat sympathie haar nooit zou verbinden; ja, beiden hadden een flauw vermoeden, dat ze eens als vijandinnen tegenover elkaar zouden kunnen staan. Ofschoon ze arm en verlaten was, wilde Brunhilde zich voor deze schoo- ne en trotsche v.ouw niet buigen. Een gevoel als van trots een ge voel, dat ze tegenover deze vrouw haar bewustzijn van vrijheid recht moest doen uitkomen, sloop in haar hart en haar rijzige, krachtige ge stalte rekte zich nog meer uit. opdat ook aan de minderbedeelden de vrije schoolkeus ten volle zij ge waarborgd i. op verheffing van het onderwijspeil en uitbreiding van het vak- en technisch onderwijs; j. op spoedige herziening der Zondagswet. Dit program werd na een geani meerde discussie met enkele wijzigin gen aangenomen. Het zeeofficieren-corps. Het zeeofficierenkorps bestond be gin van dit jaar uit: 1 vice-admi- raal a la suite (Z. K. H. de Prins), vice-admiraals3 schouten-bij nacht, 30 kapiteins t. z., 38 kapi teins-luitenants t. z., 120 luitenants z. Ie kl., 204 idem 2e kl., 54 adelborsten le kl. Korps Mariniers 2 kolonels, 3 luitenants-kolonels, 12 kapiteins, 6 eerste-luitenants, 1 luitenant-kolonel- indendant, 3 kapiteins-kwartiermees ters Geneeskundige Dienst1 inspec teur, 2 dir. off. van gezondheid ie kl., 3 idem 2e kl., 40 officieren van gezondheid le kl., 18 idem 2e ki. en 3 apothekers le kl. Administratie 1 hoofdinspecteur, 3 inspecteurs, 26 officieren van ad ministratie le kl., 36 idem 2e kl., 7 adjunct-administrateurs. Het algemeen overzicht der schepen en vaartuigen van oorlog geeft aan 9 pantserschepen, 6 pantserdeksch;- pen, 3 monitors, 3 riviervaartuigen, 3 pantserbooten. Ongepantserde schepen en vaartui gen 10 kanonneerbooten, 4 mijnen- leggers, 8 torpedobootjagers, 33 tor pedobooten, 5 onderzeebooten, 2 schoeners voor politietoezicht op de zeevisscherij, 2 opnemingsvaartuigen, 2 depötschepen en een aantal instruc tie-, logement- en wachtschepen. Indische marine 9 torpedobooten, 1 onderzeeboot, 3 flottielje-vaartuigen, 2 mijnen-leggers, 5 opnemingsvaar tuigen, 2 wacht- en depotschepen. Rijkswoningen. Door den minister van oorlog werd 31 Maart jl. bepaald, dat ge huwde militairen, gehuisvest in rijks woningen, een door den eerstaanwe zend ingenieur te bepalen huur waarde aan het Rijk zouden betaten. Thans heeft de minister van oorlog deze bepaling zoodanig aangevuld, dat, ongeacht de te schatten huur waarde, hoogstens door de hierbe- doelde militairen zal moeten worden betaalddoor een adj.-onderoff. of hoogeren rang f 175, door een ander onderofficier f 150 en door mindere militairen f 100. Hollanders op het Vaticaan. Tachtig Hollandsche pelgrims wer- De vrouw van den handelsraad op haar beurt zag in de schoonheid en de fiere houding van het jonge meisje een gevaar voor zichzelve en voor haar geheele huis, een gevaar voor haar eigen aanzien en voor haar heerschappij, want zij had heel goed gezien met welk een onwillekeurig betoon van eerbied haar knecht Brunhilde in den salon had gebracht. Dat was nu weliswaar op zichzelf maar een kleinigheid, doch voldoen de voor de verstandige en ergden - kende vrouw om gevaar te zien. Ga zitten, herhaalde ze, terwijl ze op een stoel wees en zelf op den divan ging zitten. Brunhilde gehoorzaamde. Het scheen haar, dat ze aan een verhoor onder worpen zou wordeh. Ge hebt een moeilijken en droe- vigen tijd moeten doormaken, mijn kind, vervolgde mevrouw Hildebrandt. Wij hebben, helaas, van de ziekte en het overlijden uws vaders eerst door den brief van meneer Wacker nagel kennis gekregen; anders had den we stellig reeds vroeger onze hulp aangeboden. Mijn vader verlangde geen hulp den gisterenmiddag door kardinaal Merry del Val in audiëntie ontvangen. De kardinaal was door Z. H. den Paus belast den apostolischen zegen te geven. De leider der pelgrims, de heer Rieckens, gaf in een korte toespraak uiting aan de gevoelens van aanhan kelijkheid, jegens den Paus en zeide, dat zij baden voor de gezondheid van Zijne Heiligheid. Kardinaal Merry del Val antwoord de en dankte daarbij, opmerkende, dat de Paus overtuigd was van de aanhankelijkheid der Hollandsche katholieken en een vaderlijke gene genheid voor hen gevoelt, waarvan Z. H. een krachtig blijk gaf door de verheffing van kardinaal van Rossum. Z- Eni. eindigde met het geven van den apostolischen zegen. Vllssfngen, 15 April. Wij maken onze lezers en lezeres sen opmerkzaam op de in dit num mer van ons blad voorkomende ad vertentie betreffende een voordracht, die dr. H. van der Voo uit 's Gra- venhage Zaterdag in de zaal van den heer Buning zal houden over „De tuberculose en hare bestrijding." Deze voordracht, die beslist populair zal zijn, zal door lichtbeelden worden verduidelijkt en belooft ongetwijfeld zeer interessant te worden. De Commissie tot bestrijding der tuberculose te dezer stede heeft dr. van der Voo uitgenoodigd deze lezing te houden om de algemeene belang stelling in hare taak in meerdere mate op te wekken, aangezien het haar gebleken is, dat in onze stad op dit gebied niet voldoende wordt gedaan. Onder meer is dit haar duidelijk ge worden uit de cijfers. Waar in Vlis- singen jaarlijks ruim een honderdtal tuberculoselijders onder behandeling voor zich, mevrouw, antwoordde Brunhilde blozend. En wat mij be treft, zoo geloof ik ook mijn weg te kunnen vinden. Meneer Wackernagel heeft zich buiten mijn weten tot uw man gewend het was trouwens de wensch van mijn vader. De wensch van uw vader was volkomen gerechtvaardigd, viel de vrouw van den handelsraad haar in de rede. En we kunnen niet anders dan meneer Wackernagel dankbaar zijn, dat hij ons in staat stelde on zen plicht jegens een bloedverwante te vervullen. Om u, mijn kind, en uw plannen voor de toekomst te leeren kennen, heb ik u laten verzoeken bij mij te komen. Wilt ge mij vertrou wen schenken Ik ben gaarne be reid u te helpen. Hoe hebt ge u uw toekomst eigenlijk voorgesteld? Dat is moeilijk te zeggen me vrouw. Onze toekomst hangt van zoo verschillende omstandigheden af. ik wil werken om niemand tot last te zijn. Ik zou een betrekking willen aanvaarden, die mij plichten oplegde, of mij in de kunst volmaken om la ter op eigen beenen te kunnen staan. (Wordt vervolgd.X

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1