Maandag 14 April No 88 1913 51e Jaargang. BINNENLAND FEUILLETON SSINGSCHE VU Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. COURANT ADVERTENTIËN van 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Kamerverkiezingen De „Rotterdammer" meldt, dat de centrale anti-rev. kiesvereeniging in liet district Brielle den heer A. Colijn ie Rijk, een broer van den minister van oorlog, candidaat gesteld heeft. Ds. H. C. Hogerzeil te Vlissingen heeft, zooals wij reeds mededeelden, voor de candidatuur bedankt. Uit vertrouwbare bron verneemt het „Huisgezin", dat de heer W. J. F. Juten te Bergen op Zoom, zich candidaat zal stellen tegenover het aftredende lid den heer L. de Ram, die „ondanks den wenk van het hoofdbestuur der R.K. centrale kiesver eeniging dat er een tijd van komen en een van gaan is, zich weer ver kiesbaar zal stellen". In een gehouden vergadering van de Centr. Vrijz. Kiesvereeniging van liet district Enkhuizen is in de plaats van jhr. De Muralt definitief candi daat gesteld de heer Frans Netscher. In de gehouden vergadering van de Christelijk-historische kiesvereeni ging te Leiden, is naar de „N. R. C." meedeelt, besloten om, indien in de op 24 dezer te Amsterdam te houden vergadering van de Christelijk-histo rische Unie het besluit wordt geno men, de coalitie te doen voortbestaan, den door de antirevolutionnairen te stellen candidaat te steunen. Mocht het besluit van de Christelijk-histo rische Unie anders uitvallen, dan zal de kiesvereeniging haar houding na der bepalen. Penslonneering gemeente-ambtenaren. Door B. en W. van Zwolle is aan den Raad aldaar het voorstel gedaan, zich met een adres tot de Tweede Kamer te wenden, waarin zal worden gewezen op de groote lasten, die de aanhangige wetsontwerpen op de pensionneering van gemeenteambte naren en hunne weduwen en weezen aan de gemeente zullen opleggen. Gevraagd wordt de kosten der pen sionneering voor een grooter deel ten laste van het rijk te brengen. Mr. W. J. Van Weideren baron Rengers. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, zal het met September aftredende lid der Eerste Kamer, mr. W. J. Van Weideren baron Rengers, (lib.) zich niet opnieuw verkiesbaar stellen. De heer Rengers, die thans 78 jaar is, had sinds 1888 in de Eerste Ka mer voor Friesland zitting. Vlagvertoon Door de twee groepen torpedobooten te Willemsoord in station, zal van 3 lot 7 Mei een bezoek gebracht wor Roman uit het leven door O. Elster 5) (Nadruk verboden.) Deze liefde had de beide vrien den gescheiden. Gekrenkt in zijn hots had Edmund Hildebrandt zich "an zijn vriend teruggetrokken, had hem nooit weergezien en hem in den loop der jaren en in zijn met succes bekroond leven vergeten, tot de brief van Wackernagel hem weer aan dien vriend herinnerde. Nu was het te laat om de oude vriendschap weer aan Ie knoopen. De vriend zijner jeugd was dood gestorven was ook de vrouw, die hen eens had gescheiden, maar het kind van den vriend, het kind der beminde vrouw stond voor hem, fier en schoon, bloeiend in de eerste jeugd, zooals eens haarmoe- ber, die hij, de thans zoo machtige, 'ijke geldman, eens zoo vurig had bemind. Ze stond daar voor hem en Vr°eg hem om hulp. den aan Zeebrugge en Brugge tijdens de jaarlijksche feestelijkheden aldaar, terwijl door de groep torpedobooten, te Heilevoetsluis gestationeerd, in de maanden Juni en Juli een bezoek zal worden gebracht aan Hamburg en Ventnor. M'iltiekader. De minister van oorlog is voorne mens te bevorderen, dat milicien sergeanten na hun eersten oefentijd vrijwillig onder de wapenen blijven voor den tijd van vijf jaar, waarvan de eerste 2 jaar als proeftijd moet worden beschouwd, terwijl de overige 3 jaar als gewoon vrijwillig sergeant moet worden doorgebracht. Na afloop van deze verbintenis keeren zij terug in de positie van milicien-sergeant. Aan hen, die zich tot een dergelijke verbintenis genegen verklaren zal c.q. een gratificatie worden toegekend. In verband hiermede zal bij het be palen van de samenstelling der op leidingsklasse voor milicien-sergeant rekening moeten worden gehouden met het bovenstaande en in de eerste plaats tot de hier bedoelde opleiding worden bestemd, zij, die door den aard hunner burgerbetrekking als anderszins vermoedelijk geneigd zul len zijn tot het sluiten eener vrijwil lige verbintenis, als bovenbedoeld. Deze adspirant-milicien-sergeanten komen alsdan niet in mindering van het aantal gewone milicien-sergeanten die van elke lichting worden opgeleid. Zondagsrust in Apotheken. Naar aanleiding van het aangeno men wetsartikel waarbij de apotheker in de gelegenheid gesteld wordt des Zondags zijn apotheek te sluiten, mits gezorgd worde, dat het publiek zich van pharmaceutische hulp kan voor zien, hebben de apothekers te Arn hem besloten het noodige verlof hiervoor aan te vragen. De bedoeling is, dat op Zondag drie apotheken zullen openblijven. Het zal geschieden volgens een telkens voor 1 jaar vast te stellen rooster. Exploitatie der havens en haventerreinen. In ons vorig nummer hebben wij het voorstel door Burg. en Weth. aan den gemeenteraad gedaan, tot het aangaan van overeenkomsten met de Kon. Maatschappij „de Schelde" en den Staat der Nederlanden, be treffende overname van de exploitatie der havens en haventerreinen, in zijn geheel opgenomen. Aan het contract dat tusschen den Staat en de gemeente zal worden gesloten, en welk contract ter goed keuring aan den gemeenteraad is overgelegd, zullen wij uit de 37 artike Hij was diep ontroerd. De herin neringen uit zijn leven drongen met overweldigende kracht op hem in zijn hart klopte met snellere slagen en een vlammend rood bedekte zijn wangen. Juffroüw... mijn kind stamelde hij en stak haar de handen toe. Ook Brunhiide was getroffen. Haar fierheid, haar gereserveerdheid ver dwenen voor de ontvoering van den bejaarden man, van wien ze zich een zoo geheel andere voorstelling had gemaakt. Ze legde haar handen in de zijne en zei met ontroerde stem Ik dank u, dat u gekomen bent, meneer de handelsraad. Hij hield haar handen vast. Lang zamerhand werd hij zijn ontroering meester. O, niet zoo, mijn lief kind, zei hij op levendigen toon. Ik ben de neef van je vader en heb daarom een recht op den titel van oom. ik ver zoek je mij zoo te noemen en mij te veroorloven, dat ik je als mijn lieve nicht omhels. Hoe langer hij sprak, hoe meer kreeg hij zijn houding van man van TELEFOONNUMMER 10. len enkele der bepalingen van meer algemeen belang overnemen. De door de gemeente als erf pachtster te exploiteeren terreinen en havens zijna. de gronden met bij- behoorende gebouwen, werken, spo ren en aardvaste toestellen, waarvan de maatschappij „De Schelde" de erfpacht aan de gemeente heeft over gedragen, (met uitzondering der na- deromschreven gedeelten, waarvan zij het erfpachtsrecht aan den Staat heeft afgestaan.) b. de gronden, door de gemeente bij deze overeenkomst in erfpacht verkregen - c. de beide binnenhavens door de maatschappij „De Schelde" aan de gemeente in gebruik overgedragen d. de wate ren, door de gemeente bij deze overeenkomst in gebruik verkregen. Onder exploitatie der havens en haventerreinen wordt verstaan a. de benuttiging van het in ar tikel 1 omschreven terrein met de reeds bestaande, of nog te stichten, daarbij behoorende gebouwen en vaste inrichtingen, ter bevordering van het verkeer van personen en het vervoer van goederen en vee, per spoorweg, te land en te water; b. de benuttiging van de boorden van voornoemd terrein en daarlangs reeds aanwezige of nog te maken steigers en aanlegplaatsen, als los- en laadplaats c. de benuttiging van de havens en verdere wateren die bij de Ge meente in gebruik zijn als ligplaats van schepen, vaartuigen en houtvlot ten, met inachtneming van het dooi den Staat ten behoeve van de Maat schappij „De Schelde- en ten eigen behoeve voorbehouden medegebruik dezer wateren. De Gemeente laat echier geen pe- troleumschepen liggen of lossen elders, dan aan het terrein ten westen van de tweede binnenhaven, welk terrein steeds zoodanig ingericht zal moeten zijn, dat voldoende zekerheid bestaat tegen brandgevaar. De Gemeente is bevoegd ter bevor dering van de door haar overgeno men exploitatie, gedeelten van de haar in erfpacht gegeven gronden, met de daarbij behoorende gebouwen en vaste inrichtingen aan derden te verhuren of op andere wijze tijdelijk in gebruik af te staan. De Staat waarborgt de gemeente, onder nader door den minister van waterstaat te stellen voorwaarden, het medegebruik van de spoorlijn op de brug over de binnen keer- en schutsluis, in het kanaal door Wal cheren, voor zooveel dit noodig mocht blijken, om den ten westen van dat kanaal bestaanden spoorweg, of de in de toekomst bewesten van dat kanaal, door de gemeente of door derden aan te leggen spoorwegwer- de wereld en zijn zelfbeheersching terug. Het lag zoo in zijn aard, dat hij licht ontroerd werd, maar even spoedig schaamde hij zich over deze gevoeligheid, welke hem niet bij zijn positie scheen te passen. Hij ging dan heel gemakkelijk tot het tegen overgestelde oveT en toonde een koel heid, die hem van nature niet eigen was. Doch thans duurde zijn teedere stemming toch langer dan gewoon lijk, daar het gezicht van Brunhiide hem werkelijk zeer geschokt had. Hij omarmde het jonge meisje fee der en kuste het op het voorhoofd. Je zult me een dierbare erfenis van mijn arme Arnold zijn, zei hij, terwijl hij haar slanke, zachte hand nog altijd vasthield en haar vriendelijk in de oogen zag. Maar bij Brunhiide was alle ge moedsbeweging reeds weer verdwe nen. Ze bemerkte mei scherpen blik, dat de ontroering van haar oom niet echt was, dat ze niet uit de diepte van een warm hart kwant, maar slechts een uitvloeisel van de stemming van het oogenblik was geweest. Ze dacht er aan, dat deze man, die thans met schijnbaar diep gevoel over haar va ken te kunnen benutten voor hare of hunne exploitatie. De Staat vergunt, voor zooveel hem aangaat, de Gemeente ten behoeve van de exploitatie der boorden van het Verbreed Kanaal, van het Kanaal door Walcheren en van de eventueel door de Gemeente daar langs te ma ken steigers en aanlegplaatsen ge bruik te maken van de aange wezen sporen langs den Koningsweg van de Dokkade af tot aan de brug over de binnen keer- en schutsluis, met de bevoegdheid om aan die in mede-gebruik gegeven sporen ver bindingssporen te doen aansluiten met de ten westen van den Konings weg gelegen, voor industrieele in richtingen bestemde gemeentegronden De Staat bedingt ten behoeve van de Maatschappij „De Schelde" het vrije en kostelooze gebruik van een aan de eischen van haar bedrijf voldoende spoorwegverbinding van het haar in erfpacht gegeven gedeelte van het haventerrein over het overige haventerrein, zoowel met de ten noorden van dit terrein lig gende sporen in exploitatie bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen als met het ver- bindingsspoor tusschen het emplace ment Vlissingen en het voormalige marine-etablissement, en het tijdelijk medegebruik der in artikel 1 letter c. en d. omschreven wateren ter ver krijging van een aan de eischen van haar bedrijf geheel voldoend onge hinderd verkeer te water tusschen de onderscheiden gedeelten harer scheepsbouw- en werktuigenfabriek. De gemeente is verder verplicht, de door of namens den minister van waterstaat aan te wijzen ligplaatsen vrij te houden ter volledige tege moetkoming aan de behoeften van het Nederlandsche en Belgische Loodswezen, den betonningsdienst, of anderen rijksdienst, en gedraagt zich bij haar gebruik naar de voorschrif ten, door of namens den genoemden minister te geven in het belang der veiligheid en ter bevordering van het doorgaande verkeer op het ka naal door Walcheren. De door de Gemeente van de Maatschappij „De Schelde" overge nomen haven exploitatie, zooals die bij deze overeenkomst nader is gere geld en de aan haar overgedragen en verleende rechten van erfpacht en van gebruik eindigen van rechtswege te middernacht tusschen 31 Decem ber 1974 en 1 Januari 1975. De Staat is bevoegd de exploitatie der havens en haventerreinen tus- schentijds te beëindigen, indien de Gemeente A. naar het oordeel van den mi nister van landbouw, handel en nij verheid het algemeen belang ver der sprak, zich nooit om het wel en wee van dezen had bekommerd, dien hij zijn dierbaarsten vriend noemde en een gevoel, dat deed verstijven, sloop haar hart binnen. Ze maakte zich uit zijn armen los en onttrok hem ook haar handen. Waarom heb je je niet vroeger tot mij gewend vroeg de handels- raad. Dat was niet goed van je. Ik zou me heelemaal niet tot u gewend hebben, antwoordde Brunhiide gereserveerd, wanneer het niet de duidelijke wensch van mijn vader was geweest. Ik gevoel mij sterk genoeg om voor mij zelf te kunnen zorgen. Dat zegt men heel gemakkelijk mijn lieve kind, zei meneer Hilde brandt levendig. De jeugd meent, dat het zoo gemakkelijk is, en het is ook het goed recht der jeugd, te mogen hopen. Voor een jonge, alleenstaande dame is het echter dubbel moeilijk. Je moet mij dus wei toestaan voor je te zorgen. Als u me een geschikte betrek king zoudt kunnen bezorgen, zou ik u werkelijk zeer dankbaar zijn. In de eerste plaats verzoek ik waarloost, door de exploitatie op te bekrompen voet in te richten B. de in artikel 1 genoemde ter reinen geheel of gedeeltelijk onttrekt aan de bestemming, waarmede deze terreinen haar in erfpacht zijn afge staan, of in gebreke blijft aan hare overige uit de wet of uit deze over eenkomst voortvloeiende verplichtin gen te voldoen C. in gebreke blijft, de doorhaar overgenomen verbintenissen ten be hoeve van derden naar behooren na te komen. De Staat kan echter van deze be voegdheid slechts gebruik maken na aan de Gemeente schriftelijk te heb ben medegedeeld, waardoor en hoe- Ver deze in verzuim is en haar daarbij een redelijken termijn te heb ben gesteld om alsnog aan hare ver plichting te voldoen. Tusschentijdsche beëindiging der exploitatie naar aanleiding van het vorige artikel geschiedt door schrif telijke opzegging van het erfpachts recht ten minste één jaar vóór den dag waartegen de opzegging plaats heeft. 1. De Gemeente betaalt jaarlijks voor alle door haar in erfpacht en in gebruik verkregen aan den Staat toe- behoorende gronden en wateren in één termijn een bedrag van twee duizend acht honderd vijftig gulden (f 2850.). Deze vaste canon moet uiterlijk op den eersten November van elk jaar voor het eerst op den lsten November nadat deze overeen komst door de wet wordt goedge keurd, voldaan worden. 2. De Gemeente betaalt boven dien aan den Staat eene veranderlijke uitkeering berekend naar den netto inhoud der zeeschepen en zeestoom- booten, die van de in artikel 1 ge noemde terreinen en binnenhavens gebruik maken, over ieder kalender jaar, waarin de gezamenlijke netto inhoud dezer schepen meer heeft be dragen dan 170.000 kubieke meters. Deze veranderlijke uitkeering be draagt zes gulden voor iedere 1000 M3 boven 1,70.000 M3. tot 1.170.000 M3.acht gulden voor iedere 1000 M3. boven 1.170.000 M.8. tot 2.170.000 Ms., en f 10 voor iedere 1000 Ms. boven 2.170.000 M3. Een gedeelte grooter dan 500 M3. wordt voor 10J0 M3. gerekend, 500 M:i. of minder worden niet medegerekend. De ministers van landbouw, han del en nijverheid, van waterstaat en financieën benoemen ten spoedigste na de bekrachtiging dezer overeen komst door de wet een regeerings- commissaris. De regeeringscommissaris werkt namens den staat mede tot de uit voering van het bij deze akte bepaal de. Hij vertegenwoordigt den staat daarbij en ziet er op toe, dat de ge- je, mij met „je" aan te spreken, zoo als dat onder bloedverwanten regel is. Over al het andere spreken we dan later. Voorloopig zou ik je wil len verzoeken, hedenavond thee bij ons te komen drinken. Ik zal je om zeven uur mijn rijtuig zenden meneer Wackernagel wil ons ze ker wel het genoegen doen, mee te komen. Als ik u daarmee een pleizier doe, zal ik graag meekomen, zei de kleine schilder. Maar u moet niet verlangen, dat ik in een rok kom. Dat is ook niet noodig, ant woordde Hildebrandt lachend, we zijn geheel onder ons, mijn vrouw, onze dochter en onze zoon Ik ken uw zoon Hé waar vandaan Van de feesten der schilders academie. Ja, juist, ik vergat, dat Walter zich zeer voor de kunst interesseert. Welnu des te beter. Dus u komt met Brun hiide. Om zeven uur zal het rijtuig er zijn. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1