SPORT GEMENGD NIEUWS Wij zijn gaarne bereid nadere toe lichting desgewenscht ook mon deling te geven." Naar aanleiding dat aan de in bo venstaand schrijven vervatte verzoe ken tot heden geen gehoor is gege ven, behoudens dat de verlofdagen voor de matrozen en stokers, en van de onderofficieren van dek- en ma chine-personeel respectievelijk van 4 op 5 en van 6 op 7 dagen zijn ge bracht, meent de Alg. Ned. Zee mansbond thans nogmaals onder de aandacht van de maatschappij „Zee land" te moeten brengen dat de in voering van de in bovengenoemd schrijven vervatte verbeteringen alsnog door de opvarenden uwer schepen op prijs zullen worden gesteld en nemen wij de vrijheid het verzoek er aan toe te voegen om op de dag booten een waschlokaal te doen aanbrengen voor het mindere perso neel. Verwijzend naar het slot van het hierboven weergegeven schrijven doet de Bond opmerken dat hij nog steeds bereid is deze verzoeken het zij mondeling of schriftelijk, nader toe te lichten. (Bovenstaand schrijven hebben wij reeds gisteren ontvangen. Wij meen den evenwel alvorens het te plaatsen de directie van de maatschappij „Zeeland" om inlichtingen te moeten verzoeken. Men kon ons evenwel te dezer zake geen inlichtingen verstrekken, waarom wij het van den Alg. Ned. Zeemansbond ontvangen schrijven dan ook heden in zijn heel opnemen. Red.) Vltssingen, II April, Gisterenavond werd voor het eerst de bibliotheek der Openbare Leeszaal geopend.' Öpor verschillende personen werd van de gelegenheid tot het medenemen van boeken gebruik ge maakt. Tevens werd kennisgegeven, dat voor de leden kosteloos de gelegen heid bestaat tot het afhalen van boe ken op Maandag en Donderdagavond van 8 tot 10 uur. De machinist bij de Kon. marine C. B. Eenhoorn, thans geplaatst bij de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, wordt 30 dezer ge plaatst aan boord van de „Bulgia." Door een inspecteur van politie te Middelburg is gisterenavond aange houden de 48 jarige timmermans knecht M. aldaar, verdacht van het plegen van het misdrijf bedoeld bij art. 248 bis van het wetboek van strafrecht. De aangehoudene, die een volledige bekentenis heeft aangelegd, is heden voor den «fficier van justitie geleid. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeelandtot plaats vervangende ij kgraaf van den polder Al te Klein (Noord-Beveland), P. Tazelaar A?., te Colijnsplaattot dijkgraaf, irMi den Wilhelminapolder (Walchèreft)l F. P. Polderdijk, te Nieuw en St. Joosland tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert-Abraham- polder, E. C. Priester, te Cats tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Annapolder, L. J. Dorst, te Cortgene tot dijkgraaf van den polder de Vier Bannen van Dui- veland, B. Giljam, te Ouwerkerktot gezworene van den Oud-Noordbeve- land polder G. N. C. Israël, te Co lijnsplaat tot dijkgraaf van den Her- togin-Hedwigepolder, J. J. A. Rottier te Hulst. Voorts is benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee met ingang van 15 April H. E. Beelaerts van Emmichoven, ge meente-ontvanger te Zierikzee. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad werd in handen van Burg. enWeth. gesteld om advies een adres van deV rij wil lige brandweer, waarin gevraagd werd of de Gemeente de motorspuit der vereeniging tegen behoorlijken prijs zou willen overnemen. Goedgekeurd werd een door de administratie der Domeinen ingediend stratenplan op een deel der gronden van de te ontmantelen vesting, waar naast bouwterrein zal worden te koop gesteld. In verband met de oprichting eener school voor M. U- L. O. werd besloten school B 1 Sept. a.s. terug te brengen tot een school voor gewoon lager onderwijs. Ten opzichte van de on derwijzers, die nu hun salaris zullen zien verminderen, wordt een over gangsmaatregel noodig geacht. Er werd besloten over te gaan tot het stichten eener muziektent, naar aanleiding van een verzoek van een comité, dat daartoe f 800 had bijeen gebracht. De kosten werden geraamd op ruim f 1900. Naar aanleiding van enkele opmer kingen door Ged. Staten gemaakt op de verordening tot regeling van het schoolgeld vooi de M. U. L. O.-school en de H. B. S. werd ook nog op voor stel van den heer Dees een wijziging aangebracht waarbij het schoolgeld voor kinderen van buiten f 120 per jaar zal bedragen, terwijl de raad voor on- of minvermogenden afwijking zal kunnen verleenen. in de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Axel werd besloten aan Ged. Staten te berich ten dat de gemeenteraad geen be zwaar heeft tegen de aangevraagde concessie voor den aanleg van den stoomtramweg ljzendijkePhilippine —Sas van GentDrieschouwen (ge meente Axel.) Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de ge meente 's Heer Abtskerke de heer A. Duijgers, ter vervanging van den heer M. Dekker, die ontslag genomen heeft. MERK- EN 5CHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Tweetal te Borsele en Driewegen Ds. Brummelkamp te Vrij hoeveCapelle en J. A. Tazelaar, cand. te Weesp. RECHTSMANEN. Het O. M. bij de Rechtbank te Alk maar eischte tegen Eilers bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Hoorn, waarbij hij werd veroor deeld tot f 300 boete subs. 60 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde te Wognum in Mei—November van het vorige jaar. De rechtbank te Amsterdam heeft een boekhandelaar veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf (ge- eischt was 6 maanden) wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van een aantal boeken, waarin voor de eerbaarheid aanstootelijke zinsneden voorkomen. De minister van justitie a. i. heeft goedgevonden, dat twee mannelijke gedetineerden in de strafgevangenis te Utrecht en te Leeuwarden, beiden ter zake van poging tot doodslag, en een vrouwelijke gedetineerde in de bijzon dere strafgevangenis voor vrouwen, te Gorinchem, terzake van moord, voor waardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. Hun straftijd zal verstrijken, behoudens te verleenen vermindering van straf, respectievelijk op 24 Juni 1913, 18 September 1914 en 18 Oc- ober 1914. Vliegen. Op de vliegplaats bij Gelsenkirchen (Duitschland) is 'n doodelijk ongeluk gebeurd. Toen een 20 jarige vlieg-leerling ongeveer drie kwartier gevlogen had, raakte hij plotseling op een hoogte van 80 M. het stuur kwijt, waardoor het vlieg toestel omsloeg. Met gebroken sche del werd de ongelukkige dood op genomen. 't Zal misschien velen interesseeren, te vernemen, schrijft het „Hbld.", hoe groot de oppervlakte van Amsterdam zal zijn na de. annexatie, hoeveel in woners dan „groot-Amsterdam" zal tellen. Volgens de laatste opmeting door publ. werken is Amsterdam thans ongev. 4640 H.A. groot. Het te an- nexeeren grondgebied heeft een op pervlakte van 6150 H.A. Het aantal inwoners (ruim 589.000) zal met ruim 21.000 zielen vermeerderd worden, die ongeveer als volgt ver deeld zijn: Sloten met ruim 11.000 en Watergraafsmeer met plm. 8200 in woners, terwijl het aantal bewoners der andere, te annexeeren gedeelten, op 2000 geschat kan worden. Een vrouw te Nieuw Amster dam, die zich voor eenige dagen brandde en naar het ziekenhuis te Groningen werd overgebracht is aldaar overleden. Te Bunde bij Nieuwe- schans is een zeventienjarige jongen door een trein overreden en gedood. Gisteren werd te Apeldoorn een taxi-auto door een locaaltrein naar Dieren aangereden. De taxi werd vernield, doch er zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. Een 8 jarig knaapje te Rilland, had het ongeluk van den zolder te vallen, waardoor hij met het hoofd op een vloer terecht kwam. Zijn toestand was bedenkelijk. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een onge luk, een paardenknecht te Apeldoorn overkomen. De man kreeg een trap van een der paarden tegen het hoofd en werd in het ziekenhuis opgeno men. Thans mocht hij weer eenige werkzaamheden verrichten. Bij de eerste bezigheden met de paarden, kreeg hij van hetzelfde paard gisteren weder een trap, die nog erger aan kwam dan de eerste. Het dier trof hem nu tegen den buik, waarbij de man zwaar gewond werd en in het ziekenhuis werd opgenomen. De toe stand wordt zeer gevaarlijk geacht. Een 2 jarig kind te Bochoit, dat aan de zorgen der grootmoeder was toevertrouwd, was aan haar waak zaam oog ontsnapt. Het kwam al spe lende in een beerput terecht en werd levenloos daaruit opgehaald, Te Leeuwarden wilde een 20 ja rige knecht aan een werkluigenfabriek op de tweede verdieping zijn boter ham nuttigen. Hij ging tegen een deur zitten, doch bemerkte niet, dat die los stond. Potseling gleed de deur uit en tuimelde de knecht van vier meter op straat. Ernstig verwond werd hij opgenomen. Te Drieber gen is in een vijver drijvende ge vonden het lijk van een daar tijdelijk verblijvende dame in nachtgewaad. Men vermoedt dat zij in haar slaap gewandeld heeft en toen in het wa ter geraakt is. Een meisje te Wit- teveen (gem. Ruinen) dat voor eenige dagen uit een ketel met kokende koffie dronk, is thans na een hevig lijden aan de gevolgen overleden. Te Macharen, onder de gemeente Megen, is gistermorgen het lijk ge vonden van een ongeveer 4 weken geleden bij Maasbommel over boord geslagen man. Bij een familie te Haarlem waar van de vrouw lijdende is, kwam een nieuwe dienstbode in huis. Opvallend gauw was na haar komst een mud aardappelen opgegeten, de suiker scheen weg te smelten, en koffie werd er viermaal meer gebruikt dan vroeger. De huisvrouw, die het opviel, dat de meid 's ochtends en 's avonds bezoek kreeg van haar moeder, nam zich voor eens op te letten en voor eenige dagen terwijl zij de meid aan het eieren koken zette in de keuken, ging zij, tegen de protesten der dienstbode in, naar boven en vond daar zakken vol koffie en suiker, die zij meenam naar beneden aan 't dienstmeisje toonde en haar beduidde, dat zij van zulke din gen niet gediend was. De meid huilde, zei dat zij het voor haar moeder had gedaan enliep de deur uit naar huis. Toen zij na een uurtje terug kwam, was zij zeer opgewekt en toen mevrouw vroeg wat haar moeder wel gezegd had luidde het antwoorddat ik een stommeling geweest ben om mij te laten snappen. Even later kwam de moeder zelf, liet haar dochter haar boeltje bijeen pakken en onder den uitroep, dat haar kind niet in een dienst kon blijven, waar op zulke wissewasjes werd gelet, nam zij haar dochter mee. Wij hebben gisteren reeds ge meld dat het raadsel is opgelost om trent een vermeenden zelfmoord van een 15 jarig gymnasiast te Berlijn. Hieromtrent worden nog de vol gende bijzonderheden medegedeeld Einde October van het vorige jaar vond men in de woning van zijn moeder te Charlottenburg den gym nasiast Ernst Tiemann opgehangen. Niemand behalve het 19 jarige dienst meisje eerst den len October bij de familie in dienst gekomen was op het oogenblik dat het ongeluk ge schiedde in huis geweest. De moeder was op bezoek bij een getrouwde dochter. Uit het geneeskundig onder zoek bleek, dat de jongen zelfmoord door ophanging gepleegd had, maar de familie van het slachtoffer kon daaraan geen geloof hechten, omdat er geen enkel motief voor een zelf moord aanwezig geweest kon zijn. De jongen leerde zeer goed, was gezond en altijd opgewekt. Men verdacht het dienstmeisje. De politie nam haar in hechtenis, onderwierp haar aan een scherp verhoor, doch moest haar den volgenden dag weer vrijlaten, daar uit haar verklaringen niets bezwarends bleek. Het meisje verliet Charlottenburg en ging naar haar ouders te Rum- melsburg in Pommeren. Maar de fa milie Tiemann bleef overtuigd dat de jongen het slachtoffer van een misdaad geworden was en nam een detective onder den arm. Deze ondernemende man begaf zich ondereen valschen naam naar Rummelsburg en drong zich bij de familie van het meisje in. Spoe dig vernam hij dat de moeder van Elisabeth Heinrich het verdachte meisje twee weken na den dood van den gymnasiast plotseling tenge volge van sterke psychische depres sie gestorven was. Hij trok hieruit de gevolgtrekking dat Elisabeth den moord bedreven had, de misdaad aan haar moeder had bekend en dat deze uit verdriet hierover gestor ven was. Hij ging nu stap voor stap verder. Hij won het vertrouwen van Elisa beth en vroeg haar zelfs ten huwe lijk. Het meisje dat niet in het minst vermoeden kon dat haar minnaar haar een valstrik spande gaf toe en ver loofde zich met den vermomden detec tive. Deze wist meer en meer haar vertrouwen te winnen en waar schijnlijk tusschen twee judaskussen bekende zij hem dat Ernst Tie mann inderdaad geen zelfmoord ge pleegd had maar vermoord was. Ten laatste gaf zij volmondig toe dat de jongen door haar vroegeren minnaar, die de woning wilde plunderen, ge wurgd en opgehangen was. Voor de dader evenwel iets had kunnen stelen had hij moeten vluchten. Den naam van dezen man wist het meisje even wel niet te noemen. De detective begaf zich, toen zijn verloofde haar gemoed voor hem uitgestort had, naar de rechtbank te Rummelsburg en beschuldigde het meisje van medeplichtigheid aan den moord. Dienzelfden dag nog werd Elisa beth Heinrichs gevangen genomen. Voor den rechter van instructie heeft zij haar verklaringen onder een vloed van tranen bevestigd. En de trouwbeloften van den detec tive In de plaatselijke bladen van Rum melsburg verscheen gisteren de vol gende verklaring: „Na een werkzaamheid, die met goeden uitslag bekroond is en door de bekentenis van de verdachte zelf, is het mij eindelijk gelukt het raad sel van den Berlijnschen moord Tie mann—Heinrichs op te helderen. De beschuldigde is gevangen genomen en de verloving met juffrouw Elisa beth Heinrichs verklaar ik hierbij voor verbroken" (volgen naam, titel, enz.) Een goed reclame-zaakje voor den man. Te Treisbach in Hessen is een eikeboom verbrand, die naar men zegt, 2000 jaren oud was. De brand schijnt te wijten te zijn aan de onnaden kendheid van een paar landloopers, die een vuurtje aanlegden in den hollen stam. De eik had een omvang van 14 meter en werd ieder jaar door duizenden bezocht. Op het „Letviter-station* te Berlijn is door de politie een 9-jarige knaap aangehouden, die reeds een kaartje naar Hamburg had genomen en juist den trein wilde instappen. Het bleek, dat de knaap van Adlershof kwam en dat hij van Hamburg uit een wereldreis wilde ondernemen. Hij had een som van 114 Mark bij zich, daar hij 300 Mark had weten te stelen, waarvan hij reeds het grootste gedeel te had uitgegeven aan kleeding en uitrusting Te Gnesen moest een stoker een nieuwe roosterstang in een stoomketel maken. Hij daalde daartoe in de asch- ruimte af, stak licht aan en wierp den lucifer achteloos achter zich. Plotseling raakten de zich achter hem bevindende spanen en het hout in brand. Hij kon niet in uit den ketel komen, daar hij met zijn jas aan de roosterstangen bleef haken. Toen men den ongelukki ge te hulp snelde, waren zijn beide beenen reeds verkoold. Tot aan de heupen was de ongelukkige stoker met brandwonden bedekt. In hope- loozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. In eenige Duitsche bladen komt een kiekje voor van de nieuwe soort stal die in gebruik genomen is door den straatreinigingsdienst te Charlotten burg. Voor het groote aantal vuilnis karren heeft men meer dan het dub bele aantal paarden noodig. Om al deze dieren te stallen zou een enorme oppervlakte noodig zijn, hetgeen in een groote stad een enorm kapitaal aan grondbelasting beteekent. Men heeft daarom een stal gebouwd met etagesvan „paardenhotel" spreken de Duitschers. Aan de buitenzijde zijn breede veranda's aangebracht. De trappen zijn met geringe helling ook aan de buitenzijde gebouwd. De huis vesting der paarden voldoet aan alle eischen die uit hygiënisch oogpunt te stellen zijn. Volgens Lloyd's Register waren op 31 Maart 1913 in het Ver. Ko ninkrijk in aanbouw (met uitzonde ring van oorlogsschepen) 563 sche pen met 2.063.694 bruto tons, tegen 542 schepen met 1.970.065 tons op 31 Dec. 1912, dus nu circa 63.000 tons meer. Van de 563 schepen wa ren 518 stoom- met 2.055.773 tons en 45 zei'schepen met 7921 tons (op 31 Dec. 1912 resp. 506 met 1.960.330 en 36 met 9735 tons). Wij geven hieronder de voor naamste plaatsen met de gegevens van 31 Dec. 1912 ter vergelijking. Belfast 26 schepen met tons (25 met 326.740)BaJfs ryport en Workington 5 n»('5 tons (4 met 2345)GlaSg met 497.238 (114 met S'f Greenock 71 met 311.482 ir? 300.062)Hartlepool en Wliith met 106.805 (20 met 98.844) 39 met 30.229 (35 met 27.780,7 verpool 18 met 44.927 (17 met3iii> Middlesbro en Stockton 34""" 108.210 (40 met 108.403)- Castle 76 met 335.310 (71 312.763) en Sunderland 5» 245.674 (57 met 232.180). Van de in aanbouw zijnde scw waren voor rekening van E» 401 schepen met 1.565.633 4, voor de Eng. koloniën 41 met69n tons, Noorwegen 12 met 62it Duitschland 8 met 24.833, Frank! 9 met 4555, Griekenland 5 16.470, Nederland 10 met loif Japan 4 met 20.670, Argentinit met 10.191, Rusland 10 met 30/ Oostenrijk-Hongarije 8 met 24* België 3 met 31.955, Rumeniê), 14.880 en Zweden 7 met 285 tons. Overige landen onder 5000; 15 schepen met 32.769 tons in de 563 inbegrepen, waarvan; tionaliteit of reeders niet bekend; of die gebouwd worden om te t koopen. Wat grootte aangaat waren f de 506 stoomschepen 2 van 40. tons en meer, 1 van 30 tot 40/ tons, 1 van 20 tot 30.000 tons' van 15 tot 20.000 tons, 11 van; tot 15.000 tons, 17 van 10 tot 12. tons, 13 van 8 tot 10.000 tons 57 van 6 tot 8000 tons. In de koloniën en het buiten!" waren op 31 Maart in aanbouw stoom- en 52 zeilschepen meten totaal 1.377.216 tons. Hiervan Duitschland 94 stoomschepen 533.932 en 2 zeilschepen met 4 tons, in de Ver. Staten, 62 stoo, schepen met 21.249 en 23 zeilscl pen met 21.249 tons, in Frank;; 35 stoomschepen met 194.762 ton in Nederland 54 stoom- met 116,1 tons en 9 zeil- met 2870 tons, Japan 19 stoomschepen met 39,1 tons, in Oostenrijk-Hongarije stoomschepen met 76.567 tons, Noorwegen 34 stoomschepen n 27.437 tons, in Italië 16 met 56. tons. Alle overige landen 011 30.000 tons. De „Matin" bevat een griezel verhaal van de vlucht van v dwangarbeiders in Guyana. Een t hen meende den weg te wel maar had zich blijkbaar vergistJ verdwaalde en de vlucht werd 1 zwerftocht van acht dagen, waart de honger niet uitbleef. Toeni van de mannen van uitputting honger stervende was, en niet ve kon, rijpte in het brein van de deren het afschuwelijke plan, h honger aan zijn lichaam te Zij doodden hem, roosterden hem voedden zich met dit menscte vleesch. Het kon hen niet redde Wel brachten zij het, een rivi overstekend tot Mana, en konden: door diefstal van een boot de 1 bereiken. Maar zij strandden aan de mond van de Maroni, waar menl» oppakte om hen vervolgens a" Saint Laurent te voeren. Een v hen bekende het verhaal van I vlucht. Alle drie zullen binnenk; opnieuw moeten terechtstaan. Onlangs is zooals men zi' herinnert door eenige in haar wan digheidsgevoel geschokte Amerikaa sche dames begonnen met een I keer tot betere zeden, afschaffing»' de onbehoorlijke mode-dansen 1 Wie zich veel ervan heeft voorgestel zal zich teleurgesteld zien. Het I nieuwtje te Washington toont datm nog niet genezen is van den over spannen geest, die steeds buitensport' heden zoekt voor afwisseling. Dans in de duisternis is de laatste fash" nable uitspanning te Washington. Df tijdpasseering werd ingewijd bij t' cotillon op een bal door mr. eni» Edson Bradley te Washington-gege»1 De gasten hadden eenige uren geda»' toen plotseling alle lichten we# gedoofd. De dansers moesten zich vei* redden bij het schijnsel van kW' roode electrische lampjes, door ie® paar gedragen. De cotillon duurde' den morgen, toen de gasten plaats* men aan een ontbijt van eieren1 saucijsjes. Den 4en April stond te Paul in Minnesota de universite1'1' professor Halson voor het hof gezworen terecht onder beschuldig"! den minnaar zijner vrouw gedood hebben. De professor bekende, dJi schilderde zijn daad en wat hen) da» toe gedreven had, op zoo aangrijp*'; wijze, dat de jury tot tranen g*°' werd en verscheidenen van haar stonden, om te verklaren, dat zij11'"

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 2