Donderdag 10 April binnenland feuilleton No. 85 51e Jaargang. 1913 VL1SSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Uit den Taunus. Zooals reeds werd gemeld, ontving H.M- de Koningin Vrijdag 4 April te Hogemark een bezoek van Z.M. den Duitschen keizer. Den volgenden dag waren H.M. en Z.K.H. de Prins de jasten van den Duitschen keizer en je keizerin, op het slot te Homburg 0 tiet noenmaal. Zondag bracht de keizerin, verge zeld van haar dochter Victoria Louise en haar zoon, prins Adel bert, een bezoek aan H.M. te Hohemark/en Maandag brachten H.M. en Z.K.H. de Prins een contrabezoek te Homburg. Tweede Kamer. Er ontspon zich gisteren een uit voerig debat over de suppletoire Surinaamsche begrooting voor de op richting eener cultuurbank voor Su riname. De heer de Meester bestreed het ontwerp en gaf in overweging het in Suriname gerijpte plan om te Para maribo een voor landbouw-doeleinden bestemde West-Indische landbouw taak op te richten met een kapitaal van millioen, waarin de Staat voor 5 ton zou moeten bijdragen. Voorts werd het ontwerp bestreden door den heer Hugenholtz, die een staatsbank wenschte en door de heeren Van Vuuren en Van Veen. Het werd verdedigd door de heeren Bogaerts en Bos en door den minister, die o.a. mededeelde dat de voorgestelde cul tuurbank bereid is steun te verleenen aan de in staat van voorbereiding zijnde maatschappij tot bevordering van de bacoven cultuur. Na repliek werd het ontwerp ver worpen met 33 tegen 29 stemmen. Van het Loo. Alles wijst er in de omgeving van Het Loo op, dat de Koninklijke familie spoedig weder aldaar zal arriveeren. Gelijkt het er'taan paleis niet op, met het oog op de verbouwing, thans zijn vele handen druk bezig aan de groote villa aan de Waldeck Pyrmontiaan, waar Prinses Juliana haar geregeld verblijf, en ook H. M. de Koningin haar nachtverblijf zal hebben. De groote tuin wordt omringd, wat met het oog op al te nieuwsgierigen, die haar vrijen toegang hebben, ook wel gewenscht is. Verder worden de zijden langs de hoofdwegen van hekwerk met gaas voorzieneen maatregel tegen al te brutale honden, in den grooten tuin, die natuurlijk een extra beurt heeft gehad, zal het Prinsesje ruimte genoeg vinden er naar harte lust rond te springen. in grooten getale waren de bewoners van Het Loo, onder den rook van het paleis, Dinsdagavond gekomen te vergadering in hotel „Röge", waar na een korte discussie, bij acclamatie werd besloten, op 7 Augustus den dag feestelijk te herdenken, waarop H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik 12'/3 jaar geleden in het hu welijk traden. Een comité van 9 per sonen werd gekozen dat lijsten bij de ingezetenen zal laten circuleeren. („Tel.") De gezondheidstoestand van Prins Hendrik. De „Schlesische Zeitung" bevat een correspondentie uit Amsterdam, waarin beweerd wordt dat de ziekte van Prins Hendrik toch ernstiger schijnt dan men aanvankelijk dacht. De schrijver leidt dit af uit den lan gen duur van 's Prinsen verblijf in den Taunus. De Prins lijdt, aldus het blad, aan hevige rheumatiek en aan niet minder hevige neurasthenie. Het eerste wijt de „Schl. Ztg." aan het klimaat van ons land, en aan de on doelmatige inrichting van het Loo. De neurasthenie noemt het blad een gevolg van het vreugdelooze en eentonige leven, dat sinds jaren aan het Nederlandsche hof heerscht. On der Koning Willem lil, de laatste Oranjevorst, zoo gaat dan het blad voort, was althans in diens jongere jaren, het Nederlandsche hof een soort findaal van de Parijsche Tui- lerieën. Er heerschte een vroolijk leven. Met het regentschap van Ko ningin Emma namen tevens het te ruggetrokken en burgerlijk leven, en een bijna Spartaansche eenvoud hun intrek in de Ho'landsche koninklijke verblijven en hierin kwam geen ver andering toen de volgens strenge puriteinsche begrippen opgevoede Koningin Wilhelmina haar hand aan den Prins schonk. Het Hollandsche hof biedt geen verstrooiing en den levenslustigen Prins-gemaal restte slechts het jachtvermaak. Daar boven dien de Grondwet de gemaal der Koningin van elke bemoeiing met de staatszaken uitsluit, aldus het blad, (dit is onjuist) heet ten slotte's Prinsens verveling den neurasthenischen toestand tengevolge te hebben. Verder deelt het blad mede, dat de geheele koninklijke familie eenigen tijd in het Zuiden van Italië zal doorbrengen, ter bevordering van 's Prinsen gezondheid. Natuurlijk laten we deze redenee ring voor rekening van den corres pondent van genoemd Duitsch blad en geven we dit citaat slechts bij wijze van curiosum weer. Gedenkpenning van de Onafhankeiijkheidsfeesten. Ter herdenking van de viering, in dit jaar, van het eerste eeuwfeest van Nederland's onafhankelijkheid", is naar besluit onzei regeering, de vervaardi ging van een gedenkpenning opge COURANT ADVERTENT1ËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Roman uit het leven door O. Elster 3) (Nadruk verboden.) Het bleeke gelaat van' zijn vrouw Wrd bewolkt. Ik acht dat nachtbraken van waiter zeer ongepast zei ze. De handelsraad haalde de schou- ders op. Wat zal men er van zeggen, wste Aurelie?Jeugd heeft geen deugd. Je moest hem wat strenger in band houden, Edmund. 7- Lieve hemel, Walter is vijfen twintig jaar oud, reserve officier bij garde dragonders, deelgenoot in «fze bankiersfirma men kan hem ?u toch niet meer als een knaap be- "andelen. En hij heeft immers ook 21in eigen woning. Dat is juist je fout, dat je hem 'e hebt bewilligd. Zou je liever hebben, dat Wal- er de nachten in hotels, cabarets en soortgelijke lokalen doorbracht vroeg de handelsraad lachend. Laat hem maar uitspringen. Hij zal nog vroeg ger.oeg door ernstige plichten in be slag worden genomen. Ik ben van plan hem eerstdaags naar Engeland te zenden om hem daar een zaak tot een goed einde te laten brengen. Dan komt hij meteen uit zijn tegenwoor dige omgeving. Het is me zeer aangenaam, dat te hooren, antwoordde mevrouw Hil- debrandt, boog even hét hoofd tot afscheid en ging heen. De handelsraad bleef in gedachten verzonken aan zijn schrijftafel zitten. Zijn vingers speelden met den brief van den portret- en historieschilder Christoph Wackernagelzijn oogen hadden een zwaarmoedige uitdrukking; de satirieke glimlach lag niet meer •m zijnlippen zijn voorhoofd scheen bewolkt te worden waren het wolken der herinnering, die zijn ziel begonnen te omgeven Na een poosje stond hij langzaam op en legde den brief in een vak van zijn schrijftafel. Voorbij lang voorbij, mom pelde hij. Ach de jeugd de schoone TELEFOONNUMMER 10. dragen aan 's Rijks Munt te Utrecht. Deze penning is thans gereed ge komen en het eerste exemplaar is aan H. M. de Koningin aangeboden. 's Rijks stempelsnijder, de heer J. C. Wielenecke, heeft beide zijden van de medaille ontworpen en gemodel leerd. Op de voorzijde wordt het oog getroffen door een jonge, krachtige figuur, voorstellende het Nederland sche volk, die in den zeer verwaar loosden en beschadigden Holland- schen tuin als eerste werk aanstonds den Oranjeboom plant. Aan de eene zijde staat nog te midden van de distels, de spade, gereed voor het komende werkaan de andere zijde het gebroken symbool der Napoleon tische overheersching. De zware on weerswolken op den achtergrond symboliseeren nog de zorgvolle, on zekere toestanden van het tijdstip. Naar beneden wordt het voorgestelde afgesloten, evenals het voorafgaande tijdperk, door het jaartal 1813, ver beeld door een schip, dat, te midden van een versiering in den stijl van dien tijd, de keten van de verdruk- uing stuk zeilt. Het schip zelf draagt de koningskroon. De keerzijde van den penning draagt op een muur van bazalt het volledige wapen van het koninkrijk der Neder landen, waaronder het opschrift „Eerste eeuwfeest van het Herstel van Nederland's Onafhankelijkheid." Het geheel wordt van ondéren afgesloten door een slinger van olijftakken, die met bloeiend en vruchtdragend oran- jegroen aan twee flankeerende fakkels van ontwikkeling is vastgemaakt. Deze medaille (rond 66 m.M. mid dellijn) wordt doo. ;s Rijks Munt thans in den handel gebracht in de drie metalen, goud, zilver en brons. Behalve aan 's Rijks Munt zelve, is zij in verschillende steden verkrijg baar gesteld tegen de origineele prij zen f3.50 voor een bronzen, f 11.20 voor (een zilveren exemplaar) en wel te Amsterdam, te 's-Gravenhage te Rotterdam, te Middelburg, te Utrecht, te Groningen, te Arnhem, te 's-Her- togenbosch en te Leeuwarden, bij aldaar gevestigde firma's of perso nen. Kamerverkiezingen. De anti-revolutionnaire, christelijk- Historische en Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen te Dordrecht, zul len, volgens de „Dordr. Ct.," deze week nadere besprekingen houden over de candidatuur voor de Kamer. Gisteravond zou de Papendrechtsche kiesvereeniging een vergadering hou den in welke hoogstwaarschijnlijk de heer C. van der Voort van Zijp voor- loopig candidaat zou worden gesteld. Na de deputatenvergadering op 24 dezer zal de definitieve candidaat- stelling plaats hebben. Als candidaten jeugd. We zullen ze haar genietin gen laten behouden, ook al maakt ze het soms wat erg. Het is immers zoo schoon eenmaal te vergeten, dat arbeid en zelfverloochening ons lot is. Hij schelde en liet zich door den binnentredenden knecht pelsjas en hoed geven om naar zijn kantoor in de Potsdammerstraat te rijden. „Christoph Wackernagel,.portret- en historieschilder" stond met sier lijke krulletters op een groot visite kaartje, dat met gele punaises op de linker corridordeur der vijfde ei genlijk zesde verdieping van een groo te huurkazerne in de Fazantenstraat bevestigd was. De daarop volgende deur op dezelfde verdieping prijkte met het opschrift -. „N mr het atelier van Eginhard Dettmer, hofphotograaf van den vorst von So menstein. Men wordt verzochi te bellen." Wanneer men aan dit verzoek vol deed, opende een zonderling gekleed mager jongmensch van vijftien jaar de deur en bracht den bezoeker in een metjapansche meubels, kamer schermen en waaiers gestoffeerden voor het district Dordrecht worden nog genoemd ds. H. C. Hogeraleil te Vlissingen, mr. de Veer te Middel burg, lid van de Provinciale Staten van Zeeland en D. Wisboom Verste gen, notaris te Dordrecht. Pensio8nvereen. Gem.-ambtenaren. Naar wij vernemen is in een gehou den bestuursvergadering van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeen ten,waarbij zijnaangeslotende gemeen ten 's-Gravenhage,Groningen,Haarlem Leiden, Dordrecht, Leeuwarden, En schedé, Zwolle, Schiedam, Hilversum, Deventer, Breda, Den Helder, Zaandam, Gouda, Amersfoort, Vlissingen, Henge lo (O.), Zutfen, Roermond, Winters wijk, Heerlen, Veendam, Winschoten, Hoorji, Sliedrecht, Katwijk en Harlin- gen, besloten zich te wenden met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake de aanhangige wetsontwerpen omtrent de pension- neering der gemeente-ambtenaren. Reorganisatie der Infanterie. Ter uitvoering van de besluiten betreffende de reorganisatie en de indeeling van de legercorpsen is o.a. vastgesteld, dat, nadat op 1 April j.l. zijn opgericht, de staven der in- fanterie-brigades, op dienzelfden da tum de nieuwe regimenten zijn ge formeerd, zonder het 3e bataljon en zonder de depot-compagnie. Op 1 Juli worden bij alle regi menten de depot-compagniën en de 3e bataljons opgericht. Op 1 Mei wordt opgericht de Militaire Gymnastiekschool te Utrecht en op 1 October de derde school voor verlofsofficieren der infanterie te Breda. Op 30 April gaat het 2de bataljon van het 20ste regiment infanterie (het thans bestaande 4de bataljon van het 9e regiment) over van Utrecht naar Harderwijk. Op 15 Mei gaan over van 's Her togenbosch naar Venlo de thans be staande staf, de le en de 3e com pagnie van het 3e bataljon van het thans bestaande 2e regiment infan terie. De staf, het le en het 2e eska dron van het 2de regiment huzaren gaan op 30 April 1913 over van Venlo naar Tilburg. Zij zullen deze plaats op genoemden datum mar- cheerende bereiken en daartoe 28 April uit Venlo afmarcheeren. Traktementen van officieren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang van 1 dezer aan den hoofd-officier, die in den rang van luit.-kol. met het commando eener brigade wordt belast en aan een kapitein, die met afwijking van de bestaande organisatie, wordt belast salon en.een in deftig zwart gekleede dame, wier ouderdom moeilijk viel te gissen, vroeg met veel waardigheid, wat de bezoeker verlangde. Bij Christoph Wakkemagel was de ontvangst minder deftig. Ais men bij diens deur op den knop eener electrische bel drukte werd de deur geopend door een bejaarde vrouw in wie men op 'teerste gezicht de „werkvrouw" herkende, of zijn ge weldige basstem riep Kom maar binnen. Mijn portier is juist niet aanwezig. Dan strom pelde men door een donker, smal gangetje naar een licht schildersatelier en stond voor een kleinen, mageren heer met een vreeselijk zwaren, grij zen baard, een rooden adelaarsneus en kleine, scherpe, zwarte oogen, die in een versleten zwart fluweeien jac quet gekleed was en op zijn bijna kaal hoofd een Turksche fez meteen blauwe kwast droeg. Dat was Christoph Wackernagel portret- en historieschilder, zooals zijn visitekaartje luidde die echter nog geen historiestuk en behalve ee- nige portretten van logementhouders wien hij daarmee op zijn zomer met een fuactie, welke behoort te worden vervuld door een officier van hoogeren rang, f 250 traktement meer wordt toegekend. Een woord ten afscheid. In het April-nummer van het orgaan der Nederlandsche Vereeniging „Onze Viool" richt de redactie een van diepen eerbied getuigend „woord ten afscheid" tot den voorzitter der ver eeniging, den gep. vice-admiraal A. G. Ellis, die zich „om gezondheids redenen genoodzaakt heeft gezien het voorzitterschap neer te leggen op den datum, waarop zijn opvolger zal zijn benoemd". Zoo ongeveer klonk het officieele bericht waarmede het besluit van den ernstig-zieke ter kennis van de ver eeniging werd gebracht. Maar wie onze Vereeniging kent aldus het afscheidswoord wie haar heeft zien geboren worden en opgroei en en zich ontwikkelen, eik jaar beter en meer wie admiraal Ellis kent, de voorzitter, de oprichter neende ziel onzer Vereeniging die voelt wat die woorden, die daar zoo half officieel staan neergedrukt, voor „Onze Vloot" beteekenen. Dan volgen eenige feiten, welke spreken voor den arbeid, door hem en onder zijn leiding begonnen en voort gezet. Aan het slot spreekt de redactie haar beste wenschen uit voor de ge zondheid van den afgetreden voor zitter en dankt zij hem voor alles wat hij voor de Vereeniging was en deed. Internationaal spoorwegverkeer. In het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en de voornaamste steden van Nederland zullen van den lsten Mei af talrijke doorgaande wagens worden ingelascht. Zoo wordt van Berlijn naar Vlissingen een nieuwe doorgaande wagen ingesteld, die 's middags om 6 u. 12 van de Friedrichstrasse te Ber lijn vertrekt en over Hannover en Essen loopt. Een andere doorgaande wagen vertrekt van Berlijn, Friedrich strasse, om 10 u. 28, over Hannover en Utrecht naar Rotterdam. Van 29 Juni tot 4 Sept. zal in dienzelfden trein een wagen naar Amsterdam en Scheveningen ingevoegd worden. Nieuwe doorgaande wagens zullen ook loopen van Hamburg en Bremen naar Den Haag. Zij vertrekken uit Ha nburg om 2 u. 28 en van Breinen om 4 u. 40. Ook naar Rotterdam is een door gaande wagen ingelascht.Deze vertrekt uit Hamburg 11 u. 30., uit Bremen om 2 u. 04 's morgens. Doorgaande wa gens eerste en derde klasse loopen van Harzburg en Brunswijk over Hannover naar Amsterdam. Zij verlaten Harzburg om 8 u. 29 's morgens en Brunswijk om 9 u. 42. reis zijn vertering betaalde nog nooit een portret geschilderd had. tn zijn jeugd had hij het weliswaar ge probeerd, maar al heel spoedig inge zien, dat hij daarmee niet ver zou komen. Daarom bepaalde hij zich cr tee, teekeningen voor humoristische en andere geillustreerde bladen te maken, en nu en dan een beroemd heiligenportret uit het eene of andere meseum te copieëren, hetwelk hij dan aan een kunstlievenden Engelschman of Amerikaanverkocht. Maar om zijn visitekaartje niet te logenstraffen, stond er op een ezel een half afgewerkte groote schilderij „Daniël in den leeuwenkuil." Daar stond het reeds tien jaar het werd eehter nooit klaar. Zie je Brunhilde, zei de kleine schilder op ernstigen toon tot een rijzig in rouw gekleed meisje, dat met hem voor een ezel stond, zie je, ik zou al lang geprobeerd hebben de schilderij klaar te maken, maar die vervloekte beesten., de ieeuwen, ver anderen onder mijn penseel altijd in echte „Fliegende Blatter"-leeuwen en daarom laat ik het maar liever rusten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1