Ak. Woensdag 9 April loccaStangen e Wasscherij VAN HOUTEN S keuze. nsfbode. No, 84. 51e Jaargang. 1913 RG" au gebruiktej inenten. ook op ter jetaling. BINNENLAND JE LIHDEBOEIM." FEUILLETON uw VBB' vernik- 'ENTEN, ndities. Ouderdom en Jeugd DRINKEN VLISSIINGSCHE COURANT 81 LOSKADE ;hen, droog toe- on. Opmaak er min derde JJSEN-KLOP. r", Walstr, 125. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. onnementqys- Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. LMAN, Prins Hen- cht", vraagt met e nette ien. Wasch buitens-I Tweede Kamer. In de vergadering van gisteren ontspon zich over de suppletoire begrooting van binnenlandsche zaken ten behoeve van een nieuw rijks- krankzinnigengesticht te Woensel een breedvoerige discussie. Verschillende sprekers opperden bedenking tegen tie hooge kosten, die f 3000 per bed rullen bedragen. De heer Roodhuijzen noemde het krankzinnig duur in vergelijking met ie kosten der particuliere gestichten. Ook werden bezwaren geopperd tegen de plaats van vestiging. De minister verdedigde het ontwerp ook wat de kosten aangaat, die met het oog op den aard van misdadige patiënten wel duurder moeten zijn, dan de particuliere gestichten. Aan de heeren Oosterbaan en Roodhuijzen verzekerde de minister dat de opheffing van het gesticht Medemblik niet in zijn bedoeling ligt. Het ontwerp is ten slotte aangeno men met 46 tegen 8 stemmen. Tweede Kamerverkiezingen. Op de van vrijzinnige zijde opge maakte groslijst in het district Hon- lenisse komen thans voor de heeren J, H. O. Dominicus, burgemeester van Kruiningen J. N. Elenbaas, bur gemeester van Krabbendijke en Jac. Welleman, wethouder van laatstge noemde gemeente. De kiesvereeni- gingen mogen echter nog andere «amen op de lijst doen brengen. De Christ, historische Kiesvereni ging te Ede heeft candiciaat gesteld liet aftredend lid, den heer jhr. G. J. Schimmelpenninck. In een vergadering van de kies- vereeniging der vrij liberalen te Zwolle is tot voorloopig candidaat in het district Zwolle gekozen de heer F. H. Knobel, vroeger gezant in Perzië en daarna consul generaal van ons land te Pretoria. Het centraal bestuur van de Vrij zinnige Concentratie zal later, in overleg met de verschillende partijen, hebben te beslissen aan wien de can- didatuur zal worden aangeboden. De heer A. baron van Dedem heeft den voorzitter van de Chr. Histori sche Kiesvereeniging te Zwolle me-i degedeeld, dat hij weder een candi- datuur zal aanvaarden. bmerkt D, Mijdrecht, ECHTE." Ijgbaar in doosjes 5 cent Tweeërlei concentreeren. Onder dezen titel schrijft dr. Kuy- .per in een „Standaard"-driestar o. m. j liet volgende. Van meer dan éen kant maakt men Ie opmerking, dat in het politiek accoord der coalitie alles aan spijker wordt opgehangen. Dit is zoo. een ibriek zal p'aa's j I foman uit het teven door O. Elster. (Nadruk verboden.) 2) Verbaasd keek de vrouw van den handelsraad op. jVan deze verwantschap weet ik '"demaal niets," zei ze. Haar echtgenoot zuchtte nauw hoor baar. ..Arnold Waltering en ik waren "'lenden, eer ik je leerde kennen," ■Mwoordde hij. „Zijn moeder was ®e zuster van mijn vader; hij was "er jong wees geworden en werd mij in mijn ouderlijk huis opge- d. Op hem was het ongelukkige «ent overgegaan, dat reeds menig- ten in onze familie ten verderve "eerde. Mijn vader was immers ook ,an huis uit schilder, lot hij zich ®ln de kunstnijverheid ging wijden den grondslag legde van ons ver- I ™°ëen. Hij was nu eenmaal een ;i praclische natuur. Maar dit tus- Het politiek accoord Is zeer ge concentreerd. Feitelijk geconcentreerd op éen punt. Niet 'n partij-concen tratie, maar 'n concentratie in het program. Natuurlijk stond men voor de keuze, om öf een op éen punt ge concentreerd, öf tewel een breed uit gewerkt, heel de politiek van het oogenblik omvattend program te geven. Links verkoos men het laatste, on zerzijds zocht men kracht in het eerste. Voor het minst voorkomt men aldus het verwijt, van bij ongeluk heel de defensie en heel de finan ciën vergeten te hebben, zooals 't aan de concentratie overkwam. Wij concentreerden ons niet zoo eng en innig ais partijen. Onder ons behield elk van de drie partijen meer haar zelfstandig karakter. Coalitie is alliantie, en juist om een alliantie krachtig te maken, is 't gewenscht, dat elk der geallieerden onder eigen banier optrekt. Bij links zijn nu die afzonderlijke banieren verdwenen. Saam heffen ze nu slechts éen banier omhoog, die van links. Er zijn geen vrij-liberalen meer, ër zijn geen unie-liberalen meer, er zijn geen vrijzinnig-demo craten meer. Het is al ineengesmol ten. Ons lachte nabootsing hiervan niet toe. Liever drie geconfedereerde corp sen met eigen vaandels optrekkend en sterk door een geconcentreerd program, dan een geconcentreerd leger, zwak door een program van langen adem. Het tarief te noemen was onnoodig. Daarover zijn de kiezers in 1901, 1905 en 1909 nu reeds driemaal gehoord. Het eenige, dat geven we toe, waarop captie valt te maken, is dat van het gezinshoofdenkiesrecht ge zwegen is. Maar vooreerst is ook hierover in 1909 reeds uitspraak ge daan, en ten andere mocht het zelfs den schijn niet hebben, alsof art. 80 met artikel 192 der Grondwet in po litiek gewicht voor ons op éen lijn stond. Voor artikel 192 vliegen we allen te wapen. Artikel 80 laat de meesten onder alle rangen en standen vrij koud. De nieuwe directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Jhr. Alting von Geusau, de tot directeur-generaal der posterijen en telegrafie benoemde overste van den Generalen Staf, werd in 1879 benoemd tot cadet bij de Koninklijke Militaire Academie en werd in 1883 benoemd tot 2e luit. der infanterie, in welke rang hij diende bij het 4e, het le en het 2e reg. inf. Na in 1888 te zijn benoemd tot le luit., werd hij in 1890 gedetacheerd bij de He afdee- schen twee haakjes. Tegen het schildersberoep had hij een antipathiehij had zeif al de misère er van ondervonden. Daarom zouden wij beiden, Arnold en ik, een fractisch beroep leeren. Doch Alfreds unstenaarsnatuur verzette zich daar tegen, en toen hij meerderjarig was geworden, verdween hij op zekeren dag uit de koopmanszaak, waarin wij beiden werkten, en ging naar München naar de teekenacademie. Ik zag hem later nog enkele keeren, voegde de handelsraad er met een peinzende uitdrukking bij, daarna scheidde ons het leven en thans is hij in armoede en ellende gestor ven. Het hooge doel, waarnaar hij met zijn kunstenaarsziel streefde, heeft hij niet bereikt. Voor zijn wees gewor den dochter doet hij nu een beroep op onze bloedverwantschap en onze vroegere vriendschap en ik geloof, dat ik mij niet aan dezen plicht mag onttrekken. Natuurlijk niet, antwoordde zijn echtgenoote met trotsch gebaar. Maar of deze plicht je gebiedt de dochter van je neef in huis op te nemen, dat is een andere vraag. Allereerst zal ling aan de Krijgsschool, en drie jaar later overgeplaatst bij het reg. grena diers en jagers. in 1900 werd hij benoemd tot kapi tein bij het 6e regt. inf., heizelfde jaar voigde zijn overplaatsing bij den generalen staf en vijf jaar later bij het reg. grenadiers en jagers. Den hoofdofficiersrang bereikte hij in 1909 door zijn promotie tot majoor bij het 3e regt. inf. in Juli van het volgend jaar werd jhr. Alting von Geusau wederom geplaatst bij den Generalen Staf er. benoemd tot hoofd der Iide afdeellng aan het departe ment van oorlog. Den 21 September van het vorige jaar volgde zijn pro motie tot luit.-koionel. Zooals men weet is zijn ambtsvoor ganger, de heer Popf eveneens uit het leger voortgekomen, waarbij hij als majoor bij den generalen staf diende. Positieverbetering bij de Zeemacht. Bij deTweede Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot verhooging van het Vie Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1913 en verhooging van het Ie Hoofdstuk der begrooting van uitgaven vanNederlandsch-lndië voor het dienst jaar 1913. in de door de ministers van oorlog (ad interim minister van marine) en koloniën onderteekende memorie van toelichting wordt medegedeeld dat de rapporten der commissie tot herzie ning van de bestaande traktements regeling der officieren en van de commissie tot herziening van de sol dijregeling der onderofficieren en mindere schepelingen geleid hebben tot het aannemen van stelsels van bezoldiging voor officieren en mindere schepelingen, waarbij een rationeele opklimming en voor velen een wen- schelijk gebleken positieverbetering verkregen werd. Hierbij werden, wat de traktementen der officieren en der machinisten be- men het jonge meisje toch eens moeten zien. Zeker en als je 't goedvindt, rijden we van middag naar meneer Wackernagel. Ik zou je willen verzoeken, er eerst eens alleen naar toe te gaan. Deze meneer schrijft dat hij vrijge zel is; bovendien is hij schilder ik vrees daar in een omgeving te zullen komen, die mij onaangenaam zou kunnen zijn. Je kimt mij immers rapport uitbrengen en de dochter van je neef eens bij ons noodigen. Dan zal ik beter kunnen beoordee- len of zij in ons huis en vooral, of zij bij onze Mary past. Mevrouw Hildebrandt was zeei voorzichtig bij het kiezen der ken nissen van haar dochter, vooral om dat deze een zonderlinge neiging tot allerlei „moderne excentriciteiten" had, zooals mevrouw Aarelie de be langstelling van Marv in wetenschap pen en kunsten noemde. Alleen de machtspreuk van haar moeder had Mary weerhouden naar Zurich te gaan en daar te studeeren, maar toch kon de vrpuw van den handelsraad niet verhinderen, dat Mary verschei den colleges aan de Beriijnsche uni- treft, de beginselen aangenomen door de hooger genoemde commissie in hoofdzaak gevolgd. De door de com missie voorgestelde cijfers onder gingen echter eenige wijzigingen in verband met de groote offers, die voor de schatkist het gevolg van die voorstellen zouden zijn geweest. Het rapport der commissie voor de sol dijen der onderofficieren en mindere schepelingen is, behoudens enkele noodig geachte afwijkingen, geheel gevolgd. De invoering dezer regelingen zal bij de tegenwoordige formatie van het personeel voor Hoofdstuk marine der Staatsbegrooting een jaarlijksche vermeerdering van uitgaven ten ge volge hebben van ongeveer f 450.000 en voor de Indische begrooting van ongeveer f 225.000. De voorgestelde overgangsbepa lingen zullen bovendien nog eene tijdelijke verhooging (welke telken jare kleiner wordt) met zich brengen, respectievelijk van f 21,000 en f 36,000. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft aan den inspecteur der infanterie een ont- werp-bevorderingsvoorschrift doen toekomen. Het is de bedoeling, de bevorderingen, die het gevolg zullen zijn van de nieuwe organisatie, reeds te doen plaats hebben volgens de bepalingen in dat ontwerp-voorschrift vervat. Door den inspecteur der infan terie zullen ranglijsten worden aan gelegd voor eiken rang afzonderlijk over het geheele wapen volgens anciënniteit, in het overgangstijdperk zullen de thans bij de korpsen be staande ranglijsten worden gehand haafd. Bij het ontstaan van een vacature in den rang van serg.-majoor of adj.- onderofficier geeft de korpscomman dant hiervan kennis aan den inspecteur der infanterie. Nadat van het betrokken korps de mededeeling is ontvangen dat de versiteit bijwoonde en in het win terseizoen vele wetenschappelijke le zingen hoorde. Door een juffrouw van gezelschap, zoo dacht mevrouw Hildebrandt, zouden deze „excentriciteiten" wat beperkt, gecontroleerd en in minder gevaarlijke banen geleid worden. Ik hoop, vervolgde de handels raad na een poosje, dat Brunhilde aan je eischen zal kunnen voldoen. Je wilde een eenvoudige natuurlijke en toch beschaafde jonge dame en- gageeren, die Mary bij de beoefening der kunst kan helpen, zonder haar daarbij in haar ander streven te on dersteunen, hetwelk je voor onze doch ter met recht ongepast acht. Daarom wilde je immers ook niet graag een Beriijnsche aannemen, omdat deze, wat haar levensbeschouwing betreft, misschien al te „modern" zou kun nen zijn. Nu, hier heb je een onbe dorven, jong meisje van buiten... Vergeet niet, dat Brunhilde de dochter van een kunstenaar is en in kunsternaarskringen verkeerd zal heb ben. In die kringen heerscht niet al tijd de meest correctie toon. Maar wij kunnen immers zien. Voorloopig onderofficier, die aan de beurt is, nog geschikt wordt geacht en genegen is voor de bevordering, z.n. met over plaatsing, geschiedt de bevordering door den inspecteur der infanterie. Ten slotte verzoekt de minister van oorlog spoedige mededeeling van aanvullingen die door den inspecteer der infanterie in dit ontwerp-voor schrift noodig worden geacht. De minister van oorlog heeft be paald, dat de onderofficieren, die thans den dienst verrichten van fourier,indien zij daarvoor in aanmerking wenschen te komen, tot den rang van fourier kunnen worden aangesteld. Blijkens het algemeen jaarverslag der onderofficiers-vereeniging „Ons Belang" bedraagt het aantal leden dier vereeniging thans 3334. Bond voor Staatspensioneering. Gisteren werd in „Bellevue" te Amsterdam een druk bezochte ver gadering gehouden van den Bond voor Staatspensionneering, onder voorzit terschap van den h.eer Bern. Kanis. De voorzitter zeide in zijn openings woord, dat de-Bond heden de eerste vergadering houdt na zijn 12'jarig bestaan. Dit is geen dag echter van feestviering, want de Bond heeft nog nimmer zulk een gewichtigen dag be leefd. Het is een dag van hoogen ernst; 121,, jaar heeft de Bond met weinig succes gewerkt. Doch de man nen, die voor 127s jaar den bond oprichtten en met hoon en smaad werden ontvangen, zien thans hun streven gewaardeerd door duizenden. De huidige regeering heeft dwang verzekering trachten in te voeren maar door art. 357, bij amendement- Duys ingevoeld, is het paard van Troje binnengehaald, meent spr. Vol gens hem heeft minister Taima hier mee zijn dwangverzekering omgeke geld. Men zal nu voortaan staatspen sionneering moeten invoeren. Daarna werd het jaarverslag aan de orde gebracht en goedgekeurd. Blijkens het jaarverslag bestond de Bond op 31 December 1.1. uit 426 afdeelingen met 51.788 leden en 353 algemeene leden, totaal 52.141 leden; in 114 bonden en vereenigingen zijn ongeveer 40.000 leden vereenigd, zoo dat het totaal aangeslotenen en leden 92.141 bedraagt. In Maart j.l. waren er 431 afdeelingen met 52.223 leden en 135 algemeene leden, totaal 52.558 leden. Het orgaan wordt thans in 36.000 exemplaren verspreid. De ontvangsten over het dienstjaar waren geraamd op f 11.133.81 er is evenwel f 14.085.85 'ontvangen, terwijl de uitgaven hiermede overeenkomen. De ingediende begrooting voor 1914 werd in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 12.122,00 vast gesteld. zeg ik niet ja en niet neen. Spreek met het jonge meisje, en als je denkt, dat ze voor ons huis past, noodig haar dan voor een avond op de Ihee Ik zal mij dan een oordeel vormen. Je hebt gelijk. Ik zal vannamid dag naar de Fazantenstraat gaan. in elk geval acht ik mij verplicht om op de eene of andere manier voor de dochter van mijn neef te zorgen Dat zul je kunnen doen, ook al kunnen we haar niet bij ons in huis nemen. Heb je anders nog iets met mij te spreken Neen ik dank je. Dan neem je mij zeker niet kwalijk, dat ik heenga, ik wilde naar Berlijn bij mevrouw van Grusendorff hebben we heden een zitting van het hulpcomtié. Laat je, als je blieft, door mij daarvan niet terughouden. Mevrouw Hildebrandt wilde heen gaan. Maar bij de deur bleef ze nog eenmaal staan en vroeg: Heb je Walter vandaag al gezien Neen naar de knecht mij vertelde is hij vannacht met thuis ge komen. (Wordt vervolgd.;

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1