antiën entten Zilver en enz. enz. ITI1 I Dinsdag 8 April Wilstnit 3D. No. 83 51e Jaargang. 1913 BEKER, tlrinjen. s in voorraad JNEN, voorts als POMMIES HATEAU DE GINE enz. enz., NEN, t.w. Mu itte en roode- M USC A AT eidene merken nde huizen, nkooperg, stelt eken te leveren. skering- toezicht aakden- IE». BINNENLAND FEUILLETON E - ELAND, IKERT 12: per flOOO.— ien gaarne g.egeve„ EIJER, Bellamypatk 21 steur, HUSON, De Ruyteistraat s, beveelt zich aan van ASSURAN. olis te Rotterdam els, Koopmansgoe- .and-, Rivier- en e Buskenstraat des middags UUR in te rden in den endjjk 21. :SOH aan hul* strekt door de Kantoor L. )ON en W. en door elburg. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. onnementqys- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De keizerlijke familie bij Koningin Wilhelmina. Na afloop der godsdienstoefening bracht Zondag de Keizerin een te genbezoek aan Koningin Wilhelmina te Hohenmark. De Keizerin was vergezeld van prins Adalbert en prinses Victoria Louise. Uit Oberursel schreef man d.d. 2 April aan het „Wiesbadener Tage- blatt" dat het verblijf van de Ne- derlandsche Koninklijke Familie te Hohenmark langzamerhand ten einde loopt. Naar verluidt zal H. M. de Koningin den 26en April naar Ne derland terugkeeren, terwijl Prins Hendrik nog wel tot begin Mei zal blijven. Van zijn ongesteldheid rheumatiek en neurasthenie is de Prins nagenoeg hersteld. De Prins gaat tegenwoordig bijna eiken dag naar Frankfort, waar hij de voor naamste bezienswaardigheden 'be zoekt of in clubs, vereenigingen of schouwburg vertoeft, in den laatsten tijd was Prins Hendrik vaak door de Koningin vergezeld, die in Frank fort incognito inkoopen deed. Van de schoone lentedagen maakte men gebruik voor lange tochten door de wouden van den Taunus. Generaal Beyerman t Op 76 jarigen leeftijd is te 'sGra- venhage overleden de gep. generaal majoor H. Beyerman, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Ko ning Willem III, later van H. M. de Koningin. De overledene was vroeger in het leger een der bekwaamste artillerie officieren en heeft zich in zijn latere loopbaan met groote toewijding ge geven aan den dienst van wijlen Z. K. H. Prins Alexander Prins van Oranje, aan wiens persoon hij als ad judant toegevoegd was. De heer Beyerman was niet alleen officier, maar tevens letterkundige, die zich bij voorkeur bewoog op het ge bied der tooneelcritiek en recensie. Hij schreef onder den naam van „Glanor." Van zijn hand is o. a. hettooneel- stuk „Uitgaan." Congres van de S. D. P. De sociaal-democratische partij heeft Zaterdag en Zondag haar Con gres gehouden te Amsterdam. Inzake de verkiezingen werd de volgende motie van het bestuur aan genomen lo. bij de aanstaande verkiezingen alléén de eisch van algemeen en gelijk kiesrecht voor mannen en vrouwen, als voorwaarde voor de verovering van alle democratische Roman uit het leven door O. Elster, (Nadruk verboden.) „Er zal ons wel niets anders over blijven dan het meisje tot ons te nemen," zei de handelsraad Hille- brandt en wierp met een lichten zucht den brief, welken hij zoo pas bad gelezen, op de schrijftafel. Vervolgens ging hij in den hoogen met rood leer bekleeden stoel ach terover liggen en keek peinzend den tuin in, die in winterpracht rondom be voorname villa lag. De vingers van zijn blanke, magere hand speelden roet zijn dikken gouden horlogeket ting; hij had de beenen over elkaar geslagen en de rechtervoet, die in een buisschoen van roods affiaan stak, wipte zachtkens op en neer. Men z°u den ongeveer vijftigjarigen heer voor een geleerde hebben kunnen bouden, die over de eene of andere ntoeilijke kwestie nadachtwant zijn en sociale hervormingen, die alleen de arbeidersklasse nastreeft, en die in het strijdprogram der partij zijn geformuleerd, op haar verkiezings program te plaatsen 2o- ook bij de herstemmingen de politieke macht der partij in dezen geest te gebruiken, en derhalve bij den tegenwoordigen stand der staat kundige verhoudingen in Nederland, die gekenmerkt wordt door de te genstelling van vrijzinnige concen tratie en kerkelijke coalitie, wier programma's en daden geen van beiden een waarborg geven dat zij het rechtstreeksche en gelijke on verzwakte algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen zullen invoe ren, aan geen van beide politieke verbonden den steun der Soc.-Dem. Partij te doen toekomen 3o. aan de eandidaten der S.-D. A.-P., eventueel ook aan die der burgerlijke partijen, die buiten de kerkelijke coalitie en de vrijzinnige concentratie staan, voorzoover die burgerlijke partijen de urgentie van het onverzwakt algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in hun program mochten opnemen, bij de herstemmingen den steun der S.-D. P. te verleenen. Daarna werd medegedeeld, dat de S.-D.P. aan de verkiezingen zal deelnemen in de volgende districten Amsterdam I, 111, VIII en IX, Rotter dam I, IV en V, 's-Gravenhage I en II, Groningen, Haarlem, Leiden, Maastricht, Zwolle, Hilversum, Zaan dam, Delft Schiedam en als 't kan ook in Utrecht. Directeur generaal der P. en T. De „Telegraaf" meidt dat luitenant kolonel jhr. Alting von Geusau be noemd zal worden tot directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie. Schaepman-huide. Zondagmiddag is te Driebergen het Schaepman-monument gehuldigd door een 15-tal R.-Kath. vereenigingen te Utrecht. Het woord werd gevoerd door prof. Forstman, leeraar aan het Seminarie,en den Weleerw. heer kape laan Hasselbach. Zang en muziek wisselden de toespraken af. De plech tigheid werd door duizenden bijge woond. Een groote krans werd aan den voet van het monument neerge- legd. a Van de Ned. ambulance. Het hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis deelt mede dat blijkens Zondag ontvangen telegram de verpleger W. P. Braam den 4en April's avonds te Tsjorloe overleden is Naar aanleiding van het droevige bericht schrijft het hoofdcomité van het Roode Kruis Willem Pieter Braam was sergeant gelaat met de scherpe lijnen en de groote, blauwe «ogen, die zoo ern stig konden kijken, wezen er op, dat de geest van dezen man dikwijls met verstrekkende plannen en diepzinnige gedachten bezig moest zijn geweest. Alleen des atirieks glimlach, die zoo dikwijls om zijn lippen speelde, en de koude glans der groote blauwe oogen konden het doen betwijfelen, of deze man zich met ernstige levens kwesties der menschheid bezig had gehouden, dan of niet veeleer zijn denken en streven op het zuiver prac- tische gericht was geweest. Inderdaad was dit laatste het ge val. Het verkrijgen van geld was het doel van zijn leven geweest en dit doel had hij trachten te bereiken met een ijver, een volharding, een over leg en een stoutmoedigheid, welke de bewondering zijner standgenooten en de geheele koopmanswereld had den opgewekt en nog opwekten. Het bankiershuis Hildebrandt en Zoon had zich een wereldnaam veroverd en beschikte over millioenen. Hoe kon dan de armzalige brief die daar op het elegante bureau mi nistre lag, den grooten zakenman ook ziekenverpleger in Jiet militaire hos pitaal te Gorinchem. Hij meldde zich aan voor een uitzending naar den Balkan en werd den 22sten November aangenomen voor de ambulance die naar Bulgarije zou vertrekken. Van het begin af deed Braam zich kennen als een uitstekend verpleger, iemand van groote handigheid en van velerlei nut. Onkreukbare trouw, uiterste plichtsbetrachting en hoog verant woordelijkheidsgevoel waren zijn ken merkende eigenschappen, waardoor hij zich bij allen wist bemind te maken. Meerderen, gelijken en, niet het minst zijn patiënten, gelijkelijk droegen zij hem achting en waardee- rtng toe. In het zeer ongezonde Tsjorloe, waarheen de ambulance terstond doorgezonden was, werd hij aangetast door kwaadaardige typhus, gevolgd door longontsteking en ten slotte pleuris. Helaas, alle genomen maatregelen om hem te redden moch ten niet baten. Den 4en April 's avonds om tien overleed hij. De trouwe Braam is bezweken als het gevolg van de geheel vrijwilllig op zich ge nomen taak om zijn lijdende mede- menschen te helpen, een taak waarop ieder Nederlander trotsch mag zijn, waarover niemand dan met de hoog ste waardeering zal spreken. Een eere- saluut aan Willem Pieter Braam, die op zijn post bleef, tot zijn krachten hem begaven. Het hoofdcomité verzocht telegra fisch Braam met militaire eer te doen begraven, zoomede vanwege het col lege bloemen oo het graf te leggen en dit te voorzien van een gedenk steen met Neder landsch opschrift. Braam was nog p^s 28 jaar oud. Redden van drenkelingen aan de kust. De heer W. D. van Renesse, badarts te Vlieland schrijft in „Het Redding wezen" Toen ik op mijn cursusavond van 8 Maart jl. voor de bewoners van- Vlieland de eerste hulp besprak, welke men aan drenkelingen heeft te ver leenen, schetste ik o.a. een toestel, dat mijns inziens vooral op badplaatsen goede diensten kan bewijzen. Een stevige strandpaal worde ge plaatst op die gedeelten van het strand, waar gebaad wordt, en wel zoo ver naar zee toe, dat hij ook nog bij hoog water te bereiken is, zonder dat men grond verliest. Op dien paal is een ijzeren spil aangebracht, waarop „een groote klos touw kan geplaatst worden op dezelfde manier waarop de vrouwen een klosje garen op hun naaimachine zetten. Het eene eind van het touw zit vast aan de klos, terwijl aan het andere einde een reddinggordel bevestigd is, of beter nog, een zwemvest. Wanneer nu eeH badgast in gevaar verkeert, kan iedereen hem redden Men heeft slechts den gordel om te doen of het vest aan te schieten en vast te gespen en men snelt den drenkeling te hulp. De lijn wikkelt zich af, de redder behoeft geen ervaren zwemmer te zijn om boven water te blijven, dank zij het zwemvest, en hij blijft altijd verbonden met den vasten wal, zoodat hij niet behoeft te vreezen door de eb meegenomen te worden. Bij deze inrichting dient er op gelet te worden dat de klos gemakkelijk draait, maar niet zoo licht, dat hij vooruit loopt, want de lijn zou in de war kunnen geraken. Verder hangt er veel af van het zwemvest. Dit moet den redder voldoende dragen, zoodat hij zich veilig weet. Het komt mij voor, dat er nauwelijks een toestel denkbaar is, dat tot sneller redden in staat stelt en den redder grooter vei ligheid waarborgt. Het spreekt van zelf, dat een ervaren zwemmer alles overtreft, maar die is niet altijd bij de hand, en bovendien valt het niet mee bij eb een drenkeling naar den wal te brengen. De afstand tusschen het toestel en de hoogwaterlijn, alsmede de lengte van het touw, hangen af van plaatse lijke toestanden en moeten dus voor ieder geval afzonderlijk vastgesteld worden. Bovenop de spil zal men een sehijf moeten schroeven, die be let, dat de klos door golfslag wegge slagen wordt. Reddinggordel of zwem vest kan men gemakkelijk met een lus boven den klos bevestigen, 's Avonds na badtijd, kunnen klos en zwemvest opgeborgen worden. Het badseizoen nadert weer. Laat de directies der verschillende bad plaatsen mijn voorstel eens overwegen, bekriiiseeren, wellicht verbeteren mogelijk komen sommigen er toe het in toepassing te brengen. maar de geringste bezorgdheid ver oorzaken Waarom verdween de satirieke glimlach van zijn lippen Waarom kwam er in zijn oogen zulk een zachte uitdrukking Ontwaakte in hem de herinnering aan een tijd, toen hij minder rijk aan geld en invloed en desniettemin ge lukkiger geweest was De tijd, toen hij een vriend had gevonden in den jongen kunstenaar, die hem thans van zijn steribed als eenigste nala tenschap de zorg voor zijn kind op droeg De handelsraad drukte op den knop van een eiectrische schel en na eenige oogenblikken kwam een knecht in donkerblauwe livrei binnen. „Zeg aan mevrouw, dat ik haar verzoek een oogcnblik bij me te ko men," zei de handelsr .ad. De knecht verdween weer. Na eenigen tijd word de portière van een zijdeur opzij geschoven en men hoorde het ruischen van een zijden japon. Mevrouw Aurelie Hil debrandt kwam binnen. Ze was een groote, magere dame, die men zelfs nu, hoewel ze vijftig jaar was, nog schoon had kunnen noemen, wanneer Katholiek prg ram van actie. Volgens„De Tijd"zai op de algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen, die op 24 April te Utrecht gehouden wordt, door het Bondsbestuur het volgende „Kort program van Actie" worden voorgesteld; Ter uitvoering van artikel 2 der statuten, verklaart de Algemeene Bond van R.-K. Kirsvereenigingen in Ne derland onder handhaving van het kort program van actie van 1909 voor zoover dit nog niet tot uitvoering kwam steun te verleenen aan het zittend kabinet, ten einde dit in staat te stellen zijn program af te werken. En voorts zal de Bondsvergadering de volgende conclusies behandelen van het lager onderwijs-rapport, het welk is uitgebracht door de Bouds commissie Uit de Grondwet en wet worde alles verwijderd, wat zou aanduiden, haar gelaat niet door een diepen lij denstrek op droevige wijze ontsierd ware geweest. „Je wildet me spreken, Edmund vroeg ze met een zachte, lieesche stem, die verried, dat ze leed. „Ja vergeef me, als ik je stoor de," antwoordde hij beleefd. „Je gaf onlangs je voornemen te kennen om voor onze Mary een juffrouw van gezelschap te engageeren, die met haar muziek maken en schilderen kon en ook andere bezigheden zou kun nen verrichten. Nu biedt zich een gelegenheid aan om een jong meisje uit goede familie bij ons in huis te nemen men doet daardoor tegelijk een goed werk hier lees als 't je blieft, dezen brief." Hij gaf haar den brief, dien hij straks op de schrijftafel had gelegd en zijn echtgenoote las met eenige verbazing „Zeer geëerde heer handelsraad Vergeef me, dat ik, ofschoon u mij niet kent, mij tot u wend om voor een jong meisje, hetwelk aan u ver want is, een beroep op uw goed hart te doen, maar mijn vriend, de schilder Arnold Waltering, heett mij dat in beginsel het geven van onder wijs is een deel der staatstaak. De ouders behooren de kosten te dragen van het onderwijs hunner kinderen. Ten einde ongewenschte toestanden te voorkomen, heffe de staat e n evenredig schoolgeld, in dier voege, dat bedeelden worden vrijge steld, minvermogenden reeds een deel opbrengen en voor meergegoeden het verschuldigde de kosten per leer ling niet overschrijde. 3e. De Staat betale aan de bijzon dere schoolbesturen terug, wat deze aan de onderwijzers betalen, ver meerderd met een som per leerling voor de algemeene exploitatie-kosten eener gewone lagere school. 4. De Staat betale ditzelfde uit aan de gemeente-besturen en verbie- de gelden uit de gemeentekas aan het openbaar onderwijs ten koste te leg gen. 5e. De wet treffe een regeling, waarbij de verschillende schoolbe sturen en gemeentebesturen voor de door hen te maken kosten voor loka liteit schadeloos worden gesteld. 9e. De wet stelle de eischen vast, waaraan de verschillende soorten van lager onderwijs moeten voldoen en eische waarborgen, dat deugdelijk onderwijs worde gegeven. 7e De wet stelle de salarissen en verdere tegemoetkomingen voor de onderwijzers vast. Er kome een re geling der wachtgelden, die meer waarborg biedt voor de openbare onderwijzers dan de tegenwoordige. Congo loten Den 21sten April heeft weder een trekking plaats der Congoloten, waar bij een hoofdprijs getrokken wordt van frs. 100.000. Deze loten worden, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, door de Handels- en Credietvereeniging te Amsterdam verkocht op gemakke- op zijn sterfbed hij stierf eenige weken geleden in Dtisseldorf in zeer ongunstige financiëele omstandighe den de taak opgedragen om mij tot u, zijn neef en voorinaligen vriend te wenden, tot u, die zeker bereid zou zijn om Brunhilde, het eenige kind, dat hij achterlaat, de helpende hand toe te steken. Brunhilde bevindt zich tegenwoordig bij mij maar ik, een op jarend komend vrijgezel, ben niet best in staat haar een volle dig thuis te verschaffen, ofschoon ik het arme meisje alles wat ik be zit gaarne ter beschikking zou willen stellen, ik onthoud mij, vertrouwende op uw edelmoedigheid, van elke aan wijzing, hoe u het arme meisje zoudt kunnen helpen. Alleen wil ik u nog mededeelen, dat Brunhilde een goe de opvoeding genoten heeft en veel aanleg toont op 't gebied van muziek en schilderkunst. Terwijl ik uw vriendelijk antwoord tegemoet zie neem ik mij met groote hoogachting, Uw onderdanige CHRISTOPH WACKERNAGEL. Portret- en historieschilder." Charlottenburg Fasanenstr. No. 118. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1