LEKE is. Ik. 7 April ;oov, erkers, Maandag 51e Jaargang. 1913 ebruik ,raat 31. iR, Nieuwendijk. feu f lw VER- ERN1K- I EN TEN, idities. - ikt prettig - IN met- semen ven den Schilder. e Stoelvernissen, nie, Moten, enz. enr. ubelpolitier, Dweilen, iels, Schuurmateriaal. ns, enz., enz. FEUILLETON No. 82 j, voorheen L. J. te Delft, worden loon gevraagd VAME d met Con» :rsoon aan de Fa- Iden en met voor- duigschriften. »riek zal plaals cent per Vs Pond. tanbevelend, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ^BINNENLAND Kamerverkiezingen. Het „Hbl." weet het volgende mede te deelen over den stand der onder handelingen der concentratiepartijen in de Amsterdamsche districten Door het Centraal Comité der concentratie te 'sGravenhage zijn, met inachtneming van den regel, dat men de zittende leden der vrijzinnige par tijen zou laten zitten, de districten VI en Vil toegewezen aan de vrijliberalen, I, II III, IV en IX aan de Unie-liberalen en V en VIII aan de vrijzinnig-demo craten. Deze laatsten hebben tegen genoemde verdeeling bezwaar ge maakt, aanvankelijk ten aanzien van het aan de vrij-liberalen toegewezen district VII later, en ook thans nog, ten aanzien van district II, dat aan de Unie-liberalen is toegewezen. Zooals gezegd, hoopt men echter tot over eenstemming te komen. De dag der stemming De Nederl. Handelsreizigersvereeni- ging heeft mede namens een aantal andere handelsreizigersorganisaties in een adres aan den minister van bin- nenl. zaken uiteengezet dat door de wijze, waarop thans bij de kieswet de stemming is geregeld, eenige duizen denhandelsreizigers van hun kiesrecht geen gebruik kunnen maken, omdat zij zich op de dagen, waarop gewoonlijk de stemmingen en herstemmingen gehouden worden, voor de uitoefening van hun beroep buiten de plaats hunner inwoning moeten bevinden, terwijl ook, al zouden zij zich voor het uitoefenen van hun kiesrecht, ten koste van moeite en geld, de reis naar huis willen getroosten, hun dat veelal toch onmogelijk is, omdat daardoor dan te veel tijd, meermalen soms een een geheelen dag voor hun zaken verloren gaat, zoodat zij daarvoor van hunne firma's geen toestemming zouden bekomen. Voorzoover zij dit kunnen beoor- deelen is er tegen het stemmen op Maandag minder bezwaar. Om die reden verzoeken zij den minister in het vervolg de stemmingen en herstemmingen voor de Tweede Kamer op Maandag vast te stellen, opdat daardoor aan een groot aantal stemgerechtigden, die daartoe thans bezwaarlijk in staat zijn, de gelegen heid worde gegeven, van hun kiesrecht gebruik te maken. DROÖ'ST- lover de St.Jacobstf- Het Slot Horthmitister en zijn laatste Grafelijke bewoners. 101.) Charles had zich op het ergste voorbereid dit nieuws greep hem bijna even geweldig aan hij tuimelde bewusteloos tegen den grond. Tegen het aanbreken van den bag was Bertha uit haar sluimering ontwaakt, die haar meer had ver kwikt dan sedert weken het geval was geweest. Zij keek op en her kende Beatrice dadelijk. Zij lachte haar toe, sloot de oogen en sluimerde opnieuw in. De crisis was voorbij iegen alle verwachting in was de ziekte ten goede gekeerd. Bertha zou niet sterven Wel verliep nog ruim een week 'n bange zorg, maar eindelijk kwam de dag, dat Bertha met volle bewust zijn de oogen opende en zich her innerde, wat met haar gebeurd was. Meermalen bemerkte Beatrice, dat kaar nicht in diepe gedachten ver zonken lag en dat zij haar iets wilde Vragen, en toch niet durfde. «Waar denk je toch over, Bertha TELEFOONNUMMER 10. De schoolstrijd. In de vrij-liberale „Fakkel" be spreekt mr. W. H. de Beaufort het denkbeeld om aan de ouders van schoolgaande kinderen invloed te geven op de richting van het onder wijs een denkbeeld dat onlangs weer door mr. C. O. P. baron Creutz in den vorm van een wetsontwerp is gegoten en door ds. Kromsigt in woord en brochure wordt aanbevolen als een uitweg uit „de schoolquaestie". Mr. De Beaufort toont aan, dat ook deze oplossing weer in beginsel veel aantrekkelijks heeft, maar ziet men haar in wettelijke bepalingen uitge werkt en gaat men over de werking dezer bepalingen nadenken, dan komt men tot de overtuiging, dat er in de praktijk nogal bezwaren aan zijn ver bonden, die niet licht mogen worden geteld. Mr. De Beaufort doet opmerken, dat in de toepassing het beginsel (medezeggenschap der ouders) hierop zou neerkomen, dat de ouders zich voornamelijk zouden uitspreken over de godsdienstige richting van den onderwijzer. Het komt mij dan ook voor, dat hun bemoeiing met andere zaken wei nig nut zou hebben. De ouders kun nen wel waarnemen, dat hun kinderen van het schoolonderwijs weinig nut trekken, maar zij zullen slechts zeer zelden in staat zijn om te oordeelen of dit aan den onderwijzer of aan de kinderen ligt en vele ouders zullen van de vorderingen hunner kinderen doorgaans zeer slecht op de hoogte zijn. Ook over het leerplan en de vak ken zullen de ouders in den regel niet de meest bevoegde raadgevers zijnindien zij daaromtrent bepaalde denkbeelden hebben, zullen deze voornamelijk met de bijzondere be langen hunner kinderen verband houden. De tusschenkomst der ouders door de verkiezing van schoolraden zal dan ook wel hoofdzakelijk beheerscht worden door hun godsdienstige, staat kundige of kerkelijke gezindheid. Mr. Creutz wenschtdat deze verkiezingen van schoolraden door de ouders zullen geschieden met toepassing van het beginsel der evenredige vertegenwoor diging. Wanneer derhalve in een ge meente katholieken, gereformeerden, hervormden en socialisten wonen, dan zal de schoolraad uit vertegen woordigers van deze verschillende richtingen kunnen bestaan. Alleen wanneer de meerderheid tot éen kerk genootschap behoort, dan zal deze vroeg ze eindelijk op zekeren dag. „Ik zie, dat je me wat vragen wilt Bertha keek haar droomerig aan. „Ja," antwoordde ze. Hoe lang ben ik ziek geweest „Bijna vijf weken, lieveWat hebben we al zorgen en angst door staan Ben ik niet erg mager gewor den Wat zal Hammond wel zeggen Bertha lachte er om, maar haar gedachten schenen zich met iets an ders bezig te houden. „Zeg, Beatrice," begon ze weer te vragen, „heb ik veel gepraat, ter wijl ik buiten kennis lag?" „Toen je buiten kennis lag. Ja, toen werd je voortdurend door allerlei akelige droombeelden gekweld, maar daar moet je niet meer aan denken, dat is gelukkig voorbij „Ja, het is voorbijzuchtte Bertha. „Ik wist het welHet is zeker niets dan verbeelding Angstig keek Beatrice haar aan. „Wat bedoel je daarmee vroeg ze. „Och, Beatrice, lach er maar om. Ik droomde, dat Charles hier was „En waaarom zou hij hier niet ge weest zijn Hij is nog hier Er ging een schok door Bertha's leden. Op haar bevende lippen scheen een nieuwe vraag te branden. „En je wilt nog meer weten, niet waar, Bertha Spreek vrij uit, je be hoeft niet te vreezen, dat ik er om zal lachen flbonnements-Aduerfentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. de benoeming van een ondeiwijzer van dat kerkgenootschap kunnen be vorderen. In alle andere gevallen schijnt mr. Creutz zich van zijn voorstel dit gunstige gevolg voor te stellen, dat er door zullen geweerd worden on derwijzers, wier denkbeelden, van welken aard dan ook, geheel en al afwijken van die der groote meerder heid van de ouders der schoolgaande kinderen. Ik wil dit niet ontkennen, maar zou meenén, dat toch ook het gemeente bestuur hiervoor veel oog zal hebben in elk geval acht ik dat het doel, dat de voorsteller wil bereiken, niet in evenredigheid staat tot het toestel dat er voor moet worden in beweging gebracht. Elke drie jaren in iedere gemeente een stemming te doen hou den, waarbij kerkelijke en godsdien stige hartstochten in hooge mate zullen worden opgewekt, is een zaak, die haar bedenkelijke zijde heeft. Gods diensthaat en kerktwist zijn helaas in Nederland zoo licht ontvlambaar, dat met zorg alles dient te worden vermeden, waardoor dit onheilig vuur zou kunnen opflikkeren. Uit dezén hoofde heb ik nogal bezwaar tegen den schoolraad, uit ouders van school gaande kinderen bestaande. Buiten dit algemeen bezwaar tegen de instelling van schoolraden, uit sluitend samengesteld uit de ouders der schoolgaande kinderen, is er nog een ander van practischen aard Wanneer men de hoofden van de gezinnen, waartoe de schoolgaande kinderen behooren, tot de stembus oproept, verkrijgt mepten voortdurend wisselend kiezerscorps, dat in drie jaren zeer sterk kan veranderen. Zoo dra de kinderen van zijn gezin de school verlaten verliest het hoofd zijn kiesrecht, terwijl dit daarentegen wordt toegekend aan de hoofden, uit welke gezinnen kinderen tot de lagere school worden toegelaten. In gemeenten, waar twee partijen de katholieken en de hervormden b.v., wat zeker nogal eens zal voorkomen elkander den invloed op de school betwisten, en waar dus beide partijen in getal sterkte niet zeer veel verschillen, kunnen door de toevallige omstan digheid, dat onder de hoofden der schoolgaande kinderen tijdelijk een der beide partijen de meerderheid heeft, groote veranderingen in de inrichting der school worden tot stand gebracht, die dan wellicht na drie jaren, wanneer de verhoudingen weder veranderd zijn, ongedaan moeten worden gemaakt. Zoowel voor het Met neergeslagen oogen stamelde Bertha toen „Ditmaal zal je mij zeker uitla chen, Beatriceik weet wel, dat het slechts een droom geweest kan zijn. Ik droomde dat Charles „Ga voort, ga voort," drong Bea trice. Je droomde, dat Charles...." „Met me getrouwd was," bracht de zieke met moeite uit. „O, zeg hem er niets vanDat staat me zoo duidelijk voor den geest, dat ik het onwillekeurig moest zeggen." Een glimlach verried wat in Bea trice omging, toen ze zich over haar heenboog en haar kuste. „Ja, lieve, beste zuster, je bent wel degelijk getrouwd, al veertien dagen, en daardoor is mijn schoonste hoop vervuld. Je bent mijn lieve zuster, je bent Charles' vrouw Een kreet van vreugde ontsnapte Ber tha's lippen. „Geen droom geen droom riep ze bevend uit, „het is werkelijkheid en ze bedekte haar gelaat met beide handen en bleef stil liggen. „Ja, je bent Charies' vrouw," ver volgde Beatrice, „en li j wacht slechts op een woord van je om je in zijn armen te mogen sluitenMag hij binnenkomen Zij wachtte het antwoord niet af, opende de deur van de kamer, en Charles knielde aan het bed én be dekte haar handen met vurige kussen. onderwijs als voor den onderwijzer zijn dergelijke driejaariijksche veranderin gen zeer ongewenscht. Het is waar, dat verkiezingen voor den gemeente raad of een benoeming bij het school toezicht ook dergelijke veranderingen in het leven kunnen roepen, doch dit zijn toch altijd meer gebeurtenissen van buitengewonen aard, die niet om de drie jaren kunnen verwacht worden. Militaire berichten ln verband met de invoering der nieuwe jaarwedde en de nieuwe wijze van bevordering van ae onder officieren, zal geen bevordering tot den rang van vaandeldrager meer plaats hebben. De in functie zijnde titularissen blijven echter in hun rang gehand haafd. Bij Kon. besl. is bepaald, dat alle vrijwillig dienende militairen, die geen jaarwedde genieten, gekleed zullen worden voor rijks-rekening volgens de bepalingen, vastgesteld voor de militie, met dien verstande, dat aan onderofficieren behoorende tot de militie, de landweer en de reserve, alleen kleeding van ordinair laken vervaardigd voor rijksrekening wordt verstrekt. Door den min. van oorlog is, vol gens de „Av.p een wijziging ge bracht in de wijze van uitbetaling der jaarwedden aan de onderofficieren. Gedurende de maanden April, Mei, Juni en Juli zal de uitbetaling ge schieden op den 15en en laatsten der maandin de maand Augustus op den 23en en vervolgens tot 1 Jan. 1914 om de drie weken. Na dien datum zal de uitbetaling, evenals voor de officieren maande lijks geschieden. Federatie van handels- en kantoor bedienden. Onder voorzitterschap van den heer M. Geeverding is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van de federatie van handels- en kantoor bedienden in Nederland. Uit het jaarverslag blijkt o.m. het volgende de samenstelling der fede ratie onderging in 1912 geen wijzi ging. Aan de voorjaarsexamens werd deelgenomen door 450 candidaten voor boekhouden, van wie 159 slaag den 7 candidaten voor Nederland- sche handels-correspondentie, van wier er 5 slaagden 69 candidaten voor Fransche handelscorresponden tie, geslaagd 30; Duitsche handels correspondentie 169, geslaagd 94 „Bertha, mijn Bertha," riep hij tusschen lachen en schreien. „Heb je mij werkelijk lief? wil je me niet meer uit je bijzijn wegzenden Zij stak de handen naar hem uit en trok hem aan haar hart. „Wegzenden?" O, neen, zeg dat nooit weer. Je bent mijn éen en alles. Je bent de eenige, dien ik van ston den aan heb liefgehad, en ik zal je liefhebben zoo lang ik leef!" En buitenstond Beatrice tegen de deurpost geleund en stortte vreugde tranen. Zoo was het geluk dan einde lijk gekomen Weldra kon Bertha het bed verla ten en op den arm van haar echtge noot steunende, kleine wandelingen maken, waarbij het lied der liefde hen aanhoudend in de ooren klonk. Daarop volgden nog schooner dagen. Bertha was eindelijk geheel genezen en toen sloeg het uur, dat ze afscheid zouden nemen. Met het voorjaar trok het jonge paar naar Engeland. Vóór hun vertrek vereenigde de priester nog twee harten door den huwelijksband. Kapitein Hammond voerde Beatrice naar het echt-altaar. De twee paren staken met dezelfde mailboot den oceaan over. Stella Se- ton bleef bij de oude mevrouw Stu- arf, wier levensavond zij door kin derlijk toewijdende liefde wist te ver aangenamen. Op Engelschen bodem aangekomen, Engelsehe handelscorrespondentie 289 geslaagd 114; Spaansche handels correspondentie 12, geslaagd 7 en voorbereidend examen 2, geslaagd geen in totaal 1034 candidaten, van wie er 419 slaagden. De begrooting voor 1913 werd vastgesteld op f 751,95 met een batig saldo van f 12.40. De contributie werd bepaald op 1 cent per lid, met een minimum van f5. Hierna had de vaststelling der voorwaarden plaats voor deelneming aan de in het voorjaar te houden examens. Besloten werd de examens in boekhouden te houden te Amster dam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Groningen en 's Bosch. De leeraars taal- en voorbereidexamens echter alleen te Amsterdam en te Rotterdam. Naat verluidt, zal de Staatsspoor ter gelegenheid van het dit jaar te vieren 50 jarig bestaan der maatschap pij, aan haar personeel een gratificatie verleenen van voor elk dienstjaar een dag bezoldiging, benevens een herin neringsmedaille, ontworpen door Pier Pander. Ernstige waarschuwing. Vanwege de Engelsehe regeering is hier te lande overeenkomstig het rapport eener Engelsehe staatscom missie, officieel kennis gegeven dat de Engelsehe regeering, ofschoon er niet voor invoer uit het buitenland te belemmeren, genoodzaakt zou kunnen zijn, scherpe maatregelen te nemen tegen den invoer van artikelen uit andere landen, indien bewezen is dat die artikelen het uitbreken van mond en klauwzeer of miltvuur in Engeland hebben veroorzaakt. Met het oog hierop wordt gewezen op de noodzakelijkheid van algeheele medewerking onzèr veehouders ter voorkoming van hernieuwde uitbrei ding van mond- en klauwzeer hier te lande dit voor de belangen van den landbouw bij den uitvoer van ver schillende producten verstrekkende gevolgen zou kunnen hebben. De fabrieken van Ragout. Vrijdag herdacht de heer Petrus Regout den dag, waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de firma Pe trus Regout en Co., thans de N. V. Glas- en Aardewerkfabrieken „De Sphinx", te Maastricht. Had deze wereldfirma in 1873 ongeveer 1000 werklieden in dienst, thans heeft zij er bijna 4000. Het was op initiatief van den heer Petrus Regout, den tegenwoordigen directeur der afdeeling trokken Charles en Bertha naar Ches hire. Het was eene fraaie, zonnige middag, toen zijfin de oude Goti sche kerk binnentraden, waar sedert eeuwen de leden van het geslacht der Nortons een laatste rustplaats hadden gekregen. In stille aandacht stonden beiden voor den grafsteen, die daar het laatst gelegd was. Bertha's oogen vulden zich met tranen dat was de eerste maal sedert zij met Charles getrouwd was. Een eenvoudig monument van wit marmer vertoonde op het voetstuk een gebroken zuil en daaronder de inscriptie „Hier rust Graaf Victor Norton tot Northminster, overleden den 3n October 18 slechts 24 jaren oud. De boom verdorde in den bloeitijd." ~Het was doodstil in de kerk, maar daar buiten scheen de zon en kwin keleerden de vogels in de takken der boomen. Zachtkens sloot Charles zijn vrouw in zijn armen en vleide haar aan zijn borst. „Schrei niet, mijn lieveling," fluis terde hij haar toe. „Je hebt geen schuld aan zijn dood. Er rustte een vloek op het geslacht der Nortons, die moest vervuld worden en hij is vervuld EINDE.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1