Donderdag 3 April ntfi. Vereen. IEREN :rman. 51e Jaargang. 1TIËN [HOËDEN. ANDEN .t rand. No, 79 BINNENLAND 1913 ron Vlissin OOPERS bat. 3* FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT kige. Qe,, ^Uo^J roepen M nsch." »k«l efrWftchtin rstand 7773s' stand 752,, :n avo"d van Z" wi"d. ol m°gelijk enkel mperatuur. 1 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. v m. 2.— 12.23 2.56 1.22 1.48 2.16 2.44 n.m. j 12.11J '2.5! 1.183 1.43 2.8 I IÉ 3.5 gevangentoren' ;ankelijk uur er. Woea'i uf. Toegang! oon. Op andere] an vraag bij del 'Sir- 37. Toet :r persoon. fr My. „2ee.| de dagbooteJ m., de nacht-1 nm. Toeg rsoon. Kaarten tore der Maat-I 1NGËN. ibare Vergade- ben op DON. .1L. a.s. des •kaal NÖORD-j optreden 10, te Veghel mei cohoUsme ntwoorda stkapelle, met| n en Voor BESTUUR. iedt zich be- pmaken en soorten KANTEN oevelend, EN-FEIJ. !TEN. TJRD, NEN Tweede Kamer. Met de behandeling der Ziektewet werd gisteren aangevangen. Bij art. 1 trok de heer Roodhuyzen de destijds door hem overgenomen amendementen-reeks van den heer Lohman in, vooral omdat tengevolge van de door de regeering in het ont werp aangebrachte principiëeie wij zigingen de bijzondere ziekenkas sen meer vrijheid hebben verkregen op het stuk der premie. Bij liet verder debat constateerde de heer Tydeman dat door de regeerings- wijzigingen van 20 Maart de positie van de raden van arbeid en van den verzekeringsraad geheel is veranderd. Laatstgenoemde is vrijwel overbodig geworden voor de ziekteverzekering. Dit zou ook leiden tot vereenvoudi ging- De heer Duys protesteerde er tegen dat de minister door die nota van wijzigingen bij plotselinge overrom peling het ontwerp op tal van pun ten heeft verslechterd, onder den drang van de meest reactionnaire rechtsche groepen en van de leden der linksche concentratie. Onder dien drang is aan de raden van arbeid de verorde ningsbevoegdheid ontnomen. De heer Schaper critiseerde even eens 's ministers zwakke houding. De minister verdedigde zijn hou ding en verklaarde dat hij het veror deningsrecht voor de raden van ar beid niet gehandhaafd heeft omdat hij het ontwerp niet in gevaar wilde brengen. Aan dit standpunt zal de minister toetsen, de eventueele amen dementen om de oorspronkelijke le zing van het ontwerp te herstellen. De coaiilie. Zooals wij gisteren reeds meldden zijn de Centrale colleges der drie Rechtsche partijen er in geslaagd een concept-overeenkomst vast te stellen voor de hernieuwing der Coalitie. In politieken zin stellen zij daarbij de komende Grondwets-herziening op den voorgrond en wel in deze for mule De drie partijen komen overeen steun aan ae Regeering te verleenen ter zake van haar voorstellen tot Grondwets-herziening, inzonderheid voor wat betreft artikel 192, naardien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel, eenerzijds het beginsel wordt vastgelegd, dat door de openbare kassen in de kosten van het algemeen lager onderwijs op scholen, door in gezetenen opgericht, op gelijken voet wordt voorzien, als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scholen van de overheid uitgaande en anderzijds wordt uitgesproken, dat bij de inrichting van het van over heidswege te geven lager onderwijs de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaande kinderen Het Slot Hortlimiiister en z.'n laatste Grafelijke bewoners. 98.) «Wat scheelt haar?" vroeg hij. «Ja, wat? De geneesheeren weten Mt eigenlijk zelf niet. Maar wat geeft Sah of we den naam van de ziekte Wen? Ze hebben alle hoop opge geven." Zij barstte in snikken uit. Charles ®t als verlamd. Zijn oogen schenen "'f, hun kassen te willen treden, ter- w'i' hij zijn zuster aanstaarde. «Is er geen hoop meer?" «Waar leven is, is altijd nog hoop," ?ei ze, alleen om hem wat op te "taren. „Het droevigst is, dat zij '|iar den dood verlangt. Ik geloof, Jat ze niets meer aan het leven hecht. ,0rt geleden zei ze: „Van den be- guine af is mijn leven verongelukt. zullen worden geëerbiedigd, terwijl zij tevens achten dat zij bij de be handeling van deze voorstellen tot Grondwetsherziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde is te stellen. Voor wat de verdeeling der dis tricten aangaat, kwam men overeen, dat de partij die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook den coalitie-candidaat zal stellen, met uitzondering alleen van Leiden en Ede, die aan de anti revolutionaire partij worden toegewe zen, terwijl men in Ommen, voor ditmaal gezamenlijk een Christelijk- Historisch candidaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 1909 ge maakte afspraak, elders uitvalt. Ten einde in de nu volgende parlementaire periode, bij vacature als anderszins, zich voordoende moeilijkheden te voorkomen, zal een Commissie met recht van beslissing, door de drie Centrale Colleges worden aange wezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a. s. door de drie partijvergaderingen worden beslist. Bidden voor de verkiezingen. De bisschop van Haarlem heeft, naar de „Nieuwe Ct." meldt, aan de geestelijkheid in zijn bisdom voor geschreven tot nadere aankondiging in de H. Mis een bijzonder gebed (oratis imperata) te bidden voor een gunstigen afloop van de verkiezingen. Koning George van Griekenland f Voor de zielerust van den door moordenaarshand gevallen koning George van Griekenland, wiens be grafenis gisteren plaats vond, werd gisterochtend te 11 uur in de kapel van het Russische gezantschap, aan de Bazarstraat te 's Gravenhage, een indrukwekkende rouwdienst gehou den, volgens Grieksch-orthodoxen ritus. Eenigen tijd vóór den aanvang der plechtigheid, bevonden zich in de kapel, waarvan het altaar met rouwfloers was bekleed, de consul- generaal van Griekenland voor Ne derland, de heer Rud Lehmann en mevr. Lehmanneerstgenoemde in gala-ambtscostuum met omfloersd degengevest, terwijl mevr. Lehmann zware rouwkleeding droeg, voorts de consul van Griekenland te Amster dam, de heer J. Ruyter, de consul- generaal van dat land te Rotterdam, de heer F. Cohen en de vice-consuls te Groningen en te Vlissingen, de heeren mr. A. W. F. H. Saenger en J. G. de Jonge. Ook deze heeren droegen ambtsgewaad en rouwcrepe om arm en degengevest. Terwijl even voor elf uur de mis, opgedra gen door den popé Rosanoff, met assistentie van het zangkoor der ka pel aanving, vulde zich het kleine IJdelheid en verkeerde eerzucht heb ben me verleid om aan ijdelen glans meer waarde te hechten, dan ze ver dienen." Ze heeft haar testa ment gemaakt, zoodra ze ziek werd, Charles. Ze heeft je tot haar univer- seelen erfgenaam benoemd." Hij antwoordde niet, zijn blik zwierf over het drukke gewoel op straat. „Arme Bertha," hervatte Beatrice weer. „Ze heeft aan allen gedacht, ook aan mij. En 's nachts, als zij ijlt, roep ze onophoudelijk om je en dan smeekt ze zoo hartroerend om vergiffenis, dat ik besloot, je spoedig hier te toepen." „Weet ze daarvan stamelde hij. „Neen," antwoordde Beatrice, die wel -bemerkte hoe was aange daan, „zij heeft uitdrukkelijk bevo len, je niet te waarschuwen, voor het met haar afgeloopen was. Dan moest ik je ook vertellen van haar huwelijk en van het noodlottig ge heim, waarvoor de graaf met zijn geluk en ten slotte met zijn leven moest boeten. Wil je dat nu hooren, Charles Hij knikte en toen verhaalde zij bedehuis met talrijke scharen diplo maten en consulaire ambtenaren voor het meerendeel in ambtscostuum ge kleed. Zij werden •ontvangen door den consul-generaal, den heer Rud. Lehmann. Een zeer ontroerend gedeelte van den dienst was het oogenblik, waar op het Requiem aanving, en alle bovengenoemde waardigheidsbekle ders en verdere dames en heeren brandende kaarsen te dragen kregen. In afwijking van anders, werd dit maal met het oog op de aanwezig heid van de autoriteiten, het gebed voor de zielerust van den ontslapen koning en het afsmeeken van 's he mels ontferming over den gestorvene, niet in de Rumeensche, maar in de Duijsche taal uitgesproken door den pope. Toen de dienst, welke verder nog buiten de in het voor autoriteiten bestemde gedeelte van de kapel bij gewoond werd door tal van belang stellenden, was afgeloopen, begaven de leden van het corps diplomatique zich allen naar den consul-generaal, den heer Lehmann, om hem ieaer afzonderlijk hunne deelneming te betuigen in den Griekschen natio- nalen rouw. De inspecteur van den marine- stoomvaartdienst in Ned.-Indië met rang van kapitein-luitenant ter zee, J. J. Jöbsis, heeft het voornemen zijn ontslag uit den zeedienst tegen Sep tember a. s. te nemen. Militaire berichten. Naar de „Avp," bericht is bij Kon. besluit bepaald, dat aan officieren der landweer die vergunning hebben bekomen tot verblijf in het buitenland, tevens geheele of gedeeltelijke vrijstel ling kan worden verleend van den werkelijken dienst, waartoe zij ver plicht zijn. Als gevolg van de verschillende, nog al uiteenloopende datums van aan stelling tot sergeant le ki. bij de in voering van dat instituut op 1 April 1909, is aldus meldt de „Avdp." mede in verband met de thans samengestelde bevorderingslijsten, door tal van onderofficieren alsnog verzocht, over het tijdvak, dat ligt tusschen dat tijdstip en den datum van aanstelling, in het genet te wor den gesteld van de aan dien rang verbonden hoogere soldij. Er zijn on derofficieren, die daardoor aanspraak verkrijgen op een uitbetaling van f 200. Telefoon Nederland-Engeland. Naar wordt gemeld, is thans hier te lande in onderzoek het maken van een rechtstreeksche internationale te lefonische verbinding tusschen Ne derland en Engeland, met aanleg van een kabel naar Londen. het treurig noodlot van de familie Norton, het ongeluk van den vader en van den zoon. Zij sprak van den dag, waarop het huwelijk gesloten was en wat er vervolgens met bei den was voorgevallen. Het was ge heel donker geworden, toen het ver haal teneinde was. Er volgde een poos van drukkende stilte. Toen vroeg hij zacht „Wanneer kan ik haar zien „Elk oogenblik," antwoordde zij bedroefd. „Alles, wat zij nog ver langt, wordt toegestaan. Als er nog redding mogelijk is, dan moet die van jou komen Mama en Stella zijn bij haar." Zij draalde een oogenblik. „Charles, je moet er niet boos om worden, maar ze denkt, dat je met Stella verloofd bentDie woorden troffen hem smartelijk, maar hij ant woordde niets. Zijn gedachten waren bij Bertha, die hij zo 1 terugzien.... als een stervende. Weinige minuten later waren zij reeds op weg naar het hotel, waar Bertha haar intrek had genomen. Eerst trad Beatrice de ziekenka mer binnen en trof daar den genees heer aan. Deze patiënte was een der Gemeenschappeiyk Belang. Gisterenavond had de gewone jaar vergadering plaats van de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" alhier. Daarin werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan het volgende ont leend is Het aantal leden bedroeg ultimo December 97. Een bijna gelijk getal wees de ledenlijst einde December 1911 aan. Het getal leden gaat dus niet vooruit. Naar het geta! winkeliers, dat onze gemeente telt en ongeveer de 300 nabij komt, mocht het getal leden ongetwijfeld grooter zijn. Wij hopen dat stilstand ook in deze geen achteruitgang zij. In het bestuur werd in de plaats van den heer Z. C. Salomé, de heer J. G. Loois gekozen. Er is een vaca ture. Spijt moet worden uitgedrukt, dat de opkomst der leden op de verga deringen nog altijd te gering blijft, hetgeen ten slotte verlammend werken moet op den geregeiden gang van het vereenigingsieven. Niet éene verga dering kan bogen op eene opkomst van 30 leden. Beterschap is wel ge- wenscht, maar moeilijk te verkrijgen. De kwaal is chronisch geworden en aan eene chronische ziekte valt ge woonlijk niet veel te doen. Door den administrateur werd einde 1911 inzake een onderlinge glasver- zekering een breedvoerig rapport uitgebracht. Dit rapport werd in het begin van 1912 gedrukt en den leden toegezonden met verzoek, hunne meening hierover kenbaar te maken. De weinige ingekomen sympathiebe tuigingen met de idéé in het rapport neergelegd, waren oorzaak dat geen besluit werd genomen. Toch blijft deze zaak de aandacht van bestuur en leden vragen. De commissie, bestaande uit leden der vereeniging en van de afdeeling „Mercurius" alhier, inzake de oprich ting eener handelsavondschool, bleef dit jaar neg diligent en vergaderde nog enkele malen om de zaken, hierop betrekking hebbende, at te doen. Wees een vorig jaarverslag er op, dat der gelijke inrichting van gemeentewege zal uitgaan, nu kan medegedeeld dat het bedoelen van het gemeentebestuur is eene handelsavondschool te ver binden aan het herhalingsonderwijs. In den raad der gemeente zal eerlang deze zaak weder in behandeling komen. Door den administrateur werd een onderzoek ingesteld, hoe in andere gemeenten de winkelsluiting was voor bereid. Toen hij hiermede gereed was werd besloten eene enquête te houden onder alle winkeliers hier ter stede om daardoor te weten te komen hoe door hen over een wettelijke sluiting werd gedacht. Eene commissie werd benoemd, die opdracht kreeg de lei- moeilijkste, die hij ooit had gehad, omdat zij geen begeerte had om weer gezond te worden, zoodat haar geest niets meewerkte tot haar herstel. Beatrice deelde hem mede, dat haar broeder uit St. Louis was overgeko men en slechts op de toestemming "an den dokter wachtte om binnen te treden. „Laat hem gerust binnenkomen," antwoordde de geneesheer. „Men behoèft niets meer te laten uit vrees van haar toestand te verergeren." „Zou zij hem nog herkennen vroeg Beatrice. „Ja, nog wel." Beatrice snelde heen om haar broeder te halen. Charles waggelde naar binnen en trad voor het bed Barmhartige God, was dat Bertha Kermend zonk hij bij het bed op een stoel neer en vatte haar hand. Die aanraking deed haar de oogen opslaan. „Charlesfluisterde zij en een straal van vreugde verhelderde haar vervallen gelaat. „Hm," bromde de dokter, niet weinig verrast door de plotselinge verandering, die hij opmerkte. „Laten wij deze twee niet storen fluisterde hij ding dezer enquête op zich te nemen, hiervan rapport uit te brengen en eene conclusie te nemen. De enquête gaf bevredigende resultaten. De com missie concludeerde om aan den raad eene verordening voor eene wettelijke 9 uur sluiting aan te vragen. In de algemeene vergadering van Augustus werd de conclusie der vereeniging overgenomen en later een adres aan den raad gezonden. I11 samenwerking met de leerlingen en oud leerlingen der Handelsschool werd door den heer Frijda van Utreeht een lezing gehouden over het onder werp chèque en giroverkeer. De pogingen 0111 van wege de Middenstandsvoorlichting hier een spreker te doen optreden, slaagden nog niet. Naar het congres te Deventer werd een der leden afgevaardigd, die hier van een breedvoerig verslag uitbracht Een van de belangrijkste onderwerpen op genoemd congres behandeld, was ongetwijfeld dat betrekking had op het moeilijke vraagstuk van eene publiek-rechtelijke vertegenwoordi ging van den Middenstand. |n de algemeene vergadering van 27 Juni werd besloten de Spaarkas te reorganiseeren, daar de toestand niet vooruitgaande was. De reorgani satie heeft aanvankelijk beterschap gebracht en wij vertrouwen dat het eene blijvende mag zijn. En dit kan, mits men steeds het doel van onze Spaarkas voor oogen houdtn.l, „Spaarkassen van buiten te weren". De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 567.88 s, de uitgaven f 384.40s. Het incasso-bureau bracht in de jaren 1911-1912 betreffende de be handelde vorderingen 1911 goede resultaten. Er werd bijna 60 pCt. der vorderingen geind. Van de aangeboden vorderingen gedurende 1912, werd bijna 30 pCt. geind. Verwacht wordt dat hiervan ook 60 pCt. binnen komt. Door het informatie-Bureau werden 14 schriftelijke en 30 mondelinge in formaties, betreffende personen in de gemeente woonachtig, verstrekt. Een informatie van buiten de ge meente afkomstig, werd behandeld. Tot bestuursleden werden in de gisterenavond gehouden vergadering gekozen de heeren F. M. van Hilst en A, Hanewinkel en gekozen de heer J. P. Pluijmers. Een voorstel om het aan den ge meenteraad gezonden adres inzake de 9-uur-sluiting in te trekken, werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel om op waardige wijze deel te nemen aan de feestviering hier ter stede bij ge legenheid van de herdenking van het herstel onzer onafhankelijkheid. Verder nam de vereeniging het Beatrice toe, „dat schijnt haar goed te doen." In alle stilte verlieten ze de kamer, zonder dat Charles of Bertha het be merkten. Zij waren aan de wereld ontrukt, en lieten hun oogen in el- kaars ziel lezen. Zoo verliepen eenige minuten. „Charles," fluisterde Bertha toen. „Ik wenschte je zoo gaarne nog eens te zien voor mijn dood. En je bent gekomen Haat je me niet meer „ik je haten Zij lachte droevig. „Weet je niet meer, dat je dat gezegd hebt? Ik had ook niet beter verdiend, maar gelukkig was ik nooit, CharlesNu is alles spoedig voorbij. Eén ding nog, CharlesAls je gelukkig wordt, als je haar tot vrouw hebt genomen Bliksemsnel richtte hij het hoofd op en keek haar verbaasd aan. „Als wie mijn vrouw is vroeg hij gejaagd. „Als wie Wie be doel je „Wel, wie anders dan Stella ant woordde ze zacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1