Woensdag 2 April 08 VAN HOUTEN 'S 51e Jaargang. 1913 Wasscher No. 78 iMMA G" eel mogelijk een onder iet program- directie. ide Jenever, [jkink, «ucas Bols >ots, Zoon BINNENLAND FEUILLETON aanbreng Lichtsterk'6] middel I<TN ts K<o laan; J )NDERDAQ 3 4 APRIL fan een Steen iderw -film.) LOSKAD m, droog toe Opmat ir m i n d e r d tEN-KLOP. I, Walstr. 125. VLSSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Innend drama.) (Komisch.) \rmans docht>r. (Komisch.) of Hemelfeest (Openl.) I(Drama.) errible. (Komisch.) jé 'eleph. 92. |adift 5 i. nd, >OP ders een HUH ;ste gedeelte va sbureau „Vli De Coalitie. Het„D.v.N.-Br." bevat het volgende bericht „Naar wij vernemen is de over eenkomst tusschen de drie partijen der Rechterzijde thans formeel ge sloten. Men is, na ampel overleg en vriend schappelijke bespreking der gerezen meeningsverschillen tot de meest volledige overeenkomst geraakt, waar onder ook Ede en Ommen zijn be grepen. De overeenkomst is door de ver tegenwoordigers der drie partijen ge- feekend en behoeft nu nog slechts de bekrachtiging der partij -vergaderingen, I welke op 24 April zullen worden ge houden. Reeds nu mogen wij ons echter reeds verheugen over de moreele zekerheid, dat het voortbestaan der coalitie is gewaarborgd." Raad van State. Bij Kon. besluit van 31 Maart is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot lid van den Raad van State de gepensioneerde luit.-generaal der genie W, Cool. De Rijks Marinewerf Er is niet veel kans op blijvend behoud van de Marinewerf te Am sterdam.. Toch is er daar op 't oogen- blik nog vrij veel werk aan den winkel. Er zijn drie pantserbooten in aanbouw, 1 waarvan er twee reeds te water zijn en éen nog op de helling staattwee loodsschoenerséen stoom-ioodsvaar- tuig. Voorts komen er in aanbouw een schip voor de gouvernements marine (56 M. lang, 750 ton water verplaatsing) en een depotschip voor de onderzee-vloot. Een 300 man zijn op de werf bezig, hetgeen ongeveer de helft van het personeel beteekent. Tegen het alcoholisme in de Maandag gehouden vergade ring van de nationale commissie tegen het alcoholisme is medegedeeld, dat bet meerendeel der aangesloten orga nisaties had bericht, deel te nemen aan een bijzondere commissie voor een volkspetitonnement voor plaatse lijke keuze. De andere organisaties konden om verschillende redenen nog geen antwoord zenden. Aan de organisaties zal worden verzocht deel te nemen aan een com missie, die tot taak zal hebben po gingen aan te wenden om bij verze keringsmaatschappijen voordeeliger "oorwaarden voor geheelonthouders te bedingen. Stappen zullen er worden gedaan een biljet of geschrift te ont- Het Slot Nortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 97.) Zij dacht op dat oogenblik zoo weinig aan haar nicht, zij hing zoo geheel aan zijn lippen omdat zijn stem haar als muziek in de ooren klonk, dat zij de bedoeling van zijn woorden.niet begreep. »Je zuster heeft me er niets van gezegd," antwoordde ze eindelijk. «Niet? Heeft Beatrice dat groote geheim niet uitgebazuind Wat een Wonder! Nu, het is spoedig gezegd! 'k kom terug voor de trouwpartij, ""ze trouwpartijIn dien tijd zal ik 'e St. Louis wel een woning voor °ns inrichtenMama gaat natuurlijk ■"et mij mee Nog altijd werd Bertha door haar gedachten zoo beziggehouden, dat werpen, dat door alle drankbestrijders organisaties kan worden ondertee- kend, hetwelk betrekking heeft op het onafhankelijkheidsfeest, ten einde dit biljet zoo mogelijk in alle gemeen ten aan te plakken. Het laten ver vaardigen van films, die dienst kunnen doen in drankbestrijders-bijeenkom sten, werd opgegeven, mede- met het oog op de groote kosten. De redders van de „Eastwell." Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toege kend a. de gouden eerepenning en een loffelijk getuigschrift aan J. van der Wielen, kapitein b- de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een lof felijk getuigschrift aan M. Peters, ma chinist, en Th. van der Put, dekknecht allen behoorende tot de bemanning van de sleepboot „IJmuiden" te IJ- muiden, wegens de door hen met levensgevaar verrichte redding van schipbreukelingen van de vrachtboot „Eastwell" op 16 Maart 1913 in de Noordzee vergaan. Vereen, van Offic. der Ned. Landmacht. In het jongste maandschrift dezer vereeniging verklaarde de redactie niet in staat te zijn de in verschillen de dagbladen aangetroffen stukken, over de beweging tot het verkrijgen van terugwerkende kracht der offi cierspensioenwetten, volledig over te nemen, maar zich wegens plaatsgebrek te moeten bepalen tot een beknopte vermelding der actie. Tevens betreurde zij het buiten de vereeniging blijven van de ruim 600 gepensionneerden, die het streven van den oud-kapt. Schmitz steunen, zon der acht te geven op het nut van aansluiting en vereenigd optreden. Bovengenoemde leider heeft het doeltreffende van dien wenk ingezien, zich als lid opgegeven en tegelijker tijd zijn medestrijders aangespoord hetzelfde te doen. Hiervan is een belangrijke verster king van het ledental te verwachten. Uit het jaarverslag van het Herstel lingsoord voor Onderwijzers te Lun- teren blijkt dat in 't afgeloopen jaar 134 patiënten werden opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 11.371. De patiënten bleven gemiddeld 3 maanden in de inrichting. Uit Den Haag waren niet minder dan 22 pa tiënten gekomen. In het geheel ver lieten 137 patiënten het herstellings oord waarvan 30 hersteld, 45 veel verbeterd, 44 verbeterd en 7 niet verbeterd vertrokken, terwijl voor 10 bedverpleging noodig geoordeeld werd. De algemeene toestand der patiënten was gunstig. zij de ware bedoeling van zijn woor den niet begreep. „Onze trouwpartij." Daarmee bedoelde hij zeker zichzel- ven en dat meisje Een woning in richten Voor wie Voor Stella Se- ton Veel had zij reeds in het leven geleden, maar nog nooit zoo zwaar als nu. Er verliep langer dan een minuut, voor zij kon antwoorden „Ik wensch je van harte geluk, Char les sprak ze. Haar stem klonk zoo onvast, dat Charles haar verwonderd aankeek en zijn stap inhield. „Ja," zei hij, „het is zoo het ge bruik, bij een trouwpartij een ge- lukwensch uit te spreken. Zij heeft werkelijk getoond een moedige beste meid te zijn. En wat zijn de plannen van gravin Norton?" Zij waren niet ver nieer van het hotel. „Mag ik vragen, of u nog lang denkt te blijven „Ik vertrek morgen in de vroegte," antwoordde zij dof. Zij stonden nu voor het hotel. Al vaster klemde ze zich aan zijn arm als een dren keling, die een plank grijpt om zich te redden. ln 't verslag wordt gemeld, dat alleen Den Haag de beloofde baten van door onderwijzerclubs te geven uitvoeringen toezond. De uitgaven bedroegen f25.886,22 en de inkomsten f 16.110.43, zoodat er een tekort is van f 9775.79, dat door vrijwillige bijdragen enz. gedekt zal worden. Argentijnsch vieesch. Door Burg. en Weth. van Tiel is betreffende den invoer van Argen tijnsch vieesch het volgende vastge steld lo. Het vieesch moet aan bouten (vierde deelen) worden ingevoerd 2o. Het is aan de plaatselijke keuring onderworpen 3o. in de localiteit, waarin dit vieesch verkocht wordt, mag geen ander vieesch in voorraad zijn of ten verkoop worden aange boden. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat in den vervolge bij de schietoefeningen tot verhooging van. 's lands weerkracht steeds een hos- pitaat-soldaat aanwezig zal zijn tol het c.q. verleenen van hulp bij onge vallen. Bevordering onderofficieren. Vermits bij het door den minister van oorlog ingesteld onderzoek is ge bleken, dat door ruim 3/s gedeelte van het onderofficierskorps de voor keur wordt gegeven aan een bevor dering over het geheele wapen, zal voortaan de bevordering tot den rang van sergeant-majoor en adjudant-on derofficier wapensgewijze geschieden. Alle candidatenlijsten zijn aan het departement van oorlog opgezonden. Congres voor reddingwezen. Het .Congres voor Reddingwezen ter voorkoming van ongevallen komt van 913 September in het Parle mentsgebouw te Weenen bijeen. „Wij zijn er," sprak hij ongedwon gen. Het bevrijdt me van een zwa- ren last, dat je mij vrijspreekt van alle schuld aan je ongeluk." „Hoe zou ik je ooit iets verwijten, Charles Al was er nog, zooveel ge beurd „Dan dank ik het toeval, waardoor ik je ontmoet heb. Het doet me goed te weten, dat je rijk en gelukkig bent en dat je een schitterende toekomst wacht." Hij greep haar hand, drukte die hartelijk en besloot „God bewaar je, als wij elkaar nooit wederzien, en vaarwel Bertha Toen las hij in haar diep treurige oogen de waarheid. Zij beminde hem nog altijd. Er ging hem een gloeiende pijl door het hart. Een voetganger liep hen bijna te gen het lijf. Dat deed hen beden ken, dat ze op straat stonden en de aan dacht der voorbijgangers trokken. „Vaarwelsprak hij nogmaals. Krampachtig drukte hij haar hand, liet ze op eens los en ging heen met de woorden „Vaarwel, Bertha, voor eeuwig Zij sprak geen woord om hem te De buitenlandsche regeeringen zijn officieel tot deelneming uitgenoodigd. Het eere-presidiaat voor ons land werd door Z. K. H. den Prins aan vaard. Vermoedelijk zal Z. K. H. ook zelf aan het congres deelnemen. Dr. C. B. Tilanus is voorzitter van het Nederlandsche comité. Als eere-presidenten zuilen optre den graaf Hans Wilczek, burgemees ter, dr. Richard Weiskirchner, dr. Moritz, Rate, graaf Vetter von der Lelie, prof, dr. W. Exner en Anton Ritter von Simonelli. In het eere-co- mité namen bijna alle vreemde ge zanten zitting. Ook een damescomité is aan het bestuur toegevoegd. Reeds meer dan 100 personen gaven zich op voor mededeelingen en voordrachten. Voorde deelnemers aan het congres zijn door spoor- en scheepvaartmaat schappen in Oostenrijk verlaagde tarieven toegestaan. De „Gelderland" en onze ambulance te Konstantinopel. De correspondent te Konstantinopel van de „N. R. Ct." schrijft dd. 29 Maart Door het oprukken van de Ver bondenen naar de hoofdstad en het vooruitzicht, dat dientengevolge de stad door het uiteengeslagen Turksche leger zal kunnen worden overstroomd, waarbij dc internationale vloot dan op zijn minst de door de vreemdelingen en de christenen bewoonde stads- deelen zal moeten beschermen en vrijwaren, kan er van het van hier vertrekken van de „Gelderland" na- tnurlijk moeilijk meer sprake wezen, aangezien de Porte weigert om de Kortenaer toestemming tot opvaren te geven, zoolang de „Gelderland" de Dardanellen niet heeft verlaten. Zoo doende zouden we voor het feit kun nen komen te staan, dat geen oorlogs bodem ter bescherming van 't Neder landsche gezantschap en de kolonie rug te houden hij ging heen. Maar kon niet spreken, zij stond als vastgenageld aan den grond. Zij zag hem uit haar oog verdwijnen, haar laatste sprankje hoop vervloog. Met hem verdween haar levensgeluk Het was voorbij alles, alles Ongeveer een week later was Char les Stuart in zijn nieuwe betrekking. Zijn bezigheden lieten hem weinig tijd tot overdenkingen, ofschoon Bertha's beeld hem telkens voor den geest zweefde. Den zesden dag van zijn verblijf te St.-Louis ontving hij een tel egram uit New-York. Wat was er gebeurd Hij scheurde den omslag open en lclS I „New-York 27 October 1870. „Bertha is stervende geen hoop meer. Kom dadelijk hier. Beatrice." XLI. Als wezenloos staarde Charles naar die JobstijdingBertha stervende Dat beroofde hem bijna van zijn verstand. En tegelijkertijd zag hij in, dat zijn onverschilligheid slechts meer aanwezig zou zijn. Het alreeds voorgenomen vertrek van de'„Gel derland" zal dus nog wel eenige weken worden uitgesteld. Onze ambulance, die eveneens op vertrekken stond, heeft wat er al was ingepakt, van haar bagage weer uil- gepakt, nu zij na het hevige vechten in de stelling van Tsjataldsja opeens weer volop werk heeft gekregen, zóo zelfs, dat ze gisteren ruim twceiionderd gewonden in behandeling had. Jammer dat haar zoo bekwame en algemeen zoo hoog gewaardeerde chirurg, dr. Van den Steen van Ommeren, de volgende week wegens dringende familieomstandigheden naar het vader land terug moet. De leider, dr. Ling- beek, zal dan ook de heelkundige praktijk overnemen, voor zooveel mogelijk bijgestaan door dr Biillor van de „Gelderland" hij krijgt het dan niettemin wel zeer volhandig. April. Wat grasmaand ons te zien en te doen geeft Het weer. Maart heeft eergister op z'n Maartsch afscheid genomen wat een verschil immers met Zondag. Zóo zal April ook wezenzijn wis pelturigheid is bekend, 't is de strijd tusschen den vertrekkenden winter en den komenden zomer. „April doet wat hij wil". In deze maand snijdt ons nog vaak een droge koude Oostenwind door 't gezicht. Vorst en warmte wisselen elkaar geregeld af, tot half Meidan is de kou wel van de lucht. De dag en nachttemperatuur loopen hoe lan ger hoe meer uiteen, 't Kan 's nachts nog flink vriezen die heldere, koude nachten zijn verwoestend voor 't plan tenleven. Hagel en sneeuw zijn nog te verwachten. April en Mei beslissen over den oogst; ze zijn „de Sleutels" van het jaar. De zon kwain gisteren op 5.38 en ging 6.31 onder; 30 April komt ze 4,34 op en gaat 7.22 onder. Zoogdieren. Vossen, marters, egels, mollen, muizen, bunzings, eek hoorns, hazen, konijnen hebben jon gen. De wei is vol jonge lammeren en ook ander vee loopt al te grazen. Vogels. Bijna alle trekvogels komen nu terug en de wintergasten vertrekken. Torenvalk, koekoek, gele kwikstaart, nachtegaal, boerenzwaluw, rietzanger, karreriet, huiszwaluw, kee- ren terug. Half April wordt altijd de koekoek gehoord en de nachtegaal slaat. Bonte kraai en pestvogel trek ken naar 't Noorden. Ook vele zang lijsters zoeken het hooger op. De vo gels, die in Maart terug zijn gekomen nestelen, hebben eieren of al jongen. Kievietseieren komen nu volop. A m°p h i b i e n. De kleine kik kertjes van verleden jaar springen al door het gras. Wij zagen ze al in het valsch was geweest, niets dan trots, gekwetste ijdelheid en kleingeestige wraak, die in rook vervloog, nu hij Bertha zou moeten verliezenDe oude liefde sluimerde in hemnu greep ze zijn hart met grooter ge weld aan. Zou hij Bertha moeten ver liezen O, neendat mocht, «iat kon niet zijn Hij keek op de klok. Als hij zóo wegliep, zonder van kleeding te ver wisselen, dan kon hij nog juist den trein halen. Hij verloor geen minuut, nam een plaatskaartje en spoorde dag en nacht door. „New-York riep de conducteur eindelijk, eindelijk. Charles nam een rijtuig en bij het vallen van den avond bereikte hij de woning van zijn mama. Beatrice ontving hem onder een stroom van tranen. „Is het reeds telaat?" vroeg hij da delijk. „Neen Nog leeft ze 1" luidde het antwoord. Vermoeid zonk hij op een stoel neer, hij kon niet goed meet blijven staan, zoo vermoeid en over spannen was hij. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1