SSE. Dinsdag 1 April N, No. 77. 51e Jaargang. 1913 L IN,- AN- N-, :rs. Tram JCHEREN. ndienst icheide. FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. COURAINT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. S? zijnde VUL- t. Te bevragen P: s een HUIS gedeelte van bureau „Vlis- 4.40a, 4.45a O, 9.30, 10.40 0, 2.10, 2.50 10, 6.50, 7,30 Ü.50. aingen7.10g >0, 12.30g. 1.10 •39g 5.1Ö, 5.60 >.16, 11.25o. 6.10a, 6.16a .0, 8.55, 9.30g 12.10, 12.30 10, 2.30g, 2.50 30, 4.50, 6.10g, 50, 7.10a, 7.30, 0, 10.15 10.50 n<l werkmans- ap we .kdagen Use. verder dan di cederen alleen on 8.8.) 9.20 irsluia, de Paul otel ie reap. 5, 9.23, 10.35§, lomburg6.45, 6.07, en 3 40 Idelburg7.40 6.55. laeingen 7.40, ■open alleen *f org. 6.20, 6.45 - 10.20, 10.40 30,1.—, 1.30* i0. 4.50, 5.20 1,20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, 12.10, 12.40, .40,4.10. 4.40, 7.30, 3—, 8.30 :s Zon laes nit, 3 c) en 6.35 d) c) en 7.05 a) en 5.05 en 6.35 d) b) iet vertrek van nizen vm. 8.50. Borstelen en n hoogste 15, jot van 10.46 16 April tot Jaren geleden stierf plotseling onder een college een professor in de schei kunde. De geleerde hield zich bezig inet de bereiding van waterstof en bemerkte, dat de buizen van zijn ap paraat lek waren. Hij boog zich er over heen, om naar de lekke plaats te kijken, en op dat moment viel hij dood neer. De doodsoorzaak bleek te zijn vergiftiging door inademing van giftig gas. Het ongiftige water stofgas kon dit niet bewerkt hebben, daarom moest er een andere verbin ding gevormd zijn, wat inderdaad zoo bleek te zijn, want de zinken buizen van het apparaat bevatten sporen ar senicum. Daardoor kan zich het uiterst giftig arsenieumwater stofgas vormen, waarvan minimale hoeveel heden bij inademing den dood on middellijk veroorzaken. In dit geval was de vergiftiging ge makkelijk vast te stellen, daar door vakmannen reeds lang de giftigheid van dat gas was aangetoond en alleen bij die waterstofproef een sterk giftig bijmengsel in aanmerking kon komen, jifoeilijker was het in een ander ge val, waar egt) vorst langzamerhand zieker en zieker werd zoijdgr dat de oorzaak te vinden was, totdat ein delijk bleek, dat de kaarsen arseni- cumverbindingen bevatten, die bij verbranding ook weer het uiterst gif tig gas leverden. Er zijn echter, wanneer we de in fabrieken voorkomende vergiftigingen met zwavelkoolstof, zwaveligzuur enz. buiten beschouwen iaten, nog een menigte giftige bijmengsels der lucht, waarmee we pas bekend zijn geworden door nieuwe onderzoekin gen. De verfijnde techniek der ver warming heeft tegenover de oude schoorsteenen met open vuren betere verwarmings resultaten gegeven, doch daartegenover bepaalde nadeelen voor de gezondheid opgeleverd. De op een minimum van luchttoevoer reguleer- bare vulkachels hebben tegenover de oude haardvuren het gebrek, dat een opzuigen van lucht in den schoor steen zoo goed als buitengesloten is. Zooals bekend, werd bij de ouder- wetsche verwarming door den schoor steen veel lucht uit de kamer opge zogen, en kwam er frissche lucht door de spleten der deuren en ven sters in de kamer. Hier had dus vrij goede luchtverversching plaats. Bij de moderne verwarming met vul kachels is deze ventilatie uitges'oten en komt er zelfs kooloxyde gas in 't vertrek. De gevolgen eener voort durende kooloxyde inademing door verandering van de chemische samen stelling der bloedlichaampjes zijn bleekheid der huid, hoofdpijn, rillen, enz.zij treden vooral voor den dag Het Slot Northminster en z':n laatste Grafelijke bewoners. 96.) Bertha omhelsde haar. Allen hadden karakter getoond in dagen van nood en ongeluk, allen hadden hun vrienden ter zijde ge staan zij alleen had hen verlaten. „Wij vestigen ons in Schotland," vertelde Beatrice verder. „Mama blijft natuurlijk bij Charles, en Stella komt hij haar mijn plaats innemen. Denk je °ok niet, dat ze een goede zuster zal rijn Nog voordat Bertha kon antwoor den trad Charles binnen. Zijn gelaat had een roode kleur, was dat van de frissche lucht of van iets anders Het begon intusschen donker te borden. Beatrice stak de lamp aan tn maakte nog eenige kleine toebe- bij individuen, die 's winters steeds in huis moeten zitten. De oude cen- traalverwanning inrichtingen met buis leidingen in den vloer hadden het na deel, dat op deze buizen stofpartikel- tjes neervielen, die verkoolden, waar door gassen in de kamer kwamen, die op den neus en de keel het ge voel van droogheid en prikkelen te voorschijn riepen. De nieuwere me thoden hebben deze fouten verme den, door licht te reinigen calori- fèren aan te wenden. Doch ook hier ontbreekt ventilatie geheel. Gevoelige personen bemerken bij dergelijke verwarming in gesloten ruimten, v.n.l. als een groot aantal menschen bij elkaar zijn, een gevoel van onbehagen, hoofdpijn, moeheid, duizeligheid, misselijkheid. Doch ook dgs zomers hebben zij dit, terwijl er dan toch geen kwestie van verbran dingsgassen kan zijn. Er moeten der halve andere bepaalde stoffen in de lucht zijn, die gevormd worden bij de aanwezigheid van talrijke men schen. Onderzoekingen hieromtrent hebben tot heden niets opgeleverd. Men heeft gedacht, dat de mensch zelf een gasvormig gift afscheidde en noemde dat anthropotixin. Een bewijs voor het bestaan van deze stof is echter nooit geleverd. Toch moet men aannemen, dat door de huid en de longen gassen van meer of minder giftigheid worden afgescheiden en dat deze gassen de bovengenoemde verschijnselen te voor schijn roepen. Wanneer deze onzicht bare gassen door kleuring zichtbaar gemaakt konden worden, welk een verscheidenheid zon men dan te zien krijgen in de meeste slaapkamers, theater-, bal- 'en concertzalen Tot bewijs, dat langs de huid gif tige gassen het mensehelijk lichaam verlaten, diene, dat wanneer men de huidoppervlakte van een dier met vernis bestrijkt, dit dier spoedig sterft, daar die vergiftige stoffen in 't orga nisme moeten blijven en daar hunne werking uitoefenen. En al deze gas vormige onzichtbare vergiften, die voor den afzonderlijken mensch reeds gevaarlijk kunnen worden, ademt men dagelijks in, wanneer men opeenge drongen, b.v. in slaapvertrekken, eeni- gen tijd samen verwijlt. Hoe gevaarlijk moeten derhalve scholen, kazernes, kantoren en herbergen zijn. Zeer waarschijnlijk hebben we hierin de oorzaak te zoeken voor de onver klaarbare schoolanaemiën, voor flauw vallen in schouwburgen enz., voor de bleeke kleur van menschen, die langen tijd hun kamer moeten behouden. Verder voor de talrijke klachten over voortdurende hoofdpijn, druk in 't hoofd, en onbehagen bij 't opstaan. Hoewel we nu de ziektemakende oorzaken nog niet nader kennen, kun nen we toch veel doen, om ons aan reidselen voor den avondmaaltijd. „Heb je 'thaar gezegd?" vroeg zij zacht, doch Bertha kon het toch verstaan. „Ja," antwoordde hij eveneens zacht, „ik heb 't gezegd." „En wat antwoordde ze „Ze antwoordde even openhartig als altijd. Morgen komt ze hier om af scheid te nemen Het gezelschap ging aan tafel. Bertha was echter niet op haar ge mak. De klove die tusschen haar en Charles gaapte, scheen haar zoo groot, dat die nooit zou kunnen gedempt worden. Zwijgend zat zij daar en haar rouwkleeding deed haar schoon heid op dat oogenblik zeer voordeelig uitkomen. Bertha, wat ben je mooi gewor den," sprak Beatrice onwillekeurig. „Niet waar Charles „Beatrice!" riep Bertha verwij tend, terwijl ze tot achter de ooren bloosde. Charles keek haar over de tafel eens aan op de manief van iemand die een voorwerp eens nauwkeurig be kijkt, en zei toen koel „Ik meende, dat gravin Norton flbonnements-fldverfentiën op zeer ooordeelige uoortuaarden. haren invloed te onttrekken. Dit be reiken we het best, door frissche buitenlucht toegang en de kamerlucht afvoer te verschaffen, en het lichaam in goede conditie te houden bewe ging in de vrije lucht, goed ventilee- rende kleeding, eenvoudig gemengde voeding. Verder is een uitstekende maatregel het wonen in alleen staande woningen,, die omgeven zijn door tuinen. Dit is in de meeste gevallen echter niet bereikbaar, men kan dan echter door het openen van de ven sters voldoende luchtverversching ver krijgen. Ook moet de woning op zich zelf doelmatig bewoond worden, de grootste kamer voor slaapkamer en, niet, zooals heden nog veel gebeurt, het kleinste vertrek, Orri dezelfde reden zijn „de 's win ters hier en daar aangebrachte dub bele vensters af te keuren, omdat zij de ventilatie ernstig belemmeren. Juist 's winters moet ter vermijding van kooioxydegasophooping de luchtver plaatsing sterker zijn dan des zomers. Is er centrale verwarming in een huis dan moet men er op rekenen de noo- dige ventilatie-openingen aan te bren gen. Ik ben overtuigd dat veleu dit overdreven zullen vinden, en de klach ten die ze hebben, aan andere oor zaken toeschrijven. Laten zij de proef er van nemen en hun raam openhou den, weldra zullen ?ij bekeerd zijn- Óveral echter, waar men door den drang der omstandigheden niet kan ontkomen aan de inademing dezer onzichtbare vergiften, is beweging in de vrije buitenlucht aangewezen, waar bij de moderne sport een hoofdrol kan spelen, Een dajelijksche inspan ning in de vrije natuur doet alle func ties van het organisme stijgen, er komt opwekking, vroolijkheid, frisch- heid die zich op geen andere wijze laat verkrijgen. Daarom is het een verkeerd idéé, om werkplaats, kantoor en woning vlak bij elkaar te brengen, om enkele voetstappen uit te sparen. Dit is even verkeerd als het zelfbe drog, dat men pleegt, wanneer men, na een maandenlang onhygiënisch leven, door enkele korte wandelingen in de vacantie, wat bergklimraen of verblijf aan zee, de hygiënische zon den van een geheel jaar wil goed maken. A. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Eerste Kamer herin nerde de voorzitter aan het vroeger genomen besluit om heden o.a. in de afdeelingen te onderzoeken de Raden wet en de Invaliditeitswet. Hierop stelde de heer Staal na breedvoerige toelichting voor aan de Centrale Sectie te verzoeken terug te komen op haar besluit met dien ver- onmogelijk nog schooner kon worden, maar ik beken mijn dwaling. Aangezien het ons mannen echter slechts zel den geoorloofd isonze gedachten op dit punt uit te spreken, is het maar beter dat ik zwijg Toen de maaltijd was afgeloopen, drong Beatrice bij Bertha aan, dat ze een lied zou zingen. Zij voldeed aan het verzoek en nam plaats voor de piano, die de familie Stuart in huur had. „Je stem is ook mooier geworden," merkte Beatrice na eenige liederen op. „Zing nu die Duitsche liederen nog eens, die Charles zoo gaarne hoorde, wil je en ter zijde wierp zij haar broeder een dartel plagen- dcn blik toe, dien deze echter koel tjes opnam. Hij haalde cic schouders op en zei „Je weet immers volstrekt niet, of die herinneringen aan het overledene mevrouw de gravin wel aangenaam zijn." Telkens weer dat „gravin"Waar om noemde hij haar niet bij haar voornaam Waarom liet hij haar telkens dat verschil in stand gevoelen? Bertha stond op om afscheid te staiide, dat de Radenvyet en de In validiteitswet eerst in de afdeelingen zullen worden onderzocht, ais het ontwerp-Ziektewet bij de Kamer zal zijn ingekomen. Dit voorstel werd echter met 21 tegen 13 stemmen (rechts tegen links) verworpen, zoodat heden het afdee- lingsonderzoek van eerstgenoemde wetsontwerpen zal aanvangen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April aan den heer mr. C. Lucasse, kantonrechter te Goes, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsver vangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting en van dien voor de personeele be lasting te Middelburg, met dankbetui ging voor de door hem in die betrek kingen bewezen diensten. Voorts zijn benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting en van dien voor de personeele belasting te Middelburg de lieer mr. B. W. F. Kronenberg, president der rechtbank te Middel burg tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de vermogensbelasting en van dien voor de personeele belasting te Middelburg de heer mr. A. A. De Veer, lid van de Prov. Staten van Zeeland en voor zitter van den Raad van Beroep (On gevallenverzekering) te Middelburg. Nog is met ingang van 1 April aan den directeur van het postkantoor te Utrecht J. D. J. M. Bekaar, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Tweede Kamerverkiezingen De vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Zaandam hebben gisteren mr. J. Limburg (vrijz dem.) te 's Gra- venhage definitief candidaat gesteld. De Christelijk-Historische kiesver- eeniging te Veenendaal heeft met ai- gemeene stemmen besloten voor het district Ede weder als candidaat voor de Tweede Kamer te stellen jhr. C. J. A. Schimmelpenninck, aftredend lid. Gepasseerd. Van de infanterie zijn bij de groote promotie op 1 April gepasseerd 12 luit.-koloneis voor een benoeming tot regiments-commandant 2 majoors voor een bevordering tot luit.-kolonel •n 10 kapiteins voor een bevordering tot majoor. In geen jaren kwam een passeering op zoo'n groote schaal in het officierscorps voor. Er ioopen geruchten, dat de gouden vijfguldenstukken niet meer zouden worden aangemunt. Na onderzoek bleek, dat daarvan "althans te Utrecht niets bekend is. Wel is waar worden zij op het oogenblik niet aangemunt, nemen, Beatrice sprak nog van blij ven, maar haar besluit stond vast. Charles mengde zich daar niet in. „Wil je, dat Charles een rijtuig voor je bestelt Of wil je te voet gaan vroeg Beatrice. „Gravin Norton gaat te voet sprak Charles onverwacht. „Het is een mooie avond, ik zal haar wel naar huis geleiden Zij beefde, toen zij die woorden hoorde. Weldra was ze gekleed en weder verliet zij met hem het huis, evenals vroeger wel gebeurd was. Haar hand rustte op zijn arm, dat maakte haar reeds gelukkig. „Ach," sprak ze, „wat is hier alles weinig veranderd Die straten hier in New-York, die bekende gezich ten en gijHet is, of ik giste ren Sandypoint heb verlaten, en of je me nu eens meeneemt om rond te kijken Hij keek haar eens van ter zijde aan. „Sandypoint," herhaalde hij „Ber tha, weet je nog, wat ik je toen ge zegd heb Heb je nooit gewenscht, dat ik toen maar alleen naar New- York teruggekeerd ware „Neen, dat heb ik nooit gewenscht doch dat zulks voor altijd is, staat nog lang niet vast. Aardbev'ng in de residentie Menado. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram, d.d. 31 Maart, betreffende een aard beving in de onderafdeeling Sangé- Taiout-eilanden in de residentie Me nado. Door een hevige aardbeving op 14 dezer zijn de eilanden Siaol, Sangi en Talaut ernstig geteisterd. De negerij Melanoe is geheel verwoest. De wijk Lciabe is bedolven, waarbij 117 zielen levend begraven werden. Elders groote schade aan wegen, bruggen en hui zen, vooral in Oost- en Zuidoost Sangi, doeh weinig menschenlevens verloren. Er heerscht algemeen angst en paniek. De materiale schade is aanzienlijk dech geen noodtoestand. Een oorlogs schip is derwaarts gezonden ter ge ruststelling van de bevolking en voor hulpverleening. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens overtreding OngevallenwetJ. L., Koudekerke, tot f 50 b. s. 20 d. h. overtr. JachtwetK. B., Grijpskerke, tot 2 maal f 15 b. s. 2 maal 4 d. h. verbeurte f 10 s. 3 d. h.overtr. ArbeidswetF. M. van H., Vlissin- gen, tot 2 maal f 5 b. s. 2 maal 3 d. h.overtr. IJkwet: J. H., Souburg, tot f 3 b. s. 2 d. fi.het laten ioopen van vloeibaren mest op straatF. J. C., Veere, tot f 3 b. s. 1 d. h.het op verboden werken kreukels rapen J. W., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. het een regenbak niet afslui ten T. F., hvr. A. de W., Middel burg, tot f 0.50 b. s. 1 d h.het met een niet op riemen of veeren rustenden sleeperswagen in draf rij den H. W. C. S., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.het spelen met geld M. B., C. W. B., M. van A., H. A. Til. N., allen Middelburg, no. 1 tot f 0.50 b. s. 1 d. h., no. 3 tot f 0.50 b. s. 1 w. t., nos. 2 en 4 tot teruggave aan hun oudershet een straat berijden in de verboden rich ting A. A. de V., Souburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.het spelen met kaar ten J. A., P. J. R., beiden Vlissin- gen, ieder tot f 2 b. s. 1 w. t.het rijden over klinkerpadenW. F. G., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. M. H., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 w. t.het gedurende een exercitie van het garnizoen binnen de afpa lingen van het Molenwater komen W. B. F. H. Le H., Veere, J. R., Kou dekerke, E. B., Vlissingen, allen tot teruggave aan hun vader; J. P. B., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. I w. t. H. P. S., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. li.het den Oprit te Vlissingen antwoordde zij openhartig. „Nooit heb ik verwijten gericht dan tot me- zelve. Aan mezelven heb ik het ongeluk van mijn leven te wijten, ik heb er voor geboet maar ik heb het over leefd „Het doet me genoegen dit te hoorenIk heb me daar dikwijls be zorgd over gemaakt. Dit was ook de reden, waarom ik je naar je hotel wilde geleidenik wilde uit je ei gen mond vernemen, of je mij eenig verwijt ervan maakte en dan ook wilde ik afscheid van je nemen." „Afscheid nemen vroeg zij, ver- bleekende. „Ja," antwoordde hij, „en thans voor altijd, onze wegen gaan ver uit eikander. Ik heb een betrekking in St.-Louis gekregen en vertrek morgen daarheen. Het is een mooie betrekking, niet alleen om de goede betaling, maar ook om het'groote vertrouwen, dat in mij gesteld wordt. Met Kerstmis kom ik nog even hier. Je weet natuurlijk wel waarom dat zal Beatrice wel verteld hebben (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1