L3K STRAAT Vrijdag 28 Maarf ose. binnenland feuilleton fi Sorks. trend Saes. Li rr No, 74. 51e Jaargang. 1913 VAH DEN MAK Of DEH TAK. aandacht. lesmiddelen, monatine ■moede of agelijks van inderzoeken. sregel voor, ebt om vol- idelijke om edere flesch Geneesheer, geregeld bij' voelen zich rom frisch eeft opge- richt de teergebogen. NATINE, middeltjes NATINE tegen post- genezlng sn inen onder- gewenschte e, en. rken. ppen. De tooit iroote en fijne ng- c 8 50. 2R UUB. tanbrengen ichlsterktc Idel va» VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. jj flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. Hofbericht. gen meldt uit Frankfort, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, dezer dagen per auto (en bezoek hebben gebracht bij den Vorst en de Vorstin Von Erbach, op het slot König. looals men weet is de Vorstin Von Erbach de jongste zuster van H. M. de Koningin Moeder. Kamerverkiezingen. De kiesvereeniging „Burgerplicht" ie Delft heeft voorloopig candidaat gesteld den heer J. P. C. van Santen te Goes. De vrijzinnige kiesvereenigingen in liet district Zaandam zullen candidaat stellen mr. J. Limburg te 's-Graven- hage. De definitieve candidaatstelling zal plaats vinden in een vergadering van afgevaardigden op aanstaanden Zondag. De drie vrijzinnige partijen in het district Enschedé hebben tot candi daat gesteld den heer C. A. Zelvelder te Sneek, die de candidatuur heeft aanvaard. Nieuwe regimentsvaandels. Naar aanleiding van het voornemen van H. M. de Koningin om aan de nieuw op te richten 12 regimenten infanterie vaandels uit te reiken, heeft de minister van oorlog een commissie benoemd om na te gaan welke op schriften op deze vaandels moeten worden geplaatst. De minister heeft benoemd tot lid en voorzitter dier commissie den gep. generaal Wiipperman, tot leden de gep. generaals Koolemans Beynen en De Bas, en toegevoegd aan haar als secretaris den kapitein bij het reg. grenadiers en jagers J. C. Wagner. Van den Balkan. De „Roode Kruis" ambulajice is gisterenmiddag uit Griekenland te Arnhem teruggekeerd, behalve dr. Bierens de Haan, die nog te Constan- tinopel is en zuster Van Ham, die, ziek zijnde, door zusters Beijnen en Bahle te Saloniki wordt verpleegd. Onder daverend gejuich der hon derden reed de trein het station Staatsspoor binnen. Verschillende autoriteiten, waaronder de Burgemees ter, de Portugeesche gezant, leden van bet Hoofdcomité van het Roode Kruis, dr. C. de Mooy, e. a. behoorden tot de aanwezigen. jhr. Repelear van Driel hield als lid van het Hoofdcomité tot de leden der ambulance, wien bloemen werden aangeboden, een hartelijke toespraak, waarin hij hulde bracht aan de groote diensten, door de ambulance verricht, en mededeelde dat het den Prins zeer leed deed dat hij thans net tegen- Het Slo't Nortlimiiister en zijn laatste Grafelijke bewoners. 93.) Het geluk van haar leven had ze 'n de hand gehad en, door waan verblind, had ze het afgewezen. En nu had ze het huis bereikt. Een grijsaard, door den ouderdom gekromd, waggelde haar te gemoet. "let een kreet zonk zij in zijn armen en vergat alles, alles zelfs Charles „Maar na een week in het ouder- ''jke huis vertoefd te hebben, kwam !je oude rusteloosheid weer boven. J'l kon die alleen vergeten in de ^ukte van het leven. Zoo besloot zij ij's naar New-York terug te keeren. Na haar vader rijkelijk bedacht te "ebben, reisde zij af. Welke plannen had zij voor de toe woordig kon zijn. Met een „lang leve de ambulance einde spreker waarna dr. Offerhaus namens de leden dankte voor de schitterende ontvangst. Een mooie gift. Een oud-kweekeling van „Ned. Metiray" zond voor de stichting aan den directeur vijftienduizend gulden, uit erkentelijkheid voor zijne oplei ding, aldaar gedurende zes jaren genoten. De Tariefwet. In het Concertgebouw aan de Em- mastraat trad gisterenavond voor een stampvolle zaal op de heer H. C. Vegtel van 's-Gravenhage met het onderwerp„De Tariefwet." De voorzitter, de heer P. G. Laer- noes Sr. opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij het woord gaf aan den spreker. Deze begon met de verklaring, dat het te behandelen onderwerp nu juist geen beginsel-vraagstuk is, maar door de tegenstanders als verkiezingswapen wordt ter hand genomen. Men ziet dat de coalitie vóór het ontwerp van minister Kolkman is, terwijl de link- sche partijen zich er tegen verklaren, daarom is het wenschelijk, dat onder werp eens van meer nabij onder de oogen te zien en na te gaan of wer kelijk de bezwaren, die door de tegen standers van de tariefwet worden aangevoerd, van zooveel beteekenis zijn, dat door bescherming van de nationale nijverheid onze welvaart zou verminderen dat alles veel duurder zou worden dat de tariefsherziening voor de groote massa slechts meer druk zal brengen. Aan de hand van tal van gegevens trachtte de heer Vegtel de door de tegenstanders geopperde bezwaren te weerleggen. Hij wees er op, dat wij geen vrijhandel hebben, dat bewijzen de accijnzendat wij een tarief van invoerrechten hebben. Wij hebben hier een eenzijdigen invoeronze industrie wordt belemmerd in het buitenlandde buitenlandsche pro ducten komen te gemakkelijk over onze grenzen. Verder wees spreker er op, dat niet met eerlijke wapenen wordt gestreden. Met tal van aanhalingen'toonde hij aan, dat het huidige kabinet niet de rechten van algemeene levensbehoef ten wil verhoogen, maar wel van zulke producten, die door de minder gegoeden toch niet worden gebruikt, zooals schildpadden, oesters, kreeften en luxe artikelen. Spreker zeide, dat de meerdere opbrengst van het tarief vooral aan den arbeidersstand ten goede komt en dat in het geheele ontwerp van den minister een waarlijk vaderlijke zorg vo.orzit. Na nog te hebben gewezen op het komst? Geene. Zij had slechts éen behoefte, éen aandrangzij moest steeds van het eene land naar het andere trekken. Haar leven miste een voornaam ding een doel. De maand September liep ten einde. Nog was Bertha in New-York. Zij ging daar om met haar bekenden van vroeger, maar niemand van hen wist haar inlichting te geven omtrent de familie Stuart. „Het gerucht, dat ik in Sandypoint vernam, moet toch waaarheid bevat ten," dacht zij. „Beatrice getrouwd en Charles naar Californië om goud te zoeken. Daar zij meende niet genoeg af leiding te hebben, besloot zij naar Engeland terug te keeren. Lady Carley en Bianca verwachtten haar. Zij wilde trachten daar rust te vinden en haar leven in tevredenheid te slijten. Den dag voor de afreis trad zij een winkel binnen.Zij had eenige toilet artikelen noodig en stapte voor de toonbank, waarop Zweedsche hand schoenen uitgestald lagen. „Welk nummer vroeg Bertha, terwijl zij een paar opnam. Door het najagen van internationale idealen door de tegenstanders, die tevens ook den mensch alleen als consument beschouwen en niet mede als produ cent en dus de breede massa arbei ders geheel over het hoofd zien, ein digde spreker zijn rede. Voor het debat hadden zich op gegeven de heeren Lindeijer, Samson en A. Groenewout van Amsterdam. Met het oog op den tijd werd aan ieder debater 20 minuten toegestaan, daar de voorzitter van meening was, dat het niet te diep in den nacht moest worden. Door de beide eerste debaters werd de Tariefwet van het arbeiders-stand- pnnt bekeken en de nadruk ter op gelegd, dat de verhooging van in voerrechten weer voor rekening komt van de arbeiders en de bezittende klasse er geen drukkende gevolgen van zal ondervinden. Men hale het geld, waar het te halen is, niet uit de'leege broodkasten, maar uit de welvoorziene brandkasten, zooals de heer Lindeijer zeide, na gewezen te hebben op de vermeerdering van het nationaal vermogen. Ook de heer Samson besprak het leugenachtige, dat voor hem in de Tariefwet zit; de bescherming der binneniandsche nijverheid de land verhuizing en de oorzaken daarvan de protectie in verkeerde richting de loonen der arbeiders en spoorde dezen aan toch vooral dubbel voor zichtig te zijn met het ontwerp Tariefwet. De heer A. Groenewout als derde debater, wenschte alleen eenige op merkingen te maken, omdat hij wel weet, dat er geen spraik kan zijn van een elkaar overtuigen. Als het waar is, dat vrijhandel los is van politiek en godsdienst, dan dient men ook te luisteren naar de stem van de prak tijk. Hij zeide, dat de heer Vegtel buitengewoon onvolledig is geweest en noemde verschillende takken van nijverheid, waarin men zich tegen het ontwerp heeft verklaard. Ook deze spreker toonde met voor beelden a^n, dat het duurder leven is in landen, waar de invoerrechten hoog zijn en daarom bleef hij zich krach tig tegen de tariefwet verklaren. in zijn repliek trachtte de heer Vegtel de verschillende bezwaren van de debaters te weerleggen en bleek het uit zijn antwoorden dat de heer Vegtel een overtuigd voorstander van het ontwerp tariefwet is. Na dankbe tuiging aan spreker en debaters werd de vergadering te half twaalf door den voorzitter met gebed gesloten. Sommige bladen houden er voor hun lezers vragenbussen op na, welker inhoud met de antwoorden gepubli- halfduister in den winkel had zij den jonkman achter de toonbank nau welijks gezien, doch nu keek zij on willekeurig op gn de woorden be stierven haar op de lippen. Haar hart stond een oogenblik stil, toen zijn blik den hare ontmoette. Daar stond Charles Stuart. Opeens zag gravin Norton in wer kelijkheid den man, wiens beeld lange jaren in haar hart geleefd had en hij was even kalm, even koel be leefd, als toen hij voor de laatste maal afscheid van haar nam. De verrassing was haar te sterk. Een oogenblik verloor zij haar zelfbe- heersching en twijfelde aan hetgeen haar oogen zagen. „Charles Bertha I" Welke herinneringen werden daar als bij tooverslag door den klank van die stem gewekt, ja, het was zijn stem Die kon zij nooit vergeten Charles was het eerst van de verras sing bekomen. „Wat een toeval zeide hij „of schoon hier dikwijls vreemdelingen komen i ik dacht, dat je reeds weer vertrokken was ceerd worden. Een echt allegaartje dikwijls wat men niet al vraagt, weet te vragen en durft vragen 't Beantwoorden gaat niet altijd even gemakkelijk. Maar men vindt ook in die rubriek soms nog „leuke" dingen, leuke vragenstellers, zoodat men er soms aan twijfelt of zij jn ernst schrijven of wel een loopje willen nemen met de redactie. Het „Leidsch Dagblad" gaf dezer dagen de volgende vraag met antwoord VraagWij zijn met ons zessen, allen getrouwd, me zus Mie ook, maar Mie woont niet op d'r eiges, maar met vader samen. We hebben allen een inboeltje. Mie ook en vader ook. Nou zei laatst me buurvrouw, mens, zeit ze, Mie mag wel oppassen, as er es wat met jelui vader beurt, zeit ze, want as het op deele an komp, dan bennen wat je denkt de goeisten zijn, soms net hieëenaa's. Wat dat nou bennen voor menschen weet ik niet, zeker niet veul goes. Afijn dat doet er nou niks toe, maar ik ben niks gerus over me Zus Mie der inboelKennen ze daar nou met vaders dood ankom men Ik zeg zoo'tegen me eiges, kom ik zal het meneer Weetal ereis vragen in de krant, die is altoos zoo vrinde- lijk. Als u me nou asseblief eens wil vertellen, offe ze dan van me zus Mie der inboel met der vingers af kennen blijven, as ze zeit, dat is van mijn of moet daar nog wat voor beschreven worden ik ben niks op me gemak, 't is toch me zus Mie, wat unou. Bij voorbaat, dat heurt immers zoo me- heer, me dank en groete. Antwoord Wat 'n zorg voor zus Mie En ze is getrouwd zegt gij Welnu, dan zal haar man wel voor haar rechten zorgen. Toch zal het zaak zijn nog tijdens het leven van uw vader de beide boedels uit te zoeken. Anders voorzien wij toch mot. Zelfs de zusterliefde heeft grenzen en Mie zoii zich kunnen vergissen. Alles zeer menschelijk en daarom te ver geven. Maar voorkomen is beter. A propos, bent u altijd zoo leuk Steeds hoort men van vindingen, die het spoorwegverkeer veiliger trachten te maken. Te Winschoten heeft de heer K. Kiewiet een spoorlijn gemaakt met bruggen, wissels, veiligheidssignalen en waggons. Alles te zamen heeft een lengte van 12 meter. De portie ren worden door een aan de locomo tief verbonden werktuig automatisch geopend en gesloten, wat niet door passagiers kan geschieden. Wissels, seinpalen, siuitboomen, bruggen wor den door de naderende en vertrek kende treinen geopend en gesloten en in beweging gebracht. Toestellen aan de wagens brengen de seintoestellen in beweging, terwijl ook het rangeeren automatisch gaat, evenals het koppelen der waggons. Zij zocht naar woorden. „Wat wist je dan, dat ik hier was „Natuurlijk. Ik lees, evenals ieder ander de courant, en ik kijk in de vreemdelingslijst, of er soms een be kende van me is aangekomen. Ik dacht dadelijk wel, dat je niet lang te Sandypoint zou blijven, ik behoef niet te vragen, of je welvarende bent. Je ziet er brillant uit Zij keek hem verwijtend aan, maar hij nam dit koeltjes op. „Natuurlijk wist Beatrice het ook. niet waar „Neen, ik geloof niet, dat zij er iets van wist. Ik heb het haar niet ge zegd. Maar als ze het geweten had, denk ik, dat zij wel zoo vrij zou ge weest zijn je te gaan opzoeken." Weer keek zij hem verwijtend aan. Zij verdiende niet beter, maar hij had haar dit kunnen besparen. „Wij hoorden, dat graaf Norton dood is," zei Charles om het gesprek voort te zetten. „Kapitein Hammond heeft het ons geschreven Beiden zwegen een poos. Bertha's hart dreigde te barsten. Hoe weinig deelneming betoonde hij haar't was Het lastige sneeuwscheppen geschiedt door de locomotief. Deze spoorweg in het klein zal binnenkort op verschillende plaatsen ter bezichtiging worden gesteld. Hulde aan zulke uitvinders die hun talenten en vernuft in dienst stellen van het algemeen belang. Hoe hebben zij soms dagen en nachten gepeinsd Een assistent van den beroemden Edison vertelt de volgende episode van de uitvinding van den fonograaf „Ik herinner me, hoe Edison eens een heelen dag, 't was in 187J, ach ter zijn werktafel zat. Geen woord kwam over zijn lippen, en hij keek niet op of om. Kort tevoren had hij gewerkt aan de verbetering van de telefoon, en daarvoor had hij een uit vinding verbeterd, die de herhaling van telegrafische berichten mogelijk maakte. Eensklaps sprong Edison op en ik hoorde hem met opgewonden stem roepen„Hemel, ik kan een spreekmachine maken!" Toen ging hij weer aan het werk en teekende op een stukje geel papier een ont werp na tien minuten was dit klaar en binnen 36 uur was het eerste pri mitieve apparaat klaar, dat 20 gulden kostte. De uitvinder nam dadelijk de ploef, hij draaide de plaat en sprak de eerste regel van een kinderliedje uit: „Mary had a little lamb". Toen draaide hij weer terug en zette den cylinder in beweging. Tot groote verbazing, ja tot verbluffing van alle aanwezigen, klonk toen uit de ma chine, weliswaar een harde metaal klank, maar toch duidelijk: „Mary had a little lamb". Een nieuwe vinding is ook het melken met muziek. Dat nieuws komt natuurlijk uit Amerika. Daar had men namelijk opgemerkt, dat zenuwachtigheid der koe gedurende het melken nadeelig werkte op de melkafscheiding. Hoe die lastige nerven tot bedaren te krijgenEen violist werd ontboden en, terwijl een glundere deern onder de koe zat te melken, ging hij er voor staan en ontlokte aan zijn speel tuig de zachtste, weekste tonen, met het gevolg, dat de hoeveelheid melk beduidend grooter was, dan anders. Of de melkster nu ook zooveel meer last van de zenuwen kreeg wordt niet vermeld. Men kan bij de geit, die vrij wat zenuwachtiger is dan de koe, ook eens een proef nemen Ten slotte willen wij nog melding maken van een nieuwe onderwijs methode. In een Duitsch opvoedkundig tijd schrift deelt een onderwijzer een nieuwe methode mede om kinderen het A. B. C. te leeren. Elk kind krijgt een plakkaat op de borst, waar op een letter in groot formaat staat of bij hem elke herinnering aan het verleden uitgewischt, of alles voorbij en vergeten was. Een rilling ging haar door de leden en zenuwachtig vatte zij het paar hand schoenen weer op. „Hoe gaat het met je mama ,en met Beatrice vroeg zij eindelijk. „O, goed, dank voor de belang stelling." Vertwijfeld keek ze hem aan. „Zou ik ze kunnen vinden Zoo gaarne zou ik Haar stem stokte. „Wel zeker," antwoordde hij be reidwillig het zal ze zeker veel ge noegen doen u te zien. Het zou beter gepast hebben, dat zij gravin Norton gingen bezoeke^ maar als deze haar de eer wil bewijzen, zullen ze daar zeker zeer gelukkig mee zijn." Hoe koel, hoe beleedigend klon ken die woorden. Het was duidelijk, hij wilde haar niet sparen Zijn bij tende spot deed haar hart pijn. „Als u dat wil zal ik u het adres geven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1