Donderdag 27 Maarf jder? POTHEKEN. osif. ose. No. 73 51 e Jaargang. 1913 HCo. in Effecten jatine, TELEFOONNUMMER 10. J ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. BINNENLAND FEUILLETON uwzwakte niet kunt :s morgens vermoeid? dat U alles ;t U de Ie- n energie naan sui- de ooren en angstig en zwaar- ;ij niet lang lelijk dien die zwakte ngutnose it U stellig in. Honder hebben dit Neem er de ook helpen. >t per flacon 2 fl. f 15. de meeste Drogisten, lamaak 1 Den Haag. l. BENIEST ER. li \ARS. tandacht. esmiddelen, aonatlne ïoede of ks van jiderzoeken. iregel voor, bt om vol gelijke om |dere flesch ieneesheer, geregeld bij voelen zich am frisch eft opge 'e richt de jergebogen. liddeltjes jatine. tegen post- ieneziné nen onder- gewenschte VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 53. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Wetsontwerp electricheitsvoor- ziening. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende regeling inzake de electriciteits-voorziening, waarbij bepaald wordt, dat voor den aanleg of exploitatie door anderen dan (ioor het rijk van een inrichting en van werken tot het voortbrengen, geleiden, transformeeren, verdeelen of leveren van electriciteit, een door de Kroon verleende concessie vereischt wordt, indien die electriciteit voor derden verkrijgbaar zal worden ge steld. Gemeenteambtenaren. Naar de „Haagsche Crt." verneemt is nog in den loop dezer week de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp op de pensionnee ring van de gemeente-ambtenaren bij de Kamer te verwachten. Om gewich tige redenen van administratieven aard moet de regeering aan behan deling in de eerste dagen van April bijzonder hechten. Ingrijpende wijzigingen zijn in het wetsontwerp niet aangebracht. De voornaamste verandering is, dat de termijn der storting voor vroegere diensten, aanvankelijk op tien jaren bepaald, thans is uitgebreid tot veertig jaren. De invoering van de wet zal, indien de behandeling nu zoo ge schiedt als de minister wenscht, be paald worden op 1 October 1913. Daarna zullen de gemeenten, die eigen regelingen hebben, deze met de algemeene Rijksregeling in over eenstemming hebben gebracht. is het blad goed ingelicht, dan neemt het Rijk een paar millioen voor de kosten van bijzondere om standigheden voor zijn rekening. De Kamerverkiezingen. Mr. Goeman Borgesius is van vrij zinnige zijde definitief candidaat ge steld in het district Emmen. In de gisteren te Winschoten ge houden vergadering van afgevaardig den van kiesvereenigingengen, aan gesloten bij de combinatie van vrij zinnige en vrijz.-dem. kiesverenigin gen in het district Winschoten is dr. D. Bos definitief candidaat gesteld. Dr. Bos aanvaardt deze candidatuur, zoodat hij èn in het district Groningen èn in het district Winschoten candi daat zal zijn. In een gisteravond gehouden leden vergadering der Liberale Utrechtsche kiesvereniging, werden candidaat gesteld voor de Tweede Kamer: in district Imr. dr. J. H. W. Q. ter Spill (vrijz. lib.) en in district 11 dr. C. Lely (U. L.) Het Slot Noriliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 92.) „Jij krijgt de andere goederen en bet vermogen van mijn grootmama, 'k heb je dat als vrij privaat-eigen dom in mijn testament vermaakt. Zoo behoed ik je tenminste voor gelde lijke zorgen. Dit is mijn laatste wensch, ja, mijn bevelBeloof me, Bertha, tot je in strijd daarmee zal handelen Hoe zou zij zich tegen een ster vende verzet hebben, vooral waar "et zulke nietigheden betrof als geld engoed? Met gebogen hoofd, terwijl heete tojien langs haar wangen biggelden, duisterde zij »!k beloof het je, Victor Na een paar uren rust ontwaakte Voor de coalitie. De afdeeiing Haarlem der Christe- lijk-Historische Unie heeft Dinsdag avond besloten, om voor de voort zetting der coalitie te stemmen, uit overweging, dat daardoor bij een eventueele Grondwetsherziening in voering van evenredige vertegenwoor diging bedongen kan worden. Leger en Vloot. Naar het „Vad." verneemt, zullen, bij de invoering der nieuwe organisatie de controlebureau's der inwendige ad ministratie der korpsen gevestigd wor den op de standplaatsen van de divisie-commandanten. De minister van oorlog, vergezeld van zijn adjudant en van den inspec teur der genie, kolonel Stiften, vertrok gisteren naar Tilburg en Venlo, in verband met kazerneplannen voor die plaatsen. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Hydro- graaf" en de stoomsioep 85 komen 15 April a.s. in dienst voor de opneming van de Nederlandsche zeegaten, Aan boord van dien bodem worden ge plaatst de luitenant-ter-zee 1ste kl. D. E. Keus, als chef van de opnemin gen, en de machinist j. Arents, ais chef van de machinekamer. De hoofdmachinist W. Wiegel is bij Kon. besluit naar Nurnberg geco- mitteerd tot het houden van toezicht op de vervaardiging van motoren voor de in aanbouw zijnde pantser schepen. Salarisregaüng onderofficieren De gisteren door ons aan de „Avp." ontleende salarisregeling voor onder officieren geldt alleen, naar aan het zelfde blad gemeld wordt, voor „onderofficieren die directen troepen- dienst verrichten". Derhalve geldt zij niet voor z.g. non-combattanten con ducteursder artillerie, schrijvers, trom petters, werklieden, hoefsmeden, enz. Nieuwe groep van Christen-Socialisten. Nadat de „Bond van Christen-So cialisten" op de jaarvergadering te Haarlem zijne houding inzake den politieken strijd bepaald had, is al daar in eene bijeenkomst van afge vaardigden uit Groningen, Leeuwar den, Doetinchem en Haarlem een nieuwe groep van Christen-Socialis ten opgericht. Die groep erkent de S. D. A. P. als de politieke vertegenwoordigster der arbeidsklasse en zal in Christe lijke kringen voor het socialisme ijveren. Het uitvoerend comité bestaat uit Enka (Mej. Van der Vlies) te Schie dam en de heeren M. KoornsTa, te Haarlem, en Wijlenga, te Leeuwarden. Victor en zag hoe de zonnestralen op het tapijt in de kamer speelden. „Doe het venster open, Bertha, en laat de zonnestralen vrij in de kamer stroomen," zei hij zacht. Ik zou ze nog zoo gaarne eens zien in volle schoonheid." Zij voldeed dadelijk aan zijn ver langen en nu zond de ondergaande zon zijn purperlicht met volle bundels door het venster. „Wat is de aarde toch schoon," sprak hij. „Hoe schoon moet het dan wel hierboven in het paradijs zijn." En hij haalde diep adem, ais iemand, die naar rust verlangt. „Lieveling, wat zie je bleek," be gon hij weer. „Ga eens in het park, de avond is zoo schoon! Heb maar geen zorg over mij. Ik zal trachten een beetje te slapen." Zij drukte nog een innigen kus op de lippen van haar echtgenoot en ging. in later dagen deed het haar nog goed, dat zij zoo van hem gescheiden was, terwijl hij haar lachend naoogde. Bertha ging werktuigelijk de trap af en het park in, maar zij bleef nauwelijks vijf minuten weg. D« duisternis was in de kamer in Het Paaschcongres der S. D. A. P. In de voortgezette jaarvergadering werd onder applaus besloten op voor stel van het partijbestuur, dat ieder partijgenoot één uur loon zal storten ten behoeve van het verkiezingsfonds. De voorzitter deelde mee, dat het bedrag begin Mei gestort zal moeten worden. Vervolgens besliste het con gres, dat het volgend jaar wederom in Utrecht zal worden vergaderd. Daarna werden behandeld de finati- cieele verslagen en fle begrooting. De laatste sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 16.475. Zij werden alle goedgekeurd. De voorzitter zeide een telegram te hebben ontvangen, dat de Bond van Christen-Socialisten feitelijk uiteen is gespat. Een aantal afdeelingen hebben 't besluit genomen de S. D. A. P, te erkennen als de politieke organisatie der arbeiders, en de Christen-socia listische partij alleen te doen optreden als propaganda-lichaam, allereerst onder de Christelijke arbeiders. Hier- dooi is de S. D. A. P. een krachtig element rijker geworden. De heer Wibaut verklaarde bij een desbetreffende discussie namens het partijbestuur, dat het bestuur actief is in zake de eventueele oprichting van een propagandisten-cursus en een partijschool, en gaarne de opdracht wil aanvaarden, om voor 't volgend congres met een omlijnd voorstel te komen. Het congres nam hiermee genoegen. Schoolraad. Gisteren werd te Utrecht de 25e jaarvergadering gehoüden van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. De vergadering werd geleid door ds. J. L. Pierson, van Groningen. Aan den voorgelezen Psalm 90, ontleende de voorzitter een keurig openingswoord, waar hij op dit sombere lied van weemoed en smart twee. kostbare parels deed schitteren, die van het geloof, zooais vers 1 aangeeft, en die van het gebed, zooals dat wordt uitgedrukt in het laatste vers. Spreker wijst aan het slot op de tegenstelling op de leuzen van de overzijde. Voor 4 jaar maakt front voor de openbare school. Thans vragen de hoofden van scholen ruimte voor de openbare school. Nu, niemand in den Schoolraad zal ooit aan de openbare school ruimte mis gunnen. Geve men die van de over zijde ook aan de school met den Bijbei. Het 22e jaarverslag werd hierop goedgekeurd. De secretaris deed verschillende mededeelingen waaruit bleek, dat 775 scholen aan gesloten zijn. Besloten is tot deelneming aan het Nationaal Christelijk Sehoolcongres. De medewerking, gevraagd voor een die weinige oogenblikken snel toege nomen. Zij trad naar het bed, waar graaf Norton met gesloten oogen rustte. Zij dacht, dat hij sliep, maar hoe dichter ze bij hem kwam, hoe meer zij verbleekte. En toen begreep ze het. Snikkend zonk ze bij het bed op de knieën. Het moede lichaam had afge streden En klaaglijk dof verkondigde het klokgelui, dat graaf Victor, de laatste van zijn geslacht, tot zijn vaderen ver zameld was. DERDE DEEL. XXXIX. Twee jaren nadat graaf Victor ont slapen was, stak in de maand Au gustus een mailboot van de Cunard lijn in zee. Deze boot had veel pas sagiers aan boord, geen hut, geen plaats op het tusschendek was onbe zet gebleven. Uit alle werelddeelen waren hier menschen samengestroomd en spoedig was ieder nieuwsgierig om te zien welke reisgenooten hij had. Hoofdzakelijk door haar jeugd en schoonheid trok een dame de alge- centraal-informatiebureau en voor een adres aan den minister van binnen- landsche zaken door den bond ter behartiging der belangen van het kind, was niet toegestaan. Deze beide laatste besprekingen lokken belangrijke besprekingen uit, waarvan het resultaat is, dat het be stuur in uitzicht geeft de overweging- van een zelfstandig verzoek aan den minister van binnenlandsche zaken. De penningmeester deelt mede, dat de ontvangsten bedroegen in totaal f 5766.76, de uitgaven f 4109.02, zoodat er een batig slot is van f 1647.75. Met applaus werd het bestuurs voorstel tot opname van het Gerefor meerde Schoolverband ontvangen cn aangenomen. Eveneens werden de reglements wijzigingen uit die opname voort vloeiende door de vergadering zonder stemming aangenomen. Het derde voorstel van den School raad, in zake de regelen van het voorbereidend examen wordt voor- loopig aangenomen met een kleine wijziging, terwijl een paar amende menten om preadvies naar het bestuur worden gerenvoy.eerd. Het laatste punt der agenda, waarin aangedrongen werd op overeenstem ming tusschen Arbeidswet en Leer plichtwet werd voorloopig van de agenda gevoerd. De Schoolraad belooft overweging of het mogelijk zal zijn, bij de Re geering op wijziging van de Arbeids wet aan te dringen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Nat, Bond van Handels- en Kan'oor- bedienden „Mercurlus". Te Leiden is de jaarlijksche Bonds vergadering van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" gehouden. De Bonds voorzitter, de heer R. Winkel, leidde de vergadering waarop 28 afdeelin gen vertegenwoordigd waren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat vijf nieuwe afdeelingen werden opgericht. Een, de afd. Kampen werd opgeheven. Het ledental klom met 251 leden en bedroeg op 1 Jan. 2061 doch klom nu reeds tot 2200. Daarna hadden verschillende stem mingen plaats. Tot leden van het Bondsbestuur werden herbenoemd de heeren W. C. van Daalen, M. Esser en W. A. de Vroom, en in de vaca ture ontstaan door het bedanken van den heer K. J. H. Wasch werd be noemd de heer H. C. Snel Jr. te Amsterdam. De begrooting voor 1913 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 11.390. Uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag of de Bond zou blijven aangesloten bij het Neutraal vakver- meene aandacht. Haar zwarte ktee- ding en haar teruggetrokkenheid kon den niet lang onbemerkt blijven, ieder vroeg„Wie is zij Op de passsagierslijst stond zij vermeld als gravin Norton. Zij was weduwe. Zoo jong nog en reeds we duwe Zij reisde met twee kame niers. Eenigen hielden haar terugge trokkenheid voor trots, anderen be weerden het tegendeel, maar nie mand waagde tot haar te naderen. Op voorname wijze wist ze zich on genaakbaar te maken en zoo bleef ze een geheim van het begin tot het einde der reis. Ja, het was Bertha, op weg naar huis. Naar huis Had ze dan een huis Op dringend verzoek van haar vader keerde zij na verloop van jaren naar Amerika terug om hem nog eens te zien. Hij was in den laatsten tijd sukke lend en verlangde naar zijn kind. Na een vrij spoedigen overtocht landde men te New-York en van daar reisde zij den volgenden morgen naar Sandypoint. Zwijgend verliet Bertha met haar twee kameniers de boot én reed bond. Met groote meerderheid werd het voorstel Alkmaar om het subsidie aan het N.V. te schrappen verworpen. Aangenomen werd ook het werk-pro- gram en de beginselverklaring waar ook de volstrekte neutraliteit werd uitgesproken. Geen winkelsluiting. De gemeenteraad te Delfl heeft, overeenkomstig het voorstel van Burg. en Wetli. met groote meerderheid besloten geen verordening op de wettelijke winkelsluiting vastte stellen. Klezerskweek. Amsterdam telt thans 87000 kiezers (4000 meer); 's Gravenhage 41000 (3600 meer)Utrecht 18000 (1900 meer)Leiden 7400 (600 meer). De Wilhelminatop bereikt. Vanwege het ministerie van kolo niën wordt het volgende medege deeld Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram heeft de door de Maatschappij tot bevordering van hef natuurkundig onderzoek der Neder landsche koloniën uitgezonden 3e Expeditie naar het Oranje-Gebergte (Nederlandsch-Nieuw-Guinea) onder leiding van den kapitein der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger A. Franssen Herderschee, nadat zij den 23en Februari op het Wichman- gebergte was aangekomen, vandaar uit het hoogste punt van den Wil helminatop bereikt. Zij heeft een belangrijke wetenschappelijke verza meling aangelegd en den sneeuwtop toi de sneeuwgrens topografisch ge karteerd en geologisch onderzocht. De gezondheidstoestand van de ex peditie, die haar landtocht thans heeft beëindigd is gunstigsterfgevallen zijn niet voorgekomen. Gouden feest Neerbosch. Op den 2den Paaschdag kwamen in het Militair Tehuis te Utrecht uit verschillende deelen des lands een 36tal oud-weezen van Neerbosch bij een, ten einde maatregelen te-Jjespre- ken, om, wanneer in de maand Juni a.s. de weesinrichting haar 50jarig bestaan hoopt te vieren, dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan van den kant van hen, die, thans in de maatschappij, op Neerbosch hun opvoeding hebben ontvangen. De vergadering werd geopend en geleid door den heer Fillet uit Amsterdam. Na ruime bespreking werd met algemeene stemmen besloten de wees inrichting op haar gouden feest een huldeblijk te overhandigen, waarbij tevens de stichter, de heer Joh. van 't Lindenhout, gehuldigd wordt. Ten einde dit plan nader uit te werken en inzamelingen onder de honderden oud-weezen in ons vader- rechtstreeks naar een hotel, waar zij per telegraaf twee kamers besteld had. Den volgenden dag bereikte zij het doel van haar reis en rustte haar voet op den geboortegrond. Slechts drie jaren waren er verloopen, sedert zij.dien verliet. Toen zag zij de toekomst vroolijk in, nu keerde zij terug, eenzaam en rijk aan droevige ervaring. Hoe vreemd scheen haar alles en toch hoe bekend Hier waren de winkels, waar zij gewoonlijk haar inkoopen deed daar stroomde de vloed, waar op zij met Charles in de kleine boot had rondgevarenginds lag de heide, waar zij Charles half verstijfd in de sneeuw gevonden had. Zou het niet beter geweest zijn, als zij beiden van kou gestorven waren En daar was de plek, waar hij haar in den regen verraste, en zij dacht aan zijn woorden „Wat de toekomst je ook moge brengen doe mij nooit eenig ver wijt Neen, zij had geen verwijt aan hem te doen; maar wel aan haar zelve. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1