Woensdag 26 Maarf RONA Cacao JSo. 72 51e Jaargang. 1913 a jrov( ische en lERBRl. II. IJNFLES- bureau Wasscherij IG" loskade I Tram 'ALCHEREN. ^BINNENLAND -Schelde. FEUILLETON Van Houten's I' VL1SSINGSCHE COURANT ten hoogste 15, Prijs per drie maanden 1.50. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1 —4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige ooorwaarden. ^n, droog toe- Opmaak |rmin d erdel SEM-KLOP. Walsfcr. 125. £3n 4.40a, 4.45a I 8.20, 9.30, 10.40 I.30, '2.10, 2.60 6.10, 6.60, 7.30 j>. 10.50. /liasingeu7,10» II.50, 12.30g, 1,10 U, 4.30g 5.10, 5.60 10.15, 11.25o. rkt): 6.10a, 5.15a j 8,20, 8.55, 9.80e •50g 12.10, 12.80 I, 2.10, 2.30g, 2.50 4.30, 4.50, 6.10& 6.60, 7.10a, 7.80, 9.40, 10.15 10.601 Intend werkman!- .een op we ,-kilageii Iremiee. |iet verder dan iii I gcederen allean tation 8.8.) 9.20 lis. Keersluis, de Paul dhotel is reap. 6, |25, 9.23, 10.35§, ll8. Domburg6.46, —,0, 6.07, en 8.40 i Middelburg: 7.40 I en 6.55. Vlissingen7.40, 65. j loopen alleen op lel burg Nieuwe Abonné's, uit gezonderd by wekeiyksche betaling» ontvangen de dage* HjKs verscbynende »VLIS- S1NGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 April 1913. Kon. Paleis in Den Haag De regeering heeft in hare missive aan het Haagsche Gemeentebestuur len besluite van de onderhandelingen over de Paleis-Raadhuiskwestie de mededeeling gedaan, dat omtrent de mogelijkheid eener verbetering van het Koninklijk paleis aan het Noord- einde een meer uitvoerig onderzoek was ingesteld. „Het Vaderland" weet nu mede te deelen, dat de bouwmeester van het Vredespaleis, de heer Van der Steur, in verband met die voorgenomen verbouwing, dezer dagen een bezoek aan het paleis heeft gebracht, en dat verschillende opmetingen zijn gedaan. Algem Nederl. Werkliedenverbond, in de te Amsterdam gehouden vergadering van het Alg. Ned. Werk liedenverbond is op voorstel van het Verbondsbestuur besloten het concen tratieprogram dei drie vrijzinnige partijen te aanvaarden. Op voorstel van de afdeeling Am sterdam is besloten tot benoeming eener commissie, wier taak het zal zijn de voorgestelde wijziging van de woningwet te onderzoeken en na te gaan in hoeverre die wijziging ver slechtering van de wet zal mede brengen. De commissie die zal worden ge vormd uit leden der afdeelingen Amsterdam, Haarlem nn Utrecht, heeft tevens tot taak zoodanige voorstellen te doen in welk opzicht de woningwet wijziging behoeft, om meer in het belang van de arbeidende klasse te zijn. Besloten werd te ijveren voor uit breiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14e jaar. 6.,—, 6.20, 6.45 9.— 10.20, 10.40 12.30,1.—, 1.30* 14.3\ 4.50, 5.20 0, 8,20 6.10, 6.30, 50, 10.10, 10,30, C.m. 12.10, 12.40, 3.40, 4.10, 4.40, |0. 7.30.8.—, 8.30 1 de» Zondags uit. 8.43 0) eu 6.35 j 10 c) en 7.05 15 a) en 5.05 43 en 6.35 d) a het vertrek va» Neuzen vm. 8.50- sne, Borsselen Congres var, de S. D. A. P. Het belangrijkste punt van de agenda was wel de kiesrecht-resolutie van het partijbestuur. Ten opzichte van de Kamerver kiezingen wordt verklaard in de re solutie: dat het eerste doel dezer verkiezingen moet zijn'de verkrijging van het onvervalschte algemeen kies recht voor mannen en vrouwen, zon der verzwakking der Tweede en versterking der Eerste Kamerdat verder het vrijhandelstelsel en de po sitie der openbare volksschool tegen alle aanvallen moeten worden verde digd en dat er naar gestreefd dient te worden, reeds op 1 Januari 1914, boot van 10-^ ■an 16 April Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke beu/oners. 91.) Tante Elisabeth vie! hem vastbe raden in de rede en zeide „Dat is zelfkwelling, Victor! Kom, Bertha, ga mee en rust wat oit, al die opwinding doet hem kwaad. je den geheelen nacht hier blijft, slaapt hij geen seconde en hij kan jen slaap niet ontberen. Victer, zeg ne' haar ook eens, zij zal wel naar I' woord luisteren!" Dat was een moeilijke taak voor maar hij begreep toch ook, dat Zlin tante gelijk had. Hij had geen rast noodig, wat was er aan zijn ie J01 gelegen maar zij moest rust nebben. Hij overwon dus zijn eigen verlangen en met uitbreiding van het door de Tweede Kamer bereids aangenomen begin van ouderdomspensioen en met intrekking van het ontwerp-Talma, als noodmaatregel een staatspensioen voor de ouden, die het noodig heb ben in te voeren. Het congres acht overigens, met handhaving van het strijdprogram en onder voortzetting met name van de actie voor den wettelijken tienurendag, geen enkele regeering en Kamer be voegd, nu eenmaal met de aanhangige grondwetsherziening het kiesrecht- vraagstuk aan de orde is gesteld, vóór de oplossing daarvan belang rijke wetten te behandelen. In overeenstemming hiermede be sluit het congres, bij de herstemmin gen aan geene burgei lijke candidaten steun te verleenen, dan die lo. als eisch van urgentie invoering bij de Grondwet van het algemeen kies recht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht aanvaarden, onder bepaling, dat ook bij de kies wet geen vrouw op grond van min deren maaischappelij ken welstand mag worden uitgesloten2o. zich tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door regresrecht of op andere wijze, zullen verzetten en 3o. zich homogeen verklaren met bovengestelden eisch in zake staats pensioen. Aan het partijbestuur wordt opge- gedragen, dit besluit uit te voeren op zoodanige wijze als in het belang der arbeidersklasse eh der partij noo dig zal achten. Het wordt gemachtigd den steun der partij aan bepaalde candidaten, die aan bovengestelde voorwaarden voldoen, eventueel af hankelijk te stellen van de toezeg ging van hun steun, door hunne par tijen te verleenen aan bepaalde in herstemming zijnde candidaten onzer partij, overal waar het dit noodig acht ter verkrijging van een einduit slag, die het meest aan het streven onzer partij beantwoordt. Ten opzichte van de Provinciale Statenverkiezingen van 1913 wordt voorgesteld Het congres, overwegende,- dat de aanstaande verkiezingen voor de Pro vinciale Staten van groot politiek belang zijn, omdat deze in de eerste vier jaren belast zullen zijn: lo. met de keuze van een derde der leden van de Eerste Kamer, die de grond wetsvoorstellen, na eventueele aan neming door de Tweede Kamer, te behandelen krijgt en deze met gewo ne meerderheid van stemmen kan' aannemen of verwerpen 2o. bij aan neming van die voorstellen, waarop ontbinding van de Kamers moet vol gen, met de keuze van een nieuwe Eerste Kamer, die deze grondwets voorstellen nogmaals met tweederden „Ja, ik moet bekennen, dat ik wat vermoeid benGa nu heen, Bertha Morgen kunnen wij den geheelen dag bij elkaar zijnGa nu een paar uur ten minste rust nemen 1" Nog tegenstribbelend stond Bertha opzij legde de kussens voor hem terecht en sprak „Je wilt het zoo Nu, goeden nacht dan, Victor! Tracht ook wat te slapen, omdat je morgen gesterkt bent Toen kuste zij hem en verliet de kamer. Tante Elisabeth ging mee tot aan de deur. Bertha keek haar droevig aan en fluisterde „Ach, waarom verdroogt de le vensader, als de mensch het geluk bereikt heeft en slechts de hand be hoeft uit te steken 0111 het te grijpen - Wat konden wij nu allen gelukkig zijn Lady Carley schudde het grijze hoofd en zei „Mijn kind, het leven is wel schoon, maar als het leed te diep wortelt, dan is de dood een verlossing. Voor hem is nog slechts geluk te wachten in de eeuwigheid, die hij weldra zal bin nengaan." Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik to-". Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverte rlwnr is het de Volksdrank bij uitnemendheid der stemmen moet goedkeuren, zoo dat éen derde deel der nieuwe Eer ste Kamer het recht heeft, de grond wetsherziening en daarmede de in voering van het algemeen kiesrecht alsnog te doen mislukkendoet een ernstig beroep op de partijgenooten en op alle voorstanders van ©nvervalscht algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, om de verkiezing van de candidaten der S. D. A. P. met alle kracht te bevorderen en bij de her stemmingen alleen hen te stemmen, van wie het vaststaat, dat zij slechts zulke personen naar de Eerste Kamer zullen afvaardigen, die daar zullen stemmen voor de invoering van al gemeen kiesrecht voor mannen bij de Grondwet, tegen het behoud van de grondwettelijke uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht, onder bepa ling, dat ook bij de Kieswet geen vrouw wegens minder maatschappe- lijken welstand mag worden uitge sloten en tegen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door regresrecht of anderszins. Deze geheele resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. Aangenomen werd ook het voor stel van het partijbestuur om op den Maandag vóór den dag der candi- daatstelling voor de verkiezingen op zooveel mogelijk plaatsen, liefst op den dag, en anders 's avonds, mee tings en demonstraties te houden voor de invoering van algemeen kies recht voor mannen en vrouwen. Christen-Democraten. Te Haarlem is op den Tweeden Paaschdag eene vergadering gehou den van den „Bond van Christen- Democraten". Na zeer breedvoerige besprekingen nam de vergadering een voorstel aan van de afdeeling Rotterdam om in Die woorden bleven Bertha dien nacht in den droom bij. Zij sliep echter vast en de zon stond reeds aan den hemel, toen zij ontwaakte. „Leeft hij nog?" was haar eerste gedachte. Zij kleedde zich en schelde. Blanca trad binnen. „Ik weet, welke vraag je niet durft uitspreken, arm kind," sprak zij en kuste Bertha. „Wees gerust, de slaap heeft hem versterkt. Hij wacht je." „Bertha snelde naar beneden. Zij vond graaf Norton half opgericht tusschen de kussens, die hem onder steunden. Zijn trekken waren zoo bleek, zoo lijkachtig, dat zij een oogenblik verstomd stond. Had hij werkelijk geslapen Zijn gelaat stond zoo vermoeid. Hij was de eerste, die sprak. „Bertha, hoe vreedzaam is het me, nu je bij me bent! Maar ik wil niet over me zetven spreken, zooals gisteren. Je moet me nu je levens loop vertellen alles, alles, wat je geleden hebt door mijn verkeerde handelwijze." „Daar is niet veel aan te vertel len 1" antwoordde zij. „Mijn leven was zeer alledaagsch. Ik ging uit om 1913 niet deel te nemen aan de al gemeene verkiezingen, onder voor waarde dat bij een tusschentijdsche vacature in de legislaperiode 1913— 1917, het boiidsbestuur gemachtigd wordt in overleg met de daarbij be irokken afdeelingen een eigen candi- datuur te stellen, zoodra het van oor deel is, dat geen overwegende prac- tische bezwaren dit optreden zouden belemmeren. Staande de vergadering heeft de bondspropagandist, de heer M. Koorn- stra, ontslag genomen. •Jaarwedden onderofficieren Naar de „Avp." mededeelt, is de jaarwedde der onderofficieren thans ;eregeld voor alle wapens als volgt iergeant bij aanstelling f 450 Na 2 jaar dienst als ond.-off. 500 Na 6 jaar Na 9 jaar Na 12 jaar Serg.-maj.-instr. bij aanstelling Na 12 jaar dienst als ond.-off. Na 15 jaar Na 18 jaar Serg.-maj.-admin. bij aanstelling Na 12 jaar dienst als ond.-off. Na 15 jaar Na 18 jaar Adj.-ond.-off. bij aanstelling 600 650 700 700 800 875 950 750 850 925 „1000 „1000 Na 15 jaar dienst als ond.-off. „1075 Na 18 jaar „1150 Na 24 jaar „1250 Deze jaarwedden zullen voor alle onderofficieren, bij het aangaan van een huwelijk, waartoe 6 jaar dienst als onderoificier wordt vereischt, worden verhoogd met f 200. Voor onderofficieren in rijkswonin gen gehuisvest, wordt het salaris ver minderd met de huurwaarde der woning. Dezer dagen werd eèn bericht in de dagbladen verspreid, als zou aan werk te zoeken en ik vond het. Doe je daar nu maar geen verwijten over, Victor 1 Het viel werkelijk niet zoo zwaar. Ik geloof dat de spreuk „Arbeid brengt zegen," waarheid bevat. Voor rusteiooze, ontevreden menschen is onophoudelijk werken een zegenZij hebben geen tijd 0111 zich ontevreden te gevoelen 1 Het ging me daarbij zeer good en mijn krachten kwamen 111e heel goed te pas." „Maar om mij te verschoonen, zwijg je van de uren, dat je niet werkte en de gedachten, die dan bij je opkwamen," zeide hij treurig, „ik heb geen oogenblik gedacht, dat ie het slot Powsys zou verlatenik meende dat je bij tante Elisabeth zou blijvendat had ik beter moeten weten. Ik hield geen rekening met je trots," voegde hij er met een wee moedig glimlachje bij. „Met mijn trots? - Neen, met mijn ongevoelig hart, Victor 1" ant woordde zij deemoedig „Hoe kon ik zoo slecht voor je zijn 1" „Je hebt niet anders kunnen han delen 1" sprak hij met warmte, „dat begrijp ik nu, Bertha! Maar als je het departement van landbouw een regeling inzake het onderzoek van alkoholvrije dranken in voorbereiding zijn en met 1 April in werking tre den. Reeds spraken enkele bladen van een Rijkscontróle. Naar het Cen traal Bureau van den Volksbond te Utrecht van zeer betrouwbare zijde vernam, is liet bericht, in dien vorm niet juist. Er is door een bond van Limonadefabrikanten besloten tot het instellen van een eigen contróle-dienst, en daarvoor is wat het onderzoek der dranken betreft, de steun der Regeering toegezegd. Toeneming van krankzinnigheid. In het „Ned. T. v. Genee^k." han delt dr. D. Schermers van Zeist over de toeneming van het aantal krankzinnigen in ons land. Uit de toeneming van de bevolking der krankzinnigengestichten meent hij te mogen besluiten, dat ook het aantal krankzinnigen in Nederland grooter wordt in de gestichten steeg het cijfer van 15.9 op 10.000 inwoners in 1900 tot 20.8 in 1911. Al is nu aan te nemen, dat de neiging sterker is geworden om krankzinnigen in een gesticht te doen verplegen en al moet men voorzeker bedenken, dat vele krankzinnigen, die vroeger telkens in de gevangenis werden opgenomen thans naar een krankzinnigengesticht worden overgebracht, om daar in vele gevallen levenslang te blijven, dat voorts het aantal herstelden de laatste jaren een duidelijke vermindering vertoont, evenals het aantal overlede nen in de gestichten, tengevolge waarvan de bevolking van deze wel sterk moet vermeerderen, zoo kan toch - meent dr. Schermers de ont- aglijke toeneming van krankzinnigen in de gestichten niet alleen door deze factoren teweeg zijn gebracht. De krankzinnigheid moet in absoluten zin wel zeer zijn toegenomen eg het schijnt den schrijver van het artikel toe, dat het hedendaagsche leven tot deze vermeerdering van het aantal krankzinnigen bijdraagt. Zijn overzicht doet ten slotte nog zien, dat de vermeerdering van pa- tienten zoowel vrouwen als mannen geldt dat gemiddeld echter meer vrouwen dan mannen als hersteld worden ontslagen en er van de ver pleegden gemiddeld meer mannen sterven dan vrouwen. Om een „e." in een vergadering van de Ned. Geheelonthoudersvereeniging H. S., was statuten-wijziging aan de orde, zoo schrijft de te Wildervank ver schijnende Noord-Ooster. Men wilde in de statuten nl. opnemen, dat leden, wanneer zij zonder werk zijn, vrijge steld worden van het betalen van contributie. Omtrent de kwestie, of nog eenmaal gelegenheid krijgt om gelukkig te worden, Bertha, Iaat je trots dan het geluk niet afwijzen. En dat geluk smeek ik voor je af, Ber tha 1 Daar hoop ik op voor je. Ik zou zachter rusten, als ik wist, dat je nog eens gelukkig zou worden 1" „Vicior, zwijg! Houd op!" fluis terde zij>„Zooveel goedheid doodt me 1 Ik verdien ze niet 1" „Bertha nog een vraag," begon hij na een korte poos stilte. „Nog een laatst verzoek 1 Je weigert me dat niet, wel „O, neen, Victor!Spreek, alles zal ik doen „Bertha, als ik er niet meer ben, beloof me, dat je zult nemen, wat je toekomt 1 Laat je trots varen 1 De weduwe van een graaf Norton moet de waardigheid ophouden van het geslacht, waarvan zij dien naam draagt en je bent immers mijn vrouw 1 Juan Norton, die op Martini que met een Creoolsche vrouw ge trouwd is, wordt erfgenaam van het stamgoed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1