iep, Dinsdag 25 Maart theek No. 71. aralie >se. 51e Jaargang. 1913 HEOEBLANQ. prijzen. iboden. is BINNENLAND FEUILLETON Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden. SPORT chotten istig voor- CUL1ERE )?lpratsin uren van rdam. Eerste Hy- ïft 3l/i en 4 bekomen bij IR Jxn. raaf 1. 21. alle voor- erleiding, i enz.enz. LAZEN ver der grootste taat alles in li te leveren. isfon, een 'I. Inlich- 5SE. onderwijzer. dacht. niddelen, anatine oede of lijks van rzoeken. el voor, om vol- ijke om- re flesch ieesheer, egeld bij ;len zich frlsch opge richt de ebogen. TINE, deltjea TINE. en post- nezing onder- /enschte VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. herschijnt dagelijks, uilgezondërd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Het a s. werkprogram der Tweede Kamer. In parlementaire kringen bestaat de verwachting dat de Tweede Kamer, die 1 April bijeenkomt om den 2en d.a.v., zooals besloten is, met de téhandeling der Ziektewet aan. te <ingen, reeds den len Mei e.k. of jogstens eenige dagen in Mei hare 5jrkzaamheden zal eindigen. dVlen verwacht toch, dat de debat- u over het Ziektverzekeringsontwerp ,,,et een zoodanigen omvang zullen aannemen, dat een uiteengaan om- sireeks het bovengenoemde tijdstip onmogelijk zou blijken. Het moet zelf in de bedoeling liggen om vóór bedoeld recès ook nog af te doen het ontwerp nopens de pensionneering van gemeente-ambtenaren. Vereeniging van Hoofden van scholen Zaterdag werd te Groningen de 15e algemeene vergadering van bovenge noemde vereeniging gehouden. .De voorzitter, de heer P. Otto, opende met een rede, waarin hij de gevaren die de openbare school van de zijde der coalitie dreigen, in den breede uiteenzette. Men heeft haar dood gezworen. De strijd tegen haar is het voornaamste cement der coalitie. Daarna gaf hij een schets van de openbare school als eerlijke poging om allen te voldoen en de landskin deren niet te scheiden, maar te ver eenigen. Die school moet nu wijken voor een secteschool met al haar droevige gevolgen. Het is niet waar, dat de openbare school ongodsdienstig is of neutraal in den min gunstigen zin van het woord. Zij bemoeit zich niet met kerkleer, maar voedt de leerlingen wel op, zoodat zij vatbaar worden voor alle christelijke en maatschappelijke deugden en zij onthoudt zich van iets te leeren of iets te doen, strijdig mei den eerbied, verschuldigd aan de begrippen van andersdenkenden. Spr. herinnerde voorts aan allerlei aanslagen op de openbare school en pogingen om haar op te heffen op verschillende plaatsen. Maar, ging spr. voort, wij zullen ons verdedigen wij zullen ons hard nekkig verzetten tegen de wijziging van Art. 192 der Grondwet, waarbij de bestaande regel, de openbare school uitzondering zou worden Wij eischen ruimte voor de openbare school. Eendracht is echter daartoe noodig en daarom ziet spr. met zoo'n innig leedwezen het optreden van den Bond van Ned. Onderwijzers aan. Zijn neutraliteitsbegrip is republikeinsch, heeft met waarneming en wetenschap Het Slot Northmiiister en zijn laatste Grafelijke bewoners. 90.) Ondanks waarschuwing en ver maning zwoer ik mezelven, dat ik je niet wilde verliezen, ter wille van ("en krankzinnigen man. Maar toch was ik dezelfde niet meer van vroe- !>er. Toen ik weer thuis was, klonk dag en nacht een stem in mijn bin- nenste„Mijn lot kan je ook tref fen! Denk aan het lot van je moe der!..." En dan dacht ik aan die voorspelling„Als op den dag van het huwelijk bruid en bruidegom ge seheiden worden, zal het geslacht der Nortons uitstervenGaf dat n,et duidelijk te kennen, welk lot mil wachtte Had mijn vader niet voorzegd, wat mijn bruid te wach- ,en stond Ja, dat was hetik in waartjfid niets uit te staan. Dit optreden de openbare school ontzaglijk veeTkwaad, en het maakt, dat van de andere zijde die school wordt verguis^ en een bakermat van socialisme elSanarchisme gescholden. Mditaire berichten, De nieuwe organisatie wordt 1 April ingevoerd met dien verstande, dat dien datum de thans bestaande regimenten int. van 4 bats. elk wor den gesplitst in 2 regimenten van 2 bats. De oprichting der derde bats. zal vóór 1 October geschieden. De nieuwe traktementsregeling voor de onderofficieren zal ingaan 1 April. Ten einde geleidelijk te komen tot een maandelijksche uitbetaling zal schrijft de „Avp." gedurende de eerste 3 maanden de uitbetaling ge schieden om de 14 dagen, terwijl van 1 Juli tot 31 December de uitbetaling maandelijks plaats hebben. Nederl. Roomsch-Ka'holieke Volksbond. Het 25 jarige bestaan van den Ned. Roomsch-Katholieken Volksbond is gisteren te Amsterdam gevierd met een optocht en twee feestvergaderin- gen, 's middags en 's avonds. De op tocht vertrok om half-éen van het Gil- dehuis op de Heerengracht, om een ommegang door de stad te maken. De stoet was samengesteld uit zeven en veertig afdeelingen met zestig vaan dels. Zes muziekcorpsen namen aan de betoojing deel. Aan het hoofd reed een rijtuig met drie der vier oprichters, de heeren Passtoors, Cornelisse en Withmarschen. De vierde oprichter, de heer Westendorp, was verhinderd door ziekte. De feestvergaderingen werden gehouden in de concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt. Het podium was versierd met een rand van bloe men, waarin geplaatst waren de borst beelden van wijlen Paus Leo XIII en Paus Pius X, en van de leden van het vorstelijk Huis. Toen de stoet het Paleis bereikt had, werden bovendien langs de wanden der zaal en op het podium de banieren geplaatst. Aan het begin der vergadering trad de beschermheer van den Bond, mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, de zaal binnen, voorafgegaan door het bestuur der afdeeling Amsterdam en het Centraalbestuur, en vergezeld van mgr. Meeuwissen, oud-apostolisch vicaris van Suriname, mgr. Jansen, mgr. Klönne, mgr. Eygeraam, prof. de Groot en de heeren Aalberse en Pas stoors. Het orgel speelde het „Allelu- jah" van Handel. Twee feestreden werden uitgespro ken de eerste door rector A. G. van den Berg, geestelijk adviseur van de afdeeling Rotterdam, en de tweede door mr. P. J. Aalberse, algemeen moest je vermoorden Niets, niets zou je daarvan kunnen reddenDie gedachte beroofde mij van mijn ver stand, sedert wist ik even goed als mijn vader, dat ik waanzinnig was ik leed aan een soort van vervol gingswaanzin ik ontvluchtte je, om dat ik in je persoon het noodlet zag, dat me vervolgde. „Vroeger of later zal ik haar vermoorden klonk het voortdurend in mijn binnenste. Maar mijn liefde wees mij den weg om ons beiden te reddenhet kostte mij een zwaren strijd, maar ik verliet jeik had me dat offer heel anders voorgesteld. Overtuigd van ie weinige liefde, dacht ik, dat het lij den alleen aan mijn zijde zou zijn. Ik had slechts de keuze tusschen je te dooden of je te verlaten Als ik laf genoeg was geweest om bij je te blijven, dan zou het tot een mis daad gekomen zijn, maar omdat ik aanhoudend het ontbloote zwaard boven je hoofd zag zweven en het dreigend ongeluk niet anders kon voorkomen heb ik je verlaten Dit heeft ons gescheiden, Bertha! het duistere geheim dat ik van mijn vader erfdeOordeel nu, Bertha, of secretaris van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie. Mgr. Cailier, bisschop van Haar lem, was daarna de tolk van den Paus, die hem had opgedragen hulde te brengen aan den Ned. R. K. Volks bond, voor hetgeen deze bond heeft gedaan in het belang van de Katho lieke zaak in Nederland. Aan den voorzitter van den bond, den heer J. W. Smit, vereerde spr. uit naam van den Paus, Jiet gouden kruis „Pro Ecclesiq/j lontifice." 19e Ter vi tiende co; derspartij 'ris der S. D A P IgéMming van het negen- gzes-'der Soc.-Dem. Arbei- hetwelk Zondag, Maandag en heden te Utrecht werd gehouden, had Zaterdagavond in de groote zaal van Park Tivoli een zeer drukbezochte feestvergaóering plaats. Nadat de voorzitter der Utrechtsche afdeeling de aanwezigen had welkom geheeten, in het bijzfnder den Duit- schen afgevaardigde,|het Rijksdaglid Ph Scheidefttanti, tr£p de heer J. E. W. Duys ais. feestredenaar op. Hij noemde het een voorrecht aan den vooravond van het Congres het woord te mogen voeren, omdat het geschiedt na een jaar van buitenge wonen groei. Sedert het vorige congres is het aantal leden gestegen met 4000, zoodat het thans 16,000 bedraagi. Het aantal kiezers, dat dit jaar gekweekt is bedraagt niet minder dan 14,000 „mooie" „solide" kiezers. Den groei van de S. D. A. P. schreef hij voor een groot deel toe aan de Christe lijke Farizeesche politiek. Bij den aanstaanden moeilijken strijd dien de S. D. A. P. wacht zal zij, naar hij uitvoerig uiteengezette, hebben te kampen met drie vijanden le. met de coalitie, 2e. met de concentratie en 3e. met een gedeelte van de arbeiders klasse zelf. VOETBAL. Zaterdag 22 Maart. Vlissingen: E. M. M. combinatie Clapton Warwick Footballclub0—6. Stand bij de rust: 0—1. Bovengenoemde internationale ont moeting vond toch doorgang, niet tegenstaande het E. M. M. terrein meer op een modderpoel dan op een voetbalveld geleek, om den Engel- schen de teleurstelling van niet spelen te besparen. De bezoekers achtten het terrein bovendien alleszins be speelbaar en beweerden, het grootste gedeelte van het seizoen op geen beter veld gespeeld te hebben. Ten aanschouwe van nog een 200- tal kijkers(-sters) stelden de beide elftallen zich op onder de leiding van den heer A. E. Dudok van Heel Jr., de je mij vergiffenis kan schenken Hij zweeg. Zonder zich te verroeren, had zij voor zich heen zitten staren, maar nu richtte zij zich op, keek hem diep in de oogen en gleed op haar knieën. Met de armen om zijn hals gesla gen, boog zij deemoedig het hoofd en voor de eerste maal in haar le ven drukte zij een kus op zijn lippen. „Vergiffenis? Moet ik je vergiffe nis schenken, man vroeg zij met bevende stem. „Ach, neen, ik ben het, die vergiffenis noodig heb." XXXV1I1. Toer. tante Elisabeth na een ge- ruimen poos onhoorbaar de kamer deur opende, stond zij verbaasd stil. Nog altijd had Bertlni de armen om haar echtgenoot geslagen en de vrede op zijn bleek gelaat zeide haar, dat hunne harten eindelijk elkander had den verstaan aan den rand van het graf. Wat konden woorden hier zeggen Zij naderde. „Bertha," zei ze, „het wordt laat en de reis heeft je vermoeid. Kom, Britten, voor zoover we weten, vol ledig en voltallig, de E. M. M.'ers het eerste half uur met slechts !0 man, later aangevuld tot de volgende combinatie, bestaande uit 1 Veloci- taan (Breda), 3 M.V.V.O.'ers en 7 E. M.'ers. Slagter. Heijboer. Van der Jagt. v. Dierendonk. v. d. Eist. de Ruijter. Romijn. j. P. v. Niftrik. v. d. Kreke. J. P. P. Beijerman. Hillinga. Reeds dadelijk waren de bezoekers overwegend sterker. Uitstekend ge voed door hun middenlinie opereerde de Clapton-voorhoede steeds op de E. M. M -helft. Weldra maakte de Engelsche middenvoor met een prach tig schot het leidende punt: 1—0. Toen kregen we een paar gevaarlijke doorbraken der Vlissingers te aan schouwen, waarbij eenige goede kan sen tot doelpunten onbenut bleven. Daarna echter waren de bezoekers weer steeds aan het woord. Ongeluk kig voor hen werden twee door hen gemaakte punten wegens buitenspel ongeldig verklaard, zoodat de pauze aanbrak met een 10 leiding voor de gasten. Na de rust waren de Britten, of schoon ze met wind en zon in het gelaat speelden, veel sterker, eensdeels door hun nog schitterender spel, an derdeels door zeer zwak verdedigen der roodwitte achterhoede. De Vlis- singsche doelman liet een houdbaar schot van den linksbuiten der Engel- scheii glippen, terwijl hij een ander doelpunt door uitloopen had kunnen voorkomen. De beide achterspelers trapten verbazend slecht uitde rechtsachter dreef daarenboven te veel, wat den Vlissingers ook al op een doelpunt kwam te staan. De drie middenspelers verdedigden goed,doch steunden de voorhoede zeer onvol doende, zoodat de sporadische door braken der E. M. M'ers al heel ge makkelijk door de pootig, doch vol komen eerlijk, spelende Clapton-ach- terhoede den kop werd ingedrukt. Slechts een paar keeren wisten de Vlissingers het vijandelijke doel ge vaarlijk te naderen, maar doorslecht schieten, elkaar niet begrijpen en buitenspel kwam er geen enkel tegen- punt. De bezoekende voorhoede daar entegen wist, door bovengenoemde omstandigheden, en door prachtig samenspel'en schieten, het E. M. M. doel nog 5 keer te doorboren, zoodat de gasten alleszins verdiend met 6—0 zegevierend uit het strijdperk traden. O.i. hadden ze evenwel met niet meer dan 3 a 4—1 gewonnen, indien E. M. M. met zijn volledig compe- titie-elftai had kunnen uitkomen. Schande om van deze Engelschen te verliezen was het echter geenszins, daar de „Clapton Warwick Football club" het vorige seizoen het afdee- ga nu wat rustenIk zal wel bij Victor waken Maar Bertha schudde het hoofd. „Neen,", antwoordde zij, „Ik ver laat Victor niet. Ik zou het nooit ge daan hebben, als ik alles geweten had en de tranen stroomden langs haar wangen. Met groote inspanning vatte hij haar hand en bracht die aan zijn lippen. „Als je het geweten hadt, als ik het gewaagd had je alles te zeggen, zou je dan niet vol ontzetting me ontvlucht hebben vroeg hij, ter wijl hij haar nauwlettend aankeek. Zou je niet angstig geworden zijn voor een man, die naar je leven stond Onbevangen keek zij hem aan en antwoordde „Als ik geweten had hoe je vader je moeder behandelde en hoe zijn waanzin op je overging, dan zou ik oprecht medelijden met je gehad hebben en daaruit zou de liefde ge boren zijn, die ik je eenmaal beloof de. Nooit zou ik je veriaten hebben nooitEn ik weet ook, Victor, dat het nooit zou gebeurd zijn, wat lingskampio'enschap behaalde met de volgende cijfers14 wedstrijden ge speeld, 14 gewonnen, 0 gelijk, 0 ver loren, 48 doelpunten voor en 4 tegen, terwijl ze bovendien de Middlesex- Cup wonnen. Hun spel stond dan ook in alle opzichten boven dat der roodwitten ze combineerden en schoten veel beter en ontwikkelden op den zwaren bodem soms een snelheid, waarover ieder zich ver baasde. Bij hen een uitblinker te noemen zou eene beleéöiging zijn voor elk der anderen allen waren puik. Van de roodwitten kunnen we dit tot onzen spijt niet zeggen eigen lijk was geen van allen, noch per soonlijk noch in combinatie tegen de bezoekers opgewassen alleen de doelman, vóór de rust, keerde toen menigen gevaarlijken bal. Slechts éen groot voordeel is er aan zoo'n oefe nen wedstrijd verbonden Hij levert meer oefening en leering op dan ver scheidene z.g. „friendly games" tegen minderwaardige tegenstanders. We voorspellen, dat de Engelschen ook tegen „Willem II" en „Wiihelmina 1" een heel goed figuur zullen slaan, le Paaschdag. Zuidelijke 2e Klasse A. Vlissingen „E.M.M."-„N.A.C." Wat reeds Zaterdag te voorzien was geschieddedoor onbespeelbaarheid van het terrein werd bovengenoemde ontmoeting afgelast. Zeeuwsche Competitie. Vlissingen„Vlissingen"-Zeelandia II" 6-2. Onze stadgenooten wisten de Mid delburgers met een zware 62 ne derlaag naar huis te zenden. Onvol ledigheid der bezoekers was echter niet vreemd aan dezen verrassenden wedstrijd. Vriendschappelijke wedstrijd. Middelburg„M.V.V.O."—„Dosko" 2-9. Voor den tweeden keer in dit sei zoen ontvingen de „Olympianen" op hun terrein „Dosko" van Bergen op Zoom, nummer 2 der Zuidelijke 3e klasse A en voor de tweede maal leden ze een schandelijke nederlaag. Wonnen de Bergenaars in het begin van 't seizoen met 4—1, thans zege vierden ze met 9—2. Wel kan als excuus gelden verregaande onvolledig heid der „Olympianen," doch de achterblijvers moesten bedenken, dat door zulke wedstrijden veel kwaad wordt gedaan aan den goeden naam hunner vereeniging. Op zoo'n manier zal ook het publiek eindelijk weg gaan blijven. Tilburg: „Willem II" „Clapton Warwick Footballclub"3—3. 2e Paaschdag. Vriendschappelijke wedstrijden. Middelburg„Zeelandia"—„Waal wijk Vooruit: 4—4. Stand bij de rust: 2—2. je vreesde Zoo waar als ik op dit ©ogenblik naast je neer kniel, zoo waar weet ik, dat je nooit je hand tegen mij zoudt hebben opgeheven „Geloof je dat vroeg hij met beven de stem, terwijl zijn oogen begonnen te schitteren. „Ik weet het ik gevoel het antwoordde zij met overtuiging. „Je zoudt het nooit gedaan hebben Daar zou ik geen oogenblik bang voor ge weest zijn, en langzamerhand zou de gedachte, dat je waanzinnig was, ook wel uitgesloten zijn. Het was te veel op eens voor je, Victor, alles wat je vernam, en dat beroofde je van je verstand. Had je het van je kunnen verkrijgen om mij je vertrou wen te schenken, dan zou alles an ders gegaan zijn Zij sprak met zooveel overtuiging, dat hij er door werd meegesleept. De smartelijke uitdrukking kwam weer op zijn gelaat. „Dus was mijn opoffering nutte loos Zonder reden leed ik zoo zwaar onder de scheiding van (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1