Vrijdag 21 Maarf 69 1 51e Jaargang. 1913 J BINNENLAND FEUILLETON VAN DEK KAK OP DEK TAK, JSSIMGSCHE COD RAMT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Klëfm^arkt 58 Vf ADVERTENTIËN van 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd^ op^Zpjt- en Feestdagen. nf Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij weKelijksche betaling, ontvangen de dage- HjKs verschijnende „VL1S- S1NGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 April 1913. Tweede Kamerverkiezingen. In het district Emmen komen van de candidaten, die op de groslijst zijn geplaatst, volgens het „Vad.", er slechts twee ernstig in aanmerking, n. I. mr. H. Goeman Borgesius, unie- lib., en mr. F. van Engen, vrijz.-dem. De voorstanders van laatstgenoemde candidatuur in Nieuw-Buinen hebben nu eene circulaire verspreid, waarin zij de candidatuur van mr. Borgesius ontraden, lo. omdat hij te oud is om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in het district; 2o. omdat hij niet vrijzinnig genoeg is 3o. om dat zijne liefde voor Staatspension- neering twijfelachtig is, zoodat de Bond voor Staatspensioneering hem niet zou kunnen steunen. Het tegenwoordige Kamerlid voor Bergen-op-Zoom, de heer de Ram, heeft aan het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging in dat district, op een daartoe strekkende vraag medegedeeld, dat hij zich gaarne wederom voor een vernieuwing van zijn mandaat beschikbaar stelt. Het vredespaleis. De heer Albéric Rolin, hoogleeraar in het internationaal recht aan de Gentsche Universiteit, secretaris-ge neraal van het Instituut de Droit In ternational, is door het Bestuur der Carnegiestichting benoemd tot direc teur-generaal van de Bibliotheek van het Vredespaleis. Vereen, van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid. Deze vereeniging zal op 14 April a. s. te Utrecht hare algemeene ver gadering houden. Behalve enkele zaken van huishou- delijken aard zal daar ook ter sprake komen een nota van de heeren J. van Waardhuizen en mr. J. H. van Zanten, waarin aangegeven wordt de lijn, die gevolgd zou moeten worden om tus- schen de Radenwet en het Rapport der Commissie van Reorganisatie, in dertijd door deze Vereeniging be noemd in verband te brengen. Dit verband wordt ook hierin gezocht, dat de Raden van Arbeid de plaats zullen overnemen die de Arbeidsraden in het ontwerp der Reorganisatie commissie innamen en tevens hun taak zullen vervullen. Met het oog op het feit, dat straks na goedkeuring van de Eerste Kamer het ontwerp-Radenwet tot wet zal Het Slot North minster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 88.) Deze onderzocht den patiënt nauw keurig en verklaarde, dat graaf Nor ton nog hoogstens drie weken te leven had. Hoe schitterden Victor's oogen, toen hij dat hoorde Er speelde een glimlach om zijn lippen, een edele kalmte sprak uit zijn gelaat. Zwijgend stonden lady Carley en Blanca bij hem, terwijl haar hart van droefenis dreigde te barsten. Nu waren ze weer thuis, in Ches hire. Met de grootste voorzichtigheid was de zieke naar het slot Northmin- ster overgebracht. Hij verlangde uitdrukkelijk op zijn erfslot te sterven en men gaf gaarne ft zijn verlangen toe. De laatste TELEFOONNUMMER 10. I Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. worden verheven, mag de bespreking van een dergelijke poging zeker actueel worden genoemd, te rneër waar de Raden van Arbeid bij ,de.' uitvoering der arbeidswetgeving 'dan hunne medewerking kunnen verleenên.' Nu'sbibliotheken. De algemeene vergadering deT^i. maatschappij tot Nut van 't Algemeen van 1910 droeg aan het hoofdbestuur op, in 1911 of 12 een vergadering van afgevaardigden van departemen tale volksbibliotheken bijeen te roepen. De commissie van onderzoek en advies in deze materie kwam eerst in 1913 met haren arbeid in zoo ver gereed dat haar voorloopig rapport kon worden vastgesteld. Op dien grond kon bedoelde ver gadering niet in 1912 worden gehou den. Het hoofdbestuur, aan de opdracht van 1910 gevolg gevende, noodigt thans de departementen uit, een zoo veel mogelijk deskundigen en belang stellenden afgevaardigde te benoemen tot een bijeenkomst op Donderdag 15 Mei e.k., in het gebouw der „Vrije Gemeente", Weteringschans bij het Leidscheplein, te Amsterdam 's na middags te 2 uur. Tentoonstelling de Vrouw 1813-1913 De sub-commissie „Kleeding" van de tentoonstelling „De Vrouw 1813 —1913" schrijft een openbare prijs vraag uit voor werk en feestkleeding voor vrouwen. De mededinging is uitsluitend opengesteld voorNederlandsche vrou wen, zoowel voor coupeuses en cos- iuumnaaisters, als voor haar die buiten het kleedingvak staan. De inzending mag ook het werk van meer dan éen vrouw zijn. Ook firma's welke het in te zenden kleed door Nederlandsche vrouwen doen ontwerpen en uitvoeren mogen mededingen. Directeur van den landbouw in Suriname. De heer D. S. Huizinga, rijksland- bouwleeraar voor Gelderland en direc teur der Rijkslandbouwwinterschool te Zutphen, is door den minister van koloniën aangezocht om voor vijf jaar op te treden als directeur van den landbouw in Suriname, welk aan bod door hem aanvaard is. W nkels'uiling. De gemeenteraad van Schoterland heeft besloten de beslissing, omtrent verplichte 8 uurs winkelsluiting te Heerenveen een half jaar te verdagen, om af te wachten de resultaten van de proef, die met vrijwillige sluiting zal genomen worden. Maatschappij „Feijenoord." De Mij. voor Scheeps- en werk dagen van September brachten zeer fraai herfstweer, de natuur vertoonde al het schoons, dat zij in dit jaarge tijde nog tot haar beschikking heeft. Den laatsten dag van September maand, kwam de dokter nog eens bij hem. „Wij moeten ons voorbereid hou den op het ergste," zeide hij. „De wetenschap vermag hier niets meer. Zijn dagen zijn geteld, ja, eigenlijk de uren De zieke richtte het hoofd op en den dokter kalm onderzoekend aan ziende, fluisterde hij „Vergist ge u niet dokter Heb ik nog slechts weinige dagen te leven „U wenscht de waarheid te ver nemen, graaf Norton," antwoordde de geneesheer ernstig, „en daarom moet ik u zeggen Er is voor u geen red ding meerSluit de rekening van uw leven af, want dit loopt ten einde." Met een glimlach op de lippen en verlicht van hart keerde hij het ge laat naar zijn tante en sprak „Eindelijk, eindelijk mag ik haar wederzien, eindelijk kan ik haar alles tuigbouw „Fijenoord," heeft thans de .terreinen der Sunlight Soap Works te ^VTaardingen aangekocht, om aldaar eejt- Sdfteepswerf op te richten. De ëersj^l^iot, die men dit jaar aldaar op, -st'djïfl zal zetten, zal een groot jgjj^iior de N. A. S. M. zijn. »- Bevolking van den Haag. De bevolking van 's Gravenhage bedroeg, volgens een door B. en W. aan den gemeenteraad overgelegde staat op 31 Dec. 1912 294.689 zielen, in 1890 160.531, in 1900 212,211, in 1910 280,504. De toename der bevolking was in dien tijd het kleinst in 1898, nl.2960, het grootst in 1909 nl. 11.096 zielen, hl 1912 bedroeg zij 6123, De minister van oorlog heeft, in verband met zijn voornemen tot ge leidelijke opheffing van den rang van sergeant le klasse, bepaald, dat van 1 April a. s. af geen,aanstelling meer tot dien rang mag plaats hebben. Dat was wel een origineele bruiloft, welke dezer dagen te New York werd gevierd. Daar werd een paartje in den echt verbonden, wier huwelijks stoet zich kenmerkte door zeer bui tengewone personen. Van den brui degom tot den laatsten gast was ieder een „wondermensch". De bruidegom was 'n Dultscher, die langen tijd op de Zuidzee-eilanden was geweest, had zich daar od de (peest kunstvolle wijze doen tatoeëeren :n verdiende nu zijn brood met deze kunstprestaties in kijktenten te laten zien. De bruid is een Spaansche schoone en in het gelukkig bezit van een langen zwarten baard, waarmee ze geld als water verdient. De gasten behoorden ook allemaal tot het genre van kermis- artisten twee acrobaten, een vuur- vreetster, een Deensche tweeling met twaalf vingers en twaalf teenen, een „dikke dame", die niet minder dan 360 pond woog, een dwerg en een Russische reuzin. De voorstelling had zóo kunnen beginnen Maar of zij met hun voorstellingen ieder voor zich wel zooveel zullen verdienen en besparen als de dezer dagen te Havre overleden rijke bede lares, valt te betwijfelen. Te Havre woonde in een armoedige woning een 75jarige bedelares. Het huisje en de uiterlijke omstandighe den, waaronder zij leefde, wezen op de diepste ellende. Toen men haar echter voor eenige dagen dood in haar woning vond, kwam men tot de ont dekking, dat in een oude kast in een aarden pot verborgen waren 110 bankbiljetten'van 100 francs, 22 van 1000 frs. en 150.030 frs. aan rente zeggen, wat mij zoo druktIk dank den goeden God voor deze weldaad 1 Tante, roep Bertha! Dadelijk!" Dienzelfden avond vertrok Blanca Norton met den sneltrein naar Lon den. Voor dat het modemagazijn werd geopend, stond Blanca den volgen den morgen voor de deur af te wach ten. Deze kreeg een somber voorge voel, toen ze Blanca reeds in de verte bemerkte. Zij wisselden slechts weinige woor den en eenige minuten later verlie ten beiden het modemagazijn van madame Mirabeau, waar Bertha niet meer zou terugkeeren. Nog dienzelfden avond kwamen zij te Chester aan. Dat was den tweeden October; mor gen zouden ze precies een jaargetrouwd zijn. Tijdens den rit vm het station naar het slot sprak Be tiia geen woord. Bange verwachting omtrent hetgeen zij nu vernemen zou en medelijden deden haar hart met verdubbelde sla- gen kloppen. De avond viel, toen zij voor het slot uitstapten. „Mijnheer de graaf is zeer zwak," titels, waarvan de coupons sinds jaren niet meer geïnd waren. Ze wilde dus niet meer hebben, zij had ook genoeg, meer dan genoeg en toch welk droef bestaan bij al dien rijkdom Een andere oude vrouw, die zelfs den buitengewonen ouderdom van 112 jaren bereikte zij woonde in Belem de Para in Zuid-Amerika had eveneens een tragisch einde, maar zij had van het leven veel ge noten. Het oudje was trotsch op haar hoogen leeftijd, vroolijk en gezond. Al haar kinderen waren dood, doch ze werd door haar nichten en neven vertroeteld. Deze kwamen haar vaak bezoeken, waarbij de oude vrouw hun de aardigste verhalen wist te doen over het leven der voorouders of Afrikaansch-indiaansche legenden. Bij die gelegenheden bood zij haar bezoekers dan altijd een eigen ge bakken koekje aan. De laatste dag, dat zij deze wederom eén gezelligen dag wilde bezorgen, nam ze in plaats van gewone suiker, suiker die als rattenvergif was geprepareerd en der halve met arsenicum vermengd was. Daar zij zelf te voren van de koekjes had geproefd, werd zij er door ver giftigd en stierf een smartelijken dood. Van nog een krasse oude vertellen de bladen. In Neuilly bij Parijs woont een zekere Pierre Schamel, iemand die 105 jaren telt en dus werkelijk als een levend stuk geschiedenis kan beschouwd worden. Als klein kind heeft hem Napoleon meermalen in dc armen gedragen. Verder heeft hij twee Fransche keizers en drie Fransche koningen overleefd, de regeering van tien presidenten der republiek beleefd en is ook getuige geweest van twee revoluties, een staatsgreep en een burgeroorlog. De oude heer geniet nog een goede gezondheid en is nog zeer levenslustig. Ja, zoo'n honderdjarige zal wat meegemaakt hebben. Maar daarvoor is een hooge leeftijd niet altijd noodig. Een Münchener student had een avontuur, dat niemand hem zal be nijden. Het geneeskundig blad Hyg vertelt een merkwaardige geschiedenis, die te München bij een duel tusschen studenten voorviel. Bij zoo'n duel gebeurde het nl., dat van een van de deelnemers het puntje van zijn neus door een sabelhouw van zijn tegenstander afgehakt werd. De gewonde had de tegenwoordig heid van geest het stuk in zijn mond te steken. De warmte in de mond holte verhinderde 't afsterven van de cellen van het neusstuk. Nadat men in de kliniek het stuk met een op lossing van keukenzout afgewasschen had, naaide men het weer aan den neus. De operatie slaagde voortreffelijk. zeide de bediende, die de dames in liet. „De koorts en het ongeduldig verlangen naar de dames heeft hem zeer aangegrepen. Hij wenscht me vrouw de gravin dadelijk te spreken Lady Carley wachtte haar op de trap. In stomme ontroering omhelsde zij Bertha en geleidde haar naar de ziekenkamer, waar zij aan de deur achterbleef. Daar was Bertha nu alleen met den stervende. Hij zat opgericht tus schen verscheidene kussens, die hem steunden. Zijn blik rustte met onuit sprekelijke liefde op haar. Aan zijn bed geknield, rustte haar hand in de zijne. Hoe dit kwam wist zij niet maar in het aangezicht van den dood dacht zij aan geen recht of onrecht meer. „Bertha, dank, dat je gekomen bent," fluisterde hij. „Het gaat met mij ten eindehet is goed zoo. Mijn leven was rampzalig en het zou niet an ders geworden zijn. Als ik er aan dacht, dat ik mijn leven zoo ellendig zou moeten voortslepen tot in hoo gen ouderdom, bracht dit mij meer malen in verzoeking om de hand aan fnijzelven te slaan. Maar God heeft De geschiedenis van dezen door- gehakten of doorgesneden neus bren gen mijn gedachten op een „doorge sneden huis." Men heeft onlangs een eigenaardige methode gebruikt om een huis op een andere plaats te brengen. Men heeft het doodeenvoudigdoorgesne den. Natuurlijk stond dit huis in Ame rika en wel op den Boulevard te Ver- say City. Het was te groot om het over de straat naar de nieuwe bestem ming te transporteeren. Men besloot het in twee helften te splitsen, wat dan ook door een aantal timmerlieden op 28 Nov. 1.1. gedaan werd. Het was een zrer eigenaardig gezichtde beide doorsneden geleken wel wat op de poppenhuizen, welke men zietmen zag ais het ware door een denkbeel- digen glaswand in de beide deelen. Men begint in Amerika ook al hui zen van papier te maken, dat wil zeg gen het eerste papieren huis is ge bouwd. De millionair Henry Vanderjuntgen had aan een Japansch architect opge dragen, hem naar voorbeeld van een Japansche Sogi op zijn landgoed een ruime, tegen weer en wind bestand zijnde papieren zomerwoning te bou wen. Het huis slaat in de nabijheid van Harmon, aan den oever van den Hudson en is slechts uit een houten fundament en waterdicht papier op gebouwd. De wanden zijn verschuif baar en maken het daardoor mogelijk, op heete zomerdagen alle vertrekken aan de afkoelende werking van den wind bloot te stellen. Blijft het papie ren huis goed in de Amerikaansche temperatuur, dan zal het zeker niet ontbreken aan navolgers, wie deze goedkoope manier van bouwen wel kom zal zijn. Deze papieren huizen zijn overigens gemakkelijk uit elkan der te nemen en niet lastig van de eene plaats naar de andere te ver voeren. Dat zal minder gemakkelijk gaan met het looden paleis dat gesticht zal worden te Parijs. Voor rekening van mevrouw Curry heeft de architect der Sorbonne een begin gemaakt met den bouw van een paleis, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. Het radium- paleis zal die bijzonderheid hebben, dat alle muren inwendig met looden platen zullen worden bekleed. Zooals men weet, is het lood een der zeld zame lichamen, die weerstand bieden aan de doordringing van het radium. De fundamenten van het radiumpaleis zullen worden gelegd van materialen van uitnemende soliditeit, op een groote diepte en in staat om het enor me gewicht te dragen der looden mu ren, die in verband komen met de buitenmuren van het gebouw. Door een aardige gedachte van den archi tect, die het radiumpaleis bouwt, zal het zwaar gewicht gedecoreerd wor- mij barmhartig voor deze laatste zonde bewaardhij zond den dood om mij de lang begeerde verlossing te brengen." Zij boog zich neder over zijn uit geteerde handen en geheel tegen haar voornemen drukte zij daar een kus op. „Je hebt ook veel geleden," ver volgde hij zacht, „en toch hoe weinig was het mijn bedteling je leed te veroorzakenIk was alleen bedacht op je geluk en zie, hoe miste ik mijn doel. Je leeft in nood en in nederigheid, terwijl mijn han delwijze alleen voortkwam uit de edelste beweegredenen ja, mijn rechtsgevoel eischte het van mij." „Victor, kwel je zeiven. nu niet met de vraag, wat recht of onrecht geweest is," sprak zij op milden toon. „Laat hetverledene nu maar rusten." Hij schudde het hoofd. „Kom dichter bij mij zitten en laat mijn hand los, Bertha," sprak hij opgewonden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1