Donderdag 20 Maarf ?en ipw No. 68. richten gemeentebestuur binnenland feuilleton 51 e Jaargang. 1913 van J) hebben hXl dai de B°ere aad te stoken 'gand) van he, L SKZet' a|l I ten besett hie 1 h,er zijn be! 1 ka Put uit één chreven wordt |n van Engel- hoort 8. als 7a de Enge|. men ecn j noemen, Unie heen Engelscit rnidt hie, Dii IS een I nd, dat hc( onderen is, dat ngewoon slecht ltrent de 3 VYI kapitalisten ioor de Ei :n en ment., 00 weinig, vindt d 1 geheel n (in 1, dat runnen de het —iigc,; ondervindt i nan. Dit >estand, Yiiddelburg gehouden ver- ■enteraad deelde ileiding vaneen in de vorige I Bolle gedaan,I in de gemeente^ der ontwerpen van gemeente- e de eerste lol mgeveer f 12000 de gemeente de hare rekening gemeente hel] wet wordt toe-1 tren dan worden elijk f 8c00 en| de emmen werd in| arstel van B. enl, leniging „Neha-J van f 25 per ja, tmenverhoudingl vereenigingtotl oude gebouwenj, weigeren. rielienland j| t schot van denj erd, sprong de] nder het schou- arna in de maan ce maagbloeding is dat de konina geheel in elkaai] it den Koning i nilitair hospitaal] nde blies de I em uit. De moorj jaar oud en weij denen van zijf Wen vroeg of td met zijn laai ide dat hij social ling was die val: - Kaf'J der Ma» VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Nieuwe Abonné's, 'uit gezonderd bij wekelijKsche betaling, ontvangen de dage- UjKs verschijnen Je „VLIS- SlNGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 April 1913. STRAATBELASTING. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier van de Straatbelasting over het jaar 1913. -Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend; dat het primitief kohier van de Straatbelasting voor het jaar 1913, na door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 14 Maart 1913 no. 57 te zijn goedgekeurd, op heden in afschrift, gedurende den tijd van vijf maanden ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 Maart 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Golijn—Wentholt. Nu in de Eerste Kamer stemmen opgingen om Colijn te behouden, welke ook de uitslag moge wezen van de aanstaande verkiezingen, is het „samen uit, samen thuis" van dezen bewindsman gesteld tegenover de stoelvastheid door minister Wentholt betoond in 1908, en op voor dezen niet altijd aangename wijze. Dit gaf „de Neder!." aanleiding tot de opmer king: „Dat een liberaal in een kabinet van rechts over gaat, schijnt dus een soort van doodzonde, het overstappen door een man van rechts naar een kabinet van links een deugd te zijn". Daarover zegt nü „het Vad." Dit is nH toch waarlijk al te kras. Niets toch is minder waar dan dat van links minister Wentholt lastig gevallen zou zijn, omdat hij als liberaal zitting nam in het kabinet-Heemskerk. Dat deed men evenmin als dat men daarom Sabron of Cool onaangenaam was en zoo hebben wij ook nooit verno men, dat de liberale minister Kruys in liet kabinet-Kuyper, den vrijzinnigen een steen des aanstoots was. De grieven tegen den nieuwen minister van marine kwamen echter daaruit voort, dat deze in de nood lottige dwaling verviel, dat hij in het kabinet-Heemskerk, niet meer zichzelf kon zijn, dat hij inderdaad een nieuw mensch moest worden. En die we dergeboorte ging zoo snel, dat nie- r, gevangento'6] oegankelijk 1 UU' ell Woe ur. ToeganJ ersoon. Op ajj p aanvraag M fuisstr. 37. T«1 per pereoon. der Mij* liik:deddaeg5j v.m., de 1 j u. nm. persoon kantore Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. 87.) „Ik hoop, dat het ongeval geen na delige gevolgen voor u zal hebben," zeide zij, terwijl zij haar aandoening "erborg en het haar gelukte op denzelf den koelen toon te spreken als te voren. Met moeite richtte de graaf zich *en weinig op en keek haar onuit- sPrekelijk droevig aan. „Bertha," riep hij met dezelfde hartverscheurende uitdrukking in zijn dm, „Bertha, vergeef mij, heb me delijken met mijJe haat me nu, 'laar je zou zoo hardvochtig niet zijn a's je alles wist Hij raakte haar rechterhand met de zijne aan, terwijl zijn oog een blik ua de hare zocht op te vangen. Een TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Rduertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. mand hem meer kon bijhouden deze Saulus, eenmaal Paulus geworden, overtrof weldra in ijver allen die sinds jaren en jaren trouw opgingen ter tempel. En het is „de Ned", uit het geheugen gegaan, dat onder denzelfden invloed minister Wentholt „de kerstening der vloot" op zich nam, die hij in vroeger periode had afgewimpeld, als niet behoorende tot de regeeringstaak, en dat hij ook daarbij met allen ijver van den nieuw-bekeerling optrad, zoo zelfs, dat de heer de Savornin Loh- man het geraden vond hem een „surtout pas de zêle" toe te roepen Gesteld dus, dat Colijn maar na zijn mannelijk „samen uit, samen thuis" is dat uitgesloten bij de eventueele optreding in den aanstaan den zomer van een ander kabinet dan het tegenwoordige, bereid zou gevon den zijn als minister van defensie aan te blijven, dan 'zouden wij anders dan „de Ned." dit geval in geen enkel opzicht gelijk durven stellen met het geval-Wentholt. Nooit zou van meer toepassing het woord zijn Wan neer twee hetzelfde doen, is het niet hetzelfde, en de groote achting, die Colijn zich ook bij den tegenstander heeft weten te verwerven, dankt hij zeker ook voor een groot deel daaraan, dat hij is een man uit éen stuk. Als de aanstaande stembus dit kabinet, mr. Kolkman's profetie ten spijt, tot heengaan dwingt, zijn ook Colijn's dagen geëindigd, en dat te eerder, waar hij in een concentratie kabinet niet thuis hoort; van een ge mengd kabinet geen sprake kan wezen en een zakenkabinet hem niet thuis kou vinden. Kamerverkiezingen. Er schijnt onder de christelijk-his- torischen in het district Oostburg plan te bestaan, met een eigen candidaat uit te komen. Zij zijn tot nu toe on georganiseerd. In geen geval willen zij de candidatuur van mr. P. Diele- man (a -r.) steunen. Namens de centrale anti-revolutio naire kiesvereeniging in het district Brielle wordt aan „de Rotterd." ge- meldt, dat het bericht, als zou ds. H. C. Hogerzeil, te Vlissingen, voor een voorioopige candidatuur in het district Brielle hebben bedankt, ge heel onwaar is. Wij kunnen de juistheid van het bericht evenwel beslist handhaven. De „Rotterdammer" is niet goed in gelicht. Eerste Kamerleden. Naar aanleiding van het overlijden van het lid der Eerste Kamer, baron Van Pallandt van Eerde, vestigt men er de aandacht op van „het Vad." hoezeer de samenstelling der Eerste Kamer in de laatste jaren veranderd is. steen zou verteederd zijn en Ber tha „Ik heb diep medelijden met je, Victor," zei ze zacht, „maar vergif fenis schenken dat kan ik niet Zoo engelachtig ben ik niet, dat ik je de smet kan vergeven, dien je op mijn leven hebt geworpen, neen nooit Hij drukte de beide handen voor zijn gelaat, terwijl hij heesch en benauwd begon te hoesten. „Het zou beter geweest zijn, als men mij stil had laten heengaan," begon zij weer. „Je bent ziek en mijn bijzijn windt je noodeloos op. Er werd mij gezegd, dat je me iets wilde verzoeken. Laat dat verzoek achterwege, ik moet het toch wei geren „Een enkel verzoek zal je me niet weigeren," sprak hij en zijn gelaat helderde op bij die woorden. „Ik wilde je alleen verzoeken, dat ik je in mijn stervensuur nog eens mocht zienEer ik van deze aarde scheid, moet ik je het duistere raadsel op lossen en dan zal je mij vergiffe nis schenken, dat weet ik zeker. BerthaJa, dat zal je en daarom hopp ik spoedig te sterven. Beloof me Ber- Sinds het zittingjaar 1909—1910 (dus in ongeveer 3'/8jaar), ontvielen den Senaat, die 50 leden telt, niet minder dan 20 leden, te weten de heeren Van Ascli van Wijck (Utrecht) Heerkens, Stork en van Pallandt, (Overijsel), Godin de Beaufort (Zee land), Van Beyma en Sickenga (Friesland), Von Fisene, Havelaar, Van Heeckeren, Van Velzen en De Marez Oyens (Zuid-Holland), Kist, Van Leeuwen, Vening Meinesz, Röell en Rahusen (Noord-Holland), Mer- kelbach en Raymakers (Noord-Bra bant) en Scholten (Groningen). Begrooting 1913. H. M. de Koningin heeft de door de Eerste Kamer in hare jongste ver gaderingen aangenomen begrotings wetten bekrachtigd. Indeeling bij de administratietroepen. De inspecteur der infanterie heeft onder de aandacht van den minister van oorlog gebracht, dat bij de be staande bepalingen, intellectueel ont wikkelde miliciens zich gemakkelijk aan de opleiding tot kaderlid zou den kunnen onttrekken, door zich aan te melden voor indeeling bij de administratietroepen. Naar aanleiding hiervan heeft de' minister van oorlog thans de com- mandeerende officieren der korpsen, waarbij administratietroepen zijn in gedeeld, gemachtigd om zoo noo- dig miliciens die zeer waarschijn lijk alleszins geschikt zijn voor kader opleiding en die in termen zouden vallen daarvoor te worden aangewe zen, niet toe te staan bij de admini stratietroepen over te gaan. De Tweede Kamerverkiezingen en de christen-democraien. De heer A. P. Staalman hield voor rechtste kiezers te Den Helder een rede, over: „Het ministerie-Heems kerk en de houding der christen-de mocraten bij de aanstaande verkie zingen". Aan het verslag hetwelk het „Alg. Handelsblad" van deze rede geeft, ontleenen wij het volgende De heer Staalman betoogde dan, dat hij, na vier jaar zwijgens, thans weder genoodzaakt was tot spreken, niet om persoonlijke redenen, maar omdat indertijd scherpe critiek op zijn optreden was groetend en hij nu de resultaten daarvan eens in die vier jaar had afgewacht. Op de daden van het ministerie- Heemskerk komend, moest de heer Staalman erkennen dat het in vele opzichten een teleurstelling was ge weest. Het was in het belijden der christelijke beginselen te sober ge weest en had te veel den schijn op zich geladen alsof het ter wille van tha, dat je komen zult, als ik je laat roepen „Dat beloof ik," antwoordde zij, „en ik zal woord houden Maar nu vaarwel, Victor!" Zonder antwoord af te wachten, keerde zij om. Er volgde haar een zucht, die haar hart ontroerde, maar zij keek niet meer om. De portières vielen dicht, toen de deur en graaf Victor was weer alleen. Zij, die door het woord des pries ters voor het leven vereenigd waren, hadden elkander weergezien en had den elkander verlaten met het be wustzijn, dat zij elkaar nog slechts eenmaal zouden terugzien, namelijk in het aangezicht van den dood. Bertha stapte voort als in een bangen, somberen droom. Wat iady Cariey of Btanca ze.den, hoorde zij wel, maar ze begreep het nauwelijks. Eén ding wist ze goed; zij bleef onveranderlijk bij haar besluit. En toen trad zij naar buiten, in de frissche lucht van dien heerlijken morgen, waarvan zij echter de schoon heid niet opmerkte. Het stormde in I haar binnenste ,en allerlei herinne ringen kwamen daardoor weer boven de vrijzinnig-democraten zijn vaandel verborg. Een tweede grief was dat het te iaat gekomen is met sociale wetten. Dit is trouwens door „de Standaard" zelf erkend. En die sociale wetten die er zijn gekomen, zijn te schriel in 't algemeen. Er is te weinig uit de Staatkas gegeven voor sociale wetgeving. Wat betreft de houding die de christen-democraten zullen aannemen bij de verkiezingen, zette spreker uiteen, dat samenwerking met de a.-r. zeer goed mogelijk is krachtens hun program. Er is een tijd geweest dat er was een samengaan van linksche democraten met rechtsche, doch dat dit thans niet meer mogelijk is. Het eenige wat links in zijn vaandel schrijft is de val van deze regeering. Het con centratieprogram noemde spreker een vage omschrijving van beginselen, maar wat er eigenlijk gebeuren moet als deze regeering omver wordt ge worpen, daarover maakt men zich niet druk. Spr. is voorstander van de tarief- wet, die hij uitvoerig bespreekt. Ver volgens staatspensioen het gaat niet op een staatspensioen te geven zooals de sociaal democraten willen zonder premiebetaling. Spr. begrijpt niet waar men het recht vandaan haalt, van den staat pensioen te eischen. We willen vrije burgers blijven van een vrij land! Op de grondwetsherziening komend zette spr. uiteen welke redenen de chr.-dem. partij destijds genoopt had den uit de coalitie te treden. Omdat de partij op de deputatenvergadering weigerde gezinshoofdenkiesrecht op te nemen. Thans is het op het pro gram gezet, zoodat de partij in alle districten met de a.-r. kan medewer ken. H storlsche Optocht In een gistermiddag gehouden vergadering van het comité voor de luisterrijke viering van het eeuwfeest van Neerlands Onafhankelijkheid te 's Gravenhage, is besloten f 45,000 voor den historischen optocht ter be schikking te stellen van de commissie voor dien optocht, welk bedrag die commissie noodzakelijk achtte om den optocht te kunnen houden. Aangezien het comité, met het subsidie der gemeente, overf55,OOQ te beschikken heeft, waarvan reeds f 3000 bestemd zijn voor de te hou den historische tentoonstelling en voorts voor drukwerken, colportage en onvoorziene uitgaven f 7000 zijn uitgetrokken, zullen nu naar aanlei ding van dit besluit de overige feestelijkheden, als kinderfeesten, volksfeesten, galavoorstellingen en de uitdeeling aan de armen slechts kunnen doorgaan, voorzoover daar voor alsnog voldoende giften moch ten inkomen. van lang vervlogen dagen, van haar droomen van geluk en liefde XXXVII. Zonder veel zelfbewustzijn volgde zij de roepstem van haar plicht, die haar naar de Oxfordstraat riep. De oude tredmolen des levens kwqpi weer in beweging den ganschen dag vloog* de naald rusteloos in haar hand op en neder. Dikwijls genoeg kwam daarbij het vervallen gelaat van Victor voor den geestmeer malen meende zij den kreet te hoo- ren, dien hij uitte, toen hij haar weder zag en onmerkbaar werd zij tot mede lijden gestemd. De eene week verliep na de andere. Het ontging haar aandacht, dat zij alle avonden op korten afstand ge volgd werd tot dicht bij haar wo ning. Zij wist, wie dal was. Zij be greep ook waarom Victor dat deed hij wilde haar voor mogelijke belee- digingen beschermen en waande zich onbemerkt. Omstreeks het midden van Sep tember vermiste zij plotseling haar beschermer. De eene avond na de;i anderen ging zij naar huis,' zonder dat De terugkeer van de Ned. ambulance uit Griekenland. Blijkens bij het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis gis teren ingekomen telegram van dr. Offerhaus en den heer Lehman is de ambulance uit Griekenland te Brindisi aangekomen. Van daar zal zij naar Napels vertrekken en vervolgens naar Cadde-Roquebrunes om daar de gast te zijn van den heer Lehman. De terugreis zal gaan over Genua en Bazel. Het nader tijdstip van aankomst in Nederland is echter nog niet be kend. De minister van financiën herinnert met nadruk, dat op alle pensioenen ten laste van den Staat van toepas sing. is de o.a. in de Burgerlijke Pen sioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemdbaar zijn en de gepensioneerdnn er op geenerlei wijze over kan beschikken dok niet door verpanding of belee ning. Door overtreding van deze ver bodsbepaling stellen én hij die ver pandt of beleent, èn hij die in pand of beleening neemt, zich aan schade bloot. „Eigen Hulp". Aan het verslag over het jaar 1912 der coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp" alhier, is het volgende ontleend Het ledental, dat op het einde van het vorige boekjaar 737 bedroeg, was op 31 December van dit jaar gestegen tot 765. In den loop van het jaar traden 70 leden toe, doch 42 leden werden afgeschreven. De meesten der afge- schrevenen vertrekken naar eloers, enkelen zijn overleden, terwijl nog anderen om onbekende redenen hun lidmaatschap opzegden. Uit het finantieel verslag blijkt, dat de totaal omzet over het afgeloopen jaar niet ongunstig mag genoemd worden. De netto winst evenwel bleef verre beneden de verwachting. Deze min gunstige uitkomst is niet te zoeken bij de afdeeling „kruidenierswaren" of bij de afdeeling „schoenmakerij", maar wel bij de afdeeling „bakkerij". De omzet in de afdeeling „Kruide nierswaren" is f 11,899,13 grooter dan in het jaar te voren. Deze meerdere omzet is te danken aan het opgerichte filiaal in de Bouwen Ewoutstraat. In dit filiaal is in de elf maanden, dat het in werking is niet minder dan f29198,62 ontvangen. Al is nu dit bedrag niet vermeerderde omzet, daar een groot gedeelte toch bij niet bestaan van het filiaal den winkel aan het Beursplein zou ten goede gekomen zijn, toch blijkt, dat het filiaal in een groote behoefte voorziet, omdat bij het nagaan der verbruikstaten kan geconstateerd worden, dat veie in de buurt van het filiaal wonende leden hun verbruik belangrijk hooger is, dan iemand haar volgde. Zij begreep daaruit, dat hem iets moest zijn overkomen. En dit was ook zoo. Het eenige, dat hem nog staande hield, de eerste gedachte, als hij 's morgens opstond, de laatste, als hij 's avonds vermoeid ter ruste ging, dat was Bertha te volgen, zoodra hij haar zag, haar te beschermen, totdat zij haar woning bereikt had en dan vol verlangen naar haar vensters te glu ren. Dikwijls keerde hij eerst Iaat naar huis terug. Dan volgden wel koortsige, slapëlooze nachten en da gen, dat hij zich uitgeput gevoslde, maar als het avond werd, keerde hij altijd trouw naar zijn post terug, zoolang zijn voeten hem dragen konden. Zijn jeugdige kracht hield het lang vol tegen zijn vijand, den dood maar eindelijk was die kracht ge noeg ondermijnd. Op zekeren mor gen kon hij niet meer opstaan, hij moest blijven liggen. Anton, zijn kamerdienaar, onder richtte dadelijk lady Carley en Blanca Norton ontboot een dokter. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1