SE JlNG. 111$, rkers, in. Woensdag 19 Maarf No. 67. 51e Jaargang. 1913 n kind EL(ion- le resul- het aan ing mÈEJv. sTIEMANl IlME Ie kink, ucas Bols? ots, Zoon ijn. Of. BINNENLAND FEUILLETON pakje van recht op 6 proefpakje ERKEN VAN Per flesch ƒ0.651 „O.70 „07 1 0.83 0.90 O.90 0.85 I 1.50 .0.80, 1-20 „0.80, 1.10 n ƒ1.20 en 1.35 1.20 1.501 1.20 rdi p.L.fl.1.30 as i AR BIJ NHEUSDENj JRG. voorheen L. re Delft, worden jn gevraagd met Con« oon aan de Fa- en met voor- gschriften. mdel 'eleph. 92. did: velend, SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. 'Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 1 4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Grobte letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. J flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige ooortoaarden Ij deze Courant behoort een Bijvoegsel. atf Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij weKeüjKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS- SlNGSCHE COURANT" Kos teloos tot 1 April 1913. Foutieve maatstaf. „De Nederlander" bespreekt de re deneering van „De Standaard", dat van de drie rechtsche partijen de Roomsch-Katholieke de sterkste is, daarna de Anti-Revolutionnaire en dan de Chr.-Historische en dat deze laatste er niet kan komen zonder den steun van de anti-revolutionnairen, die te bepalen hebben hoeveel zetels den Christelijk-Historischen gegund kunnen worden. Nu zegt „De Nederlander"Intus- schen kan niet worden ontkend, dat, als de Anti Revolutionnairen niet op passen, in menig district een Chris- telijk-Historisch candidaat zoo groote kans van slagen heeft, dat de Anti- Revolutionnnair het moet afleggen. Hoe kan dat, als die Christelijk His- torischen zoo zwak zijn Wel, dat komt, zegt de „Stan daard", hier vandaan, dat zoo'n Christelij k-Historisch candidaat tal van liberale stemmen krijgt, welke niet mogen worden meegeteldmee tellen mogen alleen die kiezers, „die persoonlijk tot een dér drie gecoali- seerde partijen behooren en verklaren daartoe gerekend te willen worden." „Alleen zoo wordt voldaan aan de goede trouw, en bloeit de eerlijk heid." „Een partij, die, tegen den bondgenoot in, met den gemeen- schappelijken vijand saam optrekt, hield op coalitionsfiihig te zijn." Ge heel deze beschouwing verwerpen wij, als met de feiten in strijd. Die feiten worden dan door „De Nederlander" uiteengezet, waarbij het blad ten slotte opmerktWij geven volkomen toe, dat eenmaal bij de slembus gecoaliseerd, de groepen nooit den steun mogen inroepen van hen, die tot de tegenpartij thans de concentratie behooren. Dat worde dan ook nimmer gedaan, en toen in Ommen het een oogenblik den schijn had, alsof de Christelijk- Historischen de medewerking der li- heralen inriepen, is de Christelijk- Historische pers en de Christelijk- Historische organisatie daartegen be slist in verzet gekomen. Maar de „niet-georganiseerden" zijn volkomen vrij hun stem te ge ven aan wien zij willen, en ais het nu vaststaat, dat in eenig district die niet-georganiseerden feitelijk een Hat Slot Nortliminster en ziin laatste Grafelijke bewoners. Bertha volgde den bediende de jrap op naar een prachtig gemeu bileerd vertrek op de eerste ver dieping. De bediende stak licht op en ver- 'let haar met eene stomme buiging. Zoodra zij alleen was, zonk zij 'n een leunstoel neer en dacht over ™ar avontuur na. Als Victor stierf, ®oeg zij dan daarvan niet de schuld het niet, alsof zij hem gedood had? Wat duurde de tijd lang! Tel kens weder hoorde zij de klok slaan. ftcht uur, negen uur tien uurEn nog kwam lady Carley niet Het eindelijk halfelf en vermoeid le' zij in een onrustige sluimering. baar bemerkte zij plotseling, dat Christelijk-Historischen candidaat bo ven een anderen verkiezen, zou het al heel dwaas zijn, bij de verdeeling der districten daarmee geen rekening te houden, al leidt dit praktisch tot moeilijkheid. Die „niet-georganiseerden" laten zich nu eenmaal niet „wegcijferen" en behooren, over 't algemeen geno men, zeker niet tot de linksche groe pen. Ook hun steun is welkom. En als zij in den regel meer den Chris telijk-Historischen dan den Anti-Re- volulionnairen ten goede komt, dan steekt daarin op zich zelf geen kwaad ja, in onze oogen veel goeds R. Th. Baron van Pallandt van Eerde f Naar aanleiding van het plotselinge overlijden van het Nederlandsche Eerste Kamerlid R. Th. baron van Pallandt van Eerde, die op zijn ka mers op St. Jamesplace te Londen levenloos werd gevonden, is gisteren een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak. Hieruit is ge bleken, dat de dood door hartverlam ming is veroorzaakt. Een der ver wanten, baron D. van Pallandt van Eerde, stelde bij het onderzoek de identiteit vast. De bediende van den overledene deelde mee dat zijn mees ter de laatste dagen geklaagd had over koude, en hoestte. Vrijdagavond nam hij deel aan een diner, en den volgenden morgen werd hij dood in bed gevonden. De heer van Pallandt was gewoon aspirine en soortgelijke middelen te gebruiken. Int Tentoonstelling te Gent. Bij Kon. besluit van 12 Maart is goedgevonden en verstaan I. Te benoemen tot commissaris- generaal voor Nederland bij de Inter nationale Tentoonstelling in 1913, den heer mr. Th. Stuart, advocaat en pro cureur, lid der Prov. Staten van Noord- Holland, te Amsterdam. II. Een centrale commissie in te stellen tot inrichting van de Neder landsche afdeeling en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeeling op voornoemde tentoon stelling. III. In die centrale commissie te be noemen tot lid en voorzitterden heer mr. Th. Stuart, te Amsterdam tot lid en ondervoorzitterden heer mr, A. i. M. J. baron van Wijnbergen, te Arnhem tot lid en algemeen secre taris den heer Bern. J. Veldhuis, te Amsterdam tot lid en penningmeester den heer mr. G. J. Fabius, te Am sterdam tot leden de heerenmr. J. H. L. Bergsma, te Amsterdammr. dr. J. van Best, te Eindhoven mr. A. J. E. A. Bik, te 's GravenhageC. L. Boissevain, te BloemendaalJan Brom, te Utrecht; K. J. A. G. baron zij niet meer alleen was. Zij sprong op en stond voor lady Carley, die haar reeds eenige seconden met be zorgdheid had gadegeslagen. „Lady Carley!" Bertha Dat woord bracht haar tot de volle bewustheid van het gebeurde. „Hoe is het met hem vroeg zij haastig. Beter, mijn kind. Hij slaapt nu een weinig; hij weetniet dat je hierrbent. Het was heel lief van je, dat je kwam 1" „lk kwam alleen, omdat de plicht der naastenliefde het vorderde ik kon het niet vermijden!" En met gedwongen kalmte verhaalde Bertha het geheele voorval. „Arme Victor!" sprak lady Carley. „Met vreugde zou hij zijn leven ge geven hebben om je te redden. Ach, Berthaals je aan Blanca's smeeken gehoor hadt gegeven en bij mij ge komen waart om alles met mij te deeien, dan zou de scheiding hem niet zoo zwaar vallen Maar je wilt het anders Je trotschheid ziet daarin een tweede vernedering in plaats van een vertroosting voor zijn ge folterd hart, dat je langzaam maar Collot d'Escury, te Kloosterzande Léon Delhez, te AmsterdamJ. H- Duyvensz, te AalsmeerA. Enthoven, te Utrechtjhr. Jan Feith, te Hilver sum mr. H. W. J. Fockema, te Arn hem J. A. Frederiks, te 's Graven hage J. Hannema, vv. i., te Amster dam John. G. von Hemert, te Am sterdam prof. Bart van Hove, te Am sterdam A. Jacot, te Amsterdam P. de Kanter, te DordrechtJan A. Kolk man van Gouderak, te DordrechtJan A. Laan jr., te WormerveerA. W. J. van Lanschot, te VughtWilly Mar tens, te 's Gravenhage G. C. W. F. Obreen, te Laekenmr. H. J. van Ogtrop, te AmsterdamJos. Polak Jzn., te AmsterdamWillem Regt- doorzee Greup, te Schoonhoven FL C'. Rehbock, te Amsterdam P. Smidt van Gelder Jr., te Nieuwersluisjhr. mr. H. Smissaert, te 's Gravenhage G. Stevens, te RotterdamG. N. de Stoppelaar, te Brusseljhr. E. de Stuers, te BrusselJ. P. Nord Thom son, te Amsterdam J. de Vlam, te EindhovenJ. N. Voorsmit, te Gro ningen G. J. van de Weil, w. i., te 's Gravenhagejhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, te 's Graven hage L. Wolter, te Brussel. IV. Den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te machtigen voor bepaalde aangelegenheden de deelneming van Nederland aan de ten toonstelling betreffende, bijzondere commissiën in te stellen en-de leden van die commissiën te benoemen. Handels- en Kantoorbedienden. De jaarvergadering van den Ned. Bond van handels- en kantoorbedien den „Mercurius" zal Maandag 24 dezer te Leiden gehouden worden. Het bondsbestuur stelt voor het volgende werkprogram voor het loo- pende jaarvoortgezette actie voor verbetering van de arbeidsvoorwaar den in het algemeen en in verband hiermede de toepassing van de be palingen, vervat in de wet op de ar beidsovereenkomst vacantie-actie en actie voor vervroegde sluiting van de kantoren op den Zaterdagmiddag oprichting van en aansluiting aan ge meentelijke werklozenfondsenziek teverzekering en uitkeering bij over lijden vaststelling van een beginsel verklaring actie in zake het ontwerp Tarief wet. De afdeeling Amsterdam stelt voor, aan het werkprogram toe te voegen regeling van het leerlingwezen, en de afdeeling Rotterdam wensebt, dat op het werkprogram worde opge nomen als punt van behandeling steunverleening aan miliciens-kantoor- bedienden. Het bondsbestuur stelt voorts de volgende motie voor De bondsvergadering, overwegende, dat in het najaar van 1913 door de zeker doodtZijn verdriet sedert den dag van zijn huwelijk is bijna te. groot om door een mensch gedragen te wordenEn jij hebt ook geleden, mijn kind „Laten wij daarover zwijgen," ant woordde Bertha trotsch. „Het is ai laat, ik moet naar huis „Nu naar huis Op dit uur In geen geval, BertliaJe moet hier den nacht doorbrengen en morgen moet je even bij Victor gaan!" Bertha rilde. „Neen, neen!" riep zij. „Dat is onmogelijkHet is iaat geworden, daarom wil ik hier den nacht wel doorbrengen, maarbij hem gaan neen Dat kan ik niet, al doe ik u daarmee het grootste genoegen, tante „Laten wij wachten tot den dag van morgen," klonk het bedaard ant woord. „Ga nu maar slapen en la dy Carley kuste haar en bracht haar naar haar kamer. „MorgenWie weet, wat de dag van morgen brengen kan," was Ber tha's laatste gedachte, voor zij ver moeid en overspannen in slaap viel. Na een langen, vasten slaap, werd periodieke Kamerverkiezingen een nieuw tijdvak van'parlementaire ar beid zal aanbrekendat bij de in voering van wettelijke maatregelen in het belang van de bescherming van arbeiders tegen nadeelige invloe den, uit hun arbeid voortvloeiend, sedert ettelijke jaren plaats vindend, tot heden nimmer maatregelen van dien aard zijn genomen tot regeling van den arbeidsduur en toezicht op de arbeidslokalen van kantoorbedien den dat door den bond bij herhaling op het gemis van zoodanige maatre gelen is gewezen en betoogd, dat de belanghebbenden in niet mindere mate dan andere groepen van arbei ders de bescherming van de wet in het belang hunner gezondheid en van hun arbeidsvermogen noodig hebben spreekt de hoop uit, dat bij de voort gezette werkzaamheden van regeering en volksvertegenwoordiging op soci aal-economisch gebied, de aandacht mede op de belangen der handels- en kantoorbedienden zal worden ge vestigd en draagt het bondsbestuur op, deze wenschen te zijner tijd en te bevoegder plaatse kenbaar te maken. Vijfjes en tientjes. Op de vraag, hoe het komt dat gouden vijfguldenstukken rooder zijn dan de dito tienguldenstukken, ont ving de redactie van „de Natuur" het volgende antwoord van den heer Hoitsema, 's Rijks muntmeester. De gouden vijfjes en de gouden tientjes worden van dezelfde legeering vervaardigd, en wel op geheel dezelfde wijze, wat betreft het uiterlijk. Men mag dan ook, in 't algemeen, niet van een verschil van kleur spreken, al zijn er onder de 1 O-guldenstukken wel eenige van iets te gele tint. Beide munten moeten de kleur van de legeering zelve hebben (100 goud, 100 koper), maar men heeft natuur lijk rekening te houden met den min deren, of meerderen glans, dien de stukken afhankelijk van ouderdom en circulatie, hebben behouden. De muntplaten van beide soorten worden buiten toetreding van lucht gegloeid en dan in verdund zwavel zuur gelescht. Laat men daarbij wel lucht toe, waardoor het koper gedeel telijk oxydeert, dan zal na behande ling met zuur, de kleur van het metaal meer geel worden. Noch bij ons, noch bij het meeste buitenlandsche goud„ volgt men echter deze handelwijze. Wel is dit het ge val bij de ook hier vervaardigde du katen (die bovendien het hoogere goudgehalte van 983 duizendsten hebben), waarvan de kleur dan ook hooggeel is. De politieke toestand. Gisterenavond trad voor een stampvolle zaal in het Concertgebouw zij wakker en stond haastig op om zich te kleeden. Nog voordat zij daarmee gereed was, werd er aan de deur geklopt. Zij deed open en zag Blanca voor zich. „Tante Elisabeth vraagt, of je komt ontbijten," sprak ze entoen haar hand op Bertha's schouder leggende, zei ze„Hij weet, dat je hier bent. Als je medelijden hebt met een stervende, ga dan bij hem, hij wil ie slechts een verzoek doen „Ik kan graaf Norton niets toestaan ik weiger alles!" riep Bertha op gewonden. „Dit enkele verzoek zal je hem niet weigeren," antwoordde Blanca zwaar moedig. „Kom, mijn kind, laten wij naar beneden gaan. Tante Elisabeth wacht ons Bertha at slechts weinig. Die ge dachte, dat zij graaf Norton zou ont moeten, beroofde haar geheel van haar kalmte. Meer werktuigelijk dan met vrijen wil volgde zij Blanca. Toen zij de voorkamer van den graaf binnentrad, was het, of haar een last van honderden ponden drukte. „Zég aan tiw hèër, dat mevrouw de gravin hem wenscht te zien," be- alhier de heer J. E W, Duijs, lid der Tweede Kamer voor Zaandam als spreker op met bovenstaand onder werp. De voorzitter der afdeeling Vlissin- gen der S. D. A, P., de heer J. van der Peijl, opende de bijeenkomst, met de mededeeling dat van de katholieke sociale actie bericht is ingekomen, dat de uitnoodiging om een debater te zenden bij haar aan een verkeerd adres was, en van de vrijzinnige concentratie-commissie, dat tot haar leedwezen geen enkel der door haar aangezochte sprekers beschikking over den Dinsdagavond had. De heer Duijs begon met sterk af te keuren het houden van besloten vergaderingen door de rechtsche par tijen, en het niet verschijnen van een debater op dezen avond. Dit komt, omdat het christendom van den tegen- woordigen tijd zoo anders is dan dat uit den tijd der martelaren. Spr. heeft den grootsten eerbied voor den eeii- voudlgen oprechten geloovige, maar de „heeren" van het politieke chris tendom betitelt spreker als farizeëers. Spr. wil een debatavond met een der rechtsche propagandisten op een vergadering alleen toegankelijk voor rechtsche personendoch dit durven de heeren niet aan. Vooral de christelijke arbeiders moeten zich afvragen of de heer Blum voldaan heeft als afgevaardigde en of hij een beslist Christelijke of anti-revolutionnaire daad heeft ge daan. Ook vraagt spr. éeij daad der sociaal-democraten te noemen die onchristelijk was. Spr. bedoelt hier niet bij alles wat men, inzonderheid dr, Kuyper, als christelijke daden tracht te bestem pelen. Men houdt de christelijke arbeiders onwetend. Spr. wilde aantoonen, dat de christelijke coalitie niet aan haar beloften heeft voldaan en deed dit aan de hand van tal van feiten. De heer Duijs vergeleek de coalitie met een naamlooze vennootschap, die niet aan haar verplichting voldoet en bankroet slaat. Spr. protesteert er tegen dat ob structie van vrijzinnigen en sociaal democraten, de schuld zou zijn van het niet tot stand komen van sociale wetgeving, en wijst op het ministerie Kuijper, dat ook niets tot stand bracht. Dr. Kuijper zelf schreed in 1911 reeds, dat het kabinet te iaat kwam met het ontwerp-invaliditeitswet en dat de ministers elkaar in de wielen reden, en geen voldoende overleg pleegden. De geheele opzet der sociale wet ten van Talma vergelijkt spr. meteen horloge, waarvan de tariefwet de veer isnu die veer er uit is genomen, kan het horloge niet meer aan den gang komen. val zij den bediende. Deze verdween met een buiging. Wat klopte Bertha's hart. Daar ging de deur open en Anton zei „Mijnheer de graaf verzoekt u binnen te komen." Blanca drukte haar stormachtig aan haar hart en kuste haar. Toen bracht zij haar tot aan de deur en bleef achter. Bertha ging binnen en stapte werk tuigelijk voorwaarts. Daar sloeg zij de portières open en man en vrouw zagen elkander weder. Graaf Norton lag op een ottomane, de kamer was in halfduister gehouden, doch Bertha zag toch zeer goed, hoe bleek hij was. In het midden van het vertrek bleef zij staan. „Wenscht u mij te zien, graaf Nor ton vroeg zij koel. „Bertha Dat Woord deed haar verbleeken het was een kreet, die haar door de ziel ging. „Het doet mij werkelijk leed u lij dende te zien." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1