Maandag 17 Maart No. 65. 51e Jaargang. 1913 BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaabpfaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts Aveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. af Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wekelijksche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" kos teloos tot 1 April 1913. De Rijksmiddelen. Er bestaat reden tot tevredenheid over den toestand van 's lands finan ciën. De Februari-staat van de op brengst van 's Rijks middelen toont dit weder aan. Kon verleden jaar worden gewezen op een buitengewone stijging der ontvangsten in de Fe- bruari-maand, daar dezen het bedrag van Februari 1911 met meer dan een millioen gulden overtroffen, dit jaar was het accrès wel niet zoo groot dat kon ook niet worden verwacht maar toch is de vooruitgang be trekkelijk aanzienlijk en bewijst hij voor den toenemenden bloei van on zen handel en nijverheid. Bedroeg de opbrengst in Februari 1912 totaal fl 1,490,757.17V„, de afgeloopen maand bracht fll,885,368.94'/2 inde schatkist, dus f394,611.77 meer. Blijkens het overzicht van de op brengst werd in Februari 1913 meer ontvangen dan in Februari 1912 uit de grondbelasting ongeveer f 2000, de personeele belasting f25,000, de be drijfsbelasting f 52,000, de vermogens belasting f26,000, de invoerrechten f136,000, den suikeraccijns f 177,000, den zoutaccijns f 22,000, dien op bier en azijn f 11,000, en dien op het ge slacht' f 17,000, de zegelrechten f 42,000, de registratierechten f 23,000, de domeinen f8000, de posterijen f50,000, de rijkstelegraaf f24,000, en de loodsgelden f22,000. Minder brachten op de wijnac cijns f2000, die op het gedistilleerd f140,000, de belasting op goudenen zilveren werken f 5000, de hypotheek rechten f 1000 en de successierechten f96,000, terwijl de Staatsloterij en de jacht- en vischacten ongeveer gelijke bedragen opleverden. De opbrengst van de eerste twee maanden van dit jaar was f 25,729,099.51V3, terwijl verleden jaar was ontvangen f24,280,595.13. Reeds nu zijn we dus al f 1,448,504.387s op het vorige jaar vooruit. („N, Ct Kamerverkiezingen Dr. Kuyper betoogt in een driestar in de „Standaard," dat er groot verschil bestaat tusschen de verkie- zingsquaestie te Ede, bij de vorige periodieke Tweede Kamerverkiezingen en die te Ommen bij de tusschen- Het Slot Hortliminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. -O Reeds had Bertha de deurknop 'n de hand, toen zij haar oog liet rusten op de diepbedroefde, die voor haar geknield lag. Zij bleef staan. „Sta op, miss Norton," sprak ze, »u behoeft voor mij niet te knielen 1 Wat verlangt u van mij?" Al haar krachten verzamelende, stond Blanca op. „„Ik smeek u, geef deze levens wijze op en kom met mij mee naar lady Carley," stamelde zij. „Zij noopt op je zij hoopt alles van leKom bij ons wonen, neem datgene, waarop je recht hebt. "°er zijn naam, hij heeft hem je Segeven enwacht mét geduld °P zijn dood Die zal niet lang tijdsche Kamerverkiezing in het vorige jaar. Voor Ede was 't woord gegeven, dat men zelf geen candidaat stellen maar onzen candidaat steunen zou. Toch stelde men een eigen candidaat bestreed den onze, en ging strijken met de winst. Wei onder protest van het Unie-bestuur met name van dr. De Visser, maar toch zonder dat er ernstig werd opgetreden. En toen de met liberale hulp gekozen man een maal in de Kamer was, lijfde zelfs de Christelijk-Historische club hem in. Hier kan dus van geen vernieuwing der coalitie sprake zijn, of Ede moet met vlag en wimpel weer aan ons worden toegekend. Niemand kan er anders over denken. Bezwaar verwach ten we hier dan ook niet. Maar heel anders staat 't in Om men. In Ommen gold het een tusschen- tijdsche verkiezing. Hier bond geen afspraak. Daargelaten of het kiesch was, kon hier aan de mannén der Christ.-Hist.-Unie het recht niet wor den betwist, om met een eigen can didaat uit te komen. Ware in Ommen dan ook een man als baron van De- dem gesteld, haa bij ons zelfs geen vermoeden kunnen rijzen, dat hij heulde met de liberalen, zoo zou er geen klacht gehoord, geen tong ver roerd zijn, en bij herstemming zou men hebben gezien hoe 't te schikken. Maar zoo deed men niet. Men kwam tot tweemaal toe uit met een candi daat met wien men wist, dat hij heulde met den gemeenschappelijken tegenstander in zake het tarief, en wierp voorts heel de verkiezing op de Hervormde Kerk-quaestie, met prijsgeving van wat ons ais Coalitie verbond. Zoo vinnig en schier ve nijnig als 't slechts kon. Het hoofd bestuur van de Unie heeft dit toen erkend, door op 't laatst nog, zij het al te laat aan onzen candidaat zijn steun te bieden. Maar dit kon niet meer baten. De kogel was door de kerk. De hulptroepen van links daag den op, en zoo, en zoo alleen, werd door links onze candidaat verslagen. Wie zich zou plaatsen op het stand punt, dat door zulk een manier van doen een district van ons op de christelijk-historischen kon overgaan, zou ons een geweld aandoen, dat wij ais mannen van eer en van karakter nooit en nimmer zouden kunnen dulden. Aanvaardde toch de Christel ij k- historische unie het standpunt, dat nu Ommen werkelijk op haar was over gegaan, dan zou in Juni geheel het zelfde spelletje in vier, vijf, andere districten gespeeld worden, gelijk men dit nu reeds in Sneek en Loosduinen bezig is te beproevenmet het ge volg, dat district na district ons door zulk een Guerilla-bende ontroofd en naar de christelijk-historischen over uitblijven Haar stem begaf haarmen hoorde slechts een dol gekerm meer. Maar niets verzachtte de strenge trekken van Bertha's gelaat. „Wat u verlangt, miss Norton, is onmogelijk, volstrekt onmogelijk antwoordde zij met vaste stem. De handelwijze is en blijft voor mij een raadsel, maar zelfs de oplossing daarvan zou niets aan mijn besluit veranderen. Zou ik de weldaden aan nemen van een man, die mij gemaakt heeft tot een voorwerp van bespot ting en verachting? Liever leed ik de bitterste armoede, liever ging ik als een arme bedelaarster de stiaat vegen, liever stierf ik in ellende en armoedeNeen, laat mij mijn eigen weg gaanMiss Norton, ge geeft u noodelooze moeite. Het kan niet Breng mijn hartelijke groeten aan lady Carley over, maar tot haar te- rugkeeren, neen, dat kan ik niet! En graaf Norton laat hij niet wagen bij mij te komen," zei ze en haar oogen schoten vuur. „ik heb geen medelijden met hem In mij is elk gevoel voor hem uitgestorven. Al lag hij stervend voor mij, ik zou gebracht werd. Met huip van den vijand kan elke partij van de drie steeds de twee anderen schaakmat zétten. Dit nu staat vrij. Fair play is 't zeker niet, maar men kan zelfs zijn eer verspelen. Alleen maar, dan kan men niet tegelijk saam in andere districten als bondgenoot optreden. De idee zelve van coalitie sluit al zulk electoraal gedoe in den meest volstrekten zin uit. Nu de afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen te Veendam met alge- ineene stemmen op éen na ook den heer Herman Snijders, voorzitter van den vrijzinnig democratischen bond, wonende te Middelburg, heeft candi daat gesteld voor de Tweede Kamer in dat district, en besloten heeft deze candidatuur zoo krachtig mogelijk te steunen heeft de heer Herman Snij ders aan het bestuur der centrale vrij zinnige kiesvereeniging „de Grond wet" en aan bovengenoemde afdee ling van de vrije liberalen bericht ge zonden, dat hij bereid is de candi datuur te aanvaarden. Naar. wij vernemen heeft de heer Snijders besloten in geen ander dis trict, waar hem een voorloopig can didatuur was aangeboden, een defini tieve candidatuur te aanvaarden. Militaire berichten. De kapitein-adjudant J. P. A. van Weeren, van het 3e reg. inf. te Ber gen op Zoom, wordt 1 April bevor derd tot majoor bij het 10e reg. inf. te Haarlem. De „Avondp." fieelt mede, dat ruim 3/> van het onderofficierscorps zich in de kwestie bevordering per wapen of per regiment in de hoo- gere onderofficiersrangen, heeft uit gesproken voor bevordering over het geheele wapen. Aan de divisie- en legermanoeuvres in September a.s. zal worden deel genomen door het le, 5e, 7e, 8e. 9e, 11e, 12e, 16e, 18e, I9e, 20e en 22e regiment infanterie. De miliciens van de lichtingen 1907 en 1908, die dit jaar voor her halingsoefeningen onder de wapenen komen, mogen wederom op aanvrage en volgens de daarvoor evenals in vorige jaren van kracht zijnde bepa lingen, buiten de kazerne over nachten. Door den minister van oorlog is aan de commandanten der compag nieën wielrijders de bevoegdheid verleend, om aan de miliciens bij die onderdeelen, gedurende 2 maan den, te rekenen van den datum van opkomst voor eerste oefening, zoo noodig van Rijkswege, een rantsoen brood van 7.5 H. G. per dag te doen verstrekken in stede van ee n rantsoen van 6 H.G. niet bewogen wordenwat hij me heeft gedaan, kan ik nooit ver geven Hij is dood voor mij, zooals ik het voor hem ben Vaarwel 1" Zij opende de deur en verdween. Zij was heengegaan onverzoend Blanca stond als versteend. Haar armen hingen slap, haar oogen rust ten op de plek, waar Bertha gestaan had. „Al lag hij stervend voor me ik kan het hem nooit vergeven," herhaalde zij dof. „O, Goddat is zijn dood dat is zeker zijn doodriep zij uit, ter wijl zij in tranen uitbarstte en haar gelaat met beide handen bedekte. XXXVI. Bertha was in de kamer terugge keerd, waar zij met andere naaisters werkte. Haar gelaat verried volstrekt geen aandoening. Maandenlang had zij in Londen rondgedwaald, nu dit, dan dat be proevende om haar brood te verdie nen. Overal waar zij zich aanbood, vroeg men getuigenissen en aanbe velingen - en die had ze nietNa vijf maanden zoekens stond het gebrek voor de deur en bracht haar bijna tot Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 14 dezer is lo. aan de luitenant-kolonels C. Hemmes, van het 3de regiment in fanterie, beiast met het bevel over het 15de landweerdistrict, en jhr. E. A. Teding van Berkhout, van het regiment grenadiers en jagers, op hunne aanvrage, ter zake van lang- durigen dienst en alzoo krachtens de artt. 39 2a en 40 der Bevorderings- wet voor de landmacht 1902, onder toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend ingaande respectievelijk op 1 Mei en op 1 April2o. het bedrag van het pensioen, met toepassing van de artt. 2 to., 3 en 17 der Pen sioenwet voor de landmacht 1902, voor ieder hunner vastgesteld op f 2300 's iaars. Verder is met ingang van 1 Mei benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve luitenant-kolonel, commandant in het 16e landweerdistriet, de met ingang van dien datum gepensioneerde lui tenant-kolonel der infanterie C. Hem mes. Ghr Historischen en Vrij-Liberalen. in een politieke rede doordr.P. J. Kromsigt (chr.-hist.) te Breukelén ge houden, maakte hij o. a. dé volgende opmerking aan 't adres der vrij-libe- ralen Hij stelde als hoofdrichtingen tegen over elkaar: de christelijke en de moderne staatkunde, maar zag in de laatste een schakeering, die men an ders moet beschouwen dan men ge woonlijk de volgelingen der moderne staatkunde doet. Hij dacht daarbij aan mannen als prof. van der Vlugt, die opkomen voor het objectieve in wet en recht en die spreker en de zijnen zeer nabij staan. Spreker zou wenschen dat toenadering tot dezul ken werd gezocht. Er is te veel wat verbindt dan dat men hen paganisten zou mogen noemen. Spreker beschouwt deze liberalen als een partij van orde en meent, dat in de toekomst de ver houding tusschen hen en sprekers partijgenooten nader bepaald zal worden. De coalitie mag, naar sprekers meening, niet zoo ver gaan, dat deze mannen van de Christelijk-historischen zouden vervreemden. Vraagt men echter spreker wie te kiezen, dan antwoordt hijdie mannen, welke de aloude Christelijke beginselen in het openbare leven willen behouden en brengen. Bij het debat vroeg een anti-revo- lutionnair o. m. hoe dr. Kromsigt had kunnen beweren, dat men met iemand als prof. Van der Vlugt zou kunnen samengaan, die heeft getracht aan te vertwijfeling. Toevallig zag zij in een aanvrage om bekwame naasters. De eenige voorwaarde was, dat men slank en zonder gebreken was. Zij bood zich aan en madame Morabau nam haar in dienst. In dienstZij begreep het zelf nauwelijks. Zoo was Bertha's levensloop, se dert zij het slot Powsys had verlaten. Hoe stond het met haar gemoeds leven in dien tijd Ai het bittere in haar leven van de laatste maanden had haar gevoel verstompt en bij al het pijnlijke van den strijd om het bestaan bleef haar éen troost: Zij had geen tijd om na te denken over al haar leed. Bertha werkte van den vroegen morgen tot den laten avond om haar brood te verdienen. Ais ze dan vermoeid thuis kwam, ging ze spoedig te bed om nieuwe krach ten te verzamelen voor den arbeid die haar den volgenden morgen wachtte. Er bleet geen tijd over om ook nog tranen te storten. Ook hedenavond was haar werk eerst laat afgedaan. Morgen gaf de Duitsche ambassadeur een groot bal en de daarvoor bestelde toiletten toonen, dat de godsdienst is voorde binnenkamer, waarop de spreker ant woordde, dat het niet goed is de antithese zoo toe te spitsen. Volksonderwijs. De algemeene vergadering dei- vergadering der vereeniging Volkson derwijs zal gehouden worden op Dinsdag 13 Mei te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen. De heer mr. H. Smeenge zal daar een rede houden over Onze openbare school en de ingediende voorstellen .tot wijziging vat'i art. 192 van de Grondwet, Gedenkpenningen Eeuwfeest Neer- land's Onafhankelijkheid. Naar men verneemt zal ter gele genheid van het eerste eeuwfeest van het herstel van Neerlands onafhanke lijkheid aan 's Rijks Munt een groote legpenning worden geslagen, ver vaardigd door den stempelsnijder Wienecke, welke in goud, zilver en brons voor het publiek verkrijgbaar zal worden gesteld. Plan 1913. in een te Haarlem gehouden bijeen komst van afgevaardigden van onder scheidene vereenigingen aldaar is aangaande de feestviering voor het Plan 1913 het volgende schema op gemaakt Maandag 30 Juni, 's avondscon certen en zanguitvoeringen. Dinsdag 1 Juli, 's middagsoptocht van vereenigingen op het gebied van handel en nijverheid bloemcorso voor auto's, rijtuigen enz des avonds concerten en uitvoeringen 2 Juli 's middags kinderfeesten, corso voor sportkarren, hoepels enz., kerkconcertdes avonds concerten. 3 Juli harddraverijen met. avond concerten 4 Juli 's middags waterfeest voor zeilvaartuigen, roei- en motorbooten enz. en des avonds bioscoopvoorstel ling op de Groote Markt, concerten en zanguitvoeringen. In het bijzonder ligt het in de bedoeling de stad al lerwegen te versieren. De gevoigen van de Amsterdam- sche winkelsluiting. In een vergadering, uitgeschreven door de vereeniging tegen verplichte winkelsluiting, te Winschoten gehou den en waarin als spreker optrad de heer Salomons, adviseur van het Nat. Comité tegen sluitingsdwang te Am sterdam, deelde deze spreker, bij het debat mede, dat uit een door het Comité te Amsterdam opgemaakten staat blijkt, dat gedurende de zes maanden, dat de winkelsluiting te Amsterdam in werking is, door de kleine winkeliers aldaar voor een be drag van f 200.000 schade geleden is. moesten dezen avond gereed komen. Eindelijk was het werk af. Uit geput verlieten alle naaisters de werk kamer en spoedden zich voort naar haar armoedige woning. Zoodra Ber tha buiten kwam volgde een man, in een grooten mantel gehuld, haar schreden, zonder dat zij dit bemerkte. Beiden kwamen aan den hoek van een straat en moesten oversteken. Hier passseerden aanhoudend rijtui gen en mensclierf, een recht woe lige drukte. Zij wachtte, twee, drie minuten, zonder dat zij kans zag om over te steken. Eindelijk verloor ze haar geduld en waagde blindelings den overtocht. „Hei daarPas op Uit den weg klonk het van alle kanten. Zij raakte in verwarring en wist niet wat te doen. Maar instinctmatig hield zij de handen voor zich uit, alsof ze iets wilde afweren. Oo datzelfde oogenblik grepen haar twee armen en trokken haar op zijde. Nog had zij het voetpad aan den overkant niet bereiktdaar werd haar red der aan het hoofd getroffen dooi den disselboom van een rijtuig en hij viel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1