w (ken len. rz<!(<ri«j !DE Donderdag 13 Maart binnenland feuilleton No. 62 51 e Jaargang. 1913. IDEBLAD, I i. Zenuw- ien rug of ïuwen die unnen huti irheid, lus- slapeloos- |enen dat zenuwen uitgeputte )r. Pol De- dien uitge- iiinose aan van den rinose. In- vindt bij languinose. 'ok voor U. NAMAAK, tag. Nieuwstr, iH. sst gewone. ETUI. ink BENE- ien ingang en maand. Aagje klasse Levens- [>ij vraagt een flinke provisie Br. onder lett. aiLDERNÏSSE, a! 2 uur in spreken. reeds geabon- >edkoope en Dde-Tijdschrilt 1.65 per drie co per post) !ng ondervindt leblad onder de fraaie, en [letten, daarin den rijkdom iwerken. uwe kwartaal rE MODE- vaiten een uit- d en een ru- beden," veelal dere malen zal de voorpagina •en zijn uii- uitnemendheld uiterst goed- schen, kunnen gevers van de RANT" abofl- VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDF. Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. I Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren na goedkeuring van eenige wetsontwer pen de behandeling van de begroo- [ing aangevangen met. het algemeen debat over de begrooting van, bin- neniandsche zaken. De heer van der Biesen critiseerde in een uitvoerig betoog de werking van de woningwet en klaagde over terrorisme en zelotisme tegenover huiseigenaren. Hij drong bij den mi nister aan op wetswijziging, in dien zin dat schadeloosstelling gegeven wordt voor het inbrengen in een woning van de voorgeschreven ver betering en de onteigeningswet van 1851 wordt toegepast bij onbewoon baarverklaring. De heer Woltjer oordeelde noch met betrekking tot de tegenwoordige regeling van het toelatingsexamen voor de universiteit (Staatsexamen) noch ten aanzien van het ontgroe- ningsvraagstuk wetsherziening noodig. V/el wenschte hij dat de rectoren gemeen overleg zouden plegen om te komen tot een eenparige regeling van de tuchthandhaving. Deze spre ker betoogde voorts, dat de bijzon dere middelbare seholen en gymnasia behoefte hebben aan meer subsidie, critiseerde verder het bekende optre den van den districtsschoolopziener Gunning in de vergadering van „Vooruitgang" te Amsterdam. Kamerverkiezingen De centrale vrijzinnige kiesvereeni- ging Goeree en Overflakkee heeft in haar gisteren te Ouddorp gehouden vergadering het aftredende lid mr. R. j. H. Patijn definitief candidaat ge steld in het district Zierikzee. Het bestuur van de S. D. A. P. zal, blijkens een bericht in „Het Volk", bij het congres van de Partij een resolutie inaienen, die hierop neer komt, dat wordt voorgesteld bij de herstemming aan geen „burgerlijke" candidaten steun te verleenen dan die le. als eisch van urgentie invoering bij de Grondwet van het algemeen kiesrecht voor mannen en opheffing van de grondwettelijke uitsluiting der vrouw van het kiesrecht aanvaarden, onder bepaling, dat ook bij de Kies wet geene vrouw op grond van min deren maatschappelijken welstand inag worden uitgesloten2e. zich legen elke versterking van de positie der Eerste Kamer door redresrecht of op andere wijze, zullen verzetten en 3e. zich homogeen verklaren met den eisch in zake staatspensioen. Een voorstel in gelijken geest wordt gedaan ten opzichte van de Staten verkiezingen. Het Slot Northminster en zijn laatste Grafelijke bewoners. —0— 81.) »Nou, dit heeft ook te diep in het glaasje gekeken," mompelde de koet sier, terwijl hij de zweep over de paarden legde. XXXV, Het was te Londen verstikkend warm op den avond van zekeren Hooien dag in de maand Juli. Niet verre van de stad stond een land huis, waarvan de vensters openston den om het zachte Zuidenwindje toe gang te verleenen. In de woonkamer zaten twee da iries. De oudste las uit een boek voor, terwijl de andere ijverig de naald hanteerde. Het licht der lamp viel op oeider gelaat, waarop de kommer van Kindertoeslag voor onderwijzers. In zijn antwoord op het afdelings verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende tegemoetko mingen aan onderwijzers bij het lager onderwijs, herhaalt de minister van binnenlandsche zaken, dat 's lands financieele toestand niet gedoogt, dat de minima-wedden der onderwijzers een eenigszins beteekcnisvollc ver hooging ondergaan. Uitvoerig bestrijdt de minister het beginselbezwaar, dat kindertoelagen in het algemeen afkeuring verdienen, omdat zij een miskenning bevatten van den regel, dat in 't maatschappelijk leven het loon zich uitsluitend naar den gepraesteerden arbeid dient te richten. De minister wijst er daarbij op, dat de ambtenaar wel na eenige dienstjaren voor den Staat meer waard is dan bij zijn indienststelling, maar dat hij veelal nog zijn aanspra ken op loonsverhooging naar perio- ciditeit behoudt, ook als hij bij het ouder worden zijn werkkracht ziet afnemen en zijn bruikbaarheid ver mindert. Voorts betoogt de minister, dat de kindertoeslag niet een eenigszins ver nederend karakter draagt. De wetge ver houdt reeds thans rekening met het feit, dat voor den onderwijzer op 28 jarigen leeftijd, die gehuwd is of als weduwnaar minderjarige kinderen te verzorgen heeft, de strijd om het bestaan zwaarder is dan voor zijn ambtgenoot, die ongehuwd is geble ven. Dezen factor wil de regeering nu voortaan zwaarder laten wegen. Ook verklaart de minister waarom z.i. niet_ is aangetoond de juistheid van de bedenking, dat de maatregel in de praktijk niet doeltreffend zal blijken en ongelijkheden en onbillijk heden in het leven zal roepen. De bedenking, dat de wedde door dit nieuwe element eenigszins wis selvallig wordt, hun, naar de minister uiteenzet, niet als zwaarwegend be schouwd worden. Veeleer is het als een voordeel te beschouwen, dat deze vergoeding automatisch wegvalt op het oogenblik, dat de kinderen den 18 jarigen leeftijd bereiken en de kosten hunner opvoeding in de meeste gevallen geacht mogen wor den ofr te houden. Vermits ook hoof den en onderwijzers met meer dienst jaren, wanneer de talrijkheid van hun gezin hun daarop aanspraak geeft, op gelijke wijze in de gunstige be palingen dezer wet zullen deelen, wordt geen ongelijkheid geschapen. Nader zet de minister nog uiteen, waarom hij aan de behandeling bij afzonderlijke wet de voorkeur geeft boven het insereeren van dezen toe slag in de bepalingen der L. O.-wet. De oorspronkelijke kostenbereke ning is ten gevolge van een misver stand niet geheel juist gebleken, vele jaren zijn stempel had gedrukt. Beiden waren in rouwgewaad, Nu en dan keek de eene of de andere op de klok aan den wand. Blijkbaar verwachtten zij iemand die niet kwam. Het waren lady Carley en Blanca Norton. „Acht uurzeide de oudste dame en legde het boek ter zeide. „Als hij plan had gehad den nacht thuis te zijn, dan had hij hier reeds moeten zijn „Ik geef de hoop nog niet op," antwoordde Blanca. „Hij is dikwijls nog later gekomen. Ons gezelschap is voor hem zoo prettig nietzon der haarArme VictorHet is hard, zeer hard voor hem „ik begin te gelooven, dat hij Ber tha nooit zal vinden," sprak lady Carley met .een zucht. „Neen, dat geloof ik niet! Tegen woordig verdwijnt een mensch niet zonder een spoor na te laten. Men zal haar vinden, als „Nu „Als zij nog leeft!" „Zij leeft," beweerde lady Carley. „daar ben ik zeker van. „Je hebt haar niet gekend zooals ik haar gekend heb. herberekening heeft doen zien, dat wegens kindertoeslag is te rekenen voor het openbaar onderwijs op f 134,040, voor het bijzonder onder wijs op f 82,060, te zamen op 217,000. De verhooging der bijdrage wegens tegemoetkoming in de huis huur blijft voor het openbaar onder wijs te zamen gerekend op f 262,100 zoodat het totaal bedrag der kosten is te stellen op f 479,1000, of, met inbegrip van het jaarlijksch accres van 1 Januari 1912 af tot den aan vang van het dienstjaar 1914, op on geveer f 500.000. De regeling zal eerst met dat dienstjaar in werking treden. Het a.-r. program van aclie. De „Standaard" driestartMet een breede Grondwetsherziening vlak achter de stembus opduikend, kon ons program van actie niet het gewone karakter van anders dragen. Het gewone program van actie be paalde zich gemeenlijk tot het uiten van het Anti-revolutionnair gevoelen over een drie, vier onderwerpen van wetgeving, die men in de nieuwe parlementaire periode liefst op den voorgrond zag geschoven. Ditmaal kon dit niet. Blijft toch het tegenwoordig Kabi net aan het bewind, dan kan het niet anders, of na afdoening van wat aan hangig bleef, gaat de Grondwet naar de afdeelingen, en staat de vierjarige periode welhaast door ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal te worden afgebroken. Van het aan de orde stellen van een nieuwe reeks wetsontwerpen kan itót dien hoofde geen sprake zijn, en met den h:eruit ontstanen exceptioneelën toestand had ook het Centraal comité te rekenen. Wel ware hiertegen aan te voeren, dat tegenslag denkbaar ware, en dat alsdan de nu ingezonden Grondwets herziening van de baan zou zijn, maar hiermede had het Centraal comité niet te rekenen. Kwam toch links weer aan het bewind, zoo zou op ónze legislatieve begeerte zelfs van verre niet gelet worden, en zou een program van actie, dat op bepaalde wetsontwerpen doelde, eenvoudig terzijde worden gelegd. Het is daarom volkomen in den haak, dat het pro gram van actie zich in hoofdzaak op de komende Grondwetsherziening richt, en subsidiair slechts de richting aangeeft, waarin de steun aan het Kabinet zal zijn te verleenen. Immers in afwachting van de ko mende Grondwetsherziening moet aan de onderwijspuzzle, aan de sociale wetgeving en aan de defensie van ons land worden doorgewerkt, en in zooverre was het eisch over deze drie punten ons uit te spreken. Uitzonde ring op dezen regel maakt alleen het 5e artikel in zake de Zondagsviering. Zij heeft een krachtige gezondheid, en .om de hand aan zich zelf te slaan daartoe bezat zij te veel moed en wilskracht. „Misschien de strijd om het bestaan heeft wel meer den sterksten wil gebroken!" „Daar is onze arme Victor het le vend bewijs vanIk wilde, dat hij haar vond." „Het zou niet zoo moeilijk zijn haar te vinden, als Victor van het gewone middel wilde gebruik ma ken en door de politie onderzoek naar haar liet doen," zeide Blanca „Maar hij houdt vast aan zijn idee om haar alleen te vinden en baarbij zet hij zijn eigen leven op het spel. Het is hartverscheurend Het tuinhek was opengedaan en weer gesloten. Men hoorde het gera tel vaneen wegrollen i rijtuig, toen voetstappen op de° trap, in de gang en daar stond graaf Victor Norton voor de beide dames. Er moest iets gebeurd zijn, dat be merkten ze dadelijk aan zijn schitte rende oogen. Tante Elisabeth legde het boek in haar schoot. Blanca stond op en keek hem in spanning aan. Het was een tegenvaller dat het des betreffende ontwerp ons in deze vijf jarige periode niet bereikt heeft. Een wetsontwerp over deze materie zal toch altoos tot de kleine ontwerpen van wet behooren. En daarom is het niet zoo misplaatst, dat uiting gegeven werd aan het verlangen, om zoo im mer mogelijk, dit gewichtig belang nog voetstoots aan de orde te zien stellen. Blijft alleen nog altoos de vraag: Hoort dit ontwerp bij binnenlandsche zaken, oftewel hoort 't bij justitie. Ook deze secundaire vraag is van niet gering gewicht. Pensionneerlng Gemeente ambtenaren. De regeering heeft kort na ontvangst van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het pensioen- ontwerp voor de gemeenteambtenaren, hunne weduwen en weezen, de noo- dige stappen gedaan voor de samen stelling en een spoedige inzending van hare Memorie van Antwoord. In verband hiermede verluidt, dat van regeeringswege een onderzoek zou zijn ingesteld naar het bedrag van de financieele eischen, welke het ver leenen van een rijksbijdrage in deze pensionneering aan 's lands schatkist zou stellen. Statenverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van de Staten van Zuid-Holland in het district Brielle zijn uitgebracht 3105 geldige stemmen, waarvan 1966 op mr. L. Trouw (lib.) en 1139 op den heer A. W. Heykoop (S. D. A. P.), zoodat gekozen is de heer Trouw. Bij eerste stemming waren 3416 stemmen uitgebracht 836 op den heer Van Andel (a.-rev.), 927 op den heer Heykoop en 1653 op mr. Trouw. Begrafenis prof. dr. E. H van Leeuwen. Te Bloemendaal had gisteren de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. E. H. van Leeuwen, oud-hoogleeraar. Vele oud leerlingen en vrienden waren tegen woordig, ook de praeses der Utrecht- sche Theologische faculteit van het Studentencorps. Het woord werd ge voerd door ds. Gerth. van Wijk uit Bennebroek als oud-leerling en ds. L. A. van Leeuwen te Bloemendaal, zoon van den overledene. Scholen met den bijbel. De „Standaard" ontleent aan het Bulletin van den Schoolraad, dat het aantalscholen met den Bijbel in de laatste halve eeuw van 137 tot 1080 gestegen is. Het aantal scholieren klom van 23,000 tot 170,000 Voor het aantal onderwijzers liep de opgave „Tante Blanca zij is gevon den riep hij met heesche stem. Tante Elisabeth gaf een gil, terwijl de graaf als verlamd op een stoel neerzonk en met zijn hand naar zijn borst greep, waar zijn hart met dubbele slagen klopte. Haastig reikte Blanca hem een glas vurigen wijn. Die dronk verkwikte hem, hij sloeg de oogen weer op, maar nog altijd hijgde hij naar adem, terwijl de beide dames hem angstig gadesloegen. Eindelijk was hij weer zoover her steld, dat hij zijn ontmoeting kon mededeelen, hoe hij Bertha in een modemagazijn ontdekt had en haar gevolgd was, toen zij dit verliet. Een aanval van hartkramp had hem ver hinderd om uit te vorschen, waar zij heenging. Hij had zich toen per rij tuig naar huis laten brengen, want hij moest aan de vreugde van zijn hart lucht geven. „Nu," riep hij plotseling uit, „heeft geen van beiden iets te zeggen Is u zop onverschillig, dat Bertha ein delijk na zoo vele maanden zoekens gevonden is Eindelijk zag ik haar weder in armoede. 0,'die gedacb niet verder terug dan op 1912, maar wees o.a. reeds in dit ééne jaar op een vermeerdering van 3607 tot 3905. Het aantal scholen alléén met een hoofd bedraagt niet meer dan 5. Er zijn reeds weer 20 nieuwe scholen in aanbouw. „Natuurlijk zijn hiermee onze scho len bedoeld", schrijft „de Standaard". „Het aantal van alle biizondere scho" len is veel, veel grooter. Toch was het van belang, de nauwkeurige cijfers van onze eigen scholen te kennen, of, gelijk ze in het vorslag heeten, van onze „Scholen met den Bijbel". „Opmerkelijk is hierbij, hoe eigen-* lijk eerst de Schoolwet-Mackay den groei in het cijfer heeft ingezet. Tót op 't jaar 1890 klommen wé ook wel, maar uiterst langzaam. Eerst in 1891 sprong 't cijfer in één jaar van 500 op 525. De groote vooruitgang echter kon eerst komen met de veel ruimer Schoolwet-Kuyper! Men ziet dan ook, dat de wasdom van 1904—1913, d, in goed 8 jaar, niet minder dan met 354 was, d. i., door elkaar ge rekend, meer dan 40 per jaar „Zoo we met 40 scholen per jaar blijven vooruitgaan, halen we in vijf jaar tijds de 200,000 leerlingen, alleen op onze scholen Te water gelaten schepen. Gisterenmiddag liep van de Nederl. scheepsbouw-mpij. te Amsterdam, met goed gevolg te water het st. „Hout man", in aanbouw voor de Koninklijke Paketvaart-mpij. te Amsterdam, voor haren dienst Java—Aupirhlië. De hoofdafmetinggtj 'zijn lengte tusschen loodlijnen 392'-0", breedte 49'-0", holte tot bovendek 28'-9". De waterveplaatsing op 22'-0" diepgang, bedraagt 8775 tons. Op 22'0" diep gang zal het schip eene snelheid van 13 mijl met 75 omwentelingen der schroef per minuut moeten behalen. Het schip is gebouwd naar het „full- deck"-type, volgens hoogste klasse van Bureau Veritas, met tentdek, bak- dek, promenade- en sloependek en is ingericht voor 85 passagiers eerste en 17 passagiers tweede klasse. De inrichting van hutten, salons, etc., is uiterst modern en luxurieus zoo vindt men aan boord le en 2e klasse eetsalon, le ki. Social Hall, waarin pianino, en le kl. rooksalon, barbiersalon, bakkerij, vriesmachine met koelkamer, slagerij, wasscherij en de nieuwste Marconi-inrichting. De verblijven van officieren en machinisten bevinden zich op het sloependek. De triple-expansie-machines 34001. P. K. sterk, zijn vervaardigd door de Ne- derlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel. te berooft me bijna van mijn ver stand Ik kan het niet verduwen Hij was opgesprongen en liep zoo opgewonden in de kamer heen en weer, alsof hij werkelijk niet goed bij het hoofd was. „Blijf bedaard, Victor," sprak lady Carley. „Het is niet goed, dat je je zoo opwindt. Wij zijn natuurlijk bij na even verheugd als je zelf bent. God zij dank, dat je haar levend en gezond hebt teruggevonden. Wat moet er nu gedaan worden „Wat?" riep hij verwonderd uit. „Wei, wat anders dan morgen naar dat modemagazijn gaan en haar af halen „Haar halen, mijn kind En waar heen dan Naar hier vroeg lady Carley zacht. Zijn bleek gelaat werd nog blee- ker, hij zonk weder op een stoel neer en de tranen sprongen hem uit de oogen. „Vergeef het me, Victor! —Ikhad niet moeten vragen. Ik weet, dat dit toch nooit kan gebeuren, ik heb het niet zoo gemeend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1