LS. ^.RD, 1>vraagd elen rWENSB.j Woensdag 12 Maart 8.50 |PER ti l1 ÜttSTRMl :kker QÏÏSQ IELTJES, mw 51e Jaargang. 1916. binnenland feuilleton n '.S, ANDIA" n, enz. enz. Ikte. middel v; moet zijn «ters i" lend, in in Orgel stelle en van een (o-m.van vervaardigd.) eering der moei dui- en overeen- namen op de d. Er zij„ den handel ntal registers, vergeefs naar wordt gezocht, fijn afgewerkt aar den smaak :t vol vertrou- jaar 1890 dui- in ons land me kaat dellen eischen, n de Orgelma- aelangstellende t. W.K., met op- ti „Viissingsche risen 37.) 'ENSION. jt vanaf f 1,50 vanaf f 3.— lereenKomst. STRAAT. ;t eener nieuwe 'g wste TULE. levelend, \DE. No. 61. VIISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. taiisien. lei goederen. ge verstrekt. MH-KLöP. Ooievaar" De coalitie. Naar „de Tel." van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt, moet het Centraal bestuur van anti-revolutio- kiesvereenigingen, bij monde »an zij" voor c'e onderhandelingen met de christelijk-historische voor mannen gedelegeerde leden, aan het {|]r,-historisch nationaal comité hebben kennen gegeven, bereid te zijn, |«eer in coalitie te gaan, mitsdenej- j ook bij de christelijk-historischen bestond. 2ooals reeds meegedeeld, is het jjtionaal comité van de christelijk- historische Unie in groote meerderheid bereid, andermaal met de anti-revo- Inlionnaire en r.-katholieke staats partijen op te trekken. De anti-revo- lutionnairen hebben echter den eisch gesteld, dat het' chrfstehjk-Hïstorisch hoofdbestuur er met kracht voorzpu nen, het kiesdistrict Ede wegr voorheen, door eeq anti-reva- ||utionnair te laten vertegenwooordigen Voorts acht het anti-rev. centraal liestuur het aan de eer van eigen tij verplicht, den eisch te stellen, r. Ommen, zoo hgt pj nipt rqqgelijk blijkt, hpt weer bezit-stand der anti- revolufjonnaire partij te maken, niet vertegenwoordigd blijft door den heer Bichon van IJselmonde. Mocht het veder aldaar afvaardigen van een inti-revolutionnair op bezwaren stui- Ilen, die het nationaal comité der thrist.-historische unie niet kan weg- «tmen, dan zal de anti-rev. partij genoegen jjxnnen nemen met M candideeren van dr. De Visser, |!t Ommen. Ofschoon het chr.-historisch hoofd- nstuur niet voetstoots bereid was, Itp die anti-revoiutionnqire voorwqqr- ta in (e gaan, staat tpch vrijwel ast, dat het om die eischen, de «menwerking met de anti-revolu- lionnaire partij niet zal verbreken- De vergaderingen der drip gecoali- (ffirde partijen op éen dag, 24 April is. zijn bedoeld als manifestatie van Hernieuwde eenheid in het optreden ftr tegenwoordige regeeringspartijen. Kamerverkiezingen De pogingen, door de Centrale li- ttale kiesvereeniging in het kies- jslrict Enkhuizen gedaan, om de isvereenigingen in Qosiburg er toe krijgen om jhr. De Muralt te 7ie- kzee vergunning te verleenen bij wtueele verkiezing in de beide üricten het zwakste te aanvaarden, i» volgens het „Hbl." mislukt, De ïr De Muralt heeft in verband trmede thans definitief voor de Ladidatuur in het district Enkhuizen Slankt. hoofdbestuur van den Bond Christen-Socialisten heeft, blij- t aanbreng# Lichtsterke] Slot Morthmiiister en z :n patste Grafelijke bewoners. O— 'Hom stap in. Er is nog een plaats "i en het doet ons allen veelge len u te ontmoetenMary, ik je voor graaf Norton, een in- {"en vriend van ons huis. Miss ward, mijn nicht [egenstand was onmogelijk. Het de oogenblik reed het rijtuig K graaf Norton zat er in. 'ar zuster had niet overdreven, f Leonore. Zijn blond haar was Fteekt maar niet van ouderdom Ngen misten den vroegeren glans, was bijna niet te herkennen, '^durend scheen hij rond te zien Jt iets, dat hij zocht of verwachtte !',en. Zijn gelaat stond verstrooid zijn gesprek bleek, dat hij het deel van zijn afwezigheid in kens een mededeeling in het „Volk", besloten aan de jaarvergadering op Tweeden Paaschdag te Haarlem, het volgende voor te stelten ,,De Bond besluite ter gelegenheid van de algemeene verkiezingen van de Tweede Kamer in een 3-tal dis tricten eigen candidqten te stellen, en in de overige districten te steunen den candidaat der S. D. A. P. Voorts bij herstemming tusschen candidaten der burgerlijke partijen aan geen enkele partii als zoodanig voorkeur te schenken, doch steeds die candi daten te steunen, die persoonlijk ver klaren, voorstanders te zijn van het onverzwakt algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen". Te Eist is dezer dagen opge richt een christ.-hist. kiesvereeniging, en in andere plaatsen in fopt distrjc't Elsf is de qprichting vqn een derge lijke kiesvereeniging in voorbereiding Tegenover het aftredende r,-k, lid, baron Van Wijnbergen, zal een christ. hist, candidaat worden gesteld. Volgens de „Ass. Ct." zal de heer Borgesius zich a.s. zomer niet weer voor Kamerlid verkiesbaar stellen. Qorlogsbegrooting 1913. De minister van oorlog betoogt in het antwoord op het afdelingsverslag der Eerste Kamer betreffende de be grooting van zijn departement, dat de thans gevolgde richting aanspraak mag maken op de waardeering van som mige volksleger-voorstanders ten Onzent. Fjet opvoeren van de legersterkte, hetzij dan door contingentsuitbreiding, of Wei door verlengden diensttijd, of door beide, stuit voorshands af op de groote bezwaren, verbonden aan een behoorlijke encadreering. Pe handelingen van den bij het bezoek van de Grieksche torpedg- booten te Vlissingen betrokken mari- tiemen bevelhebber neemt de minister in zijn hoedanigheid van minister ad interim voor zijne rekening. De wijzigingen, die de minister alsnog wenscht aan te brengen in de Laiidweerwet, in verband met eene in bewerking zijnde herziening van de Resprvgwet, hebben mede ten doel om verlofskader van hoogeren rang te kweeken. Met cie proef met het stelsel-Duy- maer van Twist wordt bedoeld, na te gaan, of voor de eerste opleiding in derdaad voordeelen voortvloeien uit de verdeeling van de recruten over minder oefenings-eenheden per ba taljon. Het weder invoeren der betrekking van hoofdinspecteur (of inspecteur- generaal) van het wapen der artillerie is van den minister niet te wachten. De vraag, of naar inkrimping van onze liniën en stellingen kan worden gestreefd heeft cje volle aandacht van Amerika had doorgebracht. In Ame rika De beide zusters wisselden een blik van verstandhouding. Daar was die vreemde ongetwijfeld, die Ber tha DarrellHadden zij elkaar weder gezien Men bereikte het modemagazijn. „Graaf Norton, u gaat natuurlijk mee," beval gravin Portia met een verleidelijk lachje. „Wij zijn spoedig gereed met onze zaken De graaf bood haar den arm en geleidde haar naar binnen. Gravin Portia had verscheidene dingen te bestellen. Aan een avond toilet moesten eenige veranderingen gemaakt worden, die de winkeljuf frouw nauwkeurig aanteekende. Na het nieuwe garneersel bij elkander ge zocht te hebben, riep zij naar binnen „Juffrouw Stuart Een zacht „ja," was het antwoord, maar graaf Norton klonk dit woord als een donderslag in de ooren.Juf frouw Stuart kwam in den winkel en nam van de winkeljuffrouw de japon in ontvangst met de noodige aanwijzing voor het veranderen. Het was vrij donker in hetmagazijn, slechts een oogenblik viel het heldere dag den minister, maar is thans nog niet rijp voor bespreking. Voorts betoogt de minister, dat de voltooiing der kustverbetering in 8 jaar mogelijk blijkt. Niets belet om na 4 jaar de uitvoering ter hand te nemen, ook van de voorzieningen, welke nu tijdelijk achterwege worden gelaten. Worden dan ook deze in 4 jaar voltooid, dan zal aan den oor- spronkelijken opzet van het verwerken van 25 millioen (in 8 jaar tijds) voor de aanvulling en verbetering der kustversterkingen vatbaar, zijn, terwijl dan alleen de annuïteit ter goedma king van hetgeen in dit tweede 4jarig tijdvak zal worden verwerkt, aangezien zij 4 jaren later begint te loopen, ook 4 jaar langer op de begrooting voorkomen dan aanvankelijk gedacht werd. Binnen zeer korten tijd is een nieuwe regeling te wachten van de bevorde ring der onderofficieren, onder intrek king van het in 1909 ingevoerde voorschrift betreffende de eischen van geschiktheid. Bij die regeling zal de verplichte verwisseling van instructie- gevend en administratief kader komen te vervallen, zoodat dit later weder zijn meer zelfstandige positie terug krijgt, die het vroeger innam met betrekking tot opleiding en bevorde ring. De minister gelooft niet, dat de geest onder het onderofficierkorps veel te wenschen overlaat. Raad var. State Voor de vervulling van de vaca ture in den Raad van Spie. ontstaan door'het overlijden van generaal jhr. Den Beer Poqrtugqel, komt, naar men verneemt, ernstig in aanmerbing de oud-minister van oorlog, gene raal Cool, Commiezen P. en T- Dezer dagen vond te Amsterdam eene bijeenkomst plaats van commie zen der posterijen en telegrafie, voort gekomen uit den klerkpnïgng, ter bespreking hunner belangen. De fi- nantieele positie dezer ambtenaren is ongunstig, omdat geene rekening wordt gehouden met vroeger bewe zen diensten, waardoor de bezoldi ging van de meesten hunner niet be rekend is voor hunnen leeftijd. Bosloten werd tot de Vereeniging van Directeuren en Commiezen der Posterijen en Telegrafie, waarvan vele der betrokkenen trouwens lid zijn een verzoek te richten om er krach tig bij de autoriteiten op aan te drin gen, dat deze reeds veie jaren han gende zaak eindelijk geregeld worde. De jubileum-postzegels. Men schrijft aan het „Huisgezin" De „Maasb." deelt omtrent de jubilé-postzegels, die niet vóór No- licht op haar gelaat, voor zij ver dween. Graaf Norton stond, al was hij uit een diepen, langen slaap ontwaakt. Hij had geen gelaat kunnen zien, alleen had hij een gedaante bemerkt, maar dat „ja" had hem geroerd tot in het diepst van zijn ziel. Zou 't waar zijn Of was het een wreede ver gissing „Beste vriend," sprak gravin Por tia, „hier hebben wij onze zaken af gedaan. Wij kunnen gaan De graaf geleidde haar naar het rijtuig. Welke verontschuldigingen hij aanvoerde, wist hij zelf niet goed, maar hij zag het rijtuig wegrollen, terwijl hij zelf op den hoek van de straat bleef staan en den uitgang van het modemagazijn scherp in het oog hield. Had hij Bertha z jn Bertha eindelijk teruggevonden? Sedert tien lange, lange maanden zocht hij te vergeefs naar de vrouw, die hij ver loren had. Leefde zij of was zij dood Niemand wist het. Zij was in de wijde wereld ondergegaan zonder ee- nig spoor na te laten, of sleet in kommervolle omstandigheden haar Abonnements-Aduertentiën op zeer uocrdeelige uooriuaarden. vember verkrijgbaar zullen gesteld worden, nog mee, dat ze niet langer dan twee maanden geldig zullen zijn en dat ze in alle thans bestaande Nederlandsche postzegelwaarden zul len worden uitgegeven. Dit wordt min of meer bedenkelijk. We krijgen derhalve twintig jubi- ié-zegels van ','j cent tot 10 gul den. En deze maar twee maanden geldig. Dit beteekent dus, dat slechts zeer weinigen in 't bezit der volledige serie zullen kunnen komen. Niet ieder een schikt het, ruim f 20 te besteden voor een volledige ongebruikte serie. En gebruikt zal de serie slechts wei nig goedkooper worden, daar in twee maanden tijds maar weinig zegels van de hooge waarden f 1, f2.50, f 5 en f 10 benoodigd zijn. Waarom niet óf den duur der gel digheid veel langer gesteld dan twee maanden de jubife-zegels, in En geland 1887 bij gelegenheid van het gouden regeerings-jubilé van koningin Victoria uitgegeven, zijn tot het over lijden der vorstin in omloop gebleven óf de serie beperkt tot de lagere wqavden, b.v, van een halven cent tot kwartje In het laatste geval heeft men nog altijd vijftien jubilé-zegels. De reeks is nog groot genoeg, en iedereen, die er liefhebberij in heeft, kan ze zich voor een betrekkelijke kleinigheid aanschaffen. De vraag is ook, indien de duur van den omlooptijd zoo kort is, wat men met de restanten zal doen, Zal men ze, evenals met de De Ruyter- zegéls, droeviger nagedachtenis, ge beurd is, overdrukken en zoo allerlei speculatie in dehhad te werken? Een stel jubilé-zegels is heel goed en heel aardig, maar het is belache lijk, ook de hooge waarden daarin op te nemen, en vooral is dit belache lijk, als ze maar twee maanden in omloop mogen zijn, Onderofficiers-pensioenen. Door J. Schuijer, gepensionneerd adjudant-onderofficier, is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waar in hij verzoekt bij de behandeling van een eventueel wetsontwerp tot verhooging der onderofficiers-pensi oenen ook rekening te willen houden met de belangen van hen, die ge pensionneerd zijn onder vigueur van de wet van 1851, daar, naar adres sant uitvoerig uiteenzet, deze in veel ongunstiger conditie verkeeren dan zij die gepensionneerd zijn in de periode 1877—1897, d. w. z. onder werking van de wet van 1877, en voor de instelling van den Pensioen raad. Het Plein te 's-Gravenhage. De vrees dat door de boomenhak- kerij op het Plein te 's Gravenhage treurig leven. Rusteloos zocht hij haar dag en nacht; al het mogelijke had hij gedaan om haar te vinden hij was naar Amerika gegaan en had in haar vroegere omgeving onderzoek gedaan alles te vergeefs. Eindelijk zag hij het nuttelooze van zijn zoe ken in en keerde naar Engeland te rug. Zoo waren tien maanden ver- loopen, en in dien tijd had de gelij kenis |op Bertha hem tallooze malen op een verkeerd spoor gebracht. Ook deze stem, die hij daar gehoord had daar twijfelde hij niet aan ook deze stem zou hem slechts bittere teleurstelling bereiden. De tijd van werken zou weldra afgeloopen zijn en dan zou die juf frouw Stuart wel op de straat ko men om naar huis te gaan. Zes uur Zeven uurHij was koorts achtig opgewonden, toen hij een half dozijn modenaaisters den winkel zag verlaten. In de schaduw teruggetrok ken, keek hij nauwlettend naar het gelaat van elk der meisjes. Daar herkende hij de gedaante, die hij in den winkel zag. Het licht viel op haar gelaat, juist toen zij dat met den sluier bedekte. Hier was geen deze stadsruimte voor altijd ontsierd zou worden, is voorbarig gebleken. Immers sedert de inplanting van nieuwe jonge boomen, die de oude en voor de veiligheid gevaarlijke ver vangen, begint het publiek zich al meer en meer te verzoenen met den nieuwen aanleg, te meer daar er boomen zijn neergezet die voldoende bladerenkroon zullen dragen om het Plein met een krans van groen (e omringen. De aanblik v.an dit mid denpunt zal allicht fraaier zijn dan van de kale plekken die bij eiken eenigszins feilen storm tusschen het overblijvend geboomte ontstaan zijn. De laan, waarin de nieuwe boomen verrezen, wordt beschelpt. Een tooneelvoorstelPng. Gisteravond werd voor een goed bezette zaal in het Concertgebouw aan de Emmastraat de aangekondigde tooneelvoorstelling gegeven ten bate van het Onafhankelijkheidsfeest alhier door de vereeniging „Oefening en Genoegen." Het tooneelspel in drie bedrijven „Een Liefdes-Duel" door Scribe en Legouvé werd op eminente wijze vertolkt. De keurige actie en dictiehet fraaie, boeiende spelde frappante typeeringen en het aantrekkelijke van de costumes, dat alles werkte samen om op het publiek, dat aan alle too- neelen een gespannen aandacht wijdde, een beslist gunstigeti indruk te maken. Bij applaus, als bewijs van tevre denheid, bleef het niet. Na het eerste bedrijf reeds weiden aan de Gravin en haat riicht Leonie keurige bouqetten aangeboden, een hulde, die werkelijk verdiend was. Een zelfde huldebetuiging werd her haald na het tweede bedrijf, toen de 'neer W. L. Winkelman, als voorzitter van het comité voor de Onafhanke lijkheidsfeesten door een tweetal jonge dames eveneens prachtige rui kers liet aanbieden en daarna zeide, dat het hem een hoogst aangename taak was hulde te brengen aan de vereeniging voor de uitvoering van een tooneelspel, dat het publiek in verrukking bracht door het mooie spel der dames en heeren. Een woord van bijzonderen dank meende hij daaraan te moeten toevoegen voor het goede doel, waarvoor allen hunne krachten zoo bereidwillig hadden be schikbaar gesteld. Hij wenschte de vereeniging geluk met het bezit van krachten, die op zoo uitstekende wijze een stuk vertolkten, spelende in een tijd, die, in verband met de feest viering van dit jaar, voor ons land van zoo groote beteekenis is. Voorts bracht hij zijn welgemeenden dank aan de jonge dames, die zich de moeiten hadden getroost, om voor het beoogde doel inzamelingen te doen, waardoor zij krachtig hadden vergissing mogelijk zij was het zijn Bertha Een oogenblik draaide alles voor zijn oogenhij waggelde als een dronkaard, die naar een houvast zoekttoen verzamelde hij al zijne geringe kracht om haar te volgen. Zij was hem reeds dertig a veertig schre den voor en zij stapte goed door. Hij hijgde, terwijl hij alle krachten inspande om haar oog te kunnen blijven houden. Aan het eind van de Oxfordstraat kon men bijna niet door de menigte heenkomenmaar hoewel Bertha vlug overstak, toch zag hij haar nog. Ook hij stak nog, tusschen de rij tuigen door de straat over, maar toen begaven hem zijn krachten. De bo dem scheen onder zijn voeten weg te zinken, terwijl hij in zijn hart een snijdende pijn voelde alsof daar een mes in werd gestoken. Gelukkig greep hij nog een lantaarnpaal, terwijl hij den koetsier van een huurrijtuig met de andere hand een wenk gaf. Nauwe lijks kon bij nog zijn adres stamelen en toen zakte hij half bewusteloos in het rijluig neer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1